ZILVERBERG trekt van groot pr rennersleed Ruime voorsprong in het algemeen klassement SPARTA verslaat Volendam: 7-3 wtie-ki eki het zoiöerm me album Nederlander in race om de Grote Prijs Olympiads Toer door Nederland VIERDE RONDE K.N.V.B.-BEKER Magere zege van Ajax over S.H.S. m. Defilippis wint twaalfde etappe Twee wedstrijden voor sportwagens 01. Spelen 1964 via kunstmaan op televisie Donner verliest en speelt remise VRIJDAG 29 MEI 1959 Vit SLAGEN derde etappe edereen Alle bladzijden van Lampe's nieuwe zomer- modc-albuni zijn vol! Kies nu bij Lampe uit de grootste collectie, die precies op tijd L is gearriveerd, vlak voor uw vakantie en voordat de zomer écht begintKies joyeuze, prettige vakantie-kleding voor stille zomer avonduren, zonnige week-ends en zorgeloze vrije dagenzo fris, jong, jeugdig.zo buitengewoon voordelig! E slaagt voor 100% omdat de kwaliteit altijd onderwerp nummer cén is! U slaagt voor 100% omdat perfecte zo merkleding hoge eisen stelt aan coupe en pasvorm, en wij die eisen kennen. U slaagt voor 100% omdat er zo'n grote keus is! U slaagt voor 100% omdat elke prijs een lage LAMPE-prijs-is! voor zonnige zomermode tegen zomerse zonneprijzen Sa maar kijken bff Ronde van Italië De mijl in 3 min. 56.5 Oostduitser breekt Europees record Brit aan de leiding bij liet zweefvliegen VIJFDE PLAATS VOOR PRINS IN MADRID CHARLES PELISSIER OVERLEDEN Groot Frans wielrenner Vergoossen zegeviert in België Nederlandse renners op het eerste plan Nationalistisch China uit het I.O.C. Amerika ontsteld Zondag op het circuit te Zandvoort Europees kampioen schap basketball Japans idee Internationaal schaak- toernooi (Van onze speciale verslaggever) DONDERDAGAVOND IN STEINS De goden waren met hem. Huub Zilverberg, het renners-fenomeen uit Goirlcbij Tilburg, kon ook na de derde etappe van Olympia's vijfde Toer door Nederland voldaan tussen de koele lakens van zijn tijdelijke pleeg ouders kruipen. De oranje leiderstrui zat hem steviger om de schouders dan ooit tevoren. In het Limburgse dorpje Steins, waar hij zegevierend over de eindstreep stoof, konden de tijdwaarnemers hem al gauw vertellen, dat de voorsprong op zijn naaste concurrent gestegen was tot ruim twee en een halve minuut. Zilverberg had dus alle reden om zich met voldane gevoelens aan de slaap over te geven, maar toch zal hij nog even gedacht hebben aan de mysterieuze krachten, die hem hielpen bij het behalen van een der groot ste triomfen uit zijn nog jonge rennersloopbaan. Tweemaal en dan nog op beslissende momenten profiteerde hij van zeer veel rennersleed. De gesloten overweg voor Roermond en de defecte ketting aan de fiets van de sterke Solo-rijder Balvert droegen veel bij tot zijn succes. In deze wederom gesplitste etappe vloeiden de tranen rijkelijk, 's Morgens op het terrein van de Snijderskazerne in Nijmegen uit de stoffige ooghoeken van de Bredanaar Malipaard en 's avonds aan de finish in Steins waren de waterlanders ook Frans Balvert te machtig. Beiden hadden volop ge rekend op een overwinning, beiden wer den in het zicht van de haven door enorm veel pech teruggeworpen. Onder een loodgrijze hemel begon nen de negentig deelnemers 's mor gens in Winterswijk aan het eerste gedeelte van de derde etappe, een rit over 98 kilometer naar Nijmegen. De Zwaluw-ploeg van Theo van Da] uit Vlijmen verdedigde haar eerste plaats in het algemeen klassement met zo veel allure, dat er voor de overige renners weinig eer te behalen viel, althans zo leek het tot de Sterren- berg, een lastige klim vlak voor de finish op het terrein van de Snijders kazerne in Nijmegen. Onweerstaanbaar Toen brak Ab van Egmond door het kordon van de .zwarte duivels" heen. De tegenslag in de tweede etappe naar interswjjk, die hem een fikse achter stand bezorgde, prikkelde de sterke mi- btair tot een flinke krachtsinspanning, t an Egmond nam enkele meters voor sprong, met zijn ploeggenoten Solaro, jlarings en de Bredanaars Hofmans en Malipaard. Ploegleider Simons van De Baronie uit Breda knikte veelbeteke nend. In een eventuele eindsprint zou z'.in Malipaard hoge ogen gooien. Maar be felle regenvlagen, die op de ge kromde rennersruggen neerkletterden, beslisten anders. In de laatste hocht Voor de eindstreep op het kazemeter- rein ging Van Egmond onderuit en ?lopg tegen het gladde wegdek. Solaro, pofmans en Malipaard vielen over hem Peen en bleven kermend liggen. Huub 'tarings, de enige die overeind bleef, reed met een zuur glimlachje als win baar over de eindstreep. Zijn taak was geweest om voor Ab van Egmond braaf be sprint aan te trekken en de Hage- baar op die manier te helpen bij het Veroveren van de zo fel begeerde bo- b'ficatie In de kazerne kregen de masseurs bid genoeg om hun renners klaar te b'njven voor het tweede gedeelte: de Hf naar Steins over 128 kilometer. In bet peloton hield men zich aanvankelijk ïrg rustig. Desondanks kon de Deen Jlohde het niet langer in de strijd uit houden. De man uit Kopenhagen schud de somher met het hoofd t volgde 5et voorbeeld van ziin nloegmakker Ijpss, die woensdag de Tour verliet. 'Met lang nadat Rohde verdween, liet °ok Bertus Boom zich terugzakken. De jonge renner, die de dag tevo ren in Twente nog door zijn buur meisje krachtig werd toegejuicht, stap te uitgeput in de bezemwagen. Ais derde uitvaller klom Tonny Peters van de Kampioen uit Haarlem in de ,,brok. kenwagen". Hij kreeg bandenpech op het moment dat het peloton fel ging jagen op een groep uitlopers, waai^ onder de ..Zwaluw" Van der Ven en de actieve Haarlemmer Enthoven. De ze ontsnappingspoging werd snel ver ijdeld, en van nu af aan bleef het bij zonder onrustig. Ter hoogte van Venjo werd een nieuwe poging ondernomen. Een grote groep renners, met cracks als Harry Schollen, Hugens, van der Lee, van der Ven en Visser, sprong weg en nam ruim een minuut voor sprong. Klassementsleider Zilverberg had de boot gemist! Het geluk was echter met hem. Weer speelde een bewaakte overweg een dra matische rol in deze lustrum-ronde. Tus sen Neer en Roermond vielen de spoor bomen dicht voor de aanstormende kop- nersjargon kent, weerkaatsten tegen de nersjagen kent, weerkaatsten tegen de voorbij denderende trein. De voor sprong was verspeeld. Een breed lachen de Zilverberg kwam langszij en bleef vanaf dat moment zeer oplettend. Toen Frans Balverts in zijn eentje de sprong naar de zege waagde en enige honder den meters voorsprong veroverde, leid de de lange man in de oranje trui per soonlijk de achtervolging. Met de club genoot van Balvert, Leen Hartmans, en de zwarte renner Van der Lee suis den zij achter Balverts aan, die zij in de stille straten van Echt, op 19 kilo meter van de finish, te pakken kregen. Ketting-drama Maar Balverts had daar op gerekend. Hm kende d.e kracht van zijn demarra ge. Hij en niemand anders kon Zilver berg losrijden. Had hij dat in Heeren veen al niet getoond? Balverts wachtte tot Berg, ongeveer zeven kilometer voor de finish. Toen duwden zijn ster ke benen hem weg van de rivalen, die tegen zoveel kracht niet bleken opge wassen. Maar het pechvogeltje was nog sterker. De ketting van Balverts vloog van het tandwiel en hierop reageerde Zilverberg ogenblikkelijk. Met aiie kracht waarover hij nog beschikte, stoof de lange man langs een verbijs terde Balverts, die niet verder meer kon komen dan de tweede plaats. Hart mans, die trouw op hem had gewacht en ervoor zorgde dat hij weer snel de juiste cadans te pakken kreeg, finish te als derde, vóór een volkomen ieeg- gereden Van der Lee. Eerste helft De eerste helft van de derde etap pe van Olympia's Toer door Neder land, van Winterswijk naar Nijme gen over een afstand van 98 km, is gewonnen door Harings van de mili taire ploeg in 2 uur 23 min. 0.6 sec. De uitslag luidde verder: 2. Wuur- bian (Le Champion) 2.23.14; 3. Nies ten (Wilhelmina) 2.23.14; 4. Van dei- Steen (Wilhelmina) 2.23.14; 5. Corst- Jens (Wilhelmina) z.t.; 6. Enemark (Denemarken) z.t.; 7. Wim v. Smir- ren (Le Champion) z.t.; 8. Scholten tSpartaan) z.t.; 9. Swaneveld (Feijen- °ord) z.t.; 10. Pedersen (Denem.). Tweede helft De tweede helft van de derde etappe, van Nijmegen naar Stein °ver 130 km, is gewonnen door Zil- verberg (De Zwaluw) in 3 uur 5 biin. 4 sec.; 2. Balvert (Olympia) j-05.40; 3. Hartman (Olympia) 3.06.10; 4- Van der Lee (De Zwaluw) 3.06.16; Van der Sluis (De Zwaluw) *■96.21; 6. Van Egmond (Militairen) z-t.; 7. Jansen (Rotterdamse Leeuw) ?-t.; 8. Marinus (Olympia) z.t.; 9. Malipaard (Sportief) z.t.; 10. Brunen- "erg (Limburgse Ploeg) z.t. Algemeen klassement Het algemeen klassement na drie ragen luidt: 1. Zilverberg (De Zwa- fbW) 15.12.39; 2. Balvert (Olympia) J-'-15.26- 3. Van der Lee (De Zwa- huW) 15.15.34; 4. Van der Veen (De £waiuw) 15.15.59; 5. De Jongh (De ^Waluw) z.t.; 6. Walravens (De f-waluw) 15.16.33; 7. Niesten (Wil helmina) 15.16.51; 8. Hugens (Mili- airen) 15.17.03; 9. Swaneveld (Feijen- ®?rd) 15.17.04; 10. Snijder (De Kam poen) z.t.; 11. Solaro (Militairen) bi 7.15; 12. Ramakers (Limburgse i °eg) 15.17.28; 13. Hermes (Rotter- Samse Leeuw) 15.17.41; 14. Van pfaten (Rotterdamse Leeuw) z.t.; 3- Wuurman (Le Champion) 15.17.47. Puntenklassement Het puntenklassement - luidt: 1. pbrioiten (De Spartaan) 63 pnt.; 2. J uurman (Le Champion) 71 pnt.; 3. ^Waneveld (Feijenoord) 72 pnt.; 4. phijder (De Kampioen) 73 pnt.; 5. Balvert (Olympia) 75 pnt. Ploegenklassement I. De Zwaluw (Vlijmen) 43.44.02; Militairen 43.48.46; 3. Le Champion 'Amsterdam) 43.49.55; 4. Pedaalrid- ,£,rK (Rotterdam) z.t.; 5. Wilhelmina Eindhoven) 43.50.03. (Van onze sportcorrespondenten) Volendam heeft niet het élan kunnen opbrengen om, gelijk het vorig jaar in de finale van de bekercompetitie, Spar ta op de rand van een nederlaag te brengen. In de gisteravond voor de vierde ronde van het toernooi om de K.N.V.B.-beker gespeelde wedstrijd moest Volendam met 7-3 de eer aan «le landskampioen laten. Ajax won na een zeer matige strijd van SHS met 2-1, terwijl Rapid NOAD de baas bleef: 5-2. De ontmoeting tussen NAC en Fortuna eindigde in een gelijk spel (2-2). Na vier verlengingen was het nog steeds gelijk en NAC won toen met strafschoppen. VVV verpletterde En- schedese Boys: 7-1. De wedstrijd Hee- renveen-HVC werd uitgesteld tot za terdag ,30 mei. Sparta-Volendam 7—3 De 9500 toeschouwers bij Sparta-Vo lendam hebben zich met verbazing af zitten vragen hoe de wijdbroeken het met een keeper als .Aaitje" Keizer hadden gepresteerd om de eredivisie te bereiken. De doelman was de grote schuldige aan de forse nederlaag (7-3) welke Volendam tegen de landskam pioen leed. Aan niet minder dan vier treffers had Keizer schuld. De wijdgebrookte voor hoede had tegen haar oud-clubgenoot Jannie Schilder bovendien zo goed als niets in te brengen. Het spel van de beide kampioenen heeft zelden het peil bereikt dat zij in hun respectieve competities hebben gedemonstreerd. Aan Volendam-zjjde was men te traag terwijl Sparta in de eerste helft de fout maakte om het te rustig aan te doen, hetgeen de kasteelbewoners op een ge lijke stand (3-3) bij rust kwam te staan. In de zevende minuut kwam Volen dam onverwacht aan de leiding, toen een voorzet van Tol door Smit zuiver werd benut. Drie minuten later caram boieerde een kogel van Wim van dei- Gijp tweemaal tussen lat en doellijn op en neer, voordat scheidsrechter Roo- denburg een goal kon toekennen. Spar ta kwam door een fraai doelpunt van Bosselaar op 2-1 en in de twintigste minuut was een combinatie tussen de Vries en Daniels, welke door de Rotter damse midvoor werd afgerond, spil Karregat c.s. te machtig (3-1). De Vo- lendammers toonden toen echter hun strijdlust en met opportunistische aan vallen belaagden zij keer op keer het heiligdom van van Dijk. Door treffers van Smit en Tol in de 28ste en 32ste minuut, wisten zij een gelijke ruststand te bereiken (3-3). In de vijfde minuut van de tweede helft waren een schot van Van Ede en een fout van Keizer voldoende om de Spartanen aan de leiding te helpen (4-3), welke voorsprong in de vijftiende minuut door toedoen van de Vries en opnieuw Keizer tot 5-3 werd opge voerd. Nog vond Sparta het niet genoeg, want een kopbal van Van der Giip en een schot van Daniels brachten de stand op 7-3. SHS—Ajax 1—2 Ajax heeft zich niet bijster behoeven in te spannen om de kwartfinale van de bekercompetitie te bereiken. SHS speelde zulk pover voetbal, dat ook de Amsterdammers zonder gevaar ver be neden eredivisiepeil konden spelen om toch tot een zege van 2-1 te komen. Na een licht overwicht van SHS schiep Ajax zich in de eerste helft de beste kansen. Swart zag kans voor open doel hoog over te schieten en een schot van Frans werd door De Lange van de doellijn getrapt. Binnen een kwartier na de rust had Ajax de zege binnen. Fransz buitte een misverstand in de Haagse achterhoede zodanig uit, dat Seelen maar voor het intrappen had (0-1) en Van der Kuil zorgde voor 0-2 door een strafschop in een doel punt 'Om te zetten. Vijf minuten voor het einde kreeg SHS ook een straf schop toegewezen omdat Muller hands maakte. De Wit bracht toen de eind stand op 1-2. NOAD—Rapid 2—5 Toen NOAD in de eerste minuten van de tweede helft na een gezapige eerste helft door Wilborts en Meyer een re solute voorsprong nam (2-Ó), leek het tot dusver passieve en slordig spelen de Rapid verloren. Maar dank zij vooral linksbuiten Harmeman slaag de Rapid er in, de eenheid te herstel len. Een treffer van middenvoor Hae- nen luidde dit herstel in, terwijl dezelf de speler met een kopstoot voor de ge lijkmaker zorgde. Vanaf dat moment was er voor Rapid geen vuiltje meer aan de lucht. Tien minuten voor het einde kopte Hanneman een derde doel punt in en wat later volgde Jansen met een nuchter trapje (2-4). Een fraaie kopstoot van Gösgens bracht de eind stand op 2-5. NAC—Fortuna 2—2 NAC bekert verder. Dat was te dan-. ken aan het feit dat zijn doelman De Rijk de vijfde strafschop van Fortuna hield. Die penalty werd genomen door Van der Hart. Twee uur voethal, de normale twee maal drie kwartier plus vier maal zeveneneenhalve minuut verlening, had den geen resultaat opgeleverd. Canjels had in de derde en dertigste minuut na de hervatting de thuisclub een voor sprong van 2-0 gegeven, Angenent re pliceerde in de 35ste minuut met een treffer (2-1) en Van Hoogenhuizen, een der beste mannen uit de NAC-defensie, had in de allerlaatste minuut het onge-1 De Italiaan Defilippis heeft rle 12de Juk een door Angenent ingeschoten bal j «tann* ran It zodanig van richting te veranderen, dat „*PP Van de ronde van Italie- over deze het net deed opzwiepen achter De 141 km van Rimini naar San Marino, RUk (2-2). Toen die sensationale ver-1 gewonnen met een tijd van 3 uur, 48 lenging. Tenslotte vijf penalties, waar- na de spelers van NAC op de schouders naar de kleedkamer werden gevoerd. Amsterdam - Utrecht - Eindhoven - Arnhem Hilversum - Haarlem - Leiden - Breda - Rotterdam Enschede - Alkmaar 3/4 mouw en hoog gesloten... witte kraag en manchetten Ideale japon voor koelere zomer dagen tijdens uw vakantie. Klavertjes-dessin in linde of koren op wit fond. K Zuivere structuur katoen. De rok staat wijd door vaste petticoat. Maten: 38-46 0srjr op foto model rechts Meisjeshloosc an no-iron po- peline. Wat ?n gemak! In wit, bleu, geel en rood. Korte mouwtjes en ook open en gesloten te dragen. Naar leeftijd 3.90-6.50 Kindershort van katoenen cotelé (sterk, was- baar. praktisch!) in vele frisse zomer tinten. Elastieken taille band en 2 op gestikte zakken. Naar leeftijd 3.25-4.95 Jeugdige katoenen zomerjurk met aangcrimpelde rok en giad boven lijfje. Leuke strik- garnering bij de i schouderbandjes en de grote zakken. Kleurrijke deco- U raties op wit fond. i In wit/rood, wit/bleu of wit/geel. Vanaf maat 36 V--.. Creatie: Lampion! op foto model midden Kleine meisjes dragen nu fleurige katoenen zomerjurkjes. Wat zijn ze daar blij mee! De katoenen stof is bedrukt met zomermotief- jes. Leuke boothais met gerimpeld Naar pasjcen.., leeftijd"» m ccn fiJne 7.50- petticoat! 9.95 Gaat er iemand op vakantie zon der zo'n prakti sche topper? Dé favoriete zomerdracht voor dagen beneden de 17 graden! Jeugdig model met reverskraag en 2 zakjes. Van vederlichte zomerflausch in vele lichte tinten. Vanaf maat 34. Voor alle zonnige dagen. Vol bloem* dessin o.a. in marine/ groen/bleu. Aangerimpelde rok waaronder feestelijke petticoat. Glad lijfje en dubbele schouder- bandjes. Soepele katoenen stof. 'v anaf maat 36 Creatie: Lampion! op foto model links De Oostduitse atleet Siegfried Valen tin heeft tijdens wedstrijden in het Pots dam-stadion te Berlijn het Europees re cord op de mijl verbeterd. Hij legde de 1609,31 meter af in 3 min. 56,5 sec. en bleef daarmee 0,7 sec. beneden het re cord van de Brit Derek Ibbitson, die op 19 juli 1957 in Londen de mijl in 3.57.2 liep. Valentin verbeterde voorts het Oostduitse record op de 1500 meter met een tijd van 3 min 40,7 sec. Het wereldrecord op de mijl staat op naam van de Australiër Herb Elliott met 3 min. 54.5 sec. Na de zevende wedstrijd van de na tionale zweefvliegkampioenschappen op Teriet bij Arnhem gehouden luidt het klassement als volgt: 1. Philip Wills (G.B.) 6842 pnt; 2. Frits Seifert (Ned.) 4839 pnt; 3. Hans Werner Grosse (Did) 4618 pnt; 4. Eddie van Bree (Ned.) 4158 pnt; 5. Arie Breunissen (Ned.) 3916 pnt. De Nederlander Prins is in het in ternationaal schaaktoernooi te Madrid op de vijfde plaats geëindigd, die hij deeit met de Brit GoJombek. De Span jaarden Pomar en Perez hebben beslag gelegd op de eerste en tweede plaats met 7 punten. Derde en vierde zijn Relistab(Duitsland) en Toran(Spanje) met 5 pnt., waarna Prins komt met 4% pnt. Charles Pelissier, laatste overleven de van de drie broers, die de Franse wielersport groot hebben gemaakt, is in zijn woning te Parijs overleden. Hij bereikte de leeftijd van 56 jaar. min. 5 sec. Nog steeds behcudt Char- lr r aul de rose trui. De uitslag was verder: 2. Conterno (It.) op 4 sec.; 3. Anquetil (Fr.) op 6 sec.; 4. Carlesi (It.) op 21 sec.; 5. Mas- sjgoan Ut.) op 29 sec.; 6. Bono (It.) op t ,svecj' Hattistini (It.) op 58 sec.; 8. Sabbadin (It.) op 1 min. 30 sec. Na de 12e etappe ziet het. algemeen klassement er als volgt uit: 1. Gaul 47.05.26; 2. Anquetil (Fr., 47.06.00; 3. Zamboni (It.) 47.07.59; 4. Van Looy i n 47-08-23; 5. Carlesi (It.) 47.09.04; 6- ,R°"chlm Ut.) 47.09.54: 7. Poblet (Sp.) 47.09.55; 8. Defilippis (It.) 47.10.10: 9. Massignan x fit.) 47.10.16; 1\ Hoevenaers In Beringen, in Belgisch Limburg, is 'viOHTwedstrijrl voor profs over 1c km verreden. De Nederlandse deel nemers hadden een belangrijk aandeel 1 ,»T IJd' ■De uitslag was: 1. Vergoos- 4 uur 8 min-; 2- Van den Brekel (Ned.) z.t.; 3. Mortiers (B.) z.t.; 4. Bosmans (B.) z.t.: 5. Wagtmans (Ned.) z£> w™ van Est (Ned.) z.t 16. Pos (Ned.) z.t.; 17, De Haan (Ned.) op o, "ÜN, sec-= 19- Capteyn (Ned.) z.t.; 21; Stolker (Ned.) z.t.; 24. Van der Pluim (Ned.)25. Post (Ned.); 30. Adri Voor- tmg (Ned.). Het internationaal Olympisch Comi té heeft op de laatste dag van het Congres te München een resolutie aan genomen, waarbij Nationalistisch Chi na wordt geschrapt van de lijst van de door het I.O.C. erkende Olympische co- mité's. Als reden hiervoor is opgegeven, dat Nationalistisch China niet de gehele Chinese sportwereld vertegenwoordigt. In Amerika is men over deze maat regel hevig ontsteld. Een woordvoerder van het „State Department" verklaarde Het I.O.C. is steeds een organisatie geweest, die de politiek buiten de sport heeft weten te houden, maar het is duidelijk, dat men zich nu in een politieke aangelegenheid heeft bege ven." (Van een onzer verslaggevers) Als men de sportcommissaris van de K.N.A.C., de heer van Haaren, en de in auto- en motorsport-aangelegenhe den bijzonder ervaren Piet Nortier mag geloven en er is geen enkele reden om zulks niet te doen dan is over de autorace om de grote prijs van Ne derland, die zondag a.s. op liet circuit van Zandvoort wordt verreden, op dit ogenblik slechts een ding met enige ze kerheid te beweren: nimmer tevoren is het zo moeilijk geweest als thans om nu al voorspellingen te doen omtrent de einduitslag. Dat dit het geval is, vindt zijn oorzaak in de gehele situatie in de wereld van de internationale auto-racerij. Wat de wagens betreft is er momenteel van een uitgesproken topklasse nauwelijks sprake. Wat de coureurs aangaat: Stirling Moss is de troonopvolger van de vijfvoudige we reldkampioen Fangio, doch de tijd, dat hij werkelijk zijn heerschappij in iedere race kan bewijzen, schijnt nog niet te zijn aangebroken. Die periode begint eerst als er voor deze top-courenr ook een super-wagen geconstrueerd zal zijn. Is men daaraan reeds bezig? Zie daar een der vragen, die eerst zondag middag a.s. omstreeks half zes beant woord zal zijn, als de winnaar van de grote prijs van Nederland 1959 zal zijn afgcvlagd. Eer. volkomen open strijd wordt het dus. Men zie de lijst der deelnemers. Ferrari komt met drie wagens. Zij worden gereden door Jean Behra, Tony Brooks en door Phil Hill, de man uit Texas, die in zijn manier van rijden nog altijd sterk doet denken aan de cowboys uit zijn geboorteland. Dan is er het merk Aston Martin. Met twee wagens van dit produkt een twee en een halve liter renwagen tracht de Engelse industrie een stevige vinger in de pap te krijgen. In veie sportwagen races en in rally's heeft het merk al zeer veel van zich doen spreken en vaak in de meest gunstige zin. Voor wat de Grand Prix-races aangaat wordt hel voor de fabriek in zekere zin een première. De komst van een bij zonder groot aantal Britse journalisten van de auto-vakpers is in dit geval veelzeggendMen verwacht er aan de overkant wat van. Aan het stuur van de Aston Martins zitten Roy Sal vador!, geen onbekende aan onze kust, en Caroll Shelby, ons minder bekend. B.R.M. heeft met twee wagens inge schreven. Harry Schell en Joakim Bon nier zullen ze door het duin jagen. Het volgende merk zal twee soorten be langen dienen: Cooper Climax, de wa gen die de eerste plaats bezette in de grote prijs van Monaco, de eerste race, die dit jaar om de grand prix 10 mei j.l. gehouden is. C*"wrer ver schijnt in Zandvoort met vier wagens. Twee zijn er ingeschreven door de Coo per Car Company en zij worden ge reden door Jack Brabham, de winnaar van Monaco en door Masten Gregory. De twee andere zijn ingeschreven door het Walker Racing Team, voor wie Stirling Moss en Maurice Trintignant zullen rijden. Het veld wordt gecomple teerd door twee Lotus-en met de inrij- der van de fabriek Innes Ireland en Graham Hill en door een Porsche metde Nederlander Carel Godin de Beaufort op de bok. Wat de laatste betreft, uiteraard maakt hij met zijn Porsche de fa briek heeft hem de snelste op het ogenblik voorhanden zijnde toegezegd geen kans op de erepalm. Toch kan hij met de twee wagens van Lotus in de achterhoede misschien voor wat vuurwerk zorgen. Bovendien is het een welkome gelegenheid voor de Neder lander in een echte grand prix erva ringen op te doen. Twee sportwagens De organiserende K.N.A.C. heeft om de race voor de grote prijs heen het volgende interessante programma op gebouwd. Vandaag is de eerste trai ningsdag. Zaterdag wordt er proef ge reden van 10 uur 's morgens tot half zes 's avonds. Op beide dagen geeft Louis van Noordwijk via de geluidsin stallatie op het circuit commentaar en resultaten. Zondag is om 1 uur de start voor de eerste sportwagenrace. Om twee uur starten de twaalf best ge- klasseerden uit deze eersje rit met nog vijf rijders, die bewezen hebben het circuit in minder dan twee minuten rond te kunnen snellen. Daarna worden de deelnemers aan de grote prijs den volke getoond, gezeten in open wagens zonder valhelm en stofbril met hun naam op de wagen waarin ze zitten, rijden zij in kalm tempo langs het cir cuit. alvorens zich te storten in het gro te avontuur, dat elke autorace voor de deelnemers en voor de organisatoren wel altijd zal blijven. Het behoeft nau welijks vermelding, dat alle veilig heidsmaatregelen, voorzover men die kan treffen, genomen zjjn. Te Istanboel is het toernooi om het Europees kampioenschap basketball voortgezet. In de halve finale-poule won Tsjechoslowakije met 66—59 van Roe menië. Frankrijk zegevierde met 66— 63 over België en Rusland versloeg Bulgarije met 6660. De Japanse televisie koestert grote plannen ten aanzien van de Olympi sche Spelen, die in 1964 te Tokio zui len worden gehouden. Men wil de spe len over de gehele wereld op het te levisiescherm laten zien. Hiervoor zal een kunstmaan dienen te worden afgeschoten, die op een hoogte van 36.000 meter een baan rond de evenaar beschrijft. Deze „moedermaan" zal op geregelde tijden kleine manen afstoten, die als tussenstation moeten fungeren om de afstand te kunnen over bruggen van de „moedermaan" naar de aarde. Daar het de Japanse televisie niet mogelijk zal zijn, de enorme kosten, aan de verwezenlijking van het plan ver bonden, te dragen, zal er een beroep worden gedaan op de internationale solidariteit. In de eerste plaats wordt daarbij gedacht aan Amerika, dat voor dergelijke projekten immer een grote belangstelling aan de dag legt. Te Luzern is het internationaal schaaktoernooi voortgezet met de acht ste ronde. Onze landgenoo Donner speelde met zwart tegen de IJslander Olafsson. Na 24 zetten zag Olafsson, die steeds scherp op winst had gespeeld, het nutteloze van zijn pogingen in en bood remise aan. De uitslagen waren: Nievergelt-Larsen 0-1, Keller-Bhend 0-1, Walther-Tal 0-1, Olafsson-Donner 'A-'i- De partijen Fisher-Unzicker. Keres- Kupper, Blau-Gligoric en Duckstein- Barcza werden afgebroken. Voor de zesde ronde werden enkele hangpartijen uitgespeeld. De resultaten waren: Kel- ler-Donner 1-0, Olafsson-Barcza 1-0, Fisher-Larsen afgebr. De stand luidt thans: 1. Tal (Rusl.) 6 A pnt; 2. Fisher (VS) 5 pnt 2 afg. part.; 3/4 Gligoric (Joeg.) en Keres (Rusl.) ieder 5 p ,t 1 uig. part.; 5. Olafsson (IJsland) 5 p t; 9. Donner (Ned.) 3% pnt. Donderdagavond is een begin ge maakt met de zomer-waterpolocompe- titie van de KNZB. De resultaten wa ren; Heren; hoofdklasse: DZV-Robben 3—3; le klasse B: PSV-VZC 9—0. We gens de lage temperatuur van het wa ter werden onderstaande wedstrijden uitgesteld: heren: le klasse A: Neu- reus-Rotterdam; dames: le klasse: DWT-HZC.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7