ERHARD opnieuw in conflict met Adenauer Maandag ontbrandt de strijd in boezem van de C.D.U. in Cenève weken verdaagd Ondanks nieuwe voorstellen van de Sovjet-Unie Rond het terrein een cordon van waakzame militairen Afbetalingsregeling moet de koper beschermen SMOKKELAFFAIRE op Schiphol achterhaald Geen C.D.U. in Nederland Wel doelbewust samenspel van de christelijke partijen Over twee jaar nieuwe pier te Scheveningen Ridderslag voor prinses Beatrix Koopt op tijd uw zekerheid Rumoer rond de berging van de Ocean Layer Onheilspellende stilte in Durban Taak van publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties Twee arrestaties, directeur chartermij. voortvluchtig Opnieuw zomers Hardnekkige heidebrand Wijn voor Geneefse diplomaten A.R.-voorzitter dr. W. P. Berghuis Nieuwe arrestaties in Kerala NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK ZATERDAG 20 JUNI 1959 D Q Cl li) I Q d voor Schiedam en omstreken iiiiii Aan zee t - (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen. Nieuwe slagen onder de gordel die bondskanselier Adenauer in zijn interview met The New York Times iqn vlce-kanselier en minister van eco nomische zaken, prof. Ludwig Erhard, heeft gegeven („te weinig politieke er varing voor het kanselierschap", „geen meerderheid der C.D.U.-C.S.U.-fractie achter zich", „niet de aangewezen en automatische opvolger tot het kanse liersambt"... enz.) hebben in politieke kringen in de bondshoofdstad ontstelte nis gewekt. Zelfs de welwillendste be oordelaars van het Westduitse gebeu ren der laatste weken en diegenen die nimmer aan de Adenauer-vedetta heb ben wilen meedoen, geloven sinds het interview in The New York Times, dat het Adenauer er om te doen is prof. Erhard de in de hele wereld beken de en geachte man van het „Wirt- schaftswunder" zo volkomen „af te kraken", dat hij eigener beweging van zijn kanseliersaanspraken afstand zal doen, Of zelfs uit de regering treden. Politieke waarnemers achten dat een Zeer gevaarlijke handelwijze, niet al leen voor het aanzien van West-Duits- land in de wereld, maar ook voor het Persoonlijke prestige van Adenauer en dat van zijn herhaaldelijk beledigde vice-kanselier en voor de politieke Wijsheid van een regeringspartij die toe laat dat zijn voorzitter op een derge lijke manier omspringt met bekwame mannen, die nog voor de hoogste staats functies in aanmerking zouden kunnen komen. Prof. Erhard heeft gistermorgen al direct de pers en de fractie gemobi liseerd in een alleszins gerechtvaar digde gekrenktheid over deze jongste onhebbelijkheid van de 83-jarige bondskanselier, die de vice-kanselier diep heeft gekwetst. Voor de C.D.U.- C.S.U.-fractie die eveneens ernstig is ontstemd over de handelwijze van de kanselier eiste prof. Erhard een genoegdoening, zowel voor hem persoonlijk als voor de fractie. In de fractie verklaarde de Frankfortse C.D.U.-afgevaardigde prof. Böhm, dat de bondskanselier met zijn verkla ringen lijnrecht is ingegaan „tegen de eenstemmige motie van bijzo/der ver trouwen", die de fractie de vorige week bij de verzoening tussen Aden auer en Erhard voor de minister van economische zaken afgaf. Adenauer, die inmiddels heeft ver klaard, dat de correspondent van The New York Times zijn woorden „volko men verkeerd" heeft weergegeven, beeft zijn land en partij opnieuw ern stige schade toegebracht. Het is niet bijzonder handig het te doen voorkomen blsof de man, die de meeste kansen beeft om hem t.z.t. als kanselier op te Jmlgen, nog niet voldoende ervaring beeft en deze man nu al twee weken lang met allerlei denigrerende verkla ringen en anecdotes te kleineren. Het is niet goed de splijtzwam te werpen in de C.D.U.-C.S.U.-fractie en haar te dwingen om eventueel openlijk voor prof. Erhard en daarbij tegen Aden auer partij te kiezen. Toch is het dit, wat voor het begin van de volgende week, wanneer de C.D.U.-C.S.U.-fractie zich met dit nieuwe Adenauer-Erhard- conflict zal gaan bezighouden, in de kaarten staat. De C.D.U.-C.S.U.-fractie staat, na de snelheid waarmee zü de vorige week Adenauers besluit om kanselier te blij ven „respecteerde", in de reuk geheel aan des kanseliers leiband te lopen. Het klinkt dus een beetje ongeloofwaar dig, wanneer men in de C.D.U.-C.S.U.- fractie gistermiddag de mening hoorde verkondigen, dat Adenauer ditmaal echt te ver is gegaan en dat men hem maandag eindelijk tot orde zal roepen. Maar het blijft mogelijk, dat enkele moedige mannen in de fractie de kan selier nu eindelijk eens de waarheid zullen zeggen en hem ernstig zullen aanraden het aanzien van prof. Erhard niet verder te schaden. Dat het daartoe eventueel zal komen is op zichzelf al erg genoeg. En het is geheel te wijten aan het gedrag van bondskanselier Adenauer gedurende de laatste weken. In Engeland is enige opschudding ont staan over de wijze, waarop de kapitein van het Duitse schip „Flavia" zekere bergingsrechten heeft verworven op het uitgebrande Britse kabelschip „Ocean" Eayer". Maandag jl. brak er op het 5.534 ton metende Britse schip een brand uit, die zo snel om zich heen greep, dat kapitein Anthony Ross zijn bemanning bevel gaf in de boten te gaan. Het 5.800 ton metende Duitse schip „Flavia" arri veerde als eerste bij het brandende schip en nam de hele bemanning aan boord. Twee sleepboten spoedden zich even eens naar de brandende „Ocean Layer". De „Loire" van Smit Co was er het eerst, maar de gezagvoerder van de Fla via, de 46-jarige Gerhard Theunig, ver hinderde dat de Nederlanders een lijn aan boord brachten. Ook toen de brand een beetje afnam en kapitein Ross met een paar man weer naar zijn schip terug wilde, maakte Theunig hem dat onmo gelijk. Pas toen de Duitse sleepboot „Wotan" arriveerde, stond Theunig toe, dat er éen lijn aan boord werd gebracht. Volgens de Britse bladen v—t heden ochtend heeft Theunig gezegd: „Het lijkt misschien een beetje op zeeroverij, maar volgens de wetten van de zee stond ik in mijn recht. Het was een zakenkwestie en tenslotte gaat het om 120.000 pond". De „Wotan", die de „Ocean Layer" op sleeptouw heeft, wordt morgen in de haven van Falmouth verwacht. De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben gisteravond na zes weken van besprekingen over Berlijn, die geen re- 1 Steeds meer veen en heide gaat ver ben in het Wierdenseveld, waar de Aorme brand, die woensdagmorgen uit- ak, nog op geen stukken na bedwon- jj is. Het vuur, dat zich een weg door ondergrondse veenlaag zoekt, is op v/bimige plaatsen meer dan een halve j ®ter diep. De Nederlandse Heidemaat- rtj aPpij is er met bulldozers en een '^Pspitploeg in geslaagd de brand te egaliseren. Het gevaar van uitbreiding L de richting van Wierden is voor- „^bien, mede doordat de wind is ge- aaid naar het noorden, zodat het vuur w^er in de richting Nijverdal kroop, aar de vuurhaard ook lag. .Door deze verandering van wind richting kwam vrijdagmorgen vroeg 2et snelverkeer op de weg Wierden- 5%volle in de grootste moeilijkheden, dicht rookgordijn legde zich over de weg en bood de a: tomobilisten over een afstand van honderd meter nog geen twee meter zicht. Twee auto's uit Enschede, die in de richting Zwolle reden, kwamen res-* in een sloot en tegen een boom terecht en even verder reed een vrachtauto uit Nijverdal tegen een boom. Persoon lijke ongelukken dedei zich niet voor. Rond het terrein van de brand ligt thans een cordon van waakzame mili tairen. Twee compagnieën van de land macht uit Schalkhaar hebben inmiddels militairen van de vliegbasis Twente af gelost. Er wordt een radioverbinding onderhouden, zodat geregeld kan wor den gemeld, waar het vuur opnieuw uit breekt. Van tijd tot tijd maakt men ge bruik van een militair vliegtuig, zodat de bewaking op de grond wordt ge steund door luchtverkenning. Bij Wierden woedt sedert enige dagen een felle veen- en heide brand. Militairen, burgers, brand weer en jongeren strijden een ver woede strijd tegen de vlammen. Reeds 500 hectaren zijn een prooi van het vuur geworden. Volgens de laatste berichten zal de brand voor lopig nog niet tot staan kunnen worden gebracht. Een onheilspellende stilte hing gis teren in de rokende staten van Cato Manor, het Bantoedorp waar donder dag bij onlusten vier mensen de dood vonden en vele gebouwen afbrandden, de politiepatrouilles doorkruisten de plaats. Ongeveer vijftig Bantoevrouwen zijn gisteren aangebonden wegens het ver wekken van nieuwe relletjes sultuten hebben opgeleverd, besloten bun overleg tot 13 juli op te schorten, aldus bericht Keuter vandaag. Hun plaatsvervangers zullen bijeen komen voor het opstellen van het slotcommu niqué. Daarna zal een voitallige verga dering, met deelneming van de afvaar digingen van Oost- en West-Duitsland, worden gehouden, waarop de conferen tie zal worden verdaagd. Engeland. Frankrijk en de Verenig de Staten hebben gisteravond in een gemeenschappelijke verklaring gezegd dat de gisteren door de Rus Gromvko gedane voorstellen geen wijziging heb ben gebracht in het tevoren door de „0V'letingenomen standpunt. ,,De drie Westerse ministers zijn onder de gegeven omstandigheden van mening dat net aanbeveling verdient de bespre kingen gedurende bepaalde tijd op te schorten, iietgeen de Sovjet-regering in de gelegenheid zal stellen de Westerse voorstellen nader te bestuderen. Verder zqn de Westerse regeringen dan in de gelegenheid hun eigen positie nader te overwegen, dit speciaal in het licht van de vrijdag door de heer Khroesjt- sjev afgelegde verklaring en haar ver- band met het toekomstige verloop der onderhandelingen", aldus de Westerse bekendmaking. Omtrent het jongste Sovjet-voorstel wordt gezegd dat, ofschoon hierin de aanvankelijk voorgestelde tijdslimiet van een jaar voor het bereiken van een oplossing van het Berljjnse vraag stuk tot anderhalf jaar is verlengd de Sovjet-Unie niettemin de vrijheid heeft om, na afloop van deze periode, een zijdige stappen te nemen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft gisteravond verklaard dat op de giste ren gehouden besloten bijeenkomsten met gesproken is over het houden van een topconferentie. De woordvoerder deelde voorts mee dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Herter vandaag naar de Verenigde Staten zal vertrekken, na tevoren met Gromyko het middagmaal te hebben gebruikt. Herter heeft een desbetreffende uitnodiging tot zijn Rus sische ambtgenoot gericht. (Van onze Haagse redactie) De Tweede Kamer is algemeen van oordeel, dat de tijdelijke regeling in zake het afbetalingswezen door een de finitieve regeling moet worden vervan gen. De Kamercommissie, die over het door de Regering ingediende wetsont werp voorlopig verslag heeft uitge bracht, zegt daarin dat liet afbetalings systeem een middel kan zijn om ook de minder draagkrachtige groepen in staat te stellen duurzame gebruiksartikelen aan te schaffen. Voorwaarde voor een goede regeling moet echter zijn, dat het gevaar van overkreditering (het aan gaan van te grote verplichtingen) wordt voorkomen en dat de koper beschermd wordt tegen verkeerde praktijken van de kredietgever. In het algemeen voldoet het ontwerp naar het inzicht van de Kamer wel aan deze eisen. Vele leden menen echter dr de regering, bij het zoeken naar waarborgen om een verkeerd gebruik van het afbetalingssysteem te voorko men, te grote bevoegdheden wil leggen in de handen van de betrokken minis- j ters. Zij misten met name de inschake ling van de publiekrechtelijke bedrijfs- I organisaties. Zij zouden er de voorkeur aan geven indien de voorschriften waar aan bij afbetalingsovereenkomsten moet worden voldaan, worden neergelegd in Algemene maatregelen van Bestuur, die echter zouden vervallen zodra een pro- dukt- of bedrijfsschap een door de re gering goedgekeurde verordening ter zake heeft uitgevaardigd. Een tweede bezwaar is, dat ook de onafhankelijke kredietinstellingen volkskredietbanken, spaarzegelkassen e.d. aan de voorgestelde regeling zou den worden onderworpen. Deze instel lingen hebben naar het oordeel van een groot deel der Kamer een eigen taak naast het afbetalingskrediet. Zij kun nen de objectieve, onafhankelijke raad gever zijr. wanneer iemand krediet wil opnemen. De Kamer wil van de andere kant de minister van Economische Za ken de bevoegdheid geven doorhaling van de inschrijving van een afbetalings leverancier in het register te gelasten, indien gebleken is dat deze leverancier zich aan verkeerde praktijken heeft schuldig gemaakt. Vele leden wensen verder een absoluut verbod van de colportage voor verkoop op afbetaling. Een poging tot sanering zal immers zeer moeilijk zijn omdat minder scrupuleuze colporteurs vrijwel altijd een gaatje weten te vinden om de regels te ont duiken. Voor wat betreft de looptijd van een afbetalingsovereenkomst wordt voor duurzame goederen een maximum van twee jaar genoemd en voor semi- duurzame goederen zoals kleding, huis- houdgoederen e.d. een termijn van een half jaar. De kredietvergoeding tenslotte moet naar het oordeel van de Kamer aan een niet te hoog maximum worden gebonden. Juist grote kredietwinsten maken het voor de afbetalingsleveran cier gemakkelijk om ook met weinig kredietwaardige kopers een afbetalings transactie aan te gaan. De hoogte van de rente mag niet de oorzaak zijn dat abnormale risico's worden aanvaard. Vrijdagmiddag werd prinses Beatrix in de Ridderzaal in Den Haag ge ïnstalleerd als erecommandeur van de' Johannieterorde. De prinses ontving hierbij de ridderslag van de landscomtnaudeur, prins Bernhard. Links achter prinses Beatrix ko ningin Juliana. Neumagen, een Duits wijncentrum aan de Moezel, dat in 1648 de diplo matendie het vredesverdrag na de dertigjarige oorlog sloten, duizend flessen wijn schonk, heeft nu aan de (verdaagde) conferentie van Genève een selectie van zijn beste wijnen toegezonden, aldus meldt V.P.J. In de begeleidende brief zegt d.e burge meester, dat hij hoopt, dat deze wijn een gunstige sfeer voor de onder handelingen zal scheppen, en hij stelt nog duizend flessen in het voor uitzicht, als de conferentie het begin zou zijn van een lange periode van vrede. (Van een verslaggever) De douanerecherche van Schiphol is in samenwerking met de Rijkspolitie een sm'okkelaffaire op het spoor geko men. die reeds geleid heeft tot de ar restatie van de heer E„ directeur van de Aero Gronddienst en de douanebeambte J. G. Een derde verdachte, de onderdi recteur F. heeft de komst van de politie niet afgewacht. Hij is vertrokken en men is er nog niet in geslaagd hem te achterhalen. Het onderzoek is thans intensief gaan de. De twee verdachten zijn voorgeleid bij de officier van justitie te Haarlem. Het bedrüf, waarvan E. directeur en F. onderdirecteur is, houdt zich op Schip hol bezig met het afhandelen van char tervluchten en het fourageren van vlieg tuigen. Tevens verzorgt zij de vliegtui gen -an de buitenlandse ondernemingen P.A.A., EI Al, Silver City. Het schijnt dat de goede relatie tussen de directeur en de eveneens gearresteer de douanebeambte de basis is geweest voor de smokkelarij. De directeur en zijn onderdirecteur vervalsten bonnen, waardoor goederen illegaal in en uit de vliegtuigen konden worden gesmok keld. Men neemt aan dat de affaire on geveer sinds de zomer van het vorige rï w't' r° du de vriJdag-van de reformatie, is, zijns inziens, avond dr. W P. Berghuis, voorzit- historisch en feitelijk in het staatkun tS'*, d® jV °P partijconvent dig bestel van ons land een wezenlijl element. jaar gaande is. De omvang van de smok kel is nog in onderzoek. De taak van de douanebeambte was een oogje toe te knijpen als de smok kelgoederen met de vervalste bonnen werden in- en uitgeladen. In de hoofdstad van Kerala, Trivan- drum, zijn gisteren ruim 856 personen gearresteerd toen zij voor scholen en middelbare scholen gingen posten, al dus meldt U.P.I. Katholieke hoogwaar digheidsbekleders in de hoofdstad heb ben verklaard, dat het communistische regime in Kerala vooral gebeten is op katholieken, wegens het pauselijke de creet van april j.l. waarin het katho lieken wordt verboden te stemmen op partijen of kandidaten die voor het communisme zijn. Opnieuw gaan wij een zomers week eind tegemoet, waarbij de temperatuur, die gisteren tot 18 a 21 gr. C. steeg, weer hoger wordt. Boven de Noordzee is het centrum van een hogedrukgebied aangekomen, dat zich nog verder naar Zuid-Scandinavië uitbreidt. Hierdoor zal de wind, die gisteren meest noorde lijk was, meer naar oostelijke richting draaien. De junimaand is nog bijzonder zonnig, In De Bilt zijn al 218 uren zon geregistreerd, hetgeen reeds het nor male aantal uren zon is voor de hele junimaand. Aan de droogte, die in grote delen van ons land veel schade gaat aanbrengen, komt nog geen einde. van die partij mee, de A.R.P. samen werking te zoeken met die groepe ringen waardoor een beleid op basis van de door haar beleden uitgangs punten in het nationale en interna tionale leven zo goed mogelijk wordt benaderd. Dr. Berghuis vestigde er de aan dacht op, dat dit niet betekent, dat als doelstelling voor de toekomst zou moe ten worden gedacht aan de oprichting, ook in ons land, van een christelijk-de mocratische partij in de zin van de Westduitse C.D.U. Wat in het na-oor- jogse Duitsland zegenrijke gevolgen heeft, past daarom, volgens hem, voor (Van onze Haagse redacteur) De aandeelhouders van de MZS (Mij. Zeebad Scheveningen) en de EMS (Ex ploitatie Mij. Scheveningen) hebben gis teren in een buitengewone aandeelhou dersvergadering, die gepresideerd werd door mr. S. J. R. de Monchy, oud-burge meester van Den Haag, in gunstige zin beslist over het aangaan van een hypo thecaire lening ten bedrage van f 7 mil joen met een rente van 5pet en een looptijd van 25 jaar. De lening wordt aldus meldt Reuter. Zwaargewapen- gesloten om de plannen te verwezenlij ken voor een nieuwe pier, ter vervan ging van het bouwwerk, dat in de oor log werd afgebroken. Het ligt in de bedoeling, nog in sep tember van dit jaar te beginnen met de bouw van de pier, volgens het ontwerp van de architecten Maaskant, Dijk en Apon. De pier, die 375 m. lang en 12 m breed wordt, zal drie „uitlopers" hebben. Op de noordelijkste aanbouw komt een 35 m. hoge uitzichttoren, op de zuidwestelijke aanbouw een zonne- terras en in het noordoosten een scoo- terbaan. Het wandelhoofd krijgt ook een winkelgalerij. Men verwacht per seizoen 1 'A miljoen bezoekers. De toegangsprijs zal 50 ct per persoon bedragen. De gemeente Den Haag zal geen vermakelijkheidsbelasting heffen op de toegangsprijs voor de pier, wei voor de vermakelijkheden. Men hoopt de pier in april 1961 voltooid te hebben. wezenlijk Wat gezocht dient te worden is het onder vooropstelling van de eigen zeldstandigheid bevorderen van een doelbewuste samenspel en het op el kander afstemmen van het beleid der drie daarvoor in aanmerking ko mende christelijk-democratische par tijen. De anti-revolutionaire partij heeft, zo zei dr. Berghuis in het begin van zijn rede, gehoopt dat thans een kabinet op basis van de christelijk-democratische partijen mogelijk zou zijn geweest. De uitslag van de verkiezingen heeft de weg daartoe helaas niet geopend. Ter verkrijging van de noodzakelijke vrucht bare samenwerking met de volksver tegenwoordiging is een verbreding van de basis der drie christelijke partijen bij de formatie gezocht en gevonden in een combinatie met de liberalen. Ook zondag verwachten wij zonnig en zomers strandweer, een matige ooste lijke wind en middagtemperaturen van 20-23 gr. C. Zeewater: ruim 14 gr. C. Vooruitzichten: Nog aanhoudend mooi strandweer met zon. Station Den Helder Vpenburg Vlissmgen EeJde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg onbewolkt Stockholm half bew. Osio onbewolkt Kopenhagen Jicht bew. Londen onbewolkt Amsterdam licht bew. Weer licht bew. half bew. half bew. onbewolkt half bew. onbewolkt half bew. max. mm neersL BrusseJ Luxemburg Parijs Nice ïerlijn Frankfort München Zürich Geneve Wenen Innsbruck Athene Rome Madrid MaUorca half bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt half bew. half bew. half bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt temp temp afgeJ. 24 uur 18 12 0 19 9 0 19 10 0 19 6 0 19 7 0 20 6 0 21 7 0 21 8 0 19 8 0 18 9 0 18 8 0 23 11 0 19 7 0 22 8 0 24 11 0 27 12 0 25 19 0 22 10 0 27 13 0 27 13 0 XX is 1 XX 15 16 28 12 0 29 12 0.4 29 23 0 32 18 0 28 13 0 XX 16 0 Adiiertentie Zon Zon onder nieuwe schiedamsche courant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1