Daablad voor Schiedam en omstreken Prof. dr. De Quay spreekt met kandidaat-ministers Dinsdag beëdiging door Koningin H. Vader spreekt twintig minuten met Soekarno Westelijk plan voor hereniging van Duitsland in vier fasen Berlijn zou verenigde stad moeten worden Vierde ft Eerste fase ase Tweede fase Derde fase Tapir-baby in Frankfort Groot aantal staatssecretarissen verwacht Sloot Hoessein in Londen geheim verdrag Het weer Zweefvliegtuig zoek Klein luchtschip verongelukt Paus Joannes voor een bezoek aan Indonesië geïnviteerd ass verouderde conceptie Van der Hart bij vrouw en zoon feagen. In Genève wordt met potloden gemeten Kinderwagen rijdt te water Herter zaterdag naar Rome Nare mentaliteit Radiografisch bestuurbaar Noordelijke wind Het weer in Europa !§?- tilfi "kfort Tragisch voorval Baby omgekomen Verzwakte Grotewohl op vakantie Vijfdaagse werkweek voor ministers VRIJDAG 15 MEI 1959 verf voor het schilderfeest J'KKENS.TJALLEMA produkten raaü gratis boekje 'gezelligheid door kleur' Pagina's, in kleuren) bij postbus 2 - Leiden Zonnige perioden Generaal Twining wegens longkanker geopereerd Elina wint de zeilrace naar Harwich „Jupiter"-raket geschikt voor operationeel gebruik °ten, l^olm Represaille-maatregel Britse diplomaat uit Hongarije uitgewezen nieuwe sc amsche courant een ambtgenoot voor de materieel- voorziening (het zwakke punt van de laatste bewindsperiode van ir. Staf) en een voor de ingewikkelde admi nistratieve problemen van krijgsmacht en departement. Beide laatsten zul len liberalen zijn. Het gaat erop lijken, dat minister Van den Bergh, die eerst de volgende week uit Amerika- terug kan zijn en vermoedelijk ook later beëdigd zal worden, de nage noeg onhandelbare problematiek van dit departement met grote ernst zal gaan aanpakken. Ook voor Onderwijs zijn belangrijke (Van onze parlementaire redacteur) Prof. De Quay is in opdracht van fl.IVI. de Koningin na de succesvolle bemiddeling van prof. Beel weer als formateur opgetreden. Zijn opdracht hndt, zoals bij zijn eerste komst in Den Haag: de samenstelling van een kabi- bet, dat op een vruchtbare samenwer king met de volksvertegenwoordiging ?a' kunnen rekenen. De namen van de kandidaat-ministers, door prof. Beel ge- Polst, komen overeen met die welke wij r<"eds eerder hebben genoemd. Daaraan wordt nu toegevoegd de naam van mr. nr. Ch. J. M. A. v. Rooy, burgemees ter van Eindhoven, als kandidaat-mi- nister voor Sociale Zaken. Deze laatste naam was tot het eind van de bemid- "elingsperiode van prof. Beel geheim behouden. Wat daarvan precies de be doeling is geweest is niet duidelijk. Jteifs de ministers die prof. Beel reeds jtereid had gevonden, wisten tot de •aatste dag niet wie hun collega van sociale Zaken zou worden. De bekend making van mr. dr. Van Rooy werd oen verrassing voor Den Haag zowel nis voor Eindhoven en ver daarbuiten. rof. Beel heeft deze keuzo ongetwij feld gedaan in nauw overleg met for mateur De Quay. Het extra-parlemen- ■aire karakter van het kabinet is door jjeze geheimzinnige behandeling wel "oei sterk tot uiting gekomen. In be- ktuurskringen van de ItVP was men rolfs verbaasd over de keuze. De formatie is wat de verdeling van de ministerszetels betreft wel in kan hen en kruiken. Er zijn echter nog Vele andere zaken van groot belang die geregeld moeten worden. Vanmid dag zjjn de kandidaat-ministers voor dat doel in het departement van Al gemene Zaken bijeengekomen, waar formateur De Quay hen ontving, om allereerst het regeringsprogram definitief samen te stellen. Eerst dins dag zal het kabinet door de Koningin worden beëdigd. De bijeenkomst van hedenmiddag was slechts informeel en geen constituerende vergadering. belangrijk punt op de agenda Veldkamp wordt genoemd voor de so- was ook het toewijzen van een aantal ciale verzekeringen, dr. Roolvink <be- ■waatssecretarissen aan ministers die de zwaarste taken zullen krijgen. Het 'hstituut van de staatssecretaris (on- Het Syrische blad „AI Wahda" heeft gisteren verklaard dat Jordanië van pro-Amerikaans weer pro-Brits gaat - worden. Koning Hoessein heeft tijdens beslissingen te wachten. Het vertrek zijn recente bezoek aan Londen een ge- T.„helm verdrag, ges|0ten> Waarin En(?c. land belooft hem te steunen en waarin tevens materiele hulp ws»rdt toegezegd, aldus het blad. van staatssecretaris Höppener staat vast. Hij heeft hiertoe zelf de wens te kennen gegeven. Het is niet uitgeslo ten, dat in zijn plaats twee staatssecre- tsrissen zullen worden benoemd. Ge ruchten dat hiervoor de heren C. Kleis- terlec en mr. P. Aalberse zijn aange wezen, zijn nog onbestemd. In ieder ge val heeft minister Cais hen tot dusver niet benaderd. Zeker is dat prof. De Quay de be schikking zal krijgen over staatssecre taris drs. Schmelzer, die sociaal-eco nomische aangelegenheden zal behan delen. Mogelijk wordt ook Nieuw-Gui- nea bij het departement van de minis ter-president (Algemene Zaken) on dergebracht, nu is besloten tot ophef- ng van Zaken Overzee. Voor dat doel zou dr. J. Vixseboxse, gezantschaps- raad in Bangkok, worden aangetrokken als staatssecretaris. Dr. Vixseboxse is lid van de C.H.U. Hij is uitstekend thuis in de zaken die het middenoos ten betreffen. Al of niet toevallig is dr Vixseboxse thans onderweg naar ons land. Voor de behartiging van de zaken die de west aangaan moet nog een be slissing worden genomen. Er wordt ge sproken over onderbrengen bij de vice- president drs. Korthals, die als minis ter van Verkeer en Waterstaat tot het kabinet zal toetreden. Dit zou kunnen geschieden zonder benoeming van een staatssecretaris. Ook wordt in dit ver band het departement van Binnenland se Zaken genoemd cn eveneens het C.H.-departement van Justitie. Het is wel zeker, dat prof. Zijlstra als staatssecretaris aan Financiën de par tijloze mr. dr. Van den Berge zal aan trekken. Het departement van Sociale Zaken zou met twee deskundige staats secretarissen worden versterkt. Dr. derrninister) zal zowel wat het aantal ®Is wat de politieke status betreft wor- rlen uitgebreid. De status is in de af gelopen jaren veelvuldig onderwerp van beraad geweest in het parlement. Het ;as een publiek geheim, dat minister president dr. Drees er niets voor voel de het ambt meer inhoud te geven door pe staatssecretarissen tot meer verga- "eringen van het kabinet toe te laten. Wat het aantal betreft is cr spra ke van, dat de toekomstige minister van Defensie op wellicht twee, zo Seen drie onderministers zal kunnen rekenen. Hij heeft reeds te kennen ge geven, dat de katholieke staatsse cretaris van Marine, de heer H. C. W. Moorman niet kan worden gemist. -Naast hem zou nog plaats zijn voor Advertentie Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden. fAvakke tot matige wind tussen jteordoost en noord. Weinig veran- ering jn temperatuur. Aan de kust ®«ter kans op binnendrijven van r"st en lage wolken met lager tem peraturen. 4.46-20.27. Maan: 12.44-1.46. stuurslid C.N.V.) voor de loonpolitiek. Het is niet onmogelijk, dat mr. Th. Bot staatssecretaris wordt op Buiten landse Zaken. De Duitse motorcoureur Ludwich Malchus, die maandag in Tubbergen aan de motorraces zal deelnemen, ver mist een door hem gemaakt zweefvlieg tuig, dat radiografisch kan worden be stuurd. Malchus heeft het vliegtuig woensdagavond in Tubbergen opgela ten. Plotseling verloor hij het contact met het toestel. Het kostbare vlieg tuig is in de richting Borne gevlogen. De burgemeester van Tubbergen de heer G. Kolenbrander wil de vinder be lonen. Generaal Nathan Twining, de. voor zitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, is wegens longkanker ge opereerd, aldus meldt Reuter. Men verwacht dat de generaal, die 61 jaar is, over een maand uit het ziekenhuis kan worden ontslagen en dat hij veer tien dagen nadien zijn werk zal 'kunnen hervatten. Bij een onderzoek was gebleken dat de linkerlong van de generaal door kanker was aangetast. Dit gedeelte is verwijderd en daarbij is niet gebleken dat de kanker zich ook naar andere de len van de borstkas heeft verplaatst. Voorts wijst „Al Wahda" erop, dat de pro-Amerikaanse premier Samir Rifai is vervangen door de Engelsge- zinde Hazza Madjali en dat koning Hoessein de contracten met Britse mi litaire deskundigen voor opleiding van het Jordaanse leger heeft vernieuwd en het denkbeeld van vervanging van de Britten door Amerikanen heeft verwor pen. Koning Hoessein zou zich in ge sprekken met vrienden erover beklaagd hebben dat de Amerikanen Jordanië niet permanent hulp willen verlenen. Engeland daarentegen zou besloten heb ben zjjn invloed in het Midden-Oosten te herstellen, aangezien de Verenigde Staten in gebreke zouden zijn gebleven om het „vacuum" op te vullen. De officiële uitslag van de zeilrace Hoek van Holland-Harwich, na omreke ning van de tijden, luidt: Klassen I en II: 1 Elina, gecorrigeerde tijd 12 uur 17 min. 40 sec.. 2 Corabia, 12.20.26. 3 As- trea 2 13.03.08. 4 Fortuin, 13.10.43, 5 Zee valk 13.27.35, 6 Urania 14.33.50. Klasse III: 1 Tulla, 11.41.13. 2 Hawk, 12.06.46, 3 Maze, 12.21.47, 4 Orion, 12.46.59, 5 Stella Maris, 13.02.21. In de dierentuin van frankfort is dezer dagen een tapir geboren. Het fraai ge streepte diertje maakt het uitstekend mede door de goede zorgen van oppasser Franz Podolzak. Qe tapir, die 24 pond weegt, is de tweede die in deze dieren tuin geboren werd. Te Lakeliurst jn New Yersey is gis terochtend een klein observatielucht schip van de Amerikaanse marine op een hangar neergestort toen het in dichte mist zou landen, aldus -melden Reuter en A.F.p. yan de achttien be manningsleden werd er een gedood en zeven werden gewond. In Lakehurst verongelukte in 1937 het Duitse lucht Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft gisteren meegedeeld dat een gisteren genomen proef met een Jupiter", een raket voor middelgrote afstand, is geslaagd en dat dit type thans geschikt is voor operationeel ge bruik, aldus meldt A.F.P. Het leger heeft zeventien proeven met deze legerraket genomen waarvan er één is mislukt. Bovendien is de „Ju piter" tweemaal gebruikt voor het in een baan brengen van een kunstmaan. Het feit dat deze raket thans in ope rationeel gebruik kan worden genomen, betekent niet, aldus het ministerie, dat er dadelijk eenheden met deze raket schip Hindenburg Toen kwamen 36 I zu,lenworden uitgerust. Er wordt nog g. ioen Kwamen ao j gewerkt aan de vormlng van on(jer_ mensen om het leven I houdsploegen en van ianceerinstallaties. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. Paus Joannes XXIIII heeft gisteren de president der Indonesische Republiek, Soekarno, in officieel gehoor ontvangen. Het bezoek geschiedde "olgens "'et voorgeschreven plechtig ceremonieel. Onder het grote gevolg van de presi dent bevonden zich de minister van buitenlandse zaken, Subandrio, de pre sident van het Hoog Gerechtshof, Wir- jono Prodjodikoro, en de gezant bij de H. Stoel, generaal Banihang Sugeng. Een lange file auto's hadden de pre sident, zijn gevolg en de begeleidende Vaticaanse hofdignitarissen afgehaald van het Romeinse verblijf van Soekarno. Na de ontvangst aan de grens van Vaticaanstad en de inspectie van de op verscheidene plaatsen opgestelde ere wachten der pauseljjke korpsen werd het staatshoofd door de voornaamste functionarissen van het pauselijk hof vergezeld naar de kleine troonzaal, waar de paus zijn gast op de drempel ontving. Het onderhoud duurde ongeveer twin tig minuten. Daarna werd minister Subandrio door 's pausen opperkamer heer de zaal binnengeleid. Na afloop dezer audiëntie stelde de president de leden van zijn gevolg aan de H. Vader voor. In navolging van het verlangen, dat ook andere staatshoofden geuit heb ben, nodigde Soekarno, een toespeling makend op het „pastor et nauta" uit de zogenaamde voorspellingen van Mala- chias, de H. Vader uit tot een bezoek aan Indonesië. Namens de Indonesische regering schonk president Soekarno Paus Joannes XXIII een zilveren met de hand vervaardigd talelbestek voor twaalf personen, twee gebatikte doe ken, een antieke kris en een foto van zichzelf in zilveren li-st. De paus schonk aan het Indonesische staatshoofd zijn in zilver geëncadreerde foto met on dertekening, een gouden kroningsme- daille en een groot mozaïek, voorstel lende het Forum Romanum naar een schilderij van Cassio. Zoals te doen gebruikelijk volgde na de audiëntie een bezoek aan de kardi- Op de Geneefse conferentie heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, gistermiddag het Weste lijk plan voor de hereniging van Duits land in vier fasen, gelijktijdige maat regelen voor de Europese veiligheid en een vredesverdrag met Duitsland inge diend, aldus bericht Reuter. Het voor ziet tevens in een overgangsregeling van de kwestie-Berlijn. Berlijn zou een „verenigde stad" moeten worden. De bijeenkomst van gisteren, die onder voorzitterschap stond van de Franse minister van buitenlandse zaken, Cou- ve de Murville, heeft twee uur en een kwartier geduurd. Herter gaf een toe lichting op het plan en zijn Britse ambtgenoot, Lloyd, gaf er eveneens zijn oordeel over. Hun Russische ambtge noot, Gromyko, beperkte zich in zijn rede tot procedure-kwesties. Gisteren hebben ook, voor het eerst op de con ferentie, de leiders van de twee Duitse vertegenwoordigingen het woord ge voerd. Hoewel Gromyko zich nog niet over het plan heeft uitgesproken wordt algemeen verwacht dat de Russen er niet mee akkoord zullen gaan. Het of ficiële Sovjet-persagentschap Tass is van oordeel dat het Westelijke plan uit gaat van „een verouderde conceptie waarbjj het bestaan van twee Duitse staten wordt geïgnoreerd." Radio Mos- '«eft gisteravond verklaard dat de. a De vestieine- van 7r,no het werk van de vier ministers van bui tenlandse zaken te Genève te bemoeilij ken. Het Oostduitse persbureau A.D.N. noemde het Westelijke plan een grove iiMnenpnc in Duitse aangelegenheden, ize bedoeling ervan is een opbouwende oplossing van de belangrijkste politieke vraagstukken te doen mislukken. Het plan is voorbestemd in de papiermand te verdwijnen, aldus A.D.N. ujtHct Westeljjke plan ziet er als volgt „Jn de eerste fase zou Berlijn moeten woiaen verenigd na vrije verkiezingen, en controle van de vier grote mo gendheden of van de Verenigde Naties moeten worden geplaatst. De vrije toe gang tot de stad zou moeten worden ge- garanaeerd door de Grote Vier die het reent zouden houden troepen in Berlijn ^Jland»}aven- In deze fase zouden de „11 .Vier een „gemeenschappelijke verklaring'; over vreedzame regeling van geschillen, het afzien van het ge- rijke delen aan weerszijden van een lijn die bij wederzijdse overeenstemming zou worden vastgesteld. Voor de nationale en buitenlandse strijdkrachten in deze zone zouden plafonds worden opge steld. b. Terugtrekking van de buitenland se troepen uit deze zone na het sluiten van het vredesverdrag. Vermindering der Amerikaanse en Russische strijd krachten tot 2,1 miljoen en later tot 1,7 miljoen. c. In geval van toetreding van Duits land tot de N.A.T.O. of het Pact van Warschau zouden de Westelijke en Rus sische strijdkrachten blijven in de zone waar zij thans gestationeerd zijn. De vierde en de laatste fase is die van een definitieve vredesregeling met een regering van geheel Duitsland. Vol gens het Westelijke plan dienen de vrije verkiezingen binnen tweeënhalf jaar bruik van geweld en het weigeren van na he} ?lui,ten van ee" .overeenkomst hulp aan etn aanvaller moeten onder- °ver de toekomst van Duitsland te wor- tekenen. buiige weer, dat gisteren in grote aa'eh van Duitsland heerste, bereikte bür einde van de middag ook Lim- v0ag- Daarbij kwamen onweer en hagel \yeT.o' Dp het vliegveld Zuid-Limburg van 1 6 mm- afgetapt. Het zwaartepunt beu ftet hogedrukgebied, dat ons weer riek®?rst, verplaatst zich in noordelijke zaatg' wfnd Z£' morgen in hoofd- \va uit noordoost tot noord blijven hie?1 en- fn het temperatuurverloop komt Peri Ve<d verandering. Opnieuw zullen kan'°den met zonneschijn voorkomen. De 1. "estaat echter, dat aan de kust mist "fep 6 w°hten' die zich nu op het mid- van de Noordzee bevinden, komen endrijven. Statlon temp. neersi Weer heden max afgel 7 regen uur 13 gist 22 24 uur 0.1 half bew. zwaar bew. licht bew. 14 11 10 24 16 23 0 0 0 licht bew. 12 20 0 onbewolkt 9 20 0 half bew. 7 19 1 geheel bew. 9 23 0 onbewolkt 15 20 1 zwaar bew. 11 16 9 half bew. 9 16 1 regen 6 14 26 geheel bew. 8 17 19 zwaar bew. onbewolkt 9 9 19 17 0 0 half bew. 13 23 0 Toen Cor van der Hart. de spil van het Nederlands elftal in Sofia veftêefie. kivam er een telegram, dat zijn vrouw hem een zoon had geschonken. Er hesrstt dadelijk vreugde in het Nederlandse kamp, ondanks de nederlaag tegen Bulgarije. Eenmaal op Schiphol aangekomen, ging Van der Hart. als de wind naar Geleen om zijn zoon 'te bewonderen en zijn vrouw te omhelzen. tioiïküi rs belast worden met de teak het contact tussen de beide delen h,et 'and uit te breiden en een ont- werp-kieswet op te stellen, waarover Ti"i®e volk zich zal kunnen uitspre- ?oi -C, !on de commissie, die besluiten hlL moete,n nemen met een meerdcr- neid van drievierde, geen overeenstem- 0vei' één ontwerp kan bereiken, za'cr twee aan hot volk worden S-'egd. Tijdens de tweede fase zou- "J e voigende veiligheidsmaatregelen worden genomen: „„a". instellen van een bepaalde zo- inlichtingen inzake de sold zouden worden uitgewis- a„t3'.^0ferk'ng van de strijdkrachten der vier mogendheden (2,5 miljoen Rus sen en 2,5 miljoen Amerikanen) en hun bewapening en controlemaatregelen te- gen verrassingsaanvallen. Dmtsland zou zich verbinden geen atoomwapens en wapens voor biologi- scne en chemische oorlogvoering te ver- ^ardigen. ^0lg,Pns, hc,t Westelijke p]an worden in ae derde fase verkiezingen gehouden \oor een grondwetgevende vergadering van geheel Duitsland. Het toezicht op de verkiezingen zal worden geoefend door Duitsers uit beide delen van het land en de Verenigde Naties of de vier grote mogendheden. Er zal een Duitse regering worden gevormd die over liet vredesverdrag zal onderhandelen De troepen van de grote mogendheden blij ven 111 Duitsland met inbegrip van Ber lijn gelegerd, zolang het vredesverdrag nog met is gesloten. In deze derde fase zouden de volgende veiligheidsmaatregelen worden geno- Duitsland te wor den gehouden. Deze mogelijkheid tot uit stel is een concessie aan de Russen. Herter zei in zijn toelichting dat het Westelijke plan moet worden be schouwd als een samenhangend geheel waarvan de onderdelen aan elkaar zijn gekoppeld. ..Bij bestudering van het plan blijkt duidelijk dat onze regerin gen zeer ver zijn gegaan om aan het Russische voorbehoud tegemoet te ko men," aldus de Amerikaanse minister. Het laatste gedeelte van de zitting werd iii beslag genomen door een nieu we woordenwisseling over de status van beide Duitse groepen, in het bij zonder die van de Oostduitse afvaar diging. Couve de Murville vroeg ach tereenvolgens Gromyko en Lothar Bolz of zij wilden spreken. Gromyko weiger de, maar Bolz kwam met het oude aan bod tot rechtstreekse onderhandelingen tussen „beide Duitse regeringen". De woorden „beide Duitse regeringen" lokten een scherpe reactie uit van de IVestduitse leider, Wilhelm Grewe. Gre- we zei dat alleen de Westduitse rege ring is gemachtigd namens het Duitse volk te spreken. Herter, gevolgd door Selwyn Lloyd en Couve de Murville, en Gromyko kwamen hun beschermelin gen te hulp. De Sovjet-minister repli ceerde Grewe: „Of men dit plezierig vindt of niet en buiten de wil van de landen die hier zijn vertegenwoordigd, er bestaan thans twee Duitslanden, de Duitse Democratische Republiek en de Bondsrepubliek." In antwoord verklaarde minister Her ter uitdrukkelijk dat „de aanwezigheid van een afgevaardigde van de zoge naamde Duitse Democratische Repu bliek in deze zaal en het feit dat deze afvaardiging verklaringen aflegt geens zins impliceren dat mijn regering de Duitse Democratische Republiek er kent. De Amerikaanse regering is van oordeel dat deze afgevaardigden uitsluitend en alleen als adviseurs aan wezig zijn." Selwyn Lloyd en Couve de Murville stelden zich geheel op het Amerikaanse standpunt. In de tekst van het Westelijke plan wordt ook uit sluitend gerefereerd aan „de zoge naamde Duitse Democratische Repu bliek". iiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiintimiiiiiiim Het Zwitserse blad „Tribune de Geneve" heeft gisteren gemeld dat de afstand tussen de ronde tafel van de afvaardigingen va,n de vier grote mo- gendheden en twee rechthoekige ta fels van de Duitse vertegenwoordi gingen is vastgesteld door middel van potloden. Toen de vier ministers van buitenlandse zaken erover spraken hoe groot de afstand moest zijn, zei de Rus Gromyko: Gelijk aan die van zes potloden." Lloyd, de Engelsman, begon zes potloden achter elkaar te leggen, maar Gromyko protesteerde: „Ik bedoel de dikte van zes potloden." De Westelijken waren het. hiermee niet eens. De vier ministers besloten ten slotte dat de afstand gelijk aan de lengte van één potlood zou zijn. naal-staatssecretaris Tardini, aan wie, na een onderhoud met Soekarno en mi nister Subandrio, mede het gevolg werd voorgesteld. Gedurende de audiën ties ten Vaticane droeg Soekarno de keten van de Piusorde, een onderschei ding, die boven het Grootkruis gaande slechts aan staatshoofden wordt toege kend. Namens de paus bracht kardi naal Tardini later op de dag een tegen bezoek. De president is cp ioorreis naar Zuid- Amerika en vertoeft onofficieel in Rome waar hij slechts een staatsiebezoek aan de paus bracht. Op het program stond wel een lunch op woensdag bij de Ita liaanse president ten Quirinalc, maar op het laatst werd deze lunch van In donesische zijde afgezegd, naar ver luidt door een lichte ongesteldheid van Soekarno. Donderdagmiddag is in Schiedam een tragisch ongeval gebeurd, waarbij een baby van negen maanden, Servaas Timmermans geheten, om het leven is gekomen. Het kind was tijdelijk onder gebracht bij een tante, mevr. T. aan de Buitenhavenweg. Deze ging met een vierjarig dochtertje geld naar de spaar bank aan de Lange Haven brengen. Ze zette de kinderwagen met de baby, die er in vastgebonden lag. op de rem en liet het meisje er bij achter, om er op te passen. Toen zij binnen was, is het meisje met de wagen gaan rijden, ver loor er de macht over, zodat deze in de richting van het water reed. Juist passeerden twee jongemeisjes op de fiets. Een van hen, 'die zag. dat de kinderwagen in het water dreigde te vallen, sprong van haar fiets, die ze met één hand vasthield en probeerde, met de andere de kinderwagen tegen té houden. Maar kort geleden had ze een arm gebroken en ze was niet in staat, het vehikel tegen te houden. Het ver dween direct onder water. Op het ge gil der meisjes kwamen verscheidene personen toesnellen. Enkelen hunner sprongen te water. Onder hen bevond zich de directeur van de Spaarbank Anno 1820, drs. Houtkamp. Zij slaagden er heiaas niet in, de kinderwagen spoe dig te pakken te krijgen. Na ongeveer zeven minuten wist men hem met een dreg naar boven te halen, maar toen bleek de kleine reeds te zijn overleden. Mevrouw T. kreeg een zenuwschok. De premier van Oost-Duitsland, Otto Grotewohl, is om gezondheidsredenen met vakantie gegaan, aldus bericht het Oostduitse persagentschap A.D.N. Vi ce-premier Heinrich Rau treedt gedu rende Grotewohl's afwezigheid op als premier a.i. Grotewohl heeft een zwak hart en kreeg in december een ernstige aanval van griep. Aanvankelijk zou hij reeds m maart met vakantie gaan. De- ze vakantie werd uitgesteld in ver- band met het bezoek van premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie. De Hongaarse regering heeft de eer ste handelssecretaris van de Britse am bassade in Boedapest, J. E. Gable, persona non grata verklaard, aldus meldt U.P.I.. Hij zou zich aan activitei ten hebben schuldig gemaakt die niet in overeenstemming zjjn te brengen met zijn diplomatieke status. In Londen neemt men aan dat de uitwijzing van Gable een represaille is voor de uitwij zing van Peter Szolnok, conseiiler van de Hongaarse ambassade in Londen. Szolnok zou hebben gepoogd een Hon gaarse vluchteling te bewegen voor de Hongaarse inlichtingendienst te gaan werken. Hij werd op 6 mei persona non grata verklaard. Een Russische woordvoerder heeft gisteravond gezegd dat de Sovjet-af vaardiging bereid is een vijfdaagse werkweek voor de conferentie te aan vaarden, aldus meldt Reuter. ,,W(j héb ben in ons land een zevenjarenplan om tot een vijfdaagse werkweek te komen Wij zullen blij zijr haar lier in te voeren als de anderen het daarmee eens zijn Herter vliegt zaterdag naar Rome voor besprekingen van één dag met de Ita- liaanse regering. Aangenomen wordt, dat hij overleg zal plegen over een eventuele toelating van Italië tot de con ferentie in het geval van Poolse en Tsjechoslo waakse deelneming In #en later stadium. „Om. politieke redenen" zou prof. Beel in zijn kwaliteit van minister van Sociale Zaken a.i. de socialistische oud-staatssecretaris mr. dr. A. van Rhijn hebben uitgeschakeldals voorzitter van de Nederlandse rege ringsdelegatie naar de conferentie van de Internationale Arbeidsorganisatie in Genève, aldus Het Vrije Volk. Een en ander „ten gunste van de heer Stokman, die lid is van een der par tijen, die in het komende kabinet zul len zijn vertegenwoordigd". De argeloze lezer wordt door een dergelijke formulering slechts ver sterkt in de mening, die door de kop van het bericht reeds werd gesugge reerd: „Beel weert Van Rhijn"; Beel moet van Van Rhijn niets hebben, hij zal hem er nu wel eens even uitdu wen ten gunste van een eigen geest verwant. En dat na de indrukwek kende staat van dienst van de heer Van Rliijn, die Het Vrije Volk er nog snel bij vermeldt: zes jaar voorzitter van de delegatie, drie jaar lid van de raad van beheer. Als voorbeeld van tendentieuze voorlichting is het zeker geslaagd. Maar het blijft een nare mentaliteit, die daar zijn toevlucht toe neemt. De heer Beel stond als minister in een interimkabinet, dat zich zoveel moge lijk van politieke beslissingen wenste te onthouden voor de noodzaak de leden van de regeringsdelegatie ter benoeming voor te dragen. Tot dus- 1 ver waren dat, sinds 1946, steeds een lid van de P.v.d.A. en een lid van de K.V.P. geweest, de twee grootste re geringspartijen. Moest die delegatie ook thans weer bestaan uit leden van de regeringspartijen of kon daar ook een lid van de oppositie in worden opgenomen? Prof. Beel heeft terzake van deze beleidsvraag zijn opvolger niet willen binden en heeft in plaats van mr. Van Rhijn een ambtelijke fi guur benoemd, waardoor de regering in volgende gevallen de handen vrij houdt. Ten aanzien van pater Stok man rees uiteraard geen enkele moei lijkheid. En dat hij tot voorzitter be noemd werd zal niemand verbazen die weet, dat hij reeds van 1946 af deel uitmaakte van deze delegatie, waarvan vijf jaar als voorzitter, tot minister Suurhofj hem als zodanig verving „uitschakeld - om met Het Vrije Volk te spreken door mr. Van Rhijn!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1