Een klooster met blinde zusters in Parijs Artsen-automobilisten uit vijf landen in Utrecht bijeen Assen bestaat 700 jaar A.R.K.A. wenst een bespreking over de bezoldiging PARIJS De zusters treden getweeën in; een ziende en een blinde MAÏZENA DU RYEA Ridderdag der Johannieters Onderzoek naar psychologische aard van ongevallen gewenst Programma van de festiviteiten Bereidheid tot samenwerking met de K.A.B.O. Bij de eerste lentedagen VAN TAILLEUR NAAR BADPAK Grote bosbrand in Drente Greep in de kassa 17-jarige dievegge de sneldroger met 80 jaar waservaring achter zich fl. 290 ARTS EN VERKEERSVEILIGHEID is veel mooier dan U denkt! gepakt Vertrouw op de bekende naam Maakt in tot 4 minuten Uw ju as van druipend-nat tot strijkdroog en daarbij nog schoner ook VRIJDAG 15 MEI 1959 PAGINA 7 DUFF GORDON SHERRY, Uw haar Stoffelijk overschot van schipper aangespoeld Examens Tricotage met Franse charme. Prachtig afgewerkt Prima 4* pasvorm 4? Ja, schoner en met ACME MAAKT HET U ZO MAKKELIJK ACME-de meest beroemde naam voor was-apparaten /n Parus, in het veertiende ar rondissement, in de Rue Den- fert Roehereau, waar het ver keer de ganse dag voorbij dendert, kan men een grote poort binnen baan en dan in een rustige binnen plaats komen, waar vroeger hel 'luis stond van Chateaubriand. Nu is het een klooster van een congre gatie die honderdenéén jaar geleden werd gesticht en die uniek is op de wereld. Een klooster voor blinde lusters. Als men er binnenloopt op het uur van het officie, ziet men in de kapel een zeventigtal religieu zen, wier gezang wordt begeleid door een zuster-organiste, die het klavier met één hand bespeelt. De vingers van de andere hand glij den tastend over het grote braille- boek, dat ze op haar schoot heeft. Net lijkt één ritmische beweging van beide handen, ivaarmee ze de neergeschreven muziek in zich op neemt en in klank weergeeft. Als de klok luidt na het beëindi- 9en van het gebedsuur schuifelen de blinde zusters tastend de ban ken uit. Ze verlaten de kapel twee aan twee, elkaar bij de hand hou dend en zo, telkens getweeën, ver dwijnen ze in de kloostergang. Iedere blinde zuster heeft namelijk een ziende begeleidster. En dat is het bijzondere van deze congrega tie die gesticht is door Anne de Nergunion, een vroom meisje uit de vorige eeuw, die zich het lot had aangetrokken van enkele blin de meisjes, die ze handarbeid leer de. Een passage die ze tegenkwa men tijdens de lezing van een stichetlijk boek, bracht het groepje meisjes op het idee van een eigen klooster voor blinden die roeping hebben en die in hun daagse gang begeleid zouden worden door een ziende. De ziende zuster, de „engelbewaar der", instrueert de blinde zuster in de braille-drukkerij. 12 jonge meisjes, 16 volwassenen en 23 bejaarden. Van de jonge blinden treden er soms later In. Maar als ze in de wereld blijven zijn ze opgeleid voor een of ander muziekvak, waarmee ze zich in het leven redden kunnen. n een van de klassen wijdt een blinde zuster de kleine blinde meisjes in de geheimen in van de brailletekens. In de muziekklas behoren geen der leraressen tot de zienden. Bij het piano-onderricht wordt eerst de partij voor de rech terhand geleerd terwijl de linker het reliëfschrift afleest. En omge keerd. Vioolmuziek moet van bui ten geleerd worden. In de handwerk-klas zit een klein meisje in tranen achter haar breiwerk. Ze heeft een steek laten vallen. „En ik heb zo mijn best ge daan", snikt ze. „Dat weet ik, kind, dat weet ik", zegt de zuster. „Het doet er niet toe, het is zo weer goed gemaakt en het IS ook niet mak kelijk". En het is geen frase als ze dat laatste zegt. Ze heeft het zelf ook moeizaam in het eeuwige duis ter moeten leren. De zusters van Sint Paulus hou den er een brailledrukkerij op na en een boekbinderij. Op het ogen blik zijn ze bezig met het drukken van het bekende Franse woorden boek, de „Petit Larousse", die in brailleschrift niet minder dan veer tig delen zal bevatten. Elke week komen er boekwerken van de braillepers: brevieren, leerboeken, romans. Allemaal bestemd voor ge handicapten zoals zij, die ook met hun vingertoppen moeten lezen. (In afwachting misschien van de dag, dat de nieuwe elektronische vinding het gesproken boek be reikbaar zal maken. Maar zo ver is het nog lang niet). p de dag der inkleding, 25 ja nuari, naderen de zusters, ook getweeën, in bruidskle ding, het altaar, de ziende de blin de bij de hand houdend. Jaren heeft het blinde meisje soms moe ten wachten tot er een „engelbe waarder-zuster" intrad. Èn als ze samen voor het altaar staan, spre ken ze samen de woorden van de gelofte uit: „Wij waren in de duis ternis van de nacht. Maar nu heb ben wij het Licht van de Heer ge vonden". et idee pakte onmiddellijk. Er bleken veel roepingen onder blinde meisjes te zijn. Er waren er zelfs, die moes ten wachten met intreden omdat et niet voldoende ziende postulan ten waren. Want ook de roeping °m als „engelbewaarster" op te treden is een speciale. Men geeft zijn leven aan God op dubbele wij ze: om voor Hem te leven en om het bovendien een ander, die het door haar handicap alleen niet zou hunnen, mogelijk te maken óók voor Hem te zijn. Wat een toewijding, een geduld en vooral hoeveel tact vereist dat van de begeleidster.' Want zoals de stichteres aan haar ziende zusters leerde: als jullie naast een blinde zuster lopen, in de tuin of op straat, vioet een buitenstaander niet kun nen zien wie ziende is en wie het gezicht mist. Als naam koos de stichteres „De zusters van Sint Paulus", gedach tig de blindheid waarmee Saulus toerd geslagen op weg naar Damas cus. De ziende zusters, de „Ra- faëls", hebben zich gesteld onder de bescherming van de aartsengel, die Tobias begeleidde. In haar stichtingsbrief schrijft Anne de Nergunion: „Mijn zusters, ik heb Nio duisternis willen delen om U de ogen te openen voor het Licht dat niet van deze wereld is". De gehele communauteit zet zich Vf voor de blinden. De zusters heb ben een internaat voor blinde Reisjes en vrouwen. Ze nemen hinderen op vanaf drie jaar. Blin de zusters geven les aan de blinde sehoolmeisjes, waarbij een ziende surveillante assisteert voor zover nodig. Op het ogenblik hebben de zusters de zorg voor 33 kinderen, 'lllllllllllllllllllllltlllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllj Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. In het hoofdgebouw van het Rode Kruik in Den Haag is donderdagochtend, ter gelegenheid van de 52ste ridderdag, on der voorzitterschap van z.K.H. Prins Bernhard een vergadering gehouden van het kapittel van de Orde van St. Jan, waarvan de prins landcommandeur is. Op de vergadering werd deze foto van de prins gemaakt. Z.K.H. draagt de lange zwarte Johannieterrnüntel met witte ster los over de schouders, zodat een deel van het witte vest zichtbaar is. Artsen, tandartsen en dierenartsen uit Denemarker, Frankrijk, Oostenrijk, west-Duitsland en Nederland, vertegen woordigers van de medische faculteit van de rijksuniversiteit in Utrecht, de rechterlijke macht., rijks- en gemeente politie, artsenmaatschappijen, de Kon. Ned. Automobiel Club. het Verbond voor Veilig Verkeer en inspecteurs van de geneeskundige diensten van de land-, zee- en luchtmacht en het Ne- derlandsche Roode Kruis, hebben don derdag in Utrecht de opening van het internationale congres van artsen-auto mobilisten bijgewoond. De president van de internationale unie van verenigingen van artsen-auto mobilisten, jr. dr. G. J. Th. Bee- laerts van Blokland, deelde bij de ope ning van het congres mee, dat prins Bernhard het beschermheerschap van het congres heeft aanvaard. De internationale unie bestaat mo menteel bijna 26 jaar.Dr. Beelaerts van Blokland zei, dat vele tienduizenden artsen en dierenartsen in Denemarken, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Portugal, west-Duitsland, Zweden en Nederland in de unie zijn verenigd. De eerste voordracht op het congres, dat als thema „arts en verkeersvei ligheid" heeft, werd gehouden door dr. F. H. Glastra van Loon. Hjj betoogde, dat artsen een levendige belangstelling moeten hebben voor het automobilisme en voor alle problemen die verbonden zijn met hun positie als artsen-automo bilisten. Dr. Glastra van Loon wees erop, dat het aantal doden, gewonden en getrof fen gezinnen tengevolge van verkeers ongelukken nog steeds toeneemt. Hü zei, dat in Nederland ieder jaar ongeveer 1800 mensen bij verkeersongevallen op de weg om het leven komen, terwij] er meer dan 30.000 ernstig worden gé- wond. In een groot aantal gevallen blijkt, volgens dr. Glastra van Loon, dat de voortzetting van het leven met een ver minkt lichaam zeer moeilijk is en dat ook degenen die niet dodelijk of ernstig gewond zijn, vaak nog lang onder de gevolgen van het ongeval te lijden heb ben. Het is, naar sprekers mening, tot nu toe onmogelijk geweest afdoende maat- De rechterhand houdt de blinde organiste op het klavier, de linker op het brailleboek. regelen te treffen, aangezien de ken nis van de vraagstukken van de onge lukken op de weg onvoldoende is, in het bijzonder voor wat de wezenlijke oorzaken van die ongevallen betreft, die van psychologische aard zijn. Hij verklaarde, dat artsen-automobilisten kunnen bijdragen aan de verbetering van de gevaarlijke toestand op de weg door een systematische studie van dié gevallen, waarbij een psychische of fy sieke onbekwaamheid de, of een van de voornaamste oorzaken van een onge luk is geweest. Het schijnt mij mogelijk en tevens zeer wenselijk, dat de arts in de toe komst nader wordt betrokken bij de bestudering en de bestrijding van de onveiligheid op de weg, aldus dr. Glas tra van Loon. Advertentie Maak het weer fris en fleurig, mooier van kleur en prachtig glanzend met POLYCOLOR Kleurshampoo 't hoort bij uw make-up! Tintgevende haarwassing om thuis zelf toe te passen. Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18» (Van onze correspondent) In Nijmegen is donderdagavond de jaarvergadering van de landelijke hoofdgroep IIT van de ARKA begon nen. In zijn openingsrede sneed de voorzitter, de heer J. J. Loerakker, de bezoldigingsproblemen aan, die de ge meenteambtenaren bezighouden se dert de doorbreking van de bestaande M arWs, mei Ook A hier gaan de tL, wintermantels ka,, 'este toch de tv-,1 'n, het leek of ze tot de zo- <le„ sedragen zou- baf worden. In he»,ls is nien er in tee v°orjaar in de oJg' heel gauw bü te ?eri tailleur aan 'iih Tn- D» keer ke„ mantelpak- heei ec,iter eerst bton Iaat "P ill yPen gekomen. e winkelkasten j «Ji •eèjj Urt,ies ze al enige die nden, maar al sachtrose en oois-blauwe zfjn al- bij aardig als ze <le,.*0ftd weer wor- 'lers bedragen, an- tali ataan ze arm- Natuurlijk achi„ Wc ze nog '"bile dc winkcl- ''ehi n. maar in wa- u'zen, grote en winkels -Uknu a' een f1i,A Plaats inge- Nnn Voor de rii Fn badpak- k'o-ri. "1 die plaats Jaae Van jaar tot Re» ^ter- lijkt wel of kante meter van het strand is ingeno men door een badgast. Om een plaats te veroveren moeten de vakantiegangers schouder aan schouder liggen, maar dat schijnt niets aan hun plezier af te doen. Veel mensen blijken echte kuddedieren te zijn. Het is dan ook begrijpelijk dat van strand- en badpakken hoe langer hoe meer werk wordt gemaakt. Geen wa renhuis of het heeft er een hele expo sitie van. Nog altijd wordt er voorna melijk lastex voor genomen. Toch zijn er ook nylon, tergal en rilsan zwempak ken. Dit keer zijn ze van voren hoog, met brede schouderbanden, terwijl het decolleté in de rug dieper is. Wit blijft mode, hoewel ook veel kleurig bedrukte badkostuums worden gezien. Ook ont breken in geen enkele kollectie enkele zwarte badpakken, zonder enige garne ring, die altijd mode blijven. Dit jaar wordt, laten we hopen een vergeefse, poging gedaan de bikini weer te lanceren. De keus in goede zwem pakken is echter zo groot dat het niet nodig was de bikini weer te voorschijn te halen. DINY K.-W. Donderdagmiddag heeft in de .staats bossen van Drente, in de boswachte rs van Orveltc in de gemeente Zwee- j loo, een van de felste bosbranden van I de laatste jaren gewoed. In ongeveer een uur tijds gingen ruim zes hectare bos en een groot complex heide in j vlammen op, \oor de brandweer uit Emmen, Sleen en Schoonoord het vuur tot staan konden brengen. In allerijl werden nok de brandweren van Bor ger en Rolde te hulp geroepen, even als een groep militairen van het gar nizoen in Assen. Dank zij het kordate optreden van de brandweren kon een catastrofe worden voorkomen. (Van onze correspondent) Assen bestaat dit jaar zeven eeuwen en bovendien is het thans 150 jaar gele den dat Drente's hoofdstad zijn stads rechten ontving van Koning Lodewijk Napoleon. Van 6-13 juni zullen deze twee historische feiten aanleiding ge ven tot verschillende feestelijke gebeur tenissen. Daarnaast zal de benoeming tot industriekern van enkele weken ge leden reden geven in Assen de bloeme tjes buiten te zetten. V Het programma, dat het comité bur gerij van de feestelijkheden heeft op gesteld, luidt ongeveer als volgt. Zater dag 6 juni opening feestweek een aan bieding van geschenk aan burgemees ter, rondgang Jan Willem Friso Kapel, opening legertentoonstelling, feestelijke markt en etal oerwedstrjjd, plechtige raadszitting, receptie van het gemeen tebestuur en herdenkingsbijeenkomst. Premiere openluchtspel Maria in Cam pis van Ben van Eysseltsein, grootse licht-taptoe met medewerking van di verse militaire muziekkorpsen en een exercitiepeloton (totaal 350 man in ga la-uniformen). Maandag 8 juni opening tentoonstelling amateur beeldende kun stenaars, feestdag voor de schooljeugd, Maria in Campis. Dinsdag 9 juni prof voetbalwedstrijd VolendamLeeuwar den (versterkt met internationals), feestdag schooljeugd, Maria in Campis voor de jeugd en demonstraties helikop ters en motorkozakken. Woensdag 10 juni standwerkersconcours en feestelij ke markt, grote paardendag met natio naal concours hippique, demonstraties landeljjke ruiters en elite-fokmateriaal. Donderdag 11 juni ringrgderjj en ring steken met sjezen en nationale cos- tuums, Maria in Campis. Vrijdag 12 juni sterrit auto's, motoren, bromfiet sen, concours d'élégance, ballonvaart echtpaar Boesman. Zaterdag 13 juni opening nieuw zwembad met interna tionale waterpolowedstrijd Joegoslavië Nederland, gevolgd door schoon- springen en een kunst-zwemshow. Tot slot groot defilè van de gezamenlijke sportverenigingen. >-;1uitingsceremonie van de Jan Willem Friso Kapel, waar na de burgemeester enkele slotwoorden zal spreken. Na de feestweek zal op zondag 14 juni .een korfbalwedstrijd Nederland België in Assen worden gespeeld ter ge legenheid van het gouden jubileum van de Drentse Korfbalbond. Verder zullen er die dag internationale zwemwed strijden worden gehouden, die de K.N. Z.B. heeft georganiseerd om deelne mers te selecteren voor de landenwed- strijd tegen Duitsland. Hieraan nemen o.a. deel: Cockie Gastelaars, Corrie Schimmel, Jans Koster, Rini Dokter, Tineke Lagerberg. Willy Lamboer en Ada de Haan. De Engelse miss Gosden zal een aanslag plegen op het wereld record 100 m vrije slag, dat momen teel op naam staat van Ada de Haan. Advertentie Imp. Wilmerink Muller N.V., A'dam Bij beschikking van de staatssec retaris van O. K. en W. is bepaald, dat mevr. S. Gaskell te Amsterdam en mej. C. Hartong te Rotterdam, leden van de commissie van advies voor het toeken nen van rijksbeurzen op het gebied van de danskunst in 1959, bij hun afwezig heid zullen worden vervangen door res pectievelijk mej. V. Adams te Wassenaar en mevr. N. Roos te Amsterdam. Donderdag is aan de dijk van Uitdam (gem. Broek in Waterland) aangespoeld het stoffelijk overschot van de 31-jarige schipper p. C. de Jonge uit Rotterdam, die op 30 april op het IJsselmeer met zijn knecht is verdronken, toen zijn schip de Centina Wilhelmina tussen Urk en Marken zonk. Het lichaam van de knecht is vorige week door de rijkspolitie te water op- gedregd bij Harderwijk. AMSTERDAM, 14 mei Doet. pol. en soc. wetenschappen: mej. N. Kort hout; cand. id: B. Groen, Amsterdam. GRONINGEN. 14 mei Kand. genees kunde 2 B: H. Louw. Robertson (Z.A.), kand. psychologie: B. C. Barendsen, Drachten, D. Zaagman, Groningen; doet. Engels: J. Bakker, Groningen: notarieel staatsex.: 3e ged. E. Vries, Dwingeloo. ROTTERDAM, Econ. Hogeschool Kand. econ. wetenschappen: H. G. van Arkel (Tiel)H. de Ruyter (Vlaardin- gen); H. D. Klein (Rijswijk); T. H. Veldman en P. Looye, Rotterdam. Doet. econ. wetenschappen: J. v. d. Rest, J. W. M. Drucker (Rotterdam), J. A. Kjjkuit (Vlaardingen), A. Vervoorn (Doorn) en R. Willemse (Den Haag). Eindhoven, 14 mei. In de afdeling der scheikundige technologie is ge slaagd voor het propaedeutisch exa men] D. R. Walters te Eindhoven. Leiden, 14 mei: cand. ex. h.wis- en natuurkunde: T. A. Wijnstra (Leiden), T F. Krans (Leiden) en P. Maaskant te Leiden; cand. a. wis- en natuurkun de: F. A. Berends (Leiden); cand. f wis- en natuurkunde mej. A. Hekman (Leiden) en mej. H. Pais (Leiden) cand. 1 wis- en natuurkunde: H. M. L. Oudendijk (Den Haag) en J. Hofker (Den Haag)cand. f. wis- en natuur kunde L. Schutte (Leiden); doet. wis kunde F. Gobel te Leiden; doet. biolo gie mevr. E. H. Hueck-van der Pais (Delfgauw). .verhoudingen door de befaamde ver hoging van de salarissen van de top functionarissen. Wij zouden nog in de huidige situatie kunnen berusten, aidus de voorzitter, wanneer de door de mi nister gebezigde argumentatie van een zodanige klaarheid was, dat geen zinnig mens de redelijkheid er van zou kunnen ontkennen. Dat daarvan echter geen sprake is, maakte de heer Loer akker aan de hand van documentatie materiaal duidelijk. Zonder meer is een systeem, dat tien jaar lang een hecht gebouw is gebleken, op losse schroe ven gezet. Het bezoldigingssysteem is opgeofferd aan het idool van de totaal gecentraliseerde loonpolitiek voor het gehele overheidspersoneel, waarin liefst zo min mogelijk ruimte voor aan passing aan lokale situaties wordt ge laten. Het komt mij voor dat het niet lan ger verantwoord is in deze situatie te berusten, aldus de voorzitter. Wanneer het niet in de bedoeling van de minis ter ligt op korte termijn besprekingen terzake te openen, dan zal het initia tief van onze kant moeten uitgaan. Als het van ons afhangt, zo voegde hij er nog aan toe, dan weten wjj precies waarover wij willen spreken en in wel ke richting het gesprek moet gaan. De voorzitter wijdde voorts aandacht aan wat hij de tragedie der gemeente ontvangers noemde en de progressie ve kindertoelagen. Tenslotte sprak de heer Loerakker nog over de verhou ding van de ARKA ten opzichte van de KABO. De belangenbehartiging van hqt katholieke overheidspersoneel valt nu vaak uiteen in deze zin, dat de KABO een samenwerking met de socialir'i- sche ABVA en de protestant-christe- lijken prefereert boven een samenwer king met zijn katholieke zusterorgani satie de ARKA. Het heeft er alle schjjn van, dat men iedere gemeenschap met de ARKA zoveel mogelijk mijdt. De heer Loerakker maakte nogmaals gewag van de bereidheid van de ARKA tot sa menwerking. Hij liet daar echter de waarschuwing op volgen: Wanneer de KABO in net gemeentevlak ons wil trachten te isoleren, dan dient men t_- rekening mede te houden, dat in dit isolement wel eens onze kracht zou kunnen liggen. De faculteit der geneeskunde van de rijksuniversiteit te Leiden heeft be sloten een doctoraal-examen in de ge neeskunde, vrije studierichting, in te stellen. Dit doctoraalexamen omvat de volgende vakken: a. pathologie, b. hy giene en bacteriologie, c. farmacologie, d. microscopische anatomie, e. heelkunde f. verloskunde, g. interne geneeskunde. Advertentie «e, Iedereen Fransman de bergen in- tie °f zijn vakan- "ow" een bosrijke v,nS wil doorbrengen. naar zee. Is het om mooi bruin te 'strilp n nf zijn anatomie ten toon te hoe '1? Eigenlijk kan niemand zeggen zee zo in de mode is gekomen. Uaiitwintig jaar geleden zou geen 7Se moeder met haar spruiten naar rie 'jn getrokken zonder er eerst met Zee "kter over gesproken te hebben, acht; h heette niet goed voor zenuw- '8e gestellen. Nu doet niemand dat zee is voor iedereen gezond, zeg gen de Fransen. Wel is men van het idee afgestapt dat een zeebad een mid del is tegen hondsdolheid, zoals in de tijd van Lodewijk XIV gedacht werd. Voor zijn plezier zeebaden nemen werd toen niet gedaan, evenmin als men de bergen inging. Maar nu trekt Iedereen welgemoed naar zee; en daar het aan de noordkust nog al eens regent, is de grote trek naar de badplaatsen in het zuiden. Het gevolg is dat in de zomermaanden iedere vier- De politie van Tilburg heeft een ze ventienjarige jongedame ingesloten, die de gewoonte had bij winkeliers, wan neer er geen klanten waren, te vragen of zij even mocht opbellen. Als dat werd goedgevonden ging zij naar de te lefoon, keek daar de telefoongids door, en zei vervolgens dat het door haar ge zochte nummer er niet in stond. Dan liep ze door de winkel naar buiten, maar intussen zag ze de kans schoon een greep in <jc kassa te doen. Op die manier moet ze heel wat winkeliers hebben opgelicht. Zekere dag vreesde ze echter dat de politie haar in het oog hield en daar om ging ze op reis. Bij Venlo werd ze door de douane aangehouden op het ogenblik dat ze illegaal de grens over wilde trekken. Het meisje is naar Til burg overgebracht. Vermoed wordt dat ze in nog meer plaatsen dit telefoon- trucje heeft uitgehaald. Advertentie Verkrijgbaar in 4» de betere zaken AG M E U weet natuurlijk wel, dat de centrifuge Uw was in enkele minuten strijkdroog maakt zodat U Uw hele verdere leven geen waslijn meer nodig hebtMaar wist U, dat de Acme centrifuge Uw was ook schoner maakt minder wassen en spoelen Een in de Acme centrifuge gedroogde was is schoner, omdat het nog achter gebleven vuil en schuim er mét het water uitgeperst wordt. Daarom hoeft U minder te u/assen en te spoelen. U ziet dus, niet alleen droogt de Acme Uw was, niet alleen geeft hij U een schonere was hij spaart U werkelijk tijd en moeite bij het wassen gelf. En minder wassen en spoelen betekent kleren die langer meegaan. Al 80 jaar lang maken de Acme fabrikanten was- apparatcnze weten wat een vrouw verlangt. Daarom is de Acme zo gemakkelijk te bedienen. Kijk maar hoe eenvoudig het is. De Acme centrifuge past mooi tegen Uw aanrecht, zodat U de was zo uit het water in de centrifuge-bak kunt doen. De schuin naar binnen wijkende bovenkant maakt dat er geen water over de rand loopt, wanneer U de kleren erin stopt. y Zit de was erin, dan doet U heel eenvoudig hetspeciale veiligheidsdeksel dicht, waardoor de motor automatisch start. 3 Vier minuten later tiit U het deksel weer op de motor stopt automatisch en daar is Uw was, prachtig schoon en strijkdroog. Is alles eruit, dan zet U de centrifuge weer netjes in zijn hoekje of onder het aanrecht weg. ACME DOMESTIC EQUIPMENT LTD DAVID ST GLASGOW SE SCOTLAND Fabrikanten van de wereldberoemde Acme Wringer Vraag vandaag nog inlichtingen aan Uw leverancier Een paar dingen die nog zult willen weten de Acme centrifuge is volkomen veilig—bij werkt niet voordat bet deksel stevig dicht git. U kunt er gerust tere stoffen in drogen—die haalt U er dar wat eerder uit. U kunt er ook de zwaarste stoffen in drogen, dekens inclms. U krijgt garantie op deAcm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7