Filml Walt Disney vijfendertig jour naai I jaar in Hollywood OOK SUCCES BIJ DE T.V. nsr Subsidie beroepskeuze-werk O GREGORY PECK KOMT IN ENGELAND ZWB G EXAMENVREES kan verholpen worden Trotse ouders en bange leerlingen D w Disney ontwierp t.v.-series De kolonel vond Een stap in de goede richting maar we zijn er nog niet want... Sociaal commentaar éierom in te ótjtenï Zweef vlieg veld in Nijmegen Het gevaar van omaverering Boeken voor de jeugd Hll lys is ZATERDAG 23 MEI 1959 PAGINA 5 Dit jaar is het precies 35 jaar geleden, dat de eerste films van Walt Disney in Hollywood werden geproduceerd, een serie gedeeltelijk ge speelde, gedeeltelijk getekende filmpjes onder de titel „Alice in Cartoon- land" en tevens is het 30 jaar geleden sinds Disney een tekenfiguur be dacht, die hij Mickey Mouse noemde en zijn eerste geluidsfilm maakte onder de titel „Steamboat Willie". Disney Productions is thans een belangrijke industrie geworden, die aan duizenden arbeiders werk verschaft en die zich bezighoudt met de Vervaardiging van tekenfilms, speelfilms, filmdocumentaires voor bioscoop en televisie, het uitgeven van muziek, het opnemen van grammofoonplaten en de fabrikage van een groot aantal kleinere artikelen, zoals Davy Crockett-hoeden, Zorro-maskers en duizend-en-één andere bijprodukten van de Amerikaanse populariteit. i -ijf "f het niet lenk Grotere produktie dankzij reproduktie. Dat is mogelijk door het grote aantal reproduktiemogeiijkheden, die de repro grafie tegenwoordig biedt Het simpele carbonpapiertje Heeft plaats gemaakt voor de meest ingenieuze apparaten, waarmee de moderne zakenman wonde ren verricht. Reprografie betekent na melijk een enorme besparing aan tijd, kosten, moeite en ruimte.,.. Reprografie opent de deuren tot eén efficiënter bedrijfsvoering en is daarom niet meer wegtedenken uit het moderne kantoor. Voor een feilloze vermenigvuldiging.» staan tal van apparaten en materialen o.m. voor (kantoor) offset, microfilm, lichtdruk en fotokopie ten dienste.Opde tentoonstelling Reprografie '59 geven deskundigen demonstraties en advies. Bezoek daarom de Tentoonstelling reprografie '59 Ned. Gen. v. Documentreproduktis Ahoy'.hal28 mei t/m 3 juni Zondags gesloten Rotterdam Opening voor het publiek donderdag a.s. 12 uur. I okio favoriet voor zomerspelen 1964 Waf ze zeggen Verfilmd verleden In Amerika alle films toegankelijk voor iedereen Waar Jan Olieslagers iedereen versteld deed slaan Portugees Gampos fluit Nederland-Schotland Het ligt in de bedoeling van deze enorme organisatie, haar produktie Van bioscoopfilms aanzienlijk te gaan uitbreiden. Verscheidene daarvan zul- in Engeland worden vervaardigd. Eoy Disney, een oudere broer van VValt Disney en president van Walt Disney Productions, heeft enige tijd ge leden een bezoek gebracht aan Londen °rh het produktieprogramma nader uit *e stippelen. In deze dagen, waarin het hele film bedrijf praat over dalend bioscoopbe zoek, de concurrentie van de televisie (ahveer!) en een crisis in de filmpro- duktie, is het prettig te constateren, dat de maatschappij van Disney ver trouwen heeft in de toekomst van de olm. Haar politiek wordt, zoals Disney bet persoonlijk heeft uitgedrukt, ge- kenmerkt door „stoutmoedigheid, bloed en een volledig vertrouwen in de Srote mogelijkheden van de industrie." Walt Disney heeft er nooit een ge heim van gemaakt, dat hij zichzélf "WALT DISNEY nog Ken lid van de Britse Koninklijke Garde, zWaar vermomd als een Russische sol daat van tweehonderd jaar geleden, drinkt een kopje thee tijdens een pauze in de opname voor de film „The Royal Ballet". "iiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimHiiiiiiiitiiiiiiiiiim De kolonel heest het beslist niet leuk gevonden en de hemel weet, wat er allemaal in de clubs van Pall Mall tal worden verteld, maar een on weerlegbaar feit is het. dat 24 leden van de Britse Koninklijke Garde zijn gedrild door eenballetleidster. Dot was de enige manier om ze be hoorlijk in de pas te doen lopen. De gardisten kan men het echter niet kwalijk nemen. Op de eerste plaats gebeurde het op het toneel van het Royal Opera House, Covent Gar den, in Londen. Ze verleenden name lijk medewerking aan de film „The Roynl Ballet" van dr. Paul Czinner, waarin Dame Margot Fonteyn op treedt. Op de tweede plaats droegen ze Russische uniformen van tweehon derd jaar geleden. Op de derde plaats moesten ze niet marcheren op de to nen van de goede oude „British Gre nadiers", maar op een modern tempo van Strawinskï. Voor de finale van het ballet „De Vuurvogel", één van de drie ballet ten, die in de film worden gedanst, moesten de gardisten in twee rijen over het toneel marcheren. Op de muziek van hun eigen band en op nun eigen oefenterrein zou dat dood eenvoudig zijn geweest. Maar op het toneel wist zelfs hun sergeant-ma joor er geen raad mee. Dus nam de oalletléidster het commando over. steeds op de allereerste plaats beschouwt als filmmaker, maar zijn eigen commentaar op zijn entree in de Amerikaanse televisie in 1950 be wijst, dat hij de zaak zeer praktisch en realistisch ziet: ,,In die tijd (1950) konden de mensen in het filmbedrijf de televisie maar op twee manieren bekijken. Er waren er, die meenden, dat ze er zich met hand en tand tegen moesten verzetten en er waren anderen, die hoopten, dat de nieuwe concurrentie vanzelf wel zou verdwij nen, als ze haar negeerden. Maar er was nog een derde manier en die leek me de beste. Ik stelde me op het standpunt, dat wij, filmers, zelf aan televisie moesten gaan doen en haar aan ons dienstbaar maken." Disney voegde de daad bij het woord en het duurde niet lang, of hij had vier belangrijke televisie series in de ether: „Disneyland", ..The Mickey Mouse Club". ..Davy Crockett" en „Zorro". Alle vier had den ze enorm succes en hij verdiende er een massa geld aan. Dit is inderdaad een manier om de televisie aan iemand dienstbaar te ma ken maar ook als filmer heeft Disney er op verschillende manieren voordeel aan gehad. Toen hij de kans kreeg, een tv-show te presenteren voelde Disney, die bij voorkeur amusement tracht te bieden aan het. hele gezin, er niets voor om er de gebruikelijke potpourri van min of meer gewaagde variété-nummers van te maken. In plaats daarvan be nutte hij een idee, dat hij enkele jaren tevoren had toegepast in de film „The Reluctant Dragon", waarin hij het bioscooppubliek liet zien. hoe nu eigen lek een tekenfilm werd gemaakt. In zijn Disneyland-serie deed hij hetzelfde en toonde de kijkers, hoe bepaalde scènes voor zijn film .,20.000 Mijlen on der Zee" warén opgenomen. In andere tv-filmpjes introduceerde hij figuren uit zijn in produktie zijnde teken- en speelfilms, zoals bijvoorbeeld in het van de week door de N.C.R.V.-televisie vertoonde filmpje „De beste hond van de wereld", waarin men kon kennis maken met de hond, die de hoofdrol speelt in Disney's film „Old Yeller". BehaJve boeiend amusement op zich, zijn deze filmpjes tegelijk een belang rijke voorreklame voor de later volgen de produkten, hoewel in het geval van „Old Yeller" het effect verloren ging, omdat deze film reeds lang hier te lande in vertoning is. Bovendien kan Disney door middel van zijn t:v-filmpjes de reacties van het publiek op bepaalde verhalen en situaties toetsen, zodat hij, als die reacties gunstig zijn, er een bioscoop film van kan maken, zoals ook is gebeurd met ..Davy Crockett" en „Sign of Zorro". die hoofdzakelijk bestaan uit materiaal uit zijn tv- fiims. Tenslotte kan hij onbekende en dus goedkope acteurs engage ren, ze in zijn tv-series laten optre den en ze aldus populair maken om ze, als de tijd rijp is, op het bioscoop scherm te presenteren aan een pas klaar publiek. Op deze wijze weet Disney zijn in vloed op televisie en film te hand haven en zelfs voortdurend nog uit te breiden, waarbij hij zijn eerste liefde, de tekenfilm, niet vergeet. „The Sleeping Beauty" („De Schone Slaapster") een getekende hoofdfilm, waaraan zes jaar is gewerkt, is thans bijna klaar. Voorts heeft bij de verfilming van de „Swiss Family Robinson" naar een roman van Johann Wyss op zijn programma. Voor deze film, waarin tal van bekende sterren optreden, zullen over de hele wereld opnamen worden gemaakt. iiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiimiiiiiiui Advertentie (Van een medewe (Van een medewerker) j p 29 april is de regeling versche nen voor het verlenen van rijks subsidie ten behoeve van bij zondere instellingen voor beroepskeu zevoorlichting, waarop reeds lang werd gewacht Een diepgaande beschou wing over die regeling hoort thuis in een vaktijdschrift, niet in een krant. We willen hier dan ook maar enkele opmerkingen over de regeling maken, namelijk voor zover het publiek er be lang bij heeft, doch mede ter atten- Tokio is de uitgesproken favoriet on der de kandidaten voor de organisatie van de Olympische zomerspelen 1964. Dat is de algemene opinie in Miinchen, waar vrijdag het congres van het Inter nationaal Olympisch Comité wordt ge opend. Verwacht wordt, dat de stem ming over de stad waar de spelen in 1964 zullen worden gehouden, woens dag 27 mei plaat.- vindt. De igden van het IOC, 64 in getal, zullen hun keuze doen na de gedelegeerden van de kan didaat-steden Tokio, Detroit, Wenen en Brussel te hebben aangehoord. Er zal eveneens een beslissing moeten worden genomen ten aanzien van het centrum, dat de winterspelen van 1964 zal orga niseren. Hiervoor hebben Calgary (Cana da), Innsbrück en Lahti (Finland) zich kandidaat gesteld. Innsbrück lijkt de meeste kans te maken. Andere belang rijke punten van de agenda zijn: het amateurisme, het toelaten van nieuwe takken van sport, het beperken van het aantal deelnemers, de rassenscheiding, het Russische voorstel om Zuid-Afrika van deelneming uit te sluiten en de Duitse kwestie. hij hoeft met naar Hollywood te reizen, want de scenes, waarin hij optreedt, worden in- Londen opgenomen. Alfred Hitchcock over Kim Novak,, f-aie de vrouwelijke hoofdrol speel de in zijn film „Vertigo": „Ze liet een vertolking zien, die de film ten minste niet bedierf." Herbert Lom over de reden, waarom filmstërren zo egocentrisch zijn: „Ster ren zijn van binnen uitgerust met een vergrootglas, waarmee ze al hun deug den en grieven vergroten. Ik kan het weten, want ik ben de bescheidenste en beste ster ter wereld." Weer een boekje over Anne Frank, ditmaal bij Leiter-Nypels verschenen en door B. Wallagh naar aanleiding van de film over Anne's dagboek ge schreven. Wat er in staat, is goeddeels al gezegd en beter gezegd, ook wat er over de film wordt beweerd, waaruit veel foto's zijn opgenomen, die de le zer doen vermoeden dat hij met indi recte reclame te maten heeft: reclame voor of door de film. Het boekje zou vermoedelijk nooit geschreven zijn, als de film er niet was geweest. Een beet je afval van afval, is men geneigd te 'zeggen. tie van de overheid en de bijzondere beroepskeuzevoorlichtingsbureaus. Een regeling, welke op 29 april ver schijnt, maar slechts voor het jaar 1959 zal gelden, heeft een zeer beperkte werkingsduur nl. van acht maanden. De bepaling, dat deze regeling over het kalenderjaar 1959 van kracht is, wordt weer ongedaan gemaakt door de voor waarden, in een aantal artikelen opge nomen. Het was meerdere bureaus im mers niet mogelijk aan deze voorwaar den te voldoen over de eerste vier of vijf maanden. De regeling zelf voorziet in een subsidie per volledig beroeps keuze-onderzoek van max. 17 wan neer aan alle voorwaarden wordt vol daan, van 11,50 wanneer men geen beroepskeuze-adviseur of psycholoog in volledige dienst heeft, of van 8 indien ook aan andere technische voorwaar den (nog) niet kan worden voldaan. Ge let op het feit, dat tot en met 31 de cember 1958 de subsidie maximaal 4 bedroeg, kan dus oppervlakkig be zien worden gesproken van een aan merkelijke verbetering. Het is volkomen logisch, dat de overheid voorwaarden stelt, waaraan men moet voldoen, wil men voor de volledige subsidiëring in aanmerking komen. Daarop heeft onze kritiek der halve geen betrekking. Het Vrije Volk heeft onlangs de eenvoudig infame in sinuatie geplaatst, dat de voorstanders van de „verzuilde" beroepskeuzevoor lichting wel overheidssubsidie wiljjgi, maar niet wensen te wachten tot waar borgen voor een doeltreffende beste ding van de overheidsgelden tot stand zijn gekomen. Deze beschuldiging moe ten we met verontwaardiging van de hand wijzen. Juist het particulier ini tiatief, juist de bijzondere bureaus hebben in een ervaring, welke meer dan dertig jaar ouder is dan de ervaring van de beroepskeuzebureaus der Advertentie GREGORY PECK regory Peck gaat Hollywood ver laten om ee'n jaar lang in Groot- Brittannië voor de filmcamera's op te treden. Behalve in „The Guns of Navarone", een oorlogsfilm, waarvoor Carl Foreman een bedrag van £2.000.000 (ƒ20.000.000.—) heeft uitge trokken. zal hjj ook een hoofdrol spelen in „Sons and Lovers". Pecks bestuit om in Engeland te ko men filmen, is min of meer een ver rassing, want hij heeft een hele oceaan tussen zichzelf en de Britse filmstudio's gehouden sinds hij er vijf jaar geleden in drie films achter elkaar is opgetre den, die allemaal een mislukking wer den. Maar de prijs, die Peck vraagt, om hem zijn vroegere mislukkingen te doen vergeten, is zeer hoog. Carl Fore man moet hem £250.000 (ƒ2.500.000.—) betalen, plus een flink percentage van de winst èn het recht van veto tegen het scenario en zijn eventuele tegenspelers. Jerry Wald, de producent van „Sons and Lovers" heeft hem op dezelfde voorwaarden geëngageerd met als extra attractie Deborah Kerr en Mar garet Leigton als tegenspeelsters. De Britse acteur Michael Redgrave zal op zijn beurt in één van zijn zeld zame films voor Hollywood optreden, als hij met Gary Cooper en Charlton Heston een hoofdrol gaat spelen in „The Wreck of the Mary Dean". Maar Een in de Amerikaanse stad Chicago yhdernomen proef om naar Europees y?orbeeld leeftijdsklassen in te voeren °}3 de vertoning van films, is door een j'tspraak van de plaatselijke federale Tehtbank mislukt. rt.De commissie van censuur in Chicago ressorteert onder het departement JTn politie, had enkele films, die in de Plaatselijke bioscopen werden vertoond, pbitsluitend voor volwassenen" toelaat baar verklaard, daarmee de toegang be- Derkend tot personen boven 21 jaar. De rechter besliste dat het „in strijd y®s met de grondwet" om een film ^Toelaatbaar te verklaren voor een jTel van de burgers en wel toelaatbaar oor een ander deel. „Een film", aldus rechter, „is ofwel obsceen in strijd Tet de goede smaak, gemeen, weerzin- Pekkend ofwel zij is dat niet. Geen ton deze criteria kan zich wijzigen met e leeftijd van de toeschouwer." u «Vs men zich na het lezen van dit toricht weer eens realiseert, dat alle j hierikaanse films, die hier te lande JJ) vertoning komen, in het land van r°rsprong zonder meer toegankelijk zijn Jpor personen van alle leeftijden, heeft Ten enerzijds een verklaring voor de JTantielfc opzet van vele Amerikaanse 'mis, anderzijds vraagt men zich af. at men mag verwachten van een fbugd. die zonder meer wordt gecon- r°nteerd met de excessen op velerlei JpWed, fiie door de Amerikaanse film- Takers tot het „amusement" worden brekend. (Vaij onze correspondent) In dezelfde omgeving waar bijkans een halve eeuw geleden Jan Olie slagers boeren, burgers en buitenlui verstomd deed staan door wel twee mi nuten achtereen met een vliegmachien in de lucht te blijven, zal zaterdag 30 mei het zweefvliegveld van de Nijmeegse zweef vliegers officieel in ge bruik worden genomen. De Nijmeegse plantsoenen dienst heeft de lap hei de, welk- de naam draagt van Maidens Vlak, in sa menwerking met de ge nie in een prachtig ter rein herschapen met twee startbanen van respec tievelijk 1000 en 750 me ter, zodat er bij alle wind richtingen gestart kan worden. Dat plantsoenen dienst en genie hier heb ben samengewerkt is een van de uitvloeisels van een gelukkige combinatie van burgers en militairen, waaraan dit zweefvlieg veld zijn ontstaan dankt. Het is namelijk aan het gezamenlijk initiatief van de Nijmeegse Aero Club en de zweefvliegclub No- viomagum van het Nij meegse luchtmachtgarni zoen te danken, dat een lang gekoesterde wens in vervulling kon gaan. Een wens die beslist niet van vandaag of gisteren stamt. Herhaaldelijk hebben zweefvliegenthousiasten hun oog op het terrein laten vallen. De Nijmeeg se Aeroclub werd opge richt evenals de Klu Zweefvliegclub Novioma- gum en zij besloten ge- gejeomen is, wil men met de; nodige tam-tam het veld officieel in gebruik stellen. Zaterdag 30 mei zullen des middags half drie de burgemeesters van Nijmegen en Heumen gelijktijdig met een zweef- zamenlijk een zweefvlieg- organisatie op te bouwen en een zweefterrein in Malden tot stand te bren gen. Daartoe werd een stichting Zweefvliegen Nijmegen in hel leven geroepen. Na vijf jaar is liet dan eindelijk zo ver. Een enorme papierwinkel is in die jaren overhoop gehaald. Met hoeveel in stanties men te maken heeft gehad en hoeveel formulieren er zijn inge vuld valt niet meer te achterhalen. Om het alle maal wat moeilijker te maken: het Maidens Vlak is eigendom van de ge meente Nijmegen; het ligt in de gemeente Heumen en staat als militair oefen terrein onder toezicht van het ministerie van oor log. Nu het er dan toch van vliegtuig op het veld lan den om de officiële ope ningsplechtigheid te ver richten. Dat is dan levens het begin van het Lunac vüegfeest. Op het pro gramma staan de landing van sportvliegtuigen, die deelnemen aan een rallye, demonstraties van motor- slepen en lierstarts, mo delvliegtuigdemonstraties, stuntvliegen en parachu tespringen door leden van de Nederlandse: parachu tistenclub. Stfaaljagers van de luchtmacht ver zorgen een flightpast, ter wijl voorts de kapel van de luchtmacht ..medewer king verleent. De toe gangswegen tot het veld zullen duidelijk worden gemarkeerd. In verband met de zeer bosrijke om geving zal het, streng ver boden zijn om op of om het veld te roken. e tijd nadert dat, zoals dat heet, de ene helft van Nederland de an dere gaat examineren. In geen land ter wereld bestaat zoveel respect voor het diploma of examenbriefje als hier. Wat voor soort kennis daarvoor moest verzameld worden schijnt van minder belang dan het bezit van het formele briefje zelf. Dat er veel hallast bij ai die leerstof is doet niets ter zake. Het Is niet zo, dat in Nederland een ruiine Hoeveelheid parate kennis op zichzelf hoog gewaardeerd wordt. Ik meen zelfs, dat de algemene ontwikkeling van de gemiddelde Nederlander achter staat bij die van de Fransman of Duit ser. Zoiets is natuurlijk moeilijk te be wezen. Maar er zit zeker in onze diploma- verering een Sterk formalistisch ele ment, dat niets te maken heeft met waardering voor cultuur of eruditie. Men beschouwt het behalen van een tjiploma eerder als een bewijs van door zettingsvermogen. En dat is een be grip, dat by alle sollicitaties een grote rol speelt. Maar het heeft weer niets te rriakén mét de kennis zelf, die de examinandus vergaard heeft. Wanneer wij gaan bekijken, wat, examenvrees eigenlijk is, kunnen wij dit aspect niet verwaarlozen. Het is het aspect van de maatschappelijke ge volgen van het al of niet slagen voor een examen. Die gevolgen staan los van de eigenlijke inhoud van het examen. At} leggen we] een enorme psychische op candidaat, een druk die onafhankelijk is van de moeilijkheid van yyaa&stukken zelf. Zijn concentratie wordt er meer door belemmerd dan gestimuleerd. Het is dus een factor, j examen verzwaart, en die niet uit de examenstof zelf voortvloeit. Er j^n vele zulke factoren. Het zijn deze, idie het fenomeen van de examenvrees doen ontstaan. Ieder mens, zeker ieder jong mens, wil. graag laten zien wat hij kan en weet. Hét ideale examen wordt afge legd door hem, die alleen maar zijn ver worven kennis en vaardigheid wil de monstreren. Elke andere beweegreden eerzucht, angst, competitie met an dere leerlingen verzwaart voor hem ae examensituatie zonder dat hij het zélf weet. Nu is het practisch wei onmo gelijk, dat zulke motieven geheel zijn uitgesloten. Elk jongmens in onze sa menleving maakt kennis met de angst en de concurrentie. Voor de meesten is dat echter een stimulans tot harder werken. Maar dezelfde prikkel die het harde werken bevordert, kan het exa men-doen bemoeilijken, en zelfs ver hinderen. Zo ontstaan de neurotische gevallen van examenvrees. Er zijn allereerst de milieu-invloeden. De ouders kunnen zelf de grondslag leggen voor examenvrees bjj hun kin deren. Zij praten met veel trots over de goede schoolprestaties van zoon of dochter. Voor andere kinderen, die min der presteren, hebben zjj medelijdende of minachtende woorden. Het kind dat examen moet doen. krijgt dan het ge voel dat zakken iets schandelijks is. De hierüit. volgen%e angst en schaamte be lemmeren in hoge mate een rustige concentratie. Het zakken wordt een dif famerende zaak, een catastrofale ver nedering. Hetzelfde geldt bjj het zitten blijven in de klas. Kinderen met leer moeilijkheden, bijv. door een partieel gebrek, gebrekkig gehoor, dyslexie, of neurotische pseudo-debiliteit, kunnen door de vaak geuite teleurstelling van hun ouders, die hiervan niets begrijpen, wanhopig worden en karakterstoornis sen gaan vertonen. Deze laatste geval len komen natuurlijk vooral op de la gere school voor. Een minder voorkomende oorzaak van examenvrees is het eigen streven naar perfectionisme van het kind. De leerling wil dan alles zo goed en zo volledig mogelijk doen. Ieder proefwerk moet een topprestatie zijn. Elk veron achtzaamd detail veroorzaakt onrust. Pijnlijke nauwkeurigheid in het werk is een absolute eis. Deze kinderen zijn nooit tevreden met zichzelf. Hun ple zier in het werk en hun vrije fantasie zijn verdrongen. Elkp tekortkoming wordt een reden tot zelfverwijt. Op een examen wordt dit tot paniek. Een vraag die zij niet kunnen beantwoor den ruïneert hun zwakke zelfvertrou wen totaal. Zo komen hun prestaties bij lange na niet tot het niveau van hun werkelijke kennis. Dikwijls zijn het kinderen, die overdreven streng en formalistisch, en voornamelijk door de vader, zijn opgevoed. Kinderen die bang zijn voor de vader, zien hem overal terug, in elke persoon met autoriteit bekleed. De examinator is zo'n persoon. Hij vertegenwoordigt het angstwekkende, veeleisende vader beeld in optima forma. Het kind is bang voor hem, en tegelijk agressief; dat zijn twee kanten van dezelfde zaak. Maar het weet, dat het z(jn vader moet eerbiedigen, zijn agressie moet bedwin gen. Hij is dus machteloos. Elk teken van afkeuring of onvriendelijkheid op het gezicht van de examinator geeft hem een gevoej van verlammende angst voor die geduchte tegenstander. Onnodig te zeggen, dat dan van een echte concentratie op de gestelde vra gen geen sprake kan zijn. Anders ge zegd, het kind heeft dan niet de vrije dispositie over zijn geestelijke inhou den, d.w.z. over de kennis die hjj ver zameld heeft. De keerzijde van angst voor de va der is een te grote binding met. de moe der. Wanneer deze het kind steeds in bescherming tracht te nemen, komt de zakelijke houding van de leerling tot de leraar en de leerstof in gevaar. De school wordt dan een voorproefje van de harde, kille maatschappij, waar in de concurrentie heerst en persoon lijke, „warme" gevoelens geen rol mo gen spelen. De examinator wordt de representant van die kille gemeen schap. De leerling wil liever kind blij ven en zijn volwassen-wording uitstel len. De examensituatie wordt mét vrees en onwil tegemoet gezien. De leerling zoekt dan een rechtvaardiging van zijn wens om onvolwassen te blij ven in zijn onmacht om examen te doen. Het is een onbewust proces, maar zeer effectief. De examinandus staat dan inderdaad voor een volledige black-out" van zijn parate kennis. Men ziet die neurotische angst om vol wassen te worden ook dikwijls bij die „eeuwige studenten", die hun examens steeds maar uitstellen. Bij hen is daar meestal niet veel meer aan te verhel pen, in tegenstelling tot de examen vrees bij pubers en adolescenten. De onbekwaamheid om examen te doen is een door een bepaalde situatie opgeroepen blokkade van het denken. Een dergelijke blokkade kan ook in andere omstandigheden voorkomen, bijv. wanneer men onverwacht in het openbaar moet spreken; iedereen kent de situaties waarin hij „geen woord kan uitbrengen". In de meeste geval len is dat niet zo'n ramp. Maar bij een examen gaat het om de toekomst. Daarom is het goed te weten, dat deze denkbelemmering wel degelijk kan ge nezen, althans verminderd worden, wanneer men de oorzaken maar kent. Tenslotte is er nog dit. De meeste examens, die jonge mensen rnoeten doorstaan, zijn eindexamens, geen toe latingsexamens. Daartussen bestaat in psychologisch opzicht een groot ver schil. Een eindexamen is een afsluiting, geen begin. Dit is in strijd met de al gemene geestelijke gesteldheid van de jeugd, die vooruit kijkt en niet terug. De jongeling en het meisje beleven het eindexamen als een laatste greep in de nek, als een obstakel, hun door de school die zij verlaten willen, in de weg gelegd. Zjj beleven de opgaven groten deels als zinloos, omdat deze niet. op de toekomst gericht zijn, en daardoor geen zinvol perspectief hebben. Het be sef dat meer dan 50 pet. van de ge memoriseerde feiten kan vergeten wor den, werkt verlammend. Een toelatingsexamen heeft daaren tegen een zichtbaar doel. Men wil een bepaalde school binnentreden. Daar voor wordt een zekere omlijnde kennis gevraagd. Iedereen beleeft dat als juist en billijk. Het examen is hier geen deur die gelukkig dichtvalt, maar een poort die opengaat. De concentra tie op de vraagstukken, die „gesteld worden, verloopt natuurlijker, omdat de gedemonstreerde kennis en vaardig heden zelf de inzet zijn, en niet de so ciale status die er aan verbonden is. De universiteiten, academies en an dere instituten die een bepaald eind examen vereisen, beschouwen dat als een criterium, dat men tot zelfstandi ge denkarbeid in staat is. Beter ware het, wanneer de verschillende facultei ten daar zelf criteria voor opstelden, en toelatingsexamens gingen inrichten. Op het ogenblik zijn de middelbare scholen niet meer dan langdurige en kostbare selectie-instituten. Het zou goed zijn, als de eindexamens vervan gen konden worden door een soort van „test-examens" voor iedere faculteit apart, waarbij niet alleen de denkvaar- digheid, maar ook de psychische ge schiktheid om een academische studie te voleindigen, in beschouwing werd genomen. Dat zou zowel het intellec tuele als het financiële rendement van de middelbare scholen, én van de uni versiteiten, aanzienlijk verhogen. DRS. H. VAN BEDEN. - GA.B.'s. waarborgen voor een gezonde wetenschappelijke ontwikkeling gescha pen, waaraan de overheidsbureaus nog steeds een. voorbeeld kunnen nemen. arrneer we toch kritiek oefenen op de nieuwe regeling, dan is dat een kritiek, welke zich richt op de erfenis van minister Suur- hoff. In 1957 moest hij, onder grote drang van de Kamer, zwichten en heeft «hij een regeling toegezegd, waardoor het het publiek mogelijk moest wor den op een gemakkelijker wijze beroeps keuzevoorlichting te verkrijgen van bu reaus en van vaklieden, die hun werk op dezelfde levensbeschouwing baseren als de adviesvragenden. In overmaat, van slimheid heeft hij toen een aantal voorwaarden gecreëerd, waaraan geen enkel bureau kon voldoen. We begrijpen volkomen, dat het de minister van So ciale Zaken a.i., de heer Beel, niet mo gelijk was op zo korte termijn met een volkomen nieuw ontwerp te komen. We hebben er slechts respect voor, dat de heer Beel getracht heeft er alsnog iets van te maken. Wanneer nl. aan de voorwaarde is voldaan, dat er een psy choloog of beroepskeuze-adviseur in volle dienst is, wanneer er garanties zijn. dat het werk, op een wetenschap pelijk verantwoorde wijze geschiedt en wanneer door de bureaus niet meer dan 34 in rekening wordt gebracht aan een adviesvragende, wordt het volle subsidie van 17 uitgekeerd. De heer Beel heeft laten vallen de eis, dat eerst de Collectieve Arbeidsovereenkomst moest tot stand komen door de in dienst zijnde psychologen en beroeps keuze-adviseurs. alsmede de eis, dat eerst een beroepskeuzeraad moest worden ingesteld. De kwestie van het tarief werd, zij het enigszins in gewij zigde tekst, gehandhaafd. Nu zouden we op zich nog niet al te veel bezwaar hiertegen hebben, wars het niet dat de achtergrond van dit be drag, n.l. de wijze waarop het is tot stand gekomen, bij ons op onoverko- menljjke moeilijkheden stuit. We heb ben op zich geen bezwaar, omdat het doel van de verhoogde subsidie moet zijn lagere tarieven voor de adviesvra genden, lager, tot op het bedrag dat ook het Rijksarbeidsbureau meent te moeten vragen. En het is bekend, dat de gemiddelde ontvangst bij de Gewes telijke Arbeidsbureaus veel en veel la ger is dan bij de bijzondere bureaus. Dat betekent, dat in talloze gevallen katholieke of protestantse ouders zich eerst wenden tot bureaus van hun eigen richting, maar als men hoort wat er betaald moet worden gaat men nog eens op informatie uit bij de af deling beroepskeuze van de G.A.B 's en dan blijkt meestal, dat men Jaar- voor veel geringere vergoeding en vaak zelfs gratis terecht kan. In principe vinden we het juist, dat mensen voor een betrekkelijk gering bedrag geholpen kunnen worden, maar dan is de eis toch ook billijk, dat dit ook mogelijk moet zijn bij de katholie ke en de protestantse bureaus. Dan heeft men evenwel rekening te hou den met de werkelijke kostprijs. Bij de laatste begrotingsbehandeling, dus on der minister Beel, is van KVP-zijde ronduit gezegd, dat men niet geloofde, dat de kostprijsberekening objectief was tot stand gekomen. Het is toch ook te dol, dat het Rijksarbeidsbureau moet uitmaken, hoe de kostprijs ligt bij de bijzondere bureaus. Van die zij de is de minister aangetoond, dat de gemiddelde kostprijs van een beroeps keuze-onderzoek op plm. 65 ligt. Er zijn nog tal van gemeentebesturen, (om maar twee voorbeelden te noemen Amsterdam en Nijmegen), maar ook nog enkele provinciale besturen, die aan het feitelijke beroepskeuze-voorlich- tingswerk geen subsidie verlenen. Dan betekent een rijkssubsidie van 17 nog beslist onvoldoende. Maar ais men dan de bepaling maakt, dat, wanneer een bureau een vergoeding vraagt van meer dan 34, slechts voor een ge deelte van het subsidie van 17 in aan merking komt, dan is dat rondweg fout. Nogmaals, sociaal gezien achten wij een lage bijdrage van de ouders het meest gewenst. De nu ontstane moei lijkheid zou al voor een groot deel zijn op te vangen, wanneer men zou zeg gen, dat de gemiddelde betaling de 34 niet te boven mag gaan. Dan komt men in de goede richting. We vertrou wen gaarne, dat de nieuwe minister van Sociale Zaken deze kant van de zaak op zeer korte termijn zal willen bezien, omdat anders de gehele nieuwe subsidieregeling voor sommige bureaus eer een last dan een verlichting is. Een nader bezien van de gehele regeling is overigens noodzakelijk, wil men voor 1960 tenminste met een bevredigende regeling voor de dag komen. In het be lang van het publiek, in het belang van de zaak. iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiHHiiiiiiiiiiti De onverwoestbare Pim Pandoer be leeft in de nieuwste uitgave van Malm- berg in Den Bosch, zijn achtste door Carel Beke voor het jonge geslacht vastgelegde avonturenreeks. „Pim Pan doer loopt in de val" is ditmaal de veelbelovende titel, maar het spreekt vanzelf dat Pims avonturen, waarbij h;j wordt gewikkeld in de perikelen rond een heel vreemd testament, ten slotte toch daartoe leiden dat Pim uit die val wordt bevrijd. Natuurlijk weer dank zij de medewerking van de legen darische en zowel voor Pim als voor het verhaal onmisbare oom Bas. Zes nieuwe uitgaven verschenen er in de Kernpocketserie voor de jeugd bij De Kern in Amsterdam. Voor ieder een is er wat bij; voor de meisjes het in 1938 verschenen boek van Dola de «long „Tussen huis en horizon" en „Zon der geld de wereld rond" van Katha- rina von Arx; voor de jongens een ruimteboek van Leslie Greener „Be stemming maan" en een boekje van Peter de Graaf „De wereld van de autorensport" en voor beide catego rieën Eleanor Grahams „De kinderen die in een schuur wonen" en het be faamde boek van Rider Haggard „De mijnen van koning Salomon". Lannoo in Tielt-Den Haag haalde nog eens een heel oude uitgave op. Zij liet de achtste druk verschijnen van ,.B«- kelandt en de roversbende van het Vrij bos". een oude Vlaamse geschiedenis van de arme boerenjongen Bakelandt. die „ten einde raad" rover wordt maar in een moordpartij betrokken raakt en op het schavot sterft. Pastoor Victor Huys is de schrijver van deze wel ge moderniseerde, maar toch wel duidelijk uit de genoeglijke oude doos stammen de rovershistorie. De Portugese arbiter Campos zal de ontmoeting Nederland-Schotland, die woensdag 27 mei in het Olympisch sta dion te Amsterdam wordt gespeeld, lei den. Zijn landgenoten Soares en Gou- veia zullen hem als grensrechters assis teren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5