De Capucijn Laurentius van Brindisi Voorvechter van het katholiek herstel Drie jaar gevorderd tegen Haagse auto-ontwerper Ladingen wit-gele brei van Shell worden onderzocht Mammoetdok voor de Rotterdamse haven PRIJSVERLAGING mr.-NU 125.- EEN NIEUWE KERKLERAAR NU 89.- 2orinige pinkster Spaarkas voor Beleg ging in Kerkelijke Leeningen Russische duikboten kunnen Amerikaanse economie ontwrichten Geen medicijnen voor Afrikanen in Europees ziekenhuis De massale vissterfte NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Concertgebouworkest voor Soeiëteit Harmonie N.EUW5 IREKT ALTIJD Agfa Silette Vario Agfa Silette Pronto Een beeld van een klein beeld camera Nu voor een „beeldige" prijs B NSC-" WOENSDAG 13 MEI 1959 PAGINA H NU 2 merkcamera's van wereldfaam voor ongelooflijk lage prijs. Betrouwbare camera's, waarmede u prachtige zwart/wit foto's maakt enwaarmede het fascinerende terrein van de Agfacolor fotografie wijd voor u open gaat. Grijp deze kans. Een schitterende kleinbeeldcamera wacht u bij uw fotohandelaar, die u gaarne alles vertelt over Agfacolor-fotografie en u zeker met plezier een mooie brochure geeft over het uitgebreide Agfa camera-assortiment. Amerika gesloten! Zacht als cashmere, gemakkelijk was- 1175/ baar! 7 Voorjaarstinten33 t/m 44. Slechts: II j Voor zeer velen zal deze benoeming door het hoogste gezag in de Kerk een verrassing betekenen. De H. Laurentius van Brindisi deelt imm»rs met tallozen van zijn ordegenoten het lot der vergetelheid. De historische we tenschap is op het ogenblik zo ver. dat het tot de beste handboeken doordrong, dat na de Jezuïten, wier leeuwenaan deel in het leven en werken der Kerk dank zij de toewijding van Ignatius' zo nen zelf ruimschoots,>ekend is, de Ca- pucijnen dienen te wórden genoemd als de stoottroepen der pausen bi.i het ka tholiek lierstel van de 16c en i"e eeuw. Dit is de vrucht van Pastor's pioniers werk fPapstgeschichte). Maar wat die Capucijnen nu eigenlijk gedaan hebben, weet geen enkel modern wetenschappe lijk werk te vertellen. Wanneer hiervan iemand schuld treft vanwege deze nalatigheid, dan is het zonder twijfel niet de historici in het algemeen, maar die van de Capu- cijnenorde in het bijzonder. Men brengt dit zich weinig bekommeren met eigen roemrijk verleden soms in verband met de karakteristieke een voud der Capucijnenhervorming. Zon der deze sympathieke motivering als een zuivere mystificatie te willen brandmerken, menen we toch ook aan een meer voor de hand liggende reden te mogen denken, welke dan misschien toch ook weer enig verband houdt met de vorige. De Capucijnenorde namelijk beschouwt tot op bet heden het apos tolaat der wetenschap niet als een van haar zelfstandige vormen van ac tiviteit. Wel ijvert zij voor een gron dige wetenschappelijke kennis bjj haar leden, maar deze beoogt door gaans rechtstreeks een volmaaktere iunctiojv^ring van haar voornaamste apostolaat naar buiten: de evangeli sche volksprediking. De nieuwe Kerkleraar uit haar mid den. die zijn veelzijdige wetenschap hoofdzakelijk in de vorm van preken naliet, illustreert dit treffend. Dit ver klaart echter, dat zij steeds weinig aan dacht schonk b.v. aan de wetenschap pelijke bestudering van haar eigen his torisch verleden. Pas de laatste jaren ziet men enige kentering in deze. Nu bezit zij een vierdelige orde-geschiede nis (Melchior van Pobladura), door me nigeen benijd. Wat Laurentius van Brindisi betreft, deze wist het te brengen tot een eer volle vermelding als controversist in de laatste uitgave van Kard. De Jong's Handhoek der Kerkgeschiedenis, dl III, blz. 230. Een plaats in de 'algemene inhoud kon hij echter nog niet bemach tigen. Door de verheffing tot Kerkleraar gaat dit allemaal anders worden. Het leven van Laurentius kenmerkt zich door een innige verbinding van ex tatische beschouwing (vooral ónder de H. Mis) en enorme bedrijvigheid. Deze combinatie van schijnbaar tegenstrijdige elementen treft ons telkens in de le vens der heiligen. Zij vormt het geheim van hun onuitputtelijke vruchtbaarheid. De voornaamste én meest geliefde werkzaamheid van Laurentius was de apostolische prediking. Hier lag zijn on betwist meesterschap, erkend door zijn titel als kerkleraar: doctor apostolicus. Een diepgaande en uitgebreide theolo gische en v ooral scripturistische kennis, een haast ongelofelijke kennis van oude en nieuwe talen en een zeldzaam ora torische begaafdheid maakte hem tot een der meest beroemde, gevierde en geduchte predikers van het tijdvak der z.g. Contra-Reformatie. Hij hanteerde het feilloos zwaar van zijn woord voor de kleine uitgelezen kring van zijn kon fraters als klooster-, provincie- en or de-overste; voor de door haat en nijd opgehitste Italiaanse steden in burger oorlog; voor de geharnaste christensol daten, die in ..heilige" kruistocht de Turken bestreden: voor de sceptische en geslepen Joodse rabbijnen; voor de militante en polemische protestanten; voor de jongr Cen oude) vuurvreters van het katholiek herstel en het nieuwe Europa: vnnr de slapende massa futlo ze neerzit*' -hij-de-pakken der ver scheurde fenheid. Of hij beraadslaagde in alle stilte tus sen de vier muren der vorstelijke ho ven; in de paleizen der Spaanse ko ningen, der Duitse Habsburgers. der Beierse hertogen, om het christelijk ge weten der wereldbestuurders wakker te schudden voor de strijd om het herstel van de katholieke eenheid in West-Euro pa. Door al deze opdrachten in dienst van het hoogste gezag der Kerk werd Laurentius; de strenge boeteprediker, de heilige vredestichter, de wonderba re Jodenapostel, de ontembare kruis tochtprediker. de gevreesde en bemin de bestrijder van het protestantisme, de geziene raadsman van Maximiliaan van Beieren, de goede geest, van keizer Ru dolf en zijn broer, Matthias, de vurige bezieler van de katholieke Liga, de overwinnaar in de oorlogen met zijn wonderbaar kruis in de hand. in één woord: de voorvechter van het katho liek herstel op alle fronten, of zoals de Een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justitie bi.i de rechtbank te 's-Gra- venhage, mr. dr. J. C. Maris gisteren gevorderd tegen de 32-jarige autohande laar L. J. van B. uit 's-Gravenhage. die zich. naar hij heeft bekend schuldig heeft gemaakt aan het in disconto geven van valse wissels, voor in totaal ruim vier ton. bi.i de N.V. Zuidhollandse Bank. op welke wissels hij crediet verwierf. Ongeveer cen week voordat de autohandelaar wegens deze valsheid in geschrifte werd gear resteerd verkreeg hij bekendheid door 'n ontwerp van een sportwagen (de ..Cite- ria") aan te kondigen. Ter zitting sprak van B. bijna geen woord. Het enige wat hij zei was. dat hij voor zichzelf n:et6 meer verwachtte van zij-n ontwerp De officier van justitie besprak in ziin rekuisitoir de mislukte carrière van de handelaar. Van B. aldus de officier, liep een goede leerschool als monteur door. Daarna begon hij, tezamen met een ko lenhandelaar. een handel in tweedehands auto's. In 1956 begon Van B. aan de im port van een Zwitserse scootmobiel. Dit werd een financiële debacle. In maart 1957 wendde de jongeman zich voor ziin handel in tweede hands auto's tot de Zuidhollandse Bank. Medio 1957 deed de bank de onaangename ontdekking, dat de opgaven voor ongeveer anderhalve ton. van Van B. niet klopten. De handelaar deelde toen aan de Bank mede. dat hij het geil niet had gebruikt, voor het aan gewezen doel, maar voor een geheim pro ject. namelijk het ontwerp van de port- auto. De bank nam toen met deze ver klaring genoegen De houding van de bank achtte hii wel enigszins begrijpelijk want Van B. toon de crediehvaardigheid door lopende wis sels steeds te betalen. Niemand vermoed de toen valse manipulaties. Op 22 november van het vorige jaar moest Van B. zijn valse manpulaties er kennen. De laatste strohalm waaraan de auto handelaar zich vastgreep, was zijp po ging zich te vrijwaren voor de straf rechtelijke gevolgen van ziin daden, zo dat hii alleen civielrechtelijk aangespro ken zou kunnen worden. Hij verklaarde destijds dat niet hij maar een onbekende iorreboer de handtekening op de wissels had geplaatst. Maar het onderzoek toonde duidelijk anders aan Daaron legde de handelaar een volledige, gave bekente nis af", aldus de officier van justitie. _De Spaarkas voor Belegging lp R.-K Kerkelijke Leeningen te Utrecht meldt n het verslag over 1958 t.a.v. de ontwik keling van de spaarkas-portefeuille dat ,,j1e oroduktie in het afgelopen iaar een --rdere stijging te zien heeft gegeven. VHet totaal ingeschreven bedrag steeg van r 12.148.590 tot 15.109 200. Het verval be. ;ep 6.341.164 (4.141.812). zodat, de «tand an het ingeschreven bedrag Der 1 ian. ji. 110.513.178 bedroeg. et Het spaartegoed vermeerderde in 1958 ■van 41.305.391 tot 46.347.602. Een be drag van 4.954.000 werd in het afgelo pen boekjaar belegd in leningen aan L. diverse r.-k instellingen, nl. 55 pet. zie- "«'renh'uizen 22.21 pet kloosters. 11.15 net. ..kerken, 7.40 pet scholen 3,23 pet. bejaar denzorg en 1.01 diversen. De gemiddelde tekweekte rente steeg met 0.195 pet. tot 4.051 pet. Het totaal der baten bedroeg in 1958 f 2.219.033 (1.880.088) en dat der lasten 1.939.286 (1.552.370). zodat een winst res teert van 279.747 (327.718). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 10 pet. Aiji jaarkassen komt in totaal 198.191 ,leii_j(gpede- De autohandelaar is slechts eenmaa eerder met de strafrechter in aanrakir geweest, zo deelde de president mede namelijk voor een overtreding van d lpterijwei. De verdediger mr. Van dep Oever, be sprak uitvoerig, boe de handelaar zii> zaken deed. De mislukking van de im port van Zwitserse scootmobie! kostt< hem ongeveer 60.000 Van B. liep toer vast en daarop volgde de fraude. D: handelaar is doorgegaan om de menser die erbij betrokken waren te redden. Er was wel een organisatie opeebouw voor het ontwerp zo reide pleiter. Var B. had contacten met gegadigden. Hi1 meende het hele project te kunnen weg werken voor 6 a 7 ton. Deze jongeman is nu zijn leveenlang belast met een zee' grote schuld. De rechtbank zal 26 mei a.s. uitspraak doen. Russische duikboten zouden door een enkele onverwaohte aanval zeventig per cent van de Amerikaanse economie kun nen ontwrichten, zo schrijft de Ameri kaanse schout-bij-nacht John Th ach. die bevelhebber is vap het Amerikaanse ma rine-onderdeel dat in de Atlantische Oceaan duikboten moet bestrijden, in een artikel gepubliceerd in het tijdschrift „Look". Thaeh scha.t dat twaalf Russische duik boten. die elk twintig raketten aap boord hebben, in staat zullen zijn om de V. S. een dodelijke slag toe te brengen. ..Wij weten, dat de Russische duikboten voor de kusten vap Europa en de V. S. ope reren. In de gehele Atlantische Oceaan hebben wij contact gehad met Russische onderzeeboten", aldus Thaeh. Vice- admiraal Hayward heeft eveneens verklaard dat Russische duikboten ge makkelijk het verdedigingssysteem van de V. S. kunnen binnendringen. ..Onz.e flanken rijn volkomen open", aldus Hay ward. In de polikliniek van het Europese zie kenhuis vap Lusaka, in Noord-Rhodesia. heeft men geweigerd vijf Afrikanen te behandelen die door provinciale leiders van het Afrikaans Nationaal Congres daarheen waren gebracht aldus meldt Reuter. Een van de leiders. D. C. Mwasa. zei dat hem was meegedeeld: ..Wij heb ben hier geep medicijnen voor Afrikanen. U zult naar een Afrikaans ziekenhuis moeten gaan". De tocht naar bet zieken huis was de laatste actie van het congres in ziin campagne tegen discriminatie. Mwasa zei dat zondag in de Angli caanse en Presbyteriaanse kérken m de Europese gebieden Afrikanen waren toe gelaten. maar dat in de Nederlands her vormde kerk toegang geweigerd werd. Reeds drie dagen is het Afrikaans ul timatum van kracht dat luidt: ..Laat ons toe. of wii zullen uw winkels boycotten". Tot nu toe zijn er echter maar weinig tekenen die er op wijzen, dat men geen discriminatie meer zal toepassen. bekende Pater Harlmann Grisar S.J. het uitdrukte: een andere Canisius. Toen Laurentius tijdens een diploma tieke missie naar het Spaanse hof ziek werd en stierf op 22 juli 1619. was luist de 30-jarige oorlog uitgebroken. elke als reactie kan worden gezien an pro testantse zijde op het steeds groeiend en niet meer te weerhouden katholieK 1 er- stel der Duitse landen. De ntgeputte generaal kon gerust het moede hoofd neerleggen. Het tweede zwaard was ge wet 1). Wel bijzonder tragisch is het echter, dat een andere Canucijn. de be kende P. Joseph van Parijs, ('Éminen ce grise, als de rechterhand van Kard. Richelieu, zo onnoemlijk veel heeft ge daan, al was het hopelijk met dezelfde beste bedoelingen, om aan het tweede zwaard der Duits-katholieke weermaent zijn politieke en militaire kracht te ont nemen. De leer, welke aan Laurentius de eer van het kerkleraarschap schonk, kwam voor het grootste deel tot ons in een grootse collectie preken, overwegend in bijna volkomen klassiek la.ti.jn ge schreven. Zij heeft een omvang van 13 zware folio-boekdelen (Padua, 1928- 1947; nog niet geheel voltooid). Naast de reeds vermelde redenen vormt het typische handschrift van de auteur, zijn summiere methode van citeren en zijn systeem van afkortingen een verdere verklaring, waarom een kritische uitgave van zijn werken zo lang op zich wach ten liet. Nu zjj er eenmaal is, gaan de ogen der geleerden snel open in een stijgende bewondering voor zo veel lang verborgen grootheid. Men ontdekte in hem een degelijk filosoof en theoloog, een bekwaam apologeet en controver sist, een puik scripturist en een zeld zaam fijn marioloog. Bijzondere lof ontvingen zijn apologetisch werk tegen Luther en Layser, zijn exegese van Ge nesis en onder de vele preken vooral het meesterwerk over de H. Maagd, het Mariale. In al ziin werken openbaart zich de wel haast volmaakte kenner van de H. Schrift. Met behulp van zijn enor me talenkennis speurt hij nauwkeu rig naar de oorspronkelijke letterlij ke zin om zijn joodse en protestantse tegenstanders de wapenen uit de han den te slaan of om een onder de ka tholieken omstreden kwestie tot een oplossing te brengen. Dit machtig scripturistisch arsenaal, nog ver sterkt door een diepe en brede theolo gische vaardigheid, hanteert Lauren tius onovertroffen en origineel in de volledige theologie van Maria, zijn Mariale. Men is van mening, dat de ze laurentiaanse mariologie behoort bij het knapste en verhevenste wat ooit "ver de Moeder Gods geschre ven werd. Dit geldt heel bijzonder van de leer over de Onbevlekte Ont vangenis, waarin hij door niemand wordt overtroffen. Ofschoon de au teur zonder twijfel in de leer is ge weest bij St.-Bernard en zeer waar schijnlijk bij Bernardinus van Siena (leerling van Hubertinus van Casale) en Bernardinus de Bustis, twee gro te Franciscaanse mariologen, bewaart zijn visie een hoge mate van origina liteit, zowel in de wijze van voorstel ling en bewijsvoering als in de stilis tische vormgeving, welke een perfec te klassieke scholing verraadt. Het geheel van Laurentius' leer wint aan waarde voor de katholieke weten schap en geloofsverkondiging, daar zij zo geniaal gericht staat op de aanbid delijke Persoon van de God-Mens en zijn Moeder, wier verlossende taak in vereniging met haar Zoon diepzinnig wordt uiteengezet. Door de uitzonder lijke bevoorrechting van de goddelijke Koning der schepping en verlossing, Christus, wordt de Onbevlekt ontvan gen Maagd en Moeder: Medeverlosse- res en Middelares van alle genaden, glorievol zetelend naast haar Zoon na' haar opneming ten hemel met ziel en lichaam. Omdat de H. Laurentius van Brindisi deze fundamentele waarheden van het geloof op een magistrale wijze aan de hand van de Openbaringsbronnen heeft verkondigd, werd hij door de H. Kerk tot Kerkleraar verheven. (Breve van 19 maart 1959, Celsitudo ex humilitate). P. Dr. OPTATUS. 1 i 1) De titel van de beste moderne bio- 1 grafie Laurentius, door P. Gentilis Aster, Ó.F.M. Cap., uitg. Het Hooghuis, Eindhoven, 1957. Vgl. ook: S. Lorenzo da Brindisi (Mis cellanea Laurentiana), Padua. 1951. Een nieuw tijdschrift gaat verschijnen: Lauren- tianum. Het Rijksinstituut Zuivering Af valwater (RIZA) in Den Haag speurt naarstig naar do besmette lijke slof, die duizenden vissen le venloos aan het wateroppervlak doet komen van Gouwe en Oude Rijn in het stroomgebied Gouderak. Boskoop. Alphen aan den Rijn en Gouda. Reeds vier dagen zijn de mannen van Rijnland, Rijkswater staat en RIZA op speurtocht in on ze waterrijke streek. Dinsdagoch tend nog stroomde zo'n twintigtal vissen per vierkante meter onder de brug van Boskoop door. Drie deskundigen, te welen dc heer B H. Hoeks, bioloog van dc RIZA. ir. n Mus seheikur.d.ge'.vHrt Rijnland en de heer O. Krul, technisch hoofdambtenaar van Rijnland, hebben gistermiddag een ui gebreide speurtocht langs Gouwe en Hollandse IJssel gemaakt. Tijdens deze tocht werd vooral de vuilnisstortplaats onderzocht, die een kilometer buiten de dorpskom van Gouderak ligt. Volgens de kamtommer is hier vorige week ruim twee ton wit-gele brei, afkomstig van de Shell in Pernis, gestort. Een tweede schuit, die juis kwam aanvaren toen dc deskun digen met hun onderzoek bezig waren werd aan de ligplaats van de vuilnisbelt geweigerd, nadat een. monster van deze tweede lading was genomen. Eeri deel van deze brei werd door ir. Mus overgegoten In een plastic emmertje. Wij spraken van wit-gele brei, want tussen het wit bevinden zich gele korrels en het zijn juist deze gele korrels, die momenteel aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen. Overigens zal men de oorzaak nie, zo gemakkelijk weten te vinden, want er zijn duizenden chemische verbindingen. De RIZA heeft oplossingen van deze Pre: gemaakt en wacht nu af hoe de vissen op deze substantie zullen reageren. Ook in de IJssel en de Gouwe tussen Waddinxveen en Gouda werden gisteren nog enkeie watermonsters genomen. Vol gen- de deskundigen ziet het water er goed uit. zodat zeker geen blauwe algen de oorzaak zijn van de waterverontrei niging, Dit laa'ete werd n.l. aanvankelijk verondersteld. De vergiftiging verspreidt zich overigens langs de wateren en- dat ls met de blauwe algen-theorie in strijd Vandaag nog hopen RIZA en Rijnland hun onderzoekingen met positieve re sultaten te kunnen bekronen. Een cn an- De tweede schuit van dc Slicll tc Pernis, Een monster van de wit-gele brij der zal aan een bespreking worden onder- worpen, die donderdag door dc betrokken instanties in het gemeentehuis van Alphcn i aan den Rjjn zal worden gehouden. Zoland het mysterie van de vissterfte f niet is opgelost blijft liet voor de bewo ners van plaatsen aan Gouwe, IJssel en j Oude Rijn zeer gevaarlijk een frisse duik te nemen. Zwemmen in open water, het zij hier nog eens herhaald, IS VERBO DEN. die zijn lading niet meer mocht lossen, verdwijnt hier in een oud blik Dc heer B. M. Hoeks, bioloog van de RIZA, neemt hier ren ran dc vele wa termonsters, die hij in dc afgelopen da gen heeft •getapt" Sleepboten van L. Smit en Co'? In ternationale Sleepdienst gaan deze week een weliswaar korte maar zeer moeilijke sleepreis ondernemen. Zij gaan namelijk in Portsmouth het grote drijvende dok halen, dat de Rot- terdamsehe Droogdok Maatschappij begin februari van dit jaar van de Britse admiraliteit heeft gekocht. Vermoedelijk zal donderdag a.s. de tocht over de Noordzee beginnen, waar- na men ln de vroege morgen van de eerste Pinksterdag de Nieuwe Water weg hoopt te bereiken. In overleg met Rijkswaterstaat zal, zoals wij reeds berichtten, de scheep vaart op de Nieuwe Waterweg in ver band met de grootte van het dok. waar mee het bovendien moeilijk manoeuvre ren is, voor zo lang als nodig' is ge stremd zijn. Het dok is er nl. een van 54.000 ton. Het is ongeveer 260 m lang en heeft een invaarbreedte van 130 Engelse voet of bijna 40 m. Zowel voor de Rotterdamse Droog dok Maatschappij als voor de Rotter damse haven is hier sprake van een buitengewoon belangrijke aanwinst. Niet alleen kunnen er tankschepen tot 85.000*ton in worden opgenomen, maar zelfs de grote passagiersschepen zoals de „Rotterdam" en de „Nieuw Amster dam''. Wanneer het dok eenmaal in gebruik zal zijn, zal het havengebied van Rot terdam en Schiedam beschikken over 28 reparatiedokken, met een hefvermo gen van 410.000 ton in totaal, een capa citeit, welke die van iedere andere haven ter wereld overtreft. Het uitgestelde abonnementsconcert voor de leden van de Sociëteit Harmonie vond gisteravond in de Rotterdamse Schouwburg doorgang en wel onder lei ding van Jean Fournet, die zich vooral met zijn reproduktie van Debussy's La Mer als cen eminent orkestleider heeft doen ken nen. niet alleen om zijn fraaie realisa tie van de klankmogelijkheden uit deze partituur, maar ook om de klaarheid van opbouw, die hier zo uiterst moeilijk is door de veelheid van motieven, welke zo gemakkelijk een verbrokkeling in de hand werken. Opvallend was. hoe Fournet in de klank reeds een metalloïeke glans wist aan te brengen, die tevens ook een klankdoorzichtigheid bij zeer grote ex pansie waarborgde, zonder al te zeer een klankwarmte weg te nemen. In Mozarts Linzer-Symfonie. waarmede de avond Re~ opend werd. wilde de rechte musiceer- lust nog niet altijd opbloeien, hoewel de vertolking vrij correct en exact verliep- -rentegen heeft Ravels „Pavana pour Infante dèfunte" weer alle sympa- ,nie kunnen wekken door haar grote ge- voelsmededeelzaamheid en fraaie melo dische tekening. Soliste was de pianiste Lélia Gousseau, die in het bij de Franse oianisten zeer ge liefde. maar overigens op de copcert- programma's nog weinig voorkomende Vierde Pianoconcert van Saint-Saëns de solopartij heeft vertolkt. Lélia Gousseau heeft weer van haar spirituele musiceer- trant getuigd. Met haar uiterst ontspan nen aanslag, die schijnbaar zeer grote ri sico's neemt, komt zij tot een zeer genuan ceerd toucher, dat in ragfijne pianissim! Ook in zeer snelle passages het impres sionistische ideaal van de halftinten be reikt Tezamen met bet zich voortreffe lijk aansluitende Concertgebouworkest kwam de soliste tot een fraaie vertolking, waarvan het frisse musiceren het zeer dankbare publiek blijkbaar veel vergoe ding bood voor de tropische hitte in d' schouwburgzaal. B. G. Zwemmen verboden, water vergiftigd, een van de vier borden, die v bij dc zwem- gelegenheden in open water te Gouda thans kunt aantreffen Sneltransporthendel gekoppeld air) sluiter spanner, filmtelwerk, blokkeerinrichting, Newtonzoeker, fdmindicator en flitscontact. Op kleur gecorrigeerde AGFA Agnar lens 3.5/4S mm. 20 of 36 opnamen 24x36 mm. Sneltransporthendel gekoppeld aan sluiter spanner, filmtelwerk, blokkeerinrichting, Newtonzoeker, fdmindicator. flitscontact en zelfontspanner.Agfa Color-Apotar lens 2,8/45 mm. 20 of 36 opnamen 24 x 36 mm. Charmante No Iron poplin blouse met fijne kantinzet! Alleen wit! Q75 40 t/m 50 V Volle cirkelrok (5 mr. onderwijdte!) Katoenen imprimé in o.a. lila. Q75 olijf en mandarijn! 34 t/m 46 W Lambswool vestpullover verwerkt met hazenhaar en nylon Moderne hoge col en raglanmouw! O.a. in lila, f Q75 oranje, geel en licht olijf! IV Prachtige stolpplooirok in "Téhlertka of Terital/super (55/45). Goede heup valling! Beige, olijf, koren, '■JQ75 wit en grijs! 36 t/m 46 4lm ff Speciale aanbieding 100% Orion damesvesten, hooi'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6