Europese samenwerking bij het streven naar veiliger wegverkeer Khroesj Isjev remt toeloop naar de universiteiten w Kwestie-Lloyd geheel van de baan De zaak-Meulenbelt 's Lands Kroniek- Feiten en Meningen M Ook de Senaat van de Vijfde Republiek is thans compleet Brood voor Khroesjtsjev 1 Zes landen exposeren in Keulen Khroesjtsjev nog steeds in Albanië Onderwijshervorming in U.S.S.R» Macmiilan in Lagerhuis: Hij en ik hopen nog zeer lang ons werk te blijven voortzetten Waarom rijdt de métro niet? Algerije s grote kiezershebben hun 32 senatoren gekozen Minister Erhard in New York SIPS Htiidgenezing HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK V B WOENSDAG 3 JUNI 19=19 PAGINA 5 TEGEN DE DOOD OP DE WEG De chauffeur leeft het langst 22 juli naar Polen Imam van Jemen gaat niet naar zijn koninkrijk terug ii* -r mé - Puistjes verdrogen door Purol-poedel N Kunstschilders gast van hotelhouders Hun doeken sieren het interieur L.J Nederlander in Wenen schiet inbreker neer Arjan Blanken naar Göttingen en Bremen iiiiiitiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiiimimiimiiiiiiiinnniiiiiiti Nieuwe overwinning voor De Gaulle Ejtzel binnenkort naar Londen Gevestigd in 2200 postkantoren Rente 3 °/o Tot f 10.000,- rentegevend Bovendien: u kunt er practisch altijd terecht, zolang 't kantoor geopend is - dus ook na drieën! i' 'i (Van onze specials verslaggever) Sinds 1336 bestaat cr een nauwe sa menwerking tussen dn verenigingen die ijveren voor meer veiligheid op de weg in Nederland. België, Duitsland, Frank rijk, Griekenland, Italië, Luxemburg en Oostenrijk. Gezamenlijk worden de si tuaties in de diverse lauden besproken en gezamenlijk overweegt men boe men het beste kan ijveren voor veilig verkeer. Een treffende illustratie van wat met zo'n intensieve samenwerking bereikt kan worden is thans te zien in Keulen, waar in een der jaarbeurshal len ter gelegenheid van het jaarlijkse congres van de aangesloten verenigin gen een veilig verkeer-tcntoonstelling Tijdens zijn bezoek aan Albanië bezocht "f Russische premier Khroesjtsjev een Coöperatieve boerderij, waar hem op joyeuze wijze een brood werd aangeboden. Een woordvoerder van de Russische Ambassade te Londen heeft desge- jjkagd aan U.P.I. meegedeeld dat prc- JJder Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie Momenteel nog in Albanië is. Toen bij 25 mei uit Moskou vertrok werd zijn •erblijf in Albanië op tien tot veertien jjagen geraamd, deelde de woordvoer- mee. Hij zei niet gehoord te heb- dat Khroesjtsjev reeds terugge keerd is in de Russische hoofdstad. Het p'banees nieuwsagentschap heeft be- L'cht dat de Chinese maarschalk Peng ■Jeh-Huai gisteren per vliegtuig de te- l'greis naar Peking aanvaard heeft. De Amerikaanse „Newsweek Ma rine" schrijft over het bezoek van de Russische premier aan Albanië: ,,Het ?verhaaste bezoek van Khroesjtsjev aan Albanië weerspiegelt jde Russische P'ces dat de Westelijke mogendheden aereid zijn druk op Albanië uit te ocfe- f.6n uit vergelding voor een nieuwe blok kade van Berlijn. Dit 'was de strekking V.an de rapporten van de Franse in lichtingendienst. Frankrijk is de enige Westelijke mogendheid die een diplo matieke missie in Albanië heeft." fe.,Als Khroesjtsjev zou pogen West- eerlijn af te sluiten zijn de geallieer den bereid de Straat van Otranto (tus- p°h Italië en Albanië) te sluiten. De passen zouden dan gedwongen zijn Al banië los te laten of een luchtbrug te jTganiseren in veel moeilijker omstan digheden dan bij een blokkade van est-Beriijn. p. Alle luchtvaartwegen van de door do jassen beheerste gebieden naar Al- ?anië gaan over Turks, Grieks of Joe- |°slavSch gebied. En president Tito '.eeft privé te kennen gegeven dat hij .lch gaarne zou aansluiten bij stappen ,v«ue gi ^slavS; fejt Pr >cti gaa,.ic ..—tip.... ,ah de Westelijke bondgenoten tegen 'oanië". aldus Newsweek. De president van Polen, Zawadzki, ."eft gisteren aan het presidium van et Poolse Nationale Volksfront mee gedeeld dat Khroesjtsjev op 22 juli ter jk'egenheid van de vijftiende verjaay- da 'ai S van de Poolse republiek naar Polen reizen. De Imam van Jemen, in Rome her- »,(l van zijn reumatiek, is in de 'Sliaanse hooldst ld gebleven en blijkt |j?c" plannen te hebben voor een spoe- terugkeer naar zijn koninkrijk aar zijn zoon, naar verluidt, de macht ^ad zich heelt getrokken, aldus meldt (Van een bijzondere correspondent) ie dagelijks te maken iieeft niet de communistische dictaturen, weet sinds lang, dat men in de Sovjet- Unie op ieder uur van de dag voor spektaculaire veranderingen kan komen te staan. Dikwijls weet men niet eens waarvan r.\j 'f gevolg zijn of wat de ware bedoeling ervan is. Zij zijn als de wind waarvan men niet weet vanwaar «lij komt of waarheen liij gaat. Het enige dat men ervan kan zeggen is dat deze veranderingen dikwijls ont spruiten aan het geniale brein" van de eerste partij-secretaris Khroesjtsjev. Vorig jaar is hij plotseling op een fantastisch idee gekomen, dat de natio nale trots van iedere Rus moet vleien: de Sovjet-Unie moet binnen enkele ja ren Amerika overtreffen in de produk- tie van verbruiksgoederen. Khroesj tsjev bepaalt het werkproces van het gehele volk; persoonlijk initiatief is in dezen altijd gevaarlijk en zolang de ster van de partij-secretaris aan de commu nistische hemel blijft schitteren, heeft hij hot voor het zeggen. Doch 0111 zijn belofte in te lossen zou geheel het tech nisch, economisch en sociologisch ap paraat omgevormd moeten worden. Het nieuwe zevenjarenplan, dat in de plaats komt van een bestaand vijfjarenplan voor de ontwikkeling van de Sovjet- Unie, is inmiddels aanvaard en vast gesteld. De wedloop met Amerika tegen het horloge is dus ingezet, doch hij eist dan ook de inzet van aile krachten van het Sovjet-volk. De studenten aan de mid delbare scholen er aan de universiteiten hebben dit weldra ondervonden. Teza men met zijn minister van onderwijs oordeelde de partij-secretaris, dat er te veel krachten aan het arbeidsproces worden onttrokken. In hun beoordeling vormen de studenten slechts passieve en latente krachten, terwijl de universitei ten hen niet voldoende op hun taak voorbereiden. De opbouw van het tien- jarren-schoolsysteem, dat in de loop van de jaren 19561961 verwezenlijkt had moeten worden, is daarom geheel om gewerkt. Do 21e september 1958 verscheen er in de Sovjet-pers een vage uiteen zetting van Khroesjtsjevs plannen voor een praktische aanpassing van het onderwijs aan het arbeidsproces. De 23e december werd het voorstel door de minister van onderwijs in de Opperste Sovjet ter tafel gebracht en zonder verandering goedgekeurd. Tot op die datum kende de Sovi et- Unie drie schooltypen: een vierjarige lagere school, een zevenjarige onvolle- dige middelbare school en een tienja rige middelbare school. Alleen de leer lingen van deze laatste konden zich la ten inschrijven aan de .universiteit. De leerling van het tweede type moest zich eerst laten overschrijven als leerling van het derde type ofwel hij kon een driejarige vakschool kiezen. Do leerlingen van het tweede type en van de vakschool konden het echter nooit verder brengen dan een 2e-rangs post. Vandaar dat de meeste leerlin gen de universiteit kozen'en deze over bevolkt raakte (in het schooljaar 1955- 1956 telden de middelbare scholen 30 miljoen leerlingen en de universiteiten 1,8 miljoen studenten). In het begeleidend memorandum merkt Khroesjtsjev op, dat de meeste studenten er niets voor voelen zich te laten inschakelen in het próduktiepro- ces eri streven naar de beter betaalde posten. Zo is er een valse en verachtelijke opvatting ontstaan over de handenar beid. De 10-jarige middelbare school en de universiteit beantwoorden, volgens het memorandum, niet voldoende aan hun doel, d.w.z. zij vormen geen mensen die de grondbeginselen van de weten schap beheersen en terzelfdertiid be kwaam zijn door een lichamelijke in spanning deel te nemen aan de produk- tie van gebruiksgoederen. Dit doel wil de regering nu op de vol gende wijze bereiaen: in plaats van de zeven- en de t'enjarige cursus komt cr een achtjarige. Het specifieke van dit type is, dat 't doorlopen van deze school per se geen recht geeft zich te laten in schrijven op een universiteit. De leer ling die deze achtjarige middelbare school heeft doorlopen is nog verplicht twee jaren in de industrie of op een kolchoze te werken. Eerst hierna staan hem vier nieuwe typen van scholen open, waarop hoofdzakelijk avondonder wijs wordt gegeven. Op deze wijze kun nen de leerlingen overdag blijven wer ken. De vier typen scholen zijn de volgende: Een driejarige cursus en een vierja rige speciale cursus die beide toegang geven tot de universiteit. Het derde type is een technische volksschool; zij bereidt niet voor op universitair on derwijs, maar opent de poorten naar een vierjarige speciale avondschool. Als vierde type in deze serie komt cr nog een tweejarige avondschool voor bijzonder begaafden; de leer lingen van deze school kunnen over gaan naar de universiteit. De student die langs deze weg eindelijk tot de universiteit geraakt, heeft echter zijn tol aan het arbeids proces nog niet volledig betaald. De meeste cursussen aan de universitei ten zijn vijf- tot zes-jarige avondcur sussen zodat de student overdag nog ingeschakeld kan worden in een fa briek of op een kolchoze. Alleen bij zonder begaafde studenten mogen een vier- of vijf-jarige dagcursus vol gen. Vanzelfsprekend wordt in dit nieuwe systeem alle aandacht op de technische ontwikkeling geconcentreerd, weinig tijd wordt er ingeruimd voor filoso fie. geschiedenis en dergelijke vakken. Tot liet einde van 1958 kwamen vrij wel alle studenten aan de universitei ten voort uit de middelklasse van klei ne burgers en handelslui. Zij hadden een vrij gemakkelijk leven zonder al te grote financiële zorgen, want ze kre gen allemaal een beurs van de staat en genoten volledig pension voor 12 roebel per maand. 2y waren hierdoor vervreemd van de praktische moeilijk heden van het leven. Ver van hun fa milie en geboortestreek, vormden zij een nieuwe klasse jn de Sovjet-Unie die tijdens de duur van de studie al leen maar profiteerde van het werk van anderen. Het nieuwe schoolprogramma heeft daar nu oen einde aan gemaakt. Het stelt miljoenen jonge en frisse ar beidskrachten beschikbaar, die moeten meehelpen om ten koste van zware offers Khroesj tsjev's belcfte Amerika voorbij te streven, tot werkelijkheid te maken en de Sovjet-Unie te herschep pen in een paradijs. gohoudpii wordt. Die tentoonstelling is dinsdagmiddag geopend door de West- duitse minister van verkeer, Seebohin. „Met zijn allen in actie tegen de dood op de weg" is het motto, waaronder deze expositie gehouden wordt en waar men kennis kan nemen hoe in Neder land. België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië de „strijd" gevoerd wordt. Het Verbond voor Veilig Vorkeer vertegenwoordigt Nederland vaardig en toont op uiteen lopende wijze hoe in ons land wordt ge ijverd voor de verkeersveiligheid. De propagandawagens vallen in dit inter nationale gezelschap vooral op. Slechts Frankrijk blijkt in dit opzicht nog ver der te zijn, maar dat is niet zo onbegrij pelijk. De indrukwekkende demonstra tiewagen is een geschenk van de Fran se verzekeringsmaatschappijen. In Ne derland kent men geen belangstelling van die zijde. „Als het nodig is, verho gen we de premies wel," zeggen in ons land de verzekeringsmaatschappijen, vernamen wij. Vooral de testapparaten nemen een belangrijke plaats in bij het streven naar verkeersveiligheid. Wetenschap pelijke onderzoeken hebben de grote waarde van deze test op het gebied van reactiesnelheid maar nog veel meer op dat van de oogafwijkingen reeds aangetoond. Nu nog geschiedt liet zich onderwerpen aan zo'n test door de weggebruiker in bet snelver keer op basis van vrijwilligheid. Een wettelijk verplichte test zou een enorme verbetering betekenen, hoort men alle delegaties verklaren. Zij zul len dan ook ijveren voor' de erken ning ervan. Vooral Frankrijk en Duitsland bleken op dit gebied bijzon der vernuftige apparaten ontwikkeld te hebben. Frapoanle „vondsten" zijn er onder slagzinnen, waarmee men de wegge bruikers kan aanspreken. „Wees een heer in het verkeer", is een van de bes te, die Nederland kent. Duitsland le vert ook voortreffelijke, zoals „Houdt uw hoofd bi) het verkeer, u hebt er maar één" en „Langzaam rijden, ik heh haast." Engeland, dat als gast op de tentoonstelling vertegenwoordigd is, vermaant de weggebruiker met indrin gende illustraties met een even spre kende uitleg. „Journey's end" staat er onder een tekening waarop men de na derende dood ziet aankomenDe En gelse automobilist wordt er voorts bij herhaling op gewezen, dat „de goede chauffeur het iangst zal leven". "i VTij. "'.v De 24 uurs-staking bij de Métro in Parijé heeft, maandag tienduizenden Parijze- naars voor grote moeilijkheden geplaatst. Van de ongeveer 300 treinen reden er in het geheel slechts 15. De hekken waren gesloten: de reizigers moesten maar zien of ze zich in een volle stadsbus konden proppen. v e kwestie-Lloyd is thans volledig j\n de baan. De Britse minister-pre- |."ent, Macmiilan, heeft gisteren in V» Lagerhuis, in antwoord op gestelde fiaR:en, naar aanleiding van een be- ,'eht in The Times dat Lloyd zou af- (."den, verklaard: „De minister van j^'tenlandse zaken en ik hopen nog lang samen ons werk te blijven "Ttzetten". In antwoord op de vraag s5® het Labour-parlementslid Emanuel (hf Vell, de voormalige minister van A'ensic, wie verantwoordelijk is voor ..geïnspireerde verklaringen dat de v'"'ster van buitenlandse zaken ver- i"ge>i zal worden", zei de premier: »r'r zijn geen geïnspireerde verklarin- Zp.n hoe dan ook geweest". Macmiilan til* opgemerkt te hebben dat het ar- j*el in The Times de veronderstelling e^'eld dat er na de verkiezingen weer Vy.0 conservatieve regering aan liet bc- hyd ZOU komen. Deze woorden van de lui ,ipr werden uiteraard met luid ge- „Jch door de aanhangers van zijn re- J'ng begroet. The Times heeft nogal laconiek ge- t, 2 n®aSeerd op het rumoer dat is ontstaan kin .aanleiding van het bewuste arti cle Het blad schrijft dat het grootste V„e' van de waarnemers in Genève de sip blading in het artikel, dat overpiaat- ph?: van Lloyd naar een ander minis- Jrvie „zeker nog wel verscheidene 0 ü«nden op zich zal laten wachten", fi'cr het hoofd heeft gezien. De Daily meldt uit Genève, dat het arti- Op1 in The Times juist is geschreven Pi het ogenblik dat Lloyd met Gro- tot zaken hoopte te komen. ue News Chronicle meent vier met sr-'i.aar strijdige ?>neidon in verband met het artikel ih 4Liden 'n V( The Times. geruchten te onder- d-V Lloyd wordt aan de dijk gezet qm- »a hij een te verzoenende houding 'hieemt tegenover de R.ussen; 0 Lloyd is ,,le inschikkelijk" tcgen- Cr de Amerikanen; 3. Macmiilan heeft besloten tot een dramatische ommezwaai in de Brit se buitenlandse politiek"; 4. Macmiilan heeft zich aan Lloyd geërgerd omdat deze getoond heeft dat hij eigen inzichten heeft en niet lan ger meer de „plichtsgetrouwe hand langer van Macmiilan" is. De conservatieve. Journalde Genève meent, dat men in conferentiekrin gen ondanks de officiële tegenspraak toch de verdenking zal koesteren dat de berichten over Lloyd door „hoog niveau" zijn ingegeven. Een correspon dent van The New York Herald Tri bune schrijft uit Genève, dat de diplo maten vrezen dat de Russen nu mis schien Lloyd zullen beschouwen als een onmachtig persoon en derhalve min der bruikbaar als onderhandelaar. Zelfs vreest men dat Gromyko achter de kwestie Westelijke meningsverschil len zal zoeken en „zijn prijs" voor een regeling inzake Berlijn zal verho gen, aldus deze correspondent. Het communistische persbureau Nieuw China verklaarde gisteren dat het be richt van The Times in Genève wordt beschouwd als een „waarschuwing" van „bepaalde mensen in de Britse heersende kringen" aan Lloyd wegens diens „lichte optimisme" ten aanzien van de afloop der conferentie. De Labourafgevaardigde George Wieg heelt bij de Britse persraad tegen de speculaties in The Times geprotesteerd. Advertent Huidzuiverheid Huidgezondheid Doeken van een schilderende gast arn* de wand van een der Hollandse hotels. De heer A. de Zeeuw, de Nederland se bedrijfsleider van een Oostenrijkse textielfabriek, heeft in Wenen een in breker in zjjn woning neergeschoten De Nederlander was wakker geworden door gestommel in zijn huis. Hij ging op onderzoek en betrapte een inbreker De man trachtte te vluchten en de Ne derlander zond hem twee schoten ach terna die doel troffen. (U.P.I. Hoteliers zijn gastvrij van profes sie. Hel laatste maakt vanzelfspre kend dat zjj wel op een geldelijke tej genprestatic rekenen. De Holtensc1 hoteliers, zes in getal, maken daar sinds enkele jaren een uitzondering op ten aa.izicn van kunstschilders, die zi.) in het voor- en naseizoen zuiver als gasten ontvangen. Strikt genomen doen zij dat ook weer niet. Hun schil derende gast laat bij zijn vertrek een van zijn doeken achter. Dit betekent echter wel, dat de beurzee gesloten blijven. Het is een initiatief van de Holtcn- se arts J. p. Nagelhout, die niet al- -oen in zjjn eigen woonplaats, maar ook in het buitenland hoteliers voor 4jn plan heeft weten te interesseren, in Holten zijn in de loop der jaren schilders uit Frankrijk, België en Mo naco, en ook uit Nederland te gast geweest. Binnenkort, komen een aan tal schilders uit Zwitserland. Zij blij ven meestal een maand en vinden in plaats en omgeving inspiratie tot wer ken. Wat zo tot stand komt wordt tel kens in het gemeentehuis geëxpo seerd. Burgemeester mr. W. H. Enklaar, die deze exposities opende, zegt daar over: „Zeer velen, waaronder de •schooljeugd, maakten op deze wijze -senilis, niet allee" met schilder en schilderij, maar ook met de repre sentant van een ander volk. Zij kre ten op deze wijze dc gelegenheid het mderscheid tussen schilderkunst, die verkeljjk die naam verdient, en de ebruikelijke kitsch". De hoteliers zelf zijn over dit alles eer enthousiast. „Langzamerhand werden onze hotels verfraaid met kunstwerken, die wij en onze gasten hebben zien ontstaan. De rijke ver scheidenheid ervan is een bron van genoegen en belangstellende discus sie voor de hotelgasten en onszelf. Wij en onze gasten vinden het bijzonder boeiend te ervaren, hoe de buiten landse kunstenaars de ons zo ver trouwde landschappen en dorpsge zichten uitbeelden. Hun verhouding tot de bevolking van onze gemeente was van de aanvang af bijzonder har telijk, ondanks de taalmoeilijkheden, die met behulp van gebarentaal, schouderklopjes en woordenboek glansrijk werden overwonnen." De Hoitense hoteliers hebben nu een oproep uit doen gaan naar hun Nederlandse collega's, om hun voor beeld te volgen. Zij treden dan in het voetspoor van dc 180 Franse en 25 Belgische hotelhouders die sinds 1950 in totaal 550 Nederlandse kunstschil ders op deze wijze hebben uitge nodigd. De heer G. Mensink te HoJten is bereid meer over deze kunstschil ders-uitwisseling mede te delen. De tenor Arjan Blanken is uitgeno digd Ie Goettingen dc titelrol te zingen van Haendels opera „Ariodante" tijdens het internationaal Haendel-festival dat eind juni en begin juli in West-Duits- land wordt gehouden. Bovendien heeft hij een uitnodiging ontvangen het vol gend seizoen ais gast op te treden bij da opera te Bremen. IV In de voorgaande artikelen heb ik de feiten weergegeven, die uit de verschillende lezingen aangaande de zaak-Meulenbelt te voorschijn tre den. Voor definitieve meningen aan gaande de toedracht van het drama is hier niet veel plaats. Het betreft hier twee terreinen, die tot de grazige weiden der deskundigen behoren. Het ene is medisch, het andere is juri disch. Op dit laatste heeft mr. Ko- kosky zeer geheide opinies. H(j stelt, dat juridisch vrijwel alles fout is ge daan. Wat men wel mag beschouwen als zijn hoofdbezwaar komt op het volgende neer. Onmiddellijk na de inbewaringstelling had de Officier van Justitie in wiens ressort dit feit is voorgevallen, bij de rechtbank krankzinnigverklaring moeten requi- reren. Dit heeft de Officier (in dit geval van Zutfen het zij terloops vermeid, dat mr. Kokosky diens competentie in deze zaak betwist nagelaten. Instede daarvan heeft hij na drie weken, gehoord het oordeel van de directeur van „Groot Graf- fel", de inbewaringstelling met drie UUUUIIIIillllillllllllllllllilllllllllllllllllllliillllllUlllilliH weken verlengd. De heer Kokosky acht dit een volkomen misbruik van de krankzinnigenwet. Hij heeft op dit punt bestrijding gevonden in het Ned. Juristenblad van 25 april j.l. door mr. P. Meyjes, vice-president van bet Haagse Gerechtshof. In liet kort aangeduid komt het dispuut op het volgende neer. De krankzinnigenwet maakt onderscheid tussen inbewaringstelling en plaat sing in een krankzinnigengesticht. Deze laatste geschiedt op gerechtelij ke uitspraak en brengt allerlei vér gaande gevolgen in de burgerlijke status van de betrokkene met zich mee. De plaatsing is „voorlopig", dus voor onbepaalde tijd, zij heeft geheel het karakter van dwang en de betrokkene staat onder curatele. De inbewaringstelling is in begin sel van beperkte duur, in eerste ter mijn drie weken, welke termijn door de'Officier verlengd of verkort kan worden. De inbewaringstelling be tekent voor de betrokkene geen of ficiële krankzinnigheid. Het is eigen lijk zelfs zo. dat zij strikt genomen niet behoeft te betekenen, dat hij krankzinnig is of was. Het betekent alleen, dat een deskundige verklaart: op het moment, waarop ik de be trokkene waarneem, is zijn toestand zodanig, dat hij op krankzinnigheid lijkt en in ieder geval dat ik er ge vaar voor de openbare orde van moet duchten. De ambtelijke lezing op dit punt luidt nu: de Officier heeft van zijn wettelijke bevoegdheid gebruik ge maakt om niet aanstonds krankzin nigverklaring te requireren. Op ad vies van de directie van Groot Graf- fel heeft hij de termijn verlengd, maar hij heeft de gerechtelijke kvankzinnigverklaring vermeden, om dat er een kans leek te bestaan dat de Meulenbelts zichzelf zouden her vinden en het dus overbodig was hun het extra leed van een officiële krankzinnigverkiaring aan te doen. De status van krankzinnigheid rust nu niet op hun verleden. r. Kokosky betwist deze uit legging van de wet. Volgens hem dient de inbewaringstel ling uitsluitend ais een voorportaal voor de gerechtelijke krankzinnig verkiaring en is de officier ver plicht deze onverwijld te requireren. De bevoegdheid tot verlenging van de inbewaringstelling is de officier, volgens hem. uitsluitend gegeven voor het geval, dat de rechter nog geen uitspraak heeft gedaan. De wet zegt dit niet zo. De Krank zinnigenwet zegt in art. 13, dat de officier in geval van inbewaring stelling bevoegd is tot plaatsing te requireren. Zjj stelt daartegenover, dat hjj ertoe verplicht is, indien hij het noodzakelijk acht. Mr. Kokosky stelt daar tegenover, dat men de wet moet lezen in het licht van haar geschiedenis. In het wetsontwerp van 1884 is inderdaad heel duidelijk te lezen, dat de inbe waringstelling was bedoeld in af wachting van het afkomen van de machtiging tot plaatsing. Maar even duidelijk blijkt, dat na het overleg met de Kamer het verband tussen de inbewaringstelling en het af wachten van een gerechtelijke mach tiging tot plaatsing uit het door de regering gewijzigde wetsontwerp, in die vorm aanvaard, is verdwenen. De alinea luidt dan als volgt: „De duur dezer inbewaringstel ling kan nimmer de tijd van 8 dagen te boven gaan, tenzij de officier van justitie verlenging van die termijn noodzakelijk acht." Bij wetswijziging in 1929 is de ter mijn uitgebreid tot 3 weken, terwijl de mogelijkheid van verkorting te vens is ingevoerd. Nu leert welis waar de Hoge Raad, dat men bij de bedoelingen van de wetgever te rade mag gaan, waar de wet zelf door haar formuleringen twijfel doet ont staan, doch mr. Mevies en andere rechtsgeleerden, die ik raadpleegde, zijn van oordeel, dat deze wet op dit punt zeer duidelijk is, terwijl men zich voorts mag afvragen of juist gezien dit stukje wetsgeschiedenis de wetgever o» het moment, waarop hij de wet vaststelde -en deed uitvaar digen, nog wel de aanvankelijk door do regering gekoesterde bedoeling had. Gelet ook op de door de officier van justitie te Zutfen gevolgde prac- tijk. kan de waarnemer slechts de gevolgtrekking maken, dat hier een juridisch meningsverschil heerst. En wanneer mr. Kokosky stelt, dat hier misbruik is gemaakt van de wet en dat degenen, die deze practijk ver dedigen. er blijk van geven van de krankzinnigenwet niets te kennen, dan kan de waarnemer slechts de opmerking maken: quod est demon strandum. Waaraan hij kan toevoe gen: het zou misschien de moeite waard zijn, indien de wetgever de wijze, waarop de Krankzinnigenwet kennelijk toegepast kan worden, eens opnieuw onder het oog nam. En dit te meef. omdat een nog be langrijker kwestie rijst uit dit tra gische voorbeeld van hantering van de Krankzinnigenwet, waarover nog enkele opmerkingen zullen volgen in een slotartikel. Wordt vervolgd) LIBRA (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Met de 32 senatoren, zondag ge kozen door Algerije's „grote kiezers", is nu ook de Franse Senaat compleet en kan morgen de start plaats hebben van het eerste parlementaire debat in de Vijfde Republiek over de Frankrijk nu reeds ongeveer vier en een half jaar belastende Algerijnse tragedie, die nog niets van haar zwaarte heeft inge boet. Al is er, met ruim een jaar ge leden. nu dan het verschil dat er ook de sterk geachte schouders van presi dent De Gaulle onder staan en. zo no dig, nog lang kunnen blijven staan. Gehalte en kaliber taxerend van de 32 Algerijnse senatoriale parlementa riërs zijn de Parijse waarnemers over het geheel tot de conclusie gekomen, dat de uitslag van deze laatste Alge rijnse verkiezingen De Gaulles bedoe-. iingen in de kaart zal kunnen spelen. Een zekere paradoxaliteit is hieraan niet vreemd, want de twaalf Europese gekozen van de in totaal 32 de twintig overigen zijn overeenkomstig president De Gaulles vorig jaar uitge geven gebiedende richtlijnen Moslims, dus meest nieuwelingen in het parle mentaire beroep zijn in meerderheid herkozenen, overstappend derhalve van de Vierde Republiek naar de Vijfde. Anders gezegd, volgens een in het al gemeen politiek spraakgebruik opge nomen uitdrukking van de president: Men zou ze kunnen beschouwen als ex ponenten van het „Algerije van papa". Daar staat evenwel tegenover dat deze oudgedienden bij de Algerijnse se natoriale verkiezingen de revolutionai re exponenten van de 13 mei-beweging, de integrationistiscbe of zelfs fascis tisch gezinde ultra's en activisten me- Lo West'luitse vice-kansclier en mi nister van economische zaken, Ludwig Erhard, is gisteren in New Vork aan gekomen voor een bezoek van een weck aan de Verenigde Staten. Hij zal onder andere met functionarissen in Washington besprekingen voeren. Officieel is volgens AFP meegedeeld, dat de Westduitse minister van finan ciën. Franz Etzel, 17 en 18 juni naar Londen zal gaan. waar hij met zjjn Engelse collega, Heathcoat Amory, be sprekingen zal voeren. Het Engelse mi nisterie van financiën deelde mee, dat deze besprekingen het karakter zullen dragen van een gedachtenwisseling over vraagstukken van gemeenschap- cclijk belang. rendeels in het stof hebben doen bijten. Als een van de meest aanzienlijken on der hen geldt een zekere heer Schiaf- fino. een machtig rijk reder met wijd vertakte economische belangen, van wie men aanneemt dat een beleid ge richt op verregaande sociaal-economi sche emancipatie van Algerije met eventueel een inslag van politieke autonomie, hem geen schrik voor de toekomst inboezemt. Wie bij een der gelijke politiek wel met enige reden kunnen vrezen in het gedrang te ko men zijn veeleer de Europese „kleine luiden" in Algerije, met hun kleine pri vileges. Het zijn deze kleine luiden, boeren, handelaren of employé's. die ongetwijfeld het gros van de aanhang der integrationisten leveren, die zoals gezegd bij de verkiezingen van zondag, de nederlaag hebben geleden. En deze nederlaag wordt als des te markanter beschouwd omdat bovendien tegenover de conservatieve kandidaten zelfs de li beralen het er, wat vergaard stemmen- aantal betreft, beter hebben afgebracht. Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5