Daqblad voor Schiedam en omstreken Eisenhower: Vooruitgang Genève nog te Het Westen biedt aan het in de sterkte van Berlij ijnse garnizoen te fixeren muizen Thor-raket met niet in baan gekomen zet Indonesische sterk water Nas ut ion politiek op Djuanda: „In huidige toestand niets schrikaanjagends is Nauwere samenwerking tussen CHU en AR? Voortdurende verdeeldheid Schiphol op tijd gereed en scheren op de Ginkelse hei IN STRIJD MET FRANS OPTIMISME Nieuw lid van Raad van State Görings vermogen verbeurd ver klaard STAFCHEF BELOOFT: GEEN VERDERE STAPPEN Lancering in V.S. mislukt Kleuters op de spoorbaan Times-artikel ook in weekeditie Vermoedelijk dit najaar rapport Onbemande bus rijdt door zeer druk verkeer Het weer Onderwaardering Opnieuw twee CSU- leden gearresteerd Geen ongelukken Prijzen in de Staats loterij DIRECTIE LUCHTHAVEN: DONDERDAG 4 JUNI 1953 In IJmuiden Trein stopte nog net op tijd Selwyn Lloyd de verf voor het schifderfeest SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekja 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2- Leiden Aanrander gearresteerd W arm Aan zee - nieuwe scmeaamscne courant President Eisenhower heeft gisteren het advies, dat men broedende kippen niet moet storen, in de wind geslagen. Op een persconferentie in Washington heeft hij gezegd, dat er op de confe rentie van de ministers van buiten landse zaken van de Grote Vier in Ge nève tot dusver geen vooruitgang te hespeuren is, die het houden van een topconferentie zou rechtvaardigen. Ook zei hij niet te weten, of de Russen nog steeds zo gebrand zijn op een topcon ferentie als enkele maanden geleden, volgens het persbureau Reuter hebben deze verklaringen van de Amerikaanse President in conferentiekringen te Ge nève het effect gehad als van een kou de douche. Vrij algemeen is men daar namelijk van mening, dat de vier mi nisters thans met de uiterste behoed zaamheid het stadium naderen, waar in overeenstemming kan worden be reikt over de minimum-voorwaarden Voor een interim-regeling inzake Ber lijn". Zo heeft bijvoorbeeld de Franse Waarnemende minister van buitenland se zaken Pierre Guilaumat de minis terraad in Parijs gisteren meegedeeld, dat de conferentie „langzaam vordert baar de top". Guilaumat meent, dat nan beide kanten de wens bestaat het contact te bewaren en tot een of an dere vorm van akkoord te komen. De Waarnemende minister zei: „Het is Waarschijnlijk, dat wij in de komende dagen een gunstiger basis zullen vin den dan die, waarop wjj ons thans be' vinden." De journalisten, die de persconferen tie van de Amerikaanse president bij- Woonden, stelden uiteraard pogingen in het werk hem een duidelijke formule- hing te ontlokken van wat hij als mi- himum-succes van de Geneefse confe rentie noodzakelijk acht. Eisenhower antwoordde hierop o.a.: „Men zal het er zeker over eens moe ten zijn, dat er tot aan de totstandko ming van de hereniging van Duitsland niet meer getornd zal worden aan de Westelijke rechten en privileges in West-Berlijn." _Op de vraag, of een verbintenis in- *ake Berlijn tot stand moet zijn geko men als voorwaarde voor het houden Van een topconferentie, antwoordde Eisenhower: „Ik zou dit niet een voorwaarde willen noemen. Maar ik zie niet in, hoe het hoofd van een regering, die zichzelf respecteert, naar een inter nationale conferentie zou kunnen gaan in antwoord op iets, dat zou kunnen worden opgevat als een drei gement." De Amerikaanse president merkte °P. dat hij zich reeds eerder bereid Verklaard heeft tot een ruime opvat- tihg van het begrip „bevredigende Vooruitgang". Het zou volgens hem on werkelijk zijn te geloven, dat de mi- histers te Genève meteen maar een reeks belangrijke overeenkomsten zou den kunnen sluiten. Maar het minste "at men volgens Eisenhower mag ver- Wachten, is, dat de ministers pogen de meningsverschillen te verkleinen en aangeven op welke punten de kansen °P overeenstemming groot genoeg zijn °m een topconferentie te rechtvaardi gen. D» vier ministers hebben gisteren Weer een besloten bijeenkomst gehad 'h de villa aan het Meer van Genève ?'e thans tijdelijk door Herter wordt pewoond. De drie westelijke ministers hebben daarna gisteravond gedineerd bij hun Westduitse collega Von Bren- tano, die zij van de stand van zaken op de hoogte brachten. Ondertussen lichtte de Rus Gromyko de leider "an de Oostduitse delegatie, dr. Lothar Bolz, in. De ministers van de Grote Vier komen vanmiddag opnieuw in besloten zitting bijeen, ditmaal in de villa van Couve de Murville. Reuter verneemt van westelijke zij de, dat het wachten thans is op nieu we instructies- voor Gromyko. Die zul len het hem misschien mogelijk ma ken met zijn westelijke collegae tot overeenstemming te komen over het behoud van de status-quo in West-Ber lijn. Het westen wil ook de bestendi ging van zijn verbindingen met de stad gewaarborgd zien zonder daar voor de prijs te betalen van een er kenning van het Oostduitse bewind. Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Genève verneemt Reuter, <lat het wes ten gisteren heeft aangeboden de sterk te van de westelijke troepen in West- Berlijn op het huidige peil (10.000 man) te bevriezen. Minister Von Brentano, die de resul taten van de Geneefse conferentie ook al „onbevredigend" heeft genoemd, heeft in een vraaggesprek met het in West-Berljjn gevestigde radio-station Rias verklaard, dat alles gedaan zal worden om te voorkomen, dat dit sta tion, waarop de Russen felle kritiek hebben, het zwijgen wordt opgelegd. In dit verband verneemt UPI, dat de westelijke ministers de oprichting heb ben voorgesteld van een commissie, waarin vertegenwoordigers van de Grote Vier en van Oost- en Wcst-Duits- land zouden moeten zitten. Deze com missie is bedoeld om klachten van bei de partijen te behandelen inzake pro- paganda-activite.it, subversieve opera ties, ontvoeringen en andere spanning verwekkende handelingen in Berlijn. Het Westberlijnse denazificaliehof heeft gisteren officieel verklaard wat velen reeds vermoedden: Hermann Göring is een nazi geweest die van zijn functies onder Hitier heeft ge profiteerd. De weduive van de vroe gere chef der Lufwaffe, Emma, zal bijgevolg 756.000 mark moeten beta len, de loaarde van Görings bezittin gen in West-Berlijn. Het geld zal ten goede komen aan het fonds voor slachtoffers van het nationaal-socia- lisme. Bovendien moet Emma de kos ten van het geding, zijnde 50 mark, betalen. Bij de schaapskooi 0p de Ginkelse heide bij Ede is het jaarlijkse schaapscheerdersfeest gehouden. Dan worden de schapen van de Gtnmtsc kudde, een 400 stuks, van hun winterse vacht ontdaan. Na dit karwei gaan de scheerders aan de maaltijd. bestaande uit rijstebrij en zoutevis. Een op dc basis Vandcnburg in C'ali- fornië door de Amerikaanse luchtmacht gelanceerde Thor-raket, waarmee vier anonieme muizen vannacht de aarde hebben verlaten, is niet in een haan om de aardbol gekomen, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van defensie van daag bekendgemaakt. In de loop van de dag was men nog druk doende gege vens te bestuderen om vast te stellen waar de satelliet in de dampkring is J. M. Kan, secretaris-generaal van ministerie van Binnenlandse Zaken, R benoemd is tot lid van de Raad van State. I Bij K. B. is niet ingang vaii 1 oktober y^hoemd tot lid van do Raad van State pr. <J. M. Kan te 's-Gravenhage, met '"'kenning van gelijktijdig eervol ont- K als secretaris-generaal van het ini- j'sterie van binnenlandse zaken onder ,.ankbetuiging voor de vele en gewich- diensten als zodanig aan den lande "«Wezen. Be heer Kan werd 12 januari 1905 te .Mlravenliage geboren. Na het gym- u^sium te hebben afgelopen studeerde ■jJU rechten. Hij begon zijn loopbaan 1 Thi i93o ais commies bij de luchtvaart- a«nst. 1 januari 1938 volgde zijn be- ,'heming als hoofdcommies bij binnen- Ahdse zaken. Hij doorliep bij dit depar- -yhient de verschillende rangen tot en "st raadadviseur in algemene dienst h Werd in 1954 benoemd tot secretaris- 2«neraal. Hij is secretaris geweest van «raad voor de luchtvaart. t"hn zijn hand verschenen verscheide- tijdschriftartikelen op staatsrechte- K en administratiefrechtelijk terrein. Gisteravond omstreeks zeven uur kon de trein van IJmuiden naar IJmuiden- Oost vlak bij laatstgenoemd station he vig claxonnerend nog juist op tijd tot ■stilstand gebracht worden. De wagen- voerder ontdekte namelijk twee kleine jongetjes op de spoorbaan. De politie trof bij het viaduct over de Stations weg twee jochies van drie en vijf jaar aan. Toen zij aan hun ouders op het Plein 1945 in IJmuiden-Oost werden afgeleverd, bleek dat zij reeds van half zes af zoek waren. Het gewraakte artikel in de Londense Times, waarin gezegd werd dat minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd zou worden overgeplaatst, is ook opge nomen in de vandaag verschenen week editie van de Times. Een woordvoerder van het bureau van de openbare aanklager in Karls ruhe heeft volgens Reuter op een pers conferentie meegedeeld dat dinsdag twee leden van de Westduitse chris ten-democratische partij in Beieren (C.S.U.) ziju gearresteerd onder verden king van samenwerking met de Oost duitse inlichtingendienst. Een van de gearresteerden was een belangrijk po liticus. Het aantal leden van de SU/CSU, dat gearresteerd is onder verdenking van spionage binen de par'ij. bedraagt thans 23. Advertentie teruggekeerd. Bij deze terugkeer is de satelliet vermoedelijk verbrand, aldus meldt Reuter. De vier muizen bevonden zich in een speciaal geconstrueerde houder in de tweede trap van de raket. Het was de bedoeling dat het raketdeel, waar in de dieren hun verblijf hadden, on der de naam „Ontdekker III" als een kunstmaan om de aarde zou gaan cir kelen. Tijdens de zeventiende omwen teling had de houder met de muizen zich los moeten maken van de rest van de raket en allerlei vernuftige middelen waren uitgedacht om de hou der veilig naar de aarde te doen te rugkeren. Enige honderden kilometers ten noord westen van Hawaï werden vliegtuigen en torpedobootjagers in gereedheid ge houden om houder plus muizen op te vangen. Het zou overigens de eerste keer zijn geweest, dat dieren van een reis in een kunstmaan naar de aarde terug keren. De Amerikaanse luchtmacht had er van afgezien de muiien namen te ge ven; dit is gebeurd om tegenstanders van proeven met dieren niet dieper te kwetsen dan strikt noodzakelijk is. Ver der waren het zwarte muizen, die, al dus de mededelingen van de luchtmacht, speciaal waren gehard en getraind voor hun uitzonderlijke reis. Alle vier waren zij van het mannelijk geslacht en zij droegen minuscule zendertjes op hun rug. die gegevens moesten uitzenden over de reactie van hun spieren, over hun hartslag etc. Hel opmerkelijkste nieuws ui< Indo nesië is op het ogenblik eigenlijk, dat het leger nog steeds geen staatsgreep heeft uitgevoerd. Driemaal achtereen heeft de Indonesische Grondwetgeven- Je Vergadering het voorstel van presi dent Soekarno 0111 terug te keren naar de grondwet van 1945 verworpen. De beide grote Islamitische partijen, de Masjoemi en de Nahdatul Ulaina, hebben zich voor het eerst sinds jaren weer solidair getoond in hun oppositie tegen de voorstellen van de president. Zij hebben zich niet uit het veld laten slaan door het dreigement van premier Djuanda, dat verwerping van die voor steden zou leiden tot de instelling van een militaire dictatuur, zoals die de laatste jaren al 111 vele andere landen van Zuid-Oost Azië is ingesteld. Wel heeft de stafchef va»i het leger, gene raal Abdulharis Nasution, gisteren al le politieke activiteiten in Indonesië ver boden en alle kranten bevolen zich te onthouden van de publikatie van be richten of commentaren met een po litieke strekking, maar van een mi litaire „putsch" is tot dusver geen sprake. Men heeft in Djakarta de indruk, dat het optreden van generaal Nasu tion gericht is op een „bevriezing" van de binnenlandse toestand. De Indonesische minister-president, dr. Djuanda, heeft vandaag aan jour nalisten verklaard, dat de mogelijk heid van een militaire staatsgreep in Indonesië „in een te ver verschiet" ligt. De premier, die de waarnemend president, dr. Sartono. begroette bij diens terugkeer van een reis naar Su matra, zei. dat „er niets schrikaanja gends" is in de huidige toestand. Vol- (Van onze verslaggever) De algemene vergadering van de Christelijk-Historische Unie in hotel Gooiland te Hilversum, welke, naar wjj in ons blad van gisteren meldde, woensdagochtend met een rede van de voorzitter, mr. H. K. J. Beernink, werd geopend, heeft haar middagzit- ting vrjjwel uitsluitend gewijd aan de talrijke voorstellen, welke haar uit de verschillende kiesverenigingen hadden bereikt. De meest belangwekkende daarvan cirkelden, opnieuw, rond twee vraag stukken, welke de CHU reeds lang be roeren: de nauwere samenwerking met andere protestantse politieke groepe ringen, in het bijzonder niet de Anti- Revolutionaire Party, en dc totstand brenging van een eigen christelyk-his- torisch persorgaan. Van het verlangen naar, of liever de noodzaak tot nauwe samenwerking met de anti-revolutionairen maakte zich vooral de kiesvereniging Kuinre tot tolk, wier woordvoerder, de heer Lebbink, wees op de voortdurende ach teruitgang van de Unie bij de verkie zingen, een ontwikkeling die, naar hij vreest, zich in de toekomst zou voort zetten. Hij toonde zich beducht voor een ontijdig eindigende regeringsperio de van het huidige kabinet en meende dat zijn partij daarvan dan slechts zeer wrange vruchten zou plukken, zodat er niet vee) meer dan „een handvol Ti- lanus-vrienden en freulle (Wttewaal van Stoetwegen)-vrienden" zou overblijven. Deze zienswijze bleek evenwel niet door de vergadering te worden gedeeld. Met gerumoer wist zij de voorzitter te bewegen aan het betoog van deze spre ker een overhaast einde te bereiden. De heer Beernink maakte trouwens bij herhaling de indruk al te snel met zijn hamer de voorstellen in de zin van het hoofdbestuur te willen beslissen, het geen tot kritiek uit de zaal aanleiding gaf. Wat de samenwerking met de AR betreft, sloot de vergadering zich in tussen aan bij het hoofdbestuur, dat eerst de resultaten van de commis sie-Van Gelder wenst af te wachten publikatie: vermoedelijk dit najaar waarin dit vraagstuk nogmaals aan een onderzoek wordt onderworpen. Mr. Van Gelder, secretaris van de Unie, zei er nu reeds dit over, dat de meningen verdeeld waren het geen niet direct een geheim was en dat ook de jongeren niet zo'n een heidsverlangen aai! de dag legden ais hun wel wordt toegeschreven. Voor het andere interessante onder werp, het christelijk-historische pers orgaan, hetzij dagblad, hetzij weekblad, verwees de heer Beernink naar de re sultaten van de perscommissie, welke dezer dagen zullen worden bekend ge maakt. Meegedeeld werd, dat pogingen tot oprichting van een CH-dagblad of van een CH-editie van een bestaand dagblad („Trouw") op gróte moeilijk heden waren gestuit. Een nauwere sa menwerking van CH-weekbladen is eveneens een onmogelijkheid gebleken. Desgevraagd zei de heer Beernink dat ook de perscommissie „er geen gat in zag". gens Indonesische regeringskringen zal het kabinet morgen bijeenkomen ter bespreking van de politieke toestand, zoals die is ontstaan na de verwer ping door de grondwetgevende ver gadering van het voorstel van presi- dient Soekarno om terug te keren tot de grondwet van 1945. Het leger, heeft intussen ook vandaag, de derde dag van de constitutionele cri sis, zich van spectaculaire maatregelen onthouden. Volgens politieke waarne mers is de kans op een greep naar de macht door het leger, waarover aan het begin van de week sterke geruchten gingen, thans 'aan het verminderen. Na Reuter van doorgaans betrouwbare bronnen verneemt heeft de stafchef van het leger, luit.-generaal Abdulharis Na sution, de regering de verzekering ge geven, dat het leger „geen verdere stap pen zou nemen" na de uitvaardiging van het verbod op politieke activiteiten. Na sution zou hebben gezegd, dat hij de te rugkomst zal afwachten van president Soekarno, die aan het eind van deze maand in Djakarta wordt verwacht. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, Ganis Harso- no. heeft intussen het bericht tegenge sproken, dat Soekarno generaal Nasu tion heeft getelegrafeerd „geen dras tische maatregelen te nemen". Het was ook vandaag rustig te Djakarta. Bij de verkeerslichten op de rijks straatweg in Wassenaar ter hoogte van Wassenaars Dierenpark is woensdag middag een autobus onbemand door het rode licht gereden. De bus reed ver volgens over een afstand van 150 meter zigzaggend door het zeer drukke ver keer ter plaatse, zonder ook maar een andere auto aan te rijden of iets te ra ken, maakte daarna een zwenking naar links in de richting van het dierenpark, ramde vervolgens het hek van dit park en vernielde dit over een afstand van vijftien meter, en kwam tenslotte op het p?rkcerterrein van het dierenpark tegen een eikeboom tot stilstand. Dit alles ge beurde na een kleine aanrijding waar bij de bus betrokken was geweest. Een vrachtauto en de bus waren na melijk het kruispunt genaderd juist toen het verkeerslicht op rood sprong. De vrachtauto stopte. De chauffeur van de bus zag dit te laat. Daardoor kwam het dat de autobus, die bestuurd werd door J. F. Ebbers uit Winterswijk, de vrachtauto ramde. In de bus bevonden zich buiten de chauffeur twee dames. Nadat het ongeluk was gebeurd, maakte een van dc dames er de chauffeur op attent, dat de motor van de bus in brand was geraakt. Passagiers en chauffeur verlieten toen snel de bus, waarna deze zich op onverklaarbare wijze in be weging zette. Een van de dames uit de bus werd door glasscherven zodanig verwond, dat zij naar het Wassenaarse ziekenhuis moest worden overgebracht. Nadat de autobus op de reeds beschreven wijze tegen een boom tot, stilstand was ge komen. bleek de brand in de motor te zijn geblust. In de 543e staatsloterij 4e klasse. 12e lijst, zijn vandaag de volgende prijzen gevallen: f 5.000 op 5111, f 1.500 op 8555 en f 1.000 op 3025. 3987 en 17481. iiiiifmiiiiiiiiimiitiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiFiiii Een inwoner uit Wormer is te Heiloo gearresteerd egens het plegen van enige aanrandingen. De man. die in Heiloo betrokken was bij een verkeers ongeluk, werd na confrontatie met drie van zijn slachtoffers door twee van hen herkend. In april had hij een vrouw in Purmerend aangerand onder bedreiging met een dolkmes. Later herhaalde hij dit o.a. in Beverwijk en Wijde Wormer. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog, warm en tamelijk zonnig weer, behoudens een kans op een lokale onweersbui. Zwakke wind. Zon: 4.24-20.53. Magn: 4.12-19.42. Nederland bevindt zich nu aan de rand van een hogedrukgebied dat zich van de Middellandse Zee via Duitsland en Zweden naar Finland en Noord-Rus- land uitstrekt. Over het midden van de oceaan koerst een depressie in de rich ting van Ierland. Onder invloed hiervan zal de wind in ons land uit zuidelijke richtingen waaien. De kans dat zwakke storingen uit Frankrijk naar het noorden komen wordt daardoor groter. Morgen kans op een plaatselijke onweersbui, maar er zal waarschijnlijk nog geen be langrijke daling van de temperatuur op treden. Ook morgen nog zomers strandweer met op enkele plaatsen kans op een on weersbui. Temperatuur overdag 24 tot 26 graden C. Zeewater 13 graden C. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richting. Vooruitzichten: iets minder be stendig maar nog goed strandweer. 0 0 0 1 o o o o o o o 0 0 0 O 0 0 temp. Station Weer heden max 7 uur gist. Stockholm onbewolkt 15 16 OsJo half bew. 13 23 k< i jonhager onbewolkt 14 19 Londen zwaar bew. 14 13 Amsterdam onbewolkt 15 22 BrusseJ onbewolkt 15 25 Luxemburg Jicht bew. 15 23 Parijs onbewolkt 14 25 Nice onbewolkt 17 22 Berlijn onbewolkt 15 23 Frankfort onbewolkt 14 25 München onbewolkt 12 21 Zürich onbewolkt 11 25 Genève onbewolkt 14 26 Wenen half bew. 15 20 Rome onbewolkt 21 26 Mallorca zwaar bew. 16 Op de algemene vergadering van de CHU is de samenwerking met de Anti-Revolutionaire Partij wederom aan de orde gesteld. In zijn rede heeft de Unie-praeses, mr. Beernink, wel het groeiend contact met een protes tants splinterpartijtje, de Christelijke Volkspartij, met instemming geme moreerd, maar van samenwerking met de grote en oudere zuster repte hij met geen woord. Dit onderwerp werd evenwel aangesneden vanuit de vergadering. Had mr. Beernink uiting gegeven aan zijn vertrouwen, dat de CHU, mits beter georganiseerd, een mooie toekomst voor zich had, de af gevaardigde uit Kuinre zag in de her haalde verkiezingsnederlagen van de Urtie slechts de voorbode van verdere afbraak, zo niet van totale ineenstor ting. Uit de reacties van de aanwezi gen bleek intussen wel welk een ge ringe voortgang de gedachte van nauwere samenwerking, laat slaan van samengaan van de beide protes tants-christelijke partijen in de CH- kring heeft gemaakt, ondanks de ach teruitgang welke nu al jarenlang bij de verkiezingen aan de dag treedt. Het woord van prof. Zijlstra na de uitslag van 12 maart, dat „het refor matorisch ideaal dit gescheiden optre den eigenlijk niet meer verdraagt vindt bij zijn CH-broeders nog altijd geen positieve weerklank. Wie getuige is van de kennelijk met niet geringe emotionaliteit gela den politieke tegenstellingen onder de op christelijke grondslag georgani seerde kinderen der reformatie, ziet weinig heil in een op gang brengen van een gesprek over een nog weid ser plan, namelijk over de wenselijk heid van een Nederlandse CDU, die protestanten en katholieken zou om vatten, zoals de laatste tijd hier en daar werd geprobeerd. Een dergelijke partijformutie zou een „miracle hol landais" zijn, waarin ook los van de reserves jegens mirakels bij een deel der betrokenen niemand kan ge loven. Van katholieke zijde pleegt een verlangen naar een christelijke poli tieke concentratie het duidelijkst te worden uitgesproken, zoals bleek vit een recente verklaring van de KVP- partijsecretaris, dr. Albering, in een jongerenblad en uit een toespraak van het Tweede Kamerlid de heer Jan Peters op een vergadering van KVP-jongeren. Maar waar de onder linge verdeeldheid tussen de protes tantse partijen reeds zo groot is, zal, vrezen wij, het aandringen op een opzij zetten van meningsverschillen, komende van „roomse zijde", de af kerigheid van nauwere samenwerking in een ruimer verband slechts vergro ten. Het tragische is, intussen, dat een voortzetting van de huidige politieke ontwikkeling de christelijke samen werking in een vicieuze cirkel dreigt te doen belanden. Naarmate de pro testants-christelijke partijen verder afbrokkelen, boeken zij als partners aan aantrekkelijkheid in, omgekeerd zullen zij steeds meer een „roomse overmacht" vrezen. Het luiden van de alarmklok heeft dan geen effect meer. De katholieke bond van apothekers assistenten „St. Lucas" heeft dezer dagen de aandacht gevraagd voor de bezoldiging van deze categorie van werknemers. De apothekers-assisten ten verrichten een zeer verantwoor delijk werk; zij worden daartoe alleen toegelaten na het behalen van een na moeizame studie te verwerven diploma en het afleggen van een ambtseed. Een aanvangssalariëring die, per uur berekend, nog 17 cent beneden het loon blijft van een on geschoold werkman, is daarmede niet in overeenstemming. Ook het maxi mum-salaris schiet in dat opzicht verre te kort. Men kan hiertegen aanvoeren, dat het beroep van apo thekers-assistente meestal wordt uit geoefend door meisjes uit een be paald maatschappelijk milieu en dat het door de bijzondere verantwoor delijkheid, die er aan verbonden is, een zodanige morele voldoening schenkt dat het ijveren voor betere betaling een soort van smet zou zijn op dit „officium nobile". Deze over weging krijgt echter eerst overtui gingskracht wanneer de meest ele mentaire rechtvaardigheid reeds in acht is genomen. Het beroep van de apothekers zelf is, uit een oogpunt van verantwoordelijkheid, van een nog hogere maatschappelijke en mo rele standing. Niettemin acht ieder het normaal wanneer dezen wel, ge lijk in de praktijk het geval is, een genoegzame honorering voor de uit oefening van hun functie krijgen. Wij hebben de indruk, dat verbete ring van de salarissen der assistenten een voorbeeld zou kunnen zijn van een gedifferentieerde loonsverbete ring zonder dat prijsstijging er het gevolg van hoeft te zijn. De directie Aan de n.v. Luchthaven drag gevoteerd voor de aanleg van de Schiphol is van mening, dat er geen enkele reden bestaat voör ongerust heid, als zou Schiphol het volgend jaar niet gereed zijn voor het opvangen van het straaltijdperk. Naar alle redelijk heid kan worden aangenomen, dat de 33ÖO meter baan in het vroege voorjaar van I960 in gebruik kan worden geno men, omdat de uitvoering van de wer ken, dank zij de gunstige weersomstan digheden in de afgelopen winter zes weken op het schema vóór ligt. Aldus wordt gereageerd op de be duchtheid die dinsdag op efn perscon ferentie van K.L.M.-zyde werd geuit. Verder is voor het jaar 1960 een be- derde baan in het nieuwe tangentiele banenstelsel, waarin ook de 01-19 (reeds bestaande) en de 06-24 (in aanbouw) worden opgenomen. Voor deze derde baan, in de richting oost-west, ge naamd 09-27, zal in 1960 namelijk grondaankoop geschieden terwijl men tevens vertrouwt een begin te kunnen maken met de bouw van de baan op het gedeelte van het terrein dat thans reeds in het bezit van de luchthaven is. Een ander positief geluid, dat de luchthavendirectie kan laten horen, is de aankoop van een sneeuwruimmachi ne naast de reeds bestaande appara tuur van sneeuwbiazers en dergelijke.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1