Sportief plakboek Van Dam en Dame 95 paarden in de strijd voor acht koersen Strijd in 250 cc-klasse kan hoogtepunt worden Surtees en andere „ongenaak baren' niet in race van 350 cc. 2-T MOTOR OIL Jan Sweering 50 jaar - Zeven tien nationale titels iri veelzijdige biljartloopbaan - Zonnige strijd in casino - Noden van de sportwereld 34ste TT-races van Assen NIEUW LEVEN BIJ ATLETIEK? Deelname groter dan ooit V B HEET U WELKOM BESTUUR VAN INDISCH TOERISTEN BUREAU ZATERDAG 20 JUNI 1959 W er eldkampioen VOOR TWEETAKT MOTOREN /ffflKIIUUtii 'uiuuuim" vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale doop die bij tweetakt motoren veelvul dig voorkomende lagercor- rosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typen tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van en 1 liter. Keert het getij? H andbalevenement in Nederland abcdefgh. aen sdhijvee Spannend hoofdnummer in Alkmaar Vierlandentoernooi Bridgeploeg wint van Duitsland Tweede testmatch Engeland staat er niet slecht voor Zomercompetitie K.N.Z.B. Kandidaten voor Rome op 12 juli al bekend Pijnlijke nederlaag van Alex Olmedo Indiër Krishnan wint met duidelijke cijfers j CHIO in Parijs EngelandIndië Contractor held in tweede testmatch Alleen Lotz houdt vol op Man Belgische schermploeg Meer „aapjes" in Rome Nederlands cricketteam tegen jubilerend HDVS Ronde Belgisch Limburg Nijmeegse Vierdaagse Detachement uit New York schreef ook in Drie Provinciënrit NOORSE VOETBAL POOL MAAKT GOEDE WINST Bouwbesluit lager onderwijs Jan Sweering wordt morgen 50 jaar. In de biljartsport is dat geen leef tijd om zich oud en „op retour" te gaan voelen. Men mag iets van zijn souplesse en veerkracht kwijtraken, maar ervaring en gemoedsrust zijn juist bij het grillige spel op het groene laken wel zo belangrijk. Toch vindt Sweering het nu tijd worden om zich meer te con centreren op andere zaken dan het glan zende ivoor. Bijvoorbeeld op hotel At lantic in Amsterdam, waarvan hij samen met zijn broer, de bekende internatio nale biljartarbiter Jacob Sweering, de directie voert. Een van Nederlands sterkste spelers uit een jong verleden, een man, die bij grote kampioenschappen tranen in de ogen kon krijgen van pure nervositeit, maar juist dan met ijzeren wil straffe series opbouwde, zal vanavond zijn 50e verjaardag vieren met een paar vrien den, die tientallen malen zijn tegenstan ders waren. Van de Pol zal er zijn en ook de Belg Mons, met wie hij in Bar celona nog eens het Europese kam pioenschap betwistte. Zeventien nationale titels en een we reldkampioenschap zijn de glanzende hoogtepunten in de biljartloopbaan van Sweering. Zijn eerste grote succes her innert hij zich nog als de dag van van daag. Als 22-jarige versloeg hij op de laatste avond van een toernooi in Utrecht Dommering en Van Vliet, spe lers van formaat, die ook daarna nog dikwijls moesten wijken voor de klasse van de jonge Amsterdammer. Domme ring behoorde toen al tot de oude garde, maar Van Vliet was nog in zijn goede tijd. Hij had een veelzeggende bijnaam ,,de honderdduizend of de niet" wegens zijn wisselvallige prestaties, die op kri tieke momenten vaak onder de maat bleven. Toen hij twaalf jaar was greep Jan Sweering al een paar maal in de week naar de keu om op de Middenweg in „oost" de beginselen van het moeilijke spel te leren. Hij had aanleg en ging snel vooruit, gefascineerd door de dar telheid der rode en witte kogels, die zich nauwelijks in een vaste koers lie ten leiden. Die eerste jaren oefende hij meer dan hij later ooit zou doen, wat kenmerkend is voor de instelling van de biljarter Sweering. Ondanks kampioenschappen en internationale wedstrijden, 70 in totaal, bleef hij het spel als een prettige ontspanning zien „voor een paar keer in de week". Se rieuze training en mentale voorberei ding waren tegen zijn principes. „Ge zellig biljarten en in je gewone doen blijven". De eerste „echte" wedstrijd leverde Sweering een tweede plaats op in het kampioenschap derde klas 45/2. „Ik weet het nog precies, ik was toen zeventien en had 5.13 moyenne. Vier jaar later promoveerde hij naar de eerste klas, waarin hij ook meteen de titel behaalde. Het jaar daarop de „hoofdprijs" in Utrecht en sindsdien volgden de successen in snelle regel maat. Aan de vijfkamp om de wereld titel in 1935 bewaart hij aangename her inneringen. „We speelden in een casino met glazen wanden, waardoor de zon zo scherp op het laken scheen, dat je de ballen haast niet kon zien. Ik pro testeerde na een middagpartij en de or- fanisatie besliste: 's nachts overspelen. oen won ik en kwam als kampioen uit de bus." In Berlijn maakte de zon het de biljarters onlangs ook erg moeilijk. Men vond een vrij redelijke oplossing door de ramen te schilderen, maar een geïrriteerde Van de Pol had al kost bare punten verloren. Sweering, die de komende jaren nog hoopt mee te doen aan driebanden- en bandstoten-kampioenschappen, is altijd een speler geweest, die een felle aanval aan een laconieke verdediging paarde. Verdediging: dat wil in het biljartspel Advertentie Advertentie meestal zeggen de toepassing van ca- rotte. Tegen sterker tegenstanders als Van de Pol en Gabriëls, van wie de eerste de generatie na Sweering ver tegenwoordigde, bereikte hjj niet zelden een overwinning door zijn taaie vast houdendheid en onvermoeibare afweer. „Soms zat ik te trilllen op mijn stoel, maar dan dacht ik: Direct is het mjjn beurt en zit gij op deze stoel." De laatste tijd wordt de Nederlandse overheid herhaaldelijk geconfronteerd met de noden van de sportbeweging en bij de lichamelijke opvoeding. Die noden worden gekoppeld aan bepaalde verlangens. De sportbeweging is daar bij niet de enige, die wijst op de taken welke de overheid heeft. Ook de poli tieke partijen maken bepaalde wensen kenbaar, zoals bijvoorbeeld onlangs nog de voorzitter van de KVP, mr. Van Doorn. De laatste „duit in het zak je" is thans gedaan door de onlangs opgerichte Nederlandse Sport Federa tie, welke zich met een loffelijke voort varendheid heeft bezonnen op haar ta ken. In een nota aan het nieuwe kabi net maakt de NSF de balans op van de huidige situatie op het gebied van de sport en de lichamelijke opvoeding en daarin preciseert zij nader hoe ont hutsend groot de achterstand is welke reeds is aangeduid in de eerder ver schenen sportnota van het Neder- landseh Olympisch Comité. In tegenstelling tot de meeste van de tot nu toe geschreven of gesproken woorden over de verhouding overheid- sport, onthoudt de NSF zich van felle kritiek op de overheid wat betreft de tot dusver bestede aandacht aan de sport. De NSF zal dit ongetwijfeld ge daan hebben in het besef, dat de over heid beslist niet alleen en wellicht zelfs niet in de eerste plaats verantwoorde lijk is voor het feit, dat de achterstand volgens de thans gerijpte inzichten bij zonder groot is. Immers nog niet zo heel lang geleden duldde een gezapig dommelende sportwereld nauwelijks enige belangstelling van de overheid voor de sport. Mede daaraan is het te wijten, dat nu gesproken wordt van een zorglijke toestand .Gerechtvaardigd is wel de felle kritiek, die ook thans ge uit wordt t.a.v. de misstanden bij de lichamelijke opvoeding op de scholen. De overheid is hier vele tientallen ja ren schromelijk te kort geschoten in haar wettelijke taak. Niet alleen de over heid, maar ook de volksvertegenwoordi ging is hiervoor aansprakelijk. Intussen ligt er nu het probleem van de sport als vorm van gezonde ontspan ning, vrijetijdsbesteding en, voor talloze jongeren, ook als jeugdbeweging. Al lerwegen groeit het besef, dat de sport voor een brede laag van de bevolking nuttig' en heilzaam kan zijn. Het is daarom te hopen, dat de nota van de NSF de overheid er toe zal brengen om na te gaan hoe zij het doeltreffendst haar taak bij het snel wegwerken van de achterstand kan vervullen. Geïllustreerde brochures en programma's verkrijgbaar op aanvraag bij Uw Reis bureau of Het bestuur van de internationale handbalfederatie heeft vrijdag op zijn vergadering te Wenen besloten, de we reldkampioenschappen handbal voor dames in 1960 te houden in Nederland. Aan Duitsland werden voor 1961 de wereldkampioenschappen zaalhandbal voor heren toegewezen. Ook de volgende maand reeds zal Nederland in het middelpunt van de internationale handbalwereld staan. Van 12 tot 16 juli 1959 wordt namelijk te Wageningen een scheidsrechterscur- sus gehouden, de grootste tot nu toe in de geschiedenis van de internatio nale handbalfederatie, waarop acht tien landen vertegenwoordigd zullen zijn met totaal 52 cursisten. Andermaal weer een paar goed ver zorgde tweezetten. Bij no. 23 bepaalt de witte koning de eerste zet. Verder is het variantenspel rijk aan afwisse ling. In no. 24 ligt, o.i., de sleutelzet niet voor de hand. Het gevaar, om hierbij te verdwalen, is niet denkbeel dig. Onder onze lezers zijn er, die menen, dat een gepend stuk het mat belet. Zulke gevallen deden zich voor in no. 11 en ook in no. 15. Deze mening is onjuist. Als eerste zet in no. 11 ge schiedde 1. Pc6: dreigt 2. T. d4 mat. Nu kan zwart spelen 1P a7c6: hierdoor wordt T d4mat niet verhin derd. Het Pc6 wordt gepend door L a8. Probleem no. 23 P. A. v. d. Kraan, Den Haag Eerste plaatsing mat in twee zetten Zo treft men in no. 15 tweemaal een dubbele penning aan. Na 1. P f8, K d81 2. de8: (Dmat), P d6 kan niet ge bruikt worden wegens de T op dl en P f6 wegens de dame. Na 1K f8: verandert de situatie, hier volgt nu 2. £e8: (Dmat) P f6 wordt door T fl! en P d6 door L a3 gepend. Twee interes sante matstellingen Probleem no. 24 L. C. Willemsens, Utrecht Eerste plaatsing mat in twee zetten '"""li PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 3331 van J. Fakkeldij te Amsterdam. Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 juli a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 3324 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt naar: 24, 31, 2722, 18, 10, 38—33, 41. 1, 34, 40, 10 en wint. De stand doet aan een fantasieprobleem denken, de ontleding is vrij moeilijk maar fraai. Als geheel een zeer goed geslaagd pro bleem. De prijs over de maand april is na loting gewonnen door de heer Th. A. Rome.vn te Rotterdam. De f 5.zijn inmiddels verzonden! DE ZOMER-SERIE Traditiegetrouw brengen we bij de aan vang van een nieuw jaargetijde weer. een extra serie problemen voor de lief hebbers. In verband met het seizoen, de vakanties enz., kozen we een aantal vraagstukken van het lichtere genre, stukjes, die zich tamelijk gemakkelijk laten oplossen. We hebben daartoe een greep gedaan uit het wertt van onze Tilburgse problemist H. J. H. W. Vrin- ten en twijfelen er niet aan of de op lossers zullen er plezier aan beleven. Als prijzen voor het inzenden van de meeste oplossingen, zowel auteurs als bijoplossingen, gelden: le prijs f 7.50, 2-3 prijs f 5.00 en 3e prijs f 2.50. No. 1. Zw. 8 st. op 8, 9, 10, 18, 19, 29. 31, 36. Wit 8 St. op 25. 27, 28, 38, 42. 43, 44, 46. No. 2. Zw. 9 st. op 9, 12, 20, 22, 24, 27, 29 30, 34. Wit 0 st. op 31, 37/39, 42/46. No. 3. Zw. 8 st. op 12, 13. 21, 23, 24, 27, 35, 36. Wit 8 st. op 33, 37, 38, 40, 42, 46, 50. Probleemoplossingen. No. 17. J. Hartong. Opl. 1. Td2—d3 enz. No. 18. W Verbon. Opl. 1. L c5b6 dreiging 2. Dc2c5mat. Wat deze rubriek betreft te zenden aan onderstaand adres: P. A. Koets- heid, Huize St. Bernardus, Sassenheim. No. 4. Zw. 7 st. op 9, 13, 16, 19, 22, 24, 30. Wit 7 st. op 21, 26, 33, 35, 36, 38, 42. No. 5. Zw. 10 st. op U/14, 17, 19, 20, 21, 29, 35. Wit 10 st. op 25, 28, 36/38, 40, 42/44, 47. No. 6. Zw. 11 St. op 5, 8, 13, 18, 20, 21, 28, 31, 35, 36, 42. Wit 11 st. op 15. 19. 24. 29, 38, 39, 44, 46, 47, 49, 50. No. 7. Zw. 8 st. op 9, 14, 17, 18, 19, 23, 26, 28. Wit 8 st .op 25, 30. 31, 34, 37. 39, 40, 44. No. 8. Zw. 9 St. op 8, 9, 10, 12. 16, 20, 25 26, 30. Wit 9 St. op 22, 23. 27, 31/34, 37, 38. No. 0. Zw. 9 st. op 8, 9, 10, 17. 18, 19, 22, 26, 36. Wit 11 st. op 25. 28, 30, 33. 37/43. No. 10. Zw. 10 St. op 9, 10, 12. 15, 17, 22, 26, 27, 35, 36. Wit 10 st. op 16, 24, 28. 29, 33, 39, 41, 45, 49, 50. Voor alle vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 augustus a.s. Men gelieve deze liefst alle tegelijk en op een apart vei papier te zenden met duidelijke ver melding van naam en adres van de in zender. Aangezien deze serie nu eens niet zo lastig is, hebben ook de beginners een goede kans om een aardige prijs te win nen; we verwachten dan ook een stroom van oplossingen. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 571 van P. J. Eype te Haarlem. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 570 en 571 kunnen tege lijk ingezonden worden tot 1 juli a.s. OPLOSSING van No. 568 van A. v. d. Stoep te Poortugaal. 11—7; 1X12 22X11. 6X17, 28—22, 17X28, 26X30, 25x43, 49x38, 28x39, 38—33, 39x28, 4238 en wint. Een heel leuk stukje met een verrassende ont- xnoping. Jammer is het dat wit ln de aanvangsstand positioneel reeds vrijwel gewonnen staat. Bezoekt nu de pracht va" het over weldigende Oosten en geniet van modem comfort. Reizen in India is gemakkelijk, efficiënt en koel, door air-conditioned vliegtuigen, treinen en hotels. Komt en ziet dit nieuwste oude land. 28 Cockspur Street, London, S.W 1. England (Van onze verslaggever) „In de 250 cc-klasse is de beer los gebroken. Daar gaan verschrikkelijke dingen gebeuren". Deze opwindende woorden sprak donderdag Piet Nortier, Nederlands kenner nr. 1 op het gebied van auto- en motorraces. Voor hem lagen de lijsten van deelnemers aan de internationale TT-motorraces, die zaterdag 27 juni voor de 84ste keer op het circuit van Assen worden verreden. Zoals ieder jaar zuilen weer vele dui zenden de tocht naar de Drentse hoofd stad maken en zü zullen er met eigen ogen kunnen aanschouwen, dat John Surtees, de Londense teddy-boy. met zijn „zwaargewicht" MV nog altijd aan de top staat van de wereldranglijst. De grote strijd moet men volgens Piet Nor- tier dan ook echt niet verwachten in de zwaarste klasse, maar in de 250 cc- race. Daar ondervindt de MV scherpe concurrentie van het Duitse supermerk MZ, dat voor een spectaculair motor- geweld kan zorgen. Op de vier MZ's die in deze klasse notabene de ouverture van het pro gramma uitkomen, zitten niemand minder dan de felle Zwitser Luigi Ta- veri en zijn strijdvaardige Duitse col lega's Deg'ner, Fügner en Musiol. Deze lieden kunnen uitstekend met de gas- handles overweg en staan in het boch tenwerk hun mannetje. Gevaar voor Ubiani, Provini en Venturi. de grote drie van MV. dreigt ook van de kant van Morini, die cracks ais Mendogni en Liberati naar Assen stuurt. In de 125 cc-klasse krijgen de Ita liaanse grootmeesters Ubiani en Pro vini het wellicht iets gemakkelijker, maar zij zullen toch de kracht van bijv. een Mike Hailwood op Ducati niet mogen onderschatten. Dit Engelse rij keluiszoontje, dat met uitstekend mate riaal aan de start verschijnt, kent het klappen van de zweep door en door en zal de twee machtige Italianen zo veel mogelijk dwars zitten. John Surtees start alleen in de 500 cc-race, die hij als alles normaal ver loopt met ruim verschil gaat winnen. John is nu eenmaal de beste en met zijn gierende vier-cylinder MV niet bij te houden. De attractie van deze race ligt dan ook op het tweede plan, waar mannen als Duke. Brown. Anderson en de veteraan Cavanagh met elkaar de degens kruisen. In de 350 cc-race wordt gereden vol gens formule I, hetgeen betekent, dat er geen fabrieksmerken mogen mee doen. Dus géén vier-cylinders van MV en dus géén Surtees of Hartle, maar wél meer mogelijkheden. Anderson, Brown en Hoeking op Norton zijn hier de favorieten. De race in de zijspanklas- se wordt een gevecht tussen de grim mige Zwitser Camathias en de stugge Duitser Schneider, die het elkaar in de strijd om het wereldkampioenschap bij zonder moeilijk maken. Wat de Nederlandse deelname be treft heeft de KNMV zeer streng ge selecteerd en zal er eventueel ook op (Van onze paardesportmedewerker) Voor de acht koersen zijn zondag te Alkmaar 95 paarden ingeschreven. Het programma vermeldt een koers voor de tweejarige debutanten, een goed be zet amateur-nummer, en een over de lange afstand van 2720 m, terwijl in het hoofdnummer, de Talismanprijs, Theo Messidor en Double Six M. voor de start linten zullen verschijnen. Van deze twee de winnaar aan te wijzen is moeilijk. Théo Messidor is in grootse vorm, maar daar staat tegen over dat Double Six M. de baan met haar scherpe bochten beter ligt. Tegen deze cracks zal het kleine veld het niet kunnen volhouden. Wellicht zal Pelikan S. nog de meeste tegenstand bieden. De tweejarigen debutanten in de Miz- zi Schindlerprijs en het wordt dus een open nummer; van Yec en Yvonne gaan goede geruchten over hun condi tie. In de Amazoneprijs staat Victor Ema nuel gunstig geplaatst en dat geeft Not- telmarr een eerste kans. Terraise en Troubadour komen voor de plaatsgel den in aanmerking. Met 9 inschrijvin gen is de amateurkoers goed bezet. Vivant Hollandia zal vermoedelijk wel de sterkste blijken. Concurrentie kan ko men van Son ja Bel win en Tabor Har vester D. vingen, Xina S, Wendola, Willy Z. Moulin Rougeprijs 2040 m. 9 inschrij vingen, Woudduif S, X Pluto, Xylon S. Mizzi Schindlerprijs 1380 m. 12 in schrijvingen, Yec, Yvonne, Yesty Ha nover. Dutch Evernprijs 2040 m 16 inschrij vingen. Vulture S, Vuurvink S, Uil. Zoete Fransjesprijs 2360 m 13 in schrijvingen. Triton Erebus, Toren valk S, Vite Hollandia. Amazoneprijs 2720 m 13 inschrijvin gen. Victor Emanuel, Terraise, Trou badour. Elephantprijs (amateurs) 2040 m. 9 inschrijvingen. Vivant Hollandia, Sonja Belwin, Ta bor Harvester D. Talismanprijs: 2360 m 6 inschrijvin gen. Double Six M, Théo Messidor, Pelikaan S. de trainingsritten nog geschift worden. Voorlopig zijn de volgende renners ge noteerd; 500 cc.: Anton EIbersen op BMW; 350 cc: Jan Huberts, Joop Vo gelzang, Martin van Son en Paul Vis, allen op Norton; 250 cc.: Leen Hoppe- zak op NSU; 125 cc.: Caspar Swart, Henk van Marle op Ducati, en Han Leenheer op Mondial; in de zijspan- klasse Harmen van der Wal en Leen Munninghoff, beiden op Norton. Nederland is het vierianden-bridge- toernooi in Scheveningen goed begon nen door met 4-2 van Duitsland te winnen. Bij de pauze stond het nog met 13-17 matchpunten achter, doch uit stekend spel in de tweede helft bracht Nederland vier van de zes te behalen competitiepunteij. In de tweede wedstrijd wonnen de uitstekend spelende Belgen met 6-0 van de falende Britten. De stand na de eerste dag is nu: 1. België 6 pnt.; 2. Nederland 4 pnt.; 3. Duitsland 2 pnt.; 4. Engeland 0 pnt. Op do eerste speeldag kwamen de volgende paren uit: Nederland-Duits- land. Boender-Lengyel (Ned.) tegen Von Dewitz-Rachwaiskl (Dtsl). Enge- land-België: de dames Rixi Markus- Fritzi Gordon (Eng.) tegen Finkelstein- Duchateau (Belg). De strijd op de tweede dag van de tweede testmatch EngelandIndië ge speeld op Lord's, verliep met wisselen de kansen. Maar toen de stumps ge trokken werden stonden de bezoekers er niet al te best voor. Zij waren zeer goed begonnen door zes Engelse wic kets te nemen voor 80, in antwoord op hun eigen totaal van 168, maar ver slapten toen, zodat Engeland op 226 kon komen. Voor dit prachtige herstel van de Engelsen - waren Ken Barring ton en 3rian Statham verantwoorde lijk. Barrington scoorde 80 (10 vieren) en Statham 38 in een stand van 84 voor het 8e wicket. De gasten stonden dus 58 achter op de eerste innings. Voor de tweede maal aan bat verlo ren zij vier wickets voor slechts 42. Maar ook hier volgde een herstel en aan het einde van de dag stonden zij 50 runs voor met zes wickets in han den. De medium pace bowlers Rema- kant Desai en Surendra Nath namen onderscheidenlijk 5 wickets voor 89 runs en 3 voor 46. Aardbeienprijs2040 m. 18 inschrjj- De uitslagen van de vrijdagavond voor de zomercompetitie van de KNZB gespeelde waterpolowedstrijden zijn: heren: hoofdklasse; AZPCDe Robben 7-2, Neptunus (Arnhem)HZPC 3-10. Eerste klasse A: RotterdamHVGb 4-2; C: ZwemlustNeptunus (Amersfoort) 4-3. (Van een verslaggever) Een reeks van korte showprogramma's waarop uitsluitend de topfiguren van de Nederlandse atletiekwereld aan de start verschijnen, en waarin zij telkens een aantal prominente buitenlandse tegen- seizoen twee vliegen wil vangen. De eerste is het zo goed mogelijk voorbe reiden van het handjevol atleten, dat in aanmerking komt voor het deelne men aan dt Olympische Spelen te Ro me. De tweede is het stimuleren van de publieke belangstelling, hetgeen, zo beseft men, alleen kan gebeuren als men de toeschouwers telkens weer top prestaties kan beloven, standers zullen ontmoeten; dat is de p Met aan het hoofd de voorzitter van klap, waarmee de technische leiding van de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie met ingang van het volgende Alex Olmedo, de Peruaan met de Amerikaanse „tennisnationaliteit", heeft vrijdag een grote teleurstelling moeten verwerken in het toernooi van de Queens club om de Londense open kampioenschappen. De grote favoriet voor Wimbledon, en ook als no. 1 ge plaatst, werd in de halve eindstrijd na melijk met duidelijke cijfers verslagen door de Indiër Ramanathan Krishnan: 8-6. 6-1. Met Krishnan plaatste zich in de finale de Australiër Neale Fraser, die zijn landgenoot Gorman met 6-4 6-3 versloeg. De eindstrijd in het daipes-enkelspel zal gaan tussen de Mexicaanse Yola Ra mirez en de Belgische Christiane Mer- celis, van wie laatstgenoemde gemak kelijk tot de finale doordrong, doordat haar tegenstandster, de Italiaanse Lea Pericoli, in de tweede set door een voet blessure de strijd moest staken. Mej. Mercelis leidde op dat moment met 6-1, 3-0. Mej. Ramirez versloeg in de ande- re halve finale mej. Ruia Morrison j (Nieuw-Zeeland) met 4-6, 6-3, 6-4. De I Denen Nielsen en Jorgen Ulrich bereik- j ten de finale van het heren dubbelspel door een overwinning met 6-4 4-6 7-5 j op de Amerikanen Frost en Mulloy. Op de zesde dag van het internatio nale concours hlppique te Parijs werd er niet gesprongen voor het Europees kampioenschap. Wel werden vrijdag enkele belangrijke nummers van het CHIO verwerkt. Luitenant kolonel Max Fesson zorgde voor een Frans succes door de prijs van de kampioenen, een afvalspringconcours, op zijn naam te brengen na een spannende finale met Zweedsj kapitein Burman. Hans Gun- ther Winkler en de Italiaan Piero d'In- zeo deelden de eerste plaats in de prijs van de Are de Triomphe, een soort barrièrespringen. In de vierde en laat ste barrage kwamen beiden nog fout loos rond. De Amerikaan Frank Cha- pot maakte vier fouten en werd hier door derde. Nari Contractor, de linkshandige ope- nings-batsman van Indië, is de held van de tweede testmatch tussen Engeland en Indië, die donderdag op Lords in Lon den begon. Hoewel Contractor in het begin van zijn innings door een hoog- opkomende bal werd geraakt en een rib brak, was hij top-scorer van zijn team. In de vier uur dat hij aan bat stond scoorde Contractor 81 runs en maakte daardoor dat het eerste inningstotaal van Indië tenminste nog een enigszins redelijk aanzien kreeg. De ploeg was all out voor 168 runs. Contractor scoorde een zes en negen vieren. Zelfs slaagden de bowlers uit Indië erin de strijd met geheel open te houden, door daarna drie Engelse top-wickets te nemen voor 50 runs. De meest succesvolle Engelse bow ler was Tom Greenhough, de 27-jarige leg-spinner van Lancashire, die in 16 overs vijf wickets nam voor 35 runs. Van de vier Nederlanders die vrij dag startten in een 180 km lange wie lerwedstrijd voor amateurs over drie ronden op het eiland Man, haalde al leen de Limburger Lotz de finish. Hij werd als achttiende geklasseerd met een achterstand van ruim dertien mi nuten op de winnaar, de Londenaar Hinds. Marinus verdween in de eerste ronde uit de strijd door een valpartij welke Voor hem dubbel pech betekende, want hij verloor hierbij zijn gouden polshor loge. Voor Verstraeten en Knoops brak de wedstrijd eveneens abrupt af. Zü raakten het parcours kwijt en ofschoon zij het na enige kilometers weer von den, had dit diskwalificatie tot gevolg. Uitslag was: 1, Hinds (GB). 4.56.42; 2. Bradley (GB). z.t.; 3. Boudon (Fr), z.t.; 4. Van Eckhout (Belg), z.t.; 5. Schur (O.Did); 6. Baquet(Belg). De Belgische ploeg, bestaande uit Van Eckhout, Baquet eri Buyser legde beslag op de teamprüs. De Belgische schermbond heeft de volgende afvaardiginr samengesteld voor het Benelux kampioenschap dat a.s. zondag op de KMA in Breda ge houden wordt: Floret dames; mej. Ap- part, mej. Wallet en mej. Melchers. Reserve mevr. Snaecken. Floret heren: Verhalle, Delhem, Maurcot. Reserve Holvoet. Degen: Appart, Vandendries- sche, Symskens. Reserve Celen. Sabel: Vanderauwera, Van Baelen, Alexandre. Reserve is Pelt. Ondanks de grote verkeersproble men heeft de gemeenteraad van Rome besloten om het aantal „Boti- celle"-rijtuigen, die men in Araster dam „aapjes" zou noemen, van 124 uit te breiden tot 150. Men voorziet tijdens de Olympische Spelen veel belangstelling voor deze toeristische attractie en acht het gewenst de vreemdeling tegemoet te komen, al klaagt de politie steen en been. Na stopper Weustink heeft thans ook doelman Jan van der Wint van Sport club Enschede het bestuur van zijn ver eniging verzocht hem op de transfer- lijst te plaatsen. de nationale technische commissie, Frans Jutte, de voorzitter van de trai ningsorganisatiecommissie, Jan Blan- kers, en de befaamde coach Piet Kor- ver wil de KNAU trachten de atletiek in Nederland nieuw leven in te blazen. Een uitgebreid werkschema is opgesteld en de hoop is nu, nadat de Olympische spelen van Rome als springplank ge fungeerd hebben, dat tegen de tijd van de Europese kampioenschappen in 1962 vastgesteld kan worden dat de glorie van de Nederlandse atletiek zal herle ven. De pogingen, die men thans in het werk wil stellen om het doel te be reiken, zijn veelbelovend. In het kort komen de plannen voor de naaste toe komst neer op: a. Het vormen van een kleine top op Olympisch niveau. Een groep van „waarschijnlüken" voor Rome wordt na de kampioenschappen van 12 juli aan staande reeds aangewezen. b. Het samenstellen van een tweede groep, de „mogeiijken", waarin vooral de jeugd een belangrijke plaats zal in nemen. c. Het, geven van een uitgebreide voorlichting aan de clubtrainers, waar door zü omgevormd kunnen worden tot goede technische leiders. Ter gelegenheid van zijn 75-jarig be staan zal Hermes DVS zaterdag 27 ju ni te Schiedam een wedstrijd spelen te gen het KNCB-elftal, dat als volgt ls samengesteld: Terwlel (VOC) aanvoer der, Ingelse (Quick-N) wicketkeeper. De Baare (AAC), Van Arkel (HCC), De Beus (HOC), Borani (Cparta), Van den Bosch (HCC), Oosterholt (Excelsior), Scheffer (PW), Van Weelde (VOC) en Vriens (HCC). Donderdag 2 juli zal op het terrein van ACC te Amsterdam een wedstrijd worden gespeeld tussen een team van de Eastcote CC en een elftal van de KNCB. Het Nederlandse team zal be staan uit de volgende spelers: Van Ar kel (HCC) aanvoerder, Van Eek (Quick Hg), wicketkeeper, Burki (Quick-N), Klax-enbeek (Union), Meyers (Sparta), Mulder (HBS), Onstein en De Ruig (beiden Rood en Wit), Raayen (VRA), RÜkens (HCC) en Stroink (PW). De Belg Heuvelmans heeft de eerste rit van de Ronde van Belgisch Lim burg voor amateurs, wa iraan ook een Nederlandse ploeg deelneemt, gewon nen. Hü legde de 162 kilometer van Hasselt naar Meeuwen af in 4 uur 11 min. 26 sec. De best geplaatste Neder lander was Harry Kisters, die als twaalfde werd geklasseerd met een achterstand van 3 min. 48 sec. op de winnaar De uitslag: 1. Heuvelmans, 162 kmin 4.11.26; 2. Verlinden: 3. Claes; 4. van Hooi; 5. Mangelschots, allen dezelfde tüd. De plaatsingen van de Nederlanders: 12. Kisters, op 3.48; 14. Brunenberg, op 3.48; 16. Doek, op 4.52; 46. Nijsten, op 12.15. (Van onze correspondent) De belangstelling voor de 43ste inter nationale Vierdaagse, die in de week van 19 tot 25 juli wordt gehouden, over treft opnieuw die van voorgaande jaren. Hoewel de marsleiding heeft besloten om de inschrijving on verbiddei jjk op 1 juli te sluiten, ziet het er a! naar uit. dat het aantal deelnemers groter zal zijn dan vorig jaar en dus de tienduizend ver zal overschrijden. Ook de belangstelling van het buiten land vertoont een stijgende lijn. Reeds meer dan 2000 Engelsen in hoofd zaak militairen hebben voor de mar sen ingeschreven. Traditiegetrouw komt ook weer een detachement van de Me tropolitan Police uit Londen naar Nij megen. Voorts hebben veel Zwitsers en Belgen ingeschreven. De Duitse Bundeswehr zal vertegen woordigd worden door drie officieren, 48 onderofficieren en manschappen. De favorieten van iedere Vierdaagse, de Is raëliërs, komen met 39 militairen van wie 15 meisjes, die in april van dit jaar met succes de Vierdaagse ln Israël heb ben gelopen. Deze Israëlische wandel- mars is geboren in navolging van de Nijmeegse. Onder de deelnemers bevinden zich voorts Noren, Oostenrijkers en Ameri kanen. Voor het eerst in de geschiedenis van de Vierdaagse zal een detachement uit New York aan de marsen deelnemen, terwijl ook het NATO-hoofdkwartier uit Fontainebleau een afvaardiging stuurt. Uniek is ook de inschrijving van twee Engelse priesterstudenten, Cazaly en Murry, die besloten hebben om aan de marsen deel te nemen. In Nijmegen zijr inmiddels de voor bereidingen reeds in volle gang om het grote Vierdaagse-leger te kunnen huis vesten. Op maandagavond 20 juli wordt in het Goffertstadion weer de traditio nele vlaggenparade gehouden. De vol gende ochtend gaan de wandelaars dan op pad voor de eerste etappe. De controleurs waren ln de meer derheid. Maar liefst 120 officials van de RAC-Noord hebben vrijdagnacht in een bijna verblindend maanlicht de vqfenvijftig deelnemers van de tiende Drie provinciërit gecontroleerd. Het aantal inschrpvers voor deze jubileum- rit was wat teleurstellend slechts 21 a-klassers en 34 rijders in de b; kalsse waren ditmaal van de partij doch verder zag alles er prima uit toen de heer H. Kooij om een minuut over negen in Meppel de eerste wa gen. de Peugeot 103 van het kampi- oenspaar Ru Dee-J. Quant liet vertrek ken. Het was direct al raak. Nadat am per 32 kilometer op de ingetekende lichtdruk was gereden werd Havelte bereikt. Met grote spitsvondigheid had den de organisatoren hier op nog geen vüf kilometer een viertal controlepos ten uitgezet. Gemakkelijk werd het ook daarna niet, want 17 kilometer verder in het vriendelijke Dwingelo moest de controlekaart alweer viermaal worden getoond. En ook daarna kregen de rü' ders het echt niet cadeau. Toen na 250 kilometer en na 56 controles Groningen werd bereikt waar een rust van anderhalf uur was geprojecteerd, waren de „coureurs" dan ook beslist aan de noodzakelijke ontspanning toe- De grootste belangstelling was ditmaal voor de kleinste auto. De nieuwe DAF die deze jubileum Drie Provinciënrit had gekozen om te debuteren in wed- strü'den, van het Groningse echtpaar Bos, vormde steeds weer het middel punt der belangstelling bü de vele con troleposten. Na een rust van anderhalf uur werd het gevecht tegen de slaap weer voort gezet. Vla Haren, Zuid-Laren, Wester- bork. Zweelo werd koers gezet naaf de finisr in Emmen, die in de vroeg® ochtend werd bereikt. De Noorse voetbalpool, die een staats monopolie is, zal zijn winst van 8,8 mü' joon kronen verdelen over 231 sportor ganisaties en aanverwante instituten irl 191 Noorse gemeenten. Men had eerder reeds een even groot bedrag ter beschik king gesteld van culturele en weten schappelijke doeleinden. In staatsblad 200 is gepubliceerd een konlnklük besluit tot uitvoering van artikel 6 der lager-onderwüswet 19* (bouwbesluit lager onderwijs). Dit be sluit is een herziening van het bestaan* de. De tekst is daarbij opnieuw vajl gesteld. In het nieuwe besluit zijn hedendaagse inzichten op het geblP" van hygiëne, pedagogiek en techniej: verwerkt. De algemene opzet is gein14 gebleven aan die van de bestaande "K geling, doch het nieuwe besluit beva* ook een complex bepalingen Inzake d® houw en inrichting van gymnastiek!"' kalen. k'in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6