Nederlandse luchtvaart in het goud Zanderige viering in Etten Westduitse onderwijzers verheerlijken Hitier Nog geen actieve en effectieve sociaal-economische politiek Uitstuif reizen de aanloop tot vele huwelijken GRONINGEN STAAT OP ZIJN KOP C 1] Voorkeur voor het bestuurlijke POSTRAKET GEEN HOOGVLIEGER lir Deken Veïtman geheim kamer heer Watersnood in Hongkong Nieuws telefoon per Duitslands jongste geschiedenis wordt opzettelijk vervalst VERBONDSVERGADERING K.A.B. Huurbijslag 1957 in Ionen verwerken voor nieuwe huurverhoging Straks feest in Kestert Koempoelan bij Nijmegen1 V B In Harmeien Ingezetenen bouwen zelf hun huis Joh. H. M. Derksen Commandeur St.- Sylvester Nieuwe campagne van „Zilvervloot Tot nu toe 32 doden □Agenda van het- Holland-F estiva]I „.'j&é-.-J 2000 leidsters en leiders aamvezig Mr. dr. A. Günther jxS MAANDAG 15 JUNI 1959 V Prins ALBERT en verloofde in Oostende 'P; - - Nederlander in Spanje verongelukt ln Gronopolis befekent sfudent- zijn koning-zijn. Eind juli of begin augustus V.S. schieten chim pansee de ruimte in 0] 1 be §e V] ke he op ge bi< bo i ba ka bit ge: Sc] bai W>< Vei uoi <lei gin Ro' Be en Pre ICli ges öe Vai - I k N; Wèr *U 'e f a-n f't J°ns hun -Wet Sfar w.: fci Cg »°rc JU0® Ni iSc 2g Wife J Vele genodigden, onder wie de direc teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst, de heer J. Backer, en de voor zitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de heer C. Kolft, hebben zaterdagmiddag in de vlakte bij Etten een ware zandstorm getrotseerd om het feit te herdenken dat daar 50 jaar tevoren het eerste vliegtuig opsteeg van Nederlandse bodem. Dat gebeur de bij gelegenheid van het 40-jarig be staan van de suikerfabriek van de heer S. Heerma van Voss, die de BeF gische graaf dr. Lambert had laten overkomen om de West-Brabanders een stunt te presenteren. Op de plaats waar het vliegtuig loskwam staat een simpel gedenkbeeld in een klein plant soen, verder is er in 50 jaar niets ver anderd in dit landelijk gebied, waar weiden en korenvelden worden afge wisseld met bosjes en houtwallen. Terwijl de wind nijdig gromde in de geluidsinstallatie en de vlaggen bij het gedenkteken bijna aan flarden rukte, heette burgemeester J. Godwaldt zijn gasten welkom, speciaal de nakome lingen van de suikerfabriek, die Etten de eer heeft gegeven, de bakermat van de Nederlandse luchtvaart te worden genoemd. Etten, dat het iuchtvaartjubileum dankbaar heeft aangegrepen om met een reeks van festiviteiten en grote tentoonstellingen eens aandacht te trek ken, kreeg de pluim die de spectaculair Pastoor P. J. Veltman, sinds 1919 herder van de parachie van O. L. Vrouw van de Vrede te Weiteveen in zuid-oost Drente en sinds 1930 deken van het dekenaat Klazinaveen, is be noemd tot geheim kamerheer van Z.H. de Paus. Deken Veltman werd deze onderscheiding verleend bij gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de parochie te Weiteveen, waarvan lui bouwpastoor was. Reeds eerder werd deken Veltman benoemd tot ere-kanun- nik van het kapittel te Utrecht. De bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, stelde de deken persoon lijk op de hoogte van zijn benoeming tot geheim kamerheer tijdens een zon dagmiddag gehouden receptie te Weite veen. Op initiatief van burgemeester rar, Jos. J. C. G. Timmermans, heeft Har- melen op interessante wijze een bijdra ge geleverd tot oplossing van de wo ningnood. Een 63-tal „zonnewoningen", gedeeltelijk geprefabriceerd, op een plek, waar tot voor kort niets anders dan weiland en booomgaard waren, zijn gebouwd door de bewoners zelf, van wie slechts een klein deel vaklieden waren. De minister van volkshuisvesting, mr. J. van Aartsen, vond het de moeite waard om in gezelschap van zijn echt genote eens te gaan kijken. Zo heeft een feestelijk bevlagd dorp de bewindsman ontvangen en hij het woningcomplex stond een muziekkorps vrolijk te blazen. Burgemeester Timmermans drukte er zijn bijzondere vreugde over uit, dat het eerste werkbezoek van de minister Har- melen gold en begroete ook de Com missaris der Koningin, Mr, C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg. Hij wees nog op een ander aspect van de ze zelfbouw, n.l. het kweken van jen goede geest onder mensen, die elkaar eerst niet goed kenden en het goed ge steden van de vrije tijd. In de avond uren en op zaterdagmiddagen is er ge werkt. Er is door deze bouwwijze een be drag van 200.OCO bespaard en de prijs van deze woningen, die eigendom wor den door wekelijkse aflossing, varieert van 9000 tot 10.500. Men heeft voor al de minst draagkrachtigen willen hel pen. Minister van Aartsen was daar zeer mee ingenomen en sprak van een bijzondere prestatie. Hij wees erop, dat er opnieuw 3prake is van overspanning van de bouwmarkt en z.i. zal de rege ring niet kunnen ontkomen aan het ne men van maatregelen. Mgr. mr. F. J. C. M. Op de Coul, directeur van het r.-k. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding, heeft zaterdagmorgen de heer Joh. H. M. Derksen, voorzitter van het Katho liek Onderwijzersverbond in Den Haag, meegedeeld dat Z.H. de Paus hem heeft benoemd tot commandeur in de orde van Sint Sylvester. In tegenwoordig heid van twee van hun kinderen en het dagelijks bestuur van het K.O.V. heeft mevrouw Derksen haar man de draag- medaille, behorende bij de orde, op de borst gespeld. Het K.O.V. heeft onlangs zijn zil veren jubileum gevierd. De heer Derk sen werd bij die gelegenheid door de koningin benoemd tot officier in dé or de van Oranje Nassau. Om zijn ver diensten voor de katholieke zaak en de Kerk werd de heer Derksen nu ook van kerkelijke zijde onderscheiden. Ten behoeve van het ideaal-spaar- plan ,,De zilvervloot" is een nieuwe voorlichtingsactie ingeluid. Ongeveer 200.000 jongeren van 15 tot 21 jaar, die sinds 1 januari 1958 in loondienst zijn gegaan, ontvangen, een brief van de staatssecretaris van algemene zaken. In die brief wordt gewezen op de mo gelijkheden die het ideaal-spaarplan biedt. Een week later wordt hun van wege het ministerie een tweede brief gezonden die in aansluiting op de eer ste, nog wat nadere bijzonderheden geeft en een opwèkking bevat om „met de zilvervloot in zee te gaan". Tenslot te krijgen zij in de derde week een eenvoudige, geïllustreerde brochure, die met name gaat over de betekenis van eigen .bezit. Deze actie wordt, evenals die van het vorige jaar, ge voerd in onderlinge samenwerking tus sen de landelijke spaarinstellingen en de overheid. Het is de bedoeling nog in de loop van dit jaar ook de aan dacht te vragen van de daarvoor in aanmerking komende leerlingen van onderwijsinstellingen. opbloeiende ontwikkelingskerrï ver dient, toen de waarnemend commissa ris ir. H. van Haaren opmerkte, dat de pioniersgeest er nog levend is en dat, de ontwikkelingsperiode die de ge meente heeft doorgemaakt, reeds van historische betekenis is gebleken. Nadat de heren Backer en Kolff een korte terugblik hadden geworpen op de snelle ontwikkeling van de (Nederland se) luchtvaart en twee kransen waren gelegd één namens provincie en gemeente en één namens Rijkslucht vaartdienst en de N.V.v.L. volgde een korte, maar interressante luchtpara- de, waarin een knap manoeuvrerend zweefvliegtuig en een formatie super snelle straaljagers de uitersten vorm den. Gespannen wachtte men daarna op het moment waarop zich de eerste raket van Ettense bodem zou verhef fen: de veelbesproken postraket van de Amsterdamse amateur A. J. de Bruijn. De raket een rood kartonnen geval werd inderdaad gelanceerd, een zware rookpluim achterlatend steeg ze welgeteld 30 meter omhoog om neer te komen precies 10 meter van de plaats van lancering. Deze anticlimax vermocht echter geen afbreuk te doen aan de feest vreugde, die 's avonds tijdens een in ternationale Jazz-concours ongekende hoogten bereikte. Zondag zijn de fees ten met een taptoe en vuurwerk be sloten. 32 Chinezen zijn in de afgelopen drie dagen in Hongkong om het leven gekomen tenge- J vol ge van de zware regenval cn daarmee gepaard gaande overstromingen en grondver schuivingen. aldus bericht Reuter. .Hulpploegen banen zich een weg door de dikke modder en de resten van de ingestorte houten huisjes. Vijftien mensen kwsjnen gisteren om het leven toen de funderingen van hun armzalige, voor het grootste dec! zelfgebouwde hutten, 'net begaven en tonnen aarde oé de hutjes stortten. In drie- dagen tijd- is ongeveer 45 centi meter regen gevallen. De schade wordt ge schat op tientallen miljoenen guldens De politie en brandweer en ook alle andere hulporganisaties van Hongkong zijn bij het reddingswerk ingeschakeld. Honderden men sen zijn dakloos geworden. De Kopenhaagse telefoondienst ts in samenwerking met het Deens nieuwsbureau Ritzau een nieuws dienst voor de Kopenhaagse telefoon abonnees begonnen onder nummer 0051. Deze nieuwe dienst heeft ter stond veel succes geboektEr was gerekend op een maximum van een veertigtal aanvragen tegelijkertijd maar het bleek al gauw nodig het aantal kanalen van veertig op vijf en zeventig te brengen daar liet nieuwsnummer in twaalf uur tijds gemiddeld een dertigduizend maal werd gedraaid. De nieuwsbanden worden op bepaalde tijden vernieuwd en ook ertussen door ingeval er iets belangrijks te melden is. Men wacht nu af of de aanvankelijk getoonde grote belangstelling van duurzame aard zal blijken te zijn, a.ls de abon nees een maal aan het nieuwtje ge wend zijn geraakt. I1 Dinsdag- 16 juni Amsterdam: Stadsschouwburg, 8.15 uur: Katja Kabanova (Ned. Opera). Oen Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Marivaux—De Musset-programma (Gre- nier de Toulouse Rotterdam: Rotterdamse Schouwburg, 8.15 uur: Nederlands Ballet. Leiden: Waaggebouw, 8.15 uur: Bartók- concert. Prins Albert'cn prinses paola zijn zaterdag ir Oostende ontvangen met een zee van bloemen en vlaggen, aldus bericht Reuter Een Italiaans en een Belgisch meisje boden bloemen aan. De prins cn zijn verloofde sloegen aan zee het voorbijvaren van mij nenvegers, mailboten, zeilboten en vissers schepen gade. Daarna namen zij op een receptie in de villa van de koninklijke fa milie in deze stad een aantal cadeaus in ontvangst. Het Duitse landelijke blad Die Welt heeft in een felle aanval op het West duitse onderwijs beweerd dat een klei ne, maar machtige groep onderwijzers gesteund door invloedrijke personen en instellingen, verhindert dat de Duitse jeugd de waarheid hoort over het nazi- regine. Het blad verklaarde dat een re cente enquete onder de Westduitse jeugd aan het licht heeft gebracht dat de leerkrachten erin te kort zijn gescho ten hun leerlingen op de hoogte te bren gen van de geschiedenis van het nazi- regime of opzettelijk Duitslands jong ste geschiedenis hebben vervalst. Bij de enquête werden duizenden jonge Duitsers uit alle lagen van de maatschappij gevraagd wat zij wisten over Adolf Hitler. Die Welt haalde als een typisch voorbeeld de antwoor den aan van een jongen en een meis je van achttien jaar. De .iongen ant woordde: ..Hitler was de Duitse kan selier na Hindenburg. Toen hij aan de macht kwam begon de oorlog Hij versloeg hen allen, maar toen kwa men de Amerikanen en de Russen en bombardeerden „onze steden." Toen hun verteld werd over de in- V) 1 H, visie van Nederland zonder oorlogs verklaring en het vermoorden van ne gen miljoen Joden, slavenarbeiders en krijgsgevangenen in de concentra tiekampen, waren de jongelieden „ver basterd",, aldus het blad. „Maar toen antwoordde het meisje stralend: „Maar hij legde de autobahnen aari". „Zo onderwijst men onze kinderen. Niet alleen dat men tegen hen liegt, maar men maakt hen ook rijp voor nog een rhetorische meester van de haat," schreef hét blad. „Wjj weten dat vele onderwijzers uit stekend werk doen. Maar wij weten ook dat er een kleine groep onderwijzers is, die tracht dit werk te saboteren, en z;j hebben succes. En we weten dat dit leu genachtige, subversieve werk van deze weinige onderwijzers gesteund wordt door invloedrijke personen en instellin gen," aldus het blad. zoi.fivC deze perso nen of instellingen bij name te noemen. Tijdens een vakantie 4n Spanje is de heer J. A. de Jonge, uit Breda, dertig jaar oud, ongehuwd en zoon van de acljunct-directeur van de gemeentelijke technische school te Breda door een auto-ongeval om het leven gekomen. Voor zover bekend is hij op enige ki lometers afstand van Madrid tegen een boom gereden, waarbij hij dusda nig werd gewond, dat hij in de loop van vrijdag is overleden. (Van onze Utréchtse redacteur) „Er is een jaar verstreken niet wel iswaar veel studie en discussie, maar valt een actieve en effectieve sociaal- economische politiek kan toch moeilijk worden gesproken." Dit zei de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de KAB in de vandaag te Utrecht gehouden Verbondsvergadering. De voornemens van de regering zijn hem nog lang niet helemaal duidelijk, al ziet hij wel, dat het de regering ernst is met haar voornemen om zo snel mogelijk een begin te maken met de gedifferentieerde loonpolitiek. Op het onlangs gehouden looncongres heeft de KAB zich er reeds voor uitgesproken, dat de verwerking van de huurbijslag 1957 in de lonen plus een verdere ver hoging daarvan, indien de economische omstandigheden zulks toelaten, voor af dient te gaan aan de invoering van een nieuwe huurverhoging. De heer Middelhuis wenste nu in alle duidelijkheid te verklaren, dat dit niet hetekent, dat alleen het maken van een begin met, de gedifferentieerde loonpoli tiek aan de huurverhoging zou dienen vooraf te gaan. maar alle bedrijfstak ken in de gelegenheid moeten zijn ge weest minstens de huurbijslag 1957 in de lonen to verwerken, voordat een nieuwe huurverhoging wordt gereali seerd. „Wij voelen" aldus de heer Middelhuis „niets voor huurverho ging, indien niet vaststaat, dat zij een wezenlijke bijdrage levert tot een ver mindering van het verschil tussen de diverse huurniveau's, hetgeen niet steeds het geval was in het verleden. Voor verwerking in de lonen van de oude huurbijslag, vóórdat er een nieu we wordt gegeven, pleit verder nog het argument, dat wij voorzichtig móeten zjjn met het te snel aanvaarden van loonbijslagen als normale onderdelen van het loon of salaris. Hoewel wij van huis uit bepaald voorstanders zijn van het betrekken van het behoefte- element bij de concretisering, is het prestatie-element hiervan eveneens een niet los te maken deel." Zeer nadrukkelijk stelt zij ook aan de regering de vraag, hoe zij denkt over is op basis van de economische moge lijkheden in de diverse sectoren, waar door de eigen verantwoordelijkheid van de lagere maatschappelijke organen zowel bij het verdelen als bi) het gro ter maken van de koek tot gelding aan komen. Tenslotte weerlegde de heer Midde'- huis enkele gemaakte bedenkingen te gen de vrijere loonpolitie'- Mr. dr- A. A. van Rhjjn meent, dat bij een geleide loonpolitiek de moeilijkheid zich niet voordoet, dat de arbeiders in de zwakke bedrijfstakken nog ver der achteruit zullen gaan. Volgens de heer Middelhuis schetst dr. van Rhtin de voordelen van de geleide loonpoli tiek te rooskleurig en de KAB is be llet compensatie-voorstel_door een gro-„aald van oordeel, dat het voor de al- te meerderheid van de S.E.R. gedaan: gernene welvaartsontwikkeling gezond via de kinderbijslag een duurzame ver werking van het huidige dubbeltje en 3 ct. extra,, ingaande per 1 juli 1959 Uitweidend over de verantwoordelijk heid van de KAB, stelde de lieer Mid delhuis; dat verbond en bonden met anderen waar moeten zien te maken, dat ook zonder stringente spelregels in Nederland een loonpolitiek te voeren Voor mensen die waarde hechten aan houten hammen, is er sinds kort in Duits land een interessante nieuwigheid te bezichtigen. Het Duitse museum voor hygiëne in Dresden heeft n.l. de eerste glazen koe vervaardigd. Het doorzichtige dier weegt 350 kilo. In een verhandeling, welke op de band is opgenomen, wordt een toelichting gegeven op 27 vgn de belangrijkste organen, welke ook te zien zijn, zodat het glazen beest een belangrijke opvoedkundige waarde heeft. Op de heide te Etten-Leur, op de plaats waar vijftig jaar geleden Graaf de Lambert met zijn vliegtuig opsteeg, is zaterdag de eerste postraket van Nederland gelanceerd. Het gevaarte kwam niet verder dan het nabijgelegen weiland. Vermoedelijk is et- geen reisvereni- ging die relatief tot zoveel ver lovingen en huwelijken aanleiding geeft als" de Uitstuif, de reiscentra- le voor katholieke jongeren. De lei ders houden hiervan geen statistiek "bij, maar op grond van hun erva ringen schatten zij dat er gemiddeld per de wereld intrekkende bus drie kennismakingen voorkomen die tot een huwelijk leiden. Als men weet dat tegenwoordig per jaar onge veer 2000 jongeren met de Uitstuif op vakantie gaan in ongeveer 80 bussen, kan men zijn ,berekeningen in grote trekken wel maken. Als zelfstandig werkende reiscentrale gaat de Uitstuif nu zjjn eerste-lus- trumjaar in. De Uitstuif staat ook een feest te wachten. Kestert aan de Rijn, een favoriet reisdoel van de Uitstuif, zal dit jaar de tweedui zendste Uitstuif-vakantieganger ont vangen. In dit plaatsje, waar de jongelui bij de inwoners logeren, staat de Uitstuif hoog aangeschre ven. De gemeente wil haar gevoe lens van vriendschap nu eens uit bundig uiten en heeft een ontvangst in voorbereiding waarvan over de- Duitse radio een reportage zal wor den gegeven. Aan het reizen met johgens en meisjes samen, en mot verloofde pa ren, is ook een moeilijke kant ver bonden, die, naar zich laat begrij pen, bij de ouders grote bedenkingen oproept. Daarvan zjjn prof. J. A.W Weterman, de landelijk aalmoezenier van de Uitstuif, kapelaan C. J. Hageman, aalmoezneier, van hel Centraal Bureau, en ook de andere leiders/zich zeer wel bewust. De neigmg tot „gemengd reizen" wordt steeds groter en dit vindt ook steeds meer ingang. Uiteraard wil de Uitstuif op geen enkele manier tor nen aan de gedachten die de ou ders over het „gemengd reizen" van hun zonen en dochters hebben. Wel meentdeze katholieke reiscentrale die ontstaan is uit het zgn. open jeugdwerk waar jongens en meisjes elkaar ontmoeten, dat zjj de ouders goede garanties kan bieden wat be treft het toezicht door vertrouwde mensen. Zij heeft op dat gebied ook onverbiddelijke „spelregels", die, getuige de ervaringen, door de jon gelui ook met het nódige begrip in acht worden genomen, zodat zij zich ook weer niet bedisseld hoeven voe len als een kleuterklas op een school reisje. De deelnemende jongelui, al len katholiek, moeten voor deelna me in ieder geval ook van hun pas toor toestemming hebben. De reis leiders zijn streng geselecteerd. Men vindt er veelal katholieke leraren en oudere onderwijzers onder. Ook zijn er twee burgemeesters bjj. De reizen zjjn met vele excursies ge vuld en dragen dan ook een nogal actief karakter. Men wi.1 de jongelui in aanraking brengen met de natuur en de cultuur van de omgeving en hen zoveel mogelijk contact laten zoeken met de bevolking. Dat de jongelui met elkaar immer veel plezier op hun reizen hebben, behoeft geen betoog. Van de Uit-, stuif, op niet-commerciële grondslag, maken dan ook elk jaar meer jorfge- lui gebruik. Als onderdeel van het katholieke jeugdwerk bewijst deze reiscentrale steeds meer haar aan trekkingskracht. (Van onze correspondent) Zaterdag en zondag werd op het bui tencentrum Gilwell Walrick bjj Nijme gen de tweejaarlijkse nationale koem poelan van de verkenners van de Ka tholieke Jeugdbeweging gehouden. Za terdagmiddag kon de hoofdcommis saris, mr. F. B. I. M. Janssens, ruim tweeduizend leiders en leidsters begroe ten. waarbjj zich ook leiders en leid sters uit Duitsland en België bevonden. Camp chief van het Gilwell Park in Engeland, mr. John Thurman, hield za terdagavond een beschouwing over het verkennen in de wereld van nu. De leerlingen van de Jan van Eyck to neelacademie uit Maastricht gaven in de open lucht een opvoering van het schimmenspel „Nocturne voor harp". Wim Bary van de KRO voerde de re gie. Zondagochtend droeg mgr W. Bek kers. bisschop-coadjutor van Den Bosch, een plechtige H. Mis op. s Middags gaven leden van verkennersgroepen uit Njjmegen en omgeving demonstra ties van ÈHBO en brandweer. De dag werd besloten met besprekingen door de leidende figuren over toekomstplan nen en organisatie. roningen staat op zjjn kop. Veertien dagen lang is in de stad, die zo graag wordt genoemd de metropool van het noorden, het normale, alledaagse leven geruild voor een opwindend spel, een spel, veel grootser van opzet dan het knusse huis-, tuin- en keukenspel letje, waar het naar is ge noemd: Monopoly. Grono- poly, dat is de naam van het spel, dat in het oude Gro ningen wordt gespeeld. Let wel, in het oude Groningen, want Groningen is niet meer. De stad, waar Rabenhaupt eens fier en onverzettelijk vocht tegen „Bommen Be- rendt", de bisschop van Munster, de stad met de en.ge „glénne riepe" van Ne derland, die stad heeft opge houden te bestaan. Niet voorgoed, gelukkig niet. Maar het heeft moeten plaats maken voor een nieuwe stad: Gronopolis. De stad, waar student-zjjn koning-zijn be tekent, de stad waar bijna 150.000 mensen, groot en klein, meespelen in Gronoi Poly. De rijksuniversiteit, een der hechte fundamenten van de Groningse cultuur, bestaat 345 jaar. Ter gelegenheid van dit 69ste lustrum is aan het oudste studentenkorps in de Martinistad, Vindicat atque Polit, opgedragen een groots feestspektakel te or ganiseren. „Want de studen- Zaterdagmiddag bijvoorbeeld speelde schaakgrootmeester dr. Max Euwe" een simul- taanwedstrijd tegen burgerij en studenten in sociëteit Mu- tua Fides. Met glans trad dr. Euwe 's avonds uit het strijd perk te voorschijn als over- ten bezitten immers het or ganisatievermogen om feest nummers aan ons gezamen lijk te presenteren", vindt burgemeester J. Tuin. Zaterdag is het lustrum feest geopend. Dat ging heei officieel met een rede van de burgemeester en een toe spraakje van de praesés van de lustrumcommissie, de heer W. A. Rookmaker. Dat was allemaal erg mooi, maar het >s biet het leukste onderdeel van het uitgebreide pro gramma, dat de Groninger studenten in elkaar hebben gezet. Want er is o zoveel te doen. winnaar. Van de dertig par tijen, die hij vrijwel gelijk tijdig moest spelen, verloor hij er slechts een en speelde hij slechts twee remise. De rest won hij. Zondagmiddag werd een onderdeeltje van Gronopoly in Paterswolde gehouden. Daar werd fel om de eerste plaats gestreden in de nationale speedboatraces. Een tier aardigste pro gramma- >nderdclen hebben de ;tudenten gepland op de dag van morgen, dinsdag dus. Dan is het nameljjk de dag van het paard. Elk paard in Groningen krijgt een plok hooi aangeboden en zc'fs het paardje op de Martinitoren, 96 meter boven de grond, zal hierbij niet worden vergeten. E. wordt deze dag ook een nieuw becid onthuld van het paard, dat elke Groninger als „wijlen" kent, het „peerd van Ome Eoeks". Het trou we dier, dat al zolang de Groningers zich kunnen her inneren „hailemaol •'ood" is en al jaren wacht op een beeld, ergens in de stad. Het feest van Gronopolis: Grohopoly, duurt tot en met 26 juni. Tot en met 19 juni is er de burgerweek met festiviteiten voor heel de burgerij van Gronopolis, dan zijn er Je internationale roeiwedstrijden „Soda reget- ta" in Delfzijl van 20 tot en met 21 juni en tot slot is er tot cn met 26 juni de zgn. corpsweek voor studenten en reünisten van het corps. Tot en met 26 juni kan dus niemand in Groningen terecht. Toeristen met en zakenmensen niet. Wel kun nen ze naar Gronopolis. maar in deze stad zal wel niet veel van zakendoen en toe ristische uitstapjes komen. Want iedereen viert feest. Een chimpansee en rhesusapen zul len eind juli of in augustus van de nieuwste Amerikaanse raketbasis op Wallops Island voor de kust van Vir ginia 180 kilometer de ruimte ingescho ten worden, aldus meldt Reuter. Het is de bedoeling dat de bussen met de le vende dieren weer veilig de aarde be reiken. De plaatsvervangende Sovjet-premier Anastas Mikoian heeft er gisteravond op gezinspeeld, dat Rusland binnenkort een of meer nieuwe Spoetniks zal lan ceren, aldus meldt U.P.I. Mikojan werden vragen gesteld over nieuwe Sovjet-Spoetnikplannen, toen hij op een receptie van de Britse ambassade ver scheen. „Onze geleerden hebben plan nen. Zij zullen de hemel niet leeg la ten," aldus de Sovjet-leider. Mikojan zweeg een ogenblik en voegde daar toen aan toe: „En waarom er alleen maar een te lanceren? Waarom geen drie?" is. als er wat meer een trek wordt be vorderd naar de economisch sterkere bedrijven Met instemming citeerde hl) ir. F. J. Philips, dat een plotselinge verandering in de lonen zou kunnen leiden tot een ontwrichting van het economisch leven, zodat een vrijere loonpolitiek zowel van de werknemers en hun organisaties als van de werk gevers in het algemeen belang een grote mate van zelfdiscipline vergt. Ook dat de lonen van de laagstbete"'" den in ons land beslist te laag zjjn> welk vraagstuk, aldus de heer Middel huis gedifferentieerd ligt. zodat ge vakbonden dit beter bedriifstaksgewj1s- eventueel ondernemingsgewijs, kunne" oplossen dan bjj een centrale maatre gel mogelijk is. Ook is de vrees ceuit, dat de vrijere loonpolitiek zal leiden tot meer ar beidsconflicten. maar als daarvoor eni ge grond zou bestaan, zo zei de hee" Middelhuis, dan zou dat er tevens oP duiden, dat de arbeidsrust en arbeids- vrede van de laatste veertien jaren meer een schjjnvrede dan een werke lijke vrede is geweest. In een zonder meer aanvaarden van deze bjjslagen als normaal verschijn sel kunnen volgens de heer Middelhuis gevaren schuilen voor een juiste span ningsverhouding tussen het behoefte en het prestatie-element. Een nieuwe huurbijslag op de huidige huurbijslag zou in een groot aantal gevallen een onjuiste interne loonstructuur tot ge volg hebben. Bij het beantwoorden van de vraag, wat prioriteit dient te heb ben: huurverhoging of inkomensver betering. staat de KAB op het stand punt, dat allereerst nu de Neder landse werknemers recht hebben op een deel van de opnieuw gestegen en nog stijgende welvaart en de heer Middelhuis voegde hieraan toe, dat enig geduld met de nieuwe huurver hoging tot gevolg heeft, dat zeker voor een deel de compensatie hier voor ten laste gebracht kan worden van nieuwe produktiviteitsruimte. die in 1960 ontstaat. Hij wees er nog eens op, dat de KAB het SER-advies on derschrijft, dat met een bedrljfstaks- gewljze loonvorming een aanvang gemaakt zou moeten kunnen worden op het tijdstip, dat een collectieve arbeidsovereenkomst ivordt aange gaan of verlengd, in ieder geval van 1 januari 1960 af, zowel voor collec tieve arbeidsovereenkomsten al* voor bindende loonregelingen. De heer Middelhuis sprak er vervol gens zijn voldoening over uit, dat de regering ook spreekt over een onder nemingsgewijs óverleg. Het samenspel en de samenwerking tussen werkge vers en werknemers op produktiviteits- gebied kan op het vlak van de onder neming aanzienlijk concreter en daar om vruchtdra eender zijn dan op daj van de bedrijfstak. In hoeverre dn door de vakbonden moet gebeuren da" wel aan de ondernemingsraden ka" worden gedelegeerd, kan beter be- drijfstaksgewijs dan pentraal beoor deeld worden. De on..ernemingsgevriJ' ze aanvullingen op de bedrijfstaks- c.a.o. zijn ook belangrijk gezien va" een sociologisch oogpunt uit. Wat het voornemen van de regerinff betreft om de eonsumentensubsidie melk af te schaffen, vertrouwt de KAP erop, (lat via kostprijsverlaging ee" deel van de stijging van de melkpri)s met maximaal 3 cent te zijner tijd on gedaan kan worden gemaakt. Sic boi We *ei 2oi ?or ter Scc Is hei cor J\T a tien jaar aan het mi- l y nisterie van Volkshuis vesting en Bouwnijver heid. verbonden te zijn geweest verlaat mr. dr. A. H. Günther het barakkencomple:r aan de Haagse van Alkemade laan om een kamer aan de Hofvijver te gaan betrekken. Hij volgt mr. Kan op als secretaris-generaal van het ministerie van Binnen landse Zaken. Deze vrijwel unieke functieverwisseling trekt de heer Günther vooral aan vanwege het algemeen bestuur lijke karakter, dat zijn post op zijn nieuwe departement gaat kenmerken, want naar dat be stuurlijke is zijn hart al op merkwaardig vroege leeftijd uit gegaan. Als jongen van acht, zegt hij. wist ik al heel beslist dat ik ambtenaar wilde worden Ambtenaar in Nederland of desnoods in Nederlands-lndië, maar in ieder geval ambtenaar Eigenlijk was het een vrij on gemotiveerde voorkeur. Mijn vader was leraar, dus geen ambtenaar in de strikte zin van het woord. Ik geloof, dat ik mijn oom Hans als voorbeeld nam., die ambtenaar was bij het pro vinciaal bestuur van Zuid-Hol land. Hoe dan ook, van de lagere school ben ik bewust naar het gymnasium gegaan omdat ik later rechten wilde studeren. Publiekrecht, Van dit vroegtijdig gebaande en wel afgebakende pad is de heer Günther nooit meer afgeweken Hij studeerde af aan de Gemeentelijke Univer siteit in Amsterdam, kreeg hoge posten bij de provinciale besturen van Friesland en Zuid-Holland (sic), cn belandde in 1948 bij de Wederopbouw In zijn Friese periode promoveerde hij op het onderwerp Drinkwater voorzieningeen cum lande-dissertatie, die later wel eens op een me dische faculteit verdwaald geraakt is maar die, zoals alle andere onder werpen uit zijn lijst van publicaties volmaakt juridisch van karakter zijn- aandacht voor mogelijke juridische aspecten gade slaat. Hij verlaat met ge- haken aan de titel,„Natuurschoon en zomerhuisjes" en we waren eigen lijk een beetje teleurgesteld te vernemen, dat het hier ging om juridische aangelegenheden rond de bescherming van het natuurschoon der Friese meren tegen een al te ongeordende bebouwing met zomerverblijfjes. Toch is het niet zo, dat de lieer Günther de natuur slechts met loutere aandacht voor gelijke juridische aspecten gade slaot. Hij verlaat met ge mengde gevoelens de fraaie omgeving waarin het departement van Volks huisvesting gebouwd is. Hij lieeft ons ook toevertrouwd, dat hij aa" kleurenfotografie doet. Als u me zes jaar geleden naar mijn hobbies gevraagd had., zou ik er echt geen hebben kunnen noemen zegt hij Eigen lijk hebben ze mij er toe moeten brengen. Hoe groot, en zonder omwegen de liefde van de heer Günther voor hd ambtenaar lij lie ook is. zij is niet overgegaan op zijn belde dochters, d"' Leiden studeren: de ene pttncho'Ogie de andere geschiedenis Ik bctreVr dat niet zegt hij. Ik geloof niet dat hel ambtenaar zijn voor een meisje nu zo ideaal is. Ik ben liet met de keuze van de beide dames eens. de i h»er e broi üele Van ®ige ,ra; 'eve veei biee v»od «eu, «tuk V'or, 1 ^aar long alle «at, *akf' Je ,»ta Ir 1 *rc beidt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4