Oppositie tegen eigen verleden Internationale Filmweek in Arnhem geopend „Les quatre cents gaaf werk van Frangois Truffaut Bemoedigende !n c Vrouwen van Bethanië 40 jaar Vooral kleinere monumenten met ondergang bedreigd Kerkelijk en burgerlijk huwelijk WE ETEN STEEDS MEER GROENTECONSERVEN Toch in het middelpunt D woorden van minister Cals Er valt echter nog veel te redden Neuchdtel 70 werknemers ontslagen Graag verse bloemkoolmaar geprepareerde spinazie Bankdirecteur gearresteerd Vijf gewonden bij auto-ongeval Hilton-hotels in 1961 gereed Agenda van heti Holland-F estivalI VOLKSWAGEN-SERVICE OUDHEIDKUNDIGE BOND Indonesische thee naar Antwerpen Bouworde beëdigt vijf bouwgezellen mttm H. H. Wijdingen Audiënties Mutaties Dr. Anthon van der Horst V B ZATERDAG 20 JUNI 1959 PAGINA 5 GARAGE KOST N.V. garanderen U de besle en snelsie VW-service Scheepswerf -Kampen D. A. van Houte erelid Mij. voor Tandheel kunde 462 Mekka-gangers deze week gestorven 25 mille verduisterd? WÖ stemmen van harte in met de opmerking, welke de anti-revo lutionaire heer Roosjen in het donderdag beëindigde Tweede-Kamer debat maakte, namelijk dat het socia listische verzet tegen de aanpassing van de Dienstplichtwet een zeer be treurenswaardige ontwikkeling is op een punt van defensiebeleid, waarop tot voor kort eenstemmigheid bestond tus sen alle democratische partijen. Men kent de voorgeschiedenis: bij de grond wetswijziging van 1956 kwamen art. 198 en 199G te vervallen. Art. 199 schreef voor, dat dienstplichtigen (van land en luchtmacht; de zeemacht kende die beperking niet) zonder hun toestem ming niet dan krachtens een wet naar Indonesië. Suriname of de Antillen mochten worden gezonden. De volks vertegenwoordiging was destijds eens gezind van mening, dat deze eis van een voorafgaande wet niet gehand haafd kon worden, nu de betrokken dienstplichtigen zonder meer wél naar overal elders ter wereld konden wor den uitgezonden. Door allerlbi redenen was de Dienstplichtwet, waarin dit grondwettelijk voorschrift was ver werkt (art. 33), nog altijd niet aan de grondwet aangepast, totdat minister Staf in september 1958, dus nog onder het kabinet-Drees, met zijn ontwerp van een technisch-juridisch aanpas singswetje kwam dat. donderdag in de Tweede Kamer is afgedaan. In eerste instantie is ook toen dus niet van enig socialistisch bezwaar gebleken, zoals uit het Voorlopig Verslag kan worden opgemaakt. Eerst op de zogenaamde Fakkeldragersdag, in november 1958, kwamen plotseling ,,de overwegende bezwaren" van de P.v.d.A.-fractie los. Deze bezwaren waren een gevolg van de gewijzigde houding tegenover het Nieuw Guinea-beleid van het kabinet- Drees, welke de P.v.d.A. onder de druk van haar verkiezingsnederlaag van 1958 en van het opmerkelijke succes van de P.S.P. begon in te nemen. Er is bij herhaling op gewezen, dat deze nieuwe houding neerkomt op een hoogst merkwaardig en onaanvaard baar streven, om de uitvoerende macht van de regering aan banden te leggen op het stuk van de bescherming van het eigen koninkrijksgebied, terwijl der gelijke beperkingen niet worden ver langd voor de defensieve taken, welke ons land krachtens (andere) internatio nale verplichtingen op zich heeft geno men. Dit streven is onaanvaardbaar ook voor degene, die overigens graag met alle middelen zou bevorderen, dat voor de gehele Nieuw Guinea-proble- matiek een gunstiger uitzicht wordt ge boden. Anderzijds gaat de P.v.d.A. in haar standpunt niet zo ver, dat zij zich vier kant opstelt tegenover het Nieuw Gui nea-beleid van het kabinet-Drees, dat volgens de nota van minister Van den Bergh ook dat van het kabinet-De Quay is. Haar manoeuvreren tussen haar oude standpunt van steun aan het regeringsbeleid en het knabbelen daar aan van thans heeft aan haar oppositie tegen de wijziging van de Dienstplicht wet een verward karakter gegeven. Op de Fakkeldragersdag zei mr. Bur ger in zijn fameuze verklaring, over wegende bezwaren te hebben tegen de ze wijziging „zo daaruit zou voortvloei en, dat thans dienstplichtigen van de landmacht naar Nieuw-Guinea zouden worden uitgezonden". Vrijwilligers-niet- dienstplichtigen van de landmacht en verder de zeemacht en de luchtmacht Konden in deze formulering nog altijd onbeperkt worden uitgezonden, zodat u meer gericht leek op een bijzondere bescherming van dienstplichtigen van de landmacht dan op een standpunt in het Nieuw-Guinea-beleid als zodanig Aan deze zienswijze leek de heer Bur ger nog meer voedsel te geven in het debat inzake de regeringsverklaring van het kabinet-De Quay. Het kon toen zelfs schijnen, dat hij zijn verzet tegen de uitzending van dienstplichtigen van de landmacht had opgegeven, mits de regering maar zorg droeg voor de handhaving van de „juridische status" Van deze dienstplichtigen, welke hij door de voorgenomen schrapping van art. 33 van de Dienstplichtwet ontval len achtte. Een verband met het Nieuw- Guinea-beleid legde hij niet. Hij zei zelfs het natuurlijk ook vreemd te vin den, dat dienstplichtigen overal heen mogen behalve naar Nieuw-Guinea en beweerde „nooit meer en anders ge vraagd (te hebben) dan een juridische status voor de dienstplichtigen". Waar om hij overigens „de juridische status uitsluitend in art. 33 en niet ook in de overige dienstplichtwet neergelegd achtte, zal wel altijd een raadsel blij ven. De verwardheid van de voorgeschie denis heeft zich tijdens het debat van deze week herhaald en is zelfs groter geworden. De P.v.d.A.- Woordvoerder, de heer Wierda, tracht te enerzijds het „status"-argument te bandhaven, maar zag zich dat later goeddeels uit de hand geslagen door het amendement-Van Rijckevorsel, dat aan de uit te zenden dienstplichtigen van 'and-, zee- en luchtmacht dezelfde Waarborgen gaf, welke zonder ooit tot enig protest van de P.v.d.A. aan leiding te hebben gegeven thans reeds gelden voor de dienstplichtigen van de zeemacht. Daarom verliet de heer Wierda na aanvankelijk ge pleit te hebben voor uitstel van de wets wijziging het thema van de rechts bescherming van dienstplichtigen van de landmacht om openlijk het zwaarte punt te leggen op de noodzaak van toezicht van de volksvertegenwoordi ging op de militaire plannen van de regering terzake van Nieuw-Guinea. Op Zichzelf is dit zeer loffelijk en we had den graag gezien, als hij op dit punt biet voorstellen was kunnen komen, die bi deze delicate materie praktisch bruikbaar waren geweest. Dat was evenwel niet het geval. Hij nam geen genoegen met de „tijdige inlichtingen", hem door de minister toegezegd, noch biet de verzekering, dat bij uitzending Zoveel mogelijk voorkeur zou worden gegeven aan vrijwilligers, doch verkoos voor de dag te komen met een ken- beiyk onrijp en hoogst merkwaardig Amendement. Merkwaardig, vooreerst, °mdat het weliswaar de eis van „voor- Afgaande uitzendingswet" liet vallen, doch daartegenover van de regering openlijk publikatie en specificatie van baar uitzendingsvoornemens eiste en baar bovendien een tijdverlies (van drie weken) op wilde leggen, hetgeen under omstandigheden voor de defensie JA taal kan zijn; merkwaardig voorts dmdat deze beperkingen in de militaire vryheid van handelen thans immers ook de zeemacht zouden betreffen, hoewel deze geheel buiten het kader van de Wetswijziging viel en ook niet, wat dit Petreft, onderwerp van socialistische Kritiek was geweest; en tenslotte merk waardig omdat ook mét dit amende ment vrijwiligers dienstplichtig «i. niet toch nog onbeperkt naar iieuw-Guinea zouden kunnen worden gestuurd, zonder dat ditmaal de volks vertegenwoordiging behoefde te worden gekend in de plannen, welke de rege- 'bg met hun uitzending voor had. Het is onbegrijpelijk hoe de socialis tische fractie zich met dit wanprodukt 'eeft kunnen verenigen. De constructi- iteit van deze oppositie-houding was vel ver te zoeken. En het is helemaal onbegrijpelijk, dat de socialistische oud-ministers, die destijds geen bezwaar hadden •egen het ontwerp van hun collega Staf, De Internatio nale Filmweek 1959, die van 19 tot 3+ juni wordt ge houden, is vrijdag avond door minis ter mr. J. L. M. T. Cals plechtig ge opend met een toe spraak in het fraaie Rembrandt- theater. Zijne ex cellentie was echter niet in levenden lijve aanwezig, maar als filmschadmv op het witte doek, waar hij verklaarde zijn aandacht aan zoveel festiviteiten te moeten geven, dat hij overal verstek moest laten gaan, behalve op de minis terraad, waar hij ambtshalve deze avond niet gemist kon worden. De mi nister zeide verheugd te zijn, dat de jongste muze niet ontbreekt op het Hol land Festival, niet alleen omdat de film geliefd is bij grote delen van ons volk en vooral ook bjj de jeugd, maar ook omdat aan de rand van de film week verschillende nuttige congressen zullen gehouden worden. Vooral de aan wezigheid van Franse films juichte de minister toe. Hij zeide met voldoening de gelegen heid waar te nemen tot het doen uit reiken van nationale filmprijzen voor de beste korte Nederlandse film der afgelopen twee jaar. Dit geschiedt dus in Arnhem, dat ook op andere terrei nen, met name het toneel, een artis tiek temperament heeft getoond. De minister dankte alle initiatiefnemers en verklaarde de Arnhemse filmweek voor geopend. De filmtoespraak van minster Cals werd voorafgegaan door drie korte speeches van de voorzitter van het filmweekcomité, van burgemeester Matser en van de voorzitter van de Ne derlandse Bioscoopbond, de heer J. Miedema, die de aanwezigen welkom heetten en hun goede wensen uitspra ken voor het welslagen van het feest. Maar reeds voor deze plechtige opening was het Nederlands Filmmuseum al uren bezig geweest met het vertonen van films. Onder het motto „films zien" laat men de belangstellenden kennis maken met een reeks filmfrag menten. die van een kritisch commen taar voorzien zijn. Een nuttige poging dus om zoveel mogelijk filminzicht te verspreiden. Het programma van de eerste avond bevatte de Nederlandse film „Tussenspel bij Kaarslicht" van Charles van der Linden en „L'Enfer de Rodin" van Pierre en Henri Ale- kan. De eerstgenoemde film hebben wij geruime tijd geleden reeds met bewon dering besproken als een soepel spel met de poppen van Harry van Tussen broek in fraaie kleuren en bewegingen. Aanzienlijk minder van kwaliteit was De hel van Rodin, waarin de makers tevergeefs hebben getracht verband te leggen tussen een aantal beelden van Rodin en de Hel van Dante, een niet geringe onderneming, die een al te ba rok spel bedrijft met de beelden en tot hinderlijke opzettelijkheden aanleiding geeft. De film blijft ver beneden zijn pretenties. De hoofdfilm „Les quatre cents coups" van Francois Truffaut, die op het jongste festival van Cannes de Grand Prlx heeft verworven en boven dien de Grand Prix van het Office Ca- tholique Internationale du Cinéma, be(j hoort ongetwijfeld tot de beste Franse filmwerken der laatste jaren. Men ver baast zich, dat een jongeman van 37 Zondag 21 juni Amsterdam: Stadsschouwburg, 8.15 uur: MarivauxDe Musset-programma (Grenier de Toulouse). Maandag 22 juni Scheveningen: Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Claudel's Protée (ThéStre d'Aujourd- hui). Rotterdam: R'damse Schouwburg, 7 uur: Tristan und Isolde (Wagnervereniglng). jaar tot zulk een rijp en gaaf werk in staat is en nog meer dat hjj een zo hard en bijna cynisch betoog houdt, dat betrekking heeft op zijn eigen jeugd en een regelrechte aanklacht tegen zijn ouders formuleert. Het trieste verhaal komt hier op neer: Een schooljongen, die voortdurend met de meester overhoop ligt, heeft thuis een ellendig leven. Zijn moeder houdt rtiet van hem, zijn vader nau welijks. Antoine is een onecht kind dat de naam van zijn stiefvader heeft ge kregen. De moeder bedriegt haar man, exploiteert de jongen, die zowel op school als thuis voor kleine vergrijpen en zelfs onschuldig wordt gestraft. Hij loopt weg van huis. keert weer terug, slaat van tijd tot tijd zijn slag, gaat stelen en bedriegen, komt in aanra king met de politie en belandt tenslot te in een opvoedingsgesticht, waar hij het niet uithoudt, zodat hij de vlucht neemt en in een eindeloze looppas aan het zeestrand terecht komt. Men ver wacht dat hij het water in zal lopen, maar dan wendt hij zich om en dwars over zijn gezicht verschijnt het woord „Fin", dat het drama onbeslist laat. Het thema bevat allerlei gevaren voor een simplistische karakterteke ning. Men moet Truffaut echter na geven, dat hij er in geslaagd is zowel de jongen als zijn ouders en de mees ter genuanceerd te tekenen. Vrijwel overal is de situatie vakkundig be handeld en met name in de gevan genis en daarna in de rit met de boe- venwagen door Parijs ziet men een zeer begaafd filmer aan het werk. Het slot, dat de jongen in zijn ein deloze en wanhopige vlucht toont, is meesterlijk gevonden en verrassend uitgewerkt. Bij zoveel beheersing van het vak berbaast men zich over de gemakke lijke manier, waarmede Truffaut de muziek en het geluid in het algemeen behandelt. Hij gebruikt namelijk de mu ziek voornamelijk als accompagne ment. Maar toen we hem in een later gesprek vroegen, waarom hij het zich zo gemakkelijk had gemaakt, bleek hij het probleem toch voldoende te on derkennen. Hij wees er op, dat hij bij vrolijke situaties hier en daar trieste muziek had gebruikt, bij trieste situ aties vrolijke muziek. Deze botsing van beweging en tegenbeweging, die dus blijkbaar bedoeld was, is naar ons ge voel te weinig uit het drama te voor schijn gekomen. Gevraagd naar het waarom van de cinemascope, open baarde Truffaut, dat het brede formaat hem nuttige diensten had bewezen bij het glijden langs muren en in straten en zelfs binnenskamers, waar hij door brede opnamen een suggestievere lo kale kleur heeft kunnen bereiken. Over de zogenaamde vague", de golf van jonge regisseurs, zei de jeugdige filmer, dat men in het bui tenland ten onrechte meent met een aaneengesloten groep van jonge ta lenten te doen te hebben. Er zijn en kele jonge talenten die individueel werken. Van een georganiseerde aan- van op de tot dusver werkende film kunstenaars is geen sprake. Deze uit spraak lijkt aannemelijk, al was het alleen al om de onwaarschijnlijkheid dat een Truffaut zich verwant zou kunnen voelen aan bijvoorbeeld een Vadin, die doorgaans zijn heil zoekt bij e?n of andere Brigitte. In Truffauts film komt geen enkel be kend gezicht voor, maar ieder kind dat er in optreedt, is met grote ze kerheid getroffen. Wat de titel van de film betreft heerst hier en daar een verkeerde me ning. De vierhonderd coups, waarover de titel spreekt, hebben niet te maken met de klappen die de jongen krijgt, en alles met de streken die hij uithaalt, dat wil zeggen alle denkbare slechte beurten die hij maakt. De eerste avond van de Arnhemse Filmweek mag volop geslaagd heten. Er heerste dan ook een opgewekte stemming in de late avond op de ont vangst, die de burgemeester van Arn hem een groot aantal genodigden had bereid in het Stedelijk Museum, waar het feest tot diep in de nacht voort duurde. Dbg. Advertentie Garage Kosi siaai sieeds voor U klaar Ruim 10 jaar VW-ervaring, Drie grote bedrijven met 180 man ervaren personeel en 10.000 m2 bedrijfsruimte, en alle gespecialiseerde apparaten en onderdelen, Hoofdbedrijf Showroom en werkplaats Weesp: service en reparatie Voor noodreparaties tot 24 uur le en 2e Weteringdwarsstraat, bij Rijksmuseum, Tel. 62595 (4 lijnen) Amsteldijk 10. Tel. 734666 Prov.weg naar 't Gooi, Tel. K 2940 - 2517 le Weteringdwarsstraat 618, Tel. 62595. Zie service-bord. Zondag bestaan de Vrouwen van Bethanië, een stichting van de eenmaal zo bekende Jezuïet prof. Van Ginneken, veertig jaar. De congregatie telt thans 120 leden, die in Nederland. Oostenrijk en in Italië werken. Zij zijn gebonden door eeuwige geloften, maar dragen geen religieuze kleding. Een aparte groepering in het gezelschap, die zich geheel aan contemplatie wijdde en het Het jongetje uit Les quatre cents coups, de film van Frangois Truffaut. De Koninklijke Nederlandse Oud heidkundige Bond heeft vrijdag zijn algemene vergadering gehouden in de aula van de gemeente Amersfoort. De voorzitter van de bond, prof. dr. M. D. Ozinga, zei in zijn openingswoord, dat er enerzijds winst is ten aanzien van beheer en opstelling musea, maar dat anderzijds de monumenten op onge kende wijze worden bedreigd door de economische en maatschappelijke ont wikkeling. Vooral de kleinere monu menten, die karakter en sfeer geven worden met snelle, soms onvermijde- Een scheepslading van 3.000 kisten thee is onderweg van Indonesië naar Antwerpen waar in september de eerste Belgische tbeeveiling zal plaatsvinden. Zoals bekend heeft de Indonesische re gering besloten de thee niet meer in Amsterdam op de markt te brengen, als represaille i.v.m. het conflict rond Nieuw-Guinea. Deze eerste scheepsla ding vormt slechts een deel van de to tale aanvoer. In verband met het beweerde in uw blad van 4 en 10 juni j.l. moge onder getekende opmerken: De staat heeft geen bevoegdheid een voorwaarde te stellen tot het ontvan gen van een sacrament; doet hij het toch, dan is deze wet volgens katholieke opvatting ongeldig, althans voor gedoop- ten; met name geldt dit voor de wet, die t-paalt, dat het burgerlijk huwelijk moet voorafgaan aan het kerkelijk. Dit neemt niet weg, dat de Nederlandse ker kelijke overheid reeds in 1865 en bij her. haling op het Provinciaal Concilie van 1924 heeft bepaald, dat dit voorschrift van de Nederlandse wet moet worden onderhouden. Evenwel, wanneer het zieleheil van zich thans konden uitspreken tegen het ontwerp, dat let wel door het amendement-Van Rijckevorsel minder ver ging dan het kabinet-Drees wilde gaan. „Wij zouden voor overneming van het amendement-Wierda in het kabinet gepleit hebben," aldus veront schuldigde zich de heer Suurhoff. Dat is mogelijk hoe zonderling het amen dement ook is maar dat kan toch nooit verklaren, waarom hij nu tegen een wetsontwerp is, dat hij vroeger voor zijn rekening wilde nemen. Zijn tweede argument was, dat hij als mi nister de wensen van een derde deel van de Kamer op een zo belangrijk punt niet naast zich neer zou hebben gelegd. Op 11 december heeft hij echter wel de redelijker eisen van een groter deel van de Kamer naast zich neer gelegd. Maar dat waren maar niet- socialisten! In ieder geval waren hij en zijn collegae-oud-ministers alle woor den vergeten, welke dr. Drees over de onderhavige kwestie en over het Nieuw- Guinea-probleem in het algemeen ge sproken heeft. Die moesten thans door anderen herhaald worden. Maar zij maakten op de socialisten geen indruk meer. Wij blijven echter hopen, dat deze woorden toch nog hun invloed zul len doen gelden. een der betrokkenen dit vordert, kan en mag de Kerk dit voorschrift in dit concreet geval niet in praktijk brengen. Want „het zieleheil zij de hoogste wet", heeft de heilige Paus Pius X eens ge zegd. De kerkelijke wetgeving geeft in dit geval de weg aan, n.l. het sluiten van een kerkelijk huwelijk zonder priester voor slechts twee getuigen. Haar verdraagzaamheid zet de Kerk tot het uiterste van haar kunnen door. Ze aarzelt ni'et voor haar kinderen het bereiken van hun bovennatuurlijk doel moeilijker te maken ter wille van an dersdenkenden. Maar het goddelijk le ven van haar kinderen onmogelijk ma ken in het geval van een onoverbrug baar conflict met een lager goed, gaat haar bevoegdheid te boven. Dat de kerkelijke overheid bij het be oordelen van dergelijke gevallen reke ning houdt, ook met het belang van niet-katholieken weet eenieder, die met dergelijke zaken te maken heeft. Trou wens niets strijdt meer met het doel van de Kerk dan ergernis. Het is een feit, dat Rome een huwelijksgeval niet in behandeling neemt zonder Voorafgaande verklaring van de betrokken bisschop, dat van ergernis geen sprake is, met de toevoeging: evenmin bij niet-katho lieken. F. van Welie. Vredestraat 6, Nijmegen. Mr, K. van Rijckevorsel schrijft hierbij: Evenmin als prof. dr. F. van Welie in bovenstaande bijdrage, ben ik in staat om nog een wezenlijk nieuw ele ment aan deze gedachtenwisseling toe te voegen. W;j zijn het gelukkig er over eens, dat niets zozeer strijdt met het doel van de Kerk en met het christelijk geloof dan ergernis. Verschil van me ning blijft echter voorlopig bestaan over de vraag of en in hoeverre niet- katholieken zich terecht of ten onrech te ergeren aan toepassing in bepaalde gevallen van ons katholieke huwelijks recht. Mr. K. VAN RIJCKEVORSEL Rjke ondergang bedreigd. In de onmid dellijke noodsituatie valt de eerste vijf tot tien jaar nog veel te verhelpen. Vooral in de randstad-Holland is de ontwikkeling zeer acuut. In Zuid-Hol land is niet alleen in Leiden, Delft en Dordrecht het kernprobleem actueel. Er valt nog veel te redden in plaatsen als Middelharnis. Goeree, Brielle, Hel- levoetsluis, Heenvliet en Geervliet, om er enkele te noemen. Hij vond intussen voor de ideeën van de bond een gun-, stige gezindheid bij grote lichamen zo als de Zuiderzeewerken en de plano logische diensten, maar ook bij de lei ding van de cultuurtechnische dienst van de ruil- en verkavelingscommis- sies toont men bereidheid tot mede werking. Er zijn van die zijde uiteraard geen initiatieven te verwachten, aldus prof. Ozinga. die voor het oplossen van de problemen een sociale rijksdienst wen selijk acht. De bond. zo zei hij, ver heugt zich over de nieuwe actieve en competente leiding van Monumenten zorg. Hij meende dat de bond de aan dacht van de overheid voor de proble men nog meer moet wekken, maar ook dat hij baar moet secunderen door het draagvlak te vergroten, door een weloverwogen deskundige propaganda. Hjj noemde het ledental van de lande lijke organisatie, thans ongeveer 800, hoogst onbevredigend. Hij memoreer de het krachtig stellingnemen van de bond tegen de dempingsplannen van Alkmaar, de succesvolle actie voor behoud van het poortgebouw van het voormalig si0t. Honselersdijk en enkele andere activiteiten. Burgemeester Moolendijk lichtte de vergadering voor over de restauratie in Amersfoort en zei, dat men bij krot opruiming altijd moet denken aan de schaal van de oude binnenstad. Hij had weinig goede woorden over voor de steden, waar men alles doet om de toren goed in orde te houden, maar waar men overigens de kleinere monu menten laat beschimmelen. Het is Amersfoort er juist om begonnen die kleine monumenten dienstbaar aan de gemeenschap te maken hetzij als woon-, hetzij als utiliteitsruimte Advertentie Vin suisse Bewindvoerders van de N.V. scheeps werf Kampen, die enige tijd geleden failliet werd verklaard wegens een schuldenlast van een miljoen gulden, zijn er toe moeten overgaan aan zeven tig werknemers, dat is nagenoeg het gehele personeel, ontslag aan te zeggen. Aan twintig persorteelsleden is verzocht de werkzaamheden nog enige tijd voort te zetten, totdat de laatste opdracht is afgewerkt. De bewindvoerders deelden mee, dat de werf na afwerking van de laatste opdracht in augustus zal worden geli quideerd. Dit ontslag houdt verband met het feit, dat steeds meer werk nemers als gevolg van de onzekerheid rond de werf, hun ontslag namen en elders werk zochten. Zodoende kwam de werf steeds meer zonder personeel Bewindvoerders hebben, omdat tot nu toe geen aannemelijk bod op de werf werd gedaan, tot liquidatie besloten. In handen van de hoofdaalmoezenier van de internationale Bouworde, de zeereerw. heer Jozef Ghekiere. hebben vijf jonge mannen vier Nederlan ders en een Belg tijdens een dooi de hoofdaalmoezenier gecelebreerde avondmis de plechtige belofte afge legd, zich voor minstens een jaar ter beschikking te stellen van de Bouworde om edelmoedig en zonder loon te werken op hun door de Bouworde toegewezen objecten. Daarmede heeft het technisch instituut van de Bouwor de, T.I.B.O., thans officieel gestalte ge kregen. De vijf jonge bouwgezellen hebben onmiddellijk speciale techni sche opdrachten ontvangen. Een hun ner blijft ter beschikking van de Bouworde in Nederland en de anderen worden ingezet in bouwkampen in Italië, Oostenrijk en Frankrijk. De omzet van groente-conserven is in ons land geweldig toegenomen. De laatste twintig jaar is hjj verdubbeld en daardoor is het conservenverbruik gestegen tot 20 procent van de totale groentenconsumpttie. Bij de conserven- industrie is vooral vraag naar augur ken. bonen, doperwten, penen, prei, sel derij en spinazie. Van de verse groen ten zijn bij de consument bijzonder po pulair geworden bloemkool, komkom mers, prei, sla, spruiten, tomaten, uien en witlof en de vraag neemt nog voortdurend toe. Minder gewild worden verse bonen, spruitkool, kroten, penen en verse spinazie. Dit zei de directeur van bet proefstation voor de groente teelt in de volle grond, dr. ir. J. Sneep, te Zwolle tijdens de tweedaagse jaarvergadering en reünie van de ver eniging voor de teelt van en de handel in tuin- en bloemzaden. In zijn inleiding belichtte spreker de talrijke verschuivingen in de groente teelt. Van de vele oorzaken van deze verschuivingen noemde hij het wegva gen van de groenteteelt door stadsuit breiding, het groeiend aantal consu menten, het steeds stijgend groente ver bruik per hoofd, de verruiming van het afzetgebied door betere transportmoge lijkheden. vruchtwisselingsmoeilijkhe- den, en het terugdringen van het plat- glas via staand glas naar gestookt glas. Voorts is de groenteteelt de laatste tien jaar in sommige delen van het land uitgebreid, in andere streken daar entegen ingekrompen. Ook de grotere vermogensbehoefte van het moderne bedrijf, onder andere in verband met de toenemende mechanisatie, heeft grote invloed op de verschuivingen. Tal van bedrijven schakelen over op de bloembollenteelt, glasteelt of bloem- misterij. De heer Sneep zei een steeds grotere specialisatie te verwachten. In de particuliere sector gaan steeds meer mensen zich toeleggen op de bloemen teelt, daar de eigen groenteteelt de kosten en moeite nauwelijks meer loont, aldus spreker. kloosterhabijt droeg, is kortgeleden op geheven. Haar taak vinden de nonnen van Bethanië op zeer uiteenlopende aposto- laatsterreinen. In Nederland door maat schappelijk werk of door een clubhuis, waar kinderen of jeugdigen begrip vin den voor hun kleine en grote noden. Zij kunnen iets van de Kerk zichtbaar maken in een echt menselijk gesprek in een onkerkelijk gezin, bij een zieke of alleenstaande, in welfarewerk, als docente voor een jeugdig gehoor of als leidster op het terrein van de zo nodige vrijetijdsbesteding. Aan de meer directe geloofsverkon diging door oriënterende gesprekken, contactavonden, onderricht en doop- voorbereiding werken Vrouwen van Bethanië in Amsterdam, Utrecht, Lei den, Rotterdam-zuid, Groningen en Wenen. In Bilthoven zorgt het Zonne huis voor retraites voor niet-katholie ken, voordrachten, liturgische vieringen. In drie steden: Amsterdam, Utrecht en Leiden organiseert Bethanië sinds jaren een z.g. Apostolisch Instituut, waar jonge katholieken in een tweejarige cursus worden gevormd voor de ont moeting met andersdenkenden. In Wenen werken de Vrouwen van Betha nië in een eigen clubhuis aan Wipplin- gerstrasse. in bedrijfsscholen, paedago- gische milieux en ziekenhuizen. Rome kent een heel eigen apostolaat. Daar staan de Vrouwen van Bethanië in de Foyer Unitas ten dienste van de niet-katholieke bezoekers en leiden hen rond in de vroeg-christelijke heilig dommen. Het Gezelschap geeft een tweemaandelijks tijdschriftje uit, dat „Bethanië" heet. Tijdens de buitengewone algemene ledenvergadering zaterdagmorgen is de heer D. A. van Houte, die tien jaar voor zitter is geweest van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tand heelkunde wegens zijn zeer grote ver diensten jegens de Maatschappij tot ere-lid benoemd. De heer Van Houte oefent in Rotterdam zijn tandartsprac- tijk uit, en maakt deel uit van de Rotter damse gemeenteraad als lid van de VVD-fractie. 462 personen zijn deze week gestorven gedurende een pelgrimstocht naar de heilige stad Mekka in Saoedi-Arabië. volgens betrouwbare berichten, die UPI in Cairo heeft ontvangen. De regering van Saoedi-Arabië schrijft die sterfge vallen toe aan: zonnesteek, hoge leeftijd en slechte gezondheid van de pelgrims. Door de rechter-commissaris te Utrecht is ingesloten de directeur van het bijkantoor van de Rotterdamse Bankvereniging te Woerden. Hij wordt ervan verdacht een bedrag van f 20 25.000 te hebben verduisterd ten nadele van iemand, die bij de Rotterdamse Bankvereniging een rekening heeft lo pen en voor wie hij privé de boeken bijhield. De fraude kwam bij een con trole aan het licht. Op het kruispunt Amersfoortseweg- Meervelderweg is vrijdagmiddag om streeks twee uur een aanrijding ge schied tussen twee personenauto's, af komstig uit Den Haag en Bussum. De personenauto uit Den Haag, bestuurd door mevrouw W, J. L.-S. verleende op dit kruispunt geen voorrang aan de uit Bussum afkomstige wagen. Het ge volg was dat de wagens met een enor me klap op elkaar reden, waardoor de vijf inzittenden van de uit Den Haag afkomstige auto allen op de weg wer den geslingerd. Daarbij liep de 40-~jarige mej. M. S. een schedelbasisfractuur op en de 53-jarige mevr. C. A. de W. zware inwendige kneuzingen en diver se beenbreuken. Zij werden, samen met de drie andere inzittenden, die lichte verwondingen kregen, ter verpleging in het Julianaziekenhuis in Apeldoorn opgenomen. De bestuurder van de uit Bussum afkomstige wagen kwam met de schrik vrij. De beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. De vice-president van Hilton inter national, Curt Strand, heeft naar aan leiding van de stemming in de Tweede Kamer verklaard dat de Hilton-hotels in Amsterdam en Rotterdam in juni 1961 gereed zullen zijn. Elk hotel heeft 280 kamers. De bouwkosten zullen ongeveer 20 miljoen gulden bedragen. Curt Strand die momenteel in West-Berlijn verblijft, vertrekt tegen het einde van het jaar naar Nederland. Hij deelde voorts mede dat de Engelse regering toestemming heeft verleend voor de bouw van een hotel met 500 kamers in Londen. Zaterdag 27 juni zal mgr. Mathias Brans O.F.M.Cap. in de kloosterkapel van de Paters Montfortanen te Oirschot de H. Priesterwijding toedienen aan frater Helmut Drove van de Sociëteit der paters Montfortanen. Woensdag zal mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, geen audiëntie verlenen. Vrijdagmiddag is aan boord van het vliegkampschip Karei Doorman het commando over smaldeel V overgedra gen. De aftredende commandant, com mandeur A. van Karnebeek, die tot schout-bij-nacht is bevorderd, droeg daarbij zijn functie over aan de com mandant van de Karei Doorman, kapi tein ter zee H. van Oostrom Soede, die evenwel tijdelijk met de waarneming van het bevel over smaldeel V belast is. Schout-bij-nacht Van Karnebeek zal met ingang van 3 juli worden belast met de functie van vlagofficier perso neel van het ministerie van defensie (marine). r. Anthon van der Horst, die zijn zestigste verjaar dag viert, schuwt de pu bliciteit. Hij is wars van uiterlijk vertoon en heeft er een grote af keer van in het middelpunt van de belangesteling te worden ge plaatst. Nochtans kan het feit van zijn verjaardag nu eenmaal niet onvermeld blijven, want deze musicus behoort tot de meest vooraanstaande Nederlan ders. Zijn faam is niet beperkt tot eigen land, maar ook tot ver over de grenzen doorgedrongen. Dr. Anthon van der Horst werd een jaar voor de eeuw wisseling in Amsterdam gebo ren. Reeds op jeugdige leeftijd trok hem de muziek en de mu ziekbeoefening. Hij studeerde aan het Amsterdamse conserva torium compositie bij Bernard Zweers en piano en orgel bij J. B. C. de Pauw. In 1917 deed hij cum lande eindexamen. En daarmee was de grondslag ge legd voor een eervolle loopbaan die hem zou voeren tot aan de top van het Nederlandse muziek leven. Hij iverd in 1918 leraar aan de Muziekschool in Bussum, later organist van de Engelse Kerk en de Waalse Kerk in Am sterdam en wijdde zich aan een diepgaande studie van de werken van Bach. Voor zover hij er de tijd voor kon vinden trad hij meerdere malen als koordirigent op. In 1936 volgde zijn benoeming tot hoofdleraar orgel aan hetzelfde conservatorium waar hij in zijn jeugd zijn studies was be gonnen. Hij werd organist van de Nederlandse Protestantenbond in Hil versum. In 1955 legde hij deze functie neer. Hij is evenwel nog altijd organist van de Grote Kerk in Naarden. Hij maakte tal van reizen naar het buitenland en gaf orgelconcerten in België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Venezuela en Zwitserland en binnen het verband van het Koninkrijk, ook in de Ned. Antillen en Suriname. Op de Antillen gaf hij een cyclus van orgelconcerten en tevens lezingen, o.a. voor 600 leerlingen van middelbare scholen. Een gebeurtenis voor de bevolking was een orgel concert in een katholieke kerk, waar voor de bisschon speciale toestem ming verleende. De reis naar de West bracht dr. Anthon van der Horst in aanraking met de volksmuziek, die hij voor een belangrijk deel in muziekschrift bracht, wat nog nimmer was gebeurd. Meerdere malen begeleidde dr. Anthon van der Horst bekende solisten als o.a. Aaltje Noordewier-Reddingius, Jo Vincent, Max Kloos en Carel van Leeuwen-Boomkamp, dirigeerde het Concertgebouworkest, het Radio Philharmonisch Orkest, het Utrechts Stedelijk Orkest. Sedert jaren ver leent hij zijn medewerking aan de radio en leidt hij met pianospel de morgenwijdingen in van de V.P.R.O. De meeste muziekliefhebbers kennen hem als de man van de uitvoeringen van de Mattheus Passion die hij meer dan 150 maal dirigeerde. Sedert de dood van Evert Cornells 'in 1931 is hij dan ook dirigent, van de Nederlandse Bachvereniging. In de muziekwereld heeft zijn kort voor de oorlog geschreven sym- phonie in C-majeur grote bekendheid. Men herkende 'hierin de wieester- componist, de man met een oorspronkelijke stijl. Na 1945 componeerde hij een Te Deum voor dubbel koor, soli., groot orkest en orgel. Vele compo- sities voor solo-zang met begeleiding van orgel heeft dr. Van der Horst tevens op zijn naam staan, Zijn vele vrienden en collega's waarderen hem niet alleen om zijn grote muzikale begaafdheid en artistieke inslag het laatste verklaart ook zijn grote interesse voor de architectuur maar bovenal om zijn grote eruditie, buitengewoon scherpe verstand en grote humor. Maar vooral om de mens; die vele talenten van hoofd en hart werden erkend met een reeks van onderscheidingen, zoals het ere-doc- toraat dat de Rijksuniversiteit van Groningen hen verleende in de theolo gie. De gemeente Hilversum eerde deze grote burger met de inschrijving in het Gulden Boek der Gemeente". De talloze vrienden eh ook de jongere musici die veel aan zijn adviezen hebben te danken zullen daar op zijn verjaardag ongetwijfeld uitdrukking aan geven. De omvangrijke stapel post die iedere dag op het adres Sweelincklaan 8 te Hilversum wórdt bezorgd zal wel een tikkeltje zwaarder zijn dan gewoonlijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5