Krappe zege voor Raab De TRAMRAILS voor de Etalagewedstrijd in de zogenaamde Democratische Sector van Berlijn NIEUWS UIT KETHEL Stadsnieuws ALS RIDDER VAN BOORD Hogere winst Molyn Co. Slimme Peter en het gevonden geld Actie tegen de Bundeswehr" Haags jochie met dubbeltje op pad achtuhb; Mevr. Boudens-v. Heel bij het R.K. Vrouwen gilde „Praatavond" voor ouders van de a.s. Eerste Communicantjes Burgerlijke stand En nu grasmaaien in Velps buitenhuis Vestiging verffabriek in Ned. Antillen Ernstig ongeval bij Hoogovens KNVB afd. Rotterdam ZONDAG: VISSEN Werkloosheid in V.S. in april gedaald DONDERDAG 14 MEI 1959 PAGINA 11 „Met melk meer mans" Een bronzen O.-Nassau Drie gewonden in ziekenhuis Yier jaar na de afsluiting van het Oostenrijkse staatsverdrag zijn de communisten uit het parle ment van Wenen weggevaagd. Bij de j'erkiezingen die op 13 mei 1956, dus be trekkelijk kort na de aftocht van de Russische troepen, in Oostenrijk wer den gehouden, was het aantal commu nistische zetels al teruggelopen van 4 PP 3. In de prognoses voor de ver kiezingen van jl. zondag heette het al gemeen, dat Koplenig c.s. blij moch ten zijn, als zij dat drietal zetels kon- Ppn behouden. Men was voorzichtig en hield er rekening mee, dat de com- hiunisten over enkele traditionele bol werken beschikken, zoals Wiener Neu- stadt en Floridsdorf, die in het ver fden altjjd wel goed z\jn geweest voor twee of drie communistische parle mentszetels. Daar komt nog bij, dat er ue laatste tijd van de zijde van de communistische landen pogingen zijn ondernomen om Oostenrijk te intimide ren. Tsjechoslowakije heeft b.v. on- Jangs nog veel misbaar gemaakt over een bijeenkomst van Sudeten-Duitsers, die volgens Praag een herleving van het Oostenrijks nationaal-socialisme zou betekenen. Maar de kiezers zijn moe diger geweest dan de politieke profe ten en in het nieuwe Oostenrijkse par lement zal geen enkele communist te rugkeren. Ook- bij de provinciale ver kiezingen in Salzburg en Neder-Oosten- rijk kregen de aanhangers van Mos kou geen voet aan de grond. Dat is een verheugende ontwikkeling en te- Din-rrwi, vens een nieuwe BUITENLANDSE bevestiging van de stelling, dat er KRONIFK van het commu- WIVCIN nisme in Centraal- J en Oost-Europa bitter weinig over blijft, zodra de Russische troepen er met meer zijn om het met hun bajonet- xeh t omheinen. Net als in 1956 zijn ook ditmaal be Oostenrijkse verkiezingen ver vroegd gehouden. Beide keren hebben spanningen binnen de regeringscoali tie ertoe geleid, dat aan de vierjarige Zittingsduur vhn het parlement onver hoeds een einde werd gemaakt. Beide keren ging het geschil aan de opper vlakte ook over de te volgen nationa- hsatie-politiek. In 1956 over de snelheid, waarmee er genationaliseerd moest wor den en ditmaal over de snelheid, waar mee er* gedenationaliseerd,„gerepri- vatisiert", moest worden. Onnodig te peggen, dat de socialisten in 195.6 kam pioenen van de haast waren en ditmaal- van de traagheid. Maar bij- de crisis van bit jaar liggen de eigenlijke, oorzaken toch dieper. Sinds het einde van de oorlog is de Oostenrijkse wetgeving niét zozeer het Produkt van een stemming in het par lement, als van een collectief overleg tussen de beide grote partijen, de Oos tenrijkse Volkspartij (OeVP) en de Oostenrijkse Socialistische Partij tbPOe). Alle regeringsbesluiten moes ten door de ministerraad eenstemmig worden goedgekeurd, hetgeen aanlei ding is geworden tot een bijzopder in gewikkelde koehandel. Kanselier Raab Jul van deze dwingende afspraken af: ftij wenst de regel van, de eépstemmig- JjSid te beperken tot de buitenlandse po- ytiek, de valuta-beheersing en de de» Iehsie. De socialisten zijn de verkiezings campagne met veel élan begon nen. ZÜ beschuldigden Raab. en zÜn minister van financiën, Kamitz, er- Van, dat zij er op uit waren de „alleen heerschappij" in Oostenrijk te veroveren en de sprekers op socialistische ver gaderingen namen veelal, het mid del te baat om het tijdperk van hel Vaderlandse Front van Dollfüss en ?chusschnigg als een schrikbeeld voor het geestesoog van hun toehoorders te Vertonen. De socialisten vroegen het kiezersvolk „het evenwicht" te herstel- Jeu en zy gaven in privé-gesprekken blijk van hun vertrouwen de grootste Party van Oostenryk te worden. Dat vertrouwen is gaandeweg afge nomen. Vooral de kiezers van beneden be vyftig toonden weinig interesse voor ba pronkstukken uit de socialistische gruwelkamer. Partyleider Pjttermann wist zich door een soort paleisrevolu- ïIei te bevrijden van de „alte Kamp- t?r", maar tegeiykertyd verloren de so cialistische gelederen aan glans en roem doordat vele ouderen met een grote reputatie, zoals de minister van binnenlandse zaken Oskar Helmer, de vakbondsleider Johann Bohm, Karl «laisel, Marianne Pollak en anderen ~'oh niet herkiesbaar stelden. En tot bvermaat van ramp slaagde bondskan selier Raab, die tevens leider van de SjeVP jS) erin juist tydens de verkie- l'hfjscampagne het rapport van een re geringscommissie in de kranten te prijgen, dat voor de socialisten niet aangenaam is. Die commissie heeft Zlch nl. verdiept in de bedrijfsvoering van de VOeEST. Dit grote ijzer- en ftaalcomplex in Linz is dé voormalige ftsrman Göring-Werke. Na de oorlog Js deze fabriek genationaliseerd en als ?odanig ressorteert zij onder de socia- hstische minister Waldbrunner. Uit het Rapport van de commissie bleek, dat op de bedryfsvoering nogal het een CC ander valt aan te merken. Raab was zo verstandig het accent niet zo- ?e?r te leggen op de verantwoordelijk- heid van de socialistische minister als Cel. op de grote nadelen, die aan het nationaliseren überhaupt zijn verbon- ben. BRANDENBURGER TOR Precies over de tramrails enkele tientallen meters ten westen van de Brandenburger Tor loopt de grens van de beide delen van Berlijn. Maar voor men deze onopvallende demarcatielijn bereikt heeft, wordt men gewaarschuwd door kolossale borden met opschriften als „You are leaving the British Sector" en „Achtung! Sie verlassen jetzt West-Berlin". Als men per auto Oost-Berlijn binnenrijdt, wordt men aange houden door de in donkergroene uniformen geklede politie, die een kort onderzoek instelt naar de identiteit van de inzittenden en naar eventuele bagage. Maar de voetganger kan over het algemeen ongehinderd pas seren. Slechts nu en dan worden wandelaars aangehou den. Toen wij in gezelschap van een aantal andere Nederlandse journalisten dezer dagen op dit punt de Sovjet-sector binnengingen, keurde de politie ons geen blik waardig, ofschoon het de agénten onmiddellijk dui delijk moet zijn geweest dat wij een groep Westerse buitenlanders waren. Aan de andere kant van de Bran denburger Tor hebben wij op de Pariser Platz, zo ge noemd naar de vroegere Franse ambassade die nu een gapende ruïne is, van de Oostberlijnse bewaker van de Brandenburger Tor een met politieke opmerkingen doorspekte uiteenzetting gekregen over de jongste his torie van het beroemde bouwwerk. Onze gids vertelde, hoe het 65 meter brede en 11 meter diepe monument, dat op het einde van de 18e eeuw door de beroemde Langhans werd gebouwd, tussen 1956 en 1958 weer ge heel in de oude staat werd hersteld, en hoe men in oktober vorig jaar een getrouwe kopie van de vermaarde Quadriga op de poort heeft gezet. Deze bronzen groep, voorstellende een door vier paarden getrokken zege koets, staat opgesteld in de richting van het oosten, zoals dat sinds meer dan honderd jaar het geval is ge weest, maar, in tegenstelling tot wat ons door de gids verteld werd, heeft de groep aanvankelijk niet in deze richting gestaan. Tot de Fransen in 1807 de Quadriga wegvoerden, keken de paarden naar het westen, maar toen. de beelden in 1814 werden teruggegeven, moesten de vurige rossen de andere kant op galopperen. Gedurende de eerste jaren na de oorlog stond boven op de Brandenburger Tor een lange mast met de rode vlag, maar tot voldoening van de meeste Berlijners is dit aanstootgevende symbool van de Russische over heersing nu dan eindelijk weer vervangen door de ver- De Brandenburger Tor met onmiddellijk daarachter de Pariser Platz. Sinds eind vorig ]aar staat de beroemde Qua driga weer op het monument, dat in de eerste na-oorlogse jaren getooid was met een grote rode vlagTussen de eerste twee zuilen links ziet men een gedeelte van de ruïne van de vroegere Franse ambassade. trouwde Quadriga, al is die Quadriga niet langer getooid met een Duitse adelaar en een IJzeren Kruis. Öe in wezen katholieke OeVP heeft er misschien wat al te veel op vertrouwd, dat de socialisten Zlehzéif wel zouden verslaan. Zij ging Cr van uit, dat de Oostenrijkers thans ®®n ongekende welvaart genieten en dat uit dien hoofde afkerig van experi menten zouden zpn. In de verkiezings propaganda van de OeVP werd er der halve de nadruk op gelegd, dat de jtiezers in 1956, toen de OeVP acht ze tels op de SPOe kwam vóór te liggen, -jtirna hebben gestemd en dat zij het ueze keer maar weer precies zo moesten ?0en. In politieke kringen te Wenen werd (61 enigszins betwijfeld, of de OeVP 'n staat zou zön haar hele voorsprong CC de SPOe te handhaven, maar men C^ende toch, dat het als een paal boven C'ater stond, dat de huidige bondskan selier ook weer met de formatie van e nieuwe regering zou worden belast. Inderdaad is de OeVP opnieuw als ?«rkste partij in Oostenrijk uit de bus Jpkomeu, maar haar voorsprong op de °°cialisten bedraagt nu nog maar een CPkele zetel. De OeVP neemt in het 9ieuwe parlement 79 van de 165 zetels en de socialisten 78. Voor Raab zyn Qeze verkiezingen dus met récht een ■narrow escape" geweest. °e resterende 8 zetels worden.inge nomen door de Oostenrykse Vrijhelds- l®rtij (FPOe), een reservoir van aller- 'y extreem-rechtse ontevredenen, in- '-'usief ex-nazi's. Een winst van twee eteis voor deze party is zeker niet on belangrijk, maar het peil van de voor- orl°gse „grossdeutsche Partei" heeft pV nog niet behaald, laat staan haar. i'Sen record van 14 zetels, waarmee zij 1949 als „Wahlgemeinschaft der tmabhangigen" is gestart. De beide J.r°te partyen hebben vóór de verkle tsen toegezegd, dat zy zo, mogelijk "Pnieuw een coalitie zullen aangaan. Er 's echter de laatste weken veel gezégd bh gedaan, wat de potentiële regerings partners uiteen heelt gedreven. Van de Y1."gelijkheid of onmogelijkheid, om de ?lQof tussen OeVP SPOe alsnog ^dichten hangt de rol af,: die de k .De in de komende tijd i te spelen krUgt. Hier; in het hart van de oude stad wórdt men zich* de verscheurdheid van Berlijn pijnlijk bewust, en we hebben ons op deze historische plek dan ook door 'n Wést-Berlijner het een en ander laten vertellen over de praktische con sequentiesvan de verdeling van de vroegere Duitse hoofdstad in een com munistisch en een Westers gebied. In de eerste maanden na de capitulatie stond de .hele s.tad nog onder Russisch bestuur, maar in1 juli 1945 hadden de Westerse geallieerden die sectoren be trokken die hun. reeds een jaar tevo ren op een conferentie in Londen wa ren toegezegd. Gedurende ongeveer drie jaar werd Berlijn bestuurd door de Grote Vier, maar in 1948 weigerden de Russen nog langer mee te doen aan het overleg in de Geallieerde Controle- raad. Het Duitse gemeentebestuur, dat in Oost-Beriyn zetelde, kwam in com munistische handen, zodat men in West-Beriyn besloot een éigen gemeen tebestuur, de zogenaamde Senaat, in te stellen. Deze Senaat is nu gevestigd in het vroegere stadhuis van het stads deel Schöneberg, en hier werkt ook de moedige „regerende burgemeester" Willy Brandt, de man die door de hele vrye wereld gezien wordt als het le vend symbool van het vrye Berlijn, dat tot iedere prys vrij wil blüven. Sinds 1948, het jaar waarin de blokkade begon die tot 12 mei 1949 geduurd heeft, bestaat er op vele ge bieden een volkomen scheiding tus sen de twee stadsdelen. West-Berlpn heeft sinds de blokkade een eigen wa ter-, gas- en elektriciteitsvoorziening. Voor de stroomlevering aan de vrye stad moest een geheel nieuwe cen trale gebouwd worden, het „Kraft- werk Ernst Reuter", genoemd naar een van Brandts beroemde voorgan gers, die enige jaren geleden is over leden. De West-Berlijnse trams en bussen mogen niet verder ryden dan tot de sectorgrens, alleen de onder grondse, de U-Bahn, en de op viaduc ten en hoge dammen gebouwde S- Bahn verbinden nog oost en west. Merkwaardigerwijs is het hele S- Bahn net in handen van de Oost-Ber- Hjnse autoriteiten. Sinds mei 1952 hebben de Oost-Ber- lijners ook alle telefoonverbindingen verbroken tussen de beide stadsdelen, zodat men nu vanuit de westelijke sec toren niet meer naar bewoners van de Sovjet-sector kan bellen. Als een West- Berlijner iemand wil opbellen die in het andere deel van de stad woont, gaat hij naar de dichtstbijzijnde tele fooncel aan de overkant van de sector grens. Voor deze West-Berlijners is het een schrale troost dat de Oost-Berlijn- se autoriteiten zelf ook vaak last heb ben van hun drastische maatregel van zeven jaar geleden. Als premier Grote- wohl namelijk de West-Berlijnse pers wil oproepen voor een plotselinge pers conferentie, moet hij een ambtenaar naar de overkant sturen om de redac ties op te bellen. In Oost-Beriyn mogen geen Westerse kranten verkocht worden, en in de tal- rü'ke boekenstalletjes ziet men slechts communistische bladen. (Als represail le hebben de West-Berlijnse autoritei ten de verkoop van Oost-Beriynse bla den in het vrije stadsdeel verboden). Een avondopname van de Stalin Allee, de modelstraat van Oost-Berlijn, met gebouwen in typisch Russische architectuur. De straat is aangelegd naar het voorbeeld van de grote boulevards in Moskou en Leningrad. Achter de moderne huizenblokken liggen aan weerszijden van de straat wijken waarin men nog vrijwel slechts ruïnes ziet. O p de Pariser Platz hebben we de ruïne gezien van het eens wereld beroemde hotel Adlon. (In plaats van naar Adlon gaan die bezoekers aan Berlijn die niet op een mark hoe ven te kijken hu naar het nieuwe luxu euze Hilton Hotel in de Britse sector, waar men appartementen kan huren voor 235 mark per nacht!). By de Pariser Platz begint de boule vard die eens de trots was van Ber lijn: Unter den Linden. De oude linde bomen, die indertyd door Hitier wer den opgeruimd, zyn vervangen door een nieuwe aanplant, maar al staat de beplanting van deze' avenue nu weer vol in het blad, die sfeer is allesbehal ve fleurig. Wanneer men wandelt in de richting van de Marx-Engels Platz, de vroegere Lustgarten, ziet men aan de rechterhand het kolossale gebouwen complex van de Russische ambassade, terwijl men links de kantoren ziet van de Oost-Duitse communistische jeugd beweging, de zogenaamde Freie Deut sche Jugeïld. In de etalages, van dit gebouw liggen de blauwe hemden die de leden van de F.D.J. plegen te dra gen en die zy hier kunnen bestellen. We hebben ook een kükje genomen op de Stalin Allee, die van de Alexan der Platz in zuid-oosteiyke richting loopt. Van deze boulevard hebben de communistische autoriteiten een mo delstraat gemaakt in Russische archi tectuur, naar het voorbeeld van de nieuwe grote wegen in Moskou en Le ningrad. De warenhuizen en winkels aan de Stalin Allee ressorteren voor het grootste deel onder de Oost-Duitse communistische centrale die zich de Handelsorganisation noemt. (Men spreekt over het algemeen kortweg van de H.O.). Die middenstanders die zich niet by de H.O. of soortgeiyke staatsorganisaties hebben willen aan sluiten, zo werd ons verteld, worden onder grote druk gezet. Zij worden door de staatsgroothandel het laatst en het slechtst bediend, en zy krijgen geen vergunning voor het laten verrichten van herstel- of verbouwingswerkzaam heden. Ter gelegenheid van de eerste mei is er dezer dagen een etalagewedstrijd ge organiseerd voor de Oost-Berlpnse za ken. Achter alle ruiten van de Oost-Ber- lijnse winkels en zelfs achter de ramen van de restaurants hebben we in witte letters op rode linten of kartonnen bor den de bekende communistische leuzen Selezen, als „Proletariërs van alle anden verenigt u", „Voor een vrfj en gedemilitariseerd Berlijn" etc. Enige lieden met wat meer fantasie hadden grote portretten neergezet van de Oost- Duitse leiders Ulbricht, Grotewohl en Pieck. Er stonden geen namen onder deze foto's. De fysionomieën zijn de Oost-Berlijners maar al te goed bekend. Wy hebben in de Friedrichstrasse een blik geworpen in een speciale tentoonstelling, die de titel droeg „Al ler Welt Feind". Met die vijand van de hele wereld bleek, volgens een verklarend opschrift bij de ingang, bedoeld te zijn: „De herrijzing van het Duitse militairisme, een bedreiging voor de vrede en voor de vredelie vende volkeren van Europa". De ten toonstelling, die natuurlijk stilzwijgend voorby ging aan het bestaan van het Oost-Duitse „volksleger", probeerde stemming te maken tegen de nieuwe West-Duitse strijdkrachten, de „Bun- Mevrouw Boudens-van Heel sprak in de zaal van de St.-Martinuskerk te Kethel voor de afdeling Nieuwland-Kethel van het r.-k. Vrouwengilde. Haar onderwerp was „De Mariaverering". Zij vond haar onderwerp zeer moeilijk, gezien de gere serveerde houding van de Kerk t.o.v. de overdreven devoties tot de Moeder Gods bp de hedendaagse Mariaverering. En zie. juist nu en ondanks deze gere serveerdheid. om er bij de andersden kende Christenen een tendens naar voren, die wijst op een grotere aandacht voor de vroeger door hen bewust verwaarloos de Moeder van de Verlosser. We zien in deze tijd dat in heel veel pa rochies de Marialoven sterk worden ver minderd en zelfs afgeschaft, hetgeen spreekster een groot verlies vond. De aan wezige dams waren dit volkomen met haar eens. Gelukkig zijn er in deze kei harde, zakelijke tijd nog heel wat jongelui, die zich het liefst verloven en de ringen wisselen op een Mariadag. Ook de specia le opdracht na de huweiyksmis aan Moe der Maria, wordt door de meesteb ruids- paren ln ere gehouden. Mevr. Boudens raadt de a.s. kath. huwelijkskandidaten aan: „Koopt zelf je kruisbeeld en je Ma riabeeld en eventuele andere devotie artikelen. Wacht niet af. wat je op dit ge bied van familieleden of kennissen pre sent krijgt. Er is zoveel rommel in de han del". Spreekster vond het jammer, dat een speciale zegening van de Kerk voor moeders die in verwachting zijn, geheel in onbruik was geraakt. Vee wordt geze gend. voertuigen en wat niet al worden gezegend. Waarom a.s. moeders niet? Maar dan in het Nederlands. Zij declameerde het gedicht van A. avn Duinkerken „Maria bij haar nicht Elisa beth", gemaakt voor een moeder, die be vreesd was voor haar a.s. bevalling. De moderne bedevaarten hadden ook niet vee! waarde meer in haar ogen. Een luxueuse reis, dikwerf naar een plaats op een streng zakelijke basis. Gelukkig de eenvou digen van harte, die dit. niet zien en er zich niet aan ergeren. Om te bewijzen, dat de Mariaverering niet alleen beoefend wordt door vrouwen en kleine kinderen, wees zij op het vertrouwen op de Moeder Gods van straaljagerpiloten en op het ge dicht van de niet-katholiek. de bekende schrijver „Den Doolaard", die het ge dicht maakte „O.L. Vrouw van de goede duik". Ontstaan in de angstige onderdui- kerstijd tijdens de bezetting. Tot slot las zij het verhaal van „De kleine monnik" uit het boekje „Oude Sproke", van Alb Steenhoff-Smulders. Deze laatste schrijf ster is de oprichtster van het Vrouwen gilde. Tot besluit zongen alle aanwezige dames het lied „God groet U zui'vre bloe- me". Daar de presidente, mevr. Mool- huyzen. afwezig was, sprak mevr. Kust- ner-Roovers het openings- en dankwoord Qua opkomst was deze een groot succes. Praktisch alle ouders van de E.C. waren aanwezig. Pastoor M. Wuyster. opende met als thema: „Iedere tijd heeft iets eigens. Wij hebben het recht, ons zelf te zijn. Ónze ouders en voorouders hadden het'recht hun blijde huiselijke en kerke lijke feesten te beleven op hun manier. Maar dan hebben de ouders van nu ook het recht om hierover een andere opvattin te hebben. We moeten niet achteruit, maar vooruit kijken, in onze nieuwe tijd". Hierna sprak mej. van Noortwijk uit Leiden over de voorbereiding van de eer ste communicant door de ouders en de manier, waarop de familieleden rond de deswehr". We zagen een fotomontage, waarop Adenauer en Hitier naast el kaar stonden en we mochten een kop telefoon op het hoofd zetten, die ons in staat stelde de Bondskanselier te ho ren spreken over de noodzaak van de Westduitse herbewapening. Deze pas sage werd gevolgd door een ge- deelte van een rede van de Fiihrer, waarin de militaire kracht van het Rerde Rpk werd verheeriykt. Ook de K.'iti'iolieke en Evangelische geeste- lpkheid moest het ontgelden, In een stand die het opschrift droeg: „Agi- tators in priestergewaad". Natuur lek kwamen we op de tentoonstelling het portret van Generaal Speidel te gen, alsmede caricaturen van de mi nisters Von Brentano en Lemmer. Wy hebben na deze vluchtige kennis making met Oost-Beriyn, de Duitse toonkamer van het communisme de terugreis naar de vryheid gemaakt met de S-Bahn. Vóór de trein uit het laatste station van Oost-Beriyn vertrok, hoorden we een stationsbeambte roe- Pem nU verlaat de Democratische sec tor!" HANS BRONKHORST feesteling deze plechtige gebeurtenis moe ten beleven. Uiteraard bleven het wenken ln de goede richting Iedere vader en moe der kunnen naar believen en omstandig heden deze raadgevingen wijzigen. Na de pauze was er een pittige discus sie over hetgeen gehoord was. Nieuwe ideeën worden dikwijls ln pijn en smart geboren en aanvaard. Achter in de zaal was een uitgebreide stand van religieu ze artikelen in de sfeer van de E.H. Com munie. GEBCREN: Roelof z. v. R. Ottens en E. van Mastrigt. Petrus W. M. z. v. M. G. R. van Hassel en J. J. Lam. Richard P. z. v. J. H. M. Koirb en E. G. M. Boks; Jan P. z. v. P van Steends en L. P. van den Berg; Pieter W., z. v. A. Gouidriaan en M. Pors. Jelle z. v. J. C. Roodenburg en T. Faber. Janna W. d. v. P. Kuiper en G. C. Rigters. Pieter z. v. A. D. Schippers en W. Neus. OVERLEDEN E. van der Raaf, 81 jr. wed. van C. van Wijngaarde. De Haagse politie heeft zich ontfermd over een 13-jarig jongetje, dat nog al wat aspiraties had, maar wie het aan geld ontbrak- Om zich wat „bedryfskapitaal" te verschaffen, nam het ventje een fles melk weg, welke hp leeg dronk en daar na bij een melkboer inleverde, die hem daarvoor 20 cent statiegeld gaf. Hij kocht toen een perronkaartje en stapte in de trein naar Rotterdam, toen hij de conducteur zag aankomen om <je kaartjes te knippen zocht hij een veilige schuilplaats op het toilet. In de Maasstad aangekomen, wist hij onopgemerkt het station te verlaten en ging zijn geluk met zakkenrollerij proberen Hij had echter geen succes en keerde als lifter naar Den Haag terug. De volgende dag begaf hij zich voor het andere dubbeltje op de zelfde wijze naar Rotterdam, waar hij besloot in de Bijenkorf te gaan opereren. Het geluk was niet met hem en hij werd gegrepen, de Haagse politie heeft reeds vroeger twee keer met hem te doen gehad voor zak kenrollerij. Tijdens een gisteren in het hoofdkan toor van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, aan de Veerhaven te Rotterdam gehouden afscheidsreceptie ter ere van de heer J. G. van Eersel, hoofdwerktuigkundige van de „Willem Ruys", die na ruim 40 jaren in dienst van de Lloyd gevaren te hebben, nu met pensioen zal gaan, kwam de bur gemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, hem namens de minister van Verkeer en Waterstaat meedelen, dat hij door de Koningin was benoemd tot rid der in de orde van Oranje Nassau. Alvo rens de heer Van Eersel de bij de hem verleende onderscheiding behorende ver sierselen op de borst te spelden, hield de burgemeester een toespraak, waarin hij de verdiensten van de gedecoreerde niet alleen op technisch, maar ook op sociaal terrein, memoreerde en tevens in herinne ring bracht, dat deze voor zijn activiteiten in de oorlogsjaren indertijd reeds het Kruis van Verdienste mocht ontvangen. Namens de directie van de Lloyd sprak de heer ir D T Ruys die allereerst de burgemeester bedankte voor diens per soonlijke aanwezigheid, waaruit im- De Koninklijke Lak- Vernis- en Verf fabriek Molyn en Co N.V. te Rotterdam heeft over 1958 blijkens het verslag een voordelig saldo exploitatierekening (na reservering voor belastingen) behaald van 706.656 (v.j. 631.482). Andere ba ten beliepen 54.346 38.415). Na af schrijvingen ad ƒ346.593 320.500) res teert als voordelig saldo van 414.409 349.397). Voorgesteld wordt, zoals ge meld. een dividend van 20 pet. (waarvan 10 pet. naar keuze tn aandelen resp. on deraandelen) over het in 1958 door her kapitalisatie van 574.000 tot f 861.000 verhoogde kapitaal Over 1957 werd 15 pet. uitgekeerd alsmede 12% pet. i.v.m. de herkapitaÜ6atie. De totale omzet verschilde naar volume en bedrag slechts weinig van die over 1957. Geoordeeld naar de samenstelling, was zij beter. In binnen, en buitenland nam de concurrentie scherpere vormen aan. De vennootschap wist evenwel haar positie volledig te handhaven. In 1958 werd een plan ln studie geno men. om samen met een andere Neder landse verffabriek die evenals Molyn en Co regelmatig belangrijke export heeft naar de Nederlandse Antillen, in dit ge bied een verffabriek op te richten. Deze plannen, waarin ook de belangrijkste handelshuizen ter plaatse werden be trokken, kwamen In 1959 tot afronding. De concessie werd deeer dagen door ue Antilliaanse overheid verleend. Verwacht mag worden, dat deze gemeenschappelijke plannen ln 1959 volledig tot uitvoering zullen komen. Indien alles volgens sche ma verloopt zal de fabriek over eep laar in bedriif kunnen zijn. Voorts werden besprekingen gevoerd met enige buitenlandse fabrieken waar bij in principe overeengekomen werd dat zij bepaalde produkten van Molyn en Co in licentie zullen gaan vervaardi gen. Het gunstige resultaat over 1958 ont stond in hoofdzaak door het wegvallen van bijzondere kosten die in 1957 voor de nieuwe bouw die in 1959 gereed zal komen werden gemaakt. Deze vergroting van produktie. en opslagruimte wordt uit eigen middelen gefinancierd. Per uit. 1958 was de orderportefeuille behoorlijk van opdrachten vooralen. mers het medeleven van de eerste burger der stad met het Rotterdamse bedrijfs leven spreekt Hierna richtte de heer Ruys enige hartelijke en waarderende woorden tot de heer Van Eersel en bood hem voor de grasgazon= van zijn nieuwe buitenhuis in Velp waar hij zich nu gaat vestigen ten afscheid een grasmachine aan. „Natuurlijk voor een werktuigkundige één met een moter aldus de heer Ruys zij het dan niet één met 64 cilinders, zoals de „Willem Ruys" maar toch wél met een elektrisch draadje". Op de morgen van dezelfde dag werd aan de Lloydkade nog een koninklijke on derscheiding uitgereikt, nl. aan de heer G. van der Linden, magazijnbediende die op deze dag zijn 40-jarig jubileum vierde en begiftigd werd met de medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nas- (Van onze correspondent) Woensdagmiddag heeft zich bij de Hoogovens een ongeval voorgedaan, waarbij drie personen werden gewond, van wie één ernstig. De slachtoffers moesten naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk worden overgebracht. Om ongeveer vier uur was men by de ookesovenbatterij bezig met montage- werkzaamheden aan een machine. Door nog niet opgehelderde oorzaak is deze machine ven het rij bordes gekanteld en op het drie meter lager gelegen blus- spoor terecht gekomen. De baas van de werktuigkundige afdeling de heer P. J. van Loon uit Beverwijk liep inwendige kwetsuren en een gebroken an.: op; de electromonteur W. van Zanten, eveneens uit Beverwijk, kreeg een bekkenbreuk en de arbeider F. van de Acker uit Heemskerk Mep een hersenschudding en schaafwonden op. In de KNVB afdeling Rotterdam staan voor het Pinksterweekend de volgende wedstrijden op het programma: le klasse A: Demos—Puttershoek; St.- LodewijkBelvedère (wordt zaterdag ge speeld). le klasse B: TOGB—Eureka. le klasse C: Beslissingswedstrijd Dille- tantDZB. 2e klasse A: RET—WCR; beslissings wedstrijd FIOSNRC. 3e klasse A: OHVV—Smeetsland; TSB Postef; BlijdorpOML; DESV Acti- vitas (terrein Aeolus); Boezemkwartier Delta (wordt zaterdag gespeeld). 3e klasse B: BCRSVO (wordt zaterdag gespeeld). Hoewel het visselzoen eigenlijk maandag 1 juni a.s. zal aanvangen, heeft de mi nister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening ad interim, ir C. Staf, besloten, ten gerieve van de sportvissers, het visseizoen dit jaar op zondag 31 mei te doen ingaan. Te Washington is bekend gemaakt, dat net aantal werklozen in de Verenigde Staten in april met 735.000 is afgenomen tot 3.627.000. Het aantal werknemers is ln die maand met 1.184.000 gestegen tot 65.012.000. Per eind april waren er_1.493.000 werkzoekenden minder; dan een jaar ge- Jeden, 74. Zoals we al weten, had de graaf van Gansesteyn Peter de vrijheid geschonken en daar zien we Peter en Grete nu sa men huiswaarts lopen. Dolgelukkig keken ze elkaar aan en Gre te vertelde honderd uit! Peter knikte maar van ja en zei ver der niets. Och wat moest hij ook zeggen? Hij wist heus wel, dat hij allerlei verkeerde dingen had gedaan. Hij beloofde Gre te beterschap en zei, dat hy voortaan als een rechtschapen man door het leven zou gaan. Thuisgekomen trok het tweetal om te beginnen de oude, vertrouwde kleren weer aan. „Ik geen markies meer", zei Peter, toen hij zijn zwarte broek met laar zen aantrok. Grete maakte vervolgens een lekkere kop kof fie voor hem klaar en Peter genoot zowel daarvan als van de vrijheid. Toch keek hij nog een beetje somber. Eindelijk kon hij niet langer voor zich houden wat hem dwars zat. „Eh. Grete......", zei hij aarzelend. „Ehwat die zak goud betreft, ehzouden we die maar liever niet naar de schout brengen?". Grete keek haar man opgetogen aan. „Dkéx heb ik nu op gewacht, schattebout", zei ze gelukkig. „Ik wist wel, dat je een goeie vent was!" Maar ja, Peter was wel een beetje laat met deze goede gedachte, want hij kon de zak niet meer naar de schout terug brengen. (Knoopt dit dus goed in uw oren, lieve lezers: wacht niet met het verrichten van goede daden tot gü er geen gelegenheid meer voor hebt!). Toen Peter en Grete de losse plank opbeurden, waaronder de zak goud ver borgen moest zitten, kwamen ze er tot hun grote schrik ach ter, dat de zak verdwenen was. Het was alsof er een granaat in de kamer ontplofte. „O, hemeltje, hij is weg, hij is gesto len!" zei Peter schor. „Wat nu, lieve Grete? Wat nu?"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 11