NAAR AANLEIDING VAN EEN DUITSE RECHTERLIJKE BESLISSING MEDICUS: vertrouwenscode mag niet geschonden worden JURIST: aansprakelijkheid schendt vertrouwenscode niet Orde Wingate, een van de zonderlingste figuren uit de jongste wereldoorlog DE GEKKE GENERAAL Boeiende biografie van Christopher VERVOLG STADSNIEUWS Reclrrnie f Dr. F. QUISPEL EEN ASSISTENT VAN DE PERSONEELSCHEF 40 JAAR K.L.M. ROLA" voor Uw zaak K.K.-leden rally-den door Alblasserwaard Hogere omzet bij Ned. Verbruikscoöperaties AGNES-GROEP Revue Botsing Kalf verdronk niet Afscheid marktmeester Diefstallen faakt Bevorderd BADJUFFROUW N.V. WERF GUSTO v.h. FIRMA A. F. SMULDERS te SCHIEDAM V LAAT NU UW HAARD of KACHEL vakkundig schoonmaken NSC MAANDAG 1 JUNI 1959 PAGINA 8 (Vteas oen medische medewerker) Met verwondering heb ik op 5 mei een bericht in onze krant gelezen over de uitspraak van het Westduitse hoge gerechtshof waarin dit in hoog ste instantie arrest wees inzake een civiele eis tot schadevergoeding. Het betrof een vrouw die wegens een kan kerproces in de buik geopereerd zou worden. Ter voorbereiding van de operatie werd zij bestraald (ik neem aan met röntgenstralen). Na de be straling traden complicaties op, als gevolg waarvan men de operatie niet meer aandurfde. In plaats daarvan kreeg de patiënte toen een tweede serie bestralingen, waarna zij, nu zes jaar geleden uit het ziekenhuis werd ontslagen. Een half jaar later kreeg de vrouw nieuwe klachten details doen hier niet ter zake die blijkens een onderzoek een gevolg van de bestralingen zouden zijn. Dit laat ste is heel goed mogelijk en niet moeilijk te verklaren. De ervaring leert dat als gevolg van röntgen-, ra- diumbestraling e.d. weefselschrompe- ling kan optreden waardoor tere or ganen in de knel kunnen komen. (Van een juridische medewerker) Onze medische medewerker vestigt de aandacht op een onlangs in ons blad 5 mei j.l. vermelde be slissing van het Bundesgerichtshof, West-Duitslands hoogste rechtscolle ge, betreffende de toewijzing van schadevergoeding aan een vrouw die door een medische behandeling een kwaal had opgelopen. Onze medicus valt deze beslissing aan, acht haar onaanvaardbaar en ziet Duitsland op de verkeerde weg, want, aldus be toogt hij, het vertrouwen in de medi sche ethiek brengt mee dat de patiënt zich zonder aanspraak op (volledige) voorlichting onderwerpt aan de be handeling naar het inzicht van zijn arts, zodat aansprakelijkheid van de arts voor de gevolgen van niet (uit drukkelijk) overeengekomen behan delingen de vertrouwenscode zou on dermijnen. En dat gebeurt nu in Duitsland. Instructieve tentoonstelling van eeuwenoudehistorie SliA ADRIANUS JOHANNES VAN DER KROGT AFWEZIG TOT 9 JUNI BEL EVEN TEL. 68788 ELECTRISCH SCHOORSTEEN-VEEGBEDRIJF HAARDENFABRIEK N.V. Moet de dokter zijn patiënt volledig inlichten? De vrouw eiste schadevergoeding van het ziekenhuis. Deze eis is nu ook in hoogste instantie toegewezen. Hoe patiënte het thans maakt vermeldt het bericht niet, maar zij leeft blijkbaar nog, hetgeen, de ernst van de oorspronkelij ke aandoening in aanmerking geno men, opmerkelijk is en zou kunnen plei ten voor de doeltreffendheid van de, zij het niet zonder complicaties verlopen, behandeling. Geheel afgezien van de mérites van de zaak zelf waarover ik het zij uit drukkelijk vastgesteld niet wil oor delen omdat ik niet over voldoende nauwkeurige gegevens beschik, ben ik getroffen door de motivering van het hoge gerechtshof. Het hof stelt dat patiënte niet haar toestemming had gegeven voor de (tweede serie) bestra lingen. Eike geneeskundige ingreep be hoeft volgens het hof de toestemming van de patiënt en deze toestemming is slechts mogelijk als de arts de patiënt vooraf volledig inlicht omtrent de aard en de gevolgen van de ingreep, ook al kan de waarheid omtrent het lijden niet verzwegen worden. Het hof wenst hier dus geen r-' ening te houden met het feit dat de patiënte zich vrijwillig aan de behandeling heeft onderworpen. Het belang van de patiënt Bij zoiets wrijft de consciëntieuze me dicus zich de ogen uit. Het mag juri disch allemaal haarfijn kloppen, er be staat toch ook nog zoiets als een me dische ethiek, die evenmin van gisteren dateert. Naast een ongeschreven medi sche erecode die in de loop der eeuwen geleidelijk is ontstaan, hebben reeds Hippocrates en Galenus ons enkele ge schreven voorschriften gegeven omtrent de handelwijze van de arts in verschil lende situaties. De ambtseed van de moderne medicus is gebaseerd op de eed van Hippocrates welke onder meer reeds zegt: „De geneeskundi ge behandeling zal ik aanwenden ten nutte van de zieken naar mijn ver mogen en oordeel." Ook thans nog gaat de medicus bij het be handelen van een patiënt uit van de vraag op welke wijze het belang van zijn patiënt net best is gediend. Dat geschiedt niet door een zinloze openhartigheid en mededeel zaamheid van de arts, waarbij de niet tot oordelen in staat zijnde patiënt wordt belast met een verantwoordelijk heid waartoe hij kennis en ervaring mist en welke hij niet kan en als regel ook niet zal willen dragen. Redelijke veiligheidsmarge Dat de leek zijn eigen belang in de zen vaak miskent, blijkt uit het op eigen houtje innemen van medicamenten. Het publiek heeft juist de tendenz de gevaren respectievelijk nadelen van therapeutica in het algemeen zolang het mes er niet aan te pas komt te bagatelliseren. Bestralen is meer popu lair dan opereren! Mede daarom heb ik in de medische kroniek van toe vallig twee weken geleden nog eens betoogd, dat het voorschrijven van ge neesmiddelen kennis en ervaring ver eist, omdat haast elk geneesmiddel nadelen heeft. De meeste medicamen ten zijn min of meer giftig en ontlenen daaraan vaak hun werking. Voor ande re therapeutische methoden, met name röntgenbestraling, geldt hetzelfde. Een geneesmiddel of methode wordt daarom alieen toegepast als er een re delijke veiligheidsmarge is. De medicus zal altijd de voor- en nadelen van een therapie tegen elkaar moeten afwegen hetgeen soms moeilijk kan zijn. Bij een ernstige ziekte zal hij er eerder toe overgaan een gevaarlijk medicament toe te passen. Hij moet daarbij wel eens kiezen tussen twee kwaden en pro beren tussen de klippen door te zeilen. Het is zeker niet in het belang van de patiënt (en de ervaring bevestigt dit ten volle) om de patiënt altijd volledig op de hoogte te stellen van de overwe gingen van zijn dokter inzake een toe te passen therapie. „De menselijke waardigheid en het recht op zelfbestem ming", zoals het hof het heeft geformu leerd, wordt naar mijn mening niet te kort gedaan als iemand die terzake kondig is voor een ander die geheel vrijwillig zijn hulp en vertrouwen in roept! een beslissing neemt inzake de te volgen gedragslijn in casu de toe te passen behandeling. Het gebeurt in het dagelijks leven herhaaldelijk dat een leek desgevraagd een advies krijgt van een deskundige dat hij opvolgt zonder het op zjjn mérites te kunnen beoorde len. In onze gespecialiseerde maat schappij is zulks onvermijdelijk. De leek kén onmogelijk een objectief oordeel vellen over de consequenties van een behandeling, zelfs al zou zijn dokter hem de noodzaak enerzijds en de gevaren daartegenover tot in détails voorhouden. Het gaat daarom niet aan te zeggen dat een patiënt zijn toestemming alleen kan geven als hij inzicht heeft in de aard en consequenties van de voorgestelde behandeling. Consequent doorgevoerd zou een medicus dan alleen collega's kunnen behandelen. En het behandelen van een collega is geen si necure, juist omdat hij zo goed op de hoogte is en omdat h\j waar het hem zelf betreft geplaagd wordt door twijfel en angst. Betrekkelijke zekerheid Het andere uiterste zal ik evenmin verdedigen. In bepaalde omstandighe den zal een arts, ook ongevraagd, een patiënt moeten voorbereiden op de mo gelijke gevolgen van een therapie, maar het is niet in het belang van de patiënt hem van te voren een lijstje te geven van alle gevaren die ooit wel eens een gevolg van een gekozen be handeling zouden kunnen zijn. Er zijn veelvuldig toegepaste middelen die tientallen, gelukkig zeldzame, "bijver schijnselen hebben. Stel u voor dat een arts elke keer als hij penicilline toe dient uitvoerig uit de doeken zou moe ten doen welke, zij het in dit geval wei nig voorkomende en meestal niet ern stige, risico's de patiënt loopt. Het zou het genezingsproces niet bevorderen. Wi) hebben trouwens te doen met mensen en niet met machines. Het ef fect van een behandeling is slechts in meer of mindere mate van waarschijn lijkheid te voorspellen. Zekerheid heb ben wij nooit, ten gunste noch ten on gunste. Een andere kwestie is de voor bereiding van een patiënt op het na derend einde. Voor een gelovig mens bestaat hier, al is de praktijk soms moeilijk, geen probleem. Vanzelfsprekend moeten aperte fou ten van een arts door ter zake kundi- gen be- en veroordeeld worden. De be staande medische tuchtcolleges oefe nen hier een preventieve en zo nodig correctieve functie uit. Ook de burger lijke rechter en de strafrechter waken voor de belangen van de patiënten. De vertrouwensrelatie arts-patiënt heeft een zeer subtiel karakter die in som mige situaties zelfs inniger is dan dia tussen man en vrouw. In Duitsland wordt deze naar ik meende in Europa algemeen aanvaarde vertrouwenscode tussen arts en patiënt doorbroken. Het lijkt mij problematisch of het belang van de patiënt daarmee is gediend! Met alle eerbied voor de ethische opvatting waaruit de bezorgdheid is geboren acht ik het wenselijk enige juridische kanttekeningen te plaatsen teneinde de juiste draagwijdte der be slissing te meten en wellicht enige ge moedsrust te hergeven aan arts en pa tiënt. Hierbij moet het voorbehoud worden gemaakt dat zelfs de beste kranten niet altijd een volmaakte weergave kunnen bieden van rechter lijke beslissingen zodat ik door mij te houden aan de gepubliceerde berich ten het gevaar loop, op onjuiste fei telijke grondslag te verkeren. Hier wijs ik met nadruk op. Hoe ligt deze zaak? Na weglating van niet ter zake dienende bijzonder heden komt zij hierop neer: een vrouw die (zoals zij wist?) aan kanker leed, stelde zich in een ziekenhuis onder be handeling, hierin bestaande dat zij na een korte bestraling geopereerd zou worden; deze gebruikelijke behande ling kon echter geen doorgang vinden omdat na de bestraling complicaties optraden; de arts heeft toen zonder nadere Uiteenzetting in plaats van de operatie een voortgezette behandeling door (30) bestralingen toegepast, met blijvend schadelijk gevolg. De rechter wijst haar een schadevergoeding toe van DM. 20 per maand! Reële toeslemming De in het arrest opgenomen over weging dat voor elke geneeskundige ingreep toestemming van de patiënt nodig is, en dat toestemming slechts mogelijk (lees: reëel) is na volledige voorlichting door de arts, schijnt de gedachtengcfng te bevatten dat, nu geen toestemming tot verdere bestra ling was gegeven, de schadelijke ge volgen voor rekening moeten komen van de arts, hetgeen schijnt te impli ceren, dat de arts niet aansprakelijk zou zijn geweest indien de beschadi ging niet was opgetreden (uiteraard!) en evenmin, indien de achteraf schade lijk gebleken behandeling was toege past met reële toestemming van de patiënte. Dit laatste komt dan, anders gezegd, hierop neer dat de arts niet aanspra kelijk zou zijn voor een schadelijke be handeling, indien deze met toestem ming van de patiënt is gegeven, waar bij de toestemming natuurlijk niet ge richt is op de schade doch slechts op de behandeling als zodanig hoogstens met het risico van de schade. Dit nu zou in zijn algemeenheid al te mooi (voor de arts) zijn; het is immers niet aantrekkelijk dat de toestemming tot de behandeling de patiënt het recht zou ontnemen op schadevergoeding wanneer de behandeling door schuld van de arts ondeugdelijk is verricht of te gevaarlijk is gebleken. President Schaerf van Oostenrijk haeft maandag in Wenen het vijftiende congres van de Internationale Federatie van Uitgevers geopend. Het congres dat wordt gehouden in het voormalige kei zerlijke paleis, wordt bijgewoond door 1200 uitgevers uit achttien landen. Hoofd punten op de agenda zijn: Vrije uitwis seling van boeken door vrije uitgevers; bescherming van de auteursrechten en de situatie ontstaan door de instelling van de EuromarkL Aansprakelijkheid ook in fouten Naar algemene opvatting Nederland, is de arts voor waaraan hij schuld heeft aansprake lijk ook wanneer de behandeling in overleg met de patiënt heeft plaats ge had. Hij kan zich tegen deze aanspra kelijkheid verzekeren. De beslissing van het Duitse Hof lijkt mij dus slechts relevant voor het geval de schade wel aan de behande ling doch niet aan de arts te wijten is; en hier beslist het hof dan, dat de arts (slechts) van aansprakelijkheid bevrijd is indien de patiënt, behoorlijk voorgelicht over voor en tegen, in de vat: hier was dus reële toestemming, na voorlichting, nodig geweest, en die lag niet reeds in het feit, dat wellicht de eerste toestemming voor de eerste bestralingen, wel reëel was geweest. Risicoverschuiving Is deze opvatting van het Hof me disch onaanvaardbaar? Neen, zij dwingt immers niet de arts tot on wenselijke openhartigheid, slechts geeft zij een risico-verschuiving naar gelang de houding die de arts aan neemt. Nog daargelaten dat ook een zeer pijnlijke openhartigheid hoewel strikt medisch onwenselijk toch ethisch wenselijk kan zijn (bij levensgevaar lijke ziekten met het oog op de voor bereiding van de dood) is het niet on aanvaardbaar dat de arts een zeker persoonlijk offer brengt voor het door hem verkozen stilzwijgen; de patiënt Is immers machteloos op hem aange wezen en behoort daardoor nog niet zonder meer een aantal hem geheel onbekende risico's te lopen. De aard van de rechtsverhouding arts-patiënt brengt dit mee. Het offer dat de arte brengt is blij kens het bovenstaande door de bespro ken beslissing niet noemenswaardig verzwaard en is trouwens niet groter dan de premie van een beroeps-assu rantie. Is dit betoog een aantasting van de vertrouwenscode, of slechts van het romantisch wags dat daaromheen hangt? Aansprakelijk maar niet laakbaar De Nederlandse rechter is in een ver gelijkbaar geval tot dusver niet tot een uitspraak geroepen en dat is waar schijnlijk een uritig teken. Onjuist zou intussen de mening zijn dat de tucht rechtspraak hier in alle behoeften zou voorzien; vooreerst kan zij het slacht offer geen schadevergoeding toewijzen, slechts straf aan de arts opleggen, doch bovendien is het zeer goed denkbaar dat, bijvoorbeeld in gevallen als het hier aan gehaalde, de arts civielrecht lijk aan sprakelijk is zonder dat .lij iets straf baars of zelfs maar laakbaars heeft ge daan. Volledigheidshalve wijs ik erop dat aansprakelijkheid voor de arts voor zover hier van belang gelijk staat met aansprakelijkheid van zijn ziekenhuis, respectievelijk de gemeente of andere overheid waar hij in dienst is, en dat er van schadevergoeding natuurlijk nimmer sprake zal zijn als de arts kan aantonen dat bij achterwege blijven van de gewraakte behandeling een grotere of even grote Schade, zij het wellicht van andere aard, zou zijn opgetreden. De voor juristen interessante vraag of wij hier te doen hebben met contractuele AAN het begin van de tentoonstelling „40 jaar K.L.M.", die vanmiddag door de minister van Verheer en Waterstaat in het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart werd geopend, staat een éénmotorig Fokkertje. Er ligt een dienstregeling bij, waarin de KLM trots annonceert, dat voor de verwar ming in het toestel is gezorgd. Voet- zakken en warmwaterstoven behoren tot de cabine-uitrusting, wordt de as pirantreiziger blij verteld. Het vlieg tuigje had een accommodatie van twee passagiers. Aan het eind van deze expositie over de jubilerende luchtvaartmaatschappij staat een model van de DC 8, die het volgende jaar in gebruik zal worden genomen. Het eerste straalvliegtuig van de KLM biedt plaats aan 115 pas sagiers en kan in nog geen 43 uur rond de wereld vliegen. Tussen deze twee uitersten ligt de ontwikkeling van de KLM in de voor bije veertig jaar, een gigantische ont wikkeling, die zich vooral in de laatste tien jaren met een supersonische snel heid heeft voltrokken. In een betrekkelijk klein bestek heb ben de organisatoren een goede indruk weten te geven van de vooruitgang in de burgerluchtvaart. Met behulp van foto's, soms oud en vergeeld, kran tenknipsels, affiches en modellen wordt de recente geschiedenis weer levend, eerste postvluchten naar Indië, de Het wordt hoog tijd dat iemand met een grondige kennis van de En gelse geschiedenis een boek schrijft over de eindeloze reeks van mi litaire excentrieken die belangrijke rol len hebben gespeeld in de oorlogen waarin Engeland betrokken is geweest. Want niet alleen is Engeland in meer oorlogen betrokken geweest dan enige andere natie op de aardbodem een opmerkelijk feit, gezien het feit dat de Engelsen geneigd zyn zich te beschou wen als van zeer vreedzame aard maar ook hebben deze oorlogen een grotere collectie van militaire zonder lingen naar voren gebracht dan in enig ander land. „Het Britse leger," aldus heette het onlangs in The Times, „be hoort tot de rijkste vindplaatsen voor excentriciteit welke wij bezitten." De tweede wereldoorlog vormde geen uitzondering. En een van de meest zon derlinge figuren welke in deze oorlog de aandacht trokken, was Generaal Orde Wingate, over wie Christopher Sykes een lang maar zeer boeiend boek heeft ge schreven onder de titel: „Orde Winga te", (575 bladzijden. Uitg. Collins. Prijs 35 shilling). De held van het verhaal, de zoon van een ouderpaar dat behoor de tot de secte van de Plymouth Breth ren en dat meende dat het de kinderen van het gezin niet beter kon bescher men tegen de zondigheid en corrupt heid van de wereld dan door hen zoveel mogelijk te isoleren, was beroepsoffi cier. Hij werd opgeleid aan een militaire academie, waar hij zeer onpopulair was tengevolge van zijn overdreven „anti- kudde"-mentaliteit. Hij studeerde na voltooiing van zijn militaire studies Arabisch, eerst in Londen en vervol gens in actieve dienst bij het leger in Soedan, en ging daarna als officier van de inlichtingendienst met de rang van kapitein naar Palestina. Met het fana- Orde Wingate bij de Chindits, een foto uit 1943, toen men in hem een nationale held ging zien. Churchill liét hem naar Engeland komen en nam hem mee naar de conferentie te Quebec, waar hij een groot succes was. tisme dat hjj zijn hele leven toonde ten aanzien van alle situaties waarin hij emotioneel betrokken raakte, werd hij, ofschoon hij geen Joods bloed had, fa natiek zionist, zo fanatiek dat de zio nisten zelf wantrouwen koesterden over behandeling toestemt en het „norma- chartervlucht le" risico aanvaardt, terwijl in dit ge- eerste inetrcontinentale charterylucnt, val de aansprakelijkheid herleeft wan- eigenlijk de historie van gisteren maar neer een abnormale wending in de be- door een stormloop van gebeurtenissen handeling komt, tenzij dan ^opnieuw ,;oor }lRt gevoel al eeuwenoud", zijn keurig gerangschikt, maar zo nu en dan moet men wel even naar het jaartal kijken, dat op die afdeling prijkt, an ders denkt men te ver terug of te dicht bij. \/oor de fijnproevers een expositie, die weinig spectaculair,, maar bijzonder instructief is, om van te genieten, ij of dellctuele aansprakelijkheid moest in het bestek van deze beschouwing on behandeld blijven. Ik hoop echter te hebben aangetoond dat de rechterlijke beslissing niet zo fnuikend is voor de medische ethiek, of voor de vertrou wenscode, als men op het eerste gezicht zou menen. W. Het vat met de blauwe randen, het huis met de grijze luiken en de schuur met de groene deuren, het. waren alle puzzels, die de rally-rijders van de Katholieke Kring Rotterdam gisteren rood van op winding hebben gemaakt. De sterrit voer de door de Alblasserwaard, een gebied, dat toeristen heus wel wat te bieden heeft, maar het is twijfelachtig of de deel nemers aan deze tweede rally voor au to's en scooters er meer van hebben ont houden dan kilometerpalen, bruggen en kruispunten. Intussen hebben de veertig chauffeurs en hun kaartlezers zich niet zozeer door het natuurschoon als wel door de spanning van deze rally gerecreëerd en er is met een enthousiasme aan deel genomen. dat de organisatoren van het evenement het echtpaar P. Seeuwen. wel deugd moét hebben gedaan. Het gehele traject was in drie parten verdeeld. Voor de pauze in restaurant Van Kekem bij Gorinchem werd gereden aan de hand van een routebeschrijving. Daarna moes ten de deelnemers de weg maar vinden met behulp van foto's en tenslotte vor- den pijlen de enige aanduiding. Het hele plan de campagne vertoonde derhalve .de nodige esprit, een esprit die uiteraard ook van de rallyrijders verwacht werd. Van degenen die van de rechte weg afdwaal den, belandden er enkelen zelfs in de buurt van Utrecht en deze verdoolden slaagden er natuurlijk niet meer in tijdig bij de finish, de Kreeksehaven in IJssel- monde. te arriveren. Vele deelnemers bleven na de uitslag nog in Lommmeriik bijeen om gezamenlijk aan een diner aan te zitten. De uitslag was: 1. H. BreveH. Engel man; 2. A. Morelmej. W. Bom; 3. echt paar Lamé. De winnaars van het vorig jaar de secretarissen van ^et- bisdom E. Guljé en M. J. de Jong behaalden de vierde plaats en moesten de wisselbe ker dus afstaan. In totaal waren tien prij zen beschikbaar gesteld. Uit het zo juist verschenen jaarver slag der Centrale der Nederlandse Ver bruikscoöperaties blijkt dat de omzetten over 1958 inclusief die der dochteronder nemingen tot ruim 136.000.000 (127.297.000) gestegen is, of tewel met 7 pet. De totale omzet in de levensmiddelensector bestond voor ruim 47 pet uit zelfgeproduceerde artikelen. In de meelfabrieken was de hoeveelheid vermalen tarwe hoger dan in enig voor afgaand jaar. De directie vestigt nog eens de aandacht op de betekenis van de eigen meelproduiktie in het lioht van de ver dere machtsconcentratie in de .particuliere maalindustrie. Deze machtsconcentratie leidde tot duidelijke spanningen binnen het maalkartel welke op het einde van het jaar tot uitdrukking kwam in het niet bestendigen der kartelovereenkomst. Nederlandse Verbruikscoöperaties is in staat geweest met succes het hoofd te bie den aan deze meeloorlog. Overigens kwa men ook in de meeste andere sectoren belangrijke stijgingen van de omzetten voor, behalve bij de chocolade- en suiker werkafdeling, waar de omzet door de zeer hoge prijzen van de cacaobonen een te rugslag te zien gaf. Ook de omzet in mar garine bleef enigszins achter door de con currentie van de sterk gesubsidieerde roomboter. Het bedrijfsoverschot onderging een stij ging van 2.7 (2.4) miljoen. Na aftrek van verschillende bijzondere kosten en reser vering voor de belasting resteert een net to overschot van f 571.000 '587.690) Voor gesteld zal worden hiervan f 186.000 of ruim 32 pet aan de deelgenoten op basis van hun zakelijk verkeer met de lande lijke organisatie uit te keren. In deze cij fers zijn die van de dochterondernemingen niet begrepen. De verkoop op afbetaling van duurzame verbruiksgoederen nam in het verslagjaar belangrijk toe; het aantal contracten stee» met ruim 20 pet, de totale omzet met ruim 30 pet. Aan het eind van het verslagjaar waren bij de 237 deelgenoten in totaal 366,000 gezinnen aangesloten. De Agneegroep va.n de Haven-parochie heeft het klaargespeeld, een revue-avond in tlkaar te zetten over haar eigen groeps leven. Ze durft het zelfs a'an, ook de pa rochianen uit te nodigen. Waarom eigen lijk niet? De jeugdbeweging is immers een deed van de parochie en heus no gniet het minst actieve doel. De Agnes-groep zou het heell gewoon vinden. als men van haar werk kennis nam. Kom, trek eens uw beste pak of jurk aan, en ga eenis een prettige avond uit naar de revue van de groep in de zaal van Musis", Lange Haven, op vrijdag 5 juni om 8 uur. Programma's, tevens bewijs van toegang zijn te verkrijgen bij guido J. Kreuger, Raam 3. bij pater Berendsen. pastorie Hoogstraat 87 en 's avonds aan de zaal. De vijftienjarige H. P. W. van Deureen liep zondagavond een hersenschudding op bij een botsing tussen de bromfietser H. A. M. H en de motorrijder G. M. J. op de hoek van de Grote Markt en de Nieuwstr. De jongen zat op de duo van de 'bromfiets De G.G. en G.D. heeft hem naar dr Dr. No lets tich ting gebracht ,waar hij is behan deld. De botsing ontstond, toen de brom fietser geen voorrang verleende aan de motorrijder, Zaterdagmiddag is e enkalf van. H. v.d. Da i,n een sloot langs 'de spoorlijn Schie dam—-Delft terecht gekomen. Het 'dier zag geen kans er weer uit te komen, maar na dat de politie eenmaal wae gealarmeerd is het er met een tractor uitgetrokken. Het kalf wa8 nog volkomen gezond. Zaterdag heeft het afscheid plaats ge vonden van de heer H. van Hoogdalen, hoofdopzichter van de gemeentel. Ver voer. Reinigings en Ontsmettingsdienst. Hij is 41 jaar in dienst geweest en gaat nu met pensioen. De heer van Hoogdalens was vele jaren marktmeester. Aanwe zig waren de directeur, de heer Kraan, voorts mr. van Broekhove namens het ge meentebestuur. de heer Brunt, afgevaar digde van de commisie van Bijstand en de oud-directeur de heer K. Dekker. Er werden diverse toespraken gehou den. resp. door de heer Kraan en door de wethouder, alsmede door de heer A. Maan, als voorzitter van de jubileumcommissie, die hem namens het personeel een horloge schonk. Er waren bloemen voor mevrouw v. Hoodalens. voorlichting, overleg en toestemming aanwezig is. Meer mogen wij in het arrest niet lezen. Merkwaardig is, dat het zich be schikbaar stellen voor (30) bestra- 1 lingen niet als toestemming is opge- W Z. vermist een portemonnaie met vier gulden Uit 'zijn kledin, die hing in het kleedlokaal op het sportterrein Boshoek. G. J. O. vermist zijn 'bromfiets, die stond in een schuur achter de Boerhave'laan. P. J. J. v.d. W. heeft aangifte gedaan van een poging tot diefstal van zijn auto, die geparkeerd stond op 'het parkeerter rein aan de Koemarkt. Hij had de auto afgesloten neergezet en vond later de raampjes openstaan, terwijl de draden van het daisbord waren losgemaakt. B van 't H .uit Roterdam heeft aan gifte gedaan van diefstal van een vlet, die behoort bij de drijvende bok Holland, die gemeerd ligt bij de scheepswerf De Jong aan de Westfrankenlandsedijk. Bij de gemeentepolitie te Schiedam zijn met ingang van 1 april de 'hoofdagent J. P. van Biezen en J. A. van der Loo be vorderd tot brigadier. De agente bij de kinderpolitie mej. G. M. J. Adriaansens werd bevorderd tot hoofdagente. zoveel extremisme. Maar hjj organi seerde de Joodse Guerillatroepen, en met zjjn onmiskenbaar militair genie ontwierp hjj opleidingsmethoden en nieuwe vormen van taktiek welke nog heden de basis vormen voor de oplei ding in het leger van Israël. Na Palesti na volgde Ethiopië waar hij, met fana tieke geestdrift, voor een onafhankelijk Ethiopië vocht tegen de Italianen. Maar zijn roem is voornamelijk gebaseerd op zijn leiderschap van de Chindits, met wie hij in twee campagnes krijg voerde tegen de Japanners in Birma vanachter hun eigen linies. Wingate kwam om tengevolge van een vliegtuigongeluk in het midden van de tweede campagne. Er zijn twee factoren welke Wingate hebben gemaakt tot een van de meest omstreden figuren onder Engelands mi litaire leiders. De ene factor is zijn per soonlijkheid. de tweede het militair be lang van zijn oorspronkelijke guerilla- teehniek. Over de laatste kwestie zal men het voorlopig niet eens kunnen worden. De oordelen van de militaire deskundigen zjjn, zoals gewoonlijk, zo gekleurd en verwrongen door enerzijds kwaadwilligheid, wrok en jaloezie, an derzijds door kritiekloze bewondering, dat een onpartijdig oordeel vooralsnog niet mogelijk is. Ten aanzien van Wingates persoon liggen de zaken niet beter. Wingate was een zeer edelmoedig man, onder meer in die vorm van edelmoedig heid welke geld kost en anoniem ge schiedt. Maar hij miste dikwijls alle edelmoedigheid in zijn oordeel over personen, vooral indien deze perso nen zijn 'superieuren waren. De man was een genie, maar kon in zijn psy chologisch oordeel over anderen de grootste blunders maken. Hij leed aan vervolgingswaanzin, en zijn ge loof in een goddelijke roeping, als veldheer en voorvechter van idealen die achtereenvolgens zijn geestdrift verwierven, grensde aan hoogmoeds waanzin. Zijn verachting voor dege nen die zijn meningen niet deelden was pathologisch evenais zijn talrijke uitbarstingen van mateloze woede. Hij had geen gevoel voor humor, was geneigd tot zelfmoord, en maakte zich schuldig aan handelingen van in subordinatie, welke soms, indien zijn superieuren niet zoveel meer ver draagzaamheid en begrip hadden ge toond dan Wingate zelf, hadden kun nen worden uitgelegd als verrader lijk. Deze grote en zelfs geniale lei der in dagen van oorlog werd door velen beschouwd ais een geheel onmo gelijke, ongelikte beer van een man. Maar zijn manschappen, die zijn hel denmoed met hem deelden, aanbaden hem en sommigen van zijn superieu ren, zelfs onder hen die het meest van zijn nukken en eisen te lijden hadden, bewonderden hem, waaron der Lord Louis Mountbatten die één keer z\jn geduld niet langer kon be waren en aan Wingate seinde: „UW verbijsterend telegram heeft mij doen beseffen hoe u zo verbazend veel succes hebt behaald met uw po gingen u onpopulair te maken bij mensen die maar al te zeer bereid zijn u terzijde te staan." In zijn fraai geschreven en grondig werk toont Christopher Sykes duidelijk dat hij heeft geschreven in de rol van apologeet. En ondanks de grote ver diensten van de biografie is het moei lijk zich te onttrekken aan de indruk dat Sykes tot op zekere hoogte ge faald heeft. Hjj getroost zich zoveel moeite om zijn held vrij te spreken, dat men niet na 'kan laten zich af te vragen of Wingate niet inderdaad behoefte had aan een uitzonderlijk bekwame en toe gewijde verdediger. Doch liever zo dan andersom. Er is te veel haat gezaaid en venijn gespoten in na-oorlogse gene- raalsmemoires en biografieën om het niet toe te juichen, dat er eens een keer een fraaie en boeiende biografie ver schijnt welke is ingegeven door een overdaad van naastenliefde en bewon dering. DAAN VAN DER VAT Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kort stondig geduldig gedragen lijden, zacht en kalm, geheel overgegeven aan Gods H. Wil, voorzien van de H. Sa cramenten der Stervenden, onze beminde Broeder, Be- huwdbroeder en Oom in de ouderdom van 55 Jaar. Uit aller naam: W. VAN DER KROGT Schiedam, 31 mei 1959 Broersvel'd 149 Rozenkransbi'dden dinsdag- en woensdagavond in de kapel van de Dr. Noletstichting te 6.30 uur, alwaar de overledene ligt opgebaard. Bezoek 's avonds te 6.30 uur en na het Rozenkransgebed. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op donderdag 4 juni a.s. in de parochiekerk van de H. Jo annes de Dooper, Hoogstraat. De stille H. Missen te 7 uur en 7.30 uur en de plechtig gezongen H. Requiem mis te 9.30 uur, waarna de begrafenis zal plaats hebben vanuit de kerk op de R.K. Begraafplaats te Schiedam. Geen bloemen - gaarne H. Missen. VROUWENARTS SCHIEDAM Waarn: Telefoon 69126. HET SPORTFONDSENBAD SCHIEDAM vraagt voor vaste of tijd. dienst voor s c h o o nma ak.we rkza a mh e - den en toezicht op de kleed zalen (event, gedeeltel. dienst). Minimum leeftijd-18 jaar. Aan melden: dinsdagmorgen 10.30— 11.30 uur of na telefonische afspraak 69600. BIJ DE kan wonden geplaatst die tot taak za] hebben de personeelschef in het bijzonder bij de administratieve uitvoering van diens taak bij te staan. De te benoemen functionaris dient een middel bare schoolopleiding (of daar mee gelijk te stellen opleiding) te hebben genoten en goed met mensen te kunnen omgaan (zowe'l met arbeiders als met kantoorpersoneel en technici). Kennis van maehineschrijven strekt tot aanbe- veeling, leeftijd plm. 25 jaar. Sollicitaties met vermelding van leeftijd, schooloplei ding en praktijk ervaring worden gaarne ingewacht bij de afdeling Personeelszaken, Maasdijk 5 te Schiiedair Door onze jarenlange gespecialiseerde kennis op het gebied van OLIESTOOKHAARDEN (die een speciaal onderhoud vergen) kunt U verzekerd zijn van het vakkundig schoonma ken en repareren van alle soorten HAARDEN en KACHELS. en onze servicedienst staat voor U klaar! Tevens is aan onze zaak verbonden een Nu Uw schoorsteen feilloos GEREINIGD! GEEN ROET of STOF meer in Uw huis Bezoek a.s. zaterdag onze demonstratie f/ Afd. Techn. Verkoopkantoor „ROLISTA" NOORDVESTSINGEL 89 SCHIEDAM mmpioe 20 woocdeo 50 ets. 6lb woord meer 6 ets extre tot een maximum van 60 woorden bij vnnrulttvnahne Personeel gevraagd Gevraagd naaisters en leerlingen. Aanmelden Wortelboer's Confec tiebedrijf, Nieuwe Binnenweg 310 Rotterdam. Telefoon 34080. Handel en Bedrijf Alles op het gebied van muziek instrumenten. Van Krogten heeft het. Rotterdamsedijk 148. Telef. 67026. Voor schoorsteen vegen en v> metselwerken alleen Fa. V- Borrani, Lange Achterweg telef. 68421. Voor pasfoto's naar K. van ren, Hoogstraat 10. In een gereed. Diversen Voorkom prikkelbaarheid die v®'s, de oorzaak van slecht en orllzef, tig slapen is met Calma Dra£e 2.* bij elke drogist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8