Dagblad voor Schiedam en omstreken Erhard dreigt met aftreden Minister toont zich zeer vechtlustig Pessimistische stemming in Genève Macmillan neemt het weer voor Lloyd op The Times besteedt eindelijk aandacht aan reacties op haar omstreden artikel 1 Ned. autobus verplettert Duitse auto op Norstad hoopt akkoord met Parijs Prins Bernhard voorzitter op Atlantisch Congres Geesteszieke verschanst zich Toerist uit A'dam stort van tachtig meter hoge rots Fotowedstrijd Werkende mens" Kwart ton op no. 15 830 xr Gromyko' s botheid zeer ontmoedigend Labourlid wil The Times nationaliseren 'Wé: O. mmsÊi. ssi Kardinaal Feltin in Rome Het weer Waarschuwing tegen het scheppen van nieuwe organisaties WOENSDAG 10 JUNI 1959 BIJ AANKOMST IN DÜSSELDORF „Historische leugen" van Adenauer In woning te Meerssen Door onweer over vallen? Kard. Stepinac weer ernstig ziek Amputatie rechterbeen misschien noodzakelijk GEEN PRETTIGE SFEER z l I kV Schuman naar Nederland Zaligverklaring van negerzuster in voorbereiding Drie inzittenden gedood Prinses Paola bezoekt koningin-moeder Afnemend buiig TAMELIJK KOEL Aan zee Het weer in Europa Traangasbom, nevelspuit en vangzeilen komen er aan te pas In Oostenrijk: DIE WACHT AM RHEIN X „Lieb Vaterland, kannsï ruhig sein" - ''-v" -Va r'AD - u J 5 - - - i -- Ontvangsten door koningin en ministers nieuwe amscne courant (Van onze correspondent in Bonn) Düsseldorf, hedenmorgen Onmiddellijk na zijn aankomst op het vliegveld Lohausen bij Düsseldorf, waar hjj gisteravond terugkeerde van een eenweeks bezoek aan Amerika, heeft de Westduitse vice-kanselier, prof. Ludwig Erhard, op een persconferentie enkele verklaringen afgelegd over de binnen landse politieke ontwikkeling van de laatste week, dat wil zeggen over het plotselinge besluit van dr. Adenauer om bondskanselier te blijven en geen president van West-Duitsland te wor den. Prof. Erhard zei dat hij niet het (Van onze correspondent.) Een geesteszieke te Meerssen in Zuid- Limburg, die door de politie krachtens een bevel van de burgemeester tot in bewaringstelling zou worden overge bracht naar een inrichting, heeft zich dinsdagmiddag aan deze aanhouding Proberen te onttrekken door zich te Verbergen in de woning van zijn moe der aan de Kookstraat. De man, een 35-jarige schilder, had zich bovenaan de trap van de woning verschanst en dreigde ieder, die hem trachtte te be haderen, neer te slaan met een zware steeksleutel van een halve meter leng te. Men stelde alles in het werk om de ihan met een zoet lijntje naar beneden te krijgen, maar tevergeefs. Vervol gens heeft men het geprobeerd met een 'raangasbom, maar de man nam de tvjjk naar het dak en begon daar met dakpannen te gooien. Hij bleef weige ren gehoor te geven aan sommaties en Verzoeken om van het dak af te komen. Men alarmeerde tenslotte de Maas trichtse brandweer, die met vangzei len moest manoeuvreren om te verhin deren, dat de man een val op straat zou maken, en hem met een nevelspuit bespoot, zodat hij van het dak weg bloest. Daar hij wegens het traangas "pk niet in het huis kon blijven, gaf hij zich tenslotte over aan de politie. De toestand van de man, die reeds enige tijd vlagen van verstandsverbijs tering vertopnde, was de laatste dagen Zo verergerd, dat men hem voor zijn eigen veiligheid en die van anderen bloest afzonderen. Hij wordt zo spoedig hiogelijk in een verpleeginrichting op genomen. De 27-jarige toerist J. B. uit Amster dam, die zjjn vakantie in Bludenz in Oostenrijk doorbracht, is zondag in het Eötikongebergte hij de Oostenrijks- Zwitserse grens verongelukt. Hij was Sonder gezelschap een bergtocht gaan blaken. Vermoedelijk is hij op de moei lijke bergkam van de Mottakopf door °«iweer overvallen en verdwaald. Het slachtoffer is van een ongeveer 80 me ier hoge rotswand naar beneden ge stort. Het stoffelijk overschot is pas maan dagmiddag gevonden. Een patrouille van de gendarmerie en twee vrijwilli gers borgen het. Gezien de yjassende stroom inzen dingen op onze -fotowedstrijd met het motto „De werkende mens" zullen wij deze week nog wel stapels dikke enveloppen ontvangen. Om teleurstel lingen te voorkomen nog even de mededeling dat wij na maandag a.s. geen nieuwe inzendingen meer laten mededingen. Nadat de inzendingen door ons beoordeeld zijn voor de toekenning van onze prijzen, zullen ze alle worden doorgestuurd naar de Vereniging Nederlands Fabrikaat, d,ie een fotowedstrijd onder hetzelfde motto ..De werkende mens" heeft uitgeschreven. Sommige lezers vroegen ons nog eens de voorwaarden te vermelden. De belangrijkste: formaat minimaal 9x9. maximaal 18x24 cm. Achterop de foto naam en adres; „Groep B" als men ouder is dan 17 jaar, „Groep A" plus leeftijd en school ais men jonger is dan 18 jaar. Wie prijs stelt op terugzending van de foto's dient een stevige gefrankeerde enveloppe met eigen naam en adres daarop in te sluiten. onderwerp wil worden van een partij politieke controverse. Het gaat daarbij niet, aldus prof. Erhard, om zijn aan spraken op het bondskanselierschap, doch om het voortbestaan der jonge democratie in West-Duitsland. Hij zei dat het laatste woord hierover nog niet is gesproken. Op de vraag'van een der journalisten of hij vice-kanselier en minister van economische zaken zou blijven, ant woordde prof. Erhard: „Niet tot elke prijs. Het zal er van afhangen". De vice- kanselier zei dat hij vooral de wat hij noemde „historische leugen" (van Adenauer) uit de wereld wil helpen, dat hij in de buitenlandse politiek een minder standvastige houding zou in nemen dan Adenauer. Ook kan hij niet accepteren, aldus prof. Erhard, dat hij wordt afgeschilderd als een tegenstan der van de Europese integratie. „Voor de rechtzetting hiervan zal ik vechten", zo verklaarde de vice-kanselier bewo gen. Vanochtend om elf uur is prof. Er hard op de bondskanselarij te Bonn door bondskanselier Adenauer ontvan gen. Gisteravond had Erhard verklaard, dat hij dr. Adenauer niet om een onder houd 'had gevraagd, zodat wordt aange nomen dat het initiatief in deze van de bondskanselier is uitgegaan. De Westduitse ministerraad komt van daag bijeen, de C.D.U.-fractie in de Bondsdag vergadert eveneens, en gister avond heeft Erhard reeds ruggespraak gehouden met zijn belangrijkste mede werkers op het ministerie van econo mische zaken. Na de verkenningsronde is nu, zo zegt Bonn, het gevecht van de twee giganten begonnen. Naar het KNP uit kerkelijke kringen te Zagreb verneemt, is in het ziekte beeld van de verbannen aartsbisschop van dit aartsbisdom, kardinaal Stepinac, een ernstige verslechtering opgetre den. Men vreest dat de kardinaal een been zal moeten missen. Zoals bekend is, lijdt de 60-jarige kardinaal die in 1955 verbannen is naar zijn geboorte plaats Krasic, aan een ernstige trombo se in het rechterbeen. Ook in de zomer van het vorige jaar moest de kardinaal een zware operatie ondergaan, waar van hjj nog amper is hersteld. In de 543e staatsloterij, 4e klasse, 15de lijst, is een prijs van f 25.000 gevallen op no. 15830, Voor de tweede maal in één weck heeft premier Harold Macmillan het in het Lagerhuis opgenomen voor zijn minister van buitenlandse zaken, Sel- wyn Lloyd, aldus bericht United Press International. „Ik weet dat de minister het werk op de conferentie en ook de andere zaken die hem in Genève wor den voorgelegd, aankan", aldus de pre mier. Het was de tweede maal dat Mac millan aan Lloyd ruggesteun gaf in het parlement, sedert de Londense Times onlangs deining heeft veroorzaakt met het bericht dat aan Lloyd de porte feuille van buitenlandse zaken ontno men zou worden na de volgende parle- ''f m. 9 Vol trots kijkt de 20-jarige mevrouw Dawn Varma, die een half jaar geleden in lndxë door kinderverlamming werd getroffen en nu in een ijzeren long ligt, naar haar pasgeboren zoontje, dat door een verpleegster wordt vastgehouden. De jonge moeder is de echtgenote van een Indische entomoloog en is enige tijd geleden in allerijl naar Engeland gebracht waar zij nu in een Londens ziekenhuis wordt verpleegd. mentsverkiezingen in Engeland. Twee dagen later had Macmillan al aan de Kamer verteld dat hij en Selwyn Lloyd hopen nog zeer lang samen te werken. Zijn opmerking van gisteren was een antwoord op een nieuwe serie parle mentaire vragen ever het incident. Mac millan wilde niet vertellen of hjj de politieke toekomst van Lloyd besproken had met de minister of met de hoofd redacteur van The Times, Sir William Haley. The Times heeft eindelijk aandacht besteed aan de reacties die haar artikel heeft gewekt. In een hoofdartikel wordt gezegd: „Als wij het omstreden artikel over Selwyn Lloyd weer zouden publi ceren, zouden wij „dit doen zonder er ook maar een woord in te wijzigen of uit te laten". Het blad, dat acht dagen heeft gezwegen over het geruchtmaken de artikel, waarin de overplaatsing van de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, werd voorspeld, en over het felle commentaar hierop, verbaast zich vooral over het slechte lezen van verscheidene commentatoren. Men had toch wel mogen verwachten dat de critici die het bewuste artikel niet nauwkeurig hebben bestudeerd, tenminste de koppen goed gelezen zou den hebben. Hoe men „mogelijke over plaatsing zal nog' wel verscheidene maanden op zich laten wachten" kan interpreteren als een aanwijzing voor de stelling dat Selwyn Lloyd in Genève niet langer meer bruikbaar is, kunnen slechts de journalisten en diplomaten, die in de onwezenlijke sfeer van Genève leven, uitleggen, aldus The Times. Het Engelse Lagerhuis heeft gisteren een door Labour ingediend wetsont werp tot nationalisatie van The Times in eerste lezing behandeld. Het wets ontwerp werd ingediend door de socia listische backbencher Emrys Hughes en werd zonder debat of stemming in for- m. eerste lezing behandeld. Hughes zei dat het vrijdag in tweede lezing ter tafel zou worden gebracht. Parlemen taire. deskundigen verklaarden dat het weinig waarschijnlijk is dat het wets ontwerp zal worden goedgekeurd voor de nieuwe algemene verkiezingen die m de volgende elf maanden gehouden moeten worden. Hughes verklaarde dat het wetsont werp m het geheel geen effect zal heb- mip ^Jjdere bladen. „Dit is een wet °m The Times onder een nieuw beheer grotere vrijheid te geven", zo verklaar de hij Volgens Hughes is The Times geschoten door een redevoering van Macmillan, die in maart in Moskou werd uitgesproken, niet te publiceren. Kardinaal Feltin, de aartsbisschop van Parijs, Is gisteren in Rome gear riveerd, aldus meldt U.P.I. De kardi naal werd op het Komcinse vliegveld begroet door een aantal Franse geeste- Ujkeii en door de Franse ambassadeur by de Heilige stoel. Robert Schuman, president van het Europese Parlement, zal van 16 tot 17 juni een bezoek aan Nederland bren gen. De minister-president en de mi nister van buitenlandse zaken bereiden hem de eerste dag een ontvangst. Des avonds biedt de voorzitter van de Twee de Kamer de heer Schramm een diner aan. Woensdag zal hij door de Konin gin in audiëntie worden, ontvangen. De Congregatie van de Riten be reidt de zaligverklaring voor van een negerin, zuster Josephine Bakhita die in 1865 geboren werd in Nigeria en in 1947 stierf in Italië. Zuster Bakhita, die geboren werd uit heidense ouders, werd op de leeftijd van tien jaar als slavin verkocht. Na verloop van tijd werd zij vrijgekocht door de Italiaanse consul-generaal in Khartoum in Soedan en naar Italië gezonden om opgevoed te worden op een kloosterschool. Zij trad daar in bij de zustercongregatie van de Dochters van de Naastenliefde. Haar zaligverklaring zou de eerste zijn van een individuele Afrikaan. Groepen negers, zoals de martelaren van Oegan da, werden reeds zalig verklaard. (UPI). Een Amerikaanse woordvoerder heeft gisteren in Genève verklaard, dat de Westelijke ministers „pessimistisch" zijn gestemd over het eventuele resultaat van de besprekingen in Genève, aldus meldt Reuter. Op de besloten vergadering van gisteren zijn tenminste van Westelijk standpunt bezien geen vorderingen ge maakt, aldus de woordvoerder. Van Westelijke zijde werd er voorts op ge wezen dat de sfeer gisteren niet zo goed was als gewoonlijk. De Ameri kaanse woordvoerder voegde hieraan toe dat niemand kan voorspellen hoe lang de besprekingen nog zullen diren. De Westelijke ministers zullen in Genève blijven zolang er een redelijke kans op vooruitgang bestaat. De Westelijke mi nisters zijn echter van mening .dat de Russen tot nu toe nog niet veel bereid heid hebben getoond tot onderhandelen. Speciaal de besprekingen van de laatste Bij een botsing tussen een Nederland se touringcar en een Duitse wagen bij Bolzano in Italië zjjn drie Duitse toe risten dinsdag verongelukt, aldus meldt U.P.I. Volgens de politie raakte de Duitse auto in een bocht uit de koers op de door regen gladde weg en reed tegen de bus op. De wagen kaatste terug en werd door dp zware tegenligger tegen de rotswand verpletterd. Een 64-jarige kleermaker en zjjn 60-jarige echtgenote werden op slag gedood. Een 51-jarige passagiere overleed op weg naar het ziekenhuis. De 31 reizigers en de chauffeur van de Nederlandse bus werden hevig door elkaar geschud. Twee Rotterdammers liepen door de schok verwondingen op. De Nederlanders verleenden de eerste hulp aan de Duitse slachtoffers. Een 31-jarige ongehuwde scooterrjj- der uit Ejjsden is om het leven geko men toen hjj gisternacht op de weg van Tongeren naar Maaseik met volle snel heid in botsing kwam met een Neder landse bestelwagen. twee dagen zijn in dit opzicht erg ont moedigend geweest, aldus deze woord voerder. Het blijkt dat het Westelijke pessi misme ten doel heeft de Rus Gromyko duidelijk te maken dat de volgende stap voorwaarts door hem ge daan moet worden. Gromyko zou gis teren onder meer hebben voorgesteld de kwestie van de Westelijke bezet tingsrechten in Berlijn voorlopig te la ten rusten en zich te concentreren op het bereiken van een akkoord over Ber lijn zonder deze kwestie aan te roeren. De Westelijke troepen zullen immers in Berlijn kunnen blijven, zo zou Gromyko opgemerkt hebben. De Westelijke mi nisters zouden hie) echter niet op in zijn gegaan. Zij zijn er bang voor dat de Russen na verloop van een paar jaar, waarin de omstandigheden zich mis schien zullen wijzigen, wel eens kunnen stellen dat de Westelijke strijdkrachten geen recht meer hebben om in West- Berlijn te blijven en druk zullen gaan uitoefenen op het Westen om hun troe pen terug te trekken. Dit zou dan ook de reden zijn waar om de Westelijke ministers aangedron gen hebben op een schriftelijke garantie van de Russen dat zij de bezettings rechten van het Westen erkennen. Gro myko zou gisteren echter weer botweg geweigerd hebben een dergelijke ga rantie te geven. De opperbevelhebber van de NATO in Europa, generaal Norstad, heeft de hoop uitgesproken dat in de onderhandelingen met Frankrijk over het stationeren van atoombommenwerpers van de NATO verdere vorderingen zullen kunnen wor den gemaakt, aldus meldt Reuter. Hij weigerde berichten te bevestigen of te gen te spreken dat reeds was besloten tweehond erd gevechtsbommenwerpers naar andere landen te dirigeren omdat Frankrijk weigerde toestemming te ver lenen voor het opslaan van atoombom men. Generaal Norstad is in- Washington om in de Senaatscommissie voor toewijzin gen getuigenis af te leggen over het Amerikaanse programma voor weder zijdse beveiliging. Hij zei niet gaarne commentaar te geven omdat de mede delingen voor de pers op het hoofdkwar tier van de NATO waren opgesteld na dat hij vorige week uit Parijs was ver trokken. „Er bestaan overeenkomsten met de Franse regering die betrekking hebben op het gebruik van vliegtuigen en hun bewapening. Wij werken met de Franse regering evenals met de andere bondgenoten verder aan de versterking van de defensie en ik vertrouw dat wij vorderingen zullen blijven maken", al dus Norstad. Ongeveer vijftig Labourafgevaardig- den in het Engelse Lagerhuis hebben een resolutie ingediend waarin afkeuring wordt uitgesproken over het overbren gen van Amerikaanse atoomspringkop- pen van Frankrijk naar Engeland. Volgens een reeds oude traditie zal het Belgische Rode Kruis ter gelegenheid van het aanstaande huwelijk tussen Prins Albert en Prinses Paola een herdenkings medaille uitgeven. De foto laat de ene zijde zien van het model voor deze medaille, vervaardigd door. de beeldhouwer Courtens, welke de beeltenis van Prins en Prinses draagt. De keerzijde draagt een inscriptie. Onder voorzitterschap van prins Bern hard heeft het Atlantisch Congres gis teravond in Londen een bijzondere openbare vergadering gehouden, waarop de Britse premier, Macmillan, de Noorse minister van buitenlandse zaken, Lange, de voormalige ambassadeur van de Ver enigde Staten in Engeland, Lewis W. Douglas, de Britse oppositieleider Gaits- kell en de secretaris-generaal van de NATO, Spaak, toespraken hebben ge houden over een aantal aspecten van het Atlantische bondgenootschap. Prins Bernhard was in de grote ver gaderzaal van het Churchhouse in Lon den begroet door de voorzitter van het Congres, de heer Fens, die onder ap plaus getuigde van de waardering der congressisten voor de inspanningen, die de prins zich getroost voor de bevorde ring van de samenwerking op internatio naal gebied in het westen en in de NATO in het bijzonder. De prins vatte na afloop van de rede voeringen enkele punten daaruit samen, waarbij hij in het bijzonder zich aan sloot bij de door oud-ambassadeur Le-, wis genoemde vraagstukken, die ont staan door de snelle vooruitgang op technisch gebied en het achterblijven van de mensheid daarbij op politiek gebied. Ook noemde prins Bernhard in zijn samenvatting de hulp aan de on derontwikkelde gebieden, waarbij hij waarschuwde tegen het scheppen van nieuwe organisaties waarvan er al vol doende zijn". Prins Albert en prinses Paola heb ben gisteren een bezoek gebracht aan koningin-moeder Elisabeth in het kas teel Stuyvenberg, aldus meldt U.P.I. Een woordvoerder van het hof deelde mee dat het verloofde paar op 19 juni delegaties van de burgerij die een hu welijksgeschenk wil aanbieden, zal ont vangen. De volgende dag wordt in de koninklijke residentie, het paleis van Laeken, een tuinfeest gegeven. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt en nog enkele verspreid voorkomende buien, aan vankelijk met een kans op onweer. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 4.20-20.58. Maan: 9.24-23.51. Een nabij de Azoren gelegen gebied van hoge druk trekt in de richting van Ierland, terwijl een er mee verbonden rug van hoge druk via de Britse eilan den naderbij kom). Als gevolg hiervan wordt de buiigljéid geleidelijk onder drukt en zullen tnorgen de opklaringen overheersen. Van een op het midden van de oceaan gelegen depressie splitst zich een klein deel af, dat met grote snelheid m de richting van het Kanaal trekt. Dit zal hoogstwaarschijnlijk geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. De wind blijft overwegend westelijk en daarom houdt het tamelijk koele weer aan. Een gebied met hogere luchtdruk zal morgen uit het westen ons land be reiken en overwegend zonnig droog strandweer brengen. In de middag tem peratuur 16-17 gr. C., zeewater 14 gr. C. Vrij krachtige, later matige wind tussen west en zuidwest. Vooruitzichten: wat aangenamer strandweer met minder wind en zonnige perioden. Station Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De BUt Twente Eindhoven Zd.-Limbur* Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Wenen Innsbruck Rome Madrid Mallorca Weer zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt regenbui licht bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt half bew. half bew. licht bew. licht bew. zwaar bew onbewolkt onbewolkt regenbui half bew. zwaar bew. 20 half bew. half bew. ragen geheel bew half bew. onbewolkt onbewolkt max. min. neersl. temp. temp, afgei. 24 uur 15 12 0 16 10 4 15 13 0.1 17 7 0.3 17 9 2 18 8 3 17 8 2 16 7 1 17 XX XX 17 XX XX 18 8 0.4 17 0 0.4 16 9 0.2 16 7 .8 15 5 2 18 7 0.1 24 17 0 21 11 6 19 8 0.2 20 9 8 16 9 5 XX 10 0 19 13 5 17 9 16 29 18 0 29 14 0 XX 15 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1