Sportief plakboek E en zijn leerlingen in onze tijd Van Dam en Dame Van boeken en schrijvers 1/ a Een ere-wedstrijd voor Abe Lenstra Coppi en Bartali zijn nog rivalen Geminiani voorspelt zijn zege - Voor de trainer van de voetbalkampioen Premie op de titel Al vast gelukgewenst Kostbaar licht bij Fortuna em schijven n® nii V B V. J Gelijk spel van DOS in Kopenhagen Deense amateurs werken achterstand weg Stirling Moss rijdt 107 mijl per uur T.V .-reclame Adverteerders wensen redelijke plaats Daviscupwedstrijden 9 ml. Hebt u al een Ji-M verricht ZATERDAG 2 MEI 1959 PAGINA 6 Record Silverstone ABASIN T\nmpc. Tere huid? abcdefgh. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiininiiiiniiiiimmiiinmiinfl <52D Een ernstig woord om mee te be ginnen, deze week. U weet na tuurlijk al, dat Abe Lenstra niet behoort tot de uitverkorenen uit wie het eerstvolgende Nederlands elftal ge formeerd wordt. Hij gaat dus niet mee naar Istanbul en Sofia. Men mag daar uit, lijkt ons, wel opmaken, dat de in ternationale carrière van de nu bijna negenendertigjarige Lenstra nog steeds het idool van de voetbaljeugd ten einde is. Niet alleen wij hebben Schwartz deze gedachten toegeschre ven, ook onze collegae. Sommigen van hen echter wensen Lenstra niet zonder meer te laten gaan. „Lenstra heeft zo veel goeds gedaan voor het Nederlands elftal, hij mag niet met stille trom ver trekken. Gun hem nog één interland, als ere-wedstrijd", zo ongeveer luidt hun voorstel. Eerlijk gezegd, wij kunnen ons zo'n voorstel wel indenken. Wij vinden het ook wel pijnlijk, dat talloze coryfeeën op een bepaald moment op een wat meedogenloze wijze ontdekken, dat zij niet meer de helden van weleer zijn. Hun tijd is voorbij, bemerken ze. Dat overkomt thans Abe Lenstra Dat heb ben eerder reeds heel ver anderen ervaren. Een Kraak bjjvoo eld, een Terlouw, een Kick Smit en <g langer geleden een Bakhuys, Lagendaal, Ven- te, Leo Halle en noemt u maar op. Zij kregen evenmin een ere-wedstrijd met het Nederlands elftal. Moet nu voor Lenstra een uitzondering gemaakt wor den. Wij vinden het voorstel nogal ge vaarlijk. Het kon namelijk wel eens ztfn, dat we binnenkort een seizoen beleven, waarin de interlandwedstrijden uitslui tend afscheidswedstrijden zijn. Eentje voor Lenstra, een voor De Munck, een voor Van der Hart, een voor Wilkes, een voor Rijvers en ga zo nog maar even door. Het lijkt ons dan ook, dat er nog wel een andere mogelijkheid is om van een speler die geruime tijd in het Nederlands elftal gespeeld heeft, afscheid te nemen. Een mogelijkheid, die het principe, dat in een landenwed- strijd het sterkst mogelijke team de re putatie van het Nederlandse voetbal moet trachten hoog te houden, niet in gevaar brengt. Al zijn de jaren, waarin Coppi en Bartali el kaar hardnekkig belaagden en om het hardst dongen naar de gunsten van het publiek, voorbij, toch is de rivaliteit tussen de twee vermaarde Italiaanse wieler- helden nog niet he lemaal geweken. Dat hebben de kij kers van de Ita liaanse televisie deze week weer er varen. Bartali was namelijk weer eens commentator bij een reportage van een wielerwedstrijd en hij liet zich bij deze gelegenheid ontvallen: „Het is toch wel triest te moeten zien hoe Coppi, ondanks zijn negenendertig ja ren, nog steeds pro. beert mee te komen met de jongeren" Zou Bartali op dat moment werkelijk vergetert zijn, dat hij voor het laatst in de Tour de Fran ce reed en toen geen heldendaden verrichtte toen hij veertig jaar was? Abe Lenstra; in ruste. den. Is Denis Neville, de trainer van Sparta, de volgende regelen leest, zal hij ongetwijfeld jaloers wor- Zoals u weet, is Barcelona erin ge slaagd het voetbalkampioenschap van Spanje te veroveren ondanks de ener gieke pogingen welke Real Madrid ge durende een heel seizoen in het werk gesteld heeft om zelf met de eer te gaan strijken. Niet alleen de spelers van Barcelona, maar ook de trainer Helenio Herrera heeft dat kampioen schap geen windeieren gelegd. Ter ge legenheid van het behalen van de titel kreeg Herrera een extra-premie van een nalf miljoen peseta's. Als hij er nu ook in slaagt zijn ploeg de beker finale te laten winnen, krijgt hij ander maal een extra-premie van een half miljoen peseta's. En, zo heeft het be stuur al vast aangekondigd, als Barce lona het volgend jaar de Europese voetbalbeker verovert, krijgt Herrera een miljoen peseta's extra. Nog een anecdote uit de wielerwe- reld. Een paar weken geleden beleefde Frankrijk op het autocir cuit van Monthléry een van zijn belang rijke nationale wielerwedstrijden. Uiter aard werden in de voorafgaande dagen vele voorspellingen gedaan. Ook Gemini ani, de man die niet alleen altijd met het voorwiel van zijn fiets, maar ook met zijn mond vooraan pleegt te zgn, gat zijn prognose. „Mijn ploeggenoot Rivie re wint de sprint voor de tweede plaats, ik arriveer helemaal alleen als eerste; zet u dat maar in de krant," vertelde hij een verslaggever. De concurrenten van Geminiani lazen die voorspelling uiteraard ook. Anquetil, Darrigade en hun ploegmakkers de grootste con currenten van Geminiani bleken ech ter allerminst geïntimideerd. Zij stuur den Geminiani allereerst het volgende telegram: „Gefeliciteerd met de over winning." Zij begroetten Geminiani vervolgens op de dag van de wedstrijd zeer hoofs. Zij behaalden tenslotte in de eindsprinteen bijzonder duidelijke overwinning. DOS uit Utrecht heeft in Kopenha gen met 3-3 gelijk gespeeld tegen Aka- demisk Boldklub. De ruststand was 3-1 in het voordeel van DOS. De eerste treffer kwam na 15 minuten van de voet van linksbuiten Luiten. Twee mi nuten later was het reeds 1-1 door rechtsbinnen Erik Jensen. In de 25ste minuut zond rechtsbuiten Visser de bal voor het Deense doel. Het leer raakte spil Brogger en het was 2-1 voor DOS. In de 40ste minuut bracht Lammers de stand op 3-1 voor DOS, met een fraaie boogbal over doelman Jan Han sen. DOS domineerde de eerste helft en kwam tot goed spel. Maar in de tweede helft werden de bordjes verhangen. Na 25 minuten ver kleinde halfspeler Flemming Nielsen de achterstand tot 2-3, met een schot van dertig meter afstand. Twee minu ten voor het eindsignaal zorgde links binnen Aage Zachariassen voor de ge lijkmaker. De beste spelers van DOS waren Van der Linden, Lammers en Kraay. Er waren 12.000 toeschouwers. Tijdens de training heeft de Engelse coureur Stirling Moss, in zijn nieuwe B.R.U., een nieuw ronderecord geves tigd op het circuit van Silverstone. Hij reed een gemiddelde van 107 mijl per uur. Het oude record stond met 105.37 mijl op naam van Jean Behra en Pe ter Collins. (Van onze sportcorrespondent) Met een iichtwedstrijd in het stadion te Geleen tegen West Ham United neemt Fortuna op 5 mei a.s. de licht installatie in gebruik, van Duitse ori gine, die volgens manager Huub Adri aans in Europa slechts wordt overtrof fen door de installatie van Real Ma drid. Nu wordt nog de accommodatie van het Geleense stadion zodanig uit gebreid. dat het 25.000 toeschouwers kan herbergen. De volgende Iichtwedstrijd is op 16 mei tegen F.C. Luik om de (door For tuna reeds gewonnen) Coupe des Fron tières Op 10 1uni a.s. speelt Fortuna dan nog tegen de vermaarde Brazili aanse <3ub Botafogo, met Didi, Gann- cha en Santos. Fortuna koestert nu reeds het plan om volgend seizoen dertien lichtwed- striidente spelen. De lichtinstallatie omvat vier musten «5i meter hoog) met 42 schijnwerpers van elk 1500 Watt, Advertentie houdt Uw zenuwen in bedwang AVER DE SCHOOLMEESTER kalmeert zonder slaap te verwekken Coppï heeft het moeilijk. Advertentie otSW'VtO' Babyderm-zeep De bond van adverteerders wenst voor reclameboodschappen een redelijke plaats in de televisie-uitzendingen te zien ingeruimd. Hieronder verstaat de bond, dat een voldoende spreiding van de boodschappen over het gehele pro gramma wordt verkregen, zodat de re clame niet bij uitsluiting zal worden toe gelaten in een opeenvolgende reeks ge durende een korte spanne tijds en ook niet op zodanige tijdstippen, dat de re clame praktisch buiten het normale programma zal vallen. Dit standpunt heeft de bond van ad- erteerders, waarin 500 Nederlandse be drijven van allerlei schakering zich heb ben verenigd, uiteengezet in een brief 'ie hij heeft gezonden aan alle personen n instanties die op enigerlei wijze te maken hebben met reclame en televi sie. De bond acht het nodig, dat ieder een op dit ogenblik kennis neemt van wat hij noemt de minimale wensen van het lichaam dat voor de Nederlandse adverteerders representatief is. Bij het vaststellen van de plaats der reclameboodschappen zal de bond, zoals hij zegt, vanzelfsprekend beperkingen aanvaarden, bij voorbeeld een verbod om buiten 'de natuurlijke onderbrekin gen van programma-onderdelen recla me uit te zenden en eventuele andere restricties die op ethische of culturele gronden gemaakt worden onder vigueur van daartoe vast te stellen regels. Advertentie RESTAURANT INTERNATIONAL, *rier de «rctdt SPCClAUTElTtN Ultl TURKIJS I HONQARIJS SPANJE OOSTENRIJK •TALIE, l' V.S.A. West-Duitsland staat na de eerste dag van de Daviscup-ontmoeting tegen Bra zilië voor de eerste ronde van de Eu ropese zone met 2-0 achter. In Ber lijn verloor Wilhelm Bungert vrijdag voor 3000 toeschouwers het eerste enkel spel tegen Carlos Fernandez (Braz.) met 2-6, 4-6, 4-6. Zweden heeft na de eerste dag van de Daviscup-ontmoeting (eerste ronde Europese zone)) tegen Hongarije een 2-0 voorsprong. Jan Erik Lundquist ver sloeg Andreas Adam met 6-4, 6-4, 6-3. Nieuw Zeeland heeft zich door een over winning in het dubbelspel tegen Ierse Vrijstaat geplaatst voor de tweede ron de van de Europese zone. De Nieuw- Zeelanders Lew Gerrard en Mark Ot- way brachten vrijdag de stand op 3-0 door met 6-2, 1-6, 6-4, 7-5 te winnen van Guy Jackson en Joe Hackett (Ier land). Na de eerste dag van de ontmoeting Luxemburg-Groot Brittannië voor de tweede ronde reeft Groot-Brittannië met 2-0 de leiding. Ook Spanje heeft na de eerste dag tegen Finland een voorsprong van 2-0. Na de eerste dag van de wedstrijd Oostenrijk-Chili is de stand gelijk 1-1. Na de eerste dag van de ontmoeting voor de eerste ronde tussen Libanon en Columbia, die vrijdag te Beyrouth begon, is de stand eveneens gelijk 1-1. In de wedstrijd tegen Noorwegen heeft Zuid-Afrika met 2-0 de leiding. Gerrit Voorting is zesde geworden in de „Grote prijs van de eerste mei" die vrijdag te Hoboken werd gehou den. De wedstrijd werd gewonnen door iGentll Saelens <B), Als attractie voor deze eerste ru briek in mei het volgende. Een van onze getrouwste oplossers zal 19 mei z'n 80ste verjaardag vieren. Naar aanleiding hiervan stelde hij f2,50 beschikbaar voor de goede oplossing van de twee problemen, die in deze rubriek zijn opgenomen. De oplos singen moeten uiterlijk dinsdag 19 mei in ons bezit zijn. Bij meerdere goede oplossers beslist het lot. Van de tweezet is de sleutelzet voldoen de; echter van de driezet de vol ledige oplossing. De tweezet, tempo eerste soort bezit een paar fraaie matveranderingen. De driezet daar entegen is heel wat soberder, maar kan voer velen een harde noot zijn. Probleem no. 9. W. Verbon, Delft. Eerste plaatsing. Mat in twee zetten. Probleem no. 10. E. Tehelebi, Brit. Chess Magazin 1957. Mat in drie zetten. Correspondentie te zenden aan: P. A. Koetsheid, Huize St. Bernardus te Sassenheim. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 3324 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Ten gerieve van de inzenders ge ven wij hieronder de oplossingen uit de schaakrubrieken uit de Maasbode van 14, 21 en 28 maart. Probleemoplossingen. No. 7789. H. Hermanson. 1. Le3-f4 dreiging 2. De6-g6: mat. No. 7790. P. A. Petkow. 1. De3-cl dreiging 2. Dcl-c4 mat. No. 7791: A. Ellerman. 1. Le8-h5 dreiging 2. Lh5-f3 mat. No. 7792. A. Witte. 1. Pe4-g5 enz. No. 7793. L. Larsen. 1. Dg6-e4 dreigingen 2. Lb5t en Ld3 enz. No. 7794. J. Haring. 1. Dc8-c4 drei ging 2. Dc4-e2 mat. No. 7795. H. en P. ie Grand. 1. Lg6- h5. 1ba3:, b3, bc3:, ed3:, e3, ef3:, 2. Ta2, Tb2, Tc2, Td2, Te2, Tf2, enz. Oplossing no. 7. H. Ahues: Pg5; no. 8. A. Goldstein: Dh2. as 4842 3—9: 32. 41—37 10—15; 33. 43—39 18—23; 34. 39—34 17—21: 35. 38—33 13—19; 36. 33—29 22—28; 37. 29X18 12 X 23; 38. 42—38 9—13; 39. 36-31 7—12? Het ont gaat zwart in welk gevaar hij verkeert, anders zou stellig 1520 of 2126 ge volgd zijn; nu profiteert wit natuurlijk gretig van de kans. 40. 3024 19x39; 41. 49—43 39X48; 42. 31—26 48X31; 43. 26X10, 28 X 37 44. 10—5 23—29 45. 5X41 11—16^ 46. 41—36 31—9. Na nog enkele zetten werd tot remise besloten. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 564 van H. J. H. W. Vrinten te Tilburg. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 juni a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. HET PARTIJSPEL Op 20 nov. 1956 speelde Piet Roozen- burg (met zwart) tegen de Fransman A. Verse in het toernooi voor het we reldkampioenschap. Wellicht zal men zich herinneren dat Roozenburg geheel onvoorbereid aan de match deelnam, hetgeen dan ook tot uitdrukking kwam in zijn resultaten. Niettemin waren die toch zeer bevredigend en menige partij speelde hij in uitstekende vorm. Ook in deze partij wist hij steeds het beste spel te forceren, totdat hij een slagzetje overzag dat tot remise leidde. 1. 34—30 18—22; 2. 30—25 12—18: 3. 40—34 7—12; 4. 34—30 19—23; 5. 45—40 17; 6. 3328. Wit durft het blijkbaar niet aan om af te wachten tot zwart zich verklaart. 22X33; 7. 39x19 14x23; 8. 25x14 10X19; 9. 40—34 9—14; 10. 44r—39 15—20; 11 30—25 20—24; 12. 34—30 5—10; 13. 32—28 23X32; 14. 37x28 18—23; 15. 42—37 23x32; 16. 37x28 13—18; 17. 41—37 1822. Het is echt iets voor R. om het zwakke centrum van zijn tegenstander voortdurend aan te vallen. 18. 3833 1923: 19. 28x19 24X13; een niet onbe langrijk tempovoordeel en een goede stand moet aan R. goede kansen bieden. 20. 50-44 12—18; 21. 43—38 16—21; 22. 31—26 7—12; 23. 46-41 22—28 24. 33X22 17X28; 25. 26X17 11X22; 26. 44—40 6—11; 27. 40—34 12—17; 28. 39—33 28X39; 29. 34x43 8—12; 30. 37—32 2—7. Een wat vreemde zet, we hadden ciit stuk liever via 8 naar het centrum gebracht. 31. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 564 en 565 kunnen tegelijk in gezonden worden tot 15 mei a.s. aan bo vengenoemd adres. OPLOSSING van No. 561 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam. 28—221 17X28 gedw. (Een oplosser vroeg waarom soms het woord gedwon gen gebruikt wordt; men ziet hier zulk een geval. Als zwart 18X27 zou slaan, zou het spel direct voor hem verloren zijn. Men gaat bij het dammen van de logische veronderstelling uit, dat men moet trachten het leven zo lang mo gelijk te rekken.) 26—21. 16 x 27. 31X11. 6X17, 43—38, 17—21, 36—31, 21—26, 38—32, 26X37, 32X41, 28—32, 44—39, 32—38, 41—37 en wint. Dit Is weer eens een mooi stukje van onze miniaturenspecia- list. De voor deze wedstrijd beschikbaar gestelde damwerkjes werden na loting gewonnen door de heren Joh. v. Setten, Hillegondastraat 4b te Rotterdam, en Han v. d. Heide, Paramaribostraat 84II te Amsterdam. Bij de Wereldbibliotheek te Am sterdam is onlangs verschenen een Keuze uit de Gedichten van de Schoolmeester, verzorgd en ingeleid door F. K. H. Kossmann. Het boek je is er materieel een beetje bekaaid afgekomen. Een kaftje van half-stijf papier om een goede honderd blad zijden druks op nogal grof materiaal. Ter vergelijking heb ik De Gedichten van den Schoolmeester uit de kast gehaald, de editie van Van Lennep, verschenen bij Kraay in Amsterdam in den jare 1875, voor de zevende maal. Een kloek boek van een goede driehonderd bladzijden. Toen bleek dat de hier te bespreken Keuze ver rassend uitvoerig is. Uit de Mengel- poëzy werd zo goed als niets opgeno men, wat echter alleen jammer is van de bekende puntdichten en graf schriften. Ook de Koffy-veiling met de Heer Dadelpracht werd niet waar dig bevonden. Eveneens ontbreekt het Kort Begrip der Romeinse His torie, wat erg is voor degenen die zoals ik de tweeling Romulus en Remus wel mogen, omdat ze zo zui ver op elkaar leken, vooral de ene! Voor de rest is het oeuvre nagenoeg kompleet, inzover de Laatste Rijm- lijke Historie voor de Jeugd zijn vol tallig, en de Brieven zijn zelfs over kompleet, inzover de Laatste Rijen- brief is opgenomen, die in de uit gave van 1875 althans ontbreekt. Dus op luttele bladzijden na het vol ledig werk, met weglating van het benedenmaatse. Deze bijna alles omvattende „keuze" in zo kort bestek was slechts mogelijk door het weglaten van de 300 illustra ties op zes na van Anth. de Vries. Dit nu is voor Gerrit van de Linde Janszoon en zijn lezers van deze tijd een ramp. De Schoolmeester lezen wil sinds 1872 zeggen: lachen om de tekst en om de plaatjes. Het halve dozijn prentjes dat nog werd afgedrukt, doet het niet op het grove papier van de Wereldbi bliotheek. En aanwinst is echter de reproduktie voorin van een geschilderd portret van de dichter, in bezit van de achterkleinzoon dr. P.A.M. van de Lind^ te Hongkong. Een aanwinst ook is de Inleiding van dr. Kossmann, om dat deze feiten vermeldt die Van Len nep niet bekend waren of die hij althans niet heeft bekend gemaakt in het na woord van zijn edities: Iets over den Schrijver en zijn dichttrant. Daarin staat wel vermeld, dat de kandidaat in de theologie als hulpprediker „van den kansel, door het plechtige en tevens in nemende van zijn toon, de harten zijner toehoorders wist te roeren en te enige overeenkomst" met het werk van onze dichter. Ook is er „geen en kel opmerkelijk verband" aan te wij zen tussen de Gedichten van de Schoolmeester en Dr. Syntax, school meester als Van de Linde, en een schepping van de karikatuur-tekenaar Thomas Rowlandson die geassisteerd werd door de tekstdichter William Combe. Dr. Syntax en de Schoolmees ter zijn daarentegen wel geestverwan ten. Maar hoe dan ook, al deze ver gelijkingen hebben Kossmann er niet toe kunnen bewegen de oorspronke lijkheid van Van de Linde te betwijfe len. Hij konkludeert dat de Gedichten van de Schoolmeester „veel gewone gekheid (bevatten), onderhoudende grapjes, studentikoze en kinderachti ge flauwiteiten en brutaliteiten. Men kan er al of niet toe gestemd zijn daar om te lachen. Maar in zijn beste stuk ken stijgt hii uit boven de enigszins opzettelijk en spitsvondige moppig heid, om werkelijk te naderen tot die sfeer van ware nonsens, waarvan zijn tijd nog nauwelijks de zuivere voor beelden kende". Er waren in Van de Linde's tijd méér theologen, ook in Leiden, die zich voor de poëzie interesseerden. En velen van hen brachten het als fatsoenlijk man in de maatschappij heel ver. Ze deden wél hun proponentsexamen, of werden zelfs hoogleraar, terwijl van de Linde afzakte tot Schoolmeester. Maar al die deftige dominees voelden bitter weinig van de spanning tussen hemel en aar de, tussen ideaal en werkelijkheid. Ze waren van een rimpelloze braafheid, te zelf-ingenomen om de humor een kans te bieden. Op Frangois Haverschmidt na. Van deze hoeft men 't leven maar te lezen, om te beseffen langs welke afgronden van onzekerheden hij is ge gaan. Zijn humor is daardoor dieper. Die van de Schoolmeester is oppervlakki- De stuurman was iemand met merg in in zijn knokken En meer of min begaafd met de kinderpokken Hij hield bijzonder veel van jenever alsmede van tabak Die hij, in de vorm van een pruim, achter zijn kiezen stak (lil. bij „De schipbreuk"). boeien." De vader van Van Lennep hoorde prediker Van de Linde in de kerk te Bennebroek, en was enthou siast. Zijn pastorale wens ging echter niet in vervulling. In de zielzorg lagen de dichter geen successen weggelegd. Hij zag de kans op het proponentsexa men verkeken. Om redenen van finan ciële aard! Moest hij, door schuldeisers op de hielen gezeten, het land uit vluch ten? Ja, maar er waren ook andere re denen. Van Lennep zegt zeer kies: „by- zondere omstandigheden, welke het noodeloos is, hier te vermelden". Koss mann heeft minder verplichtingen en spreekt dus minder verbloemende taal. De pastorale successen werden onmo gelijk door morele excessen in de tijd toen de Schoolmeester in Leiden nog kollege lag. Eind 1833 bleek er niet slechts sprake van schulden maar ook van „krasse lichtzinnigheden, een zoon tje bij een overigens niet zeer eerbaar Leids meisje en bovendien een intieme verhouding met een blijkbaar nogal emotionele getrouwde jongedame uit academische kringen". De bedro gen echtgenoot balde de vuist, er dreig de een openlijk schandaal en Van de Linde deed zijn proponentjes niet, dook onder in Schipluiden (in de pastorie al daar, weet de inleider te vermelden), daarna in Ouderamstel (in het dokters huis) en stak vervolgens over naar het perfiede Albion, waar de bijna beroe pen dominee Anglikaan wordt en opvoe der van de jeugd. Engels en Frans wor den zijn voertaal. Maar in zijn beste ogenblikken blijft het Nederlands zijn schrijftaal. En dat maakt dat Neder land niet al te zeer hoeft te treuren om de „schulden" van deze man. Er was achteraf gelegenheid te over om ze te delgen, en bovendien ziet men in het veen niet op een turfje. Aan brave do minees was in onze 19de eeuw geen ge brek. En in de jaren van Tachtig heb ben ze meer ergenis gegeven dan Van de Linde in 1833. Engelse beïnvloeding is de School meester altijd aangewreven, zoal niet die van Edward Lear (Book of Non sense), dan toch die van R. H. Bar ham (Ingoldsby Legends). De eerste wordt door Kossmann al direkt ge ëlimineerd. Met de tweede heeft de Schoolmeester inderdaad 't een en an der gemeen, maar de moord- en grie zelverhalen van Thomas Ingoldsby R. H. Barham tonen „nauwelijks Büsea De Schoolmeester schreef eerder n.a.v. het kalf: „Intussen weet mendat dit dier Gewoonlijk pa! zegt tegen een stier. En tegen een koe: Moe! En 't antwoord is dan gewoonlijk boe!" Ook de vondst om de biefstuk als zelfstandig wezen op te voeren, is van de schoolmeester, die reeds in zijn tijd de ossehaas een eigen leven liet leiden. JAN ELEMANS lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illustratie bij de koffieveiling. ger, maar ook nieuwer, al was hjj reeds ettelijke jaren oud toen Paaltjens het levenslicht zag. De humor van de Schoolmeester was in zijn tijd in Nederland een openbaring. Ze kwam voort uit een besef van rela tiviteit. En juist dat gevoel misten de predikanten van toen. Om van een me dicus als J. P. Heije maar te zwijgen. Hoe stroomde deze laatste het Neer- lands bloed niet door de aderen, toen hü augustus 1831 de Belgische grens overschreed, als Leids Jager in 's Ko- nings wapenrok gestoken, net als Van de Linde. In deze Tiendaagse Veldtocht trok ook de zoon mee van Tollens, die de terugkerende helden van Beringen, Hasselt en Leuven in een uitvoerig krijgslied bezingt. Alleen Beeckman bleek gesieuveld: „Wij allen, wij gun nen die eer aan den vriend, maar gaarne had ieder van ons haar ver diend". Men betwijfelt die dapperheid bij Tollens en andere Veldtochtpoëten. Van de Linde is de krijgsroem nooit naar het hoofd gestegen. Geen won der. Enkele jaren later zat hij inge deeld bij de Engelse burgerwacht! Wat is een vaderland? Men kan zich op de gewijde studiën toeleggen en toch ongewijde daden plegen. Het kan verkeren. Hoe vaak bedekt een krijgs haftig uniform niet een bang hart! En daarvan overtuigd kan men zelfs lachen bij iedere krügstriomf. Daar om kon van al die oudgedienden al leen Van de Linde Barend de Schut ter "chrijven! Of Sic Transit. Beide per siflages op de wapenhandel. En als hij later in een brief nog eens terugkomt op de triomftocht der dapperen, ken schetst hij de terugkeer van het slag veld naar het vaderland als een overgang van de „Brabandsche Cam pagne tot de Leidsche Champagne". Zo gezien overleefde met Beeckman en Van Speijk eigenlijk alleen de Schoolmeester deze gevaarlijke onder neming. Zelfs Staring heeft zich in die nationale dagen geblameerd. Maar Van de Linde durfde de grote Bona parte dan ook rustig „Nappie in Egypte" te noemen, terwijl toch algemeen „adelaar" was voorgeschre ven. Om de Schoolmeester volop te kun nen waarderen, moet men de onbe nullen van zijn generatie niet ongelezen laten. De onpersoonlijke, gladde jam ben en daktylen naast de knittelverzen die onvermijdelijk leiden tot een nadere kennismaking met een geestig en oor spronkelijk individu. In dodelijke ernst schrijft ter Haar een snotterend vaers Aan Mina die een ziekte overleeft, waaraan haar zuster bezwijkt. Haver schmidt zal in Des Zangers Min deze naam in een betere sfeer te pas bren gen: „O Mina, Mina mijn!" Maar de Schoolmeester komt de lof toe, reeds eerder het saaie burgerkind van de do minee-hoogleraar in een Tijgerlelie ver anderd te hebben. Men leze er de Brie ven van Mina maar op na. Alles is be trekkelijk, het leed van de liefde net zo goed als dat van de schipbreuken. En van de liefde naar het te kroostrijke ge zin is maar een stap. Ter Haar stelt het probleem in Huibert en Klaartje, en maakt zich voor eeuwig belachelijk. In deze eeuw schiet er bij Kastner ook nauwelijks een glimlach over, als hij grimmig stelt: Kinderrijkdom is geen kinderzegen! De Schoolmeester dacht nog aan geen kinderbeperking. Hij zocht bevrijding in de lach en nog vandaag be zit De Boterham en de Goudzoeker een troostrijke kracht voor de kroostrijke vader. In de beroemde dierdichten staan de regels: „Want alles, zie je. jongenlief, is in de Natuurlijke Historie relatief!" Juist dit gevoel voor relativiteit maakt dat de dichter ook vandaag nog lees baar is. Onze huidige nonsensdichters hebben de Schoolmeester gelezen maar niet overbodig gemaakt. Daan Zonder, land schrijft: „Een biefstuk is gewoonlijk Afkomstig van een koe. Als men een biefstuk pijn doet, Dan zegt een biefstuk: „Boel" »c n, 3 NADRUK VERBODEN)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6