De verschijningen te Amsterdam Misplaatste ijver van uitgever en schrijver I Peeks Cloppenburg Kunnen priester-arbeiders te rug naar de fabrieken? w Relieken van Pius X uit Venetië terug in Rome 'ASPRO- BOEK ZONDER IMPRIMATUR i katoenen kinderpakjes Frans Episcopaat vraagt H. Stoel nieuwe bestudering der voorwaarden Hl M Ook stoffelijke resten van Don Bosco naar St.-Pieter overgebracht Weer veenbrand bij Emmen I.B.M.-CONFERENTIE-OORD IN BLARICUM GEOPEND Opleidingsoord voor Europa Katholieke jeugdherberg op Texel ayaspgj agg as, saa m ssramüa, lüar&ss? sa ewasra Internuntius pontificeert in Den Haag I :::r AowoUg., ttioJda(A,pétt! u elke woensdag jongens - markt Na twee en een half laar fö'. PRISMA Prins Albert bij zijn verloofde Koning Boude wijn in Washington K.V.C. bestaat 10 jaar Opnieuw acht jaar geëist wegens poging tot doodslag Jongen bij het zwem men verdronken Vrouw bij het strijken gedood de nieuwe strip! ASPRO'5 tf&ztcoeeft fit/ V B PAGINA 3 Tijdens Pinksterdagen MADURODAM Mgr. J. Teerenstra bij de Paus Nederlandse pedago gische film bekroond Prof. dr. T. H. van den Honert overleden Nu kunt U ASPRO' zonder bezwaar meenemen. De nieuwe platte strip vindt zó gemakkelijk plaats in colbert, vestzak, overjas, boodschappen- en handtas, dat %ASPRO' altijd Uw trouwe begeleider kan zijn. Slechts een onderdeel van een seconde - de val in het water - is 'ASPRO' aan de lucht, aan verontreiniging blootgesteld. Geen hand raakt het aan Daarom... nu altijd 'ASPRO' bij de hand. PR- S lVTog steeds gaat de discussie voort over het boek „Maria en de verschij- ningen te Amsterdam", uitgegeven door de Uitgeverij Pax en geschre ven door dr. Louis Knuvelder die zijn doctorstitel verwierf aan de „Etudes Universitaires Internationales" van het vorstendom Liechtenstein en wel in de „economische faculteit" van dit instituut. Men zal zich in grote njnen de gebeurtenissei. herinneren, waarover het boek handelt. Een Am sterdamse vrouw van middelbare leeftijd zou na de oorlog gedurende een reeks van jaren „verschijningen" van Maria hebben gekregen. De haar ver schenen gedaante zou telkens boodschappen tot haar hebben gericht ge- Deden hebben gedicteerd, zichzelf „Vrouwe van alle Volkeren" hebben ge noemd en hebben aangedrongen op een „nieuw en laatste dogma in de Mariale geschiedenis", namelijk dat van de „Mede-verlosseres en Middela res als hoedanig de verschijning zich voortdurend en klemmend zou heb ben betiteld. Uit de boodschappen citeren wij om een indruk te geven van de inhoud ervan: „De mensen zijn aan de Moe der toevertrouwd. De Zoon zei im mers: vrouw, ziedaar Uw Zoon, Zoon, ziedaar Uw Moeder, dus Medeverlos seres, Middelares en Voorspreekster. Zeg dit uw theologen. Zeg, dat Ik wil ?jin en zal zijn de Medeverlosseres Middelares en Voorspreekster. Het laatste Mariale Dogma zal het voornaamste zijn: Als Medeverlosseres voor het kruis te staan in deze tijd. 1 Ik heb gezegd de wereld gaat m verwording, daarom zendt nu de vader en de Zoon de Vrouwe terug over de wereld zoals Zij was. De Vrou we was eens bekend als Maria". (15 augustus 1951). En in een visioen van 31 mei 1955 zou gezegd zijn: „Nog is satan^ niet verdreven. De Vrouwe van alle Volkeren mag nu komen om satan te verdrijven. Zij komt verkondigen de H, Geest. De H. Geest zal nu eerst over deze aarde komen" enz. Deze citaten zijn exemplarisch voor het hoofdthema voor de boodschappen der laatste jaren. Wij vermelden ze letterlijk om de verhou ding te laten zien tussen deze private openbaringen en de Openbaring als depositum fidei. In de visioenen van de latere jaren (het laatste zou op 31 mei 1958 hebben Plaats gehad) komen enige opmerkelijk concrete punten voor: de voorspelling, dat paus Pius XIX vöör zijn dood net „dogma van de Mede-verlosseres, -Mid delares en Voorspreekster" zou afkon digen (boodschap van 31 mei 1954); het Verlangen, dat een kerk, toegewijd aan de „Vrouwe aller Volkeren", zal worden gebouwd aan de Wandelweg te Amster dam (20 maart 1953 en naderhand bij herhaling) en de voorzegging (op 19 fe bruari 1958) van de dood van paus Pius XII. Het is merkwaardig, dat dr. Knuvel der in zijn boek bij de vermelding van de boodschap van 31 mei 1954 juist die Passage weglaat, waarin nadrukkelijk Wordt voorspeld, dat paus Pius XII „voordat hij wordt opgenomen bij de Onzen, dit (het dogma - red.) zal klaar maken en vervullen". Wel vermeldt hij, dat de verschijning ter gelegenheid van de voorspelling van de dood van de paus zou hebben gezegd: „Schrik niet, kind. Zijn opvolger zal het dogma afkondi gen". De voorspelling van de dood van de vorige paus is, naar de schrijver me dedeelt, in een verzegelde enveloppe bij de leidsman van de zieneres gebracht, op de morgen van de dood van de paus daar door haar opgehaald en vervolgens gezegeld naar Rome opgezonden. Wat de kerk aan de Wandelweg betreft: het Plan tot de bouw ervan was reeds vóór 1953 opgenomen in het kerkenbouw- Programma van het Haarlemse bisdom. De eerste openbare bemoeiing van de kerkelijke overheid met de kwestie der „verschijningen", da teert van 1955, toen op last van de bisschop van Haarlem een beeltenis van de verschijning als „Vrouwe aller Volkeren" en als „Mede-verlosseres en Voorspreekster" werd verwijderd uit een zijkapel van de parochiekerk: de kerk van Sint Thomas van Aquino aan de Vechtstraat te Amsterdam. Het schilderij, door een Duits kunstschilder vervaardigd, komt blijkens de reproduk- tie in estetisch opzicht niet uit boven bet peil van de zoetelijke devotiepren- ten, zoals zij vooral in Italië en Spanje en vogue zijn. De uitbeelding zou over eenkomen met precieze aanwijzingen, m de boodschappen verstrekt, en op Verspreiding van de beeltenis tezamen biet een gebed (dat kerkelijk werd goedgekeurd) zou sterk zijn aangedron gen. Wjj moeten ons onthouden van een "ordeel over een eventuele bovenna tuurlijke herkomst der „verschijnin gen". Er is geen officiële uitspraak van de kerkelijke overheid gepubli ceerd waarin definitief over de her komst der visioenen wordt geoordeeld. Wel heeft een bisschoppelijke commis sie, waarin naast een theoloog één psychologisch en één psychiatrisch deskundige zitting hadden, blijkens een verklaring van 7 mei 1956 na ernsti ge overweging en herhaalde bespre kingen als haar eenstemmig oordeel uitgesproken, dat, gelet op de inhoud van de boodschappen zelf en gelet op de omstandigheden waaronder de ge beurtenissen plaats hadden, er niets te vinden is dat niet op geheel natuur lijke wjjze kan worden uitgelegd. De commissie bleek van mening, dat er niet de minste grond is voor de ver onderstelling dat hier een bovennatuur lijke oorsprong aanwezig zou zijn. n een enige tijd geleden vanwege het Haarlemse bisdom verstrekt com- muniqué werd het boek van dr. Knuvelder aangemerkt als een verbo den boek, omdat het, uit zijn aard een kerkelijk imprimatur behoevend, dit niet had verkregen. Sedertdien is hier en daar gepoogd het verboden karakter van het boek nader te bepa len, respectievelijk te verengen. Dr. G. Liesting s.s.s. schrijft in een artikel in het aprilnummer van „Ssma Eucha- ristia", dat een verboden boek in zich een goed boek kan zijn. Hij blijkt het goeddeels eens met het door L. Knu velder gestélde dilemma, dat de ver schijningen te Amsterdam tenslotte van goddelijke of satanische oorsprong moe ten zijn, en in een aan Knuvelder ge richte brief (door deze als stencil ver spreid) zegt dezelfde pater Liesting .in het geval Amsterdam te geloven". De tegenstand draagt volgens hem het karakter van een satanische tegen stand en garandeert hem het goddelijk karakter van de Maria-verschijningen. De uitgever en de schrijver staan op het standpunt, dat zjj, van goede in tenties bezield, al het mogelijke heb ben gedaan om het boek binnen de be palingen van het Kerkelijk Wetboek te doen verschijnen. Zij zouden niet tijdig op de hoogte zijn geweest van een weigering van het imprimatur en evenmin redenen hebben gekregen om zulk een weigering te verwachten. Voorts verklaren zij in het boek, dat het imprimatur niet werd verkregen, doch dat zij zich volledig aan het ker kelijk gezag onderwerpen voor wat het oordeel betreft over de bovennatuur lijke herkomst der verschijningen. oecumenische verbondenheid met de niet-rooms katholieke medechristenen. Wat dat betreft kunnen slordige me dedelingen en oppervlakkige kennisne ming allerlei onheil stichten. Wij dach ten daaraan bijvoorbeeld toen wij in De Gelderlander van 2 mei de kenne lijk per vergissing in een groot opge maakte kop boven een recensie van dit boek neergeschreven enormiteit lazen: „Verlosseres aller Volkeren", welke uitdrukking in het artikel zelf en in een onderschrift onder een foto werd herhaald. Een belangrijk materieel bezwaar van de kerkelijke overheid tegen het boek van dr. Knuvelder zal, naar men mag aannemen, zijn geweest de eenzijdigheid van het boek. Het vermeldt bij uitslui ting al wat vóór de echtheid der „ver schijningen" en „boodschappen" zou plei ten; het laat, zoals boven bij wijze van voorbeeld werd aangetoond, weg wat de echtheid op losse schroeven zet. Het is, menen wij, geschreven vanuit de voor instelling, dat Maria inderdaad waar schuwend tot de wereld zou hebben ge sproken en dat er een zogeheten „mari aal tijdperk" over de wereld zal komen, de afkondiging van een nieuw dogma en wat dies meer zij includerend. De volledige tekst van de brief van de Congregatie van het H. Officie aan de bisschop van Haarlem luidt als volgt: „Hoogwaardige Excellentie, Deze Hoogste Congregatie van het H. Of ficie heeft de stukken, welke Uwe Hoog waardige Excellentie aan haar heeft toe gezonden betreffende de beweerde visioenen van mejuffrouw en betreffende de afbeelding van de H. Maagd Maria onder de titel van „Vrouwe van alle Volkeren" nauwletterd onderzocht. Het H. Officie dankt Uwe Excellentie voor de bekwaamheid en voorzichtigheid waarmede U, overeenkomstig Uw ambt en Uw plicht, die maatregelen hebt genomen, die m dit geval geschikt leken. Het H. Of ficie stelt ervan in kennis, dat hier geen enkele reactie inzake deze kwestie is bin nengekomen. Wanneer in de toekomst hier iets zou aankomen, zal het H. Officie niet nalaten U daarvan te verwittigen;, overi gens hebben Uw uitvoerige inlichtingen een voldoende richtsnoer gegeven, volgens wel ke deze hoogste Congregatie haar gedrags lijn kan bepalen. Wanneer echter de voor standers van het pseudo-visioen ook nu nog zouden aandringen op herplaatsing van de afbeelding van de „Vrouwe van alle Volke ren" in een of andere kerk, dan verlene Uwe Hoogwaardige Excellentie hiervoor nimmer verlof. Intussen U de verzekering gevend van mijn oprechte hoogachting, noem ik mij van Uwe Hoogwaardige Excellentie de zeer toegewijde (w.g.) JOSEPH KARDINAAL PIZZARDO, secretaris." Advertentie leuke vlotte modellen, prachtige kwaliteit cord-regatta in frisse kleurencombinaties Speciale J.M. prijs 2 jaor (kleine Stijging per moot) In een rapport van het Franse epis copaat aan de H. Stoel wordt de wens uitgesproken, dat opnieuw de voorwaar den zullen worden bestudeerd, waarop de priester-arbeiders zouden kunnen te- rugkeren m de arbeid, aldus meldt het Op het ogenblik werken zestig pries- K™ h2kve dagen in de fabrieken. de secretaris van het arbeidersapostolaat, heeft dit mee Advertentie "vy iy« het goede anker-horloge tiet op het rodeyf driehoekje) bflll iI .~-.-v.-..- —J—,.-,..V,. j In Brussel is gisteren officieel bekend gemaakt, dat paus Joannes XXIII op 1 jjbli in Rome het huwelijk van prins Al bert van België met prinses Paola Ruf- 0 di Galabria zal inzegenen. Prins Albert is gisteren naar Rome sevlogen, waar hij de Pinksterdagen ?et zijn verloofde zal doorbrengen. In bekendmaking van gisteren werd °orts verklaard, dat in juni, voor het nuwelijk dus, het prinselijk paar een ®ceptie op het Brusselse paleis zal bij zinnen en dat in die maand op het Ko- "nklijk Paleis van Laeken Belgische Utoriteiten en hoge functionarissen aan e prins en de prinses zullen worden °nrgesteld. Koning Boudewijn van België is gis pen voor een officieel bezoek van drie 'eken in de Verenigde Staten aangeko men, aldus meldt A.F.P. Hij werd op at het verboden karakter van het boek betreft, moet op enke le feiten worden gewezen. Het Kerkelijk Wetboek zegt in canon 1385, dat boeken als het onderhavige de ker kelijke censuur behoeven en het vijf de lid van canon 1399 vermeldt in aan sluiting daarop, dat zulke boeken, wan neer de canonieke voorschriften niet in acht zijn genomen, per se als ver boden moeten worden aangemerkt. Ge let op de geest van deze bepalingen hebben we hier, waar het imprima tur niet werd verleend, te doen met een verboden boek en al betekent dit niet, dat de inhoud van het boek als „slecht moet worden bestempeld, het boek is in ieder geval van dien aard, dat er reden moet zijn geweest het imprimatur te weigeren. Er is naar het inzicht van de bisschop van Haar lem zelfs reden geweest om na de verschijning van het boek en na een lovende recensie daarover de verbods bepaling van canon 1399, die in som mige gevallen „slapende" zal blijven, nadrukkelijk van toepassing te verkla ren. De bisschop heeft zich voor wat de weigering van het imprimatur be treft,blijkens bovengenoemd commu nique, beroepen op de Congregatie van het H. Officie te Rome, welke van „pseudo-visiones", d.w.z. schijn-visioe- nen heeft gesproken*). Hen moet dit zo verstaan, dat de bisschop, na zich (}00l een commissie van deskundigen te hebben laten voorlichten, van de Congregatie van het H. Officie beves tiging van zijn oordeel en instemming met zijn beleid heeft gekregen. Op zichzelf beschouwd mag het in zulke aangelegenheden, die het wezen van de episcopale taak raken, tot de be voegdheid van de bisschop worden ge rekend, om in eerste instantie zelfstan- ■Si,!?„n°-?feien,en z«n beleid van voor zichtigheid te bepalen. Men kan zich daarbij voorstellen dat een tot pruden tie aansporend element is geweest de overweging dat het wel verienen van een imprimatur tot meer en ernstiger verkeerde gevolgtrekkingen zou heb ben geleld dan het niet verlenen van een imprimatur. Men behoeft zich slechts voor te stellen de misvattingen van de velen, die een te geringe gevoeligheid voor de kern der goddelijke openbaring pa ren aan overgevoeligheid voor priva te openbaringen en dubieuze devotiona- liteit. Men dient daarnaast ernstig te denken aan het delicate punt dat de mariale leer der r.-k. Kerk toch reeds is in het oecumenisch gesprek en de gedeeld op de studiedagen van „Infor illations Catholiques Internationales", een tijdschrift, waaromheen zich een belangrijke groep van Franse katho lieke intellectuelen groepeert. Vierhonderd deelnemers, onder wie vele buitenlanders, namen geduren de het afgelopen weekeinde in het Unes- cogebouw te Parijs deel aan discus sies over het apostolaat onder de mas sa, de evolutie van het internationale leven en de eenheid der Kérk. Talrijke sprekers voerden het Woord, onder wie pater De Riedmatten O.P., de adviseur van het katholiek informatiecentrum bij de Unesco te Genève, de heer Dubois Dumée, de voorzitter van de conferentie der internationale katho lieke organisaties en pater Congar. Kanunnik Bonnet deelde mede, dat het Franse episcopaat de evang'elise- ring der ontkerstende massa op de agenda van de bisschoppenconferentie van 1960 heeft gezet. De kwestie van het binnenlandse apostolaat is geruime tijd opnieuw voorwerp van studie der Franse bisschoppen geweest. Kardinaal Feltin zal binnenkort aan de H. Stoel daarover rapport uitbrengen. In dit rapport heeft het Franse episcopaat de balans opgemaakt van de situatie der priester-arbeiders en hun werk en do wens uitgesproken, dat een nieuwe stu die zal worden gewijd aan de voor- Vaarden, waarop de priester-arbeiders weer terug kunnen keren naar de fa brieken. (Van onze Romeinse correspondent) De relieken van St.-Pius X en St.- Johannes Bosco zijn gisternamid- dag in een plechtige, kilometers lange processie te Rome overgebracht naar de Sint Pieter, waar de beide glazen schrijnen werden geplaatst op een voor de hoofdingang van de basiliek opge slagen altaar. Omringd door zijn hof en voorafgegaan door de kardinalen kwam Paus Joannes XXIII de relieken der beide Heiligen vereren. Om half De Emmer brandweer is maandag morgen opnieuw uitgerukt, gealar meerd voor een veenbrand nabij Em merschans. Het blussen van deze brand vergde de gehele dag. Het vuur tastte een oppervlakte van ruim acht hectare aan en noodzaakte de brandweerlieden ruim 1.500 meter slang uit te rollen. Met vier spuiten werd de hardnekkige brand bestreden. Enorme rookontwik keling bezorgde veel last aan de bewo ners in de omgeving. Maandagmiddag is brand ontstaan in een perceel heide en vliegdennen op on geveer 500 meter afstand van de Arn hemse weg tegenover de Spoekweg te Beekbergen. Het vuur,'dat werd aan gewakkerd door een vrij straffe wind, greep snel om zich heen en bereikte spoedig de Arnhemse weg, waarna ook heide en vliegdennen aan de andere kant van deze brede verkeersweg in brand raakten. Het vuur was zo fel en veroorzaakte zoveel rook, dat het ver keer over de Arnhemse weg gedurende ongeveer twintig minuten totaal onmo gelijk was. In totaal gingen ongeveer vijf hectare heide en vliegdennen verlo ren. Advertentie Kom uaar het onvergetelijke miniatuurstadje! Den Haag - Scheveningen Maandag heeft paus Joannes de Ne derlandse missiebisschop mgr. J. Tee renstra CSSP uit Bolsward in particu liere audiëntie ontvangen. Mgr. Tee renstra is bisschop van Doume in Ca- meroun, Equatoriaal Afrika. Tijdens het vierde internationale con gres over gezondheidsopvoeding, dat van 2 tot 9 mei te Düsreldorf i= gehouden, heeft de Nederlandse film „De para plu die in opdracht van de stichting Pro Juventute Arnhem door Kees Brusse in 1956 werd vervaardigd, de eerste prijs behaald. acht, toen het donker reeds inviel in de Eeuwige Stad, verliet de Paus de Bronzen Poort. Zijne Heiligheid was ge zeten op de sedia gestatoria en droeg de tiara, welke hij onlangs van het bis dom Bergamo ten geschenke heeft ge kregen. Door een menigte van hon derdduizenden, die het Pietersplein vul den, ging de stoet naar het brede bor des van de kerk. Na een maand in de lagunenstad Venetië voor het hoofdaltaar van de eerbiedwaardige San Marco-kathedraal door de gelovigen niet slechts uit Vene tië maar uit geheel Noord-Italië vereerd te zijn, zijn gisternacht de relieken van St.-Pius X in een extra trein naar Rome teruggekeerd. De stoffelijke resten van de H. Don Bosco, die zich normaliter in Turijn bevinden, zijn begin mei overgebracht naar Rome en ter verering uitgesteld m een nieuwe Salesianenkerk te Cinecit- ta, een voorstad van Rome. Ook de H. ader is, zoals wij reeds eerder bericht ten, aldaar de H. Don Bosco gaan vereren. De bronzen en kristallen schrijn, waar in het gaaf gebleven lichaam van de Heilige ligt opgebaard, is in de nacht van zondag op maandag naar de H. Hartkerk te Rome vervoerd. Toen de schrijn met de relieken van St.-Pius X na aankomst te Rome ge plaatst werd op een door zes gepluimde paarden getrokken en onder bloemen schuilgaande open wagen, geschiedde hetzelfde met die van de H. Don Bos co en onder plechtige begeleiding wer den de stoffelijke resten van deze twee grote priesters door het hart van Rome gevoerd naar de Sint Pieter. De proces sie bestond alleen uit seculiere en regu liere geestelijken. Drieëntwintig na ties waren vertegenwoordigd in de de legaties van alle colleges, huizen, ordes en congregaties, die Rome telt. Langs de weg van het Stazione Termini tot op het Pietersplein stonden de gelovigen, al of niet in groepsverband van orga nisaties. Zodra de lange stoet voorbij was, sloten zij, die langs de weg de triomftocht hadden gadegeslagen, zich bij de processie aan, zodat tegen ze venen toen de processie de Sint Pieter bereikt had, het immense plein steeds voller werd. Na een kórte solemniteit, waarbij Jo annes XXIII de Oraties der twee Hei ligen zong, nam de„Paus plaats op zijn zetel voor het altaar en sprak de im mense menigte op het plein over de twee grote figuren in de Kerk, een Paus en een ordestichter, over hun priester- deugden en over hun menselijkheid. Op bijna 60-jarige leeftijd is plotse ling overleden prof. dr. T. H. van den Honert, sedert eind 1945 gewoon hoog leraar in de algemene plantkunde aan de Leidse universiteit. Prof, Van den Honert was voor de tweede wereldoorlog hoofd van het Treub-laboratorium van 's lands plan tentuin te Buitenzorg en van 1940 tot 1942 waarnemend directeur van deze plantentuin. Hij was sinds 1951 lid van de Koninklijke Akademie van Weten schappen. Na ruim tweeenhal}jaar kon een overgelukkige moeder maandagmiddaa haar fmhln docht^. °V Schiphol weer omhelzen. Het meiske, de achtjarige Greetie Dabian, werd bijna drie jaar geleden in Aruba spastisch verlamd. Voor genezing werd zij naar het Gooisch kinderziekenhuis te Huizen aehracht Dp anoriï vnmon van de medische staf konden haar echter het gemuj^'Za 'moeder niet ver- goeden. Een overtocht naar Nederland was echter te kostbaar 3 ZeLnZ, Dabian. Na bemiddeling van de VPRO-tv heeft de KLM nu de r™is voor mevrouw Dabian mogelijk gemaakt. Met de woorden „Dag mammie" werd zij door haar kind, dat m Huizen enigszins heeft leren pralen, begroet. In aanwezigheid van de Amerikaanse ambassadeur in Nederland Philip Young, de burgemeesters van Laren en Blaricum de heren Naud v. d. Ven en mr. M. Tydeman cn mrs. Anne Singer- Brugh, heeft dr. H. J. Woltjer, raads adviseur in algemene dienst bij het mi nisterie van O. K. en W., maandagmid dag het nieuwe conferentieoord, dat de Internationaal Business Machines Cor poration in de villa Nederheem in Bla ricum heeft ingericht, geopend. Uit pië teit voor de Amerikaanse schilder Wil- (Van onze Utrechtse redacteur) Katholieke Vakantiehuizen en jeugdherbergencentrale, waarvan het bestuur in september tien jaar geleden door de toenmalige voorzitter van de Kath- JfVSdraad, nu minister mr. J. M. Th. Cals, werd geïnstalleerd, heeft twee belangrijke nieuwtjes. Zij gaat een eigen jeugdherberg op het eiland Texel openen, waarvoor on der architectuur van de heer Lentz uit Hengelo een geheel nieuw gebouw, plaats biedend aan 108 bedden, wordt neergezet. Er is reeds met de werk zaamheden begonnen en 1 juli hoopt men het gebouw met enig feestelijk vertoon te openen. Van niet geringe invloed op de uit groei van het werk van de K.V.C., dat op zo'n voortreffelijke wijze het sociaal toerisme onder de rijpere jeugd be vordert, is de toestemming van het Episcopaat voor gemengde jeugdher hereon "ZH eiillov. „n-l,.:?—j 1- i— leeftijd van 18 tot 30 - jaar. Jongens en meisjes van 14 tot 18 zullen in een afzonderlijke jeugdherberg moeten blij ven bivakkeren. Inmiddels is het aantal jeugdherber gen uitgegroeid tot 40, die wat de ou tillage betreft stukken verbeterd zijn vergeleken met enige jaren geleden. Van het slapen op strozakken, zon der meer op de grond gelegd, is geen sprake meer. Er kwam o.a. een nieuwe jeugdherberg voor jongens in Simpel- veld terwijl kasteel Well in Noord-Lim burg opnieuw bij de K.V.C, is aange sloten. Voor de toekomst staat de ves tiging van een jeugdherberg op de Ve- luwe en in het noorden op het program. De K.V.C., gevestigd te Utrecht, Nachtegaalstraat 60bis, waar men nadere inlichtingen kan verkrijgen en een aanvraagformulier voor het lid maatschap alleen leden kunnen in KVC-jeugdh.erbergen en vakantiehuizen overnachten maakt voor katholieke jongelui ook het trekken naar het bui tenland gemakkelijk. Zij huurde daar- l'!fiI1Rpinger' die dit huis heeft gebouwd, zal üe naam Nederheem aan het ge- dertTteT®1! ??den bIijven' De officiële on- WnriatlA i thans "Stichting I.B.M, Worldtrade European Educational Cen- crow-hf Mveedc wereldoorlog is het huis de Verenigde Delimaat- schap pijen jn augustus van het vorig hetrr,Weli?t.de KB.M. eigenaresse van ge centrum. Nederheem is IS v» tweede maal geheel verbouwd +11 ie1 nu tot veertig gasten huisves- ÜIózun twee klaslokalen ingericht, a T,ao e?n in het oude atelier van 5 Directeur van dit centrum is de heer A.S. Thalme van I.B.M. Zwe- hllft ^,edert de oprichting van I.B.M. '-education" altijd een belang- a r°l gesPeeld. Over de hele wereld worden door middel van een zeer uitge- oreid opleidingsprogramma voorlich ting en instructie gegeven. Uit dit on- clerwps zijn speciale conferenties of leergangen gegroeid, die worden geor ganiseerd voor leidinggevende functio narissen van banken, verzekerings maatschappijen, speciale industrieën, spoorwegen etc. In Nederheem in Bla- ricurn is thans het opleidings- en con- rerentieoord voor Europa gevestigd. De cursussen, die in duur variëren van een dag tot vier weken, zullen in het En- gels, Frans en Duits door experts uit verschillende Europese landen worden gegeven. Wetenschappelijke en techni- sche leergangen zullen worden gehou den voor planning-, produktie- en re- searchingenieurs, terwijl ook leergan gen zullen worden belegd voor speciale groepen zoals professoren van univer siteiten. De I.B.M. heeft Blaricum voor dit centrum gekozen, omdat nog dit jaar m Amsterdam (Slotermeer) de modern ste fabriek van I.B.M. geopend zal wor- senhowr rUJk aoa voor nwfeaes ©n jongens in del een aalmoezenier wordt toegevoegd. I theorie in de praktijk te tonen. Op Pinksterzondag om 10.15 zal de nieuwe internuntius in ons land mgr. G. Beltrami zijn eerste pontificale H. Mis in Nederland celebreren in de dekenale kerk St. Jacob, aan de Parkstraat te Den Haag. Na de H. Mis zullen de pa rochiële geestelijkheid en enige paro chianen aan de internuntius worden voorgesteld. De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank heeft zjjn eis van acht jaar gevangenisstraf gehandhaafd tegen een negentienjarige mjjnwerkei uit Kerkrade. Deze had 2 maart van dit jaar terechtgestaan wegens poging tot doodslag omdat hij in de nacht van 25 op 26 september van het vorige jaar een kleuteronderwijzeres die hij in' het geheel niet kende in een opwelling had willen wurgen. De rechtbank had 16 maart vastge steld, dat het rapport over het onder zoek naar de geestvermogens van ver dachte wat onduidelijk was en enkele toe lichtingen behoefde. Deze toelichting is intussen van de psychiatrische obser vatiekliniek te Utrecht ontvangen en de officier van justitie achtte hierin geen aanleiding om wjjziging in zjjn eis te brengen. De verdediger, mr. dr. M. Cremers was van oordeel dat er sprake was van een zeer verminderde mate van toere keningsvatbaarheid van verdachte, die indertijd een hersenletsel had opgelo pen. Uitspraak 25 mei. In de Oude Maas onder Niftrik, ge meente Wychen, is maandagmiddag bij het zwemmen de vijftienjarige ulo scholier Ariens uit Wychen verdron ken. De jongen was met zijn klasge noten onder leiding van de sportleraar aan het zwemmen. Plotseling verdween hij in de diepte en kwam niet meer bo ven. Zowel de sportleraar als zijn ka meraden hebben door duiken getracht de jongen te redden. Men is ook onmid dellijk met dreggen begonnen, doch zonder resultaat. (Van onze correspondent) Door een defect aan het strijkijzer is maandagmiddag in Leeuwarden de 37- jarige mevr. G. Visser-Roersma om het leven gekomen. Tijdens het strij ken kwam zij in contact met de stroom Zij riep nog om hulp en terwijl zij hei bewustzijn verloor, viel zij door het raam v> n de keuken. Omwonenden snel den toe, maar vonden haar reeds overleden. Mevr. V. was moeder van 'twee kinderen. Advertentie il» Over zuiverheid gesproken: 'ASPRO' wordt vol-auto- matisch vervaardigd. Zelfs Uw hand behoeft geen ASPRO aan te raken. Even de strip inscheuren en met een lichte druk schuift U Uw 'ASPRO' eruit en deze valt direct in het water uiteen. Zó snel wordt 'ASPRO' ook in Uw lichaam opgenomen. Zo snel ook brengt 'ASPROverlichting Uw trouwe begeleider, Uw trouwe beschermer: 'ASPRO de pijnstiller met de snelle, doeltreffende werking. HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3