Waterpoloteam zonder aanval duels met Joegoslavië in Moedige verdediging kan nederlagen niet voorkomen m HAAGSE hegemonie nog onaangetast Wally van Weelde nu ook bij de onsterf Noord-wester ..blaast Smit naar geflatteerde tijden Drie-stedenontmoeting mist sfeer en spanning VVGA maakt EHS alleenheerser Veldheer Keulemans kan Schoten niet redden TELEURSTELLING IN FONKELNIEUW BAD Kardolus boekt nieuwe triomfen Menzonides: sclioolslagrecord Cricketcompetitie Hermsen twee maal de snelste Kff MAANDAG 15 JUNI 1959 mm Nationale schaakploeg tegen West-Duitsland Schermen in open lucht Duitse overwinning bij de dames Hary op 100 m weer 10.3 sec. OLMEDO WINT ZIJN EERSTE. TOERNOOI ZKM zwemwedstrijden Rita Kroon spot met mannelijke eer Waalewijn (gepasseerd^ bedankt voor poloteam UK Fraaie» roeiprestaties in Duisburg Skiffeur Rentmeester op tweede plaats ,|l IPS (Van onze sportredacteur) Een landenwedstrijd tussen de wa- terpoloteams van Nederland en Joe goslavië vormde zaterdag in een feestend Assen 700 jaar oud; 150 jaar stad de climax van de cere moniën, waarmee het fonkelnieuwe bosbad „De Wilg" in gebruik geno men is. Die wedstrijd was tevens de opening van het zomerseizoen van het nationale poloteam; een seizoen dat volledig beheerst wordt door de naderende Olympische Spelen te Ro me. In dat licht bezien was de uitslag van het duel tussen de zeventallen van Nederland en Joegoslavië dan ook minder belangrijk dan de wijze, waarop die score verkregen werd. Jammer is het daarom, dat de uitslag (13 voor Joegoslavië) bevredigen der is dan het perspectief dat de ontmoeting bood. Vrees voor de kracht van de gerenommeerde tegen stander heeft het Nederlandse zeven tal namelijk verleid tot een negatieve speelwijze, die als vrijwel onont koombaar gevolg had dat de pupillen van Frans Kuyper in de aanval schromelijk tekort schoten. Zij ble ken de volgende dag, toen ter ope ning van een uitgebreid zwempro gramma een revanchewedstrijd ge speeld werd, niets geleerd te hebben. Andermaal zegevierden de Joegosla- ven, nu met 14. De Haagse zwem mer Wieger Menzonides moest daar om voor het hoogtepunt zorgen: een Nederlands record op de 200 meter schoolslag. Opmerkelijk veel overeenkomst was er tussen de twee wedstrijden tussen de zeventallen van Nederland en Joego slavië. Dat de Joegoslaven niet op hun sterkst en evenmin op hun best physiek en technisch superieur waren, zowel in de wedstrijd van zaterdag als zondag was te verwachten. Een achter stand werkt men niet in enkele maan den, laat staan in één dag weg. Kwalijk was echter, dat de Neder landse coach en zijn pupillen in het vlak van de tactiek enorm geblun derd hebben. Frans Kuyper bleek de slag, die het Joegoslavisch team de Nederlanders het vorig jaar in een toernooi te Gent toegebracht heeft (een nederlaag met 90) nog steeds niet helemaal te boven. Alle aandacht aan de verdediging besteden en geen risico nemen, was zijn opdracht voor de wedstrijd van zaterdag. Een tactiek, die het proberen waard was, omdat verrassende uitvallen tegen een sterker geachte tegenstander tot een even verrassende uitslag kunnen leiden. De opzet lukte echter niet, om dat voor het beoogde aanvalsplan de geschikte spelers ontbraken. Zowel Vriend als Van Dorp kregen geen scnijn van Kans en speelden boven dien zonder fantasie. Dezelfde tactiek Men mocht dus verwachten, dat Kuy per voor de volgende dag een ander tactisch plan zou bedenken, zeker nu de ontmoeting geen officiële landenwed strijd was. Doch neen, andermaal luidde de opdracht „geen risico". Het gevolg was, dat de toeschouwers tweemaal bin nen 24 uur van Nederlandse zijde een spelletje gezien hebben, dat weinig met waterpolo gemeen had. Het gevolg was ook, dat wij huiswaarts keerden met het onbevredigende gevoel, dat de Olympi sche perspectieven voor het Nederlandse poloteam somber zijn. Somber, omdat gebleken is, dat de Nederlanders in con ditie en slagvaardigheid te kort schieten. Moedige verdediging Verdedigend is het Nederlandse team zowel zaterdag als zondag goed voor de dag gekomen. Weliswaar slaagde De Boer er niet in om Lamme hele maal te doen vergeten maar, daar stond tegenover, dat Ran twee voor treffelijke wedstrijden gespeeld heeft. Aan hem heeft het niet gelegen, dat doelman Kniest zaterdag drie keer en zondag vier keer gepasseerd werd. Hij had zelfs nog tijd en moed om telkens weer te trachten een afgeslagen aan val van de Joegoslaven om te zetten in een gevaarlijke Nederlandse aanval. Linksvoor Nardelli was zaterdag de gevaarlijkste man in de Joegoslavische ploeg. Hij zorgde er dan ook voor, dat zijn ploeg na vier minuten de leiding nam. De energiek verdedigende Neder landers voorkwamen echter, dat voor de rust hun achterstand groter werd. Eerst onmiddellijk na de hervatting werd' het Wieger Menzonides, recordhouder op de 200 meter schoolslag. Concentratie van waterpoloërs. De Ne derlandse verdediging is attent en geeft de Joegoslaven geen ruimte om te spelen. landse ploeg er niet meer aan te pas. Men bleek voor de rust te veel van de krachten gevergd te hebben. Zonder veel moeite voerden Radonic en Cukvas de voorsprong op tot 1-4. Goede zwemprestaties De zwemwedstrijden in het nieuwe Asser bad leverden enkele uitstekende prestaties op. Het spectaculairst was na tuurlijk de recordverbetering van Men zonides op de 200 meter schoolslag he ren. De limiet was gesteld op 2.43 en de Haagse zwemmer bleef daar met 2.42.2 dus juist onder. Corrie Schimmel leverde echter de beste prestatie. De vorige week benaderde zij het Europese record op de 400 meter tot op 0.4 seconde en nu r bleef zij slechts 0,8 sec. boven de limiet- en West-Duitsland eindigden in een 11-5 Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad Amersfoort wordt daar op 10 en 11 juli een schaakwedstrijd Nederland— West-Duitsland gehouden. Het Nederlandse team zal bestaan uit Bouwmeester, Van den Berg, Cortlever, Donner, Kramer, Müh- ring. Prins, Van Scheltinga, mr. Spanjaard en Roessel. De Nederlandse ploeg verschijnt niet in haar sterkste samenstelling, daar dr. Euwe wegens drukke werkzaamheden en dr. Ba- rendregt om gezondheidsredenen verstek moeten laten gaan. Op dezelfde dagen komt de Nederlandse kampioene mevr. F. Heemskerk in twee partijen uit ttgen de Duitse titelhoudster mevr. Rinder. Het gekletter van de wapens op het zonnige, doch winderige terras van Huis ter Duin te Noordwijk is verstomd. Ruim 160 schermsters en schermers zijn na een langdurige strijd de wedstrij den namen ruim twaalf uur in beslag vermoeid en met een wat donkerder huidskleur huiswaarts gekeerd. Drie van de deelnemers veroverden een eerste prijs. Op sabel was het de Nederlandse kampioen Kasper Kardo lus. Met vier overwinningen eindigde hij als eerste in het eindklassement voor Heidenrijk en Terweer. Een rol van betekenis hebben de bui tenlanders niet gespeeld, hoewel de Hongaarse vluchteling Molhos toch enig gevaar heeft opgeleverd. Hij was name lijk degene, die Kardolus een nederlaag toebracht. Op dat moment was het zaak, dat Terweer en Heidenrijk de in Zwit serland woonachtige Hongaar de voet dwars zouden zetten Zo is het ook ge beurd. Zowel Terweèr als Heidenrijk kwamen geladen op de loper. De blonde Hagenaar zond Molhos met een 5-3 ne derlaag naar zijn plaats en Heidenrijk won van hem met 5-2. Dr. Nagy won het degentoernooi. Hij had al zijn partijen in de eindpoule ge wonnen en wel met grote overmacht. Alleen De Loo, die op verrassende wijze derde werd, had hem het vuur na aan de schenen gelegd. Op hét nippertje won dr. Nagy van hem (5-4). Winnares van he* cfamestoernooi werd de Duitse mej. Weisse, die in de finale poule slechts een nederlaag leed en wel tegen haar landgenote mej. Mees. Met acht victories bezette Elly Botbij] de tweede plaats en daarmede eindigde zij voor Nina Klevwegt, die zeven overwin ningen noteerde. De equipewedstrijden tussen de damesploegen van Nederland '4 De batslieden van ACC hebben zich moedig verzet tegen een fel aanvallend HCC. De Amsterdammers scoorden nog menige run, zoals hier op de foto, waar de bal met een ferm» tik van de mat verdwijnt en de batslieden De Baare en Meyer gelegenheid krijgen om te scoren. tijd: 5.02.8. Die tijd krijgt des te meer reliëf als men bedenkt, dat het tengere overwinning voor de Duitse meisjes. Het treffen tussen de sabelequipes van Nederland en de in Zwitserland woon achtige Hongaren leverde eon Neder lands succes op. Ook hier was de uit slag 11-5. Tijdens de atletiekkampioenschappen van het Rijnland heeft Ermin Hary zon dag in Keulen de honderd meter ge- loijcn in 10.3 sec. Hij werd echter be gunstigd door een lichte rugwind. De favoriet voor de tennistitel van Wimbledon, de Amerikaanse Peruaan Olmedo, heeft zijn eerste kampioen schap in Europa gewonnen, dat van Kent te Beckcnharri. Hij versloeg in de eindstrijd de Deen Nielsen met 86, 36, 64. De wedstrijd had niet de spanning welke de cijfers zouden doen vermoeden. Olmedo was sterker dan Nielsen, doch hij gaf zich blijkbaar niet geheel. In de eerste set deed hij dit wel bij 45 en 0.40. Hij won toen de game met vijf achtereenvolgende punten! In het damescnkelspel versloeg mej. Hard, ook een der favorieten voor Wimble don, haar Amerikaanse jonge landge note,, mej. Moore 6—1, 75. (Van onze cricketmedewerker) De crickctcompetitie heeft ook zon dag geen verrassende resultaten opge leverd. ACC heeft HCC I in Amstel veen weliswaar verwoede tegenstand geboden, maar uiteindelijk kwam de voile buit toch in Haagse handen te recht. Het tweede team van de Haagse zegevierde met fors geweld over VRA, dat na vier wedstrijden nog op zijn eerste overwinning wacht. In Schiedam en dit tweetal slaagde er in Vriens c.s. geruime tijd in bedwang te houden. De laatste vier wickets vielen evenwel alle ten prooi aan de deliveries van Vriens, die met 6-28 zijn wekelijkse portie weet „binnen" had. De Villeneuve 3-29, Van Staay 1-45. Het begin van de Haagse innings was voor ACC bepaald hoopgevend. Gallois (0) en Heimei (5) waren weldra ver dwenen. Bart Schuur (57 not out) legde Zaterdagmiddag is in Loosdrecht de jaar lijkse 2 km zwemwedstrijd van De Robben gehouden, de eerste die meetelt voor de competitie om de beide „zwemkroniekbe- kers". In totaal startten rnim 400 dames en heren, de meesten uiteraard op de vrije slag. Op de schoolslag kwamen ongeveer 120 zwem sters en zwemmers uit. Op de vrije slag vochten de eeuwige rivalen Corrie Schim mel en Jans Koster hun zoveelste onderlinge strijd, Corrie Schimmel won ditmaal. De tijden werden gedrukt door de felle wind, die vooral de eerste kilometer bijzonder ■waar maakte. Bij de heren was André Hermsen van de organiserende vereniging een minuut sneller dan zijn rivalen. De Robben behaalden nog een eerste prijs. Hun schoolslagzwemster Rita Kroon was op de 2 km zelfs sneller dan de eerstaankomende heer: Van der Kooy (Zian). Voor de 2 km zwemwedstrijd van Vahalis, zondag in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Tiel, bestond grote belangstelling. Ruim tweehonderd deelnemers kwamen aan de start. d® heren was weer André Hermsen van De Robben de snelste. Hij had voor de 2 km 28 min. 31.8 sec nodig. Henny van der Velde, eveneens van De Robben, zegevierde bij de dames in 29 min. 35.8 sec. De temperatuur van het water bedroeg 19 graden. Uitslagen in Tiel. Heren: 1. Hermsen (De Robben) 28.31.8: 2. De Witte (AZC) 29.56.-; 3, Rein Prins (DJK) 80 20,-. Dames: 1. Henny van der Velde (De Robben) 29.35.8; 2. Efra Mulder (Naarden) 29.50.5; 3. Dini Koopman (Naarden) 31.36.-. De uitslagen Loosdrecht. 2 km vrije slag dames: 1. Corrie Schimmel ('t Gooi) 31.19.8; 2. Jans Koster ('t Gooi) 31.36.5; 3 Willy Lambour (Naarden) 32.51.0. 2 km vrije slag heren: 1. André Hermsen (Robben) 30.52.8; 2. I. Bultman ('t Gooi) 31.58.5; 3. B. H van der Linden (Zwemlust) 32.21.5. 2 km school slag dames: 1. Rita Kroon (Robben) 35.51.8; 2. Nellie Wiegers (Robben) 38.03.8; 3. G. Drogtrop (DWR) 39.03.8. 2 km. schoolslag heren: 1. H. van der Kooy (Zian) 36.02.4; ^W, Menzonides (Zien) 36.44.4; 3. A. van 0-2, andermaal door Nardelli. Dezelfde speler zorgde ook voor de derde treffer. Daarvoor echter had Muller enkele lof felijke pogingen gedaan om te scoren. Hij had echter eerst kort voor het einde succes na een van de weinige snelle aan vallen, een aanval, waarin Ran een werkzaam aandeel had. Bepaald energiek was het verweer van de Nederlandse ploeg in de eerste helft van de tweede wedstrijd. De pupillen van Kuyper kregen toen zelfs de beste kansen voor Radonic de Joegoslaven de leiding kon geven. Kort erna werd het door Cukvas 0-2, maar Muller buitte nog voor de rust de numerieke meerderheid van de Nederlanders - Trumbic was uit het water gezonder) - uit: 2-2. In de tweede helft echter kwam de Neder- Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiim Waalewijn (HZPC) heeft voor de cen trale training van het Nederlands wa- terpolozevental bedankt. Hij nam dit besluit zaterdagmiddag in Assen toen hij kort voor de wedstrijd tegen Joegoslavië vernam, dat hij niet in het Nederlands zevental zou worden opgesteld. Bussimse zwemstertje zaterdag et wedstrijd over 2 kilometer op haar naam bracht en zondag eerst nog de 100 meter vrije slag zwom voor zij startte voor de 400 meter. Meer zwemsters kropen echter te vreden op de wallekant. Allereerst bij voorbeeld Cockie Gastelaars, die on bedreigd zegevierde op de 100 meter vrije slag in 1.4.8. Verder Ria van Velzen, die zich duidelijk superieur toonde aan Rini Dobber <1.1-3 tegen 1.14.1). En ook Ada den Haan was best te spreken, hoe vreemd dat ook klin ken moge na haar nederlaag tegen de Engelse schoölslagkampioene Christi ne Gosden. Voor de Eindhovense zwemster was deze race op haar spe cialiteit, de 200 meter, echter meer bedoeld als een test nu zij door stu dieredenen lage tijd weinig aandacht aan de training heeft kunnen schen ken. In dit licht bezien was voor haar het resultaat van de race bepaald be moedigend. Volledigheidshalve zij vermeld, dat Atie Voorbij zegevierde op de 100 meter vlinderslag (1.15.6), dat Verburgt ander maal duidelijk de sterkste was op de 100 meter yrije slag heren en dat Jaap de Jong de 100 meter rugslag voor zich opeiste. m mwM kiccg VOC tegen Hermes geen schijn cje Amsterdamse bowïerij echter het van Ironc Cfnllr on Ho n<n«« 1,1 J zwijgen op Gesteund door zijn broer Maarten (14), maar vooral door Wisch- hoff (41 not out) kwamen de runs in de boeken. Bij een stand van 127 voor 4 werd de strijd beëindigd. Bowling- cijfers: Van der Hurk 2-34, H. van Weelde 1-36, Schooneveldt 1-14. HCC 2 voerde tegen VRA een fon kelend nummer „bright" cricket op. Het wicket van Van Manen viel reeds op 1, gevolgd door dat van Blaisse (24). Hef aspect van de strijd werd volkomen gewijzigd nadat Van Arkel en Aim het wilgenhout gingen han teren, Van Arkel, die op 5 werd ge mist, joeg met schitterende slagen bol na bal naar de boundary en eerst op 74 kwam het einde van zijn innings, welke tien vieren en een zes bevatte. HCC leverde daarna een uitzonder lijke prestatie door in drie kwartier niet minder dan 110 runs te produ ceren. Verantwoordelijk voor dit grandioze werk aan bat waren Aim (04 not out) en Colthoff (68), die de stand van 135 voor 4 naar 245 voor 5 voerden. Het tempo waarin dit alles geschiedde was zo razend snel, dat de scorers de cijfers niet meer konden bijhouden waardoor men slechts kon gissen naar het aantal boundaries door Colthoff en Aim bijeengebracht. Mc. Manis kwam met 4-63 nog goed voor de dag. maar Peereboom zal zijn 'I ^00r 74 niet 8auw vergeten. Raayen (Van een verslaggever) De jaarlijkse stedenontmoeting tussen de atletiekploegen van Amsterdam, Rot. terdam en Den Haag wordt op de nationale wedstrijdkalender van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie bedreigd met een dikke rode streep. Dat mogen althans de paar honderd toeschouwers verwachten, die zondag middag rond de hoofdstedelijke sintel- baan aan het Olympiaplein zaten en stonden. Zonder enige sfeer en spanning bleek dat evenals vorig jaar in Rotter dam één ploeg met kop en schouders uitstak boven zijn tegenstanders. Het enige verschil met toen was dat dit maal niet de Amsterdamse, maar de Haagse atleten duidelijk over meer ca paciteiten beschikten. De „Daaf van Deurne"-wisselprijs kwam dan ook waar die thuishoorde, maar voor de verschil lende verrichtingen, die door de felle noord-wester nu eens sterk geflatteerd, dan weer beneden alle peil waren, gingen geen handen op elkaar. Misschien kwam het door het feit dat de jury voor de aanvang liet meedelen, dat er gezien de sterke wind van een eventuele recordverbetering geen sprake kon zijn, maar geen moment was er de spanning, die ook het verblijf op en rond een sintelbaan aantrekkelijk maakt. De nummers werden in vlot tempo verwerkt. Toch kon men nimmer spreken van een echte sfeervolle race. Insiders noemden als oorzaak hiervan het lopen om de punten, dat toch weer anders is als het er om gaat een zo goed «ïogelijke tijd te maken. Gejaagd door de wind De sprinters en sprintsters kregen de krachtige windvlagen pal in de rug en dat had o.a. tot gevolg dat de donkere Hagenaar Hans Smit op de 100 en 200 m met respectievelijk 10,5 sec. en 21,1 sec. zeer snelle tijden liep. De laatste prestatie betekende zelfs de evenaring van het vermaarde nationale record, dat op naam staat van Berger en Osen- darp. Uiteraard roffelde ook het Haagse meisje Joke Bijleveld in hoog tempo over de stoffige sintels. Met 11,7 sec. kwam zij dicht bij het nationale record, dat met 11,5 sec. nog in handen is van Fanny Blankers-Koen. Op de 200 m voor dames boekte de favoriete Nannie Haase voor de oppermachtige Haagse ploeg nieuwe triomfen. Voor haar ble ven de chronometers staan op 24,2 sec. De Amsterdamse Ineke van der Werf won de 80 meter horden in 12,2 sec. Wat de lange afstanden betreft, bad!' Amsterdam ogenschijnlijk de beste pa pieren. De 800 m werd inderdaad een dubbel succes voor de hoofdstad. In deze race zorgde de AAC-er Essajas voor wat leven in de brouwerij. Het begon al voor de start, toen hij op zich liet wachten, wat de zenuwen van zijn tegenstanders bepaald niet ten goede kwam. Vervolgens beet hij zich na het startschot vast in het kielzog van zijn sterke stadgenoot Heida, die men una niem de beste kans op de zege gaf. Tot de laatste ronde bleef men dat doen. Toen schoof Essajas met een paar soe- loning van een zege met een zeer ruime voorsprong. Terwijl de Hagenaar het trainingspak over de - schouders trók en de dames voor de 4x100 m estafette zich al naar de start begaven, legde de schaatsenrijder Wim de Graaf, die zijn Rotterdamse ploegmaat Spaans in de steeple-chase moedig verving, de laatste meters af. Wim deed dat met een opgewekt gezicht en dat had hij dan weer voor op zÜn. tegenstanders, die aan de finish duidelijk toonden blij te zijn dat het er op zat. Op de technische nummers leverden pele passen langs zijn hijgende rivaal en de man, die het vorig jaar zjjn eer ste schreden op de sintelbaan zette, sprintte met een duidelijke voorsprong over de eindstreep. Op zijn gemak Ook de 5000 m werd een Amsterdam se triomf. Op deze afstand was er nie mand die het Keesom van A.V. '23 ook maar enigszins lastig kon maken. Ter wijl zijn rivalen ver terug vielen en er zelfs de voorkeur aan gaven het verdere verloop van de race als zitten de toeschouwer te volgen, liep de blon de Amsterdammer (in 15.09.8) zonder zich erg druk te maken naar de finish. Dekkers uit Rotterdam werd tweede. Op de 1500 m kreeg de hoofdstad echter geen kans. Mijndert Blanken- stein vond het goed dat Janssen van AAC tot aan het begin van de laatste ronde bij hem bleef. Toen werden de passen van de Hagenaar groter en gin gen zijn benen ook sneller over de sintels. Janssen had op deze krachts explosie geen antwoord. Hij moest zich met de tweede plaats tevreden stellen. Voor Blankenstein gaven de chrono meters 3.52,7 sec. aan, voor Janssen 3.55,4 sec. De Hagenaar Hendriks had de langste adem op de 3000 m steeple- chase. Hij zwoegde er dapper op los, stortte zich steeds weer met een be- wonderenswaardig enthousiasme in de 43.2 sec. 4x400 m: 1. Rotterdam 3.22(1 ~e be-12. Romani bij het kogelslingeren (53.85 m) en Corrie Huygen bij het discuswerpen (43.56 m) een goede prestatie, evenals ,Cees van Wees bij het kogelstoten (14.36 m). De stedenontmoeting werd dus ge wonnen door Den Haag, dat van het begin af de leiding had en steeds meer uitliep. Der. Haag verzamelde 218 pnt., Amsterdam 187 pnt. en Rotterdam 166 pnt. Enkele uitslagen: dames: Speerwer pen: 1. Greet Verstterre-van Zelm (A'dam) 37.28 m. 800 m: 1. mej. M. Snel (R'dam) 2.28.2. Verspringen: 1. Joke Bijleveld (Den Haag) 6.155 meter, 2. Paula van der Wegen (A'dam) 5.67 rneter. 4x100 m estafette: 1. Den Haag 47.4 sec., 2. A'dam 50.1 sec., 3. R'dam 50 2 sec. 4x200 m: 1. Den Haag 1.43.2. 2. A'dam 1.47 2, 3. R'dam 1.47.9. Heren: 110 m horden: 1. Boere (Rot terdam) 14.8 sec., 2. en 3. Nederhand (R.dam) en Bo^ (Den Haag) 15 sec. Polsslokhuogspringen: 1. Bagi (Den Haag) 3.50 m. Verspr.: 1. Weisscher (A'damJ 7.05 m. Discuswerpen: 1. Fik- kert (A'dam) 44.83 m. 400 m: 1. Moer man (R'dam) 48.9 sec., 2. Verwey (Den Haag) 49.9 sec. Hoogspringen: 1. Ver boom (R'dam) 1.78 rf. 400 m horden; 1. Parlevliet (Den Haag) 53.8 sec. Speer werpen: 1 Fikkert (A'dam) 62.82 m. Hinkstapsprong: 1. Nederhand (R'dam) 13.78 m. 4x100 m: 1. Den Haag 42.4 sec., 2. Amsterdam 43.1 sec., 3. Rotterdam Een beeld van de internationale scherm- wedstrijden, welke dit weekeinde in de zalen en op de terrassen van Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee zijn ge houden. van kans. Stolk en de zijnen hieven met een verschil van zeven wickets in de meerderheid. Was het de afgelopen zondag Gal lois, achter wiens naam de tiendui zend runs in de eerste klas mochten worden geschreven, ditmaal schaarde Wally van Weelde zich in de rijen der „onsterfelijken". In de strijd tegen Hermes maakte VOC's captain de 10.000 vol. Deze gebeurtenis heeft zijn club nochtans niet van de nederlaag kunnen redden. VOC, dat na een verloren toss naar de wickets werd gezonden, zat voor een totaalscore van 126 aan de kant. De veertienjarige A. Bakker maakte bij VOC een hoopgevend debuut. In uitstekende stijl bracht hij 21 runs in de boeken. Wally van Weelde (24), E. W. Madsen (22), Grijseels (15) en Trij- ze'aar (20) kwamen verder in de dub bele cijfers. Noordwijk 3-41, Van Meurs 5-66. De innings van Hermes werd geheel gedragen door Stolk en Van der Sloot. Stolk zag zijn partners Bosboom, Van aer Ende en Hille (13) voor weinig runs vertrekken, maar zijn partnership met de dit seizoen voortreffelijk op dreef zijnde Van der Sloot ieidde de „oude" Schiedamsc in de juiste rich ting. Voor het verlies van drie wickets passeerde Hermes het totaal van de be zoekers, waarbij Stolk en Van der Sloot respectievelijk met 53 en 54 runs onge slagen bleven. Trijzelaar 3-31 nam de wickets, maar de uitstekend bowlende Terwiel kreeg met 0-41 geen loon naai werken. Dc battingside van ACC weerde zich tegen de gevreesde aanval van HCC I niet onverdienstelijk. Woudstra (17), Heron (12), Bosch (13) en H. van Weelde (16) zorgden in eerste aanleg voor een goede stand. De Baare (20n.o.) en Mejjer (27) namen weinig risico's modderbak en kreeg daarvoor de Den Haag 3.22.3, 3. Amsterdam 3.24.6. (Van onze honkbalmedcwerker) V.V.G.A. en O.V.V.O. hebben het de leiders Schoten en E.H.S. in het afge lopen honkbalweekend heel moeilijk gemaakt. V.V.G.A. wist zelfs een 54 zege te behalen, en daarmee zelf nog een kans te houden op de bovenste plaats. O.V.V.O. had lange tijd het beste van het spel, maar moest toch in het laatste deel van het gevecht de punten aan E.H.S. laten: 58. Hetem en Schijvenaar maakten de wedstrijd H.H.C.W.V.H.E.D.W. door vlotte arbi trage. H.H.C. maakte de runs en W.V.H.E.D.W. verloor. Het werd 61. Sparta blijft een belangrijke rol in de hoofdklasse spelen. Nu werd het arme E.D.O. met 70 geklopt. Een voorsprong van 4—0, dat was het entrée dat V.V.G.A. in de voor haar zo belangrijke strijd 'tegen Schoten maakte. Immers een nederlaag tegen de mede lijstaanvoerder zou V.V.G.A. voor het verdere deel van de competitie hebben uitgeschakeld. 40, een ongekende weelde, al bevochten in de eerste, en zoals later bleek ook de beste slag beurt. Schoten was voor nul. door uit stekend werk van Brands en d'Arnault, aan de kant gezet. V.V.G.A. kreeg een kansje, nadat d'Arnault op drie slag was gesneuveld, maar Ruud Koene een vrije loop kreeg. De kans werd groter toen de Schoten korte stop Bakker een heel zwak moment had, op een korte tik van Walker. Drie honken kwamen zelfs vol toen de Amerikaan Yoder een honk- slag in het veld deponeerde. Gerard Boers werd de held, met een lage schuiver langs het eerste honk, het verre veld in. 20. Een opoffering van Vissers en opnieuw een blunder van Bakker bracht 40 op het scorebord. Toen Schoten direct hierna het V.V.G.A.- veldwerk op de proef stelde, bleek dit ook verre van betrouwbaar. Drie fouten van achtervanger Yoder en korte stop Koene, plus een goede tik van Bakker betekende 42. De ster van het veld, Henk Keulemans, maakte er zelfs 43 van, na een honkslag van hem zelf, een gestolen tweede honk, verder geholpen door v. d. Brugge en een fout van Yoder. In de vierde inning maakte V.V.G.A. er 53 van, nadat er reeds twee man. uit waren en geen honken werden bezet. D'Arnault plaatste een gave tik en stal het tweede honk. Ruud Koene joeg toen de bal langs de grond het verre veld in. De kleine Surinamer snelde op voortreffelijke ivijze de twee resterende honken af om te scoren. Veldheerstalent van Keulemans in dc achtste inning, hij haalde zowel Nanne als zijn werper Sauer uit dc strijd, bracht Schoten, door een honkslag van de ingezette Jan Kleijn, weer heel dicht bij V.V.G.A.: 54. Fel verzet van Nico Brands, die een bijzonder goede wed strijd speelde, zowel als werper (13 x 3 slag) maar ook als vclder, ontnam Schoten in dc laatste slagbeurt de kans een geljjk spel te forceren. Hij bevroor de gevaarlijke Keulemans, die alweer tot het tweede honk was doorgedrongen iets dat hij daarvoor al driemaal had gedemonstreerd. Keulemans was met een gemiddelde van 667 ook de beste slagman van het veld. Op hem volgde de V.V.G.A.-er Boers met 500 en zijn clubgenoot Bakker met 500. De start van de O.V.V.O.-werper Le Cuivre was niet bepaald best. Al gauw had E.H.S., mede door een twee honk slag van Oosterbaan, een 2—0 voor sprong. Han Ürbanus nam daarna het werpen over en E.H.S. werd in bedwang gehouden. In de tweede inning maakte Urbanus door veldfouten er 2—1 van. Opnieuw zou Urbanus scoren in de vierde inning, en met hem nog drie clubmakkers, toen het E.H.S. binnen veld een aantal blunders op elkaar sta pelde. O.V.V.O. kwam met 42 voor te staan. In de zevende E.H.S.-slagbeurt moest Urbanus echter capituleren. Een drie honkslag van Beidschat en een honkslag van Hogenbos, die de coach plaats verwisselde voor het slagperk, vormde de inleiding tot vier runs en wvhedw 64 voor E.H.S. O.V.V.O. kwam dicht OVVO bij een gelijkmaker, toen in de achtste I EDO Eerste klasse B In de eerste klasse B behaalde Haar lem met 4 wickets en 93 runs een dui- aclijke zege op VVV. VVV scoorde 56 runs en Haarlem 149 voor 6. PW bleef in Enschede het Nijmeegse Quick de baas met 65 runs. PW scoorde 167 runs, Quick 102. D? Nederlandse skiffeur Rentmeester (Willem III) uit Amsterdam is tijdens de int&rnationale roeiregatta, die zondag in Duisburg werd gehouden tweede ge worden. De Duitser Fehling zegevierde in 8 min. 5.7 sec., Rentmeester kwam tot 8 min. 13.0 sec. en de Duitser Sidoia die als derde eindigde finishte in 8.16.3- De Rotterdammer Bakker plaatste zich vierde. Bij de dames werd het Rotterdamse Nautilus op het nummer dubbel vier eerste. De Rotterdamse ploeg legde de 1000 meter af in 4 min. 10.0 sec. De dubbel vier van Siemens (Berlijn) werd tweede in 4.14.5. De skiffeuse Mdrian Luderus bezette in een zeer sterk veld de eerste plaats voor de Belgische De- mse de Rode en de bekende Duitse skiffeuse Ingrid Scholz. De tijden waren 4.47.3 voor mej. Luderus en 4.50.0 voor Denise de Rode. Mevr. Blaisse van de Hoop werd vijfde. De jonge twee b werd een overwin ning voor de ploeg van het Rotter damse Skadi, terwijl de oude vier met stuurman van Nereus niet de varsity" vier in de derde afdeling met de eerste prijs g'ng strijken. Nereus kwam tot 7 min. 26.8. De ploeg van Keulen werd tweede in 7.28.2. Toen de Amster dammers nog geen uur later in de oude acht moesten roeien bleek de eerste race hun nog in de benen te zitten Nereus werd op dit nummer vijfde 6.40.0. De ploeg van Limburger R.V. eindigde ais eerste in 6.28.1. inning Han Urbanus, Willy Meyer en Bunnik honkslagen plaatste waarvoor' E.H.S. geen antwoord had. Maar verder dan 65 kwamen deze echter niet. E.H.S. maakte toen voor de zekerheid, nog maar twee runs bij in de laatste slagbeurt. 58. Vermeldenswaard i® wel dat Hogenbos nog in coachpak. voor de aanvang van de strijd het veld op liet meten, en dat is gebleken-dat de honken te ver, en de thuisplaat te dicht bij lag. Vreemd is het dat dit niemand in de voorgaande thuiswedstrijden vaI1 O.V.V.O. is opgevallen. De standen zijn: HOOFDKLASSE: EERSTE KLASSE: EHS Schoten VVGA HHC Sparta 8—14 8—12 8—10 8— 9 8— 8 8— 5 8— 4 8— 2 UW ABC de Volew. Ajax HCK SC Haarlem Kennemerl. Blauw Wit 8—13 8—11 Ei

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8