Bij het heengaan van Ir. v. d. Toornlr W. K. R. Avondvierdaagse had ovationeel einde l Fofo-Kino „Passage" Honderd eeuwen... Schiedam Woonden er Kelten in Kethel? BIOSCOOP-PROGRAMMA'S Over dl* Man van formaat bereidt zich voor s op nieuwe taken GARAGE WALDO Denk aan de spaarweek van de Boerenleenbank-Kethel De Boerenleenbank De spaarbank voor iedereen Eveneens gunstig verlopen bedden... Alles in 1 dag gereed GRATIS INLAGE VAN TWEE GULDEN VIJFTIG Mohammed Abdul in Nieuwland f Burgerlijke stand Gemeentelijke bekendmaking Honkbal Over de Spoelingbruir (Vervolg Stadsnieuw? elders in dit blad) Passage-theater Monopole-theater A.C.C. op bezoek aan de Damlaan /u NSC ZATERDAG 20 JUNI 1959 PAGINA 3 C I T R O ËN 2 cv Geen doorbraakman Hieuw* scfiiedamsdi® courant ONTWIKKELEN AFDRUKKEN VERGROTEN en PASFOTO'S J. WAMSTEKER PASSAGE 12 TELEFOON 67520 EEN BOUTE BEWERING, inderdaad, dit „honderd eeuwen Schie. dam'. Maar de sensationele vondst van.de boerderij uit de z.tr. 1 ries-Bataafse periode heeft ons enigszins vermetel gemaakt. Over de oudste geschiedenis van onze stad en omgeving zijn slechts schaar, se gegevens beschikbaar en onwillekeurig zou men ten aanzien van de eerste eeuwen voor en na Christus gezien een uitspraak van Holwerda aannemen, dat hier toenmaals geen mensen gewoond hebben. Volgens Holwerda zouden de lage landen van Zuid-Holland nog vele eeuwen na Christus geheel onbewoonbaar zijn geweest. Alleen op de hogere kleistreek langs de Rijn hebben hier nederzet tingen gelegen. In de lage landen van Zuid.Holland zoeken we vergeefs elk spoor ener vroegere menselijke bewoning, zo consta. teerde inj. (Nederlandse vroegste Geschiedenis, door dr. J. H. Hol werda, 1925). Ketenen van de haat w 7 Jacht op een schaduw' De Kelten Met enige verwachting H| M 4 f.lu Het heengaan van ir. W. H. v. d. Toorn als voorzitter van de r.-k. raadsfractie zal in de gemeenteraad een grote leegte achterlaten. De persoonlijkheid van deze eminente woordvoerder en uitdrager der katholieke ideeën inzake de gemeen tepolitiek, zoals deze in het kader van de algemene politiek gezien en gedreven moet worden, viel in de vele jaren, dat hy zitting had, niet in de eerste plaats op door fysieke kwaliteiten. Zyn stille, bescheiden figuur bewoog zich bijna onop vallend. Maar des te opvallender was hetgeen hy zeide. Als exponent van de katholieke opvattingen onderscheidde ir. v. d. Toorn zich steeds door een heldere betoogtrant. Geen redenaar in de geykte zin van het woord, gebarend en desnoods met de vuist op tafel slaande, om zyn woorden kracht bij te zetten. Soms zyn die gebaren nodig, evenals die vuist, om de leegheid te verbergen van hetgeen er gezegd wordt Wanneer ir. v.d. Toorn sprak, luisterde de raad altijd aandachtig toe. Hij had steeds iets belangrijks te zeggen en in menig begrobmgsdebat opende hij een nieuw perspectief, sneed hij een kwestie aan. die hard nodig eens ter tafel diende te worden gebracht. In een rustige betoog trant. soms met een ingehouden glimlach, lanceerde hij zijn vaak spitse opmerkin gen. Weloverdacht ontvouwde hij een be toog. Deze redenaar vond zijn kracht in zijn stellingen en argumenten, alsmede in de onderwerpen, die hij op een hoog ni veau aansneed. Het. ligt geheel in de lijn van zijn instel, ling, dat wij. nu hij de volgende maand voor het laatst in de gemeenteraad zal zetelen, niet in den brede over zijn ver diensten uitweiden. Maar hii zal het met ons eens zijn, dat het een katholiek belang is. wanneer we hier even zijn bijzondere diensten naar voren brengen, al ware dit slechts om anderen te prikkelen, zijn voor beeld te volgen en eveneens ten bate van het katholieke volksdeel van Schiedam en daarmee tevens in dat van heel Schie damse gemeenschap vruchtbaar te wer ken. De politieke loopbaan van ir. v.d. Toorn weerspiegelt als het ware de ontwikke ling en vorming van een levensbeschou wing op streng-principiële katholieke grondslag. Zo is het van het begin af aan benzinerobiuib 1-191 VRAAGT DEMONSTRATIE SINGEL (1-45 SCHIEDAM Officieel agent voor Schiedam - Vla a rel mg en Maassluis - Hoek van Holland TELEFOON W.6S.» <S HJnen) bij hem geweest, ook toen hij zich als stu. dent voor de politiek en voor de katholie ke zaak dn het algemeen begon te interes seren. Een streng principiële instelling bleef steeds uitgangspunt Zo zien we hem na de oorlog de doorbraakgedachte van de hand wijzen. Hij behoorde niet tot. dege nen, die in een eerste enthousiasme megn- den. dat de nieuwe P.v.d.A. een politieke organisatie was, waarin katholieken zich principieel zouden kunnen uitleven. Zodra de Ned. Volksbeweging, waarvan hij lid geworden was, er naar ging' streven 'haar activiteit in politieke richting te sturen, een politieke organisatie wilde vormen! wendde hij zch er van af. Hij wenste ook' geen lid van de P.v.d.A. te worden, stond van meet af aan op het standpunt, dat al leen dn een eigen, christelijke en katholie ke partij de katholieke beginselen gewaar borgd zouden kunnen worden, de katho lieke doeleinden doeltreffend zouden kun nen worden nagestreefd. Neen, ir. v.d. Toorn was als principieel katholiek geen doorbraakman. Hij stond dan ook vooraan tn de organisatie van de Katholieke Volks partij. zowel plaatselijk als regionaal en is enige tijd voorzitter van de plaatselijke afdeling geweest. Het sprak vanzelf, dat hij in de nood- gemeenteraad gekozen werd. ofschoon hij voor de oorlog niet aan de praktische po litiek had deelgenomen. In de eerste ka tholieke fractie zetelden P. Alberts, de huidige burgemeester van Rucphen en al gemeen penningmeester van de K.V.P., architect Kramers, die later wethouder werd en wijlen de heer Van Oppen, die als secretaris fungeerde. Mr. P. Nolet trad op als voorzitter. Na het vertrek van mr. Nolet werd tr. v.d. Toorn voorzitter. Naar de vice-voorzitter van de Ge meentelijke Centrale, de heer v. Collen- burg deze week reeds opmerkte, kan Ir. d. Toorn op een bijna vijfentwintig jarige werkzaamheid in de katholieke po litiek terugzien. Dat hij nu van de prak tische politiek afscheid neemt, houdt overigens niet een distantiëring over alle linies in. Zijn activiteit op sociaal en cultureel gebied zal hem er vanzelf indirect in blijven betrekken, terwijl zijn levendige belangstelling en studiezin een nauw contact blijven waarborgen. Wat die studiezin betreft, zijn zaken zullen hem herhaaldelijk naar andere werelddelen voeren, o.a. naar Amerika en onge twijfeld zal hij van de gelegenheid ge bruik maken, om zich ook op andere gebieden daar te oriënteren. Dit kan niet anders dan winst, voor katholiek Schiedam betekenen Het heeft vermoedelijk óók zijn voorde len, dat een ervaren en gezaghebbend man als Ir. v.l. Toorn thans los van het zuiver politieke werk en van de ver antwoordelijkheid inzake het bestuur der gemeente komt te staan. Zijn erva ring en kennis van tai van interne aangelegenheden zullen op ander ge bied van grote waarde blijken. Hij zat gedurende heel zijn raadslidmaatschap in de commissie voor de G.T.B., voorts in die voor de stadsontwikkeling, die voor het onderwijs, die voor financiën, als mede in de beroepscommissie voor de huisvesting en de commissies ad hoe voor het gemeenteziekenhuis en de Rijn mond. Ren der grootste voldoeningen van de heengaande politicus is wel. dat hij ge durende zijn werkzaamheid, die hem veel tijd en inspanning kostten, de vriend schap van velen heeft verworven. In het college van B, en W.. zowel als in de ge meenteraad vond hij steeds belangstel ling. niet slechts in zijn eigen fractie, maar ook in de andere. Zijn liefde voor zijn geboortestad is door zijn politieke ac tiviteit. die tegelijkertijd een sociale en culturele was, ten zeerste versterkt. De democratie werd in de uitvoering van de praktijk er een van vlees en bloed voor hem. zoals hij het zelf eens uitdrukte Dertien jaren heeft ir. v. d Toorn in de raad gezeteld. Het getal 'l3 mag nu voor de raad als een minder gelukkig getal worden aangemerkt maar zoals we reeds zeiden katholiek'Schiedam kan er niet anders dan op vooruitgaan, vooral wanneer zijn opvolger zich hem 'waardig toont. De St.-Vincentiusvereniging zal van zijn kant ongetwijfeld een nog grotere stuwkracht ervaren. Het besluit, als praktisch politicus heen te gaan, moet ir. v. d. Toorn zwaar zijn gevallen. Liever zou hij wellicht zijn gebleven, maar hij moest het een tegen het andere afwegen. De mens in de mid daghoogte van zijn leven ziet zich voor nieuwe plichten en verantwoordelijkhe den gesteld. Hij heeft ook behoefte aan be zinning, aan een rustig om zich heen blik ken. Om dan met nieuwe kracht en een nieuw verworven inzicht nieuwe taken aan te vatten De gemeenteraad zal, vooral bij de be groting in het a.s. najaar, het gezagheb bende woord en betoog van ir. v. d. Toorn missen. Maar het lijkt wel zeker, dat er nog lange tijd de naklank ervan zal weergalmen en in de r.-k. raadsfractie de door hem uitgestippelde lijnen een leidraad zullen vormen voor het werk in de komende periode,' die in de eerste plaats op een versterking van de politieke organisatie zal moeten worden gericht ZWALU^ENLAAN 101 HOEK SCHIEDAMSEWEG Iedere nieuwe ingeschreven spaarder met een minimum bedrag van 5 gulden ont vangt in de 'komende week een KANTOORUREN Maandag t/m donderdag van 912; 1S uur Vrijdag van 9—12; 1—7 uur Zaterdag van 911 nur Op 27 juni ook zaterdagmiddag van 1-4 uur vanwege onze spaarweek Ook de wandelaars van de wandel- sportkring voor Rotterdam en omgeving kunnen terugzien op 'n bijzonder geslaag de avondvierdaagse. Het vaste, zij 't wat koele weer. heeft het wandelen vier avon den lang tot een vreugde en genoegen ge maakt. Aan de Maasboulevard was het echter voor de wachtende kinderen wel wat al te fris, temeer daar het wat lang duurde al vorens van hier kon worden vertrokken. Het gaf anders een hele drukte op deze boulevard, waar met wapperende vlaggen de groepen stuk voor stuk arriveerden en de traditionele bloemenhulde in ont vangst namen. Eenmaal vertrokken werd de kilte weer uit vele jonge benen gelopen en onderging jong en .oud de seeds terugkerende attractie die van de slotavond van een vierdaagse gemaakt wordt. De pittige marsmuziek van 't „Gus to" muziekgezelschapmaakte't lopenvan dp laatste kilometertjes 'n suk gemakke lijker en ook halverwege de lange stoet hield de drumband van de Oranje Garde er het tempo goed in. Het zijn juichende wandelaars gewor den. die uiteindelijk op het Dr. Wibaut- plein het hoogtepunt van dit wandelfeest beleefden, De uitgebreide staf van het startbureau stond met enkele bestuurs leden van de W.K.R. voor het wijkgebouw de wandelaars op te wachten. Hoog wer den de bloemen geheven tijdens een ova- tionale hulde. als besluit gebracht. Mevrouw C. M. J. Posthoorn van Ben- them heeft als secretaresse van de W.K.R. de deelnemers (sters) geluk gewenst met het volbrengen van deze vierdaagse. Aan de heren J. Schrnitt. en A. Kooy reikte zij het gouden kruis uit, want deze heren volbrachten nu voor de tiende achtereen volgende maal deze tocht. In de heer Kooy bezit Schiedam een wandelaar van professie. Binnenkort zal JA DE NIEITWLANDERS zullen er van opkijken. Net als wij er van opkeken, toen we het hoorden. Deze week is Mo hammed Abdul hier in Schiedam op visite geweest en wel bij de heer Clayton, de man, die zijn taal verstond en door de Rotterdamse vreemdelingenpolitie^ te hulp geroepen was. om te proberen, iets van hem te weten te komen, nademaal hij zijn taal verstond. Wel, mr. Clayton, Engelsman van na tionaliteit, is afkomstig uit de omgeving Van Malabar, aan welks kust de Maladi- ven-eilanden. liggen, vanwaar Mohammed Abdul weer afkomstig is. Doordat hij ongeveer twintig jaar lang door heel India gezworven heeft, kent hij verschillende talen en dialecten, zodat hij ook in staat. Was, het mengsel van Sanskriet. India s en Portugees te begrijpen, dat Mohammed Abdul spreekt. MR CLAYTON DIENDE als soldaat in het Engelse leger, vocht o.a. in Birma, Waar hij voor de eerste maal met Neder- landen in contact kwam, voornamelijk met marinemensen. In 1946 ging hu als machinist varen op een Noorse tanker, Waarop hij via de oliestad Abadan naar Rotterdam kwam. Dat was in 1947. Later kwam hij met een andere Noorse tanker Weder naar Rotterdam, waar zijn schip bij de Rotterdamse Droogdok Mij. ge revideerd moest, worden. Aldus verbleef hij hier geruime tijd en hij heeft tenslotte een betrekking bij Van Uden gevonden. Vaart nu op de bananenboot „Bonita", die geregeld reizen naar Noord- en Zuid-Ame- rika maakt. DEZE WEEK HEEFT hij de 17-jarige visser Mohammed Abdul op visite gehad hij de familie in de Van Idenburgstraat, Waar hij momenteel inwoont. Hij heeft op een vorige reis in Amerika een enkel en een voet gebroken en heeft nu zieken verlof. Mohammed Abdul is vergezeld van een mannetje van de vreemdelingen politie naar Schiedam gekomen en heeft een hele avond genoeglijk in Nieuwland doorgebracht. Van Mr. Clayton kreeg hij een lijstje met de woorden, die hij het meest nodig heeft, te beginnen met eten, drinken, dank U. etc. tot mag wel, mag niet. En met dit lijstje weet hij zich al aardig te red den. Hij bleek er tijdens de gezellige Visite op uit, precies te doen, zoals zijn gastheren deden, zich dus zoveel mogelijk aan te paseen. Het bezoek in Nieuwland duurde van achten tot elven. Toen ging een prettig gestemde Mohammed Abdul weer naar Rotterdam terug, waar hij het overigens ook goed heeft. Hij heeft nu ongeveer een idee, waar hij is. Later, wanneer hij weer haar zijn eiland zal zijn teruggekeerd, zal hij ook wat over Schiedam kunnen vertellen. Qoobtod Schiedam ee onutreke* Blete Jaargang No. 24012 O A M 1 B 8 O H I B D A M TELEFOON Kill POSTREKENING NR. SIM4I ADV XXTKIT IS4 tHI per mro-hooste. BIJ eon* I BM per «nnartMwgle. BS K A M P I OEM B it tat voorden t 0.50 Pt) wool g. KBc woord meer J et. Maxa- i M woorden. uitgevoerd overeenkomstig het hij voor de 13e maal in Nijmegen aan de grote vierdaagse deelnemen. Negenmaal tippelde hij RotterdamBrussel (150 km) en het vorig jaar presteerde hij het zelfs om in Brussel na een rust van drie kwar tier weer rechtsomkeert te maken en gewoon weer terug naar Rotterdam te wandelen. Nadat alle deelnemers hun beloning voor het volbrengen van deze vierdaagse in ontvangst genomen hadden, werd het geleidelijk aan weer rustig in Nieuwland. De wandelaars kijken al weer uit naar het volgende element, want wandelen wil len ze en als het maar even kan zo veel mogelijk. Of de splijzwam dit jaar voor goed uitgeroeid kan worden en wij hier door 't volgende jaar 'n gemeenschappelijk lijke avondvierdaagse zullen beleven zal van een dringend nodig vergelijk afhan gen. GEBOREN; Robertus z v J G Seij en C M Wijzenbroek; Martinus W z v C M den Boer en J Hoogmoed. OVERLEDEN: J M v d Graaf 4 mnd' F. M. Slinkert 69 j.; A. J. Rijnberk 86 j. De Burgemeester der gemeente Schie dam maakt bekend: le. dat. ter voldoening aan artikel 72a in verband met 'de artikelen 63 en 10 der Onteigeningswet, een Commissie uit Ge deputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland. bijgestaan door de daartoe door het algemeen bestuur aangewezen des kundige en 'het hoofd van het bestuur der Gemeente, in het gemeentehuis aldaar zit ting zal houden de 7 juli 1959 te 10,30 uur,, ten einde de bezwaren van belanghebben-. den aan te horen tegen het plan van ont eigening ten name van het Rijk ten be- behoeve van de aanleg van de weg Rot terdam—Maassluis—'s-Gravenhage (Rijks, wegenplan 1958, nr. 20), gedeelte: Schie- damseweg—Broekweg van km 4.280km: 8.600, met bijkomende werken, een en an-i der in de gemeenten Schiedam en Vlaar-t dingen. en nodigt belanghebbenden uit om hun bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde Commissie mede 'te delen: 2e. dat de stuiken, bedoeld in 'het eenste Jid van artikel 12 der Onteigeningswet en ter voldoening aan artikel 72a in verband met de bepalingen van de artikelen 64 en 1- ter inzage van een ieder worden neder- ?o ter secretarie der Gemeente, van 23 ,iun; 1959 totdat de Commissie haar werkzaamheden binnen de Gemeente heeft volbracht; 3e. dat het uitgewerkte plan van het gehele werk bedoeld dn het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet. voor een ieder ter inzake zal liggen ter Griffie der Provincie Zuid-Holland van -3 juni 1959 totdat de Ccmmis sie haar werkzaamheden heeft volbracht. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. SCHIEDAMe 19 juni 1959. De Burgemeester voornoemd. J W. PEEK. WAAR U 'S-MORGENS NIET KUNT KOMEN! Broersvest 64 - Schiedam „UIT" Hier volgen enige gegevens over de wedstrijd RotterdamAntillianen, die ge speeld zal worden op het terrein van SVV West-Frankelandse Dijk. De aanvang is gesteld op 19 uur. Hef. team van de An tillianen is dit jaar zeer sterk, zodat het negental van Rotterdam veel moeite zal hebben om tot een goed resultaat te komen. Het negental van Rotterdam zal bestaan uit de volgende spelers: Werpers: J. d£ Koning-Sparta. Markenstein-Neptu- nus, H. de Lange-S.V.V., Bouts-R.F.C.. Achtervangers: J. v. d. Tol-Sparta en R de Haas-S.V.V. 1. Honk. Wijnands-Sparta, 2. Honk. W. Corpelein-Sparta, 3. Honk. Brandenburg- Neptunus K. Stop. C. de Bruin-Sparta. 1. Veld. Leentvaar-Sparta, M. Veld. Fa- brie-Sparta en R. Veld. Blackquiere:Nep- tunus. Als reserves zijn aangewezen: Hendriks- Sparta. Witstok-Sparta. Reinierse-Schie- dam en J. v. d. Ham-R.F.C. Van de N.V. Branderijen van de Erven Lucas Bols A. de Koning, alhier, is bij de gemeenteraad een schrijven binnen gekomen, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het eventueel prijsgeven van de naam „Spoelingbrug" en wordt verzocht bij de vaststelling van de naam van de over de Schie te bouwen brug rekening te houden met de historisch 'gevormde naam. gevingen. Of Schiedam en omgetf ng ondtr deze land" bracht ons in de verleiding, boven De „Schiedamse Tippelaars" in de W.K.R.-avondvierdaagse, bij het vertrek op de Maasboulevard Men mag de film „The Defiant Ones" van Stanley Kramer gerust een probleem film noemen, in zijn aanzet zelfs een op vallende probleemfilm, die zeer nadruk kelijk het rassenvraagstuk behandelt. Het is van het begin af duidelijk, waar de regisseur naar toe wil. Twee gevange nen, een neger en een blanke, weten bij een botsing van hun gevangeniswagen te ontsnappen. Ze zijn aan elkaar geketend en zullen dat tot het einde van het drama blijven. Hun vlucht betekent een gedwon gen samenzijn onder alle denkbare om standigheden, van de meest potsierlijke tot de meest tragische. Zij vallen samen ln modderkuilen, zij ontkomen ternauwer nood aan de bloedhonden van de politie, zij kibbelen en vechten. Na een zwerftocht van dagen en nach ten vindt het tweetal onderdak op een eenzaam boerderijtje, waar een door haar man verlaten boerin woont. De vrouw Iaat een oogje vallen op de blanke man. Als de ketenen zijn verbroken, stuurt zij die neger een gevaarlijk pad op in het moeras, op weg naar de vrijheid,'zoals -v.- zij zegt. in werkelijkheid op weg naar een zekere dood. Nauwelijks heeft de blanke man het verraad ontdekt, of hij ontdoet zich van de vrouw en rent zijn vijand achterna, in wie hij nu plotseling, met de dood voor ogen, een kameraad heeft ontdekt. Hij vindt bem bij 't moeras en zet met hem de vlucht voort. Een na derende goederentrein zal hen kunnen redden, maar de blanke man haalt het niet en samen gaan zij moedeloos langs de weg zitten om de politie en de bloed honden af te wachten. Een weemoedig negerlied leidt het tragische einde in. Uit dit korte overzicht blijkt de intentie van Kramer voldoende. Hj heeft het ne- gerprobleem en de rassendiscriminatie met ijzeren boeien aan elkaar verbon den om de oplossing te forceren. Hij heeft het bekwaam gedaan, met. pakken de accenten en verrassende wendingen in het drama. Het enige tafereel, dat een wanklank vormt, is de ontmoeting met de boerin. Daar zakt het verhaal af van een harde hoogte naar het goedkope sen timent. te goedkoop voor de eenzame strijd van de twee veroordeelde mannen. De dwang van de boeien kan men zien als het symbool van de noodzakelijk- fcêiti der samenleving 'tussen verschillen- y. de rassen. Zij moeten elkaar verdragen, ook al zouden ze anders willen. Zij willen echter niet anders als zy zien, dat de ge varen en de goede dingen des levens voor beiden eender zijn want een mens Is een mens. De film wordt hier te lande vertoond on der de titel „KETENEN VAN DE HAAT" en verdient de aandacht van personen vanaf 18 jaar.' Wanneer wij de inhoud en vooral de ontknoping van het filmverhaal „JACHT OP EEN SCHADUW zouden verklappen, ls er voor de liefhebber van een spannen de intrige de aardigheid af. Maar wél durven we zeggen, dat zelden op het wit te doek zo adembenemend de spanning ten top wordt gevoerd. De hoofdrollen in ..Chase a crooked sha dow" worden uitstekend door Anne Bax ter en Richard Todd vertolkt, terwijl het verhaal nu eens niet is gebasserd. op het afgezaagde thema van de misdaad, die door een onschuldig lijkend meisjp wordt gepleegd onder dwang van de boef achter de schermen. Niettemin zijn de grote diamantenschat en de vermoorde bloedverwant-op-de-achtergrond aanwezig maar zonder dat de toeschouwer na afloop de bittere nasmaak heeft, naar een on mogelijke geschiedenis te hebben geke ken. Wie 14 jaar of ouder is, zal zeker geen spijt hebben van «en bezoek aan deze 'film. die door Michaël Anderson knap werd geregisseerd. Voor de derde maal achtereen speelt Hermes-D.V.S. thuis. Ditmaal krijgen on ze 6tadgenoteii het Amsterdamse A.C.C. op visite, dat tot nu toe nog niet zo goed voor de dag is gekomen. Toch zal Hermes- D.V.S. voortdurend op haar qui-vive moe ten zijn, wil zij de volle winst binnenhalen. De match van vorig jaar ligt nog' vers in het geheugen: gesloten werd op 245 voor 7. de Amsterdammers zagen echter kans het hoge totaal in snel tempo te over schrijden. Ook a.s. zondag verwachten wij weer hoge totalen, waaraan het trouwe cricket-publiek zijn hart zal kunnen opha len. Het tweede en derde elftal zijn vrij, het vierde trekt naar Delft om de reser ves van het oude Concordia te bestrijden. categorische uitspraak vallen is ons niet bekend. Maar na de vondst van de Kelti sche boerderij jn de Broekpolder te Vlaar- dingen en die van de Fries-Bataafse boer derij langs de Oudedijk zou men onwille keurig geneigd zijn. onze omgeving niet tot de onbewoonbare, lage moeraslanden te rekenen. De recente vondsten vormen intussen slechts een begin van een onder zoek. dat door deskundigen zal moeten worden ingesteld. Ook de gegevens, bij het uitgraven van de resten van de Fries- Bataafse boerderij, zullen hiertoe kunnen dienen. Met belangstelling kan het rapport worden afgewacht, dat thans wordt sa mengesteld en t, z t. wel zal worden ge publiceerd. Holwerda merkt in zijn boek nog op. dat het zeer twijfelachtig is, of in Zuid Holland alleen Bataven ofwel Batavieren hebben gewoond. Hij gewaagt van een in heems boerenvolk, dat sterk onder de in vloed van de Romeinse beschaving stond, noemt behalve de Bataven ook de Kani- nefaten. Indien de ontdekkers van de Kel tische boerderij te Vlaardingen gelijk heb ben dan moeten in deze omgeving tevens Kelten hebben gewoond. Nu zullen we ons wel wachten te beweren, dat daarvan mis schien wel de naam Kethel is afgeleid, er dus Kelten in Kethel zouden hebben ge woond. Het doel van deze regelen is slechts, enig nader licht te werpen op een interessante kwestie, waardoor Schiedam opeens in het middelpunt van de belang stelling is komen te staan, in het kader van de vroegste geschiedenis van ons land. Niet, van de allervroegste.... Alhoewel, wie zal uitmaken, of in de prehistorie ook niet reeds mensen woonden in deze con treien? De titel van een geschiedkundig standaardwerk „Honderd eeuwen Neder- deze beschouwing „Honderd eeuwen Schiedam.." te plaatsen. AIS er dan misschien Kelten in deze buurt gewoond hebben, mogen we toch wel even over dit merkwaardige volk uit weiden, waaromtrent lang veel misver standen hebben bestaan. Hoewel sommi gen ze streng van de Germanen willen scheiden, behoorden ze toch tot de Indo- Germaanse volkerengemeenschap. De op vatting, als zouden de Kelten donkerha rig en klein van stuk zijn geweest, is vrij wel prijsgegeven. Men ziet ze als de Ger manen: groot en 'blond. Ze bezaten een niet onaanzienlijke vorm van beschaving. Zelfs de Romeinen moeten woorden en be grippen van hen en bepaalde dingen van hen hebben overgenomen. Eens waren de Keltische schoenmakers in Rome be roemd. zo lazen we ergens. Een kleine san daal heette er „gallica". De Kelten woonden voornamelijk in Frankrijk en België. Aan de Vlaamse kust bij De Panne. Is een heel Keltisch dorp gevonden. Met de daar gevonden hoeven vertoonde die in de Broekpolder een gro-te overeenkomst. Het wachten is nu maar op nieuwe vondsten, die zoals we reeds eer der aanstipten, bij toekomstige graafwer ken en bii de voortzet tinvan de werk zaamheden voor Rijksweg 20 mogelijk zullen zijn. Derhalve blijft de werkgroep „Helinium" haar activiteit voortzetten. Ze noemt zich naar Helinium, de Romein se naam voor de grote zeeboezem ofwel kleine binnenzee, waarvan het gebied Rot terdam-Schiedam-Vlaardingen etc. eens de kuststrook vormde. Worden er geen nieuwe vondsten van Keltische oorsprong gedaan, dan blijft toch altijd de mogelijkheid van het vinden van resten van menselijke bewoning uit de eerste eeuwen rond onze jaartelling Als men bedenkt dat in de kuststreek onl der duinenrijen ettelijke verzonken ste den of vestigingen worden vermoed zulks vft! ri reden. dan ziet men ten aanzien van de omgeving van Schiedam de toe komst met enige verwachting tegemoet. in ..Honderd eeuwen Nederland" von- 2?" aangetekend, dat in de derde eeuw tengevolge, van de onrust, veroorzaakt door het. binnenvallen der Germanen in het Romeinse Rijk, waartoe toenmaals de lage landen nog behoorden, alsmede door n!mfna°!mg Va" het waterP«l en een toe- f„enVn,g der overstromingen de bewoning /If straken sterk is achteruitgegaan zelfs geheel afgebroken. Er mag dus dat met de Eries- !Se b°erd'enl aan de Oudedijk 'n pe riode besloten werd. die een vacuum open liet tot aan de komst van de eerste dijken bouwers. dus in de Middeleeuwen ln het zoeven genoemde wenk 'vonden mfrihn^lr,aaHgeLeke/nd: de beoefening der oudheidkunde heeft in Nederland evenals elders m de eerste helft va„ de twfntlgste gemaakt1 ~°™achtlSe ontwikkeling door- fllülf i tegenover de enkelen, die aan vankelijk hebben getracht het hele ter 7 Vun de vr(>e§ste menselijke bewo ning tot. het einde der Middeleeuwen te Hf 6n' jtaat thans een groep van ge- speciahseerden, die zich dagelijks bezig houden met het vermeerderen van onze kennis betreffende de bepaalde facetten van het verleden. Men weet heden ten da- dat in het z. g Neolithicum ons land een belangrijke rol heeft gespeeld. Gele gen aan de Atlantische handelsweg aan de mond van twee der grote Europese rivieren, tegenover de Britse eilanden was Nederland voorbestemd enkele mi- lenma tussen 4000 en 1500 vóór Christus V r° ~Han bffekenis te spelen in de prehisto^ risehe culturen van Midden, en Wes'- Europa. Dat heeft niet veel te maken met he vinden van een aantal palen van een hoe ve uit de z. g. Fries-Bataafse periode, za! men zeggen. Maar het leek ons interes sant. die juist in verband met deze vondst even aan te halen. Zulks alleen al vanwe ge het feit, dat door deze sensationele ont. dekking Schiedam een plaats heeft 'inge nomenvoorlopig nog een zeer beschei den in het onderzoek van zo niet Neder lands vroegste, dan toch vroege geschie denis. Omstreeks het begin van onze jaar telling waren er reeds Schiedammers, le vend en strevend niet bij een dam, maar langs de oevers van het Heldnium.... Een enigszins vrijmoedige kaart van het Helinium, de zeeboezem, ivaar. langs de grote Romeinse heirweg liep. *»'Afy-T.rjf- ///AW.V OH

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3