jteey&fs i/omlwiil Daqblad voor Schiedam en omstreken Prof. De Quay toch ministerpresident? Sociale Zaken nog een puzzel Jeugdige Amsterdamse bende schiet kantoorhouder neer Vijf zwaargewapende jongemannen door twee agenten op doodlopende weg gearresteerd Nu al moeilijkheden in Genève Twee maal Louis Armstrong: In Enschede fiasco, in Blokker succes Deficit in Twente tussen f 25.000, en 30.000, Moskou wil volwaardige deelname van Oost- en W est-Duitsland Het weer. H. Laurentius van Brindisi kerkleraar Overval met auto, stenguns en pistolen Enthousiaste hal in Blokker Vermist jongetje in lege trein Spoorstaafbreuk B uit van inbraken in munitiedepots achterhaald Werk van prof. Beel nadert einde Philips voert vóór 1962 een 45-urige werkweek in SCFU'lMRUBBtRBJED 1 MAANDAG 11 MEI 1959 Zonnig weer Paus heeft hekel aan draagstoel Staatsloterij Advertentie BIN N ENVERI NGBED |J;HA2ET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN nieuwe schiedamsche courant (Van onze parlementaire redacteur) Uit de officiële mededelingen van de woordvoerder van prof. Beel is lie den morgen gebleken, dal de vermoe dens, die de laatste tijd steeds ster ker werden, dat prof. De Quay toch minister-president zal worden, juist zijn. Prof. Beel zal hem vandaag ont vangen. Wanneer in dit stadium van de kabinetsformatie iemand, zicht baar voor de pers. en officieel als be zoeker aangekondigd, door prof. Beel wordt ontvangen, mag men aanne men dat het een toekomstige minister is. De conclusie ligt voor de hand, dat prof. Beel zijn bezoeker minister president wil maken. De laatste moeilijkheid, waarvoor prof. Beel als bemiddelaar bij de kabi netsformatie nog; een oplossing moet zoeken, schijnt te zijn de bezetting van de ministerspost voor Sociale Zaken. Het zou voor de hand liggen als deze portefeuille aan dr. Veldkamp, thans staatssecretaris van Economische Za ken, werd toevertrouwd, maar uit de een of andere hoek zijn daartegen be zwaren naar voren gebracht. Den Haag blijft niettemin optimistisch, dat het kabinet er nu spoedig zal zijn. Het schijnt wel zeker te zijn, dat prof. de Quay minister-president wordt. Dit heeft het optimisme in de hand gewerkt. Voorts is van groot belang, dat de C.H.U. met twee belangrijke portefeuil les voor de dag zal kunnen komen: Economische Zaken en Justitie. De kandidaat voor Economische Zaken blijft drs. de Pous, het jongste lid, zo wel in functie als in leeftijd, van de Raad van State. Bjj hem doet zich de zelfde moeilijkheid voor als destijds bij prof. Van der Grinten, die na veel over reding tenslotte Justitie had aanvaard en die thans het veld zal moeten rui men voor mr. Beerman (C.H.). Ook voor drs. De Pous moeten belangen van het hoger onderwijs wijken. Hij zou de post van prof. Zijlstra als hoogleraar In de theoretische economie aan de Vrije Universiteit gaan vervullen. Men vraagt zich bij de V.U. af, wie deze hoogleraarsstoel moet gaan bezetten, nu zowel prof. Ziilstra als drs. De Pous in het kabinet zitting zullen nemen. Een bijzonderheid, die het polsen van drs. De Pous voor prof. Beel wel aan trekkelijk zal hebben gemaakt, is be halve diens opvallende bekwaamheid op economisch gebied ook het feit, dat hij met de A.R.-kandidaat voor Volks huisvesting, mr. Van Aartsen, en de K.V.P.-minister van Landbouw, mr. Marijnen, de nodige ervaring bezit op het gebied van de loonpolitiek. Deze drie ministers zijn allen secretaris ge weest van de christelijke resp. katho lieke werkgeversvereniging. Het kabi net kan niet genoeg deskundigen bevat ten op loongebied. dat de kern van het sociaal-economisch beleid en dus ver moedelijk ook het mikpunt van de op positie zal gaan vormen. Degenen die zich verbazen over het gemak waarmede thans gegadigden als prof. Van der Grinten en mr. Van Campen, die formateur de Quay met de grootste moeite bereid had gevon den, worden weggeschoven, vergeten dat prof. Beel zich kan beroepen op een geheel nieuwe situatie, waarin de kabinetsformatie is gekomen sinds hij als bemiddelaar is opgetreden. Men moet dit alles alleen uit zuiver zakelijk oogpunt bezien._ Prof. Beel i_s volkomen vrij in het kiezen van mi nisters. Het uit de weg ruimen van gerezen moeilijkheden is zijn enige doel, zo verklaarde ons een van de kopstukken in de Nederlandse poli- 1 tiek. Afgezien van de laatste onzekerheden die nog resten zal het ministerslijstje wel blijven zoals wij het zaterdag met enig voorbehoud voorspeld hebben. Het wordt dus, voorzover het zich thans laat aanzien: Prof De Quay: minister-president en minister van Algemene Zaken (K.V.P.); De heer Lelieveld of drs. Schmelzer: Sociale Zaken (K.V.P.); Mr. Cals: O.K. en W. (IC.V.P.); Mr. Luns: Buitenlandse Zaken CK.V.P.) Dr. M. Klompé: Maatschappelijk Werk (K.V.P.); Mr. Marijnen: Landbouw en Voed selvoorziening (K.V.P.); Prof. Zijlstra: Financiën (A.R.); Mr. van Aartsen: Volkshuisvesting (A.R.); Drs. de Pous: Economische Zaken (C.H.); Mr. Beerman: Justitie (C.H.); De heer S. van den Bergh: Oorlog en Marine (V.V.D.); Mr. Toxopeusi Binnenlandse Zaken (V.V.D.); Drs. Korthals: vice-minister-president en Verkeer en Waterstaat (V.V.D.). Hedenmiddag werden mr. Marijnen en dr. Klompé door prof. Beel ontvangen. Een der gearresteerde bendeleden Weersverwachting geldig tot dins dagavond, opgemaakt te 11.15 «ur. Zonnig, droog en warm. weer, maar vanavond nog hier en daar een on weersbui. Matige, overdag tijdelijk krachtige oostelijke wind. Zon; 4.52-20.21. Maan: 8.28-23.46. Men mag aannemen <lat de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier vandaag op hun eerste samen komst te Genève de „agenda" vlot en zonder moeilijkheden hebben afgewerkt. Deze „agenda" bestond namelijk uit de vijf gangen van een staatsbanket, dat de Zwitserse regering kort na het mid daguur te hunner ere heeft aangericht. De eigenlijke conferentie begint van middag om half vier en het wordt niet onwaarschijnlijk geacht dat er dan on middellijk al vrij ernstige moeilijkheden zullen ontstaan. Die moeilijkheden zijn gisteren al aan het daglicht getreden toen de Russische minister van buiten landse zaken. Andrei Gromyko, zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd tijdens een onderhoud dat twee uur duurde uit de doeken heeft gedaan, welke rol Oost en West-Duitsland volgens de Russen op de conferentie moeten spelen. De Sovjet-Unie is van mening, dat de beide landen als volwaardige gesprekspart ners moeten worden beschouwd, zodat het dus geen conferentie van de ge bruikelijke Grote Vier zou worden, maar een conferentie van zes. Het Wes ten staat op liet standpunt, dat Oost en West-Duitsland slechts zijn uitgeno digd o als adviseurs te kunnen optre den. Lloyd, die gisteren inleidende be sprekingen heeft gevoerd met Gromy ko in zfjn hoedanigheid van voorzit ter van de openingszitting, heeft het Westerse standpunt onmiddellijk al onder de aandacht van zijn Russische collega gebracht. Franse en Ameri kaanse woordvoerders in Genève heb ben er vervolgens geen twijfel over la ten bestaan dat Parijs en Washington beslist tegen volledige deelneming van Oost-Duitsland zijn gekant. Zoals bekend erkennen de Westelijke landen het Oostduitse regime niet. Op een oijeenkomst van vertegenwoordigers van de Grote Vier, die vanmorgen om tien uur op het programma stond, zou getracht worden het meningsver schil op te lossen. Van gezaghebbende Amerikaanse zij de is verklaard, dat het Westen nooit zal instemmen met de aanwezigheid van Oostduitse vertegenwoordigers aan de conferentietafel. „Wij willen niet dat conferentie om een kwestie van -pro cedure mislukt," aldus de Amerikaan se woordvoerder, „maar de plaats van de Oost-Duitsers is voor ons van groot belang. Het Westen kan hen niet als volwaardige deelnemers erkennen. Wij hopen dat het probleem kan worden op gelost." Met de publikatie van een aposto lische breve heeft de paus zaterdag de II. Laurentius van Brindisi tot doctor van de universele kerk uitgeroepen. De titel van doctor der universele kerk of kerkleraar wordt slechts verleend aan diegenen, die voldoen aan de vol gende voorwaarden: heiligheid van le ven, zuiverheid in de leer en grote ge leerdheid in dienst van de kerk. De ti tel wordt zelden verleend. Sinds paus Bcnifatius VIII in 1295 voor de eerste maal deze titel verleende, hebben tot nu toe 29 geleerde heiligen deze titel gekregen. De H. Laurentius van Brindi si is thans de dertigste. Raus Joannes heeft volgens het K.N.P. verklaard, dat hij niet van de draagstoel, de sedia gestatoria, houdt. „Geloof me", zo zei hij aan tiendui zenden pelgrims, „ik zit liever niet in de draagstoel. Ik loop liever net zoals iedereen. Maar wanneer ik er geen ge bruik van maak bij de in- en uittocht in de St.-Pieter, dan kan niemand me zien. Daarom doe ik het maar bij wijze van versterving." Het fantastisch mooie en vroege zo merweer, dat deze meimaand ons brengt, duurt nog voort. Tijdens 't week einde werden in het: grootste deel van ons land twee officiële zomerse dagen waargenomen, waarbij het kwik boven 25 gr. C. kwam. Het warmst werd het zondag in het Oosten van Brabant, waar 28 gr. werd genoteerd. Ook dicht aan de Noordzeekust kwamen tempera turen van 25-27 gr. C. voor. In de vroege avonduren ontwikkelden zich voorname lijk boven Zuid-Holland enkele warmte- onweders, die plaatselijk slagregen en ook hagel veroorzaakten. Vandaag was het opnieuw een warme dag, dank aanwezigheid van een hogedrukgebied boven Scandinavië. Daardoor vcjer6Pl oostelijke winden droge en warme luent uit Midden-Europa aan. De depressie activiteit in de buurt van Engeland en de Golf van Biscaje is maar gering, zo dat het mooie weer nog niet bedreigd wordt. Wel kan er plaatselijk_ in de mid dag en avond een onweersbuitje tot ont wikkeling komen, maar bijzonder groot is deze kans evenwel niet. Station Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn frankfort lachen Weer zwaar bew. onbewolkt onbewolkt half bew. licht bew. half bew. licht bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. onbewolkt temp. neersl. neüen max. afgel. 7 uur gist 24 UUJ 10 18 0 11 20 0 9 18 0 14 25 1 15 27 0 15 27 0 15 25 20.5 15 24 0 15 21 0 14 25 0 15 27 0 10 24 0 Op een hooiwagen doen Louis Armstrong en Velma Middleton hun intocht in Blokker. (Van onze correspondenten) Twee concerten van Louis Armstrong and his all stars in ons land, zater dagavond in Enschede en zondagavond in Blokker, het ene een enorm fiasco, het andere een fantastisch succes. Aan de muziek die „Satchmo" en zijn makkers maakte heeft het niet gelegen. Deze is al jaren lang dezelfde, met de oorspronkelijke jazz, waarmee Armstrong groot is geworden, maar nogal commerciële muziekjes, waarbij de grote Louis overigens nog steeds op fenomenale wijze de trompet bespeelt. Was in Blokker de enorme veilinghal van Op hoop van zegen juist groot genoeg om de vele duizenden bezoekers te bevatten, het voor een dergelijk concert immense Diekman-sportpark in Enschede 26.000 plaatsen was vrijwel leeg: er waren niet meer dan drie- tot vierduizend belangstellenden. Daar met deze stunt een bedrag van ongeveer f 40.000 was gemoeid, bedraagt het deficit tussen de f25.000 a f30.000. STootsle deel van dit tekort wordt in Enschede gedragen door een aantal winkeliers uit de binnenstad, die „brood" zagen in Armstrong. Zij koch ten 15.000 kaarten ad 2,50 met enige reductie op en probeerden de toegangs bewijzen in het kader van een verkoop- aC- f i*e verkopen, hetgeen jammerlijk mislukte. Voor het organiserend comi té blijft naar schatting nog een strop van rond 10.000 over, voor welk be drag men een garantiefonds had weten te vormen. Overigens hadden de organisatoren van dit openluchtconcert alle mogelijke voor zorgsmaatregelen genomen. Men had een vijftig vierkante meter groot, draai end podium speciaal voor deze gele genheid laten bouwen, waarmee een be drag van rond 4.500 gemoeid was. Overal in het stadion zou men immers de beroemde jazzkoning moeten kun nen zien. Het orkest zou echter niet „dol" mogen draaien en daarom was de zaak zó geconstrueerd, dat het po dium elke twee en een kwart minuut één omwenteling zou maken. Boven dien was het gehele geval overdekt. Het zou immers kunnen regenen. Nu, dit laatste gebeurde niet. En daarom bracht ook de afgesloten regenverze kering voor de organisatoren geen fi nanciële uitkomst, want de zozeer ge wenste en contractueel verplichte twee mm hemelwater bleven uit. Achteraf bleek het helemaal niet nodig het podium te laten draaien, want de hooguit vierduizend jazz-fans hadden een ruime plaats aan de tribu nekant gevonden. Ook de kleine vijfdui zend gulden, die men aan reclame had besteed, bleken tevergeefs uitgege ven alsmede het getd voor de speciale luidsprekerinstallatie, die. was afgesteld op het draaiende podium. En om de mislukking geheel compleet te maken begon het festijn ook nog anderhalf uur te laat. Daardoor viel ook de fees telijke ontvangst compleet met post koets, muziekkorps en jeugddrumband in het water. Hoogtepunt van festival In Blokker verliepen de zaken heel wat plezieriger. De volle hal was al spoedig op temperatuur. Dit concert was zonder twijfel liet hoogtepunt van het Blokker-Festival. Voor ieder num mer en iedere solo mochten Satchmo en zijn medewerkers een laaiend ap plaus, dat vergezeld ging van een goed keurend fluitconcert, in ontvangst ne men. Armstrong was kennelijk vol daan over zijn gehoor, dat bijzonder spontaan reageerde, en het kwam ons voor dat het zelfs voor deze oude rot in het vak een bijzondere ervaring was in Blokker op te treden. Vooral de bekende blues-zangeres Velma Midd leton, met haar enorme omvang, zag haar optreden, waarbij de „speelse" danspassen en de duetten met Arm strong speciaal de aandacht van het publiek trokken, met een stormachtig applaus beloond. Voorafgegaan door de jeugddrum band „De Westfriese Boertjes" uit Hoorn en door een landelijke ruiterver- eniging, deed Armstrong en zijn orkest op een hooiwagen, getrokken door een aantal pony's, zijn intrede in de vei linghal, daarbij luidruchtig toegejuicht door de duizenden, die al ongeduldig op de komst van Satchmo zaten te wachten. Langs de weg die Armstrong door Blokker ging hadden zich duizen den opgesteld. Uit alle delen van Ne derland was men naar Blokker geko men om Armstrong en zijn orkest te horen. De 4-jarige Harry Gijzen uit Roosen daal, die sinds zondagmiddag werd vermist, is vanmorgen in alle vroegte teruggevonden in Middelburg, waar hjj enkele uren in een lege trein had geze ten. Zijn ouders werden telefonisch van het uitstapje verwittigd, nadat zij, ge assisteerd door politie en tientallen bur gers. met behulp van liehtaggregaten, urenlang in Roosendaal en omgeving naar het ventje hadden gezocht. Harry werd zondagavond omstreeks 8.30 uur op het station van Roosendaal gesignaleerd, spelend met een tafella ken, dat hij uit het huis van zijn oma had meegenomen. De politie maakte de verdwijning van Harry met een ge luidswagen bekend en ook alle sta tions kregen hiervan bericht. Harry is later door een automobilist uit Middel burg opgehaald. Een breuk in de rails nabij het station Weesp heeft vanmorgen op de lijn 't Gooi-Amsterdam een grote vertraging in het treinverkeer veroorzaakt. De overwegen te Weesp, waaronder die nabij de Vechtbrug, waren toevallig van morgen ingeschakeld in de automatise ring van 't baanvak Amsterdam-Amers- foort. Door de spoorstaafbreuk traden de beveiligingssignalen in werking en gingen alle bomen neer. De breuk ont stond om 8.20 uur tijdens een periode waarin tal van treinen met forensen uit het Gooi zich naar Amsterdam begeven. Na een uur was de breuk hersteld. Maar inmiddels waren verschillende treinen uitgevallen en liepen andere een grote vertraging op. Bij de onderhandelingen over de nieu we collectieve arbeidsovereenkomst voor de handarbeiders bij Philips is van de zijde van het bedrijf toezegging gedaan, dat uiterlijk per 1 mei 1962 een 45-urige werkweek van 5 dagen voor dit bedrijf zal worden ingevoerd. Di tijdstip valt samen met het aflopen van de per 1 mei j.l. gesloten C.A.O., die voor drie jaren geldt. In de 543e staatsloterij, 3e klasse, zijn de volgende hoge prijzen gevallen: f 35.000 op nr. 20462, f 5000 op nr. 4153, f 2000 op nr. 5058, f 1500 op nr. 10695 en 19232, f 1000 op nr. 2561, 6064, 12995, 15854 en 16112. (Van een verslaggever Een bende van vijf jongemannen Iieeft zaterdagmiddag een overval ge pleegd op een postagentschap aan de Landbouwstraat te Amsterdam-Oost. De kantoorhouder de 52-jarige H. Nukoop werd tijdens ecu worsteling neergeschoten. 1 ijdens hun lucht zijn de bendeleden door twee kordate agenten van het bureau Linnaeus- straat gegrepen. Bij het onderzoek is gebleken dat de overvallers zich van vuurwapenen hadden voorzien door inbraken in twee leger-munitiedepots in Amsterdam. De buit van deze in braken is compleet achterhaald. De bende van vijf, de typograaf C.R. 120 jaar), de schoenmakersleerling F. M. (16 jaar), de gereedschapmaker C. V. (18 jaar) en de broers K. en A. de G., resp. 22 en 19 jaar en van beroep verfmaker en bankwerker, was eerst kort geleden gevormd. De jongelui wa ren afkomstig uit Noord maar kwamen meestal bijeen in de buurt van het Mer catorplein in West. Tot nu toe hadden de leden enkele hebben reeds een strafblad zich beziggehouden met kruimeldiefstallen. Geldgebrek was de oorzaak, dat het plan voor een overval rijpte. Een der jongelui kende de druk ke sigarenwinkel-annex postagentschap ,,'t Pöstkantoorje" in „Betondorp". De plannen werden zeer zorgvuldig uitge werkt. Vooraf werden inbraken ge pleegd in de matig bewaakte leger- munitiedepots in Noord (12 april) en bij de kazerne Sarphatistraat (30 april) die een gevarieerde collectie stenguns, pistolen en revolvers met munitie op leverden. Op Hemelvaartsdag werd een Ford Mercury gestolen. Vrijdagavond werd voor de laatste maat krijgsraad gehou den in Noord. De plannen waren, met de kaart, tot in de détails uitgewerkt. Aan alle bendeleden werden wapens uit gereikt. Zaterdagmorgen half twaalf kwam het vijftatï op de afgesproken plaats bij de Westertoren bijeen. In de gestolen auto reed men naar de stille buurt aan de rand van de stad. Voor zichtigheidshalve werd eerst de omge ving met de auto verkend. Daarna gin gen twee jongelui de winkel binnen om sigaretten te kopen. Toen de kust vei lig was liepen vier bendeleden de win kel binnen, trokken het pistool en schreeuwden tegen de kantoorhouder: „Je geld of je Teven". Deze, een moment nog aarzelend of hij het slachtoffer was van een grap, be greep plotseling dat het ernst was en ren de van achter de, op dat moment in ver band met AOW-betalingen zeer welge vulde kas vandaan en probeerde vech tend naar buiten te komen om alarm te slaan. Drie schoten knalden en de kantoor houder zonk, door twee kogels getrof fen ineen. De bendeleden vergaten om zelfs maar een hand naar de kas uit te steken en vluchtten naar de auto, die door de achter het stuur achterge bleven vijfde man reeds in beweging was gezet. Een voorbijgaande dame, die de scho ten had gehoord, had de tegenwoordig heid van geest om de auto en het num mer snel op te nemen. Zij kon de poli tie direct een nauwkeurig signalement geven. Via de autoradio werd algemeen alarm geslagen. De agenten G. van Hoogen en G. M. Vossevelde, die met hun radiowa gen juist in de omgeving patrouilleer den, concludeerden snel dat de bende waarschijnlijk zou proberen via de rus tige route over de Schellingwouderbrug- gen de stad te verlaten. Zij reden er op topsnelheid heen. Bij de toegangsbrug van de Indische buurt voor de Moluk- kenstraat kregen zjj de auto in het oog. De chauffeur van de bende draai de bij het zien van de politieauto de doodlopende Valentijnkade op. De over vallers zagen spoedig hun fout in, stop ten en sprongen met het pistool in de hand de auto uit. De twee bijzonder door tastende agenten aarzelden geen mo ment en reden naar de wachtende over vallers. Een spannend moment ontstond toen de pistolen aan beide zijden om hoog gingen. Op de. sommatie van de agenten lieten de bendeleden, op één na, zjj het na enige aarzeling, bun wa pens vatten. De laatste deed het eerst bjj de derde sommatie. Binnen korte tfjd raceten met loeien de sirenes andere politie-auto's door de stad voor huiszoekingen in de woningen van de vjjf gearresteerden. De agenten hadden direct geconstateerd dat de ben deleden legerpistolen hadden. Men ver moedde dat men nu ook de inbraken in de munitiedepots op het spoor was. Het resultaat van de huiszoekingen deed alle twijfels verdwijnen. De com plete buit van de inbraken.' zes sten guns, vier pistolen, vier revolvers en on geveer 200Ö patronen, werd teruggevon den. Een stengun lag onder het matras je van een wiegje, waarin een baby van zes maanden lag te slapen. Zondagavond, na een onderzoek dat zonder onderbreking van zaterdagmid dag af had geduurd, kon een vermoeide recherchegroep onder leiding van in specteur M. J. Kok van het bureau Lin- naeusstraat mededelen dat de zaak ge heel rond was. Het onderzoek naar de vroegere misdrijven van de bende wordt nog voortgezet. De kantoorhouder Nukoop. die met schotwonden in de lies en de rechter bovenarm werd getroffen, is in het On ze Lieve Vrouwegasthuis opgenomen. Zijn toestand is zeer bevredigend. Zowel de officier van justitie als de hoofdcommissaris hebben de beide agenten van de radiowagen gecompli menteerd met hun moedig optreden. Door het kordaat optraden van de Post agentschaphouder de heer Nukoop moes ten de overvallers zaterdag zonder geld vertrekken. De heer Nukoop werd echter door schoten getroffen en werd opgeno men in het Maria Paviljoen te Amsterdam. Na de arrestatie van de overvallers op het postagentschap kwamen ook de wapendiefstallen uit het wapendepot van de Oranje-Nassaukazerne, in april gepleegd, tot oplossingDit wapenarsenaal had de bende verzameld. wordt door de politie weggeleid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1