Paus zou Prins Albert al 2 mei hebben geschreven Wat heeft de kardinaal bewogen zijn brief maandag te laten publiceren X maastrichts CONTACT DRAADLOOS Noodlottige T.V.-uitzending Onze positie op buitenlandse slachtkuikenmarkt is zwak Katholieke belastingambtena ren hebben nog tal van verlangens Geldmarkt is op het ogenblik vrij krap Chftfarine.4 Koningin dankt Tiroolse gendarmerie Decline and fall Schimmen uit het verleden doden Britse soldaat De verhouding ambtenaar-publiek Bankbiljettencirculatie met f 140 min uitgezet WAAROM HUWELIJK TOCH IN BRUSSEL PLAATS HEEFT Porseleinen servies voor de Paus 4-voudige combinatie, een Wetenschappelijk succes! Sextet van Hans Cox Vanavond I WÊÊ ST. MATTHËUS VIJFTIG JAAR Bossche kastelein krijgt 4% jaar Weekstaat Nederlandsche Bank Reserve-doelman van Feijenoord niet meer favoriet Gift voor ruitersport WOENSDAG 3 JUNI 1959 PAGINA 7 Aan de oevers van de maas Nieuwe Franse vertaling van epistels en evangelies KmMMÊË: WêMÊÊÊÈËÈ Wij eten te iveinig kip Stak eigen café in brand de ware Vaderlandse klare Examens „Diplomatieke" blessure van Puskas? Schorsing Fred Huber opgeheven Courses Hilversum Succes voor Nederlandse draver in Milaan (Van onze Brusselse correspondent) Brussel, hedenmorgen De waarheid is wel eens sterker dan de fictie. De waarheid over de sensatio nele koerswending in het conflict over Prins Alberts huwelijk kan kort worden samengevat. Niet Brussel, wel de Paus heeft de inzegening in het Vaticaan ver zaakt. Drie uur voor het ophefmakende communique gistermiddag gepubliceerd Werd, wist de regering-Evskens nog van niets en waar men aanvankelijk geneigd scheen in het herderlijk schrnven van Kardinaal Van Roey de oorzaak van de jongste ontwikkeling te zien, blijkt thans dat de nuntiatuur te Brussel Kar dinaal Van Roey niet van de op til zijnde gebeurtenissen op de hoogte heeft gebracht. ik\ Hoewel meer dan één belangrijk leg- stuk uit deze wellicht nooit oplosbare Puzzel nog ontbreekt,, werd gisteravond te Brussel volgend min of meer samen- hangend relaas verstrekt. De twijfel in Vaticaanstad aangaande de wenselijk heid van het door Paus Joannes XXIII in te zegenen c'-ristelijk huwelijk schijnt reeds einde april te zijn gerezen toen de Paus door kardinaal-staatssecretaris Tardini gewaarschuwd werd voor diplo matieke verwikkelingen. Volgens de kardinaal-staatssecretaris moest het Va ticaanse huwelijk in België onvermijde- •ijk politieke conflicten tengevolge heb ben. Op 1 mei is de Paus voor deze Waarschuwing gezwicht en op 2 mei Werd aan prins Albert een brief ge adresseerd waarin deze laatste ervan op de hoogte werd gebracht dat de Paus naar alle waarschijnlijkheid van de voorgenomen inzegeningsplechtigheid in de St. Pieter zou moeten afzien. Wat er in de loop van de maand mei precies ge beurd is, en welke geheime contacten er hebben plaats gehad en tussen wie de onderhandelingen precies gevoerd Werden, blijft voorlopig een raadsel. Officieel is dat prins Albert tijdens de Pinksterdagen te Rome is geweest en dat hij bij die gelegenheid door de Paus hi audiëntie is ontvangen. Een Italiaans persagentschap ver spreidde toen het gerucht dat de prins ®en poging had verricht een compromis Gt stand te brengen waarbij het bur gerlijk huwelijk te Brussel en de kerke lijke inzegening in Vaticaanstad zou Plaats vinden. Maar zoals men zich her- 'nnert, logenstrafte het Vaticaan dit be richt stellig. In België meende men uit dit dementi te mogen besluiten dat de zaak beslecht was en hoewel in de pers hog heel wat inkt bleef vloeien over het constitutionele aspect van het huwelijk leek de storm toch meer en meer te gaan liggen. Op het einde van verleden Week gaf men in regeringskringen inderdaad de verzekering dat er geen Wijzigingen meer te verwachten waren. De twee regeringspartij" waren het er °ver eens dat het hele geval geen poli tieke crisis waard was en Eyskens hiocht bijgevolg met vertrouwen de door de socialisten voor gisteren aan gekondigde interpellatie tegemoet zien. Zo was de situatie toen verleden vrijdag 29 mei een niet nader ge noemd monseigneur uit Rome te Brus sel arriveerde. De Vaticaanse gezant Was drager van een boodschap van Paus Joannes aan de nuntius waarin werd meegedeeld dat de Paus het hu welijk niet zou inzegenen. Maandag middag is eerste minister Eyskens door de nuntius hiervan op de hoogte gebracht. In de loop van de avond begaf de eérste-minister zich naar Mechelen om Kardinaal Van Roey in te lichten. De houding van de Kardi naal blijft vooralsnog raadselachtig. De Nederlandse consul in Innsbruck heeft gisteren koninklijke onderschei dingen uitgereikt aan drie Tiroolse gen darmerie-officieren. De consul prees de Tiroolse gendar merie om de wijze, waarop zij steeds Weer zorg draagt voor de bescherming y,an de leden van het Koninklijk Huis t'idens hun vakanties in Tirol. De ko- hingin, zo zei hij, wil met deze onder scheidingen niet alleen haar persoon- ■hjke dank tot uitdrukking brengen, maar °°k de dank van het hele Nederlandse tmik voor de gastvrijheid die de Neder landse koninklijke familie in Tirol ge- hiet. (Van onze Utrechtse redacteur) Naar wij vernemen is aan de porse leinfabriek Heinrich Zelb, een bekend Sentrum van de porseleinindustrie in V^est-Duitsland, opdracht gegeven tot Set maken van een eetservies voor Paus u °annes XXIII. Het wordt geleverd naar ecn bestaand model, doch voorzien van ®en speciale decoratie en het wapen van ae H. Vader. Dezelfde fabriek heeft ook -,®en servies voor de Sjah van Perzië vo* vaardigd. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenI belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede Nordt bedoeld de wederzijdse versterking Iran de werking van verschillende genees- 'middelen. De vier middelen verenigd in ^belarine„4"- elk afzonderlijk al beroemd berken lezame-" nog beter. Ze helpen vaak dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I ff BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET •'gén pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, hint dte-erordibesehermjteJqRcJiet fceitanddeelCtiElaro*. Zoals men weet heeft de primaat van België vrijdagavond aan twee Brus selse katholieke kranten een afschrift van het herderlijk schrijven geadres seerd, dat zondag 7 juni in alle ker ken van het aartsbisdom Mechelen zou worden voorgelezen. Dit herder lijk schrijven moest op verzoek van de Kardinaal maandag 1 juni op een duidelijk zichtbare plaats in de twee kranten voornoemd verschijnen. In deze brief nam Kardinaal Van Roey de laatste twijfel weg aangaande de prinselijke huwelijksplannen. De in zegening zou wel degelijk op 1 juli in de St. Pieter te Rome worden vol trokken. Luidens een eerste versie werd de Kardinaal te goeder trouw volkomen door de feiten om de tuin ge leid. Indien het inderdaad waar is dat de nuntiatuur het aartsbisdom niet- van de pauselijke boodschap op de hoogte bracht, dan is door de Vati caanse diplomatieke vertegenwoordi ger te Brussel een ernstig verzuim gepleegd dat zonder de minste twijfel gevolgen hebben zal. Maar aangaande deze versie bestaat toch enige twijfel. Er is inderdaad iets wonderlijks aan het feit dat de Kardinaal een herder lijke brief in twee Brusselse kranten als primeur liet publiceren zeven da gen voor de officiële voorlezing ervan in de kerken en dat op het ogenblik waarop te Brussel de pauselijke bood schappen arriveerden. Was Mechelen hiervan indirect op de hoogte ge bracht en heeft de Kardinaal door een gewilde indiscretie een beslissing wil len tegengaan welke naar zijn oordeel door het katholieke België uiterst slecht zou worden onthaald? Vast staat Intussen dat de kabinets raad niet voor gisteren door Eyskens is ingelicht. Zowel in de regering als in het parlement heeft het bericht de uit werking van een bominslag gehad. Volksvertegenwoordigers aan wie men gistermiddag kort na één uur in het restaurant van het parlement de telex en radioberichten bracht, waren vol komen verrast. In de regeringspartijen noemde men de gewijzigde plannen uiterst betreurenswaardig en vooral de katholieke fractie sprak van een kaak- Advertentie Daar staan nu de uitgestrekte fa briekscomplexen van de N.V. Sphinx-Céramique, waarin ruim 4000 mensen werken aan de ver vaardiging van MAASTRICHTS AARDEWERK. 125 Jaar geleden legde Petrus Re- gout hier de grondslag van de aarde werk-industrie. Sedertdien is Maas tricht in de hele wereld bekend als de aardewerkstad. Volgens de aloude, geheime pro- cédé's wordt ook het modern Maas trichts aardewerk hier gemaakt. Sterk van kwaliteit, hoog van glans, mooi van vorm, aantrekkelijk van kleur en decoratie. Kortom waardewerk N.V. SPHINX CÊRAMIQUE V/H PETRUS REGOUT MAASTRICHT slag. De socialisten staken uit de aard der zaak hun opgetogenheid niet onder stoelen of banken. Zoals men verwach ten kon heeft Pierson gisternamiddag in de Kamer dan ook zjjn interpellatie in getrokken. Na een korte verklaring van Eyskens werd de zitting geschorst om de partijfracties overleg te laten plegen. Naar verluidt is in de CVP door voor zitter Lefèvre zowel tegen Eyskens, die hij een al te slappe houding ten aanzien van het Hof verweet, als tegen het koningshuis felle kritiek geuit. Lefèvre verklaarde dat eens te meer de regering voor een voldongen feit is gesteld en hij dreigde met een radicale herziening van de tot dusverre gerespecteerde loyaliteit tegenover de monarchie wan neer deze laatste in haar neiging mocht volharden om de regering als het kamer meisje voor het vuile werk te behan delen. Want in de Wetstraat bestaat er vrijwel geen twijfel over dat het Hof druk op het Vaticaan heeft uitgeoefend. Wat men in dat verband betreurt is, dat bij de onderhandelingen met Rome re gering en kardinaal in volkomen on wetendheid zijn gelaten. Voor Kardi naal Van Roey, die het vorstenhuis in de moeilijkste uren door dik en dun ge steund heeft, moeten de gebeurtenissen van de afgelopen drie dagen vooral pijn lijk zijn geweest. De katholieke opinie zal niet nalaten hierop te reageren. Het enige lichtpunt In heel deze on verkwikkelijke geschiedenis is de hou ding van koning Boudewijn, die zich wel terdege bewust schijnt te zijn van de enorme tekortkomingen in de ver houdingen tussen het Hof, de regering en de bevolking. Gisteren heeft de ko ning in het paleis te Brussel een pers conferentie belegd die naar het oordeel van de journalisten een werkelijke re velatie is geweest door de eenvoud, de ongedwongenheid waarmee de koning de persvertegenwoordigers te woord stond. De jonge vorst verklaarde bij die gelegenheid: „Ik ben van oordeel dat wij, meer contact met elkaar moeten hebben. Wij kennen elkaar niét en daar uit zijn in de afgelopen jaren heel wat misverstanden voortgevloeid. U en ik hebben er alle belang bjj elkaar nader te leren kennen, want deze misverstan den had men best kunnen vermijden". De H. Congregatie van het H. Officie heeft haar goedkeuring gehecht aan een nieuwe Franse vertaling van de epistels en evangelies, die des zondags worden voorgelezen. Deze vertaling is officieel door de Franse vergadering van kardi nalen en aartsbisschoppen aanvaard. De uitgave ervan is in handen gegeven van de uitgevers Desclée et cie, Dessain en Mame. De vertaling verschijnt eind juli. De bisschoppen hebben de uitgevers van missaals echter niet toegestaan, dat zij direct de nieuwe vertaling voor de mis saals gebruiken. Dit mag eerst over enkele jaren gebeuren. (K.N.P.) Premier Harold Macmillan van Groot-Brittannië heeft gisteravond aan een diner van een onderwijzers bond te Londen gezegd, dat Engeland geen wereldmacht meer is „in de materiële betekenis van het woord" „Onze bijdrage aan de wereld politiek zal meer moeten berusten op kwaliteit dan op kwantiteit", al dus de premier. De televisie, of beter: de schimmen, die hij na veertien jaar op het scherm terugzag, doodden Frederick Williams, een Britse soldaat, die de verschrik kingen van een Japans gevangenkamp heeft overleefd. Williams zat dezer dagen met zijn vrouw thuis in Chase Terrace bij Wal sall naar de televisie te kijken. Op het scherm verscheen Sir Brian Horrocks, die onder het motto „Mannen in Ac tie" oorlogsgeschiedenissen vertelt. Dit maal ging het over de strijd in Birma. Toen Williams de gezichten van de hem zo bekende Japanse soldaten weer zag in het Japanse gevangenkamp daal de zijn gewicht van 76 tot 25 kilo kwamen alle verschrikkingen uit die tijd weer terug. Hij wendde het hoofd af, snelde de kamer uit en zakte in de gang in elkaar. De volgende dag overleed hij in het ziekenhuis. Williams moest tijdens zijn gevan genschap voor de Japanners in de miA nen werken, maar hij weigerde steeds iets over zijn ervaringen uit die tijd te vertellen, zelfs aan zijn vrouw. Volgens de dokters had het zien van de Japanse soldaten op het scherm hem zodanig aangegrepen, dat zijn hart de spanning niet had kunnen verdra gen. De eerste uitvoering van het Sextet nr. 3 van Hans Cox, die het Radio- filharmonisch Sextet (waaraan dit werk werd opgedragen) gisteravond in het programma van de K.R.O. heeft gegeven, heeft de luisteraar in kennis gebracht met een werk dat met alle verplichtingen die het diverterend ka rakter dit stuk oplegt, toch van solide makelij blijkt te zijn. Het klankidioom is zeker voor een lid van de Gaudea- muskring zeer gematigd en van dorre seriële constructies is hier geen spra ke, integendeel. Het thematisch mate riaal wekt de indruk de auteur letterlijk „ingevallen" te zijn, de bewerking er van is zeer speels zonder een over dreven raffinement uit te willen dragen. De ritmische spelingen zijn goed ge vonden en hieraan dankt het stuk ook zijn vaart, die door de zeer geache veerde uitvoering van het Radiofilhar- monisch Sextet ook duidelijk gepous seerd werd. Ongetwijfeld een welkome aanvulling van het kamermuziekreper toire. Van 18.15 tot 19.40 uur vanavond geeft de N.T.S. via Eurovisie een recht streekse reportage uit Stuttgart van de voetbalwedstrijd Real Madrid-Reims. Commentator is Wim de Gruyter. In het programma van de AVRO- televisie kan men vanavond kijken naar het Sportpanorama, waarin een aantal Nederlandse athleten op de Sin- telbaan te Amsterdam tegen elkaar uit komen. Daarna volgen gedeelten uit de musical „Free as air", uitgevoerd door leden van de A.M.V.J. te Amster dam, voör de televisie gepresenteerd door Thijs Chanowski. Na een tv-docu- mentaire over hét werk van het Rode Kruis wordt de avond besloten met een nieuwe aflevering van „The Perry Como Show". Voor de N.CR.V.-microfoon speelt Cor de Groot een drietal weinig beken de walsen van Chaminade, Fauré en Poulenc. Het Radio Phllharmonisch Orkest voert onder leiding van Bernard Haitink o.a. „De Onvoltooide" van Schubert uit, terwijl de heer A. Her- ckenrath onder het motto „Plagiaat of niet?" een aantal willekeurige of on willekeurige gelijkenissen in de muziek bespreekt. Een populair muziekprogramma, waaraan meewerken Christine Spieren burg, sopraan, Bert Robbe, tenor, en het Promenade-orkest onder leiding van Benedict Silberman, kan men beluiste ren in het radioprogramma van de V.A.R.A. „Landhuis te koop" een één- akter van Sacha Guitry, die onder re gie van Ary van Nlerop voor de mi crofoon wordt gebracht, wordt gevolgd door het derde en vierde bedrijf van „Herodiade", een opera van Jules Massenet. Deze uitzending is een her haling van 6 februari 1957. Tot slot speelt het Musette-orkest onder leiding van Jan Corduwener met zang van Catharina Houdijk. Een eigen sleutel, dat ideaal hebben deze vrouwen nog niet bereikt. Met nog honderden andere vluchtelingen wachten zij, in het kamp Goldshöfe in Oosten rijk, een van de honderdveertig vluchtelingenkampen, die Europa nog telt, op een eigen woning. In Nederland is vandaag het vluchtelingenjaar 19591960 begonnen met de installatie van een Nederlands comité in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin. Alle bevolkingsgroepen zijn in dat Nederlands Comité Vluchtelingen Jaar 1959—'60 vertegenwoordigd. Zijn streven is er op gericht de vluchtelingen kampen in Europa te helpen opruimen en in samenwerking met de regeringen der betrokken landen en met de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties te zorgen, dat de 40.000 vluchtelingen in Europa dat krijgen, waar zij nu nog tevergeefs van dromen: een eigen sleutel. (Van onze Utrechtse redacteur) 1930 daterend poeliershesluit de levens- Ons land is een der grootste expor- middelenhandel mogelijkheid te bieden teurs van slachtpluimvee, maar onze diepvrieskip te verkopen, maar dit is positie op de buitenlandse slachthui- een zeer ingewikkelde proceduie. kenmarkt is aan het verzwakken. Niet Volgens mr. J van der Meer, di- aileen door concurrentie zoals de dum- recteur van een diepvriesfabriek, die met cijfers de enorme ontwikkeling van de diepvriesverkoop aantoonde in 1948 nog slechts 300 diepvrieska binetten in Nederlandse levensmidde lenzaken. eind vorig jaar 9000 (de grootste groep: 5000 bij groentehande laren) zal er daarom een algeme ne ontheffingspolitiek moeten worden gevoerd. Een voorbeeld biedt het Produktschap visserij en visserjjpro- dukten, dat sinds 1953 ontheffing ver leent aan iedere winkelier, die in bet bezit is van een diepvrieskabinet. Daardoor is het mogelijk, dat acht tot negen duizend winkeliers, die overi gens niets met vis te maken hebben, vis verkopen. De heer Van der Meer verwacht dat op deze wijze het aantal verkooppun ten van diepvrieskip met 2500 tót 3000 zal toenemen en het verbruik per hoofd zal stijgen van 1,1 tot 1.6 kg. Het Bossche gerechtshof heeft de Bos- sc'ne kastelein C. K„ die op 29 november j 1958 zijn eigen café in brand gestoken j heeft, tot vier en een half jaar gevan- I genisstraf veroordeeld. Op 20 mei jl. eiste de procureur-generaaal tegen Kent thans een produktie van veertig bcm vijf jaar gevangenisstraf. Door de- müioen stuks, die men tot honderd mil- ze bra^dsJtichting hibben zes gezinnen joen hoopt op te voeren. 1jn levensgevaar Verkeerd De riikspiuimveeconsulent ïr. E. F. Geessink pleitte er voor ook in ons land industriële methoden toe te pas- j sen om tot een grotere produktie te ko- men. In ons land is het verbruik per hoofd per jaar slechts 1,3 kg. tegen bv. in west-Duitsland 2,4 en in Ierland 5,1 kg. Dit lage verbruik is toe te schrij ven aan de prijs, maar Voor een niet gering gedeelte aan de weinige ver kooppunten in ons land n.l. slechts hij 624 erkende poeliers. In Zeeuwsch- Viaanderen is er geen enkele poelier en Amersfoort kent er slechts één. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. Veldkamp, heeft welis waar een wetsontwerp ingediend om door een ontheffingsstelsel van het uit ping van Amerika, maar ook door oor zaken in eigen land. De vraag is of on ze productiemethoden nog wel deugen en bovendien zitten we nog met een ou de vestigingswetgeving, waardoor ook de afzetmogelijkheid in eigen land be perkt is. Deze zaken, die de georga- niseerde landbouw en de pluimveeliou- i deri.j-organisaties erg hoog zitten, zijn dinsdag besproken op een siachtkui- ken-conferentie te Utrecht. Ir. U. Twijnstra meende, dat de klok op vijf voor twaalf staat. De economische betekenis van de export van slachtpluimvee spreekt uit het feit, dat de waarde hiervan in 1958 128 miljoen gulden bedroeg. Voor de toekomst ziet ir. J. G. Tukker, voor- j zitter van het produktschap voor pluim- j vee en eieren grote mogelijkheden in een te verwachten toenemend verbruik in de E.E.G.-landen. Wel moeten we er op bedacht zijn, dat Amerika en Engeland ook op het vinketouw zitten om naar die landen te exporteren. Aan gezien de produktiekosten als gevolg van het duurdere voergraan wel om- j hoog zullen gaan. zal volgens ir. Tuk-1 ker geproduceerd moeten worden op basis van de wereldprijs. Dr. Tj. Bak- ker, lar.dbouwattaché te Londen ver-1 telde een en ander over de doelbewus te coördinatie van produktie en ver- i koop van slachtkuikens in Engeland. Er is hier sprake van een zeer ver door. eveerde „verticale integratie" en men De georganiseerde katholieke be lastingambtenaren hebben dinsdag in Rotterdam feest gevierd. Zij herdach ten de vijftigste verjaardag van hun bond Sint-Matthëus, die sedert 1919 deel uitmaakt van de A.R.K.A. als de subgroep belastingen. De onbe kommerde feestvreugde begon 's a- vonds met een diner en daarna een cabaretprogramma, maar zoals te doen gebruikelijk waren daaraan heel wat ernstige woorden voorafgegaan De voorzitter, de heer J. H. Kleijn. noemde in zijn openingsrede tal van desiderata die na de bereikte resul taten nog zijn overgebleven, en dr. mr. J. B. Sens, gemeentesecretaris van Heerlen, gaf enkele aanwijzin gen om de verhouding tussen het pu bliek en de belastingambtenaren wat beminnelijker te maken. Dat de bijeenkomst in Rotterdam werd gehouden was bedoeld als een posthume hommage aan de drie Rot terdamse kommiezen S. van der Zee. H. Fellinger en H. J. Wevers, die een halve eeuw geleden het moedige be sluit namen de bond van r.k. kommie zen in Nederland op te richten, naar het voorbeeld van hun protestants-chris telijke collega's. In zijn openingsrede haalde de heer Kleijn herinneringen op aan die beginperiode en constateerde, dat de subgroep belastingen Sint Mat- thëus nog dagelijks overduidelijk teke nen van vitaliteit aan de dag legt en dus zijn bestaansrecht ten volle bewijst. Bijna vierduizend belastingambtenaren zijn thans onder het ARKA-vaandel verenigd, een aantal waarop Sint Matthëus trots is. In zijn terugblik con stateerde de voorzitter, dat het slechte centrale overleg een der oorzaken is, waarom gerechtvaardigde verlangens vaak niet in vervulling gaan al is de nieuwe directeur-generaal op net minis terie van Financien de organisaties met alle openhartigheid tegemoet ge treden. Het bevorderingssysteem - voor hoofdcontroleurs laat nog veel te wen sen over en het bestuur zal er met alle macht naar streven voor deze categorie een passende bezoldiging te bewerkstelligen. De heer Kleijn had voor de opening van de eingenltjke feestvergadering nog enkele andere opmerkingen bewaard over de positie van de belastingambte naren. Hij waarschuwde er o.a. tegen, dat het persoonlijke initiatief onder het ambtenarenkorps wei eens verloren zou kunnen gaan in de straf gereglemen teerde systematiek, die bijvoorbeeld de promotiemogelijkheden kenmerkt. De drang om de dienst te verlaten moge een aanwijzing zijn, dat de rechts- en materiële positie van de belastingambte naren nog vee' te wensen overlaat. De heer Sens bespral- de postie van de belastingambtenaar in de maatschap pij. Hoezeer de ambtenaar aan invloed op de samenleving heeft gewonnen blijkt wel uit het feit, dat ons land momen teel 400.000 ambtenaren telt. bijna tien procent van de totale beroepsbevolking, tegen slechts 20.000 in 1850. op een toenmalig inwonertal van even drie miljoen. De controverse tussen ambte naar en publiek ziet de heer Sens als een uitvloeisel van twee tegenstrijdige doelstellingen. Het publiek zoekt het eigen belang, de ambtenaai dient het algemeen belang voor ogen te houden. De weerstand van de burger tegen de ambtenaar dateert van eeuwen her, maar, aldus de heer Sens, het moet toch mogelijk zijn beide groepen tot el kaar te brengen. De burger zal b.v. moeten inzien, dat economische vrijheid alleen te bereiken is via ordening. Men zal de beperkte visie van het eigen be lang moeten prijsgeven. Maar ook aan de kant van de ambte naar kan nog veel worden verbeterd. Allereerst bepleitte de spreker een uit breiding van de opleiding, met name de sociologische scholing. Van de la- Advertentie Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau zijn benoemd A. D. Dijkstra, re ferendaris ter gemeentesecretarie te Velsen; J. Boerema, technisch hoofd ambtenaar voor bijzondere diensten bi) de dienst der stadsuitbreiding en volks huisvesting te Groningen. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden is benoemd de majoor mr. M. J. Koeken van het wapen der artil lerie. AMSTERDAM, 2 juni r.k. Kweek school „De Voorzienigheid", Laurier gracht 41. Examen L.O. Geslaagd ede dames A. M.; A. Overwater, W. J. M. Pelsma, M. R, J. Perry, W. M. Puls J. S. Ruchtie. UTRECHT, 1 juni Kand. rechts geleerdheid: mej. A. A. M. Stoelinga, Hilversum; P. A. L. Duffhues, Den Bosch; mevr. A. J- H. C. v. d. Hool- werf£-v. d. Heuvel, Amersfoort. Docto raal rechten (vrije studierichting)W. J. C. van Miltenburg, De Bilt." Nota riaat le deel: A. L. J. Jansen, de Bilt; J. C. J. v. d. Brugge, Babyloniënbroek; notariaatsexamen 2e deel: F. A. M. Trautman, Utrecht. Kand. Spaanse taal en let teren: mej. mr. M. P. de Meijer, Amersfoort; kand. ex. niet-westerse so ciologie: J. H. Adhin, Utrecht; semi- arts examen: O. J. A. Th. Meuwissen, Eindhoven; H. F. C. M. van Osch, Den Dungen; O. H. Th. M- Verhaak, Bre da. Arts examen; A. H. Boontje, Hil versum; L E. S. Does, Utrecht; P. J. Lomans, Amersfoort. dierenarts ex. L. A. van Langeraad, Giessenburg; P. H. A. M. van Maanen, Raalte; H. Eil, Rijswijk; W. A. M. Kalkman, Goes; H. A. V. C. Kessel, Oudenbosch, H. E. M. Eberson, Velp. De promotie van de heer K. W. Reinink op 29 mei geschied de cum laude. LEIDEN, 2 ,]uni kand. frans mej. M. v.d. Vliet, Den Haag en F. A. M. Linnebank, Den Haag; doet. frans mej. A. A. Kauer, Den Haag en T. Panhuy- sen, Den Haag.; kand. engels mej. D. J. Benneker, Schiedam en mej. E. Kloosterhuis, Den Haag. De krapte op de geldmarkt, die uit de Weekstaat van de Nederlandsche Bank spreekt, heeft niet geleid tot een wijzi ging in het tarief van daggeld. Dit is onveranderd 11/4 procent gebleven. In siders concluderen hieruit dat de ban ken deze krapte van voorbijgaande aard achten. Men neemt aan dat deze week voor circa f 80 miljoen aan bankbiljet ten zal terugkeren, maar ook dan kan nog niet van een ruime positie gespro ken worden. Met ecn saldo van f 360 miljoen (vorige week f 450 min.) liggen de banken nu behoorlijk onder hun ge middelde voor de lopende kasreserve- periode. Dit verklaart hun grote gereserveerd heid op de geldmarkt, pas op 7 juni vervallen promessen voor f86 min., maar verder hebben de banken in deze periode geen vervallend papier meer te verwachten. Zij hebben, blijkens de weekstaat, voor f35 min. aan voor schotten moeten opnemen en het res tant opgenomen ten laste van hun saldo bij de banken. Gezien de krapte van de geldmarkt valt het opgenomen bedrag nog erg mee. Er zijn instellingen die een beroep op de centrale bank hebben gedaan, aangezien de markt de laatste dagen bepaald zeer krap was. Tegen 11/4 procent was geen geld te krijgen. De uitzetting van de circulatie met f140 min. plus de deviezenonttrekking hebben tezamen aan de banken f 160 min. gekost. Het betalingsverkeer met het rijk heeft f35 min. opgebracht. De banken ondergingen een forse vermin dering van f90 min. De uitzetting van de circulatie valt nog mee. Men had de uitzetting zelfs op f200 min. getaxeerd, daar de volle ultimo in één week tot uiting kwam. Toch zal de circulatie wel groter zijh geweest, daar waarschijnlijk gisteren al biljetten zijn teruggekomen. De schatkist moet behoorlijke posten te betalen hebben gehad, want ondanks het op gang komen van de inkomsten belasting, waarvan de opbrengst op f 100 min. per maand getaxeerd wordt, en gezien het feit dat slechts f 28 min. aan staatsschuld te betalen viel, is het saldo nog met f 45 min. ingezakt. De post an dere ingezetenen is met f 10 min. ver hoogd. Wissels enz. door de bank ge kocht bleven onveranderd. In de goud voorraad kwam geen wijziging. Goud en valuta samen waren f 20 min. lager. Convertibele valuta leed een verlies van f 12 min. dn i 1000) Activa: 25/5 2/6 Goud 4.402.444 4.402.444 Bulten! vord. fjoud en deviezen (1) 715.005 703.196 Bult betaalm (1) 785 788 Vord buit euld <3 92.251 86.145 Wiss tn disc 165 165 443.500 443.500 Voorsch rek.crt (bel) 18.555 53.210 Voorsch Rijk Nederl munten 21.305 21.065 8.215 7.698 Passiva Bankbiljetten Rijks schatkist Saldi bank in Ned Saldi and ingezet Saldi buil circ bk Saldi andere nlet-lng Saldi buit eelds 14 Diverse rek Ned schatk pap buit circuJ banker Muntbil) voor de «taat in circulatie gebracht tot goud en dev rt'.v conv dev nett< Percentage goud en deviezen I o e 11 c o 11 n g: ill Van deze 2 poster is 'onvertirel (2) waarvan uit hoofde liq. bilat. akkoorden 4.231.522 802.623 450.412 129.369 24.183 3.838 14.223 46.916 104.171 5.164.741 639.617 90.32 707.840 1.500 4.371.332 757.339 359.564 139.411 24.518 3.515 16.170 47.263 104.781 5.144.870 679.807 89.86 695.977 3.500 gere ambtenaren heeft 36 pet slechts lager onderwijs genoten, van de middel bare nog 23 pet. Dat is geen wonder als men bedenkt, dat 65 pet. der ambte naren uit de kleine burgerij voortkomt. Dan acht de heer Sens het volkomen onjuist, dat ambtenaren uit hoofde van hun verantwoordelijke, met macht be klede, functie zich een bepaald air aanmeten. Zij zijn dienaren van de staat en moeten zich overeenkomstig gedragen. Zij moeten ook niet op hun werk neerzien, onder invloed van de bourgeois-gedachte. dal alleen de on dernemer de ware vrijheid bezit. De reserve-doelman van Feijenoord. Van Pelt. die ook het doél verdedigt in het militaire elftal, heeft van zijn club bericht gekregen, dat hij niet meer in aanmerking komt voor een A-contract. Van Pelt is voor de keus gesteld op de transferlij st te worden geplaatst of een C-contrac* te accepteren. Van het be stuur van Feijenoord vernemen wij, dat men nog meer spelers financieel wil „degraderen".- Enige Nederlandse industriëlen heb ben aan de Hippische sportbond een belangrijk bedrag geschonken voor de aankoop van een Olympisch paard. De NHS werd hierdoor in" staat gesteld de bekende 7-jarige bruine Hannóve- raanse ruin Hubertus van" de heer D. T. Barlagen uit Reiderwolderpolder te kopen. Hubertus zou oorspronkelijk naar Duitsland gaan, maar door het sportieve gebaar, van- de Nederlandse industrie blijft het paard nil in Ons land. Hubertus is de laatste maanden op meerdere buitenlandse concoursen zeer succesvol geweest. Zo won het paard, gereden door Harry Wouters van den Oudenweyer uit Eist grote prijzen op de concoursen hippique te Dortmund en Hannover. Deze ruiter zal het paard in training blijven houden. De combinatie Harry Wouters van den Oudenweyer-Hubertus. is. zoals be kend. door de Hippische sportbond aan gewezen om ons land te vertegènwoor- digen op het Europees kampioenschap voor springruiters dat- van 1321 juni in Parijs gehouden wordt. Men is in Stuttgart bijzonder nieuws gierig naar het antwoord op de vraag of Ferenc Puskas, de vroegere aan voerder van het Hongaarse elftal, van avond door Real Madrid zal worden opgesteld in de finale om de Europese voetbalbeker tegen Reims. Officieel is gemeld dat Puskas een knie-blessure heeft, doch van ingelichte zijde wordt vernomen dat het een ..diplomatieke" blessure is. Puskas is betrokken ge weest" bij een controverse met Duitse spelers, omdat hij beweerd heeft dat de Duitse ploeg die de Hongaarse ploeg van Puskas in de finale van de wereldkampioenschappen 1954 versloeg, gebruik had gemaakt van doping. De Duitse voetbalbond heeft daarna aan alle Duitse ciubs verboden tegen enige ploeg te spelen waartoe Puskas be hoort. Uit ingelichte bron wordt ver nomen dat hoewel er geen bepaling is die Puskas verbiedt op Duitse bodem tegen een Franse club te spelen, de leiding van Real aarzelt hem op te stellen. Zij vreest dat als Puskas op het veld verschijnt het publiek in het Neckarstadion zich tegen de Spanjaar den zal keren. De Oostenrijkse lawntennisbond heeft de schorsing van de bekende tennis speler Fred Huber opgeheven. De 30-jarige Huber was vorig jaar voor onbepaalde tijd geschorst, omdat hij het geld dat bestemd was voor be strijding van onkosten aan de Franse Rivièra, waar hij aan een toernooi zou deelnemen, vergokt zou hebben. Huber krijgt een proeftijd tot het eind van dit jaar. Gedurende die tijd mag hij niet buiten Oostenrijk in wedstrijden uitko men. Bondsfunctionarissen verklaren dat men Huber, die in het verleden al herhaalde malen geschorst was wegens gebrek aan discipline, deze laatste kans wil geven op grond van schrifte lijke verzoeken van zijn vader. De uitslagen van dinsdagavond te Hil versum gehouden draverijen luiden: Nieuwe Verwachting-prijs, 1100 m.: 1. IJsselmonde (N. J. Bloemsaat) 1.43.9 1.34.5, 2. Yvonne. 3. Yberflote. Tot.: winn. 3.50, pl. 1.40, 1.80, 2.10, cov. 4.40, kopp. 8.20. 2. Precious-prijs, 2000 m.: seriedraverij le serie: 1. Victor Hanover (M. Vergay) 2.48.6 1.24.3, 2. Quadrupes, 3. Sir Spen cer. Tot.: winn. 5.10, pl. 1.70, 1.80, 1.60, cov. 5.10, kopp. 7.50. 2e serie: 1. Valencia (J. Wagenaar jr.) 2.49.5 1.24.8, 2. Sunshine, 3. Strange Story. Tot.: winn. 2.30, pl. 1.60, 5.20, 7.90, cov. 17.20, groepskoppel 4.50. 3. Uniekprijs, 2400 m.: 1. X Hanover (Th. Kooyman) 3.33.8 1.29.1, 2. Vuur- vink S. 3. X Pluto. Tot.: winn. 1.70, pl. 1.30. 2.30, 2.30, cov. 7.80, groepsk. 3.60. 4. Magnifiqueprijs, 2000 m.: le afd. 1. Waluna Norton (A. S. Tesselaar) 2.54.5 1.27.3, 2. Vita Kinley, 3. Victory Queen. Tot.: winn. 4.60, pl. 1.90, 1.60, 3.50, cov. 5.50, groepsk. 9.20. 2e afd.: 1. Wordly Hanover (M. Ver gay) 2.53.- i.25.6, 2. Un Gamin, 3. Whirlwind. Tot.: win. 3.20, pl. 1.60, 4.20, 2.10, cov. 12.70. groepsk. 13.80. Lovely-prijs, 2000 m.: 1. Typhoon (P. A. Strooper) 2.45.2 1.22.6, 2. Ruby Spen cer, 3. Sandra. Tot.: winn. 1.80, pl. 1.40, 5.50, 3.30, cov. 10.30, groepsk. 5.90. Finale Preciousprijs: 1. Victor Han- over (M. Vergay) 2.49.4 1.24.7, 2. Valen cia, 3. Very Nice. Tot.: winn.' 3.20, pl. i.50, 1.50, cov. 4.70, koppel 3.70. Totale omzet: 115.530,50. De 7 jaar oude Nederlandse merrie Thea Cornelia heeft in Milaan de twee de wedstrijd van de European Trotting Gentlemen Federation gewonnen. Thea Cornelia had van start tot finish onbe dreigd de leiding in deze draverij over 2.500 meter op de San Siro-baan. Uitslagen: X. Thea Cornelia. Ned. (G. van de Wal) 3 min. 31 sec.; 2. Jannet, Belg. (Andrë Talpe)3. Boccaccio. It. (A. Bergami); 4. Hawar, Duitsl. (Hans Rtisinger); 5. Genet d'Or. Fr. (André Carré)6. Victrid, Ned. (G. 3. Venire man).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7