Nieuws uit stad en omtrek Collectanten-jubileum in de H. Hartparochie Excelsior '20 boekte tweede zege in promotie-competitie Geheugen-hulp Veelal ruime aanvoeren op groente- en fruitmarkt Reclame Komt er een Heliport te Papendrecht Bruto-winst Vm. Müller Co. in 1958 belangrijk lager Fq* J. H. MAK II- HOOGSTRAAT! 18 &0ER - Mgr. Nolenslaan 850 Voor verschillende produkten goede interesse Verzoek aan gemeentebestuur door Aviolanda Ongunstige ontwikkeling vrachten- markt belangrijkste oorzaak NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Voorzitter J. Landsbergen 40 jaar lid Opbrengst Rode Kruis Campagne De Snelvliegers (NBYZ) Burgerlijke stand Koningin Wilhelmina Mars Yale doffer van Jan Doejaaren eerste op Orleans Gestruikeld Motor te water Hond overre TYBB in Haarlem Twee bazenprijzen in Schiedam yt met 0-1 Verslagen Maakt voor Uw zaak IJandelsoverzicht van de Westlandse veilingen Vertrouwen in verdere ontwikkeling van het bedrijf Voorschotbank: 7% (onv.) dividend Zwarte-band-examens Diefstallen Ongeluk in Bad Groenoord St. Lodewijk verloor in finale van Nado-V Niet onrechtmatig boomkwekerijproducten telen Ju: VOOR GROENE HARING NAAR K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM KUIILRDAM ^Uw» scliledc iwe schledamsctie ceuram ito Hat was gisteren een grote dag voor voorzitter van het college van collec- ,anten der H. Hartparochie, de heer J. landsbergen, ide ziin veertigjarig jubi leum als zodanig herdacht. Tot zijner intentie heeft pastoor G. P. begeer een plechtige Hoogmis opgedra gen met assistentie van de kapelaans C. Hammann en N. Bijnsdorp. Met de uit- Wiering van de grote Mis van C-uypers en *an het slot van de H. Mis, het plechtige «Cantate Dominum" van H. L. Hasselt, sette het zangkoor luister bij aan het kerkelijke deel van deze feestviering. Tijdens de in de grote parochiezaal ge houden receptie Iheeft pastoor Regeer zijn jubilerende collectant een zozeer verdien de loef en hulde toegezwaaid. Veertig jaar ue penningen ophalen die nu eenmaal öoodzakelijk zijn om het voortbestaan van de kerk, materieel gezien, mogelijk te ma ken. is geen kleinigheid. Vooral niet als deze taak op een wijze wordt verricht, *oals de heer Landsbergen dit veertig jaar "let voorbeeldige trouw en nauwgezetheid heeft gedaan, aldus pastoor Regeer in zijn toespraak. Als stoffelijk blijk van grote tvaarderinig bood de eerwaarde spreker rijn collectant namens het kerkbestuur en college een gouden horloge aan. De heer Landsbergen is sinds 34 jaar Voorzitter van dit collectanten college *n ook deze functie heeft hij steeds met toewijding vervuld. De heer B. Zoetmul der trad op als de tolk van de leden en hoo«5 de jubilaris namens allen zijn geluk. Wensen aan. Er waren geschenken en ge lukwensen binnengekomen uit de gehele Rtad en onder de aanwezigen waren ver tegenwoordigers van colleges van de andere parochies. Ook vele parochianen kwamen de heer Landsbergen met deze gedenkwaardige dag gelukwensen, 'n dag die in intieme kring verder werd gevierd. De opbrengst van de Rode Kruis Cam pagne bedroeg dit jaar 10.355.02. Namens het afdelingsbestuur heeft na afloop de penningmeester, de heer L. van Dijk al len, die aan deze campagne hadden mede gewerkt, in .een korte toespraak bedankt. De P.V. de Snelvliegers vloog zaterdag met 54 duiven een wedvlucht vanuit Ar- lon, afstand 268 km. Gelost om 10.45.00, eerste duif 14.14.37; laatste duif 14.26.23. 1 2 13 Chr. Zweistra; 3 11 J. Scheepmaker; 4 J. v. Rossen; 5 P. Sprong; 6 P. J. v. Eijk; 7 10 12 14 H. J. Tjaden; 8 9 P. F. Overdevest. GEBOREN: Sylvia A., d.v. J. E. van der Windt en M. J. van Breukelen; Lou- rens L., z.v. L. P. Sonneveld en A. M. Smit; Eddy, z.v. G. van der Stelt en T. J. Harlaar; Ronald, z.v. J. Blaauw en W. Wijzenbroek. OVERLEDEN: E. Gebuys, 80 jaar, wed. van J. Blumenthal. De jaarlijks door het Vendel Schiedam van de Oranje Garde georganiseerde Koningin Wilhelmina Mars zal dit jaar op zaterdag 4 juli a.s. worden gehouden. Deze 15e K.W. Mars, de 10e in Schie dam, zal in het kader van de feestelijk heden van het 25-jarig bestaan van het Vendel Schiedam een extra feestelijke tocht worden. Het Vendelbestuur heeft gemeend de ex terne viering van het jubileum samen te doen gaan met het feestprogramma dat traditiegetrouw na afloop van de tocht, op het Plantagepodium zal worden gege ven. fAdvertentip) Zeilmakerij, kampeer- en watersport- artikelen. LANGE KERKSTRAAT 72 wordt VERPLAATST naar TEL. 67643 OPENING woensdag 10 .juni 3 uur n.m. In verband met de verhuizing is onze zaak aan de Lange Kerkstraat vanaf heden GESLOTEN. De beroemde doffer van de duivenlief- hebber Jan Doejaaren heeft gisteren de bondsprijs behaald in de wedvlucht op Or leans, een afstand van 480 km. De duiven werden daar gelost om 10.45 uur en de schone tijd van de doffer was 12.27.27 uur. Hij werd eerste in de vereniging S.C.V. „de Postduif' met 8 minuten voorsprong op nummer twee. In het gehele district werd hij van ruim 7000 duiven eerste met slechts 38 seconden voorsprong op num mer twee, een vogel van de liefhebber de Hollander van ,,'t Westen" uit Rotter dam. Mevrouw M.B.-v.B. uit Rotterdam brak gistermiddag haar rechterbovenarm, toen zij struikelde over de drempel van een pand aan de Singe). waar zij op bezoek was. De G.G. en G.D. heeft haar naar het gemeenteziekenhuis gebracht, waar zij is behandeld. De motor, van J.J.V. is zondagmiddag de Lange Haven ingereden. De motorrij der verloor de macht over het stuur, toen hij in aanaking kwam met de 11-jarige Elsje E., die daar speelde. Gelukkig kon hij nog bijtijds van de motor springen, die daarop het water in dook. Het meisje kreeg een pijnlijke rechtervoet. Een takel wagen heeft de motor later opgevist. De motorrijder A.S. uit Vlaardingen reed zaterdagmiddag op de Vlaardinger- dijk de hond van de tienjarige Pieter V. aan, toen deze plotseling op de rijweg kwam. Het dier werd zwaar gewond; de motorrijder kwam te vallen maar bleef ongedeerd. Het zwaargewonde dier is met e«n politieauto naar het huis van de ei ge" naar gebracht. Door in een zeer snelle en hoogst spor tieve wedstrijd het Haarlemse T.Y.B.B. een 0-1 nederlaag toe te brengen heeft gisteravond Excelsior '20 de kans op het tweede klasserschap niet weinig ver groot. Aangemoedigd door een 1000 Schiedammers bonden de zwartwitten eerst om 6.30 uur de strijd aan tegen ecn technisch goed spelend T.Y.B.B Over en weer golfden de aanvallen, waarbij beide doelen om beurten 'n ge vaar kwamen. Toch waren de aanvallen van de gasthe ren gevaarlijker en Excelsior moest tij delijk 't middenveld prijsgeven. Doelman Van Veen wist eenmaal op fraaie wijze redding te brengen om even later ge passeerd te worden. Theo Bierhuizen dook echter nog tijdig op om de bal van de doel lijn weg te trappen. Aan de overzijde had het zwartwitte aanvalskwintet enkele malen bijna succes, maar ook hier wist de Verdediging het ge vaar nog te keren. Voorlopig echter, want in de 30e minuut was het mid voor Zui- derwijk die uit een door Van der Ven genomen vrije trap de bal laag wist in te koppen. 0-1. De Haarlemmers beantwoordden dit I doelpunt met felle aanvallen, die Van Veen en spil De Groot tot het verrichten van reddingen dwongen. Een minuut voor stoor G. P. Regeer bood gisteren de jubilerende voorzitter van zijn eollectantencollege, de heer J. Landsbergen, een gouden horloge aan. (Advertentie) RENAULT- heren P. J. Leeuwenstein en G. Don, 'hderbazen bij Wilton Fijenoord in Schie- rih. hebben in de jaarlijkse opstellen wedstrijd van het NIVE-maandblad t®aas Iboven baas", ieder 50 gewonnen. f"1 vendien ontving de inzending van B. W. Tietshof, eveneens van ■yïlton-Fijenoord, een eervolle verme'l- jyh'S. Zij moeten echter 'in deze prijsvraag e t meerdere erkennen in fabrieksbaas Ramaekers uit Maastricht, die voor 3e achtereenvolgende jaar zijn in- K.hding met de hoofdprijs bekroond ziet. 11 resultaat is des te opmerkelijker, om- at de jury elk jaar andere leden telt en K- opstellen anoniem worden beoordeeld. (J5*:© keer was de jury samengesteld uit ï^fijfsfunctionarissen uit Gelderland. Het CjVE (Nederlands Instituut voor Effl- hcy) heeft 85 inzendingen ontvangen, onderwerp van de opstellenwedstrijd dit jaar „De baas en de veiligheid", q De heer Ramaekers krijgt honderd gul- gV.h en wordt houder van de nieuwe wis- rt Prijs een plaquette van de Rotter- O^htse beeldhouwster Adri C Blok die or Unilever ter beschikking is gesteld. e^halve aan de heren P. J. Leeuwenstein Q. Don zijn prijzen van vijftig gulden ur^SOkend aan de bazeh R. Postma (Dok- Pt), D. Schoen (Zaandam) en K. E. t^rspeek (Amersfoort) e Prijsuitreiking zal plaatsvinden op 10 Pi te Arnhem, waarbijde A.K.U. als g.ie arnneni. wuaiu. iC^bedrijf zal optreden (Advertentie) Om het afdelings'kampioensohap: UrsusDZB 24. Beslissingswedstrijd Prom. 3de klasse- DESV Sohiedamse Boys 74. 3de klasse A: ActivitasBoezemkwartier 2I OldiS.C. Delta 20, Prowi. Res. 1ste klasse: CKC 3DDC 3 2—3 FSV/Pretoria 2—Spartaan '20 3 2—5 Tediro 2 Transvalia 2 13. Res. 3de klasse C: Excelsior '20 5—Sparta 14 81, DCV 5SVV 11 12. HOV 6 Neptunus 8 3—2, L: Florissant/OBR 4—Germinal 4 3—0 Res. 4de klasse C: HOV 9CVV S 2—3 OVV 9—Excelsior 14 1—3, D: Hekelingen 3-^Spar- taan '20 10 0—1. E: Fortuna 8—CKC 5 0—6 f: Excelsior '20 8 ODI 6 34, G: Spartaan '20 12—Excelsior '20 9 3—1; H: DRL 5—VOC 9 22, Nado/V. 5—Overmaas 10 Nado 5 n.o,, Hol- landiaan 7DRL 5 36. Hillesluis 5St. Vol harden 5 102, J: St. Lodewijk 4DBGC 0—4, Boezem-kwartier 2TSB 2 52, K- RE') 3—HelJevoetsluis 4 1—5, M: Demos 5St.-Lod. wijk 5 2—3 Wico 4—VND 4 2—2 SMV 6—Ger minal 5 30. Germinal 5St. Lodewijk 5 01 Spartaan '20 14-VND 4 1—0, N:: Blijdorp 4- voorwaarts 5 Voorw n.o., RET 4Noorder kwartier 4 16, Zuiderster 8—Aeolus 7 3—1 Sn, ^kenneni 3SCR 4 2-1, DJS 8—S.C Delta 3 03, DESV 5Noorderkwartier 5 0—4. De stand om het kampioenschap van de af deling Rotterdam luidt; BZB 2 2 0 0 4 7—2 Progress 2 1 0 1 2 4—3 Ursus 2 0 0 2 0 2—8 iust kreeg L. Janse de kans van de Mi echter3** de doelman gekomen schoot hij eenter net. over de 1st Direct na de aftrap voor de tweede helft Wlst Vaalr ZT Zi-in voo"«t werd StVRB kw?"aas en Janse semist. Ook T.Y.B.B kwam wederom tot gevaar lijke aanvallen maBr vond de zwartwitte verdedigers steeds op de juiste plaats. Uit een verre pass Wist de sterk opgedrongen Zuiderwijk de bal 0p te pikken Hij pas seerde in een rush enkele tegenstanders, doch zag zijn felle schot door de H(Jar_ emse d°®]™an fraai gestopt. Hetzelfde lot ondeiging pal hierop een inzet van Janse. Doelman Van VeCn m0est nog eenmaal in volle lengte naar de hoek, maar toen paste Excelsior voor dit moment de juiste tactiek toe. Het doelgebied werd volledig afgesloten en men liet de Haarlemmers maar komen. Ondanks verwoede pogingen was er toen helemaal geen doorkomen meer aan, zodat Excelsior de kostbare voorsprong tot het einde toe wist te be houden. In Rotterdam heeft Overmaas met 5-2 over Hion gezegevierd. zodat hierdoor de a.s zondag te spei€n wedstrijd. Over maas Excelsior nog wel niet van een be slissende maar toch zeer zeker van be langrijke beteken^ gaat worden. HEDEN: Passage Theater: Mijn beste vijand (a.l.) dagelijks 2 en 8.15, zaterdag en zondag 2. 4.15, 7 en 9.15 uur; donderdagavond ook filmvoorstelling. Monopole Theater: De boom der ge hangenen (18 jwerkdagen 27 en 9-15, zat. en zond. 2. 4.15 7 en 9.15 uur. DINSDAG: De Kroon: Dominicaanse Gemeenschap 8.15 uur. Stedelijk Museum: Werken van Kee<- Verweij en drie Eindhovense jonge schil ders. tor en met 13 juli Dagelijks an 105. zondags van 125 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S-LIDt'INA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: di do., za van 1012 uur- dl t m za van 25 uur ma dl., wo vr van 7—8 30 uur Jeugdleeszaal: dl., do., vr. van 45 30 uur. Uitleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11 30 —12 30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: dl. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: di. 9.30ti uur; vr 78 uur: jeugd: wo. 25 uur Filiaal Nleunland. Wijkgebouw Dr Wt- bautplein -ana): jeugd: wo 130—5 uur: volw n vr 7—8 30 uur. Uitleenpost Kuunastraat 3 ma 7—8 uur wo. en vr 7—8 30 uur NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Evers, Lange Ha ven 81. FILMS Programma van 5 t.e.m. 11 juni Arena; The big country (14 j); Capitol: Terreur op de Trollenberg (is j), Cen traal: Verraderlijke voetsporen (volw! Cineac-AD: De commissaris grijpt in (18 j); Cineac-NRC: actualiteiten (doori voorri.) (a.l.); Colosseum: En altijd lok' de vrouw (18 j) donderdag: Manima, het meisje zonder sluier (volw), zaterdag en zondag matinee; De bende van Walter Black (18 j); Harmonie: De trommen van Fu Manchu (14 j); Lumière: The man inside (14 j); Lutusca: De liefdestunnel (18 j); Luxor: Het dagboek van Anne Frank (a.l.); Metro: Paspoort der schan de (strikt volw); Passage (Schiedam)- Mijn beste vijand (a.l.); Prinses: De on dergang van Billy the Kid (18 j); Rex: Fort Bowie (18 j); Thalia: The captain's table (volw); 't Venster: Huis cols (volw) Victoria: Drie Franse katjes (ontoelaat baar), donderdag; Le plaisir (ontoelaat baar), zaterdag, zondag en woensdag ma tinee: De gevaarlijke opdracht (a.l.). Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop op de groente en fruitmarkt, in d periode 28 mei tot en met 3 juni, het vol gende mede: Hoewel de aanvoer van bloemkool in het Westland duidelijk de top gepasseerd is, werd er in andere gebieden, o.a. op de Zuidhollandse eilanden, toch zoveel meer aangevoerd dan voorheen, dat het totale aanbod gedurende de gehele week ruim genoemd kon worden. Opeenhoping van de aanvoer trad niet op, omdat het koele weer het groeitempo zodanig beïnvloedde dat dit zeer kalm verliep. De afzet onder vond dan ook geen moeilijkheden, te meer ook, daar de Belgische concurrentie inmid dels sterk is afgenomen. Weliswaar wa ren de prijzen in het begin van de week hoger dan aa.n het einde, in het algemeen was er van zeer re<)elijke tot gunstige prijzen sprake. De belangrijkste afnemer was de binnenlandse markt, maar gere geld ook werden partijen gekocht voor West-Duitsland, Zweden, Noorwegen en Engeland. Nog steeds is er een stijgende lijn te zien in de aanvoer van tomaten. De afzet is vooral nog gericht op Engeland, maa West-Duitsland neemt als afnemer thans steeds meer in belangrijkheid toe. Van minder betekenis, maar toch ook van be lang, zijn de verladingen naar Zweden en Ierland, hoewel de verzendingen naar het laatstgenoemde land wel wat afgeremd kunnen worden door het hoge invoer recht dat vanaf 1 juni 11. geldt. Zoals be kend is, heeft België enige tijd geleden de grenzen voor de Nederlandse tomaten gesloten, zodat dit land thans in de rij van afnemers ontbreekt. De prijzen, die eind vorige week nog op een zeer gunstig niveau lagen, zijn in de loop van deze week snel gedaald. Dit was een gevolg van de geleidelijk verdere teruggang van de Engelse vraag, tezamen met de reeds genoemde uitbreiding van het Nederlandse aanbod. Wat de Engelse belangstelling aangaat, kan worden opgemerkt, dat deze wel kleiner moest worden, omdat de voor ziening van de markt aldaar hoe langer hoe sterker door de beide Kanaaleilanden Guernsey en Jersey geschiedt, terwijl in Engeland zelf de produktie verder op gang begint te komen. De aanvoer van komkommers werd deze week door het koele weer nogal af geremd. Het aanbod was derhalve niet te ruim en bij de levendige vraag had dit tot gevolg, dat de prijzen aan de hoge kant lagen. Pas tegen het einde van de week kwam hierin enige verandering Op dinsdag nl. was de markt wat lager. Op woensdag zette deze daling zich echter niet voort. Bepaald laag werden de prij zen evenwel niet De afzet was in hoofd zaak gericht op West-Duitsland. De overi". ge export had ondergeschikte betekenis. De afneming door de binnenlandse markt verliep vanwege de vrij hoge prijzen min der vlot dan enige tijd. geleden. Andijvie werd in ruimere mate aange voerd. De vraag bleef door het koele weer goed op peil, zodat de prijzen zich doorgaans gemakkelijk ko-nden handha ven. Het aanbod van sla verminderde geleidelijk, maar de markt bleef toch Oooblod "O" Schiedam en amitreke* 81ste Jaargang No, 24001 O A M I 8 80HIEDAM TELEFOON 89152 POSTREKENING NR. 5 t 0 S 2 ADVBBTENTIES mm-boogte. Bt) contract MEDEDELINGEN t «lm per mm-hoogte- BQ eontraet EM* tarteven- KAMFIOENEN lat 30 woorden t 0.50 bij voorutttoe- kttg. Kik waant meer 3 et. Maxt- attge- reenfexxm&ttg Voor het Adbpwtenrtite- ABONNEMENTEN per kwartaal. I per Door tic N V. Aviolanda Maatschappij voor Vliegtuigbouw is aan het gemeente bestuur van Papendrecht verzocht over te gaan tot het aanleggen en instandhou den van een openbare heliport (landings terrein voor hefschroefvliegtuigen) ten behoeve van de daar gevestigde vlieg- tuigbouwkundige bedrijven te weten Aviolanda N.V. cn de Nederlandse He licopter Industrie N.V. alsmede ten behoeve van de toekomstige ontwikkeling van de Drecht-steden, gelet op de ver bindingen, die het befschrocfvliegtuig in de nabije toekomst zeker mogelijk zal maken. De aard van de werkzaamheden bij het te Papendrecht gevestigde bedrijf van Aviolanda N.V. heeft een principiële wij ziging ondergaan. Sinds 1945 heeft dit be drijf voornamelijk nieuwbouw (in licen tie) gekend. Nu echter, zowel in de ci viele als ook in de militaire sector, het aantal vleugelvliegtuigen afneemt, ener zijds door de komst van grotere vervoers eenheden, anderzijds door de introductie der geleide wapensystemen, moet da nieuwbouw, althans voorlopig, als min der belangrijke bron van werkgelegen heid worden gezien- Hiertegenover staat, dat de revisie, re paratie en modificatie-werkzaamheden aan vliegtuigen voortdurend toenemen. Dit laatste vindt zijn oorzaak mede in 't feit, dat naast de t.oene-ming van het aan tal vliegtuigen in het kleine, civiele ver voer (veelal met verouderde typen) en de toeneming van het, onderhouden van be staande militaire uitrusting in de kleine landen het aantal hefschroefvliegtuigen in Europa, sinds 1945 steeds stijgende is. Daar te Papendrecht geen startbaan van zodanige lengte en capaciteit gelegen Is. dat grote civiele vliegtuigen en snelle mi litaire vliegtuigen kurmen worden ontvan gen, moet dP categorie hefschroefvlieg tuigen wel als bijzonder belangrijk voor de in die gemeente gevestigde vliegtuig industrie worden gezien Gelet op de ont wikkelingsgang van het hefschroefvlieg- tuig kan hier een zeer belangrijk ontstaan van werkgelegenheid worden aangewezen Ten einde voor toekomstige ontwikkeling toch ook het nieuwbouw aspect niet uit het oog te verliezen, werd door Aviolanda N.V. het beheer overgenomen van de Ne derlandse Helicopter Industrie N. V. Laatstgenoemde industrie ontwikkelt thans haar type H. 3 (Kolibrie) een hefschroef- vliegtuig voor landbouwtoepassingen (be spuiten, zaaien etc.). Voor deze ontwikke ling bestaat over de Eehele wereld zeer grote belangstelling- De eerste exempla ren van dit type worden thans reeds ge bruikt door landbouwbedrijven in Enge land, Israël en ln ons land. in de Wie- ringermeer. Teneinde tot een zinvolle ontwikkeling 'en bouw van het type H-3 (en volgende ty pen) te komen, werd het gehele bedrijf van de N.H.I van Rotterdam (Zestienho ven) naar Papendrecht overgebracht. Het moet zeer waarschijnlijk worden ge acht, dat het hefschroefvliegtuig een aan zienlijk gedeelte van het verkeer tot zich gaat trekken Vele commerciële, in dustriële en andere instellingen zullen in de toekomst er bij gebaat zijn, indien van uit het centrum der Drecht-steden een luchtverbinding (helibus) met andere handels- en industriecentra mogelijk zal zijn. Aan de pogingen om te komen tot industrialisatie en tot grotere economische stabiliteit in Nederland, zal ook de aan dacht, geschonken aan dit detail in de verbindingssituatie, zeer zeker ten goede komen. Vermeld zij verder, dat vanwege het Ministerie van Justitie de voorlopige toe stemming tot grensverkeer en vanwege het Ministerie van Financiën de voorlo pige toestemming tot douaneverkeer tn Papendrecht werd verkregen Het hoofd van de afd. Luchtvaartterreinen van de Rijksluchtvaartdienst, de heer H B. Sit ter, heeft de gehele situatie ter plaatse op genomen en heeft verklaard, zijn instem ming tot het aanleggen en instandhouden van een luchtvaartterrein fe kunnen ver lenen, mils het niet particulier, doch van overheidswege beheerd zei worden. ruimschoots voorzien. De afzet, die thans hoofdzakelijk naar het binnenland ge schiedt, kende wat de goede sorteringen betreft, geen moeilijkheden. Het prijs peil, dat sinds vorige week een verbete ring heeft ondergaan, kon zich dan ook goed handhaven- De aanvoer van bospeen was ruim. Vooral afgelopen maandag werd er aan diverse veilingen zeer veel bospeen aangevoerd als reactie op de aankondiging van de Belgische import stop. Dg handel bleek wel zeer geïnteres seerd te zijn, want de prijzen liepen op bij aanhoudend ruime aanvoer. Toen later de mededeling kwam, dat de Belgische grens toch open bleef, liep het prijspeil weer terug. Behalve de afzet naar België, was vooral ook de binnenlandse afname van groot belang, terwijl ook West-Duite- land zich regelmatig van Nederlandse bos peen liet voorzien. Een goede interesse bestond er ook voor spitskool, zelfs toep de aanvoer in de loop der week wat ruimer werd. De afzet had alzo een bevredigend verioop. aanvoer van vroege aardappelen is thans begonnen en aan een klein aan tal veilingen heeft rij zeker reeds bete kenis. Tot voor kort wa. Broek op Lan- gendijk van deze veilingen de voornaam ste, maar thans is zij door Grootebroek voorbij gestreefd. In het Westland is er plaatselijk ook al aanbod, met name te 's-Gravenzande Het prijspeil is de laat ste tijd geregeld omlaag gegaan en op het ogenblik liggen de noteringen op een redelijk niveau. De aanvoer van glasaardbeien nam af, terwijl die van het voJ legrondsprodu k t toenam. Het merendeel van deze laatste aardbeien is thans bestemd voor de verse markt, hoewel er in Zeeland, Noord-Brabant en Gelderland plaatselijk reed<; aardbeien voor de verwerken de industrie werden aangeboden, die o.a. een bestemming in West-Duitsland kre gen. Dit quantum was echter nog zeer be perkt. D^ daling in de prijzen zette zich deze week voort. Op deze lagere prijzen werden door het binnenland grote hoe veelheden aardbeien afgenomen. O Omstreeks deze tüd van het jaar is er bij de Westlandse fruit- en groentenvei- liugen natuurlijk weer een flinke aan voer van tomaten. De prijs is momenteel zo f 1.40 tot f 1.50 per kg, een prijs die heel gewoon genoemd kan worden, niets bijzonder. Nog altijd komt er veel bloemkool bij de veilingen. De bloemkool is wat duur de geworden. De zg. achten en tienen worden afgedrukt op twee kwartjes ner stuk en de twaalven op veertig cent. als ze tenminste goed zijn voor de export. Er is flinke aanvoer van peen, waar van de prijs wat gezakt, ia- De goede voor export geschikte peen brengt nu plm. 35 tot 40 ct. per bos op. De aan voeren van dubbele bonen en snijbonen nemen toe De snijbonen leveren thans f 1.50 tot f 2.— per kg op, de dubbele bo nen zijn wat duurder Voorts ziet men nog andijvie, die niet zo duur is. Met de sla is het in het j Westland wel zo ongeveer afgelopen. Dan ziet men hoe langer hoe meer fruit. Perziken kan men kopen voor 30 tot 45 cent. al naar gelang de grootte. Druiven, Frankenthalers, komen er ook steeds meer. voor vier tot zee gulden per kg. Een goede prijs, maar ze hebben ook vee! gekost voor de tuinders. Aardbeien worden er behoorlijk aangevoerd. 'Ir komen nu natuuraardbeien. De prijs va- rieet van f 2tot f 2.80. Voor nieuwe aardappelen worden 45 tot 50 cent per kg betaald, De verwachting van de directie van Wm. H. Müller Co te Rotterdam dat voor 1958 met een niet onbelang rijke vermindering van de resultaten rekening gehouden moest worden is bewaarheid. De in 1938 behaalde bruto winst is na bestrijding van alle onkos ten belangrijk lager dan in de jaren 1955-1957. Deze teruggang is voorname lijk te wijten aan de ongunstige ont wikkeling op de vraehtenmarkt, aldus de directie in haar verslag. De sterke daling van de vrachtprij zen liet zich eerst in het verslagjaar met recht gevoelen. Het lijnbedrijf van de Koninklijke Hollandsche Lloyd dat vele jaren een aanzienlijke bijdrage le verde tot de bedrijfswinst liet over 1958 verstek gaan en de afschrijvingen op de vloot konden niet ten volle worden verdiend. Het lijnbedrijf in de z.g. Korte Vaart op Continentale, Engelse en Ma rokkaanse havens had met nog grotere moeilijkheden te kampen. Deze sector leverde na afschrijvingen eveneens een negatief resultaat op. Hetzelfde geldt voor de trampvaart. De resultaten van de erts- en mijn- bouwzaken daarentegen bleken hoe wel lager dan in het recordjaar 1957 bevredigend. Ditzelfde geldt voor de cargadoors- en stuwadoorsbedrijven, mede dank zjj de modernisering van de emplacementen en outillage, waar in gedurende de laatste jaren aanzien lijke bedragen werden geïnvesteerd, waardóór een hogere efficiëncy kon worden bereikt. I»c geconsolideerde winst- en verlies rekening geeft voor 1958 een saldo be drijfswinst groot 17.623.385 (1957 33.291.415 na hergroepering conform J958). Buitengewone inkomsten incl. koersverschillen gaven een netto-bate groot 182.089 (1.159.904)Het totaal aan baten komt daarmee op 17.805.474 (34.451.319). Na afschrijvin gen ad 5.371.967 (ƒ5.222.444) en ex tra afschrijvingen tot een bedrag van 1 min. (1.350.000) wordt voor diverse I voorzieningen een bedrag uitgetrokken van ƒ4 min. (3,6 min. en nog 1,5 i min. voor de reserve voor personeels voorzieningen). Voor belastingen wordt opgevoerd 1.413.923 (9.697.512), zodat een saldo winst resteert groot 6.019.584 (13.081.363). Zoals bekend wordt voor gesteld op de preferent winstdelende aandelen 6 pet. (onv.) uit te keren over een kapitaal van 7,7 min. het geen 462.000 vergt en op gewone aan delen 15 pet (22)<i pet waarvan 10 pet I stock) over 24.750.000 (22.500.000), i waarvoor 3.712.500 nodig is. Statutai re uitkeringen vergen 373.463 (907.709). Naar nieuwe rekening gaat tenslotte inclusief het saldo Ao Po ad ƒ117.611 naar nieuwe rekening over 1.589.232. (Over 1957 werd nog 1 min. toegevoegd aan de reserve voor vlootvernleuwing en 3 min. aan de reserve voor diverse doeleinden, als mede 8 min aan de dividendreserve). Het grote overslag- en opslagbedrijf in het Botlekgebied bij Rotterdam, waarover door Müller de directie ge voerd wordt en waarin door Müller en het Amerikaanse concern Hanna ieder voor 50 pet. zijnde 2.5 min. wordt deelgenomen is in gebruik ge nomen. De overige voor de financie ring benodigde geldmiddelen ten be drage van 15 min. werden door Ne derlandse en Amerikaanse institutione le beleggers op langlopende termijn verstrekt. Ten aanzien van de Algarrobo-con- cessies in Chili wordt gezegd dat de vergunning voor de uitvoering van de overeenkomst, waarvan in het verslag over 1957 melding werd gemaakt, nog niet is verleend. De onderhandelingen vinden voortgang. De aanvankelijk voorziene wijze van overdracht en fi nanciering van dit project zullen naar het zich thans laat aanzien op bepaalde punten wijziging moeten on dergaan. De concessie staat vrijwe, P.M. te boek. De regeling die in 1957 werd bereikt hield in dat Müller in een nieuw opge richte exploitatie maatschappij voor 24 pet. zou deelnemen, terwijl als prijs voor de inbreng van de concessies een eerste betaling in contanten ontvangen zou worden ad 1,5 min, die gebruikt zóu worden voor de financiering van het project. Later zou een gedeelte van de opbrengst der door Müller te verkopen ertsen worden ontvangen. Los daarvan was een beloning voor de diensten te bewijzen bij de verkoop be dongen. Ten aanzien van de gang van za ken in het lopende jaar wordt opge merkt dat terzake van de ertshandel en de mijnbouw rekening gehouden moet worden met een verminderde vraag naar ertsen als gevolg van de produktiebeperking in de ijzer- en staalindustrie in Europa. Dank zij de in het verleden gecontracteerde hoe veelheden, zullen de omzetten in de ze sector nog bevredigend zijn. De daling van de ertsprijzen zal er overigens toe leiden dat in de ertshan del niet dezelfde resultaten zullen wor den bereikt. De inkomsten hieruit zul len echter een goede bijdrage voor de financiële resultaten van 1959 vormen. Men vertrouwt dat deze sector op de duur de gunstige invloed zal ondervin den van de uitbreiding van de ijzer- en staalindustrie. Terzake van de scheepvaartbelangen wordt gezegd dat het zich niet aan laat zien dat in de huidige ongunstige situ atie eeu belangrijke wijziging ten goede xal komen. Voor de naaste toekomst wordt rekening gehouden met een vrachtenpeil, waarbij voor moderne en economische schepen nauwelijks een lonende exploitatie mogelijk is. rr.Si.Yk^w0t.ba^k V/K R°""damsche loc. s-Gravenhage heeft over 1958 een brnto-winst behaald van (103.249). Aan interest werd ƒ295.766 (287.649) ontvangen. Na diverse afschrijvingen en reserveringen resteert als saldo winst 50.661 (45.653), waar- nit voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 7 pet nit te keren. In 1958 werden 5715 leningen ver strekt (5724) tot een totaal bedrag Yan 2.275.065 (1.939.115). Noch de ministe riële beschikking aangaande het afbe- falingsstelsel van juni 1956 noch de in 1957 ingetreden recessie in het bedrijfs leven hadden merkbaar nadelige gevol gen voor de instelling. Zolang niet op grote schaal tot sloop van verouderde schepen wordt overge gaan kan weinig verandering in de hui dige situatie worden verwacht. De door Müller opgelegde en niet meer aan de eisen voldoende schepen zullen voor de sloop worden ver kocht. Bij een intreden van een ver betering van de vraehtenmarkt zal men hiervan profijt hebben. Het bouwpro gramma is inmiddels voltooid. Uit dien hoofde wordt geen beslag gelegd op de bevredigende liquiditeit. Gezien de diversiteit van de belangen en de sterae positie waarin de vennoot schap zich bevindt blijft men vertrou wen stellen in de gestadige ontwikke ling van het bedrijf aldus de directie. De geconsolideerde balans (na winst- verdeling) geelt onder meer de volgen de posten: vlottende activa ƒ107,6 min. (113,5) w aarvan kas en bankiers 44,8 min (31,3); debiteuren minus voorzie ningen 44,8 min. (64,7)leningen voor schotten en waarborgsommen 15,5 min. (15,2); deelnemingen in en ver schuldigde door geassocieerde en ande re mijen ƒ18,6 min. (5,8), waarvan 8,8 min, (8,8) voor volledig gecontro leerde en 5,5 min (2,9) voor niet ge-' controleerde mijen;. Vaste eigendommen, schepen en in richtingen ff 49,2 min (47,8) waarvan 39,7 (39,7) schepen. In het credit pa- raisseren vlottende passiva 73,8 min. (75.1), waarvan crediteuren ƒ66,4 min. (66) en voorziening voor belasting 3 min. (2,9); voorzieningen voor diverse en eventuele verplichtingen 23,3 (24.2), waarvan 5,8 min. voor onver plichte pensioenen; voorziening diverse doeleinden 9 min. (onv.); reserve' vlootvernieüwing ƒ20 min. (onv.); di videndreserve ƒ3 min. (onv.); algeme ne reserve 30 min. (onv.). Zaterdag heeft de gradencommissie van le Nederlandse Judo Raad, waarvan aan wezig waren de heren G. Koning, Amster- inm, K. van Hellemond uit Hilversum, de heer W. Boersma uit Amersfoort onder voorzitterschap van de heer J. Snijders uit Utrecht, niet minder dan 46 kandida ten de verschillende proeven afgenomen. In de grote wedstrijdzaal van het sport centrum van Reinier Hulsker werd begon nen op 2 matten met de verschillende kata's. later werd ook daar de techniek getoond. Teleurstellend was het voor 2 leerlingen van Reinier Hulsker. dat zij niet zijn ge slaagd voor het Nage-no-kata. de techniek van het werpen. Het behaalde cijfer 51/:, toonde volgens het commentaar van één der examinatoren, dat geen grote fouten werden gemaakt, maar dat juist op de details gelet moet worden, waardoor dan de volgende keer zeker meer succes verwacht msfg worden. Onder de kandida ten voor le dan was één dame. mevrouw Essink uit Eindhoven, de echtgenote van de bekende Europese middengewicht- kampioen Heind Essink, die dit keer vlot slaagde. De wedstrijden werden op 3 matten te gelijk verwerkt en hadden een vlot ver loop. Toch wa$ het kwart voor 12, terwijl precies om 7 uur begonnen was. voor dat de laatste partij afgelopen was en de voor zitter van de Nederlandse judo raad de geslaagden kon feliciteren. 's Middags werden examens van leerlin gen van Reinier Hulsker afgenomen. Ge slaagd zijn: voor gele slip (jeugd): J. v. Slingerland, F. J. Berendsen, R. Stier man en Wigman. Voor gele band (jeugd): J. van Gelder. De volgende senioren zijn geslaagd voor gele band: C. Rijsdijk. C. van Cap- pellen, H. Snijders, J. Vennik, W. Graauw, W. Krul. J. Neef, J. Niedek, J. A. Ban- del, J. Uittenbogaart. R. Bergmans. H. Telkens, A. J. Rosenquist en J. B. F. Stolk. Van gele slip naar gele band met oranje slip slaagde het jeugdlid R. J. Kars. Voor oranje band zijn geslaagd: M. Maanurdin. F. Engers. T. J. Mackaay en W. A. Feel- ders. Voor groene band: J. T. v.d. Wal, H. C. Apon en H. Delwel. 3 kandidaten voor gele band werden af gewezen. Totaal werden 32 judoka's geëxamineerd terwijl er vorige week nog 22 judoka's hun witte band hebben behaald. Op ecn terrein aan de Vellevestsingei is een sintelbreekmachine ter waarde van 40 gulden gestolen van de heer W.L. Van mej. W.v.O. is de fiets gestolen, die zij niet op slot had- neergezet op de Parallel weg. In Bad Groenoord heeft mevr. v.d.W. uit de Kreu-pelstr. gistermiddag een her senschudding opgelopen. Zij bukte naar haar dochtertje, toen er plotseling iemand voorbijholde en haar daarbij onopzettelijk tegen het hoofd schopte. Mevr. v.d.W. raakte bewusteloos en is door de G.G. ;n G.D. naar het Gemeenteziekenhuis ver voerd, waar zij is behandeld. In de finale ^an het toernooi om het Zilveren Veld heeft St. Lodewijk het niet kunnen bolwerken tegen Nado-V, want de groenbroeken moesten de trofee na een 2-1 nederlaag aan de combinatie laten. De uitslagen van deze laatste wedstrij- 'en waren: K.N.V.B.-veld. Eindstrijd: Nado-V— it.-Lodewijk. 21. R.B.V.-veld. Halve eindstrijden: SCR llijdorp. 2-0. Eindstrijd: Noorderkwar- ier—Pechvogels 1—1; Noorderkwartier vint met strafschoppen. Het onrechtmatig telen en verhandelen ■an boomkwekerijprodukten, als appelen, lessen, aardbeien, frambozen, morellen n populieren, neemt de laatste tijd toe. len mag echter alleen als erkende boom- wekers die in het bezit zijn van een rechtsgeldige vergunning en zich houden aan de daarin gestelde voorwaarden, deie produkten telen en verhandelen. Het ver bod geldt ook voor diegenen die boomkwekerijprodukten uitsluitend voor eigen gebruik telen. Een groot bezwaar is, dat de onrechtmatige teelt niet wordt gekeurd. Herhaaldelijk blijkt men uit te gaan van materiaal dat niet gezond is, dikwijls virusziek, soms niet soortecht.' Zodra dit ln de circulatie komt begint een gott ven besmetting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3