Eén graad temperatuurverschil: zes passagiers minder mm Piloten zullen voortdurend op hun qui-vive moeten zijn W. Minister Luns installeert het vluchtelingencomité op /9ders lip! ongerust over het landbouwbeleid Unieke cursus voor moeders van slechthorende kinderen DE CARNAVAISMOORD PROBLEMEN VAN STRAALTIJDPERK Zwendel met schilderijen Schiphol wekt bezorgdheid Geen protestants contra-concilie Koningin woont plechtigheid hij Tegen de kinderbijslagverzekering Ontwikkeling van gehoorvesten in een zo vroeg mogelijk stadium i Kampioen met luchtziekte V B WOENSDAG 3 JUNI 1959 PAGINA 3 Kunsthandelaar weer m arrest Wereldraad van Kerken: KON. AKADEMIE VAN WETENSCHAPPEN Nieuwe leden In Vredespaleis te Den Haag mm Mr. Beernink op jaarvergadering Oost-Duitsland over weegt tegenmaatregelen Raadsbesluit Haarlem geschorst Inzake bijdrage aan Bloembollencultuur Probleem moet opge lost worden Pastoor G. Bakker komt naar Nederland In 1954 op 63-jarige leeftijd priester gewijd In Pottsville Explosie van tank met propaangas; elf doden, tien gewonden door MARTIN MONS Frits Seyffert lïJL t i De Amsterdamse kunsthandelaar, die volgens de Deense justitie de hoofdfiguur is geweest in een zwendel- affaire met oude schilderijen, bevindt zich weer in voorlopige hechtenis. In februari werd hij gearresteerd doch korte tijd later door de Amsterdamse rechtbank tegen een borgsom van 10.000 voorlopig jn vrijheid gesteld. Hij zou de daarbij gestelde voorwaar den, dat hu gedurende het gerechtelijk vooronderzoek geen contact met getui gen in deze zaak mocht opnemen, heb ben overtreden. In de zomer van 1958 zou hij te zamen met een Duitse kunsthandelaar uit Dusseldorp, aan een Deense fabri kant in Aalborg vierendertig 18-eeuw- se schilderijen voor circa anderhalve ton hebben wrkocht, terwijl zij maar hoogstens 5.000 gulden waard zouden zijn. De Duitse kunsthandelaar is in Denemarken gearresteerd en berecht. Advertentie (Van onze luchtvaartredacteur) Met de komst van het straalver keersvliegtuig is de luchtvaart er niet eenvoudiger op geworden. De maat schappijen staan voor enorme techni sche, commerciële cn operationele pro blemen en het personeel zowel op de grond als in de lucht zal aan aanzienlijk hogere eisen moeten vol doen. Op een informatieve bijeenkomst voor de pers hebben drie deskundigen van de K.L.M. dat duidelijk gemaakt. Gezagvoerder J. J. Bak, hoofd vlieg technische dienst, toonde met tal van voorbeelden uit de praktijk aan dat de piloten in het straaltijdperk meer nog dan nu voortdurend op hun qui- vive zullen moeten zijn en hun werk met grotere beslistheid en nauwgezet heid zullen moeten verrichten. Zij zul len daarbij verschillende moeilijkheden moeten oplossen, waarvoor ze in de cockpit van hun vliegtuigen met zui germotoren nooit hebben gestaan. Zon der twijfel, aldus de heer Bak, zullen de KLM-piloten na een grondige trai ning tegen deze nieuwe problemen op gewassen zijn. De ervaren KLM-gezagvoerder was minder optimistisch over de techni sche mogelijkheden die de luchtha ven Schiphol in de eerste jaren van het straaltijdperk aan de snelle lucht reuzen zal kunnen bieden. Als de uit breidingsplannen vah Schiphol een maal verwezenlijkt zijn zal onze na tionale luchthaven aan alle eisen vol doen. maar in de jaren 1960 tot 1963 zal er nog veel ia wensen over blij ven. Gedurende al die jaren, en misschien nog wel langer, beschikt Schiphol slechts over één baan, 07-25, die lang genoeg is om een volledig beladen straalverkeersvliegtuig te kunnen la ten starten, terwijl op de baan 19 lan dingen mogelijk z\jn. Als om de een of andere reden een van deze banen niet gebruikt kan worden is er geen andere beschikbaar. En wanneer er bij voorbeeld een krachtige zijwind staat zal de gezagvoerder die moeilijkheid maar moeten zien te overwinnen. Daar het landen met een straalver keersvliegtuig aanzienlijk moeilijker is zagen de KLM-piloten ook de nieuwe baan graag uitgerust met een I.L.S.- systeem, dat instrument-landingen mo gelijk maakt. Als baan 19 verlengd zou Worden tot 3.000 meter in afwachting Van de verwezenlijking van de huidige Plannen en er meer taxi-banen zou den komen, zou een andere liartewens Van de vliegers in vervulling gaan. bereid de bemanning pas in de lucht kan bepalen of de eindbestemming kan worden gehaald of dat een tus senlanding moet worden gemaakt. En BOAC heeft al eens een vlucht twaalf uur moeten uitstellen. Als men zich realiseert dat op een straalverkeers vliegtuig als de DC-8 per minuut tien gulden moet worden afgeschreven bljjkt wel welke kosten een derge lijk oponthoud voor een luchtvaart maatschappij met zich meebrengt. Op internationaal niveau zal men tot een grondige coördinatie tussen de mili- i mi i ui ii linn ii in minimin ii ui iiiiiiimiiii ui in minimi mm iinnmninnmininnnininnnmnininnniininmninnmm taire en burgerluchtvaart moeten ko men om dit probleem op te lossen. In ons land zal dat volgend jaar ook absoluut noodzakelijk zijn omdat de voornaamste startbaan van Schiphol precies in de richting van het vlieg kamp Valkenburg voert. Plannpn om Valkenburg ten behoeve van Schiphol op te heffen schijnen definitief van de baan te zijn, maar ondertussen duurt het overleg over de wijze waarop de moeilijkheden uit de weg moeten wor den geruimd nog steeds voort. Men moet uit al deze vliegtechni sche problemen niet de conclusie trek ken, dat aan het vliegen met straal verkeersvliegtuigen meer risico's ver bonden zouden zijn dan aan een vlucht met een toestel met zuigermotoren. De luchtvaart ziet het straaltijdperk met het volste vertrouwen tegemoet. De ervaringen die BOAC, Pan Ame rican en Aeroflot in de afgelopen maanden hebben opgedaan, hebben dat vertrouwen nog versterkt. Zoals ieder nieuw vliegtuigtype heeft ook het straalverkeersvliegtuig echter zijn eigenaardigheden. De bemanning en het grondpersoneel krijgen gedu rende een intensieve training evenwel volop gelegenheid daaraan te wennen. KLM-piloten die al met de DC-8 heb ben gevlogen hebben niets dan lof voor de uitstekende vliegeigenschap- pen van het snelle toestel. De KLM is inmiddels al begonnen een aantal geselecteerde leden van het vliegend personeel vliegers en boord- De DC-8, het straalverkeersvlieg tuig, waar de KLM er acht van heeft besteld. Het staat thans wel vast, dat dit aantal nog met vier zal worden uitgebreid, die met aanmer kelijk zuiniger motoren zullen wor den uitgerust. Eén zo'n DC-8 kan per jaar 220 maal een retourvlucht naar New York maken en dan ruim tweemaal zoveel passagiers vervoe ren (25.520) als bijvoorbeeld de Statendam, die dertien retourvaar ten kan halen en daarbij 11.700 pas sagiers over de Oceaan kan zetten. met straalverkeersvliegtuigen dat toch wel zeer gewenst maakt. Men streeft ernaar de tussenlandin gen op vluchten naar het midden, en verre Oosten te beperken tot een half uur waarbij de passagiers bij gebrek aan tijd in het vliegtuig zullen blijven, afgewisseld door een oponthoud van drie kwartier, waarbij de luchtreiziger even de benen zal kunnen strekken. In principe, zo deelde de heer Van Dam mee, gaat de KLM er van uit dat de DC-8 in zeven jaar zal kunnen worden afgeschreven. Tot nu toe schreef de KLM haar vliegtuigen in vijf jaar tijds af, hetgeen een belangrijke ro] speel de in het financiële beleid van de maat schappij. iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiikiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniiiiiiii Gezagvoerder Bak, die in de V.S. j werktuigkundigen om te scholen geoefend en gevlogen heeft met de I v.?,or ^C-8. pe training is omvang- DC-8 het straalverkeersvliegtuig j rlJker e" langduriger dan voor enig waarvan de KLM er acht heeft be- j ande/ vliegtuigtype. De kosten ervan steld en er vier zal bijbestellen 1 worden Per bemanningslid op 60.000 heeft de volgende moeilijkheden opge- gulden geschat. merkt, die de piloten zullen moeten i Big. Driessen, hoofd van het 1 wetenschappelijk bureau van de KLM, deelde mee dat de vier toestellen van leren overwinnen. De meteorologische dienst zal zeer nauwkeurig opgave moeten doen van de geschatte windsnelheid en de tem peratuur boven de startbaan op het tijdstip van vertrek. Blijkt de tempe ratuur bij de laatste controle één graad hoger of de windsnelheid vjjf km. min der te zijn dan zal, als de lengte van de baan geen 30 meter speling geeft, de vracht met 1300 pond moeten wor den verminderd of zullen zes passa giers met hun bagage het vliegtuig moe ten verlaten. De gezagvoerder zal zeer precies het rnoment moeten bepalen waarop hij het heuswiel van de grond trekt. In vlieg tuigen met zuigermotoren was daarbij Jtog enige speling mogelijk, maar ge- Peurt het in een straalverkeersvlieg tuig te vroeg of te laat, dan zal het 'bestel ,,meer baan" nodig hebben. Daar komt nog bij dat als het neus- iviel in de start eenmaal van de grond 's de gezagvoerder niets meer van de "aan kan zien en onmiddellijk op zijn 'hstrumenten moet gaan vliegen. Een straalverkeersvliegtuig moet be slist op die kruishoogte vliegen waarbij de motoren zo weinig mogelijk brand stof gebruiken. Geringe hoogteverschil len hebben al een aanzienlijk hoger Pfandstofgebruik tot gevolg. De beide luchtvaartmaatschappijen dia al maan den lang met straalverkeersvliegtuigen ever de Atlantische Oceaan vliegen, EOAC en Pan American, hebben even wel de nare ervaring opgedaan dat mi- j.'taire straalvliegtuigen voorname- Hik Amerikaanse voortdurend hele gebieden boven de Oceaan blokkeren. De Boeings en de Cornets kunnen daar door zelden de gewenste vlieghoogte u&nhouden. Pan American is al tot de conclu sie gekomen, dat hoe zorgvuldig het Vliegplan op de grond ook wordt voor- het type DC-8 die naar thans wel vaststaat aan de reeds bestelde vloot van acht vliegtuigen zullen worden toegevoegd, over aanmerkelijk zuiniger motoren zullen beschikken. Een verge lijking trekkend tussen de vervoers- mogelijkheid van bijvoorbeeld de Sta tendam en de DC-8 kwam de heer Driessen tot de conclusie, dat het straal verkeersvliegtuig per jaar ruim twee maal zoveel passagiers (25.520) over de Oceaan kan vervoeren als het schip (11.700). Mr. H. van Dam, onder-directeur en hoofd vervoersvoorbereiding, zette uit een dat de onzekerheid die nog beslaat over de tarievenkwesties en de toekom stige luchtvaartpolitiek van verschillen de landen het bijzonder moeilijk maakt de commerciële en operationele plan nen definitief vast te stellen, terwijl de zeer nabije start van de KLM De Wereldraad van Kerken te Genè- ve ontkent, dat er plannen bestaan om als tegenhanger van het Algemeen Concilie in 1962 een protestants beraad voor te bereiden. Volgens mededeling van de bekende Westduitse dominee, proost Hans Asrnussen te Hamburg, zouden tussen de Wereldraad van Ker ken en katholieke theologen discussies zijn gevoerd over een dergelijk conci lie en zouden zij tot de wenselijkheid daarvan besloten hebben. Dit protes tants concilie zou alle kerken verenigen, die bij de Wereldraad van Kerken aan gesloten zqn, en bereid zijn alle vragen van het Algemeen Concilie te beant woorden en zijnerzijds ook het Romein se Concilie vragen te stellen. In zyn verklaring zegt de Wereldraad van Kerken, dat er wel steeds gesprek ken met katholieke theologen worden gevoerd, doch niet met bovenbedoeld resultaat. (KNP). Bij K.B. zijn bekrachtigd de benoe mingen van de heren prof. dr. L. C. P. van Hove, prof. (1r. W. T. Koiter, prof. dr. ïr. H. J. Van der Maas en prof. dr- A. van Wijngaarden tot gewoon lid, prof. dr. h. von Frisc.h en dr. L. Neel toi buitenlands lid en prof. dr. J. Korevaar en dr. <jjoljsIces tot cor respondent van de afdeling natuurkun de der koninklijk,. Nederlandse Akade- mie van ®®schappen. Chief Whip De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft vandaag, bij de installatie van het Nationaal Comité Vluchtelingcnjaar 19591960 in het Vredespaleis te Den Haag, de vluch telingen „het meest tragische begelei dingsverschijnsel van onze na-oorlogse wereld" genoemd. H.M. Koningin Julia na woonde de plechtigheid bij en sprak het comité ook toe. In zijn rede zei de minister, dat de aanwezigheid van H.M. de Koningin bijzonder reliëf verleende aan de installatie-bijeenkomst. Mr. Luns verklaarde dat reeds veel voor de vluchtelingen is verricht. „Maar nog steeds is het probleem verre van opgelost. Wel wordt bij een speciale ge beurtenis het geweten van de wereld plotseling wakker geschud en worden nieuw ontstane stromen van vluchtelin gen geholpen. Zo is het eens acute pro bleem van de tienduizenden Hongaren praktisch uit de wereld. Maar des te bitterder is het lot van de vele anderen, die soms al langer dan tien jaar in kampen verblijven en hun kinderen zien opgroeien in een ellende, die zij voor zichzelf welhaast als normaal zijn gaan beschouwen". De minister gaf vervolgens de vol gende feitelijke gegevens: Er bevinden zich nog 40.000 vluchtelingen in kampen in Europa, verspreid over Duitsland, Oostenrijk, Italië en Griekenland. Daar naast zijn er ongeveer 110.000 vluchte lingen buiten kampen in Europa, in het Audiologisch Instituut in samenwer king met het Koninklijk Instituut voor Doofstommen te Groningen.Zij duurt tot en met vrijdag en er nemen 24 moe- De CHU heeft voor de vierde ach- De CHU is allerminst gerustgesteld tereenvolgende maal bij verkiezingen Minou Drouet, liet Franse wonderkind, dat enige tijd geleden de wereld ver baasd deed staan door haar gedichten, heeft zondag haar doopbeloften her nieuwd in het Pavoriaanse Jeugdcen trum. Op haar uitdrukkelijke wens was daarbij aanwezig een ander Frans won derkind: haar vriend Massimo Barbieri, die opvallend goed piano speelt. verlies geleden. Thans is het aantal Tweede Kamerleden van de partij van dertien tot twaalf gedaald. Als oorza ken daarvoor ziet mr. H. Beernink, zoals hij vandaag in de jaarvergade ring van zijn partij in Hilversum heeft uiteengezet, de verwachtingen die men van de VVD had, de helnienaffaire, die de CH parten heeft gespeeld, en ten slotte de groeiende onkerkelijkheid en het toenemende materialisme. ..Onder deze omstandigheden is een partij die haar beginselen zeer welbewust voorop stelt minder aantrekkelijk". Do heer Beernink besprak de gang van zaken bij de kabinetsformatie en zei dat hij prof. De Quay had mede gedeeld. dat de Unie niet als sluitpost op de formatie wilde dienen. -Men wilde geen genoegen nemen met de portefeuil les van landbouw en volkshuisvesting, waarvan zeer impopulaire maatrege- Jeil te..ver.wachten ziJn- Gouvernemen teel zijn is iets anders dan op alles )a en amen te moeten zeggen", aldus mr. Beernink ter verduidelijking van hét -standpunt van de CH. Hij sprak woorden van waardering voor prof. Beel, die in de daarop vol gende ,ase na prof. De Quay er van J" u aan naar heeft gestreefd om twee belangrijke portefeuilles in han den van de CII te stellen. Over het huidige kabinet zei mr. Beernink, dat het de steun van de meerderheid van de Kamer wel zal krijgen, wanneer het maar een waar- ib cnnstelijk-sociaal beleid zal voeren. UOK.de voorzitter van de CHU is van mening dat de socialisten zichzelf bui tenspel hebben gezét door onaanvaard bare voorwaarden te stellen aan hun eventueel deelnemen. „De inziéhten liepen te zeer uiteen, zodat een pro gram waarmee zowel de PvdA als de andere partijen akkoord zouden kunnen gaan, eenvoudig ondenkbaar was". In het kerkzaaltje van het acade-iers uit alle delen van het land aan misch ziekenhuis te Groningen is gis- deel. teren een cursus begonnen voor mos- Reeds enkele jaren worden in het Au- ders van kinderen met gehoorstoornis- diologisch Instituut der keel-, neus- en sen- ADe cursus is georganiseerd door oorkliniek van het academisch zieken- hujg te Gronjngen met groot succes proeven genomen met het ontwikkelen van gehoorresten in het vroegst moge- li.ike stadium bij dove kinderen. Daar bij is men er toe overgegaan zelfs aan baby's van nauwelijks een jaar een hoorapparaat te verschaffen. Voor de behandeling is echter de hulp van de moeder van uitzonderlijk 'belang. Deze cursus nu heeft tot doel de moeders tc onderrichten hoe het door zogenaamde „home training" mogelijk is te trachten de uiterste gehoorresten die de kinde ren meestal hebben, tot ontwikkeling te brengen. Prof. dr. H. C. Huizing, directeur van het Audiologisch Instituut, zei in zijn openingswoord, dat deze cursus een unicum is voor Nederland en waar schijnlijk voor Europa. Burgemeester Ebert van Oost-Berlijn die tevens lid is van het Politbüro der Oostduitse communistische partij, heeft in antwoord op vragen voor de Oostduitse televisie verklaard dat Oost- Duitsland de nodige tegenmaatregelen tegen buitenlandse ondermijning zal treffen indien men niet tot een vreed zame oplossing van de Berlijnse kwes tie komt. (Reuter). over wat de regeringsverklaring zegt over de landbouw. Wat de gedifferen tieerde loonvorming aangaat, moet men volgens mr. Beernink geen fijd verspillen met discussies maar vertrou wen geven aan het bedrijfsleven. Voor een algemene kindcrbijslagregeling voelt de CH weinig of niets. De voorzitter zei nog, dat pogingen in het werk worden gesteld om te komen tot een CH-dagblad, dan wel een CH- editie van een bestaand dagblad. Hij vroeg om wat meer CH-burgemeesters in grote gemeenten en ook eens een CH-hoogleraar aan de landbouwhoge school in Wageningen. Zijn partij stelt zich vrij op tegenover het kabinet. Het ledental van de CH bedraagt thans ruim 45.000. Men hoopt in de komende winter tot 50.000 te stijgen. Tijdens deze vergadering werden enige overleden leden van de CH her dacht, onder wie prof. Gerretson. Bjj Kon. Besluit is geschorst het be sluit van gedeputeerde staten van Noord- Holland. houdende goedkeuring van het besluit van de raad der gemeente Haar lem tot het verlenen van een veertig jarige bijdrage \;an ten hoogste 35.000 per jaar aan de Kon. Alg Vereniging voor Bloembollencultuur. De schorsing is geschied tot 1 mei 1960, hangende het onderzoek naar de vraag of het betreffende besluit in strijd is met de wet of met het algemeen belang. vaak nog behoeftiger omstandigheden. Onder deze Europese vluchtelingen vindt men Baltcn, Letten, Esten en tal lozen uit midden- en oost-Europa. Op het vasteland van China bevinden zich nog enkele duizenden vluchtelingen van Europese origine, merendeels oude mensen, die in en na 1917 uit Rusland zijn gevlucht. In het midden-oosten leven ruim 900.000 Palestijnse vluchte lingen in primitieve omstandigheden. Een meer recente categorie vormen de circa 180.000 Algerijnse vluchtelingen in Marokko en Tunesië, voornamelijk vrouwen en kinderen. En tenslotte zijn er ongeveer 1 miljoen Chinezen ge vlucht uit het vasteland van China en thans opgenomen in Hongkong. De minister betoogde dat het in de moderne wereld met zijn intensieve internationale samenwerking en met zijn groeiend begrip voor elkanders sociale noden mogelijk moet zijn dit toch relatief kleine en althans overzich telijke probleem tot een definitieve op lossing te brengen. ..Het is daarom een juiste gedachte geweest om een grootscheepse interna tionale campagne te voeren gedurende een vastgestelde periode van een jaar. waarin nog eens onze internationale solidariteit met de minst fortuinlijken dezer wereld tot uitdrukking kan komen. Ik ben er dan ook van over tuigd", aldus de minister, „dat de gehele Nederlandse samenleving de handen in een zal willen slaan om in het interna tionale kader een behoorlijke bijdrage te geven". Het comité is samengesteld uit ver tegenwoordigers van alle belangrijke geestelijke en maatschappelijke groepe ringen van het Nederlandse volk. Voor zitter is Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, oud-commissaris der Koningin en president van de Nationale Raad voor maatschappelijk werk. Tot de 56 leden behoren de Commissarissen van de Koningin in alle provincies, de burge meesters van Amsterdam, 's-Graven- hage en RÖtterdam, de hoogste vertegen woordigers der kerkgenootschappen, de voorzitters van werkgevers-, werkne mers- en standsorganisaties en van sociale organisaties. Het Kongolese persbureau D.I.A. meldt, dat hembekende Nijmeegse pater G. I. A. Bakker zich 3 juli inscheept op de Zuiderkruis met bestemming Neder land. Hij zal een half jaar in ons land verblijven om krachten op te doen voor een propaganda.tocht van twee jaar in Canada en de Ver. Staten. In 1962 zal "U de parochiekerk inzegenen, die zijn zoon, missionaris in Djakarta, bestuurt. Via Australië, Zuid-Afrika en de Kon go begeeft pater Bakker zich wederom naar zijn eigen werkterrein, de melaat sen van de Kameroen in Afrika. De 68-jarige pater Bakker ging na het overlijden van zijn echtgenote voor priester studeren. Hij werd in 1954 ge wijd. Einde 1954 kwam hij in Kameroen aan, waar hjj als priester en verpleger werkte in de melaatsenkolonie van Abong-Mbang. De bisschoppen van de Kameroen belastten hem als ervaren financieel expert echter spoedig met het inzamelen van gelden. Zijn acties bren gen hem over de gehele wereld. Bjj een explosie van een tank met wopaangas zijn elf personen gedood, van wie velen toeschouwers waren van ®en brand, aldus meldt UPI. Tien an dere personen werden gewond, van vijf ernstig, door de brandende vibelstDf, vliegende stukken metaal en Ijtenen. Twee personen werden tegen 9e voorruit van een auto geworpen, ruim honderd meter verwijderd rachtwagwi die 7-OQO vewoerda» 52 Mijnheer Loret is uiterst beleefd, van een afwe rende beleefdheid, soepel en tegelijkertijd ondoor dringbaar als een veren kussen. Hij bekijkt inspec teur Perquins legitimatie-papieren, zijn machtiging van de Belgische politie met het gebaar van een man, die dergelijke paperasserie geheel en al over bodig vindt. Tussen gentlemen, nietwaar? Maar hij betwijfelt heel erg of hij mijnbeer de inspecteur wel kan helpen. Natuurlijk, hij kan in het gastenboek laten nakijken. Maar bijzonderheden over het laatste verblijf van mijnheer Jansen van Hilgersbeek? Mijn heer de inspecteur kan toch werkelijk wel begrijpen dat in een hotel als het Siècle men waarlijk niet de gasten elke stap kan nagaan? Zelfs een zo pro minente gast als mijnheer Jansen van Hilgersbeek niet. Natuurlijk, als een gast ernstige klachten heeft, komen die hem ter ore. Maar hij is blij te kunnen zeggen, dat zo iets nog nooit is voorgekomen zo lang hij directeur is van het Siècle. Maar waarom wendt mijnheer eh Perquin zich niet rechtstreeks tot mijnheer Jansen van Hilgersbeek? Dat is toch een voudigste weg, nietwaar? Op de achtergrond van mijnheer Lorets ogen loert argwaan. Pieter Auguste Perquin schudt het hoofd. Dat is het nu juist wat hjj niet doen kan. Hjj kan toch rekenen op de discretie van mijnheer de directeur? .Mijnheer de directeur is de vlees geworden discre tie, xrs&sat de argwaan in zijn blikken worstelt nu met nieuwsgierigheid. Onwillekeurig buigt hij het hoofd dichter naar inspecteur Perquin. Mijnheer Loret, die de directeur is van een hotel als het Siècle is zich ongetwijfeld bewust dat de mo raal in zakenkringen niet altijdMijnheer Lo ret betreurt deze opmerking te moeten beamen. Nu, mijnheer Jansen van Hilgersbeek heeft grote plannen 'heel grote plannen. En het zou voor vele beursspecu lanten een vermogen betekenen als ze er tijdig ach ter konden komen, wat die plannen zijn. Daartoe is hun elk middel goed genoeg. Kort en goed dc heer die omstreeks de Carnavalstij d in het Siècle' logeerde onder de naam van mijnheer Jansen van Hilgersbeek was heel iemand anders, die de rol van mijnheer Jansen speelde. In mijnheer de directeur ontwaakt de drang naar romantiek, die sluimert in ieder menselijk ge moed. „Was heel iemand anders?" fluistert hij. „Maar ik zou hebben durven zweren ,,Ja, het was een knap stuk werk. We verden ken een jaren geleden zeer bekend karakterspeler, die door de drank aan lager wal is geraakt Maar u begrijpt wel, dat we deze zaak liefst zo discreet mogelijk behandelen. Als het enigszins kan geheel buiten mijnheer Jansen van Hilgersbeek om. Mijn heer Jansen van Hilgersbeek is op het ogenblik ge vikkeld in onderhandelingen, die ook voor onze na tionale economie van het grootste gewicht zijn. Hij heeft recht op rust en op alle bescherming die een goed geordende staat zijn burgers. Mijnheer de directeur begrijpt de moeilijkheden van deze delicate zaak volkomen en hij stelt zich geheel ter beschikking van inspecteur Perquin. Zijn vingers drukken energiek op een van de belletjes, die m een lange rij zijn bureau versieren. „Den chel de réception, maar snel, zulle," ge last hij de toegeschoten chasseur. De chef de réception maakt zijn entrée, klein, le vendig, vol strijkages. Wanneer mijnheer Jansen van Hilgersbeek voor het laatstEens even kijken. Het gastenboek? Neen, dat is niet nodig, hjj heeft gelukkig nog een goed geheugen. Natuurlijk, als mijnheer hier prefe reert het zwart op wit te zien. Zijn toon klinkt een beetje beledigd. „Mijnheer Jansen van Hilgersbeek? Wacht, dat is van dinsdag op aswoensdag geweest." Hij weet hei zeker. Hij heeft nog gedacht: wat een gekke tijd voor een zakenreis. „Mijnheer zou graag weten of u ook iets bijzon ders in het gedrag van mijnheer Jansen van Hilgers beek is opgevallen," zegt de directeur effen. De chef de réception gebaart een beetje onzeker „Iets bijzondei s?" vraagt hij gerekt in een tas ten hoe beiden, zijn superieur en de bezoeker aan genaam te zijn. ..Iets bijzonders? Tja, mijnheer zag een ietske betrokken, niet helemaal, niet hele maalHij kijkt naar de gezichten voor hem, op zoek naar een aanwijzing, maar ze zeggen hem niets. „Tja," zegt hij weer. Maar dan vervolgt hij snel, opgelucht: „Dat zal Emile u misschien beter kunnen zeggen. Ik heb meneer natuurlijk maar even gezien. Emile bedient monsieur altijd, als hij bier lo geert. Monsieur vraagt altijd speciaal naar Emile Hij is erg conservatief in die dingen, altijd dezelfde kamers, dezelfde bediening. En we doen natuurlijk zoveel mogelijk ons best hem terwille te zijn. Een gast als mijnheer Jansen van Hilgersbeek nietwaar?" „Awei." zegt de directeur ietwat ongeduldig, „laat dan Emiie hier komen. En het kamermeisje." „Melanieke, monsieur? Ik zal er dadelijk voor zorgen. Mijnheer de directeur haalt even de schouders op. .Ik betwijfel of o iets van belang zult horen. Maar daar nebben we de kellner en het kamermeisje. Awel, Emile, menier hier heeft ulder wat te vroa- gen. Moar ge zwijgt over alles wa da hier hoort, begrepen?" „Joawel, meniere Gaston." „Zeker, meniere Gas ton." Uit hun ooghoeken gluren ze nieuwsgierig naai de bezoeker ,,U heeft mijnheer Jansen van Hilgersbeek be diend. cle laatste maal dat hij hier was, Emile?" „Jawel, menier. Ik bedien menier altijd, ziede." „Herinnert u zich nog, wanneer dat was?" „Den Dinsdag van carnaval. Ik dacht nog, wat een gekke dag omNiet dat ik „Neen, dat begrijp ik wel. U vond alleen maar de dag ongewoon. Vielen u nog mee» dingen op?" „Joa ziede, monsieur komt hier anders altijd mee zijnen secretaris, zo'nen langen, mageren....!. Hoe heet ie nou ook weer?" (VAordi vervolgd}J Vreugde heerst er in de Naar- dense familie Seyffert aan de Van Ostadelaan te Naarden, vreugde, omdat de zoon Frits zondag op de achtste en laatste wedstrijddag van de strijd om het Nederlands kampioenschap zweefvliegen in Teriet voor de eerste maal zijn naam in het gulden boek der Nederlandse zweefvliegers mocht schrijven. Voor insiders kwam dit kam pioenschap eigenlijk niet als verrassing, want de nu bijna 26- jarige Frits stamt uit een echte Naardense zweefvliegfamilie. Va der en moeder en zuster Elly zullen niet minder verheugd zijn over de prestatie van zoon en broer Frits, die in Delft aan de T.H. studeert en lid is van de Delftse Studenten Aeroclub. Frits' liefhebberij dateert reeds van 1946. toen hij op de hei van het Gooise Crailo geboeid werd door de ranke zwevende vlieg tuigen. Het toeval kwam hem te hulp, want de vader van zijn vriend Willemse op de Gooise HBS te Bussum was secretaris van de Gooise zweefvliegclub en al spoedig was de 16-jarige Frits dikwijls te vinden op het zweef- vliegveld van het Marine-kamp in Loosdrecht. Tot zweefvliegen kwam het echter nog niet, want pa Seyffert, die op uitnodiging van zijn zoon was meegegaan, zei: „Ik zie liever voetbal." Doch Frits' zestiende verjaardag werd de aanloop tot z'ijn zweefvliegcarriére, want als verjaarscadeau kreeg hij de toestemming om te gaan vliegen en dat deed hij dan ook prompt. De KNVvL betaalde zijn opleiding omdat, hij nog scholier was en Frits Seyffert was nog maar amper 17 .war of hij zat al alleen in de open EGS-toestelletjes. Na 14 dagen zijn A-brevet door 30 seconden in de lucht te vliegen op 40 meter hoogte'en door 10 tot 15 keer een keurige S-bocht over het veld te maken op 60 meter hoogte. Spoedig kwamen het B- en C-brevet. waarbij de eisen weer hoger waren, maar belangrijker voor Frits Seyffert was het behalen van het zweefvlieg bewijs van de Rijksluchtvaartschool. Daarvoor moest Hij zich vei diepen in de aërodynamica, vliegvoorschriften en vliegtuigbouw. Voor zijn zilveren C-brevet maakte hij een duurvlucht van 5 uur. een afstand van 50 kilometer met een hoogtewinst van 1000 meter. Al voor het behalen van zijn zilveren C-brevet deed hij echter mee aan grote wed- strijaen. Hij was o.a. van de partij in de strijd om het Nederlands kampioen- schap voor de beginners in 1954. Met zijn „Grunai: Baby'' bereikte hij de vijfde plaats, een jaar later bij de overgangstoestellende derde plaats en tn 19a7 was hij eindelijk met zijn „Skylark" bij de grote mannen, toen veroverde hij de vijfde plaats. Zweefvliegen is inmiddels het gesprek van de dag bij de familie Seyf fert. Zus Elly heeft ook haar zilveren C-brevet (zij is daarmee de derde vrouw m Nederland, die dit brevet veroverde„Pa en ma Seyffert" vormen samen de „zweefvlieg ophaaldienst", want zij zijn het die rustig in Teriet op het telefoontje van zoon- of dochterlief wachten en zich dan met de auto daarheen spoeden. Dikwijls is dit in Nederland, maar vaak ging de ophaalploeg ook al naar België, om de sierlijk gelande piloot met ziin ranke toestel op te halen. Thans is de zweefvliegcarriére van Frits Seyffert bekroond met het Nederlandse kampioenschap. Vanaf de eerste wedstrijddag heeft hij na de Engelsman Plulip Wills de tweede plaats ingenomen en deze niet meer afgestaan. Eigenlijk stond voor de laatste wedstrijddag al vast dat het kampioenschap hem nauwelijks meer kon ontgaan. De Engelsman behaalde het open Nederlandse kampioenschap, maar de prestatie van de Naardense zweefvlieger, die reeds zijn MTS-diploma en zijn diploma weg- en water bouwkunde heeft is er niet minder om. En Frits Seyffert is niet van plan het nierbij te Laten. Achter het gouden C-brevet schemeren nog „de drie aiamanljes waarvoor prestaties van groot kaliber moeten worden geleverd. Alleen de Nederlander Toutenhoofd heeft ze tot dusver. Het vaardi9ste is overigens, dat de beide zweefvliegende Seyfferts Elly en trits, -— de laatste heeft ook zijn diploma zweefvliegtechnicus, instructeur-zweefvliegen en sleepinstructeur, nog wel eens last hebben van luchtziekte. Dat is heel naar, zegt Frits

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3