SPARTA heeft nog maar drie punten nodig Eén verliespunt reeds fataal voor NOAD SPARTA velt NAC in twee m Rotterdammers maken in Breda goede indruk V :C 1 m Volendams vagevuur Rapid en Fortuna niet erg zachtzinnig VOLENDAM SPEELT MET HAARLEM Scherpschutter Tol doet iets verschrikkelijks m Doelpunt in de „schemering'' brengt Blauw Wit op winst Ajax strandt op Van Raalte NOAD geeft het nog niet op DWS-A werkt grote achterstand weg M^vb.-pool Deelname minder dan gewoonlijk TÏÏ t Veel blessures in wedstrijd van gemiste kansen Motorrenners op elkaar gebotst I MAANDAG 27 APRIL 1959 PAGINA 7 noad Van der Gijp scoort a la Bakhuys TURKIJE WINT VAN ROEMENIË: 2—0 Amateurs oefenen mm Stille aftocht van Tollen, Smitten en Schilders Militairen geklopt in Portugal Schoolinterland voor 95.000 toeschouwers Zwaar gewond naar ziekenhuis Emmert 9?' Oud-internationals spelen gelijk i-'r-LI - tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii ADO—DWS/A 4—4 Vréken, Schuurman, Den Engelse. DWS/A: Doorneveld, Klein, Schenkel, De Oude. Ruststand L-l. Toeschouwers 13.000 NACSparta 03 Sparta: Bosselaar (2x)t W. v. d. Gijp. Rust stand 0-1. Toeschouwers 15 000 Rapid JCFortuna 00 Toeschouwers 8000. NO ADElinkwijk 10 NO AD: Louer. Ruststand 1-0. Toeschouwers 8500 DOS—Willem II2—0 NOS: OkhuysenJ. v. d. Bogert. Ruststand 0-0. Toeschouwers 5500 Blauw WitAjax 10 Blauw Wit: Dahrs. Ruststand 0-0. Toe schouwers 10.000 Enschede—VVV 2—0 Enschede: Beres. Jansen. Ruststand 0-0. Toeschouwers 8000 MVV—PSV 1—1 MVVMaas. PSV: Franssen. Ruststand 0-0. Toeschouwers 5000 Sparta Rapid JC BOS Fortuna Fejjenoord Enschede Ajax MVV VVV NAC PSV BWS/A ADO Elinkwijk Blauw Wit Willem II SHS De uitslag van MVVEnschede (3-0) is niet in de stand verwerkt. Deze ge hele tweede helft wordt namelijk over gespeeld, beginnende met een 1-0 voor sprong voor MVV. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze sportcorrespondent) Dank zij een goede vrije trap van Noad-linksbuiten Louer in de 40ste minuut van de eerste helft na een handsbal van v. Norden, waarbij de bal ineens onhoudbaar langs Kraak naar de verste hoek zoefde, heeft de Til- burgse club haar verblijf In de ere divisie nog even kunnen rekken. De Utrechtse ploeg speelde zo slordig en zo Weinig bezield, dat dit ene doelpunt de zeer matige strijd die bovendien na de pauze tijdens een striemende regenbui nog veranderde in een glijpartij kon beslissen. Doorgaans brachten de Tilburgers meer constructie in hun spel, doch in het kamp van Noad werd het ontbreken van Rombout en Bennaars (wegens bles sures) geducht gevoeld. De thuisclub bleek gevaarlijker, hetgeen Westers dwong tot een schot tegen de eigen lat. Elinkwijk zond in de slotfase stopper Mijnals naar voren, maar ook hij bracht geen vaart en kwaliteit in de stuntelige Utrechtse voorhoede. 30 18 10 2 46 72—24 80 16 8 6 40 53—32 30 16 7 7 39 76—39 30 14 9 7 37 47—42 20 16 4 10 36 76—48 29 14 7 8 35 62—48 30 13 6 11 32 69—57 39 9 12 8 30 54—50 29 10 9 10 29 55—54 30 12 5 13 29 63—64 30 10 8 12 28 52—55 30 8 10 12 26 52—68 30 8 10 12 26 52—70 30 9 7 14 25 48—52 30 9 7 14 25 54—64 30 10 5 15 25 55—80 29 4 7 18 15 41—76 30 5 3 23 13 42-100 Charly Gaul heeft zondag te Sallanches (Hoog Savoie) een tijdrit over 18 km ge wonnen. De Luxemburger legde het par cours af in 47 min. 7 sec. Sparta's opmars naar het landskampioenschap gaat sneller dan enkele weken geleden verwacht mocht worden. Het is zelfs niet uitgesloten, dat zondag, drie wedstrijden voor het einde van de competitie, de beslissing al definitief gevallen is. Drie punten zijn namelijk voldoende nu Sparta zelf andermaal geen fout maakte en de geduchte vuurlinie van NAC geen schijn van kans gaf. Onderwijl verspeelde Rapid JC opnieuw een punt. Het kwam in de Limburgse derby tegen Fortuna niet verder dan een overigens wel te verwachten gelijk spel. Ook onderaan zijn de zaken nu praktisch geregeld. Feijenoord voltrok de vorige week reeds het vonnis over SHS. Nu is NOAD aan de beurt. Als de Tilburgers in de komende weken nog één punt verspelen of als Elinkwijk, Blauw Wit en Willem II nog één punt aan hun totaal toevoegen, is ook de degradatie van NOAD definitief. NOAD deed gisteren nog een laatste, ver twijfelde poging, Het versloeg Elinkwijk met 10, maar zoals men ziet legt deze overwinning weinig gewicht in de schaal bij zo'n enorme achterstand. De voetbalcompetitie is wel heel snel beslist in de Ere-Divisie. Wat een verschil met het vorige seizoen, toen zowel voor het kampioenschap als voor de regeling van de degradatie beslissingswedstrijden noodzakelijk waren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiitiiiiiiiiiiiiiimiiimiii (Van onze sportcorrespondent) De wedstrijd van NAC tegen Sparta zou men gevoeglijk in twee volkomen ongelijke stukken kunnen opdelen. Tot ongeveer een kwartier na de rust waren de 15.000 toeschouwers op het uitver kochte terrein van NAC de geestdrif tige getuigen van een bijzonder sfeervol gevecht van twee aan elkaar gewaagde ploegen, zij het dan dat de Spartanen duidelijk over iets meer technisch kun nen beschikten. Daarna was NAC niet meer in het veld en kon Sparta overgaan tot het weggeven van een bij tijd en wijle zeer gave en interessante voetbal show. Twee doelpunten, in de twintigste en de eenentwintigste minuut, hadden de Bredanaars geestelijk geveld. Het begin van de match was aan beide kanten opvallend nerveus. Wel schoot een zeer goed spelende De Vries, bijzon der beweeglijk, enkele keren keihard in de doelmond, maar telkens vergat hij in zijn haast zuiver te richten, zodat doel man De Rijk er weinig moeite mee had. NAC lanceerde daarop een serie prach tige aanvallen, die echter door het dra len van het aanvalskwintet op niets uit liepen. Canjels had tegenover Schilder niets in te brengen, zodat hij zijn heil zocht in een soms wel zeer ge slaagde tactiek van spel verdelen. Overbeeke op de rechtervleugel had zijn anders toch zo roemruchte snelheid in de kleedkamer achtergelaten. Na een half uur groeide de Spartaanse druk op het doel van NAC. Geraffineerd samen spel van Van Ede, Van der Gijp, de Vries en Bosselaar liep tenslotte in de 39ste minuut uit op een eerste doelpunt door een tamelijk ver schot van Bosse laar (01). Even later juichten de Rot terdammers opnieuw, toen de Vries raak schoot. Maar het was te vroeg. Scheids rechter Schipper, die voortreffelijk leid de, had een seconde tevoren een over treding geconstateerd en kende NAC een vrije schop toe. De eerste helft ging daarop als een nachtkaars uit. Na de thee zorgde Canjels voor sen satie door voor een vrij doei grandioos te missen. Ondanks enkele flitsende Bre dase aanvallen werd het allengs duidelijk dat Sparta de winst mee naar huis moest nemen. Dat deden de Rotterdammers ook. In de twintigste minuut maakte Bosselaar de Rotterdamse voorsprong met een hard en zuiver schot groter (02) en nauwelijks een minuut later resulteerde uit klassiek samenspel en enkele verfijnde passes van de Spartaan se voorhoede de overwinning: de Vries gaf een haarscherpe voorzet en feilloos met een magistrale zweefduik kopte van der Gijp het leer naast keeper de Rijk: 0—3. Een doelpunt van pure schoonheid, dat van alle 15.000 toeschouwers de handen op elkaar bracht. Zoals reeds gezegd was NAC daarna uit het veld verdwenen. Alleen Sparta showde door tot in de laatste minuut, in Breda de indruk ach terlatend dat het kampioenschap van Nederland dit jaar in Rotterdam terecht zal komen en met reden. onze sportcorrespondent) ïf. Üus' Was DWS/A een verloren team. Niet omdat de achterstand van 41 rullI^?s was, maar door de wijze waarop ADO tot vier treffers was kun nen komen. Dat ging zo gemakkelijk en het overwicht van de Hagenaars was zo j* «ïr een flinke zege er dik in zat. Maar ADO nam het na de rust te gemakkelijk op. En dat was voor DWS/A een welkome gelegenheid om het initia tief geheel over te nemen en met een overdonderend slotoffensief tot een ge luk spel komen. Er zat voor DWS/A zelfs nog winst in. Twee factoren belemmerden die zege: de tijd was er te kort voor en Vonhoff ont brak in de aanval. Wellicht dat zijn ont breken de Amsterdammers een deuk in het moreel bezorgde want voor de rust kwam een enthousiast spelend ADO reeds na twee minuten tot de openings treffer. Vreken was er de maker van na een sublieme combinatie tussen Schuur man en Theo Timmermans. De achter hoede van DWS/A bleef steeds met moeite overeind en dat Schuurman de stand op 2—0 bracht, mocht geen won- der heten. Toen Klein tegen de paal kogelde, ymg Doorneveld het leer op en hu scoorde beheerst (2—1). Maar ADO sloeg terug en kwam met treffers van nl^V Voor Vreken ingevallen Den Engelse op 4j me(; ,je rust_ V-f ,Leak ®r?P dat ADO in de tweede afin ilitz?lfde «Ian wilde voort- fonddo tfnff Ü1Ver van Schuurman be- w othmfif? A6^paal' En daarmee was het gebeurd. ADo liet het tempo los, trad minder agressief op en meende ken nelijk met die 4-2-1 0p fluweel te zitten. A^nrwrJSie®P WS/A de geboden kans. LTrriflf L,-lnv,fen «zeren greep geklemd f ?°ht de achterstand terug tot ff"J 2PJnu, en voor het einde barstte nwQM1!!!! ln volle hevigheid los. 7t2a j j een enorm offensief in en ADO werd door de aanvallen overspoeld. Schenkel zorgde voor 43 en Den Oude kwam de eer toe de gelijkmaker te sco ren: 4—4 Net toen DWS/A wilde uitha- v Y? beslissende stoot, snerpte het scheidsrechtersfluitje dat voornemen R, was °ok al rnooi genoeg zo, die 44. "e j"z®U,en \oor de K.N.V.B.-pool wa- deze week hoger dan de vorige, Wr'aa SI£n«°ch onder het gemiddelde bedrag. 246.085 deelnemers „vclooiden" Y°or 0. Er was één melding van 15 punten en tien meldingen met 14 pun tweek fSete* bedraagt f 86.180.-, de Te Istanbul heeft de Turkse voetbalploeg Kr j i eerstvolgende tegenstander van het Nederlands elftal met 2—0 gewonnen van Roemenië m een wedstrijd voor de eer ste ronde van het toernooi om de Euro pese voetbalbeker voor landenteams. Aan gezien Roemenië de eerste wedstrijd met 30 heeft gewonnen, heeft dit land zich door een gunstiger doelgemiddelde geplaatst voor de tweede roïlöe. Als voorbereiding op de amateur-inter landwedstrijd Nederland—Frankrijk op woensdag 6 méi a.s. te Leeuwarden, speelt het voorlopige Nederlandse amateur-elftal donderdag a.s. te Soest een oefenwedstrijd tegen de tweede divisieclub Velox. I C (Van onze speciale verslaggever) „Dames en heren, het spijt ons u te moeten zeg gen dat Leeuwarden met 3-2 door een doelpunt in de laatste minuut van Limburgia heeft gewon nen." Aldus klonk zondag middag in Volendam de stem van omroeper Pé Mühren boven een hos sende schare voetbalen thousiasten, die dol van vreugde tien overgeluk kige spelers van de sop- pige grasmat tilden. Heel langzaam, alsof zij het nog niet wilden geloven, zakten de armen omlaag. De spelers gingen aarze lend en met duidelijke tegenzin van tientallen stevige schouders. Hun ge zichten kregen een vreem de uitdrukking. Bloemen kransen werden haastig weggedragen. Het feest ging niet door. Volendam-Haarlem, ein digde als een keiharde thriller. Alsof de meester- regisseur Alfred Hitch cock er de hand in had, zo grillig was het slot van deze wedstrijd, waarvoor men in het „Waterland" nachten lang heeft wak ker gelegen, waarvoor de Volendammers in hun .kerk een „zuchie" hebben gegeven en die tientallen goklustigen verleidde tot onverantwoorde wedden schappen. Toen met nog een goede vijf minuten te spelen „lichtgewicht" Pelk de bal met een flit sende beweging tegen het net stootte en Volendam volkomen veilig met 3-0 leidde, groeide de span ning bij de negenduizend toeschouwers naar een hoogtepunt. Want in Leeu warden, zo luidde het be richt dat langs de volge pakte tribunes suisde, was de stand nog 1-1. Voor Volendam voldoende om het felbegeerde kampioen schap en een plaats in Nederlands hoogste voet balafdeling in de wacht te slepen. De enorme spanning ontlaadde zich vroegtij dig toen enkele minuten voor tijd Volendams perschef Mühren bekend maakte dat Limburgia in de Friese hoofdstad met 2-1 leidde. Een orkaan van gejuich golfde over het veld. „Kick" Maurer teisterde de gevoelige schouders van Haarlems houden. Het wilde naar zijn favorieten, het ging naar zijn favorieten. En toen beleefde Volen dam zijn vagevuur. Som ber kijkende bestuursle den staken hun hand op. „Leeuwarden heeft ge wonnen. Dank zij twee doelpunten in de laatste minuten", klonk het. Men hoorde hen niet. Wat za nikten zij toch. De droom was nu immers toch wer kelijkheid geworden. „Aal" Keizer bracht hen echter aan het twij felen en toen Pé Mühren daarvan gebruik maakte en via de omroep de Kick Maurer, met de „historische" bal tegen de borst gedrukt, Harmen „de Poes", spil „Blubber" en „Gerritje" Zwarthoed juichend op de schouders van Volendams uitgelaten supporters. Maar reeds kijken enkele gezichten verschrikt naar de plaats waar perschef Mühren meedeelt, dat het feest nog even uitge steld moet worden. „Wep met de vlag, zakken met die spelers. Volendam zal de spanning nog een weekje moeten opkroppen. „good-old" Piet Groene- veld met een paar ferme tikken, doelman Keizer trok wit weg en „Blub ber" Karregat trappelde wild van enthousiasme op de penaltystip. Waai' men jaren op had ge wacht, maanden naar had verlangd, was een feit ge worden: Volendam kam pioen. Scheidsrechter Veldhuizen deed echt geen moeite om verstaan baar af te fluiten. Krach tige stemmen zongen het: ..Ieder kent de Volen dammers". Daar was ge woon niet bovenuit te ko men. De arbiter zwaaide met zijn arm en stapte zonder meer het veld af. Wachtmeesters van de rijkspolitie hebben slechts even geprobeerd tegen te houden, wat in de lijn der verwachting lag. Slechts heel even maar. Want het supporterslegioen van „Ome List" was niet te jobstijding aan de open baarheid prijsgaf, viel er een pijnlijke stilte. Ter neergeslagen dropen ze af de Tollen, de Smitten en de Schilders. Hoe vu rig hadden zij op dit kampioensfeest in eigen huis gerekend. In het ziekenhuis van Purmer- end bogen bezorgde ver pleegsters zich over Kees Mossel, Volendams groot ste voetbalminnaar, die een operatie heeft onder gaan. De wagen, die hem en zijn chirurg naar het Zuiderzeedorp zou rijden, om daar iets van de feest vreugde mee te maken, stond al klaar. Kees Mos sel was ontroostbaar. Zijn trouwe wederhelft Gaar- tje zal de shirts van het eerste elftal nogmaals een zg. „kampioenswasbeurt" moeten geven. In Volen dam zijn er nu nog maar weinigen die het vast op de volgende week houden. Door in Lissabon met 20 te verliezen van hun Portugese collega's, zijn de Ne derlandse militairen uitgeschakeld voor het voetbaltoernooi. De Nederlandse militairen hebben tot tweemaal toe een goede kans gehad de score een ander aanzien te ge ven. De eerste maal, toen Teunisse (Vitesse) bij een doorbraak alleen voor open doel verscheen, maar te lang treuzelde met schieten. De tweede kans kreeg Nederland vlak na het tweede doelpunt der Portu gezen. Nadat Portugal in de 11de minuut door middenvoor Mendes de leiding had geno men, bleef het spel op en neer golven, zonder dat er van een overwicht van een der partijen sprake was. Ook na de her vatting bleef het spelbeeld ongewijzigd, waarbij vooral het stuwende werk van rechtshalf Van Wijk (Volewijckers) opviel. Twee minuten voor het einde brak midden voor Mendes nogmaals door en liet met een hard schot doelman Van Pelt (Feijenoord) kansloos. Behalve Van Wijk vielen in deze ontmoeting op door hun goede spel doel man Van Pelt en linksbuiten De Kreek (Feijenoord). Vrijwel alle jongens, die in Engeland op een kostschool zijn, zaten zaterdag min of meer verplicht in het Wembleysta- dion als toeschouwers bij de voetbalwed strijd tussen Schooljongens Engeland en West-Duitsland. Het Engelse schooljongens elftal won met 20. De recette was bijna 200.000 gulden. Te Chambery heeft het Franse amateur voetbalelftal zondag met 00 gelijk ge speeld tegen de Italiaanse amateurs, waar van Nederland onlangs in Rome met 10 verloor. ln een nogal grimmige derby hebben de spelers van Rapid en Fortuna er blijk van gegeven, dat er feitelijk geen band ts die hen bindt als strijdmakkers uit de voormalige voetbaloorlog. Fel en agressief traden zij elkaar in het sport park te Kerkrade tegemoet, met de denkbeeldige hegemonie als inzet. De strijd bleef tenslotte onbeslist, ten koste van de nodige blessures. Fortuna speel de een groot gedeelte van de tweede helft met tien man, omdat Morand met een verband om zijn hoofd per brancard van het veld moest worden gedragen, nadat hij in onzachte aanraking was geweest met de schoen van Stalman. Aan de andere kant werden achtereen volgens stopper Smeets en linkshalf Slrolenberg zodanig het slachtoffer van harde botsingen, dat zij de wedstrijd hinkend als respectievelijk rechts- en linksbuiten beëindigden. Dat waren de meest vervelende kan ten van een wedstrijd, die overigens de achtduizend toeschouwers weinig be vrediging heeft kunnen schenken. Met Stalman en Gösgens als invallers voor Bisschops (die deze week aan de knie Wordt geopereerd) en Loo (in beslag genomen door het militaire elftal) do mineerde Rapid J.C. in de eerste helft, maar schoot in tempo te kort om het Van der Hart en de zijnen bijzonder moeilijk te maken, ook al kwam mid- voor Haenen uit kopduels met Van der Hart nog wel eens als overwinnaar te voorschijn. Ongeveer één uur voordat zondag de training van de te houden motorwed strijd om het kampioenschap van Dren the zou plaats hebben zijn bij hef cir cuit van Odoorn twee renners A. Cohjn uit Aalsmeer en J. de Gast uit Amers foort tegen elkaar opgebotst. Cohjn liep een schedelbasisfractuur op en werd direct na aankomst in het ziekenhuis te Emmen geopereerd. Zijn toestand is zeer ernstig Ook De Gast liep een schedel basisfractuur op. Hij brak bovendien een been. Het ongeluk is veroorzaakt doordat de renners buiten het circuit aan het oefenen waren. Dc uitvallen van Fortuna, waarvoor Notermans dikwijls de basis legde, leken gevaarlijker. Maar dat was slechts schijn, gezien de geringe slagvaardig heid van de Geleense aanvallers. Boven dien bleek in laatste instantie doelman Jacobs paraat. Op wel zeer fortuinlijke wijze ontsnapte Rapid echter aan een nederlaag, toen Jacobs zijn doel had verlaten, waardoor midvoor Becnen en linksbuiten Huis de bal slechts voor het inschieten kregen. Beenen miste en Huis deed de deur dicht door al te gehaast de bal naast het lege doel te plaatsen. Na de rust was de jus er spoedig helemaal vanaf. Het Geleense team werd ontredderd door het uitvallen van Mo rand, Rapid J.C. moest gereorganiseerd worden wegens de blessures van Smeets en Strolenberg. Midvoor Haenen nam de spilplaats over, Gösgens trad als mid voor van der Hart tegemoet. Aan beide kanten werd het aanvalsspel er niet beter op, al moesten zowel Belski als Jacobs nog verschillende malen in actie komen. Jacobs bracht nog de handen op elkaar voor de wijze waarop hij een felle schuiver van Jongen keerde. Met het verstrijken van de tijd leefde bij Rapid de strijdlust op, met het gevolg, dat het Geleense doel nog een kort maar hevig bombardement te doorstaan kreeg, zonder dat de man aan het score bord in actie hoefde te komen. (Van onze sportcorrespondent) Volendam heeft zich ontzettend geluk kig gevoeld, echter slechts luttele minu ten nadat men meende kampioen te zijn. Leeuwarden won in de laatste mi nuut en dat bericht deed de verheugde Volendammers weer met de beide benen op de begane grond terechtkomen. Meu heeft het nu maar geproefd als eeti klein voorgerechtje van een uitgebreid feest, dat toch nog wel komen zal of het moest allemaal krankzinnig tegen- lopen. Wat de Volendammers gisteren lieten zien tegen Haarlem was uitste kend, hoewel we geen al te hoge maat staven mogen aanleggen, omdat het spel van de Haarlemmers uitmuntte in zwak heid en tekortkomingen op alle onder delen van de voetbalsport. De thuisclub heeft er geen twijfel over laten bestaan wie het recht had op de zege. Vooral in het eerste deel liep Vo lendam Haarlem in legio aanvalle-i on- Sparta's reuzen omringen hun lenige doelman Andries van Dijk als deze hoog- opspringend een aanval van NAC on derschept. De Bredase aanvaller La- seroms ziet zijn kans verkeken en loopt terug. De wedstrijd tussen ex-internationals van België en Nederland, die zaterdag in Ant werpen werd gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel: 22. Bij de rust leidden de Bel gische veteranen met 10. De Utrechtenaar Okhuysen scoort en dat is nu niet bepaald iets, dat hij vaak doet. Juichend heft hij de armen op. Zijn „wippertje" over doelman Feijt betekent het eerste doelpunt van DOS in de strijd tegen Willem II op „Galgenwaard". (Van onze sportredacteur) De enorme regenwolk, die zo'n kwar tier voor het einde van de zesde hoofd stedelijke derby boven het Olympisch Stadion verscheen en die het tot dat ogenblik in het zonlicht blinkende beton grauw en dof deed worden alsof de schemering inviel, heeft vermoedelijk Blauw Wit het doelpunt gebracht, waar mee het Ajax verslagen heeft. Zoals tal loze toeschouwers moet Ajax' doelman Hoogerman de bal, die Blauw Wits links binnen Dahrs vijf minuten voor het einde van grote afstand inschoot, niet meer gezien hebben voor die hoog in de tou wen tot rust kwam- Hoogerman verroer de tenminste geen vin. Daarmee was een gezapig duel, dat in niets herinner de aan de soms zo verbeten ontmoetin gen uit de glorietijd van weleer beslist. Bovendien was dat ene doelpunt vol doende voor een revanche van Blauw Wit op de nederlaag in het begin van het seizoen. Blauw Wit en Ajax hebben elkaar het vuur niet na aan de schenen gelegd. Duidelijk demonstreerden zij, dat voor hen de competitie niet meer belangrijk is. Zü gaven elkaar de gelegenheid om hun eigen spelletje te spelen. Het gevolg was een wedstrijd, die dan weliswaar niet emotioneel verliep, maar toch van tijd tot tijd voldoende aantrekkelijke staaltjes voetbal bood om de ruim tien duizend bezoekers niet onvoldaan huis waarts te doen keren. Zo toonde bijvoor beeld bij Blauw Wit Van Raalte, dat hij het doelmansvak nog bijzonder goed be heerst, onderscheidde Van der Klink zich in de verdediging en deed linkshalf Euwes veel en verdienstelijk werk in de middenlinie. Bij Ajax trof men minder opvallende tiguren, ook al omdat Van der Kuil er kennelijk zijn zinnen op ge zet had om eens te ontdekken of een voorhoede niet uit een eenmanslinie kon bestaan. Linksbuiten Schmidt trok al leen vooi de rust de aandacht. Toen lanceerde hij zowel Seelen, Westra als Fransz herhaaldelijk met voortreffelijke passes. Het feit, dat er om elke meter ter rein niet met inzet van alle krachten gestreden werd, had o.a. tot gevolg, da! zowel bij BL Wit als Ajax de aan vallers nogal eens de kans kregen om hun geluk te beproeven. Die schutters vonden dan echter attente doelverdedi- gers op hun weg. Zo bijvoorbeeld Seelen en Fransz bij Ajax. Telkens weer stopte Van Raalte hun schoten met snelle reacties. Ajax' doelman Hoogerman onderscheidde zich in de eerste helft met een fraaie sprong naar een zuiver gemikte kopbal van Engelander. Voor Blauw Wits midden voor betekende die kopbal overigens het einde van de wedstrijd, want hij moest, wegens een botsing met Haarms, met een gapende hoofdwond het veld verlaten. Direct na de rust maakte Blauw Wit de meeste aanspraken op een doelpunt. Eerst dwong Van der Berg, die zijn plaats had afgestaan aan invaller Sluer en middenvoor was gaan spelen, Hoo german tot een spectaculaire zweef sprong. Nog geen minuut later kogelde dezelfde speler in volle vaart hard tegen de onderkant van de paal. Fransz, die daarna twee fraaie kansen kreeg om Ajax aan de leiding te helpen, bracht het er veel minder van af. Eerst schoot hij tegen Van Raalte op, daarna schoot hij hoog over, Vandaar dan ook, dat het verrassende schot van Dahrs voldoende was om Blauw Wit de overwinning te brengen en DWS-Amsterdam het offi cieuze kampioenschap van de hoofdstad. Want, uit de zes derbies van dit sei zoen haalde DWS-A vijf punten, Ajax vier en Blauw Wit drie. der de voet en slechts mot paniekvoet bal kon Haarlem nog enigszins het hoofd bieden aan de op doelpunten beluste Volendammers, die terecht als sterk fa voriet waren gestart. Nadat kopballen van Smit en Tol respectievelijk over de lat en recht in doelman Snijders' handen waren gevlogen, bracht stevig doorzetten van Veerman, die een excellente paltij voetbal speelde, in de zesde minuut een volkomen verrassend doelpunt. Veer- mar zelf was er de maker van met ten hard, diagonaal schot van verre afstand ever Snijders heen hoog in het net (1-0). In de 28ste minuut werd Smit ge lieerd, Tol mocht zich achter de hal plaatsen en wei op achttien meter af. stand van het doel, waarvoor Haarlem een muurtje optrok, waarin het loe rende oog van de blonde Tol een gat ontdekte Keihard joeg hij de hal erdoor tot in de uiterste hoek van het doel: 2-0. Met een kanjer van een schot van Smit op de deklat kwam dan de rust. In de tweede helft trachtte Haarlem met een omzetting in de aanval, waarbij midvcci Degmpar met reemsbuiten Grceneveld van plaats verwisseld?, tot meer e:tectief we:k te komen. He' hielp geen ziei. Degenaar pingelde veel te lang eis Groeneveid kwam tegen Karre gat stukken te kort Een onstuimige rush van Veerman Dracht de Volendam- mer langs vier tegenstanders. Alleen doelman Snijders ging het gevaar moe dig te lijf en riep de in topvorm spe lende linksbuiten een halt toe. In de vijfde minuut annuleerde scheidsrechter Veldhuizen een buitenspel-doelpunt van Berendregt. Zo nu en dan kan Haarlem in de aanval komen. Volendam speelde slordig in die periode, maar Haarlem wist er niet van te profiteren. Hoe arm de stootkracht van Haarlem wel was, kwam tot uiting in het feit. dat de ver dediging van de gasten zich met de aan val ging bemoeien. Een schot van nota- bene back Oepkes noopte Keizer tot een spectaculaire save. Bij een hoekschop van Degenaar kopte linksbuiten De Graaf op de lat van Keizer's doel. En toen Volendam nog een doelpunt scoor de, ging bij Haarlem volledig het hoofd in dc schoot. Overigens was het een schoon doelpunt, feilloos door Jonk uit een vrije trap over de uoelman heen geplaatst op het hoofd van Pelk. De jongste van het elftal der Voiéitdain- mers, Pelk, stootte de bal hard tegen dc touwen (3-0) Er was vooi Volendam geen vuiltje meer aan de luctn De goede berichten uit Leeuwarden bi achten een feestelijke stemming en terwijl het thuisfront het strijdlied zong, spontaan en uit volle borst, kwam het einde, dat de gelukkige Volendammers uiteindelijk toch nog niet het kampioenschap bracht. De Fransen Anqueti), Darrigade en Grac- zyk. zijn zondag winnaar geworden in een pioegen-omnium rond het Daumesnilmeer. De Nederlanders Schulte, Post en Wagt- mans werden vierde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7