Boeiend spel van kleur en ritme, licht en beweging DCG won voor vierde maal diocesane Bisschopsbeker Harantte Sebbix vrij bovenhuis Zondagvaarders en wind waren grote spelbrekers Film jour naal VEILIGE LITERAIRE BELEGGINGEN Activiteit op Rotterdamse graan markt viel niet tegen ROOS Hoogconjunctuur voor schrijvers Nieuwe film van Clouzot NEDERLANDS EXPERIMENT Film met elektronische muziek Taptoe in Rotterdam voor 50.000 toeschouivers Amsterdamse ploeg bleef ongeslagen OPLEIDING Hillegersbergse Zeil week >.a,s Binnenhoftraditie en Broadway-style Jan Cijs wandelde naar Nederl. 20 km-titel Joop van der Putten in Oud-Beijerland snelste Scheveningen won de liaringlogger Zaterdagvoetbal pim. 16 jaar MIKX Bedrijfskleding TE HUUR IE KRANT, van het land Koos de Jong bleef onder de verwachtingen «fcSf! Piet van der Touw wow sprinttitel 300 mtr V.F.C. voor promotie uitgeschakeld v' Vv K' J s c MAANDAG 15 JUNI 1959 PAGINA 19 Geen rust T egenstellingen Tinnen soldaatjes BLIJFT WEG*; MAGAZIJN EN WINKELBEDIENDE tüfïï HOOGSTRAAT 33 SCHIEDAM .4 b' 1 iic Een dichtbezet Feijenoord.stad ion heeft in de late uren van zaterdag geboeid zitten kijken naar een schouwspel, dat die vijftigduizend daar samengepakte mensen („schuift u allemaal een beetje naar elkaar", zei de luidspreker) niet gauw uit het geheugen zal gaan. De Taptoe, dit maal in een volmaakt ander decor dan dat van Delfts eerbiedwaardige grijsheid, werd een indrukwekkend festijn enlegde het fundament voor het toekomstige ziekenhuis voor lijders aan gezwels. en reumati. sche ziekten te Rotterdam. Met een gerust gemoed kan men daar nu op woensdag 24 juni de eerste paal voor slaan. v Het prachtige schouwspel werd door de Stichting Taptoe aangeboden aan het Koningin Wilhelminafonds en met graagte ging dit erop in. AI zou men er geen heel ziekenhuis mee kunnen bekosti gen, het fonds ervoor zou een aanzienlijke versterking kunnen ondergaan, als de Rotterdammers maar kwamen- En die kwamen in dichte drommen- zo zelfs, dat een befaamde „interland" er niet tegenop kon. Tot diep in de nacht hebben de trams naar alle riGhtingen moeten rijden om velen der 50.000 toe schouwers naar huis te kunnen voeren. De Rotterdamse politie heeft in de nacht een prachtig staaltje organisatorisch werk weggegeven. Tussen de diepblauwe lucht en het licht groene grastapijt, beschenen door vier bat terijen schijnwerers- heeft zich de Tap toe afgespeeld. Tussen de openingsfanfa re van acht hoornblazers tot de machtige finale van drie muziekkapellen, vier tamboerskorpsen en een exercitie detachement verliep het schouwspel feil loos, zonder de toeschouwers een moment „rust" te gunnen Wanneer er, bij het af marcheren van elk korps een hartelijk ap plaus weerklonk en de grote schijnwer pers doofden- Zag men onder de verlichte entree alweer een nieuw korps klaar staan. Het garderegiment Grenadiers met de hoge kolbakken en het vele goud-passe ment op de zwarte uniformen was in drukwekkend. De marinesfeer kwam tot uitdrukking in de wit-omhoesde petten en het marineblauw van de Mariniers, die De opstelling bij de finale, toen alle korpsen zich aan de toeschouwers presenteerden. In het midden de tinnen soldaatjes" van de Prinses Irenebrigade, links de Mariniers, op de achtergrond het korps Grenadiers en rechts de Koninklijke Luchtmacht. .-Nightfall in camp" en „Abide with me" vormden het stemmingsvolle slot van de taptoe en, toen de Nederlandse driekleur verrees in een helderwitte mast zongen vijftigduizend kelen het volkslied. In het Rotterdamse stadhuis hebben be stuursleden van het Koningin Wilhelmina fonds en hun medewerkers nog een kort samenzijn gehad. Hier nam wethouder A. J- van der Vlerk bij afwezigheid van mr. G. F. van Walsum de functie waar van loco-burgemeester en hij dankte allen die ertoe hadden medegewerkt, Rotter dam een zo prachtig evenement als de Taptoe te bezorgen. Namens het Fonds sprak de voorzitter van de Rotterdamse afdeling de heer Phs. van Ommeren zijn dank uit tot de Stich- tig Taptoe, secretarisgeneraal L. C. Rietveld die de minister van Oorlog ver tegenwoordigde. de directie van het sta dion Feijenoord, de politie en andere me dewerkers. Hij vroeg een blijvende be langstelling voor het d-oel, dat door de op brengst van de Taptoe zozeer was ge diend. De RWV organiseerde gisteren in het Kralingse Bos het Kampioenschap 'van Nederland 20 km snelwandelen. Het par cours, dat 2 km lang was, moest dus 10 maal gewandeld worden. Helaas onder vonden de wandelaars, 15 in getal, nogal wat last van de grote drukte in het bos. Na het startschot ging al spoedig de nieu weling Zethof uit Aalsmeer aan de kop, de geroutineerde wandelaars Cijs en Heye lieten hem maar gaan. Na 5 ronden zaten deze drie weer bij elkaar, toen ging Cijs uitlopen, waarbij hij de kampioen 1958. Jac. Heye op ruim 2% minuut achter zich liet. 1 en kampioen, J. Cijs (LAT A'dam) 1.48.13,8 u; 2 J. Heye (RWV R'dam) 1 50.53,8 u; 3 H.Zethof (TVA Aalsmeer) 1.52.32 u; 4 W. Scbrammeyer (RWV R'dam) 1.57.27,2; 5. J. C. Tienhoven (LAT A'dam) 1.58.37,2; 6 W. Witvliet (Pro Patria R'dam) 1.59 52 u. Witbepluimd marcheerden „the saints" in het Fejjenoordstadion. ditmaal de gala-uniformen hadden thuis gelaten. De felrode tunieken van het Gar- deregiment fuseliers van de Prinses Irene Brigade contras-treerde met het hemels blauw van de Koninklijke Luchtmacht- Maar het contrast bepaalde zich niet tot ie kleding. Ook in de muziek kon men het «speuren. De oude traditie van de Ko ninklijke Militaire Kapel, die zich we] huis voelt in de sfeer van het Binnenhof, zond men terug in de min of meer klas- ;;eke marsnummers die de kapel onder -ding van majoor R. v. Yperen uitvoerde, daarentegen kwam de kapel van de nog >nge luchtmacht, onder leiding van ka pitein H. F. W. van Diepenbeek met mun ters, die een perfecte showband op roadway geen oneer zouden hebben aan- edaan („St. Louis Blues March" en vVhen the Saints Go Marching in"). De Marinierskapel ha-d de aardige at- tntie om in zijn programma de -,Rotter- ■msche Vlag" op te nemen en alle vier zijden van het veld door een perfecte mars-manoeuvre te doen genieten van n M-vormige opstelling- Kapitein J. C. n Lijnschoten bed wel eer van ziin vork. N Naast het tamboersnummer van de inses Irenebrigade onder leiding van rgeant J. van Wakeren kwam bot exer- tie-detachement met een serie Vêrbluf- nde demonstraties, die het publiek in «voering bracht. De perfecte trelijktij- ;heid van bewegingen werd Hdirewis- ld met een serie snel-opeenvolgende «wegingen man-na-man, als waren het innen soldaatjes. Men hoorde van kapi tein R, Boekholt geen enkele commando- De finalisten van de B.K.S.-streektoer- nooien hebben gisteren op het sportpark „De Veste" te Woerden in een halve com petitie de eindstrijd gestreden om de dio cesane Bisschopsbeker. Goed en sportief voetbal werd er gespeeld door RAVA— Den Haag, D.C.G.Amsterdam, T.Y.B.B. Haarlem en D.HL..Delft. Ongeslagen wist de jeugdploeg van D.C.G. als eerste uit de bus te komen en mócht de aan voerder uit handen van de heer A. Dusee voorzitter van de voorbereidende commis sie. voor de vierde maal sinds 1948 de grote Bisschopsbeker in ontvangst ne men. Alvorens echter de N.K.S.-vlag werd gestreken werden ook aan de andere ver enigingen voor hun sportieve prestaties medailles overhandigd. De heer J. Bredie, voorzitter van de organiserende N.K.S., afdeling Gouda, sprak in het ■Welkomstwoord allereerst enige felicitaties. Immers de deelnemende ploegen hebben diverse overwinningen moeten behalen, alvorens hier in Woer den te mogen uitkomen. De twee best ge- klasseerden van deze middag aldus de heer Bredie, zullen op 5 juli te Dieren moeten spelen op de nationale N.K.S.- finales. Deze dubbele kans van plaatsing komt, doordat de diocesen Haarlem en Rotterdam in dit toernooi gezamenlijk strijden. Door de heer Binee werd, alvo rens de wedstrijden aanvingen, de N.K.S.- vlag gehesen. RavaD.C.G. 11. Een vrij tamme wedstrijd waarbij vooral de Hagenaars 'n matige indruk maakten. In de eerste van de 2x20 minuten scoorde de midvoor van D.C.G. feilloos. In het tweede gedeelte wist D.C.G. nog tweemaal de Haagse doelman te passeren, terwijl de Amster damse doelman Th. van 't Woud slechts eenmaal behoefde te vissen. D.H.L.T.Y.B.B. 4-0. Ook deze wed strijd gaf veelal een eenzijdig beeld. De voorwaartsen van D.H.L. wilden zeker wel scoren, daar bij gelijk-eindigen het doelgemiddelde zou beslissen. In de eerste helft scoorde midvoor Albers voor D.H.L. Na het draaien was het linksbinnen J.v. Koppen die drie doelpunten voor zijn re kening nam. D.C.G.D.H.L. 5-4. Was ongetwijfeld 'n zeer goede en spannende wedstrijd. Doel punten werden om beurten gescoord en na de eerste twintig minuten was het reeds 3-2. Ook in het tweede gedeelte ble ven er doelpunten vallen, zodat maar liefst negen maal in 40 minuten werd ge scoord. RAVA—T.Y.B.B. 2-1. Ook deze wed strijd bracht een aantrekkelijke partij voetbal, Rava wist in de eerste helft tweemaal te doelpunten, terwijl na het wisselen Sierraad met een strafschop de achterstand verkleinde. D.C.G.T.Y.B.B. 1-0. Deze wedstrijd was in feite nog maar onbelangrijk. Im mers D.C.G. had zich reeds in de eind strijd geplaatst, terwijl een tweede plaats voor T.Y.B.B. niet meer mogelijk was. In de tweede helft scoorde Ultee voor D.C.G. het winnende doelpunt. RAVA—D.H.L. 0—0. Voor D.H.L. was dit gelijke spel reeds voldoende om zich voor de finales te plaatsen. Rava heeft de gehele wedstrijd sterk getracht het fel begeerde doelpunt, dat een tweede plaats zou betekenen, te scoren. Sterk verdedi gend wist echter D.H.L. stand te houden. Als intermezzo speelde het eerste elftal van V.E.P. een wedstrijd tegen H.M.S. uit Utrecht. De gasten wisten, na een 1-3 voorsprong, toch niet te verhinderen dat V.E.P. deze ontmoeting met 4-3 won. De Hagenaar Joop van der Putten kreeg na afloop van de ronde van Begcrland, welke zaterdag door de Hoekse Renners de club van Jo de Haan werd gehouden, een wel verdiende kus van ziin vrouw. Hij had het bestaan de opmars, welke hij sa men met een viertal renners na ca. 40 km had ondernomen naar de al vroeg weggelopen Dubbeldammer Gerrit de Wit, tot een goed einde te brengen en presteerde het in de eindspurt, zoals Joop het al zo talloos vele malen had gedaan in zijn rennersloopbaan, alles en iedereen achter te houden. De bezetting van het rennersveld was bepaald minder van inhoud dan in vori ge jaren. Onder meer was dit te wijten aan de omstandigheid, dat de Ronde van Brabant, een tweedaagse klassieker, dit weekeinde draaide en deze gebeurtenis de sterksten van ons land voor zich had opgeëist. Samen met Den Outer, die a! gauw op zijn schreden terugkeerde bouw de De Wit oen flinke voorsprong op welke zelfs tot een dikke 40 seconden opliep. Toen daarna echter een groep van vijf. te weten Van der Putten. Duijzer. Van de Berg. Van Steenselen en Beijer. die gehter verstek moest laten gaan. zich losmaakte en vele seconden per rondo ging terugnemen moest De Wit later bet moede hoofd buigen. In de strijd om een voile ronde voorsprong, welke na totaa'. ca 60 km tot een goed einde werd ge bracht, blies De Wit evenwel een goede partii mee waardoor hem uiteindelijk een fraaie vijfde plaats ten deel viel. De complete uitslagen: Amateurs en onafh.; 95 km in 2.14.53' 1. J. v. d. Putten Den Haag; 2. J. V. d Berg Wateringen; 3. A. van Steenselen Mijnsherenland; 4. C. Duijzer Sliedrecht; 5. G. de Wit Dubbeldam; 6. op een ronde H. van Bastelaar Kbtterdam; 7. J. Heiden Rotterdam; 8. Piet van As Roosendaal; 9. R. Meeldijk Vlaardingen; 10. P. Muil wijk Rotterdam; 11 D. Everts Den Haag; 12. J. Koevermans Vlaardingen; 13. M. den Outer Capelie; 14. D. Vollebregt Zoe- termeer; 15. J. Kouwenhoven. Leidschen- dam. Adspiranten; 25% km in in 41 min. 50 sec.: 1. H. van Schie Honselersdijk; 2. G. Stiegles Rotterdam; 3. J. van Veen Wer kendam; 4. F. Hoppe Rotterdam; 5. D. Wierixs Roosendaal; 6. H. Goud Dor drecht; 7. J. van Driel Werkendam; 8. C. Kramp Numansdorp; 9. T. Rietdijk Dordrecht; 10. A. de Ridder Moerdijk. Fortuna heeft gisteren te Vlaardingen het toernooi om de zilveren haringlogger gehouden, een toernooi voor spelers tot 21 jaar. dat het vorige jaar nieuw leven is ingeblazen. In de voorronde won Fór- tuna van het Delftse DHC met 20. Excel sior. dat enkele jaren1 geleden houder was van de kostbare wisselprijs werd door een nederlaag van 40 tegen SHS in de ver liezersronde geplaatst. Daarin zegevier den de Rotterdammers met 31 over DHC. In de finale toonde SHS zich met 31 de meerdere van Fortuna en won daardoor de logger voor een jaar. West II 2de kisse: Zwart-Wit *285s-Gravenz SV 94 Prom. naar de 4de klasse K N V B.: Rijsoord —Rozenburg 03. Om de K.N V B -beker 3de ronde: Excelsior PArnemuiden 41. Hoofdroos ls lastig en on- - smakelijk - haaruitval ts-< J het onvermijdelijk ge- volg. Wassen helpt niet. want het haalt de be- schermende huidvetten weg. Daarna komt roos weer terug - nog erger J dan tevoren. Nieuwe behandeling met< medicinale créme-wassing Een nieuwv -ïtdekklng neemt roos volledig weg. I maar laat de huidvetten* tntact: SEBBIX huidvoe-< dende. mild schuimende* créme-wassing. SEBBIX is haarwortel- versterkend én antisep- tisch. SEBBIX helpt u definitief van die nare roos af. maakt haar en hoofdhuid kerngezond, glanzend en fris. Begin nog vandaag met< SEBBIX f2.75 per tube voor 6 4 8 maal heerlijk zuiverend shamponeren. Als Sebbix u niet helpt, heeft u beslist iets anders dan normale hoofdroos. Raadpleeg dan uw dok- terop kosten van Sebbix: zie officieel Ga- I rantiebewüs bij elke tube. Medicinale crime-wassing SCenatOMn Lid. Dlspec nv Den Haar* juli a.s Gevraagd: voor dinsdag van 1-6 uur en 1 verder 7.30 uur. Kapsalon DE VISSER—WINTERS Buys Ballotsingel 78, tel. 67110 Handel Bedriif Voor pasfoto's naar K. van Yuu- t gereed100®5'™31 °6' met in§ang van Aan de leden en donateurs der St.-Barbaravereniging. Op dinsdag 24 juni is er 's avonds om 8 uur een JAARVERGADERING in gebouw „Arcade". Aller opkomst is dringend gewenst, daar er vele nieu we bestuursleden gekozen moeten worden. Porseleinen theepotten, flinke maat f 2.80. Diepe borden, drie iedere avo»nd van 6-30-ivoor 1.25. Bokhorst. Groene- laan 36, Hoogstraat 34. Zoekt u een exclusieve kop en omgeving Frans Halsploi^' schotel? Fa. Solingen heeft het. Huur f 55.45 Der maand. Hoogstraat 3. Tei. 63143.j Vestigingsvergunning (min* instrumeirtenstens 4 Personen) vereist, het. Rotterdamsedijk 143. Telef. 67026. Personeel gevraagd Gevraagd naaisters en leerlingen. Aanmelden Wortelboer's Con fectiebedrijf, Nieuwe Binnenweg 310. Rotterdam. Telefoon 34080. Diversen Voorkom prikkelbaarheid, die vaak de oorzaak is van slecht en onrustig slapen, met Caima Dragées, f 2,-- bij elke drogist. Brieven S 1247 Nieuwe Schie* damsche Courant, Dam 18. (Van onze zeilmedewerker) In geen jaren is het tijdens Rotter damse zeilwedstrijden voorgekomen dat er in de verschillende klassen zoveel schepen tijdens de races opgaven. Na tuurlijk, er stond een straffe öoord- westen wind tijdens het gehele week end, op zondagmorgen zelfs zo nu en dan met stormachtige vlagen, maar dat verklaart toch niet alles- Het Hjkt wel of er de nodige zeilers zl)n, die hun spulletjes pas gaan vervangen als er iets breekt of scheurt en dat gebeurt dan natuurlijk bi) de eerste wedstrijden. En dan was er net als verleden week op Kralingen weer het probleem van de zondagvaarders! Het Vrijheidje van Van der Spek werd zaterdag door 'n toerzei- ler dusdanig geramd, dat aanzienlijke schade ontstond. Zondagmiddag gingen er op een gegeven moment een paar ka no's aan de keerboei liggen, net toen er een groot veld schepen op kwam aan stormen en Cock Neleman kwam met 'Als de tekenen niet bedriegen en die tekenen worden in Hollywood nu eenmaal met dollartekens geschreven dan breekt er een gouden tijd aan voor de scenario-schrijvers, die er zich vaak over hebben beklaagd, dat hun in het Amerikaansefilmbedrijf vaak de plaats werd onthouden, welke hun rech tens toekwam. Op een lijst, die we van één der gro te Hollywoodse filmmaatschappijen ont vingen, troffen we niet minder dan twin tig werken aan van oude en nieuwe schrijvers, die mogelijkerwijze voor ver filming in aanmerking komen. „Ver worven literaire eigendomsrechten" heet dat in de Hollywoodse administra tie. Deze boeken varieerden van „The Dud Avocado" van Elaine Dundy, een nieuwe ster aan het Amerikaanse schrijversfirmament, tot „Naar het middelpunt der aarde" van Jules Ver- ne, de vader van alle ruimtevaart-fan tasieën. Dit betekent, dat de neiging in Hol lywood om bij voorkeur de rechten aan te kopen van romans, die hun po pulariteit reeds hebben bewezen, nog verder veld wint en dat de film van vandaag meer en meer zal zijn geba seerd op de roman van gisteren. Tot de gelukkigen, die een lot blijken te hebben getrokken in deze miljoenen loterij, behoren John O'Hara met „From the Terrace", Grace Metalious met „Return to Peyton Place" (een vervolg op „Peyton Place", waarop de gelijknamige film was gebaseerd, die hier te lande is vertoond onder de titel „Dorp der Zonde"), James Michener met „The Battle of Leyte Gulf", C. S. Forester met „Sink the Bismarck" en Constantine Fitzgibbon met „The Twen tieth of July". Zelfs al worden deze boeken nooit verfilmd, dan ontvangen hun auteurs er toch een bijzonder aantrekkelijke be loning voor, omdat ze tot de „Veilige Literaire Beleggingen" behoren. Een ro man wordt een Veilige Literaire Beleg ging, zodra een agent, die daarvoor een zeker percentage ontvangt, het de moeite waard acht zijn overredings- en koopmanskracht aan de verkoop ervan te gaan besteden. Een Veilige Literai re "Belegging is nóg veiliger, als het is geschreven door een „veilige" naam zoals bijvoorbeeld Graham Greene, Daphne du Maurier, C. S. Forester, Ni cholas Monsarrat, of desnoods Fran- goise Sagan. Heeft de agent een Veilige Literaire Belegging gevonden, dan begint het lo ven en bieden met de filmmaatschap pijen, waarbij de uitlating van een criti cus of een krantenknipsel de prijs kan doen stijgen. De schrijvers, onder wie er zijn, die al sinds de jaren dertig naam hebben, zijn natuurlijk hoogst ingeno men met deze gang van zaken. Edna Ferber, van wie „Dinner at Eight" met Jean Harlow en „Giant" met James Dean in de hoofdrol zijn verfilmd, kreeg bijvoorbeeld voor de filmrechten van haar boek „Show Boat" slechts een armzalige 250.000,-. Thans mag ze, als haar roman „Ice Palace" wordt ver filmd, rekenen op minstens een miljoen dollars. Graham Greene, eveneens een reeds lang gevestigde schrijver, begon met een zeer bescheiden honderdduizend gul den voor „Brighton Rock". Op het ogen blik krijgt hij het drievoudige van dit bedrag en zijn verwachtingen met be trekking tot „Our Man in Havana" mo gen werkelijk groot zijn. Evenals Edna Ferber heeft hij de filmrechten van zijn boek op percentagebasis verkocht, zo dat hij kan profiteren van de trekkracht die bekende sterren als Noel Coward en Sir Alec Guinness op het publiek uitoefenen. Een andere auteur, die zich desnoods een gouden schrijfmachine kan aan schaffen, is Irwin Shaw. Voor de film rechten van „The Young Lions" kreeg hij een half miljoen, maar voor zijn laatste werk „Lucy Crown" ligt dit cij fer dichter in de buurt van de ander half miljoen. Dit zijn de mannen en vrouwen, wier namen bovenaan het lijstje van iedere filmproducent staan. Maar er zijn ook nieuwelingen, die tot nog toe pas éénmaal sucqes hebben ge had, en die misschien een tweede boek in de pen hebben. Wat zou bij voorbeeld John Braine, die als film rechten voor „Room at the Top", een film die hier te lande nog in ver toning moet komen, een bedrag van 50.000,- ontving, uitbetaald krijgen, als hij met een tweede boek voor de dag zou komen? In tegenstelling tot Braine heeft Pierre Boulle, de thans beroemde auteur van „The Bridge on the River Kwai", die voor de filmrechten 25.000,- ontving, inderdaad een tweede boek geschreven, getiteld „The Other Side of the Coin" (De Keerzijde van de Medalje"). De film rechten daarvan zijn voor een half miljoen verkocht. Alles wijst er dus op, dat er voor de schrijvers in America een tijd van hoogconjunctuur is aangebroken. Maar het is de vraag, of de film er even wèl bij zal varen. Want een populaire en zelfs een goede roman wat nog heel iets anders is garandeert nog lang geen goede film. Ava Gardner zal de hoofdrol spelen in „The Fair Bride", een film die on der regie van Nunnally Johnson dit jaar in Italië en Spanje zal worden opgeno men. Frank Sinatra zal in deze film de hoofdrol vertolken. Onder regie van Sidney Lumet („Twelve Angry Men") zal men zo spoedig mogelijk beginnen met de ver filming van Orpheus Descending". De produktie van deze film, waarin Anna Magnani en Joanne Woodward optre den, is enige tijd opgehouden, omdat Marlon Brando, die de hoofdrol zal spe len, nog bezig was met zijn film „One- Eyed Jacks". Thans wil men niet lan ger wachten. Raoul Levy is gecontracteerd om in de komende drie jaar drie films voor Columbia Pictures te produceren. De eerste film onder dit nieuwe contract wordt „The Truth", die zal worden ge schreven en geregisseerd door Henri- Georges Clouzot, regisseur van „Le Salaire de la Peur", „Les Diaboliques" en „Les Espions". In de nieuwe films zal Brigitte Bardot de rol van moorde nares spelen. Daarna zal Clouzot een film schrijven, produceren en regisse ren, die op Capri speelt en waarin So phia Loren de hoofdrol speelt. Joan Crawford treedt op het ogenblik Sn Hollywood op voor „The Best of Eve rything", haar eerste film sinds drie jaar. Trevor Howard, Dorothy Dandridge en Edmund Purdom spelen de hoofdrol len in de thriller „The Takers", die onder regie van Laslo („Death of a Salesman", „The Wild One") Benedek in Gibraltar, Malaga, Spanje en Enge land wordt opgenomen. Robert Mitchem en Deborah Kerr ver tolken de hoofdrollen in „The Sundow ners", een nieuwe film van Fred Zin- nemann. zijn Vrijheidje, doordat hij gehinderd werd door een zelfde jachtje, dat niet aan de wedstrijd meedeed, zo in de knoei, dat bij moest opgeven en daardoor de fraaie kans op een derde overwinning zag verdwijnen. Heus, zondagvaarders, er staan geen vlaggen op boeien en er wordt niet uit een starttoren getoeterd- omdat het soms vaderdag is! Blijf toch tijdens wed strijden zoveel mogelijk uit de wedstrijd- baan. Er blijft toch zeker meer dan ge noeg van het plassenoppervlak over om zonder anderen te hinderen te va ren, of wat daarvoor door moet gaan! Hevige strijd werd in de 16 m2klasse A geleverd, waarin Jan Nederveen door zijn prima zeilen in dit sterke veld uit eindelijk tot drie keer toe als winnaar door de finish ging. Wat echter een bijzonder compliment verdient is, dat Nederveen zondagmiddag na de wedstrijd bij 't comi té verscheen met de mededeling dat hij zich gerealiseerd had een overtreding begaan te hebben en dat hij daarom zijn eerste plaats prijs gaf. Bijzonder spor tief, dit gebaar, en meer waard dan welke verworven prijs ook! Dat Neleman in de Vrijheidsklasse de hoofdrol vervulde is uit het reeds ver melde resultaat op te maken. Frankhuy- zen en Carel Vial hebben het hem echter lang niet cadeau gegeven. Bij de Jeugdklasse A en de Stemklasse waren het weer eens Van Weel resp. Van der Waal, die met ieder drie overwinnin gen lieten zien, dat zij een stuk sterker dan hun concurrenten hier ter stede zijn- Koos de Jong speelde in de Finnjollen- klasse lang niet de grote rol, die men ei genlijk va.n hem verwacht had te zien. Zaterdag finishte hij, één liggend, ver keerd en zondag kon hij het beide keren niet verder dan de derde plaats brengen. Rinze Koopmans, Jaap de Boer en Jan Verkuylen stalen dit keer de show. Het grootste veld jachtjes, dat dit week end startte, nl 16 schepen in de vrijheids klasse B, tenslotte, gaf ook de meeste wel startende- naar niet finishende sche pen te zien. Hier kwamen Heijdacker met twee overwinningen en mej. Dammann met een uit de bus De volledige uitslagen waren: Zaterdag: Jeugdklasse B: 1 „Marijke", P. Karsten; 2 ..Vuurdoop", B. v. d- Bosch; 3 „Libel" mej W. de Jong; 4 ..Zwaluw", F. W. Uit- tenbogaart. 16 m 2—klasse B: 1 „Maritza", G. Fek- kes; 2 „Snuffel". F. Hoogervorst. Vrijheidsklasse B: 1 „Keep Smiling II", P. J. Heijdacker; 2 „Sirocco", mej N; Dammann; 3 „Pierrot", H. van Nes: 4 ,.Sam Sam", R. Schurmann. Sternklasse: 1 „Windbreker". I. v. d Waal; 2 „Contact", C. in 't Veld. Olympiajollen: 1 „Mustafa", C- A. A. Visser; 2 „Windveer", B Tournier. Finnjollen: 1 ,.José", L. R. Koopmans. 2 „Douwe Aukes", J. de Boer; 3 Finnes se". J. A. F. Verkuylen. 12-Voetsjollen: 1 „Phoenix", Joh. Sta pel- Jeugdklasse A: 1 „Marco Polo", Th. F van Weel; 2 „Elcas", L. C. Schut jr; 3 Billy", R. P. A. Albers', 4 -Vuurdoop H. P. v. Reeuwijk. 16-M2-klasse A: 1 „Stormy Petrel". J. Nederveen: 2 „Taas", A. A. Taselaar; 3 ..Mascotte", J. G. v. d. Bosch- Vrijheidsklasse A: 1 „Keep Steady IV" C. Neleman; 2 „Vagebond", W. Frankhuy- zen; 3 „N.N.". C. A -Vial; 4 „Keep Smi ling", G. H. K. Alers Zondag: (gecombineerd resultaat och tend- en middagwedstrijd): Jeugdklasse B; 1 (1—l) B. v. d. Bosch; 2 (22) P. Karston; 3 (33) „Doppy" G. J* V. d. Werf; 4 (4—5) W. F. W. Uittenbo- gaart. 16 M2-klasse B: (2—2) F. Hoogervorst: 2 (niet gefinisht—1) „Robson", H. v. Mun ster- Vrijheidsklasse B: 1 (6—1), P. J. Heij dacker; 2 (24) ..Rapide" M. Esmeije®; 3 (8—2) „N.N.", mej. Corrie Vial; (4—3) F. C. Zelm v. Eldik; 5 (1— niet gefinisht); mej N- Dammann Sternklasse; 1 (1—1) I. v. d. Waal; z (22) „Starre", S. Blietz. Olympiajollen: 1 (11) C. A. A- Visser! 2 (22) .Zomerweelde", H. .j de Jong- Finnjollen: 1 (21). J. de Boer; 2 (3—3' „Zomerweelde" J. H. H. J- da Jong! 3 (1niet gestart) L R. Koopmans. 12-voetsjollen: 1 (11) M. A. de Ruy- ter"- R. J- Winters. Jeugdklasse A: 1 (1—1) Th. F. v. Weel! 2 (42) H. P. v. Reeuwijk; 3 (24) R. F- A- Albers; 4 (niet gefinisht3) „Water rot", A A. Hofland. 16 M2klasse A: 1 (5—1) „Madju" Cock Bijkerk; 2 (1—teruggetrokken) j. Neder veen; 3 (42) A. A. Taselaar. Vrijheidsklasse A: 1 (22) C. A. Vial! 2 (niet gefinisht—1) W. Frankhuyzen; 3 (1—niet gefinisht) C- Neleman; 4 (3— „Oehoedrie". W. J. Vermeulen. Het door Hollandia In Den Haag ge organiseerde officiële landskampioen schap 300 m sprint op de weg is zater dag ten deel gevallen aan de Haagse ren ner Piet van der Touw, 18 jaar en lid van de organiserende club. In de finale, waarin hü had weten door te dringen met de vroegere titelhouders Rejjngoud e" Verdoorn alsmede de baanfinalist de Graaf, klopte hij op verrassende wqze alle tegenstanders. De technische uitslagen waren: Kwartfinale: Dijkstra wint van Koot. Reijngoud wint van Riethof, Van de' Touw van Klepp, Verdoorn van Motké, De Graaf van Verstraaten, Zoet van Paul. Haubrich van Hoogwout en Nimwegeh van Vink- Halve finale: Reijngoud wint met ie^ meer dan een lengte van Zoet, De Graa' wint, blijkbaar zonder veel inspanning, van Haubrich, Verdoorn wint door het aanspreken van alle energie van Dijkstra en v. Nimwegen verliest met ruim ver schil van Van der Touw. Finale: als competitie gereden, Reiju' goud verliest van Van der Touw, win' van De Graaf en wint van Verdoom. Graaf verliest alle ritten. Kampioen VaU der Touw wint alle ritten. Eindstand: 1. Van der Touw Den Haag 3 punten. 2. Reijngoud Culemborg 4 pun ten, 3. Verdoorn, Rotterdam 5 punten- KNWU-voorzitter dr. P. van Dijk reikte Van der Touw, die trouw deelneemt aan de lessen van „meester" Arie van Vliet de medaille, sjerp en bloemen, behorend® bij de titel, uit. In een van ziin kant zwak gespeeld® wedstrijd werd het Vlaardingse VF^ voor promotie naar de eerste klas uit geschakeld. HFC bleek een veel beter® spelopvatting te hebben en beschikt® voorts over een beter ploegverband- Tegen het eind kreeg VFC wat mee® bewegingsvrijheid doordat HFC zich zek«r van de overwinning wist en zieh ternau wernood nog inspande. Daardoor kon mid denvoor Groeneveld met twee doelpunt®11 de eindstand op 52 brengen. F. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiimiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiimiiiimiimiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Henk Badings (midden) met Gerard Raucamp (rechts) en André de Vries bij de trucage-camera tijdens de opnamen van Variations Electriqu.es. Bij Carillon Films in Rijswijk wordt de laatste hand gelegd aan een experi mentele film „Variations Electroni- ques", waarvoor de muziek, gecompo neerd door Henk Badings, is „ge maakt" in het Natuurkundig Labora torium te Eindhoven. De verfilming geschiedde onder lei ding van Gerard J. Raucamp, die als producent en regisseur optrad. Rau camp heeft voor deze film, die een ver- toningsduur krijgt van tien minuten, meer. dan twee jaar geëxperimenteerd. „Variations Electroniques" is in kleu ren opgenomen en bevat uitsluitend beeld en muziek, zonder dialoog. Ani mator was André de Vries, terwijl de décors werden ontworpen door Emile Brumsteede. De film, die als officiële Nederland se bijdrage zal worden ingezonden naar het Filmfestival te Venetië, heeft ten doel de toeschouwer, die gewend is aan „normale" muziek, door middel van het beeld vertrouwd te maken met min of meer a-tonale klanken, die daartoe visueel zijn verwerkt. (Bericht van A. Bosman N.V. Graan- makelaars te Rotterdam) De activiteit op onze markt viel niet tegen, doch concentreerde zich toch wel in het bijzonder op platamaïs spoedige leveringen, die bij schaars aanbod tegen steeds stijgende prijzen uit de markt werd genomen. De verre afladingen van dit artikel waren echter nauwelijks hoger. In yellow-maïs kwam er nogal wat aanbod van aankomende boten te verwerken, het geen tot volkomen ineenstorting van de premie tegen de afladingen leidde. MAIS. Platamaïs deze maand binnen komend zeer vast gestemd en premies erg uitlopend. Hierdoor kwamen de ladende posities meer op de voorgrond en ook hiervoor gingen de prijzen met sprongen naar boven. Vanaf juli afl. tot eind van het jaar volgden de prijzen slechts schoor voetend. In yellow-maïs werden enige pos ten aankomende en gewachte maïs tegen afbrokkelende prijzen geplaatst, terwijl de afladingen eerder prijshoudend te noemen waren, GERST bleef zowel voor loco goed als óp aflading weinig veranderd aan de markt, ofschoon nu geruchten opduiken, dat Polen een groot kwantum gerst van Noord-Ame- rika zal kopen. Enige zaken in 2 barley 2 row en 2 Western-gerst op de verre afla dingen. doch hoofdzakelijk naar het bui tenland, waardoor de prijzen transito nu enige dollarcents hoger kwamen te liggen. Platagerst onveranderd en geen aandacht trekkend. HAVER. Spoedige haver bleef zeer schaars, ook al omdat enige shippers moei lijkheden hadden met de tijdige versche ping hunner april/mei-contracten. Het blijkt trouwens steeds meer, dat de duur van de reis van de Grote Meren naar Rot terdam langer is, dan men algemeen had aangenomen. Op aflading werden er ver schillende zaken gedaan in 40/2 en 38/2 haver per juni/juli aflading tegen zeer wis- I selende prijzen. Australische haver noteer de onveranderd, platahaver niet te ont dekken. MILO, MILLET EN GRANIFERO. Doo® de aankomst van een grote boot met mil" is voorlopig aan de grootste premie voor dit artikel een einde gekomen. Uit eeij gewachte boot blijft dan ook vrij geschik1 aan de markt, terwijl enige ladende posi ties werd gekocht met een kleine prem1® tegenover juni afl. De verdere afladingen bleven goed prijshoudend. Millet stomend vrij laag aan de markt, de afl. juli en aug- iets hoger genoteerd. Granifero nog steeds niet geheel op basis van de milo gekom®n en dus weinig zaken. ROGGE. Uit enige stomende aange diende boten zaken in 2 U.S.A.-rogge, d,e ver onder de Amerikaanse pariteit moesten worden geliquideerd. Hierdoor zijn zaken op aflading in deze soort nog steeds "ie mogelijk. Aanbod van Duitse rogge zee® variërend en in ieder geval niet groot' Platarogge juni/10 juli per tanker werd hier gekocht en noteert nu 20 cent hoge®' INLANDSE GRANEN. Bij steeds ver minderend aanbod bleven de prijzen vrU onveranderd. DE KOEKENMARKT had een vaste on dertoon en tegen langzaam aantrekkende prijzen werden diverse artikelen regelma tig verhandeld. Vooral lijn- en katoen schilfers vonden kopers en naderhand groeide ook voor zonnepitschroot de be langstelling. Het aanbod blijft zeer beperk® en een enkele afdoening heeft vrijwel ,st*eC's een verhoging van vraagprijs tot gevolg' Molenafvallen bleven goed gevraagd konden eveneens in prijs verbeteren, m het bijzonder spoedige aflevering was ge vraagd en de Hollandse molens zi)n f®11" wel alle door hun materiaal heen tot aa" augustus. Argentinië blijft op alle afla- dingstermljnen tot cn met december con stant aan c!e markt en vindt regelmat»» kopers. V'1 I lej

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 10