Dagblad voor Schiedam en omstreken Gromyko herhaalt oude voorstellen m Montgomery begeeft zich weer op het oorlogspad De Quay legt koningin ministerslij st voor Geen constructief antwoord op het Westerse plan Pinksterweer OP SLEEPTOUW.... Woensdag 27 mei vuurdoop van het nieuwe kabinet Koopt op tijd Uw zekerheid St .-Raphael is bevreesd voor grote concessies aan de vliegers overwegend droog Prins Bernhard naar Brazilië BerlijnPraag en Wenen Amerikaanse troepen waren te onervaren voor invasie in 42 Pentagon wenst atoomvliegtuig Dagvaarding deugt niet Huidige verdeeldheid onder het personeel betreurd Twee jongelui verongelukt lil WÊSbÊÊBê NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK De Sjah in Denemarken ZATERDAG 16 MEI 1959 Zonnige perioden Een „triurn ph-tulp" voor Marnix Gijsen L 1 1 Zon op Boekhouder, die f 60.000 verduisterde, vrijgesproken De Gaulle volgende maand naar Italië Zes vluchten per week naar Warschau Financiële doorlichting NEOERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. Hoofdkantoor KEIZERSGRACHT 507-51? AMSTERDAM 44 vestigingen Arbeidsvoorwaarden bij de K.L.M. Cisterciënser-klooster in Brazilië Met scooter onder truck Het bezoek van de Sjah van Perzië Hr. Ms. „De Ruyter" blijft 4 uur in IJmuiden In verband met het Hoogfeest van Pinksteren verschijnt het eerstvolgende nummer van ons blad op dinsdag 19 mei. DE DIRECTIE. nieuwe amsche courant De minister van Buitenlandse Zaken vj"> de Sovjet-Unie, Gromyko, heeft gistermiddag op de Geneefse viermo- Kendhedeneonferentie voorstellen voor "uitsland en Berlijn gedaan, die het hesten reeds kende van de Sovjet-nota 10 januari j.l. Hij eiste vredesver- ragen met de twee Duitslanden en de forming van ,,een vrije stad" West-Ber- lijn. In Westelijke kringen te Genève noemde men gisteren Gromyko's re- <ie tamelijk gematigd van toon. Voor de Amerikaanse delegatie is het, al dus een Amerikaanse woordvoerder, een grote teleurstelling dat Gromyko h'et met iets nieuws of iets construc tiefs is gekomen. De vergadering van Bisteren stond onder voorzitterschap van de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd. Gromy ko vroeg aan het slot van zvjn rede zijn voorstellen te accepteren als uit gangspunt voor de besprekingen. Zijn 'egering is echter bereid alle voor stellen die worden ingediend te bestu deren, zo verklaarde hij. Gromyko's rede was Ruslands eerste loactie op het plan voor Berlijn, de j?iitse hereniging en de Europese vei- "gheid, dat donderdag door de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za- i5en. Herter, namens de Westerse Grote fwie is ingediend. Gromyko heeft gis teren gezegd dat hij later uitvoeriger op het Westelijke plan zou ingaan. Gezien de thans bestaande toestand ls er, aldus de Russische woordvoerder, Seen andere mogelijkheid dan het slui ten van een vredesverdrag met de beide heien van Duitsland, of voor het ge- al het Sovjet-plan voor een .Duitse statenbond" zou zijn verwerkelijkt zo- ïfel niet de statenbond als met de twee tJuitslanden. Als men zou wachten met het sluiten van een vredesverdrag tot- hat er een regering van heel Duitsland Is' zou dat uitstel voor onbepaalde tijd betekenen, aldus Gromyko. 'n kringen die nauwe betrekkingen h.hderhouden met de Westduitse delega te in Genève, verklaarde men gisteren avond dat aanvaarding van het Rus sische plan voor een vredesverdrag met "e beide Duitslanden noodlottige gevol gen voor het Westen zou hebben en Jou neerkomen op sovjetsering van Duitsland. Deze noodlottige gevolgen zouden he volgende zijn: I- Aanvaarding van het Russische voor stel om van West-Berlijn een vrije J'ad" te maken zou Duitsland niet in 'Wee, maar in drie delen verdelen. Het defensiesysteem van de NATO z°u ernstig worden aangetast, zo niet 'htwricht. 3- De integratie van Europa zou onmo gelijk worden. West-Duitsland zou zich niet meer kinnen verweren tegen de communis tische infiltratie en waarschijnlijk een k communistische satellietstaat" van de ^°vjet-Unie worden. a; Het machtsverschil in de wereld zou verstoord worden ten nadele van het pesten, waardoor de veiligheid van .west-Europa en de gehele vrije wereld 11 gevaar zou worden gebracht. Men wees er op dat het voorbeeld an Danzig en Triëst niet erg aanlok kelijk is om zich nogmaals aan het ex periment van een „vrije stad" te wagen. Over het tweede punt „ontwrichting ;'an het westelijke defensiesysteem" merkte men nog op dat terugtrekking fhh de NATO-strijdkrachten uit West- l litsland, het uittreden van West-Duits- ,and uit de NATO en vergaande beper- yjhg van de Duitse bewapening, West- •jiitsland weerloos zou maken tegeno- :er „militaire bedreigingen van het °°stelijke blok". Het door de Russen voorgestelde wed es verdrag zou voorts, indien het Westen ermee akkoord zou gaan, geen "iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiii 'van onze weerkundige medewerker) De laatste dagen is wat koelere lucht an de Noordzee ons land binnenge stroomd waardoor vrijdag de tempera- "jlr in het grootste deel van ons land ?let boven 1820 gr. C. uitkwam. In i'0' zuidoosten viel plaatselijk nog een IJI'tje. Voor de Noorse kust ligt h®t sterke hogedrukcentrum dat nu r' een week lang het weer gunstig be- 'aalt. Depressies zullen ons de komen- h® dagen niet kunnen bereiken zodat de egenkansen klein blijven. Doven de Noordzee komen nog enke ik Wolkenvelden voor die nu en dan tot 'ftt kustgebied kunnen doordringen, haar wij verwachten voor de Pinkster- "gen nog overwegend droog weer met *°Onige perioden en een matige wind "ssen noord en noord-oost. De ternpe- a'hur zal daarbij tussen 17 en 20 gr. C. j hommeien, hetgeen voor midden mei '°ch altijd nog enkele graden boven h°rmaal is. politieke wijzigingen in Oost-Duitsland tengevolge hebben, toelating van de communistische partij in de bondsrepu bliek met zich meebrengen en leiden tot onderdrukking van de bestaande democratische partijen in West-Duits land. Men wees er verder op dat Oosl- Duitsland 50 van de 100 zetels eist in de adviesraad, die bij aanvaarding van het Russische voorstel voor een statenbond zou moeten worden ingesteld en dit ter wijl Oost-Duitsland maar 17 miljoen in woners heeft en de bondsrepubliek 52 miljoen. Een en ander zou dus betekenen dat de communisten de absolute meerderheid in deze raad zouden veroveren, ais de Westduitse communistische partij kans zou zien om één van de voor de bondsrepubliek bestemde zetels in de wacht te slepen, zo zei men. Het in San Paulo verschijnende blad „Foiha da Tarde" bericht, dat prins Bernhard in oktober van dit jaar een bezoek zal brengen aan de Nederlandse kolonies in zuid-Brazilië en aan het Amazone-gebied De prins was door ziekte niet in staat tijdens zijn recente reis naar Zuid- Amerika de Nederlandse vestigingen in Brazilië te bezoeken. Het bezoek aan het stroomgebied van de Amazone zou in eerste instantie ten doel hebben, te onderzoeken of Nederlandse deskundi gen kunnen worden tewerkgesteld op de rubberplantages aldaar. ;vD 'D:: D'ïD Midden op de Noordzee trekken de drie krachtige sleepboten Elbe. Schelde en Tasmanzee van Leen Smit het reusachtige 56.000 ton metende Engelse droogdok voort, dat bestemd is voor de Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Ruim 290 m lang, 65 meter breed en 30 meter hoog is dit gevaarte, waarmee de Maasstad verrijkt gaat worden. De tocht begon in Portsmouth, de Britse oorlogshaven waar het dok veie jaren dienst heeft gedaan. De sleepboten lijken notedopjes bij het immense dok, waarvan de versleping een fraai staal van Nederlands vakman schap op het water is. (Van onze parlementaire redacteur) Door het voorbereidend werk van prof. Beel is het prof. De Quay mogelijk ge worden reeds vandaag de lijst van der tien ministers van het kabinet, waar van hjj minister-president zal worden, aan de koningin voor te leggen. Ver moedelijk zal vandaag nog het K.B., waarbij de ministers officieel door de koningin worden benoemd, worden ge tekend. Na Pinksteren zullen de por tefeuilles worden overgedragen. Dins dag wordt de constituerende vergade ring gehouden, waarna de acht excel lenties die voor het eerst minister wor den door de koningin zullen worden be ëdigd. De vijf anderen, mr. Cals, dr. Klompé, mr. Luns, prof. Zijlstra en mr. Van Aartsen, behoeven de eed niet meer af te leggen omdat zij minister blijven. Vijf uur hebben de kandidaat-minis ter vrijdag vergaderd, waarbij zij tot overeenstemming zijn gekomen over een lange agenda. Prof. De Quay pre sideerde nog in zijn functie van forma teur. In deze vergadering is het re geringsprogramma punt voor punt besproken. Het wordt echter eerst 26 mei bekendgemaakt. Die dag komt het nieuwe kabinet voor de Tweede Kamer. Voorzitter Kortenhorst zal prof. De Quay het woord geven om namens de regering een verklaring af te leggen en het program voor te lezen. De Kamer krijgt een dag de tijd om het te bestuderen. Woensdag 27 mei zal het kabinet-De Quay de parlementaire vuurdoop ondergaan. Men kan aannemen dat de socialis ten met orpstandige bezwaren tegen de gang van zaken bij de kabinetsfor matie zullen komen. De waarnemend voorzitter vai. de P.v.d.A., ir. Vos, beeft daarvan voor de televisie reeds een voorproefje gegeven. Hij houdt vol, dat er geen ernstige poging zou zijn gedaan om tot werkelijk overleg met de P.v.d.A. te komen en ziet alleen rook gordijnen „ten einde verantwoordelijk heden af te schuiven". Omtrent de besprekingen die de kan didaat-ministers vrijdag niet de for mateur hebben gehouden, is komen vast te staan dat zij eerst later tot de benoeming van staatssecretarissen zul len overgaan. Dit probleem is wel in zfin algemeenheid besproken. Staatsse cretarissen worden nooit door een for mateur maar door de ministers afzon derlijk naargelang van gebleken behoef te aangezocht. Wel wordt er in geza menlijk overleg voor gezorgd, dat hier bij de partijverhoudingen in acht wor den genomen. Over dit laatste is men het reeds eens geworden. Voorts is vrijdag besloten, dat ook de indeling van de taken van enkele de partementen voorlopig onveranderd blijft. Met name zal de afdeling Volks gezondheid vooralsnog dus onder So ciale Zaken blijven ressorteren. In oktober aanstaande zal bet zestig jaar geleden zijn dat de bekende Vlaam se schrijver Marnix Gijsen pseudo niem voor prof. <j; J.. A. Goris werd geboren. Ter gelegenheid van dit feit werd, als huldeblijk voor zijn be langrijk werk op cultureel gebied, een gele triumph-tulp gekweekt, die naar hem is genoemd. Kwekers van deze tulp zijn Mijsen en zonen te Santpoort. Piet Veldmaarschalk Montgomery heeft in een lezing voor de universiteit van Oxford gezegd, dat Sir Winston Church ill als premier tijdens de oorlog ver geefs gepoogd heeft de Verenigde Sta ten te doen begrijpen „dat de Sovjet unie een dodelijk gevaar voor de vrije wereld was geworden". De Westelijke geallieerden hadden er zeker voor moe ten zorgen, dat hun troepen bezit na men Aan de grote politieke centra van Centraal-Europa voordat de Russen dit deden, met name Berlijn, Praag en Wenen. Wanneer dit door Roosevelt en Churchill in januari 1943 als doel was gesteld, zouden wij naar mijn inzicht al deze drie plaatsen in 1944 hebben kunnen innemen voordat de Russen er waren, aldus Montgomery. Dit melden A.F.P., Reuter en U.P.I. De maarschalk zei dat Eisenhower en de Amerikaanse generale staf voorbe reidingen hadden getroffen voor een ge allieerde landing* op de Kanaalkust in 1942 en dat dit, indien men het had ge probeerd, op een ramp zou zijn uitge lopen. Hij kritiseerde ook heftig het beginsel van onvoorwaardelijke overgave zoals dit, door Eisenhower was omschreven. Dat juist, zo zei hij, heeft de Duitsers er toe aangezet zich tot het einde toe te verdedigen. ,.Ik ben altijd van mening geweest." aldus Montgomery, „dat de Westelij ke landen, al had dan het uiteenval len van het bondgenootschap tussen Oost en West nauwelijks voorkomen kunnen worden, op net einde van de oorlog met hun troepen verder naar bet Oosten hadden moeten staan dan thans het geval was. Zjj zouden dan beter in staat geweest zijn een politiek evenwicht in Europa tot stand te bren gen, gunstiger voor henzelf dan wat er thans is gekomen. Dat heeft Sir Winston altijd goed ingezien," aldus Montgomery. Nadat de Verenigde Staten in de oor log waren gekomen, aldus Montgomery, was het grote doel van de Amerikaanse chefs van staven om alle beschikbare strijdkrachten te concentreren voor een invasie over het Kanaal in Frankrijk en om Duitsland door een beslissende slag te vernietigen in 1942 pas zes maanden nadat zij in de oorlog waren gekomen opdat zi.i hun grote sterkte geheel tegen Japan zouden kunnen ke ren. Toen de Amerikaanse troepen voor het eerst in de strijd kwamen in Noord- Afrika in 1942, bleken ze erg groen te Advertentie n Zon onder Prof. De Quay heeft vrijdagmiddag en -avono. vergaderd met personen, die zich voor het bekleden van een ministerspost beschikbaar hebben gesteld. ^oto v.l.n.r.: m,. E. H. Toxopeus, mej. dr. M. A. M. Klompé, mr. J. van Aartsen, J. M. L. Th. Cals, prof. dr. J. Zijlstra, prof. J- E. de Quay, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, drs. li, A. Korthals, mr. V. G. M. Marijnen, drs. J. de Pous. Mr. A. C. Beerman, mr. J. M. A. H. Luns en de heer S. J. v. d. Bergh staan niet op de foto. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft president Eisenhower voorgesteld toestemming te geven tot de bouw van een vliegtuig dat met atoom-energie voortbewogen zal wor den, zo is gisteren volgens U.P.I. in Washington bekend gemaakt. FTet nieuws werd medegedeeld door iuite- nant-generaa. Roscoc C. Wilson, plaats vervangend chefstaf voor ontwikkeling van de luchtmacht. Wilson zei, dat het ontwerpen en bet bouwen van een atoomvliegtuig uitge voerd kunnen worden met „beschei den" extra-fondsen, waarover het Pen tagon reeds beschikt. Wilson deelde mee, dat alle problemen voor bet ont werpen en bouwen van een dergelijk vliegtuig thans zjjn opgelost. Het vlieg tuig zal worden uitgerust met ballisti sche projectielen en zou voor onbeperk te tjjd in de luctt kunnen blijven. General Electric Co, is thans in staat een straalmotor te construeren waarbij gebruik wordt gemaakt van een kernreactor. De afdeling Convair van de General Dynamics Corp. is be zig aan het ontwerp van het Megtuig dat met deze motor zal worden uitge rust. De rechtbank te Assen heeft een boekhouder vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduistering van f 60.000 omdat de dagvaarding niet aan alle voorwaarden voldoet. Veertien dagen geleden had de boek houder voor de rechtbank bekend de 60.000 in een periode van ongeveer vier jaar ten nadele van een manufac turenzaak in Assen te hebben verduis terd- Hij bad het geld besteed aan zijn bobby: het kopen en fokken van uit heemse vogels in een volière. Tegen hem was toen één jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, geëist. President De Gaulle van Frankrijk zal op 23 juni een officieel bezoek bren gen aan Italië. Op die dag zal hjj met president Gronchi van Italië de her denking van de slagen bij Magenta, Solferino en San Martino in Noord-Ita- lië bijwonen. (In deze veldslagen, een eeuw geleden, streden troepen van Na poleon III samen met troepen van Pié- mont tegen Oostenrijk). Op 24 juni zal De Gaulle, die ver gezeld zal worden door zijn vrouw, van Milaan naar Rome gaan, waar hij tot 27 juni dp gast van de Italiaanse re gering zal zijn Het Russische paviljoen van de Brus selse wereldtentoonstelling, waarvan ge zegd werd dat het naar Rusland zou worden gebracht om daar als sporthal dienst te doen, is aan een Belgische combinatie van slopers verkocht. zijn. Churchill en zijn militaire adviseurs wisten, dat die troepen nooit voldoende gevechtsklaar konden zijn om hun rol to spelen in Europa tegen de volle kracht van het Duitse leger in 1942, of zelfs in de zomer van 1943. Dit werd een belangrijk twistpunt en Stalin steunde, natuurlijk, het Amerikaanse standpunt. Hij wilde een tweede landfront in West- Europa in 1941. indien mogelijk, en ze ker in 1942. Het deerde hem niet boe- veel Amerikanen gedood werden. Wij bekommerden ons daar wel om. En zo deed de controverse soms de gehele alliantie schudden. De Poolse luchtvaartmaatschappij L.O.T. (Polskie Linie Lotnicze) zal 1 ju ni een driemaal wekelijkse dienst van Warschau via Oost-Berlijn naar Am sterdam openen. De K.L.M., die voor de L.O.T. als hoofdagent in Nederland zal optreden, heeft aan de Poolse lucht vaartmaatschappij een convair 240 vliegtuig verkocht, waarmee de dienst zal worden uitgevoerd. De K.L.M. ver zorgt op Schiphol een groot aantal aan sluitingen op de nieuwe dienst. Advertentie Nauwkeurige bestudering van jaarverslagen en balan sen, vergelijking ervan over een reeks van jaren en per soonlijke informaties, maken ons vaak een interessante „doorlichting" van onderne mingen mogelijk. Mede hier door zijn wij in staat tot ver antwoorde adviezen bij aan- en verkoop, ev. omruil van effecten, ook incourante. De bedrijfsgroep burgerluchtvaart van <le Nederlandse katholieke bond van vervoerspersoneel St.-Raphaël is cr niet gerust op, dat de directie van de K.L.M. terwille van de lieve vrede niet bereid zal zijn te ver gaande con cessies aan de vliegers te doen, die daardoor dan een te grote hap nemen uit het toch al kleine potje dat voor de gehele K.L.M.-gemeenschap bestemd is. Dit zei vrijdagavond de heer P. J. J. van Hout, voorzitter van deze be drijfsgroep op een algemene vergade ring in Amsterdam. Vooral in de huidige omstandigheden betreurde de heer Van Hout de houding van de verenigingen van K.L.M.-boord- werktuigkundigen, pursers, hofmeesters en stewardessen. De verenigingen, zo zei de heer Van Hout, erkennen de bete kenis van de invloed en van de appa ratuur van de vakorganisaties. Niette min weigeren zij zich evenals de radio telegrafisten aan te sluiten, omdat zij bezwaar hebben om een ietsje vrijheid af te staan. En dat is, volgens hem, nu eenmaal nodig als men zich verbindt met vakcentralen, die bepaalde spelre gels in acht nemen. Als de dames en heren van de ver enigingen in hun standpunt blijven vol harden, dan kan er, zo zei de heer Van Hout, een situatie ontstaan waar in de vakbonden het niet meer ver antwoord vinden naast de categorie korpsverenigingen aan het overleg te blijven deelnemen. De vakorganisa ties zuilen zich dan uitsluitend rich ten op de belangen van het grondper soneel en van radio-telegrafisten. De heer Van Hout zei voorts dat St.- Raphaël de regeling van loon- en ar Naar aanleiding van ons gesprek met pater Deodatus Friso ten Kate, de Cisteciënser pater die vroeger doops gezind was en door zijn overste is be last met de inzameling van gelden voor een te bouwen klooster te Itaporango (Brazilië), mocht de pater vele bijdra gen ontvangen op bet giro-nummer 852624 ten name van zijn moeder, me vrouw A. ten Kate-Bergsma. Velen verzochten ons om haar nader adres. Het luidt: Bakenbergseweg 51 te Arnhem, waar pater Deodatus momen teel verblijft. De sjah van Pcrzië, die volgende week een statie-bezoek aan Ncdeu brengen, vertoeft op het ogenblik in Denemarken. Men-ziet de. sjah. liter zijn gastheerkoning Frederik. beidsvoorwaarden voor het grondperso neel door middel van een collectieve arbeidsovereenkomst nog steeds als een ideaal ziet. De verwezenlijking van dit ideaal zou, volgens hem, binnen kort mogelijk zijn, maar de houding van het vliegend personeel, met uit zondering van de radio-telegrafisten, ca de onaangename mogelijkheden die daaruit kunnen voortvloeien, maken het naar de mening van het bestuur van St.-Raphaël niet mogelijk, thans een CAO af te sluiten. De heer Van Hout pleitte tenslotte voor de benoeming van een top-direc- teur voor personeelsaangelegenheden, die bü voorkeur een bedrijfspsycholoog dient te zijn. Op de weg van Deventer naar Holten is vrijdagmiddag een verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee jongemannen het leven heelt gekost. De jongelui re den op een scooter van Deventer in de richting Holten en haalden een truck met oplegger in. Waarschijnlijk heb ben zij getracht deze truck aan de rechterkant te passeren. Tijdens deze manoeuvre echter sloe** de truck rechtsaf, zodat de scooter onder de auto schoot. Vermoed wordt dat de chauffeur van de truck, om de bocht naar rechts te kunnen nemen, eerst even naar links is gegaan en dat daardoor de bestuurder van de scooter veronderstelde dat de truck linksaf zou siaan. De slachtoffers zijn de twintigjarige dokterszoon W. Melchior uit Haarlemi en de achttienjarige H. J. Tankink uit Haaksbergen. Beide jongens waren leer lingen van de hogere technische school te Apeldoorn. Zij woonden in Apeldoorn opJ ka™el:s ,en waren op weg naar het ouderlijk huis van T. in Haaksbergen. De commandant van Hr. Ms. „De Ruy ter heeft er de voorkeur aan gegeven bij stilstaand tij in IJmuiden binnen te kipen. Dat betekent dat de oorlogsbo dem in de ochtend van 20 mei om 4 uur in de Noordersluis te IJmuiden zal arriveren met aan boord de Sjah van Perzië. die een statiebezoek aan ons land brengt. De kruiser zal tot kwart voor acht in de sluis blijven liggen en daarna opstomen naar Amsterdam, waar cm 10 uur de officiële begroe ting van de hoge gast plaats vindt. Evenals bij de aankomst van dc En gelse Koningin en Prins Philip zal het gemeentebestuur van Veisen zorgen voor een bloemenversiering op °de sluis, Om 7 uur zullen de leden van de Marinierskapel zich aan boord bege ven, om half acht gevolgd door de am bassadeur van Perzië, de heer Mota- medy, en jhr. mr. D. G. de Graeff, kamerheer van H. M. de Koningin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1