Berlijn viert 1 mei op twee plaatsen I NEDERLANDSE BLOEMEN OP PARIJSE FLORALIES Percelen in feite altijd als Nederlands beschouwd De week in Westminster STANDARD sa»* Ten behoeve van allen Britse musici niet meer naar ons land Een ernstige indiscretie - Sir Smarty-l boots - De vuile was van Labour Het jazzfestival in Blokker Perpetuum mobile Kroon op liefhebberij SIEMENS ZATERDAG 2 MEI 1959 PAGINA 3 Getuigen in kussensloop Pullen-rijm Eerst nieuw contract Veel prijzen voor de vaderlandse kwekers Nederlandse advocaat in proces-Baarle Eredoctoraat voor Margot Fonteyn geratificeerd^ iïan dit verdra«' dat nooit te oercelen i waren de thans betwis- men opgeno- Duitse vergoeding aan Nazi-slachtoffers Vooruitzichten niet erg rooskleurig Heuss in ziekenhuis opgenomen Aard van de ziekte is niet bekend mei 20.00 uur Treinen stoppen twee minuten Dit jaar geen raket der V.S. naar Venus Nieuw bedrijf in Botlekgebied SLEDE-STOFZUIGER licht gewicht <4 AO grote zuigkracht Dr. W. Kaper Enige dagen geleden promoveer de de zenuwarts C. J. B. J. Trimbos tot doctor in de ge neeskunde. Zijn dissertatie over de geestelijke gezondheidsleer en de geestelijke gezondheidszorg, regel recht een standaardwerk, doet de le zer verbaasd staan over de enorme njtgebreidheid van voorzieningen, die over de hele hedendaagse we reld functioneren ten bate van de niedemens-in-nood. Men moet alle eerbied en waardering hebben voor deze voortreffelijke prestatie der Wetenschap. Hoewel zelf een over tuigd en vurig voorstander van een wetenschappelijke aanpak van het geestelijke gezondheidswerk, Waarschuwt dr. Trimbos toch met klem tegen de ernstige gevaren, die schuilen in overspannen verwachtin gen t.a.v. de wetenschap speciaal op dit terrein. Wetenschap, zegt hij, kan slechts de bouwstenen leveren voor een zorg, voor een bewogen- zijn, dat zijn eigenlijke impulsen uit een andere sfeer van mens-zijn be trekt. De geestelijke gezondheids zorg kan noch mag ooit tot een soort religie worden, met als hoogste goed de geestelijk gezonde mens, die zo weinig mogelijk last veroorzaakt voor zijn omgeving. Prof. Rümke, die Trimbos citeert, heeft eens de huidige mens vergele ken met de middeleeuwse, zoals de ze in Elckerlyc vereeuwigd werd. Evenzeer als de middeleeuwse El ckerlyc verlaten werd door familie, vrienden en bezit, die hem hulp be loofden, wordt de moderne Elcker lyc op zijn laatste reis in de steek gelaten door psychologie, sociologie en „science of human relations", die beloofd hebben de méns van van daag bij te staan. Al deze zeer voor treffelijke hulp, aldus prof. Rümke, die de moderne wetenschappen ons beloven, kunnen zij ons alleen ten volle brengen, wanneer wij beseffen, dat zij nimmer als plaatsvervanger kunnen optreden van het diepste in de mens: zijn nederige overgave aan het bovenpersoonlijke. Alleen wan neer zij doortrokken zijn van religi eus besef, kunnen zij hun kracht ten volle ontvouwen. Over dit religieus besef willen wij het vandaag hebben. Het chris tendom heeft ons een nieuwe, geheel eigen en goddelijke visie op leven en wereld geschonken. Vanuit het doel, dat wij hier voor ogen heb ben, ligt het fundament der christe lijke wereldbeschouwing in de apos tolische zending van de Kerk en haar leden. Hieruit volgt onmiddel lijk vooreerst, dat niemand Christen is alléén voor zich zelf, en ook dat de genade ons door God geschonken is ten behoeve van alle anderen. Het heil, dat Christus voor ons toeganke lijk heeft gesteld, is en dat moe ten wij nooit vergeten op de eer ste plaats bestemd voor de gemeen schap, voor het menselijk geslacht als voornaamste geheel en onderdeel van de schepping, en dan pas dóór die gemeenschap voor de afzonder lijke personen. De H. Augustinus heeft deze waarheid aldus geformu leerd: „Gemeenschappelijk was ons verloren-gaan, gemeenschappelijk moet ook het gevonden-worden zijn. Tezamen gingen wij verloren, teza men moeten wij in Christus wórden hervonden." Wat ligt er nu meer voor de hand dan dat, wanneer de zaken zo staan, elke Christen verantwoordelijk is voor zijn broeders en zijn niet-chris- telijke medemensen? Die verant woordelijkheid is er, omdat de een heid van het mensdom er is. Chris tus heeft nadrukkelijk daarop gewe zen, niet alleen toen Hij ons leerde, dat wij allen kinderen van één Va der zijn, maar ook toen Hij de op dracht gaf Zijn leer door te geven aan alle volkeren. Deze apostolische taak vooral is de basis van het christelijke saamhorigheidsbesef met de wereld. En wanneer wij dan be denken, met welk een onuitputtelijke rijkdom aan genade en geestelijke hulpmiddelen God Zijn Kerk en ons heeft toegerust om de verlossing uit te breiden, te bestendigen en te vol tooien, dan kan het toch wel niet anders, of dit saamhorigheids- en verantwoordelijkheidsbewustzijn moet zeer sterk in ons groeien. Dit betekent, dat wij in het leven staan met een geheel eigen taak, die min stens even gewichtig is als onze di recte tijdelijke en materiële ver plichtingen. Het hele heilsbestel, waarin wij le ven, de hele genadebedeling is ge richt op de redding van het mens dom. God en al Zijn heiligen werken daaraan voortdurend mee. Wij zijn allen op weg naar het ene, grote, gemeenschappelijke doel. Dit op- weg-zijn is de zin van het leven; het is voor ieder van ons een uiterst ge wichtig werk, een taak, een opdracht, die vertraagd en zelfs tegengewerkt kan worden, wanneer wij verstek la ten gaan. Op het menselijke vlak moet dit werk volbracht worden door de strij dende Kerk, die weliswaar zeer be lemmerd wordt door het mysterie van het kwaad, maar tegelijkertijd beschikt over goddelijke krachten, Waartegen geen verzet bestand is. Op voorwaarde, dat wij ze benutten! Het tragische is n.l„ dat het kwaad Zelfs doorgedrongen is tot in de Kerk Zelf. Hoeveel onverschilligheid heerst daar rtiet, hoeveel gebrek aan saamhorigheidsgevoel, hoeveel te kort aan echte, levende ijver voor Gods zaak. Is het dan nog te ver- Wonderen, dat de zeer werkelijK- aanwezige goddelijke kracht vleugel lam wordt, omdat wij ze niet tot actie brengen? God heeft immers eenmaal onze vrijwillige medewer king tot onderdeel van Zijn heilsplai gemaakt. Natuurlijk heeft Hij reke ning gehouden met onze feitelijk zwakheid en halfheid in dat ..w™ van eindeloos geduld". Maar neemt, niet weg, dat de parabel- de talenten onbeperkt van krac blijft! Gods heilsplan met de wereld is eigenlijk het boeiendste, dat er voor ons bestaat. In wezen ee ondoorgrondelijk mysterie, maar ae goddelijke Openbaring heeft de slui er voldoende hoog opgelicht om ons menselijk denken zonder einde 1bezig te houden en ons hart bevend te verwarmen bij de overdenking Gods oneindige liefde. Helaas ont breekt er echter heel wat aan onze geestdrift daarvoor. Een grote reden ligt zeker in een ernstig tekort aan kennis van Gods heilsplannen. Niet Van die kennis, welke ons, naar Zijn (Vervolg van pagina 1) ter Reuther, de leider van de Ame rikaanse vakbond van arbeiders in de autoindustrie. Reuther sprak zijn rede zij het met een zwaar Ame rikaans accent in het Duits uit, hetgeen het publiek kennelijk ontroer de. „Het is niet alleen uw vrijheid, die hier op het spel staat," zo riep hij de Westberlijners toe, „maar ook de onze. Wij leven allen in een we reld die door technische ontwikkelin gen steeds kleiner wordt. Ik verzeker u: u bent niet alleen". Hij deelde mee, dat hij in 1933 het Duitsland van Hitler had leren kennen, en dat hij in 1945 had gezien hoe de Russen de Duitse fabrieken demonteerden. Maar nu was de Sovjet-Unie in Oost- Duitsland bezig het leven zelf te de monteren, zo zei hij: „Wij staan schouder aan schouder als in de tijd van de blokkade. Wü houden met u stand in Berlijn, hoe hard de wind uit het oosten ook waait". De demonstratie speelde zich af te gen een passend decor. Vanaf de Pari- ser Platz konden de demonstranten de in Oost-Berlijn liggende Brandenburger Tor zien, alsmede het Russische mo nument aan de Straat van de 17de juni, een monument dat weliswaar ten westen van de sectorgrens ligt. maar dat exterritoriaal Russisch gebied is. Het beeld van de dreigende Rus, dat in de volksmond het monument van de onbekende plun deraar" wordt genoemd, herinnerde bij deze gelegenheid de aanwezigen aan de communistische bezetting van Oost- Berlijn en O-Duitsland. Maar ook had de menigte het gezicht op net prachtige nieuwe Westberlijnse congresgebouw, een van de fraaiste produkten van mo derne architectuur, waaraan West-Ber- lijn, in het Hansa Viertel en elders, zo rjjk is. Dit congresgebouw zal bij deze bijeenkomst door velen gezien zijn als het symbool van de Westberlijn se nv iele en geestelijke wederop bouw Boven de mensenmenigte uit zag men vele spandoeken met oproepen als: „De jeugd van Berlijn toept Euro pa" en „Geen hereniging met Ul- bricht". Maar er waren ook leuzen, die niet de opvattingen van Bonn strook ten, als „Redt de vrijheid met het Plan voor Duitsland", hetgeen sloeg op het door Adenauer verfoeide socialis tische- project voor de Duitse hereni ging. In West-Berlijn heeft de S.P.D., de Duitse Socialistische Partij, het nu eenmaal voor het zeggen, en de vanen van deze partij alsmede die van de socialistisch gekleurde vakbeweging waren dan ook niet te tellen. Maar al werd in een inleidend woord van een Westberlijnse vakbondsleider wel eni ge kritiek op de sociale politiek van de Westduitse regering geleverd, de 1 mei-viering had over het geheel ge nomen een bepaald onpartijdig karak ter. Zelden hebben de Westberlijners zo vurig getuigd van hun besef van on derlinge verbondenheid, als bij deze im posante manifestatie, die eindigde met het nieuwe Duitse volkslied, de derde strofe van het oude: „Einigkeit und Recht und Freiheit". Democratische Republiek" trokken in militaire parade in ganzenpas marche rende eenheden van het volksleger. Er reden pantserwagens voorbij en ge motoriseerd geschut. In de stoet kon men vervolgens grote groepen jonge Pioniers bespeuren, kinaeren van on geveer vijf tot vijftien jaar, gekleed in witte blouse met blauwe das, alsmede jongelui van de F.D.J., de zogenaam de Vrjje Duitse jeugd, in blauwe shirts. Deze F.D.J.-ers aroegen metershoge portretten mee van Marx, Engels en Benin. In de optocht werd een belang rijke plaats ingenomen door de „acti visten", ook wel „helden van de ar- heid" genoemd, die spandoeken droe gen met het opschrift „Leve 1 mei", ae niets zeggende kreet, die al dagen lang op alle affiches in Oost-Berlijn het motto was van de viering. Toen de manifestaties beëindigd wa ren, zijn wjj getuige geweest van een bijzonder pijnlijk incident aan de grens tussen de Britse en de Russische sec tor van de stad. namelijk op de Alexan der' Brücke. De Invalidenstrasse aan de Sovjetkant van de brug was afge zet met een dichte rij in grauwgroene uniformen geklede en met gummistok ken en pistolen bewapende leden van de Oost-Berlijnse stadspolitie. Een hon derd meter verder kon men weer zulk een rij zien staan, en auto's vol agen ten reden af en aan. Aan de westerse kant stond een verontwaardigde menig te, van waaruit felle verwijten klonken aan de beruchte agenten aan de over zijde. Plotseling drong een man naar vo ren, die zich met geweld een weg wil de banen door het kordon. Vijf agenten rosten hein af met hun gummiknuppels, wierpen hem op de grond, sleurden hem in een gereedstaande overvalwa gen en voerden hem weg, wat de woe de in de Britse sector ten top deed stij gen. Een paar Westberlijnse agenten wisten tenslotte met moeite de mensen tot kalmte te bewegen. Op een rege ringsgebouw aan de Russische kant van de brug lazen wij in kolossale witte let ters op de rode achtergrond de wel zeer cynische woorden: „Voor de vrede en een gelukkig leven van ons volk". ntussen stonden gisteren op de Marx Engels'platz, de vroegere Lustgar- ten, op een podium, dat blijkens de bekende zogenaamde vredesduif versierd was: de Oostduitse premier Grotewohl, de president Pieck en de machthebber bij uitstek, de partijlei der Ulbricht. „Proletariërs van alle lan den verenigt u", zo stond er in reus achtige letters te lezen boven de hoof den van deze vazallen van Moskou. Langs de kopstukken van de „Duitse Advertentie TV-quiz belevenis feestmuziek duizend piek kijker thuis bier in huis Pul erbij even blij kiest zeer vrijs Amstel-prijs! AMSTEL aUeS ®ra epn juist inzicht te komen omtrent de werkzaamheden van Britse dan?" _enI, Jnzz-musici in Nederland, heeft de Britse Musicians union beslo ten alle engagementen te verbieden, gedurende de periode die nodig is voor het afsluiten van een nieuwe overeen komst met de Nederlandse toonkunste- naarsbond, zo deelt deze bond mede. Te" S?I?lge van een misverstand m het huidige geschil, heeft het kantoor van Victor Silvester een contract gete kend, te zpnen gunste, aldus de N.T.B., en, na zijn verzekering dat hij geen con tracten meer voor engagementen in Nederland zou tekenen zonder de voor afgaande toestemming, is de union er mede akkoord gegaan, dat dit orkest nog drie engagementen in Nederland zal nakomen. Chris Barber had geen contract ge- en. Is daardoor, zo vervolgt de N.T.B„ met verplicht om engagemen teni in Nederland na te komen. Hij zal zich consequent aan de instructies van de union houden door de aanbiedingen met te aanvaarden. Intussen zijn alle engagementen in Nederland, buiten de drie engagemen ten i an Silvester, die reeds genoemd Britse dans- en jazz-musici tot nadei aankondiging verboden. Advertentie SOEPELE PLASTIC TEGELS VOOR PRAKTISCHE VLOEREN Colovinyl EEN KLEURRIJK PRODUKT VAN LINOLEUM KROMMENIE (Van een bijzondere medewerkster) Enige kilometers buiten de be bouwde kom van Parijs op het grote kruispunt, dat sedert de oorlog van 1870 het Point de la Defense heet, hebben de machtige ondernemersbon- den van de bouw- en technische vakken een tentoonstellingshal gebouwd, die voor de simpele toeschouwer een ont zaglijk wonder van moderne techniek is, een hal die niets anders is dan een immens gewelf, dat naar de vorm het best te vergelijken is met een paraplu met slechts drie baleinen en zonder stok, want het fantastisch ruime betonnen gewelf heeft geen muren, oordeel, nu nog niet toekomt, maar van het menselijk-bereikbare, van datgene, wat wij, geleid door het on feilbaar leergezag der Kerk, uit het geopenbaarde kunnen opmaken. Onder ons, katholieken, vooral on der de intellectuelen, is die geloofs kennis beslist te gering. Met hun vakkennis het wordt herhaaldelijk geconstateerd is hun godsdienst kennis niet gelijk opgegaan. Toch komen zij in hun vak telkens op hoog niveau in aanraking met vragen, waarop zij, als katholieken, een be ginselvast antwoord moeten en ook willen geven. Maar hoe is dat mo gelijk met een geloofskennis, die niet boven het vlak der middelbare school uitgaat? Een volledige studie der theologie, hoe wenselijk ook voor velen, is meestal niet mogelijk. Maar er bestaan toch talrijke uit stekende boeken in onze taal, om van buitenlandse werken maar niet te spreken, die dat gemis tot op be hoorlijke hoogte kunnen aanvullen. Het gezegde: onbekend maakt on bemind is in dit verband bovendien van aanzienlijke betekenis. Men zal ons willen toegeven, dat wij onze apostolische opdracht moei lijk goed kunnen beleven, als wij er geen vermoeden van hebben, hoé in nig zij met ons hSle wezen verweven is. Als katholieken zijn wij „de ge tekenden van God", de geroepenen, die, uitgerust met een oneindige rijk dom aan goddelijke genadehulp, het Rijk Gods op aarde moeten verbrei den. Daarom behoren wij niet aan onszelf! Wij moeten ons geven aan de dienst van allen. Over dit onderwerp sprekend her innert de Lubac aan Christus' woord: Hij, die de grootste onder U is, moet Uw dienaar zijn. Dit is een gebod, dat uitgaat naar al wat groot is. In de orde van het geestelijke „bezit men slechts wat men weg geeft", en kan men ook alleen maar behouden indien men weggeeft. „Niemand zal op de jongste dag le ger blijken dan de oppotter, die zich boordevol waande". Te Shepton Mallet in het Engelse graaf schap Somerset is de Engel z krijgsraad reeds enige dagen bezig met de behan deling van de zaak tegen 13 militairen, die worden beschuldigd van muiterij met geweldpleging. De laatste twee getuigen a charge verschenen ter zitting met over het hoofd kussenslopen met kijkgaatjes om latere herkenning te voorkomen. De universiteit van Oxford zal aan Margot Fonteyn, prima ballerina as- soluta van het Engelse „Royal Bal let", de volgende maand een eredoc toraat in de muziekwetenschappen ver lenen. Het zai de eerste keer sinds dertig jaar zijn dat Oxford een vrouw op deze wijze eert. gisch Nedcrl'n n*Jse advocaat in bet Rel- uercele^ tn hdre KedinK over enkele B larie mr ^,et„Sebied van het dorp dom heeft R' C' Wflckerheld Bis- naHonale eer» ^ochtend tot het intel" gezegd dat a„ s te 's Gravenhage Ms Nederlan i pprep'e" in fpitp altii<< OU zichze» «?S ZIJ" beschouwd en dit derlandse L v°'d°padp is om de Ne- vische 7iid» d omdat van Bel ls (reprotesteer°|0lT>tCR:en dp7p toestand Belgische r»1 Pas in 1931 maakte de la^d aanhangig1"voor van Belgisch 00r dle tl,d was pr ke behalve m aanspraken geen spra- verdrag van iB<Ia°trpkli'ne tot hpt r,,il- werd stukken ,892' ™rmpe beoogd enclaves te 2 d te ruilpn om alle enclaves te doen verdwijnen. gebiêrt wonder want het fe Nederfand Seg°Iden als een stuk" 5 as toen de redactiecom- stukkln las in handen kreeS en de nernnfIL ->°nt.<Iekte" men dat de a»» 2^2 r&eteri waren. Zij werden Retlil „!?egsTV0e8d aan de Pereden, die Belgie aan Nederland zou afstaan. Bei- oe partgen hechtten toen weinig waar- aa" j aangelegenheid. Het had voor Nederland weinig zin zich te ver diepen in de vraag of deze percelen Belgisch of Nederlands waren, omdat zu volgens het verdrag toch aan Ne derland zouden komen. In de memorie van toelichting van (Van onze Haagse redactie) De vooruitzichten voor een Duitse vergoeding aan Nazi-slachtoffers zijn op het ogenblik niet erg rooskleurig, zo heeft miriister Luns meegedeeld aan de Commissie voor Buitenlandse Zaken van de Tweede Kamer. Terwijl de Bondsrepubliek aan de eigen slacht offers van het Nazi-regime 20 miljard en aan Israël 3 miljard aan schade vergoeding heeft uitgekeerd, is tot nu toe niet de bereidheid gebleken om ook aan de gerechtvaardigde wensen van Nederlandse zijde tegemoet te komen. De besprekingen met de Duitse re gering worden echter voortgezet en de minister was niet zonder hoop, dat hij alsnog in staat zal zijn een akkooro te bereiken. het Nederlandse wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag wordt dan ook gezegd dat men de grens- commissie niet meer bijeengeroepen heeft omdat men de zaak niet be langrijk genoeg vond. België heeft zich overigens van 1892 tot 1921 niets aangetrokken van dit „onbevrijde België". In het laatstge noemde jaar bracht België de toestand weer ter sprake nadat een ambtenaar te Herenthals In het grensbeschrijvend proces-verbaal had gelezen, dat de per celen Belgisch waren, aldus mr. Wijckerheld Bisdom. Het internationale gerechtshof ver daagde de zitting tot vanmorgen. De 75-jarige Westduitse president, Theodor Heuss, is gisteren naar een zie kenhuis in Bonn overgebracht, aldus meldt U.P.I. De aard van zijn ziekte is niet bekend. De president werd in zijn eigen auto naar het ziekenhuis ge bracht en vernomen wordt dat hij daar voor observatie zal blijven. De presi dent voelde zich niet goed worden toen hij donderdag in Dortmund was, waar hij een tentoonstelling zou openen. Hij brak zijn bezoek af en keerde naar Bonn terug. In verband met de nationale herden king van de gevallenen zullen de trei nen op 4 mei onderweg van 20.00 tot 20.02 uur tot stilstand worden ge bracht. 's Middags om 16.00 uur zullen de directie en het personeel van de Ne derlandse spoorwegen een krans leggen bij het monument voor het hoofdgebouw III van de N.S. te Utrecht. Amerika zal wegens technische moei lijkheden dit jaar niet trachten een ra ket naar Venus te schieten, aldus heeft Reuter officieel in Washington verno men. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii (Van onze Londense correspondent) Er zijn verschillende redenen te noemen voor de storm, veroor zaakt door enige onhandige uit latingen van Sir David Eccles, de Brit se minister van handel. Tijdens een particuliere receptie in Duitsland had hij opgemerkt dat de Britten veel met de Duitsers gemeen hadden; dat de Britse monarchie niet zo goed zou zijn als ze was, indien „wij niet Hanno- veriaans bloed in ons koninklijk ge zin hadden"; en dat Britten alleen maar kranten kochten voor de sport artikelen. Helaas bleek een verslag gever erin geslaagd te zijn de parti culiere receptie bij te wonen, met het gevolg dat vrij onschuldige, en blijk baar als grapjes bedoelde opmerkingen werden opgeblazen tot een ernstige indiscretie. Een van de redenen waarom de op merkingen (waarvoor de minister on middellijk in Engeland zijn excuses aanbood) zoveel opzien baarden, was het feit dat men een onschuldige over drijving over de Britse pers uitlegde als een rechtstreekse aanval op de pers, en zulks nog wel verricht in het buitenland. De Britse kranten besloten onmiddellijk wraak te nemen en huil den als de wolven, vooral natuurlijk de bladen die een bijna onafgebroken campagne voeren tegen Duitsland. De opmerking over het koningshuis werd bijna uitgelegd als „lèse-majesté". De regering bleek te beseffen dat de kran ten moedwillig wraak probeerden te nemen. Minister Maudling althans vond het nodig dohderdag in het pu bliek te verklaren dat de Britse pers de beste ter wereld was. aldus een overdrijving van zijn collega Eccles „goed makend" door een veel ernstiger en veel meer misplaatste overdrijving. De Britse pers heeft enige zeer uit stekende bladen, maar ook een aan zienlijk groter en aanzienlijk meer ge lezen aantal vunzige bladen, getuige een andere ministeriële uitlating van enige jaren geleden, toen Bevan de Britse pers „de meest geprostitueerde ter wereld" noemde. Het was al met al een misselijke vertoning, en het was prettig een van de vinnigste politieke commentatoren van Brittannië de vraag te zien stellen in het weekblad The Spectator of zich tot heden iemand de moeite getroost had erop te wijzen dat de blijkbaar als een grap bedoelde ^lllimilllliiiiitiiiiiiiHiilllllllluilllHHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllilltllIllllllllllllllllilllllllllillllillllllllilll'^ donderdag betreft, toen Labour pro beerde een enorme rel uit te lokken, had men te doen met een trieste her haling van het verschijnsel dat al zolang op onzalige wijze het prestige van het Lagerhuis dreigt te onder mijnen. De aanval behoort tot het zelfde verheffende soort als de en- veloppenschandaaltjes welke Labour heeft proberen op te blazen in de hoop de positie van de regering te ver zwakken. Hoe weinig verheffend deze tactiek is, kan men pas beseffen, als men weet dat er afgelopen maandag een belangrijk debat plaats vond in het Lagerhuis over buitenlandse zaken en ontwapening, zulks op verzoek van de Labourleiding zelf, en dat aan het eind van het debat er slechts zeven tien leden van Labour in het Huis aan wezig waren, d.w.z. zes procent, van de fractie. Maar Sir David Eccles had een mach tige voorvechter in de premier, Mac- Millan, die alle vragen van de oppo sitie, zelfs de meest vijandige, met grote bekwaamheid en sierlijke spot pareerde en o.m. verklaarde dat, als de oppositie de heer Eccles op zijn post vervangen wenste te zien door een ander, zij de hele regering zou moeten vervangen. Hij eindigde deze passage met een zeer harde tegenstoot door te zeggen dat hij zijn eigen hou ding baseerde op loyaliteit tegenover zijn ministeriële collega's en dat hij in deze houding was bevestigd „door het lezen van mémoires die zo grote publiciteit genieten". De laatste doelde, naar de socialisten tot hun verdriet en de conservatieven tot hun onbedaar lijke vreugde onmiddellijk begrepen, op liet werk van de socialist Leslie Hunter, geheten „The road to Brighton Pier", waarin onthullingen worden ge daan over de pijnlijke intriges in de hoogste partijgelederen van Labour, intriges waarin Attlee, Morisson, Cripps en Bevan waren betrokken, beurtelings in de rol van samenzweer- der en. slachtoffer. SIR DAVID ECCLES opmerking van Eccles over de pers de waarheid dicht nabij kwam. Een tweede reden waarom de aan val zo fel en zo hardvochtig was, is te zoeken in de omstandigheid dat Sir David Eccles, een van de bekwaamste ministers in de Britse regering, zeer onpopulair is, dank zij zijn al te grote zelfvertrouwen, zijn al te keurige kle dij en zijn flair voor publiciteit. Zelfs onder eigen fractiegenoten heet hij „Sir Smartyboots". Wat de parlementaire vertoning van maar rust op de drie baleinpunten. Het is zo ruim dat de Sint Pieter van Rome erin geplaatst kan worden als een mo numentaal middenstuk. Het is zeer hoog en daardoor is er een gelijkvloers, dat zo groot is dat menige stad graag zo veel oppervlakte voor haar parken zou willen hebben. Parijs heeft enige keren per jaar mooie bloemententoon stellingen. maar men was tot nu toe i nooit op het idee gekomen de Gentse Floralies of de grote Haarlemse ten toonstellingen na te volgen. Nu men over zoveel ruimte ging beschikken, werd het ondernemen van een Parijse internationale bloemententoonstelling welhaast vanzelfsprekend. De beste tuinkunstenaars, bloem en plantkwekers uit de voornaamste tuinbouwstreken van de wereld, waar onder de Nederlandse, laten thans in de geweldige tentoonstellingshal hun kweekkunst zien. Zij tonen in de met smaak gerangschikte ensembles wat de maand mei aan natuurweelde kan bren gen, vooral als de kweekkunst haar helpt. De Franse bezoekers, die dank zij de ontzaglijke propaganda, welke de Pa rijse parken voor onze tulpen hebben gemaakt, nieuwsgierig zijn naar onze inzendingen, worden niet teleurgesteld, al zijn de grote tulpenvakken rondom het tentoonstellingsgebouw door de nachtvorsten jammer genoeg in deer lijke staat geraakt. Onze tuinbouw is met een der grote ereprijzen gaan strij ken, hetgeen te danken is aan particu liere inzendingen van Eveleens en de gebr. Man uit Aalsmeer en Jan van Gelderen uit Boskoop en de gezamen lijke inzendingen van de Nederlandse bloemisterijvereniging en bollenkwekers met een weelde van tulpen en ook door een der grote Franse importeurs. Daar door heeft de vaderlandse waar heel wat prijzen in de wacht gesleept. De British Musiean's Union heeft, om tot een geregelder samenwerking te komen ten aanzien van het optreden van Engelse dans- en jazzmusici in ons land elk optreden in Nederland van de ze musici verboden, tot een overeen komst is gesloten met de Nederlandse Toonkunstenaarsbond. Victor Silvester en zijn orkest zijn hiervan incidenteel vrijgesteld, zodat de dirigent op He melvaartsdag in Blokker kan optreden De zaterdag daarop geeft Victor Silves ter een uitvoering in Utrecht die voor de televisie zal worden uitgezonden. Met blijdschap in het hart heb ik vernomen dat prof. dr. L. J. M. Beel op dracht heeft gekregen om een oplossing te zoeken voor wat betreft de moei lijkheden rondom de hui dige kabinetsformatie. Wij zijn dus eindelijk aange land bij een soort politiek „perpe tuum mobile". Natuurlijk heb ik mij in dit verband weer onmiddellijk ge wend tot de politieke waarnemers in Den Haag. Nu, zij hebben mij zoals altijd weer geheel uit de brand ge holpen. „Het voldoen aan het verzoek van de koningin door prof. Beel", zo zeiden zij zoals U overigens al in onze krant heeft kunnen lezen „zal vermoedelijk strekken tot het geven van een formatieopdracht aan een ander, die dan gemakkelijk kan worden uitgevoerd". Dat laatste zal, zoal niet mij, dan toch althans iemand, ietwat cynisch in de oren klinken. Al zal het bijvoorbeeld maar prof. De Quay wezen. Andere politieke waarnemers zijn dan ook op grond van de luttele er varingen der laatste jaren van mening dat het nooit zo heel gemakkelijk is om in Nederland een kabinet te vor men. Zelfs niet al is prof. Beel de wegbereider. Kabinetscrises, zo zeg gen zij, worden in ons land nog moeizamer opgelost dan dat zij wor den ontketend. En dat wil wat zeg gen Om met de heer Tilanus te spreken: „Moet dat nu wel zo?" Het zal mij dus bepaald aangenaam zijn om TJ na verloop van een week of acht te kunnen meedelen dat prof. dr. L. J. M. Beel IIIIIHIIIIIIttlllllllllltlltllllHllllllltllHlllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiii De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft gister middag op Rozenburg het nieuwe be drijf in werking gesteld van Muller- Hanna's overslag- en opslagbedriif „Botlek n.v." dat zich in de Botlek ge vestigd heeft. De burgemeester zei verheugd te zijn dat er zoveel buitenlandse gasten aam wezig waren. Zjj kunnen, zei hij nu zelf de mogelijkheden zien die de haven van Rotterdam kan bieden. Spreker achtte de stichting van dit bedrijf ook van na tionaal belang en noemde haar een mqlpaal in de ontwikkeling van het Bot lekgebied en de Rotterdamse haven. De laatste tijd, zo vervolgde hH duiken er hier en daar verstrekkende plannen op voor de aanleg van zeel havens, al wil men „de bus niet missen Ook Amsterdam is met nieuwe plannen voor de dag gekomen Men vraagt zich wel eens af. aldus mr. van Walsum, of al deze plannen niet zo omvSngrijk en veelvuldig wor den. dat daarom toch nog de bus ge mist gaat worden. Het is goed met nuchterheid de plannen te bezien. Advertentie De bijzonderheid van het proefschrift, waarop de heer W. Kaper, leraar Duits aan het Charloise Lyceum in Rotterdam zuid, is gepromoveerd, schuilt in de linguïstische benadering van de kindertaal. Het is mo gelijk nog nimmer tevoren in Nederland op deze wijze voor gekomen, dat een wetenschaps man de taal van het kind niet om zielkundige, maar om taal kundige aspecten heeft bestu deerd teneinde er een proef schrift over samen te stellen. Dr. W. Kaper heeft dit nu gedaan. De neerslag van jaren lange studie en observatie heeft hij gebundeld voor zijn disser tatie, welke de lange Duitse titel meekreeg van: Einige Erscheinungen der Kindlichen Sprachewerbung erlautert im lichte des vom Kinde gezeigten Interesses für Sprachliches" De plechtigheid vond dinsdag in de aula van de gemeente- universiteit van Amsterdam plaats. Promotor was prof. dr. H. C. J. Duyker. die als zodanig de wegens ziekte verhinderde prof. dr. A. Reichling, hoogle raar in de algemene taalweten schap, verving. Dit proefschrift verkreeg een subsidie van de Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek TnnPï'. perl<h^illbV.?ondere weg aegaan om tot deze promotie te komen T' "en de ^ndeZalboeCde mij rZaankamer) had'bf^Zaandam, (dr. Kaper is een ras w.-w.v feugdAge overmoed hvT t Het ?mbt van leraar ontraden. Misschien 1933 hij nu a t^lt HV er glansrijk en sinds Rotterdams I.ureum als. leraar werkzaam, eerst aan het een vositie al* ipmnv i riem sedert enkele jaren Charloise Lyceum laat vernulürl ^oednieuwe en zeer modern gerichte zin. ^at vervullen, Hy heeft het daar reusachtig naar zijn was"het. de Voet du,ars zetten." zegt hij. Daarom examen mmnmLi t p,nieuw studeren geblazen, allereerst om staats- van de jrl^n fall n' ^et0ee" verband met de moeilijke jaren l-em Ho mor, 'im h 'j Z,Jïl es'aü kreep. Dit laatste diploma opende voor eiteif ƒ2, 5 m na.uwer contact te komen'met de gemeente-univer- h msterdam en in het bijzonder met prof. Reichling. Als bijvak aa nij in ate dagen de studie van de algemene taalwetenschap. Uit een sci ip ie, welke hij voor prof. Reichling moest maken, is zijn proefschrift lol stand genomen, nadat hij in 1952 zijn doctoraal examen had gedaan. Er is een leuke bijzonderheid aan dit proefschrift verbonden, ,.De levende taal van het kind boeide mij. Ik wildo niet alleen bestuderen hoe ae kinaertaai zich ontwikkelde, maar ook de resultaten bekijken, die tot stand komen als het kind uit zichzelf over de taal denkt, zonder echter mij op psychologisch terrein te begeven. En waar kon ik dat beter beproeven dan bij mijn twee kinderen zelf. Zij zijn het voor de handliggende materiaal geweest m een leeftijdsperiode van 2 tot 8 jaar." Zijn liefde voor de kinder taal stamt dan al van veel vroeger, want zijn kinderen zijn nu volwassen mensen geworden. Een andere aardige kant van deze studie was de brief vol kinderzinnetjes, welke een oud-leerlinge, die nu met haar gezin in Mexico woont, dr. Kaper stuurde als levende bijdrage voor z(jn proef schrift.Hij ts haar daarvoor zeer erkentelijk geweest, zoals hij ook van de week blij en dankbaar was gestemd, toen hij bemerkte dat van elke klas van het Carloise Lyceum een of twee leerlingen aanwezig waren om zijn promotie met spanning te volgen. En het typeert dr. Kaper, dat hij hierover met bescheidenheid, maar intense voldoening spreekt. J?e .r?c^2r van de Hogere Handelsschool uit het vroegere Zaandam heeft zich, beslist vergist. Het is wel gebleken, dat het bearip voor de jeugd ziclr bij dr. Kaper niet alleen heeft beperkt tot de kindertaal en tot. ae uitingen van de allerkleinsten, maar ook de opgroeiende generatie niet wijsheid en liefde omvat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3