de ouderdom komt met gebreken Mogelijkheden tot bestrijding van kwalen van de oude dag Handige boter smokke laars tegen de lamp gelopen Alle hangende kwesties onder werp van bespreking Arbeidstijdverkorting bij N.S. moet spoedig worden bezien f? Mm i Uitbreiding Zestienhoven kan niet onbeperkt zijn ra R. U L Zwendel met schilderijen Tot fikse straffen veroordeeld Over teruggave grensgebieden gedeeltelijke overeenstemming Kritiek op aanpassing pensioenen Liever geen tol heffing Eelde uitwijkhaven voor Schiphol Drie gezinnen door brand dakloos Fraude bij veiling te Goes Gouverneur verre van optimistisch Behoefte aan vers zeewater WENS EINDELIJK IN VERVULLING Zwart-wit in Rome Onderzoek door twee deskundigen op ieders lip HONDERD TIEN RITTEN NAAR BELGIË Nederlands-Duitse besprekingen Krimpen van pijn R.-K. SPOORWEGPERSONEEL BIJEEN Huidgenezing Minister Van Aartsen In Veenendaal Kernreactor in Delft in 1961 klaar Chef ontslagen Opening Staten Antillen 1^ dr. J. Verweij WOENSDAG 13 MEI 1959 PAGINA 3 sib di Puistjes verdrogen door Purol-poedet Advertentie mL Hoever ga je-met? Tot de volgende halte, ik moet naar 't postkantoor om tesparen., HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK tl dntet éffcA Vooral in de na-oorlogse jaren werd yet duidelijk, dat het aantal bejaarden Jn Nederland relatief en absoluut sterk toeneemt. Hoewel niet gelijke tred hou dend met deze toename, ontstond toch een groeiende belangstelling voor de algemene problemen van de oude dag tgerontologie) en voor de speciale leer der ouderdomsziekten (geriatrie). Het is zeker niet zo, dat deze kennis bin nenskamers" wordt gehouden, want de artsen, psychologen, sociologen en andere werkers, die zich met deze \raagstukken in theorie en praktijk be zig houden, geven zich voldoende moei te om een en ander te publiceren en te Populariseren in boeken en tijdschrif ten. Niettemin lijkt het zo te zijn, als of zich hier een kennisgebied afgrenst, dat door menigeen ongaarne betreden Wordt, terwijl er anderzijds bezwaren Worden geopperd tegen de erkenning van de desbetreffende specialismen. Doorheen dit geritsel van negativisme, beunhazerij en dreigend monopolisme speelt de neiging van de bejaarden en hun familieleden om de ouderdomspe- ïikelen en -kwalen in eigen kring zelf standig te bevechten. In deze hele sec tor woekeren nog ettelijke anachronis men, en het ziet er naar uit dat de onrust rondom een zich vernieuwend hygiënisch stramien vele jaren nodig zal hebben om te betijen. Haten we oils even bezig houden met enkele geriatrische aspecten van de ouderdom, aspecten welke zich be halve aan de huisartsen vooral pre senteren aan de zenuwarts en de inter nist, en soms ook aan de chirurg. Er zijn bejaarden die zich al met geringe klachten tot de dokter wenden. De 'neesten echter schijnen van oordeel, dat een dergelijk verzoek om hulp geen zin heeft en vergenoegen zich met de verzuchting, dat de ouderdom nu een maal met gebreken komt. Veelal be- Kint de familie van de bejaarde zieke zich pas zorgen te maken als het te laat is; zó sterk laten ze zich beïnvloe den door de berusting van de oude mensen zelf. Men bedenke evenwel, dat ook de functie van een „versleten" hart te verbeteren is, dat uit „be roerten" resterende verlammingen te bestrijden zijn, dat belemmeringen in de perifere bloedsomloop goed kunnen reageren op vaatverwüdende middelen, dat verlichting kan worden gebracht ten aanzien van klachten uit hoofde van aandoeningen van botten en gewrich ten. dat zowel goedaardige als kwaad aardige gezwellen ook op hoge leeftijd operatieve behandeling toelaten, dat ontkalkingen van het skelet doeltref- i tend gecureerd kunnen worden, enz. enz. Het is vaak niet nodig en zelden zin- Vol om ouden van dagen in bedverple- C'ng te laten verkommeren. Juist die bedrust leidt tot narigheden, welke niet "i verhouding staan tot de reden waar om immobilisering nuttig werd geacht. Langdurige bedverpleging heeft bij be jaarden o.a. tengevolge: bemoeilijkte ontlasting, eventueel onzindelijkheid, Verstijving van de gewrichten, verkrom mingen van de wervelkolom, verstop- hing van de bloedvaten, grotere kans op steenvorming in blaas en nieren, doorliggen van de huid en ontstekingen van de luchtwegen. Bij bedlegerigheid Verslappen de spieren en ontstaat door htoeheid een tegenzin om weer op te staan. In bed schrompelt de „wereld" 'an de bejaarde nog sneller ineen dan Wanneer hij op de been blijft en komt *jin slaap-waak ritme eerder in onge rief. Hot zal velen zijn opgevallen, dat ('e bedlegerige bejaarde in ernstiger "late geestelijk afgetakeld lijkt dan Wanneer deze zelfde mens op is. Een gulden regel in de behandeling van nachtelijke onrust en angst bij ou den van dagen is, dat de gebruikelijke slaapmiddelen (barbituraten) welke "ij jongere mensen uitstekende dien sten kunnen bewijzen deze verschijn selen nog slechts doen verergeren. De 'amilieleden van de patient doen er daarom goed aan in deze het advies van de dokter af te wachten en niet op eigen kompas te varen. Het gebeurt al te vaak, dat men een bejaarde huisgenoot, vader of moeder, liever thuis houdt dan toe te stemmen in een ziekenhuisopname. Als men het juiste moment kiest, hóeft een derge lijke milieuverwisseling geen catastro fale consequenties te hebben. Talrijke zieke bejaarden konden in het zieken huis zóver worden gerevalideerd, dat ze nadien in de huiselijke tredmolen vlotter mee konden lopen en hun zelf standigheid goeddeels hervonden. Alle hier bedoelde verbeteringen heb ben uiteraard een tijdelijke allure. Eéns is de levensenergie opgebruikt of maakt een fel ingrijpende infectieziekte een einde aan het tanende leven. Speciaal zij hier vermeld de alarm toestand waarin de oude mens (én zijn omgeving) komt te verkeren wanneer de geestelijke harmonie van de bejaar de naar aanleiding van een acuut op tredende lichamelijke aandoening en/of functiestoornis of naar aanleiding van een emotionele gebeurtenis verlies van de levenspartner, familieconflict, woningprobleem op de helling raakt en er een malaise ontstaat gekenmerkt door verwardheid, zinsbegoochelingen en affectieve disorder. Op hoge leeftijd raakt de mens doorgaans gauwer van slag af dan in vitalere levensfasen. Maar ook in deze gevallen is wel raad te schaffen zonder dat er onmiddellijk wordt gedacht aan overbrenging naar een psychiatrische inrichting. De mees te ziekenhuizen hebben afdelingen waar deze patiënten op waardige en efficiente wijze kunnen worden opge vangen. Geriatrische activiteiten en dan bedoel ik voorlopig de maatregelen welke door huisartsen en specialisten, al dan niet in teamverband, speciaal ten behoeve van zieke bejaarden kun nen worden gerealiseerd zijn er op gericht de gebreken van de oude dag lichter draagbaar en zodoende makke lijker aanvaardbaar te maken, en te revalideren wat maar mogelijk is. Er kan heden ten dage meer en meer wor den beschikt over een zich uitbreidend arsenaal van revitaliserende medica menten, dieetvoorschriften, fysio-thera- peutische en andere hulpmiddelen, ter wijl het aantal pensiontehuizen, bejaar deninstituten en specifiek geaccomo- deerde ziekenhuisafdelingen langzaam maar zeker wordt afgestemd op de be hoefte aan deze voorzieningen. Mis schien laten wij dit althans hopen kan men straks zeggen: hier werd iets groots verricht J J. C. MARLET, zenuwarts. De Belgische schilder Rodolphe Strebelle is maandag op 79-jarige leef tijd te Ukkel overleden. Hij was lid van de Koninklijke Academie en ere- hoogleraar van de nationale hogeschool van Ter Kameren. tfk geef u goede hoop dat met ingang van de nieuwe winterdienst- regeling de expressetreinen naar het noorden in Mepvel zullen stoppen," zei minister V" Aartsen maandag in de Eerste K r 'eiten Baron de Vos van Steer ijk (VVD). Deze kreeg daarmee liet uitzicht op een uiteindelijke overwinning in zijn jarenlange strijd, leder jaar bij de begrotingsbehandeling van verkeer en waterstaat had hij de minister gevraagd de expressetreinen in Mep- pel te laten stoppen. Hij heeft zelfs eens gedreigd met de klassieke eed „dat hij zich niet zou verschonen voordat zijn wens was ingewilligd," maar tot nu toe altijd tevergeefs. De minister zei nu dat hij zijn toe zegging „met enige weemoed" had gedaan. „Een jaarlijks terugkerend agendapunt gaat daarmee verdwij nen." De 48 schilderijen, die een rol heb ben gespeeld in een zwendelaffaire, waarvan de Deense politie een Ams- sterdamse kunsthandelaar verdenkt,be vinden zich thans op het Amsterdamse Hoofdbureau van politie. Twee deskundigen, aangewezen door de rechter-commissaris en de substi tuut-Officier van Justitie mr. H. G. van Everdingen, zuilen de schilderijen op hun handelswaarde taxeren. De schil derijen, die door twee inspecteurs van politie uit Aalborg naar Amsterdam zjjn gebracht, zullen naar Denemarken teruggaan. Beide inspecteurs zijn in februari als getuigen in deze zaak door de rechter-commissaris in Amsterdam gehoord. In de zomer van 1958 verkocht de kunsthandelaar tezamen met een kunst handelaar uit Dusseldorp aan een Deense fabrikant in Aalborg 34 van de 18e eeuwse schilderijen voor circa an derhalve ton terwijl zij maar hoogstens 5.000 gld. waard zouden zijn. De Deense fabrikant pleegde zelfmoord toen hij be merkte dat hij was beetgenomen. De Duitse kunsthandelaar werd in Dene marken gearresteerd en berecht maar de Amsterdamse wist via Duitsland naar Nederland te ontkomen. Op ver zoek van de Deense justitie heeft de Nederlandse justitie omdat uitleve ring van een Nederlandse onderdaan niet mogelijk is een strafvervolging tegen hem ingesteld. In verband daar mede werd hij in februari gearresteerd doch later onder een borgstorting van 10.000 voorlopig jn vrijheid gesteld. Advertentie Chief Whip Toen een Tilburgse smokkelaar eind vorig jaar, ontdekte, dat er on der de spatborden van het jongste model Opel Record een geheime bergplaats kon worden aangebracht, kreeg deze methode van smokkelen van boter spoedig veel succes. Tot op 19 januari aan de grens bij Budel een douanebeambte dit foefje ontdek te en de douane recherche het uitge breide onderzoek kon beginnen, waar- Alle in de Nederlands-Duitse onder handelingen ter discussie staande vraagstukken zijn in het voortgezette Nederlands-Duitse overleg in de afge lopen twee dagen in Den Haag bespro ken, aldus is dinsdagavond na afloop van de gesprekken tussen dr. H. R. van Houten, directeur-generaal politie ke zaken van het ministerie van bui tenlandse zaken, en de Duitse onder handelaar, ambassadeur R. Lahr, me degedeeld. In de loop van de komende veer tien dagen zullen ter behandeling van de Eems-Dollarkwestie twee com missies bijeenkomen. Voorts be staat het voornemen dat beide de legaties, alsmede alle commissies, begin juni in Bonn en daarna in Den Haag in permanente zitting bij een zullen komen. Van Nederlandse zijde namen aan het overleg van maandag en dinsdag voorts deel dr. H. J. Levelt, chef di- Zwart-wit op het St.-Pietersplein in Rome. Twee maal zelfs.' Advertentie door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Toga) be vrijdt U snej en afdoende van die pijnen. TogaJ baat waar andere middelen falen. Toga) zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheken en drog. f 0.95. 2.40 en f 8.88. He voorzitter van de bedrijfsgroep spoorwegen van de Nederlandse ka tholieke bond van vervoerspersoneel jjSt.-Rafaël", de heer A. F. Jentjens, heeft op een dinsdagmorgen te Utrecht behouden vergadering van deze bond '"Kier meer het vraagstuk van de ar- "eidstijdverKorting voor het spoorweg personeel aan de orde gesteld. Hoewel 1,1 menig bedrijf bij continu-diensten veel minder dan 48 uren arbeid wordt Wrricht, geldt, aldus de heer Jentjens, v"or het spoorwegpersoneel, met uit- -ondering van enkele administratieve RL'epen nog een maximum van 48 "Ur. Ondanks het feit dat het vraagstuk ;an de arbeidstijdverkorting voor een }'®rvoersbedrijf waarvoor een vervoers recht geldt, moeilijker ligt dan elders, meent de heer Jentjens, dat dit vraag- "k op korte termijn dient te worden «angepakt. Hij sprak er zijn teleurstel- il"g over uit. dat pogingen om bij de -S. tot bezitsvormende maatregelen komen voor het personeel in de vorm van een gepremieerde spaarregeling, °t dit moment zonder resultaten zijn Sebleven. He heer Jentjens ging uitvoerig in op v herziening van de loon- en arbeids- fiorwaarden die 1 juli 1958 haar beslag kregen en die voordien zozeer de ge moederen van het spoorwegpersoneel *?ebben bezig gehouden. Doch ook na "oze loonswijziging is het loonniveau a" de spoorwegambtenaar, volgens de "per Jentjens, in vergelijking met dat a" vele andere werknemers, aan de "atige kant. Met name dient, naar zijn "'oning, aandacht besteed te worden ia" de positie van de laagst bezoldig den n mi sprak zijn grote teleurstelling uit ?ver het feit dat het college van rijks- bemiddelaars de voorgestelde lonen er. ^Wissen met twee procent had ver minderd. Het college heeft de goedkeu- Lng van deze twee procent min of meer afhankelijk ge'steld van het in keren van prestatie beloningssyste men. De invoering hiervan noemde de Jentjens een -bijna onmogelijke qis. men dergelijk loonsysteem is namelijk "°or het toepassen van andere meer b°eltreffende produktiviteitsverhogen- middelen niet alleen overbodig, ["aar, volgens hem, om de schade die .et zou aanrichten in de goede verhou- d'hgen in de bedrijfsgemeenschap onge wenst. Bjj de behandeling van de voorstellen uitten vele afgevaardigden hun onbe hagen over de onderhandelingspositie van het spoorwegpersoneel bjj de rege ling van zjjn loon- en arbeidsvoorwaar den. Gezien de ervaringen bij de jong ste onderhandelingen over de loon. en arbeidsvoorwaarden, drong men met klem aan op een regeling, waarbij het spoorwegpersoneel volwaardig partij zal zijn. Veel kritiek uitten de afgevaardigden op de thans in behandeling zijnde aan passing van de spoorwegpensioenen aan de algemene weduwen- en wezenpen sioenwet. Zij verklaarden, zich niet te verzetten tegen aanpassing, maar te verwachten, dat tegenover een vermin dering van hun rechten een redelijke compensatie zal staan. Advertentie Huidzuiverheid Huidgezondheid Minister »van Aartsen ziet niet veel heil in de mogelijkheid van tolheffing voor de financiering van belangrijke en urgente werken ten behoeve van het wegverkeer. Hij zei dit dinsdag in de Eerste Kamer waar zijn begroting werd behandeld. „Na enkele jaren zal-men niet meer bereid zijn de steeds terug kerende tol te betalen," aldus de mi nister. Hij zei dat ook te hebben voor gehouden aan de mensen die bij hem kwamen pleiten voor de bouw van een brug oVer het Haringvliet waarvan de kosten eveneens uit een tol zouden moe ten worden bestreden. De minister was bang dat men na een paar jaar bij de regering zou aankloppen om de tol te laten verdwijnen. rectie Europa van het ministerie van buitenlandse zaken, en jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier-generaal. De Duitse onderhandelaar, dr. Lahr, deelde na afloop van de tweedaagse be sprekingen mede niet te kunnen zeggen wanneer een nieuwe ontmoeting op mi nisterieel niveau zal worden gehouden. Er wordt naar gestreefd zei hij aan de regeringen uitgewerkte voor stellen voor te leggen. Op een verdere vraag, of de Nederlandse en Westduitse ministers van buitenlandse zaken nog deze zomer een bijeenkomst over de tussen beide landen hangende kwes ties zullen hebben, antwoordde hij met grote stelligheid bevestigend. Gevraagd of ook de schadevergoe ding aan de Nederlandse Nazislacht offers de afgelopen twee dagen ter sprake is gekomen, antwoordde dr. Lahr slechts, dat alie vraagstukken zijn be handeld De berichten uit Bonn van de vorige maand, dat in beginsel over eenstemming is bereikt over deze kwes tie, noemde hij onjuist. Tijdens het overleg, dat is gevoerd op het ministerie van buitenlandse za ken, zijn ook de ervaringen uitgewis seld, die zowel een Duitse als een Ne derlandse delegatie heeft opgedaan tij dens een recent bezoek aan de grens gebieden EIten en Tudderen, die de bondsrepubliek terugverlangt. In ant woord op een vraag, of over deze kwestie overeenstemming tussen beide delegaties bestond, zei dr. Lahr: „ge deeltelijk". Kroonprins Akihito van Japtin heeft dezer dagen met zijn jonge gemalin, prinses Michiko (midden) en zijn zuster, prinses Saga (rechts) een partij bijgewoond die gegeven werd door de exclusieve clubs Tokiwakai en Oyukai. (Van onze parlementaire redactie) Minister Van Aartsen hoopt op een „voor beide partijen bevredigend over leg" tussen zijn departement en de ge meente Rotterdam over de uitbreiding van het vliegveld Zestienhoven. Tijdens de begrotingsbehandeling had de heer Lichtenauer (CHU) in de Eerste Kamer de stijging van de vervoerscij fers op het vliegveld aan de minister voorgehouden. Zij overtreffen de ramin gen aanzienlijk en bewijzen dat er luchtvaartbelangen zjjn, die door Schip hol niet (kunnen) worden gedekt, zo meende hij. De stijging van het ver voer heeft zich doorgezet hoewel zes tig procent van de vliegtuigen voor het lokaal Europees verkeer er niet kun nen landen. De heer Lichtenauer vroeg daarom een verlenging van de start baan van het veld en verbetering van de outillage. Het is toch te gek dat toestellen die voor ons land zijn be stemd naar buitenlandse luchthavens moeten uitwijken als Schiphol in de mist zit, zei hij. Minister Van Aartsen stelde voorop dat er in ons land slechts plaat? is voor één nationale luchthaven, waarbij Eelde (bij Groningen) als uitwijkhaven dienst kan doen. Zestienhoven heeft de zelfde klimatologische omstandigheden als Schiphol. Niettemin erkende de be windsman dat Zestienhoven wel dege lijk van belang is, al zal met de uit breiding een zekere beperking in acht moeten worden genomen. Daarover is thans overleg met de gemeente gaande. Door een felle brand zijn dinsdag drie gezinnen aan de Prins Bernhardlaan te Veenendaal dakloos geworden. Door onbekende oorzaak ontstond brand in een schuur achter een perceel, bewoond door de familie Van Wakeren. De bewo ners waren afwezig en hoewel een buur man de brand spoedig ontdekte, kreeg het vuur, voor de brandweer aanwezig kon zijn, de kans over te slaan naar een ander schuurtje. Aangewakkerd door een straffe oostenwind sloegen de vlammen vervolgens over naar de rie ten daken der woningen. Hierin kon het vuur zich zeer snel uitbreiden en of schoon de brandweren van Utrechts en Gelders Veenendaal spoedig ter plaat se waren en het vuur binnen een half uur hadden gedoofd, konden zij toch niet verhinderen, dat een perceel ge heel uitbrandde. Van de aangrenzende woningen gingen de zolderverdiepin gen geheel verloren en deze huizen lie pen grote waterschade op. In Stadskanaal is dinsdagmiddag een arbeiderswoning, bewoond door het echtpaar J. van der Vlag en vijf kin deren, afgebrand. Van de inboedel kon niets worden gered. De brand is ont staan toen kinderen in een schuur met vuur speelden. Enige maanden geleden is men te Delft met de bouw van het reactor-in stituut Delft begonnen, een instituut dat ten dienste zal staan van het gehele ho ger onderwijs in Nederland. De reactor zelf zal van het „zwembadtype" zijn. Voor de tentoonstelling Het Atoom werd in 1957 een zwembadreactor aan gekocht door het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, met de bedoeling deze later voor het hoger onderwijs in te richten. Hierbij werd bepaald, dat de Nederlandse in dustrie een zo groot mogelijke rol dien de te spelen bij de opbouw. Daar de reactor, zoals deze op Het Atoom was uitgevoerd, slechts geschikt was voor demonstratie en niet voor ex perimenten, moest een geheel nieuw ontwerp gemaakt worden. Dit werd uit gevoerd door het ingenieursbureau Com- primo, in geregeld overleg met een aan tal me ewerkers van de Technische Hogeschool te Delft, dat thans de staf van het reactor-instituut Delft Vormt. Hiermee is bereikt, dat, als in 1961 het instituut in bedrijf gesteld wordt, de medewerkers door en door beker.d zjjn met de reactor. Dat tijdens het ontwer pen een nauw contact werd gelegd met onderzoekers op hetzelfde' gebied in het buitenland behoeft wel geen betoog. door dinsdag voor de Bredase econo mische politierechter maar liefst vijf en twintig verdachten, allen uit Tilburg, terecht moesten staan. Naar schatting hebben deze verdach ten in groepjes van drie en vier wer kend twee honderd duizend kg room boter clandestien uitgevoerd. Van de spatborden van de Opeis, die in ver schillende steden van ons land bij bo nafide garagehouders werden gehuurd, werden de sierstrips verwijderd. Mid dels de gaatjes voor de schroefjes werd een soort hagagenetje aange bracht waarna de koplamp werd ver wijderd en de boter, ongeveer honderd vijftig kg, kon worden geladen. Strips en koplampen werden op de plaats ge bracht en de export kon beginnen. De organisatoren van deze zuivelaf- faire, hun chauffeurs van wie er één maar iiefst honderd tien ritten naar België had gemaakt en de zuivelhande- iaren, die de boter hadden verkocht, moesten zich verantwoorden. Een van de leiders hoorde vier maanden tegen zich eisen; de straf werd drie maanden. Zijn vrouw, die had Voorgereden en ook enkele smokkelritjes had meege maakt, werd na een eis van twee we ken voorwaardelijk en drie honderd gulden boete veroordeeld tot een maand voorwaardelijk. Een ander had zowel voor zichzelf als voor andere combinaties boter vervoerd. De eis luidde: twee maanden met aftrek en drie duizend gulden boete. De straf werd twee maanden met aftrek en vijftien honderd gulden boete. Twee an dere kopstukken hoorden vijf maanden tegen zich eisen en kregen vier maan den. De man, die honderd tien ritten naar België had gemaakt en na ontdek king van de geheime bergplaats toch in de smokkelhandel was gebleven en nu voor een ander feit gedetineerd zat, kreeg na een eis van drie maanden twee maanden gevangenisstraf met af trek De leveranciers van de boter zagen hun vette winst afgeroomd. Zij wer den beboet met vijf duizend gulden en ook de andere verdachten kregen forse geldboeten variërend van duizend tot vjjftig gulden al naar gelang van de hoeveelheid uitgevoerde boter. Bij het opleggen van de geldboeten hield de politierechter er rekening mee, dat zij die dikke winsten hadden ge maakt, dit ook nog zullen merken op hun aanslagbiljet voor de inkomsten belasting. In Goes is bjj de veilingvereniging Zuid-Beveland een ernstige fraude ont dekt, die te maken heeft met de hoe veelheden ingezonden en afgeleverd fruit. Het onderzoek, dat een gedeel telijke opheldering van deze fraude bracht, heeft geleid tot het ontslag van de chef van het pakstation, een 36-ja- rige inwoner van Goes. De directie van de veiling zocht al geruime tijd naar de verschillen, die ge regeld optraden bij de hoeveelheden in gezonden en afgeleverd fruit. Tenslotte rees de verdenking tegen de chef van het pakstation, die al vele jaren werk zaam was op de veiling. Zijn werk zaamheden werden gecontroleerd. Bij deze controle kwamen de onregelmatig heden aan het licht. De politie te Goes, die in deze zaak werd gemengd, heeft hem gearresteerd en verhoord. De man is inmiddels op vrije voeten gesteld. Het aan de veiling onttrokken fruit werd in handen gegeven van verscheidene fruithandelaren, die, naar wordt aange nomen, te goeder trouw zijn geweest. „Hoewel ik nog niet zou willen zeg gen, dat zich donkere wolken boven ons land samentrekken, is het beeld, dat de Nederlandse Antillen momenteel ver tonen aan de andere kant ook niet te vergelijken met de ongestoorde heldere Caraïbische zee, welke onze kusten om spoelt". Met deze woorden vatte dins dag de gouverneur van de Nederlandse Antillen, drs. A. B. Speekenbrink zijn rede samen, waarmede hij het nieuwe zittingsjaar van de Antilliaanse sta ten heeft geopend. De snelle toeneming der bevolking baart de regering voortdurende zorg vanwege de beperkte mogelijkheden tot verruiming der werkgelegenheid, aldus de gouverneur. Beschouwd tegen de achtergrond van de relatief inkrimpende werkgelegen heid is de economische ontwikkeling van de Ned. Antillen onvoldoende. De door de Verenigde Staten afgekondigde res tricties inzake de olie-import zijn daar bij een teken aan de wand voor de kwetsbaarheid van de economie. De ontwikkeling van de gehele economie van het land en het met eikaar in even wicht houden van de lonen en prijzen is van de grootste betekenis. In dat ver band valt het te betreuren dat een ver laging van de groothandelsprijzen op de wereldmarkt niet of in onvoldoen de mate weerslag vindt in het eigen prijspeil. „Vertel maar, dat ik verve lend ben en een dooie diender, T"" - ~~T en dat er over mij absoluut niets te vertellen valt." Dit zei dr. Verweij, toen wij hem bel den. Voor hen, die deze vitale doctor (vrijdag zestig jaar) in de biologie kennen, is deze iet wat vreemd aandoende uitla< ting precies datgene, wat men verwachtte te horen. Dr. Ver weij is een bescheiden geleerde. Hij timmert niet graag aan de weg. Werken, en dan voorname lijk zijn werk als directeur van het Zoölogisch Station der Ned. Dierkundige Vereniging in Den Helder, dat is zijn lust en zijn leven. Na gedurende een aan tal jaren in Indië te hebben ge werkt, werd dr. Verweij in 1932 benoemd tot directeur van het Zoölogisch Station. Men kan dit beschouwen als zijn levenswerk. Door zijn stuwende kracht is dit station thans te rekenen onder de beste op de wereld. Toch treft men hem niet vaak op zijn kantoor. Steeds weer is hij op reis. Meestal in Nederland, maar vaak ook in het buiten land. Met zijn staf van biolo gen, oceanografen, bedienden, laboranten en wat dies meer zij, houdt hij zich bezig met zuiver wetenschappelijk onderzoek. Anderzijds worden in zijn instituut vaak stu denten gehuisvest, die daar dan praktijk op kunnen doen. Behalve zijn reizen in het binnenland, vertoeft hij ook nog vaak buiten de grenzen. Hij maakte m de afgelopen jaren verscheidene studiereizen naar Italië, naar Frankrijk en naar Engeland. Zijn medewerkers dragen hem op de handen. Hij spaart hen niet, maar zichzelf nog minder. Hiervan getuigt het verhaal, dat zijn medewerkers vertellen. Zij zeggen, dat als dr. Verweij naar het buitenland ts, dan leeft hij daar voor en door zijn werk, en als hij weer \n Nederland is, dan gaat hij naar zijn woonplaats Schoorl, waar hij dan eerst enkele dagen naar bed moet om weer op krachten te komen. Thans is hij weer druk bezig. Enerzijds met de voorbereidingen voor de over- ulaatsmg van het Zoölogisch Station naar het eiland Texel. Dit vindt voor namelijk zijn reden in het feit. dat men in dit instituut doorlopend over vers zeewater moet beschikken, en dat in Den Helder slechts met zeer veel noeite en over grote afstand moet worden aangevoerd. Anderzijds staat hem met nog twee medewerkers-oceanografen binnenkort weer een buiten landse reis te wachten. Nu naar Amerika. Daar moeten deze drie Nederlan ders namelijk op een groot congres een aantal lezingen houden. Dat is voor een klein land als het onze een eer en zeer zeker voor dr Verweij en zijn instituut, gezien de klinkende namen van de deelnemers aan dat congres.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3