Een katholieke militaire academie in Los Angeles SOCIALE WEGWIJZER rocessie een triomf U E M A Leerlingen worden geen beroepsofficier, maar kiezen carrière in burgerleven Tienduizenden woonden het wonderlijke gebeuren bij Lof voor smaldeel V scholieren 'laakt voor Uw zaak PAGINA 4 WOENSDAG 6 MEI 1959 moderne plastic slabak n doe MOEDER DUBBEL plezier met 2 paar eerste keus tweeling nylons! bloemenstandaard per Ion-sjaals feesttaart kies 'n kcp en schotel mylady- eau de cologne (VttlA bijbehorend i J slacouvert vierkante nylon-sjaal bloempotten fraaie i -literkruikje i.so LOS ANGELES, AOW en pensioen Sociale lasten Pensioen Navordering premie Off „Personeel uitstekende ambassadeurs Enkele jaren geleden draaide ln Nederlandse bioscopen de film: „The Private War of Major Benson". Het was geen film, die met veel fanfare was aangekondigd, en in de meeste plaatsen bleef hij nauwelijks een week op het program. Maar de genen onder u die de film zagen, zullen zich hem wellicht herinneren wegens de ongewone, en voor ons on begrijpelijke achtergrond van een kostschool voor jongens, door non nen gedreven, maar onder directe leiding van een majoor van het le ger, die door het Departement van Oorlog voor deze post was aange wezen. Toen ik dan ook onlangs hier in Los Angeles de school ontdekte, waar deze film was opgenomen, ben ik er een bezoek gaan brengen, en de Moeder Overste en majoor Scanion waren zo vriendelijk mijn vragen te beantwoorden, waarna de adjudant van de majoor, luitenant Lawmaster, mij in de school en over 't bijbehoren de terrein rondleidde, terwijl ik tot slot de dagelijkse exercitie bijwoon de. St. John's Military Academy werd in 1919 opgericht. Het onderwijs om vat het algemene programma van de staat Californië voor het lager en middelbaar onderwijs tot en met 3 jaar Junior High, vanaf de tweede klas tot de negende. Zoals Ik vroe ger in een beschouwing over het onderwijs, in de V. S. uitlegde, wordt het M. O. hier gesplitst in Junior en Senior High, terwijl men de klas sen na de 6e L. S. gewoon doortelt. St. John's heeft zowel interne als externe leerlingen. De school biedt plaats aan 250 jongens, en zij is al tijd volledig bezet. Het bijzondere van dit soort scholen is, dat het da gelijks leven geheel op militaire leest geschoeid is. De jongens, van zeven tot vijftien jaar oud, gaan gekleed in uniform; een eenvoudig uniform voor de school en het exercitieter rein, 'n gala-uniform voor bijzondere gelegenheden. Het laatste is een nauwkeurige copie van het leger uniform, compleet met pet, koppel riemen en handschoeneft; alleen de onderscheidingstekenen verschillen. Parade Edelvrouwen in processie, Kostbaarste bezit ER HEERST een gespannen verwachting op de Markt van Brugge, de middeleeuwse stad, die schier onverlet de moderne tijden is binnengegaan. Hoog en machtig torent het Belfort hoven de prachtige gebouwen uit, waardoor de Markt omzoomd wordt. Ze waren eens de getuigen van Brugge's grote bloèi in de dertiende en veertiende eeuw, loen het een belangrijk cultureel en commercieel centrum van West-Europa was, waar heel dit West-Europa biieen- in vrolijk reseda, geel of oranje-rood lij paar in plastic dubbel-etu Grappige mèt 2 bloempotten in diverse dessins en favoriete modekleuren, royafe maat „voor Moeder" moscovisch gebak met slagroom of crème: pasteltinten met goudkleurig opschrift „Moeder" of ..Oma' n altijd welkom cadeau, in dezelfde U kleuren of zwart, 1 gecombineerd X met wit Ideale combinatie van corset en gaine. Wala corset-gaine van gepatenteerd Elastinova-elas tiek. Veterloos. Opzij sluitend door middel van haken en ogen. Speciale balcinage in het voor pand. In 3 heupwijdten en 3 lengten. Modellen zowel in als boven de taille. Model als af beelding 29-75 Voorsluiting-beha Ccupf >.25 in effen modekleuren, ook met ingeweven streep keuze in kleuren en maten ruime extra groot 2- Ftoridor" eau de cologne extragroot 2.so uit eigen banketbakkerij van porselein met bloemdecor en opschrift t.SO P.S. Win een 14-daagse Rivièra vakantie voor 2 persenen! Uw Wala/Walette zaak weet er alles van Schiedam: Oranjegelen) Vlaardingen: Gad. Biarsioot Hoek Korte Hoogstraat Rotterdam: 5 (Hielen „Wanneer u over drie maanden terug komt, kunt U me Engels horen spreken" Dit liet de Paus via een tolk enkele Ame_ rikaanse pas getrouwde paartjes weten, toen die bij Hem op audiëntie kwamen. De H. Vader is weer Engels aan het leren. Toen Hij apostolisch delegaat in Grie kenland was. heeft Hij reeds van Zijn se cretaris, de uit Ierland afkomstige mgr. Thomas Ryan, leq gekregen. Mgr. Ryan werkt momenteel op het Staatssecreta riaat. Naast Italiaans spreekt de Paus Frans en Bulgaars. De laatste taal heeft Hij ge leerd, toen Hij apostolisch delegaat in So fia was. De Paus verstaat verder Russisch. Spaans en een beetje Duits. De echtgenoot van mevr A. J. H. te D- heeft een vaste aanstelling gekregen in gemeentedienst. Hem Is nu de mogelijk heid geboden om de anderhalf jaar. die hij In los dienstverband bij de gemeente heeft gewerkt, in te kopen voor pensioen. De man is echter van mening, dat die inkoop geen zin heeft, omdat later toch het groot ste gedeelte van het pensioen bedrag wordt gekort in verband met de AOW. Ons advies luidt: laat uw man rich bij de afdeling personeelszaken maar eens laten voorlichten omtrent het bedrag, waarmee het ouderdomspensioen van de gemeente en het weduwenpensioen wordt verhoogd, als hij tot inkoc. van de ander half jaar rou overgaan. Als hierdoor met name het weduwenpensioen met een niet te onbelangrijk bedrag verhoogd zou wor den, dan vinden wij het zeker de moeite waard om deze kwestie nog eens nader te overwegen. Zelfs als de inkoop tot gevolg zou hebben, dat het ouderdomspensioen vrijwel niet hoger zou worden. Omtrent de gevolgen van het samen gaan van AOW en ander pensioen schre ven wij reeds in onze vorige Wegwijzer- De heer F. V. te H. vindt het onjuist, dat bij een rijksambtenaar 80 van de AOW-uirtkering word'; gekort op zijn pen sioen en dat ddt bij een niet-ambtenaar niet gebeurt. Briefschrijver vergist zich. Er zijn vele bedrijfs- en andere pensioenfondsen op particuliere basis, die ook de maximale aftrek van 80% van de AOW-uttkering op hun pensioenen toepassen. Overigens verwijzen wij ook u naar onze vorige Wegwijzer. De heer M. v. d. M. te St. J. wil weten, welk loon hij aan zijn 21-jarige knecht moet betalen en welke sociale lasten. Voor de hoogte van het te betalen loon verwijzen wij u naar de c.a.o., die geldt voor uw bedrijfstak. Inlichtingen daar over kunt u desgewenst inwinnen bij de Arbeidsinspectie. Aan sociale lasten moet u aan de Be drijfsvereniging voor de Kleine Metaal nijverheid betalen: 4,2% Ziektewet, 4,5% Ziekenfonds. 5% Kinderbijslagwet en 1,8% Werkloosheidswet. Van de kinder bijslagwet mag u niets verhalen op de werknemer, van de Ziektewet mag u de helft verhalen en van de andere twee premies moet u de helft op het loon in houden. Voorts moet u op de rentekaart wekelijks een rentezegel van 00 cent plak ken. Tenslotte moet u aan de Raad van Arbeid premie Ongevallenwet betalen. De hoogte daarvan is afhankelijk van de gevarenklasse. waarin uw bedrijf Is In gedeeld en van het daarbij behorende gevaren cijfer. De vraag van de heer J G.S.B. te R- betreft een zuivere pensioenaangelegen heid, die wij in deze rubriek helaas niet kunnen beantwoorden. Wend u zich tot de afdeling personeelszaken van de gemeen te, waar de betrokken man gewerkt heeft. De heer J. G. V. te R. heeft van de Raad van Arbeid een navordering premie Ongevallenwet ontvangen over het tweede halfjaar van 1952 Hij had toen echter niemand in dien&t. ,.Kan dat nu nog na gevorderd worden en moet ik dat be talen?", zo luidt zijn vraag. Als u toen niemand in dienst had. dan behoeft u uiteraard geen premie te be talen. Of had u voor uzelf als werkgever misschien een vrijwillige verzekering togen geldelijke gevolgen van ongevallen geslo'en? Overigens kan premie Ongeval lenwet nog tien laar na de vervaldatum worden ingevorderd. Vragen omtrent de sociale verzeke ringswetten kunnen schriftelijk worden ingediend bij onze sociaal-economische redactie. Kortenaerstraat 1 te Rotterdam- Aan het einde van de oefenrels van smaldeel V waartoe het vliegkampschip Karei Doorman behoort en welk smaldeel een reis heeft gemaakt naar de oostkust van Amerika en de Nederlandse Antillen, heeft de commandant van diit smaldeel, commandeur A. van Karnebeek, een dag order uitgegeven waarin hij zijn tevreden heid betuigt over de wijze waarop 't onder hem gestelde personeel zich van zijn taak gekweten heeft. ..Het oefenprogramma was niet licht", aldus de dagorder, „doch het werd met enthousiasme uitgevoerd. Het mater.eel va» onze marine is prachtig, doch alleen het personeel dat het bemant geeft er de wer kelijke waarde aan. Ik kan u verzekeren, dat onze marine niet onderdoet voor cfi® van welk ander land ook. Gij zijt uitste kende ambassadeurs geweest en uw be zoek heeft vee) genegenheid voor ons land gekweekt Het heeft mij zeer verheugd, da' aan u na deze lange afwezigheid van huia enige dagen extra verlof mochten worden verleend" Aldus wordt in de dagorde» gezegd Het smaldeel V ia gisteren in on< land aangekomen. Nieuwelingen beginnen als gewoon soldaat. Zij kunnen via de gewone le- gerrangen van korporaal en sergeant, via luitenant en kapitein, opklimmen tot majoor. Voor bijzondere prestaties worden medailles uitgereikt en de ge decoreerden zijn gerechtigd de ver vangende „ribbons" te dragen, net als „echte" militairen. De jongens-officieren hebben de vol ledige leiding en verantwoordelijkheid over de gang van zaken, slechts in bij zondere gevallen grijpen majoor Scan- Ion of zijn helpers in. De leerlingen zorgen zelf geheel voor hun kleding, die militair ui de puntjes moet zijn. zij maken hun eigen bedden „model" op en houden slaapzalen, kamers en wasgelegenheden schoon. In plaats van de gebruikelijke bel, die elders de dag: Indeling beheerst, leven zij hier bij hoomsignalenvanaf de reveille in de morgen tot de taptoe als het bedtijd is. De discipline is zeer strikt, niet als eéta doel in zichzelf, maar om de jon gens een juist begrip en respect voor het gezag in te scherpen. Voor inbreuk op gestelde regels worden strafpunten gegeven. Voor elke cadet is een maxi mum aantal toegestaan, afhangend van leeftijd, rang en het aantal jaren op de school doorgebracht. Voor een jongen met de rang van majoor bijv. betekent twee maal „school blijven" terugzetting tot gewoon soldaat. Een belangrijke overschrijding van het toe gestane aantal strafpunten kan verwij dering van de school betekenen. Behalve uitgebreide exercities en driloefeningen is sport in allerlei vor men een belangrijk onderdeel van de opvoeding in St. John's. De school heeft, behalve een ruim paradeter rein een 'Amerikaans; voetbal- en baseballveld, tennisbanen en een zwembad. Vol trots werden mij de honderd en drie atletiekprijzen en tro-1 De Portugese schrijver en journalist dr Rodngo de Abreu heeft op de Cubaanse ambassade in Lissabon politiek asiel ge vraagd Dr Rodrigo de Abreu was ver bonden aan het blad ..Republics" da: wordt gerekend tot de oppositie tegen Salazar, Volgens Portugese regeringswoordvoer ders dreigde dr- Rodrigo de Abreu ab soluut geen vervolging. Hij is de vierde Portugees, die op een ambassade as'.e: /raagt. Tot de andere drie behoort o.m generaal Humberto Delgado. die zich bij de 'aatste presidentsverkiezingen verkies baar stelde tegenover de kandidaat van Salazars partij. Cadetten van de Katholieke Militaire Academie. Op deze school werd de film „The Private War of Major Benson" opgenomen voorspel Want hierna werd ons in le vende beelden, die zich over de Markt en door de stad voortbewogen, de komst van het H. Bloed in Brugge voor ogen gebracht, op een wijze, dat we haar als een imposante realiteit beleefden. Daar trok graaf Ddederik van Elzaten (Elzas), graaf van Vlaarderen, hoog te paard en vergezeld van zijn gade en schild knaap. door het. oude Brugge, omgeven door zijn lijfwacht en gevolgd door zijn lansknechten. En door middel van band recorders hoorden we vertellen, hoe alles in zijn werk gegaan Is. Diederik van El- zaten had zich tijdens de Tweede Kruis tocht ten zeerste onderscheiden en van de patriarch van Jeruzalem een reli kwie van Christus' bloed als dank ont vangen. Hij bracht, haar in het jaar 1150 naar Brugge, de toenmalige hoofd stad van West-Europa. Ze werd in triomf de stad binnengevoerd en daarna onder gebracht in de kapel van de H. Bazelis (Basilius) op de Burg die door graaf Diederik of Dirk en zijn gemalin Sibilla was gebouwd. ker aanpassen en sneller promotie ma ken dan hun mede-recruten, en dat zij vaak geschikt materiaal vormen voor het korps van reserve-officieren. De enkele tientallen militaire acade mies, onder religieuze en neutrale lei ding, over al de verschillende staten verspreid, nemen een heel bijzondere plaats in in het Amerikaanse onder wijsstelsel en zij schijnen, gezien hun gewoonliik volledige bezetting, in een wezenlijke behoefte te voorzien. LOUISE BURGHARDT feeën getoond, die de school, sinds de oprichting heeft verworven, ter wijl, zo werd erbij verteld, de naaste mededinger er slechts drieënvijftig heelt. Het schooljaar wordt besloten met een grote parade, die wordt afgenomen door een groep hooggeplaatste officie ren met een generaal aan het hoofd. Deze laatste reikt daarbij de medailles uit aan de hiervoor in aanmerking ko mende cadetten. Het einddiploma ont vangen zij uit de handen van de aarts bisschop van Los Angeles, momenteel Z. Em. Kardinaal Mclntyre. Wat voor soort jongens bezoeken deze militaire academies? Vaak hoor de ik de mening verkondigen, dat het de lastige jongens zouden zijn, waar de ouders thuis geen raad mee weten; dat het dus in letterlijke zin „dril scholen" zouden zijn. Maar majoor Scanion verzekerde mij, dat dit zeer stellig niet het geval is. Integendeel, het strenge systeem van strafpunten maakt, dat de enkele „delinquenten" die wel eens hier verdwalen, gewoon lijk in korte tijd worden uitgestoten. Het voor de V.S. hoge schoolgeld en de dure militaire uitrusting, onge veer 250 per leerling maken, dat de meeste jongens uit zeer welgestelde families komen. Vaak zijn de ouders buitenslands, op diplomatieke posten of anderszins werkzaam. Of zij moeten uit hoofde van hun positie een druk sociaal leven lelden of veel reizen. Zo heeft St. John bijv. de zoons van Bing Crosby en Bob Hope onder haar leerlingen geteld. Uiteraard gelden op deze katholieke school geen rassen- of nationaliteits- barrières, en ik zag er dan ook ver scheidene Mexicanen, enkele Chinezen en een tiental negerleerlingen. Mijn veronderstelling, dat de jongens zo'n militaire school zouden bezoeken met het oog op een toékomstige professio nele militaire loopbaan bleek eveneens onjuist. Het overgrote gedeelte kiest zich een carrière in het burgerleven. Wel heeft de praktijk uitgewezen, dat oud-leerlingen van deze instituten, als zij onder dienst gaan, zich gemakkeHi- Brugge bleef trots op deze relikwie en beschouwde haar als zijn kostbaarste bezit. Dermate zelfs dat toen Philips de Schone met zijn leger Vlaanderen bin nengevallen was en op het punt stond Brugge te bezetten, dat gecapituleerd had, de stadsmagistraat als enige gunst ver zocht, dat de koning het H. Bloed niet uit Brugge weg zou nemen. Het Was in het jaar 1210. dat de Paus zekere afla ten schonk aan gelovigen, die de relikwie in Brugge kwamen vereren. De eerste historische vermelding van de processie, welke later tot een herdenking en een her beleving, uitgroeide dateert van het jaar 1291. Maar aan dit document moet een reeks van jaren voorafgegaan zijn. waarin de processie al werd gehouden. Door de eeuwen heen hebben de ede len van de stad Brugge om de eer gestre den, vooraan te mogen gaan in de pro cessie. waaraan alle notabelen deelnamen, samen met de vertegenwoordigers der geestelijkheid en van de geestelijke or den: bisschoppen en abten. Tot aan de Beeldenstorm werd het H. Bloed ieder jaar vloeibaar, zoals het bloed van de H. Januarius te Napels. Maar nadien vond het wonder niet meer plaats Dit alles en nog veel meer kan men in Brugge horen, Nog steeds voert de adel van de stad de processie aan, schrij den de burgemeester en zijn schepenen in de stoet mede. verlenen de bisschop pen en de gemijterde abten een bijzonder cachet aan het fleurige geheel, waarin men ook vooral de ernst bewondert, waar mede de honderden deelnemers groot en klein jong en oud er aan deelnemen en het tot het wonderlijke gebeuren maken, dat de H. Bloedprocess.e elk jaar weer is. Twee jaar geleden besloot de Broeder schap van het H. Bloed, in samenwerking met de gemeente, de processie geheel te reorganiseren. Er werden miljoenen franks besteed v0<>r de kostuums en de praal wagens Tribunes langs de voornaamste punten, waar de stoet langs trekt, ver zekerden duizenden een goed gezicht op alles. Dit jaar had een ieder zich meer dan ooit in zjjn rol ingeleefd. Wie de H. Bloedprocessie meemaakte, zal er een en vergefelijke herinnering aan bewaren. Zulks waarlfjk niet alleen omdat ze dit maal door het prachtigste weer begunstigd werd, wat in geen jaren het geval is ge weest. Tienduizenden bezoekers bevolkten daarna de stad, genietend van haar monu menten, van de majestueuze St.-Bavokerk tot het Bagjjnhof. K. H. Het verleden versteende in het Belfort een middeleeuws gebeuren. Hun kleding en in het gouvernementspaleis, waarin getuigt van hun moderne zin. maar door wonderen van kunst V°°r het nageslach he't milieu, waarin ze zich nu bevinden worden bewaard. Overal wapperen grote worden ze in de eeuwen teruggezet en kleurige banieren en gildevlaggen. In dik- door de dichtheid van de massa verlie- ke rijen staan en zitten de mensen van de- zen ze veel van hun individualiteit, wor- ze tijd met moderne vervoermiddelen naar den ze als het ware coulissen. Tegelijk deze middeleeuwse stad gekomen, om echter blijven ze levende toeschouwers en er getuigen te zijn van be herleving van deze merkwaardige tegenstelling maakt het feest van Brugges Heilige Bloed- -..v -j,: processie des te interessanter en alles- - v zins de moeite waard het mede te le- ijrila ven. Het zal niet lang meer duren, of verle den en heden vermengen zich Want hon derden Bruggenaren scheppen straks een sfeer, die allen mee zal slepen in een gebeuren hetwelk zich voor het oog vol trekken zal alsof het werkelijkheid van moment is en niet vele eeuwen geleden plaats vond De H Bloedprocessie is in Brugge een traditie, honderden en hon derden jaren oud. De stad zet op de eerste maandag na de tweede mei van elk jaar met een krachtige slag de klok terug. En de klokken der torens rond om Markt en Burg beieren precies zoals ze eeuwen geleden beierden. De vlaggen en banieren staan net eender in de lucht als in de tijden van Brugges glorie Wie even de ogen sloot, tegen het tijd stip. dat de komst. der processie werd aangekondigd en ze dan opende bij het geschal der klaroenen, zou zich opeens ln de middeleeuwen kunnen wanen. De ernst en de toewijding der deelnemers laat nauwelijks twijfel hieraan over. Als straks de menigte de Heiland toejuicht, die Jeruzalem binnentrekt en uitbundig met palmtakken zwaaiend danst en springt van vreugde omdat ze zich. groot en klein om Hem verheugt zal vanzelf heel de moderne omgeving wegvallen en een projectie in de geschiedenis hebben plaats gevonden. Aldus hebben wij de H. Bloedprocessie van Brugge ervaren, ons één voelend met de mensen van het heden, zowel als met die van het verleden. We hebben ontroerd geluisterd naar de jeugdige Heiland, redetwistend met de Farizeërs naar de zware stap der Romeinse solda ten. die de Christus, Zijn kruis dragend, op Zijn lijdenstocht escorteerden maak ten de vlucht naar Egypte mede, za gen Christus de kleinen tot zich roeden Dit alles deze prachtige tableaux vi- vaimts, was inmiddels nog slechts een «Je in de kleurige stoet van Brugges H. Bloed processie. Graaf Diederiks statige

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4