Dagblad voor Schiedam en omstreken Verzoening Erhard- Adenauer? Eerste bemiddelingspoging oogst geen succes mm Vele kleine bosbranden in Drente worden één grote Generaal De Gaulle brengt bezoek aan Italië Eerste officiële buitenlandse reis van Franse president TOENEMENDE SPANNING IN IRAK GEMELD 1/ Op expeditie in Nieuw-Guinea Koopt op tijd uw zekerheid Ook „Paris Match" publiceert een interview Hotel uitgebrand in Noorwegen Levenslang voor vier blanken Kind overleden na mishandeling Regering van Argentinië afgetreden Enorme bosbrand in West-Duitsland Herdenking van Magenta" en „Solferino" In Amsterdam Tramtarieven sterk omhoog Waarschuwing Egyptisch radiostation kondigt ernstige gebeurtenissen 9 aan .Het weer NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Heftige kritiek in CDU-CSU-fi actie Leonard Roggeveen overleden NOG STEEDS: DE DROOGTE Vonnis wekt verbazing in de V.S. Leger met tanks en helikopters in actie Het weer in Europa DINSDAG 23 JUNI 1959 h Negerin aangerand Weinig verandering Aan zee meuwe scmeaamscne courant (Van onze correspondent in Bonn) Onder voorzitterschap van fractie leider dr. Krone - die de laatste we ken haast niets anders heeft gedaan dan tnssen bondskanselier dr. Aden auer en vicekanselier prof. Erhard te bemiddelen - heeft gisteren het fractie bestuur der C.D.U.-C.S.U. zich beraden over de manier, waarop het opnieuw uitgebroken conflict tussen de beide leiders der Westduitse regering en der grootste bondsrepublikeinse party kan worden bijgelegd. Dr. Adenauer heeft een brief aan prof. Erhard geschreven. De inhoud daarvan kent zelfs de frac tieleiding niet. Kennelijk is de inhoud van deze brief voor prof. Erhard - die volledig eerherstel en beëindiging van de tegen hem gerichte campag ne eist als voorwaarde om de functie van minister van economische zaken en waarnemend regeringschef te blij ven bekleden nog geen aanleiding ge weest om de strijdbijl te begraven. De eerste bemiddelingspogingen kunnen dan ook als mislukt worden beschouwd. Bemiddelaar is behalve dr. Krone, ook het bejaarde C.D.U.-bondsdaglid en intimus van de kanselier, de ban kier dr. Robert Pferdmenges. De bemid delingspogingen duren voort. Vandaag komt het Adenauer-Erhard-geschil Voor de 280 man sterke C.D.U.-C.S.U.- iractie. De bemiddelaars hopen de ge moederen dan inmiddels zover te heb ben gekalmeerd, dat het.mogelijk zat zijn om de twistenden aan één tafel byeen te brengen. Gisteren bleven zij Uit elkanders buurt. Prof. Erhard was gistermorgen vroegtijdig met een Duits militair vliegtuig uit Zwitserland terug gekeerd. Hij heeft een causerie-serie onderbroken. Advertentie De meningen in de C.D.U.-C.S.U.- fractie over de ernst van het conflict lopen uiteen. Het woord splitsing is weliswaar gevallen, maar behoeft niet al te serieus te worden opgenomen. Het zou het ginde betekenen van de christendemokratische heerschappij in West-Duitsland. Het is echter al erg ge noeg dat het door dr. Adenauers onbe grijpelijke gedrag zover is gekomen, dat er over splitsing zelfs wordt ge sproken, Öok over de vraag of prof. Erhard er eigenlijk wel verstandig aan zou doen zich nogmaals met de bonds kanselier te verzoenen, lopen de opi nies uit elkaar. De kritiek op de bondskanselier is in de gehele fractie zeer heftig. Ook wanneer dr. Adenauer het grootste gelijk van de wereld zou hebben, heeft men geen goed woord over voor de methoden die hij gebruikt om een geacht man te „kraken". Alles hangt af van de mate van de bekende koppigheid van de kanselier en daartegenover de vastberaden heid van de C.D.U-C.S.U.-fractie om dr. Adenauer te dwingen zijn woor den in te slikken. Deze veldslag zal vandaag in de fractievergadering worden geleverd. De groep vastbe raden „rebellen" is ongeveer 40 man sterk. Inmiddels meldt U.P.I. dat na de „New York Times" nu ook het beken de weekblad „Paris Match" een inter view met Adenauer heeft gepubliceerd, waarin de bondskanselier uitlatingen in de mond worden gelegd, waar Erhard geenszins gelukkig mee zal zyn. Aden auer heeft tegenover de correspondent in Bonn van het Franse blad verklaard besloten te hebben niet als bonds kanselier af te treden, omdat hij er niet zeker van was dat Erhard zyn „politieke opvattingen" zou blyven hul digen. Adenauer legde deze verklaring af toen de conferentie van de „Grote Vier" in Genève nog voortduurde. De internationale situatie had hem tot zijn besluit gebracht, aldus Adenauer. Re acties van Erhard en zijn medestan ders op dit interview zijn nog niet be kend. Het Stalheim-toeristenhotel in het midwesteiijk bergland van Noorwegen, zuidelijk van Gudvangen, is vandaag in de vroege ochtenduren geheel afge brand. Tot dusver zijn er zeven lyken gevonden. Het hotel herbergde 147 gas ten, voornamelijk Amerikaanse toeris ten. Dit melden Reuter en U.P.I. 35 per sonen zijn licht gewond, o.w. een Ne derlandse dame. De brand is vannacht om 3 uur ont dekt en verspreidde zich snel door het houten gebouw. De brandweer stond voor een hopeloze taak, te meer daar het water in dit hooggelegen gebied schaars is. Het Stalheimhotel is behalve bij Angelsaksische ook bij Nederlandse toeristen erg bekend. Het ligt in een prachtig berggebied tussen de Hardan- ger cn de Sognefjord aan de bergspoor- weg van Oslo naar Bergen. In Tallahasse, in de Amerikaanse staat Florida, zijn gisteren vier blan ken veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf wegens het aanranden van een negermeisje. Een jury, die geheel uit blanken bestond, had hen vorige week schuldig bevonden. De jury vroeg echter clementie. Als geen cle mentie gevraagd was zouden zij vol gens de in Florida geldende wetten ter dood zijn veroordeeld. Bij het uitspreken van het vonnis zei rechter W. May Walker tot de vier veroordeelden wier leeftijden variëren van 16 tot 23 jaar, dat hij nooit minder dan doodstraf of levenslange gevange nisstraf had opgelegd wegens aanran ding. De veroordeelden verbleekten bij het uitspreken van het vonnis maar verder toonden zij geen tekenen van emotie. Het vonnis heeft in de V.S. verba zing gewekt. De rechter had de be klaagden ook kunnen veroordelen tot enkele jaren gevangenisstraf. Drie van de verdedigers verklaarden dat z;j niet van plan zijn cegen het von nis in beroep te gaan. De politie te Voorthuizen heeft een 31-jarige machinefabrikant gearres teerd, nadat diens vierjarig zoontje on der verdachte omstandigheden was overleden. Hij wordt er van beschul digd, zijn zoontje woensdag ji. zodanig met stokslagen en schoppen mishandeld te hebben, dat het ventje nog dezelfde dag aan de gevolgen is overleden. De man is vandaag voor de officier van justitie te Utrecht geleid. De begrafenis van het jongetje is maandag in stilte geschied op de al gemene begraafplaats te Voorthuizen. Vermoed wordt, dat de man een haat koesterde tegen het jochie, dat geen eigen kind van hem was. In Argentinië, waar de grootste op positiepartij zoals gemeld aangedrongen heeft op het aftreden van president Frondizi, heeft het kabinet zijn ontslag ingediend. Alle ministers en ondermi nisters hebben hun portefeuille ter be schikking van president Frondizi ge steld om het staatshoofd in staat te stellen wijzigingen in de regering aan te brengen. Zeer binnenkort zal de sa menstelling van het nieuwe kabinet worden bekendgemaakt. Frondizi heeft alleen de drie tnijiisters voor de strijd krachten gehandhaafd. Ook de president-directeur van de na tionale bank, Mazar Barnet, en alle an dere leden van de directie hebben hun ontslag ingediend. Mazar Barnet wordt beschouwd als voorstander van geleide economie en ajs tegenstander van de minister van financiën, die voor een politiek van vrije onderneming is. In West-Duitsland zijn gisteren meer dan 5.000 mensen tot laat in de avond in de weer geweest om een grote brand te bestrijden, die woedde in een bos van 27.000 ha tussen Lüneburg en de grens met Oost-Duitsland. Op een ge geven moment stonden meer dan 3.Ó00 ha in brand. Het vuur bewoog zich met grote snelheid over een front van zes kilometer in noordoostelijke richting. Grote groepen herten gingen op de vlucht voor de vlammen. Alle brand spuiten uit de omgeving, de grenspoli tie, legereenheden met tanks en heli kopters en talrijke vrijwilligers namen deel aan het blussingswerk. Men werd de brand gisteravond eerst meester doordat de wind draaide. LEONARD ROGGEVEEN In zijn woning te Den Haag is dinsdag overleden de heer Leonard Roggeveen, schrijver van jeugd- en in het bijzonder Jongensboeken. De heer Roggeveen, die enige jaren geleden met vervroegd pen sioen ging, hij is hoofd geweest van «en lagere school in Den Haag leed San een hartkwaal. Zondag werd hij ern stig ziek, gisteren in de loop van de dag ls hij gestorven. Leonard Roggeveen is Oenenzestig jaar geworden. Talrijk wa- Jjen de boeken die hij schreef voor oe jeugd. Zijn „Daantje-serie" beleef de zestig drukken. Er verschenen meer "an honderd boeken van zijn hand. Het eerste was „De ongelooflijke avon turen van Bram Vingerling", dat dertig Jaar geleden verscheen, en het laatste "Een stuiver drop", dat vorig jaar werd Uitgegeven. O.a. in het Frans, Deens, Hoors, Duits en Tsjechisch werden zijn doeken vertaald. Talrijk ook waren zijn bijdragen aan (knutsel)tijdschriften en Jaarboeken. Voor de radio had hij een oigen rubriek, ook hoorspelen van zijn hand werden uitgezonden. Roggeveen hoeft zich beziggehouden met alle ge- dieden die de leesgrage jeugd belang in boezemen, van „Piet en Nel", zijn school boek j es, tot science-fictiun toe. De begrafenis zal vrijdagmiddag om half drie geschieden op de begraaf plaats Westduin te 's-Gravenhage. (Van onze Parijse correspondent) Generaal De Gaulle, president van die Franse republiek, is vanmorgen per Caravelle van het vliegveld van Orly vertrokken naar het vliegveld van Mi- laan-Malpensa waar hy by zijn aan komst begroet werd door signore Grou- chi, zyn Italiaanse ambtsgenoot. In bet gevolg van het Franse staatshoofd be vinden zich o.a, de heren Couve de Mur- ville en Guillaumat, resp. ministers va?. ^'^"landse zaken en van de strijdkrachten. Mevrouw De Gaullc vergezelt haar echtgenoot. Generaal De Gaulles Italiaanse reis, waarvan hij zondagmiddag a.s. weer te Parijs te ruggekeerd zal zijn na de laatste twee dagen te hebben gewijd aan Vaticaan stad en het Rome der Kerk, betekent tevens het eerste officiële bezoek dat liij sinds de aanvaarding van het pre sidentschap over de Vijfde Republiek, aan een vreemde mogendheid brengt. Gelegenheid en aanleiding zijn ge vonden in het feit dat honderd jaar ge leden in de Lombardische vlakte de grote veldslagen geleverd werden van het Italiaanse risorgimento tegen de Oostenrijkse overheersing voor het her stel van de Italiaanse eenheid, waar aan het tweede Franse keizerrijk op initiatief van Napoleon III een beslis send aandeel had geleverd. Zo behelst het programma van generaal De Gaul les reis een bezoek aan het slagveld van Solferino, waar op 24 juni 1859 17.000 Franse soldaten sneuvelden, „zegevierend" weliswaar, maar toch ook een dermate hoge tol betalend, dat, onder de indruk daarvan, en ongerust over wat Pruissen in het schild voerde, de Franse keizer er de voorkeur aan gaf het verder over de diplomatieke boeg te gooien. Onderhandelingen met Oostenrijk leverden tenslotte op dat Oostenrijk aan Victor Emmanuel, koning van Sardinië, slechts Lombardye afstond en voorals nog in het bezit bleef van het gebied van Venetië. Maar aan de opmars naar het herstel van de Italiaanse eenheid was niettemin de beslissende stoot ge geven. Het zou blijken dat het proces niet meer te stuiten was. En vandaar thans de Italiaans-Franse herdenking van „Magenta" en „Solferino" en het officiële bezoek van President De Gaul le aan Italië, aan de Italiaanse staats- chef en aan de Italiaanse regering. Evenals twee jaar geleden presi dent Coty zal ook nu president De Gaulle in aansluiting op zijn of ficieel bezoek aan Italië en de Itali aanse autoriteiten, een officieel be zoek brengen aan Vaticaanstad en de Paus. Van het bezoek van president Coty kon geschreven worden dat het het eerste bezoek was, sinds Karei de Grote, ooit qualitate qua door een Frans staatshoofd gebracht aan de „Souverain Pontife". En, zoals wij niet nagelaten hebben te melden, dit bezoek van Coty aan de Paus, toen nog Pius XII, bracht groot misbaar teweeg in het kamp van al Frank- rijks anticlericalen en laïcisten. Uit naam van de laïcistische republiek verkondigden zij luid, dat het voor genomen bezoek een schande was. In dit opzicht heeft de geschiedenis zich niet herhaald. Mogelijk vinden de Franse laïcisten dat zij al hun kruit moeten rèserveren voor de verdediging van de openbare en laïcistische scholen, die zij zwaar be laagd achten door overheidsplannen om subsidie te gaan verlenen aan het bijzondere, dat wil zeggen voor 90 pet. katholieke, onderwijs. En in ieder ge val heeft zich sinds Coty's bezoek aan de Paus in het Franse republikeinse bestel wel zoiets als een omwenteling voltrokken. Dit blijkt alleen reeds uit het feit dat het thans generaal De Gaul le is, die deze demarche herhaalt. Daar komt uiteraard de omstandigheid bij dat ook verder over het geheel, in re gering en parlement, de leiding van de Franse staatszakeri in handen rust van lieden, veel minder laïcistisch ge oriënteerd dan twee jaar geleden. Zo als Le Monde schrijft kwam aan Coty's bezoek aan de Paus de symbolische betekenis toe van een bezegeling der verzoening tussen Frankrijk en de H. Stoel, vijftig jaar na het optreden van Combes. Zulk een betekenis bezit het bezoek van De Gaulle ternauwernood. Historici zal het ondertussen zeker als pikant kunnen voorkomen, dat hoe dan ook het bezoek van president De Gaulle aan de Faus samenhangt met een bezoek aan Italië op grond van de herdenking Aan een krachtig door Frankrijk beïnvloed historisch proces, dat tenslotte ook meebracht dat de H. Stoel van zijn staten en wereldlijke macht werd beroofd. Daniël Rops herinnerde dezer dagen in een kroniek in het katholieke Parij se blad La Croix aan de felle kritiek, die destijds losbrandde in het kamp der Franse katholieken zowel de opposi tie in de personen van o.a. Montalem- bert en mgr. Dupanloup als de mede standers van het tweede keizerrijk, zo als Louis Veuillot toen Napoleon III in zijn troonrede van 9 februari 1859 onthulde, dat hij zich gereed maakte om in Italië tussenbeiden te komen ten behoeve van de patriotten tegen de Oostenrijkers. Deze kritiek berustte eensdeels daarop dat men het verbond met het Piemonte van de fel anti-cleri- cale Cavour afkeurde, anderdeels en vooral daarop, dat men van een over winning van de Italiaanse nationalisten duchtte dat zij een optreden tegen de pauselijke gebieden in de hand zou wer ken. Een beduchtheid die gerechtvaar digd is gebleken. Onder moeilijke omstandigheden bren gen de leden van de Sterrengebergte expeditie hun voedselvoorraden naar de verschillende basiskampen. Op de foto ziet men hoe de leden van de expeditie de rivier Ok Sibil oversteken. De dra gers dragen grote alluminiumblikken waarin het voedsel goed wordt bewaard tegen het vochtige tropische klimaat. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld de tarieven van tram en bus ingrijpend te verhogen in verband met de "teeds groter wor dende tekorten op de exploitatie. Volgens het thans ingediende ontwerp wordt de prijs van een gewoon kaartje verhoogd van 25 cent tot 35 cent. De vijf- rittenkaart van één gulden wordt een vierrittenkaart van dezelfde prijs. De weekkaart stijgt in prijs van f 1,25 tot f 1,60. De voorgestelde tariefsverhoging zal een vermeerdering van inkomsten ople veren van ongeveer drie miljoen gulden. Zonder de verhoging wordt het ver lies voor 1959 getaxeerd op 12 miljoen en voor 1960 op 13,6 miljoen. De aanhoudende droogte deed maan dagmiddag in de staatsbossen van Dren te verscheidene bos- en heidebranden ontstaan, die in korte tijd gezamenlijk een grote oppervlakte besloegen. De brandweren van Emmen, Sleen, Schoon oord, Westerbork, Exloërmond, Rolde en Exlo rukten met groot materieel uit om samen zeer snel te kunnen ingrij pen. Een groep militairen uit de leger plaats Assen werd eveneens gealar meerd. Zij gingen na een zeer snelle aankomst aan het werk bij een brand in de staatsbossen naby Odoorn. De branden in de bossen bij Odoorn waren verdeeld en lagen tamelijk ver van elkaar verwijderd. De vlammen laaiden drie tot vier meter hoog op uit het droge bos, zodat de brandweerlie den en de militairen voor grote moei lijkheden kwamen te staan. Wegens het watergebrek werd het water in tal van tankauto's met spoed aangevoerd. Ver der werd de brand met schoppen bestre den. Ongeveer vier tot vyf hectare bos werd bij Odoorn een prooi van het vuur. In het staatsbos naby Schoonoord werd de brand door zeer snel ingrijpen be perkt tot ongeveer een hectare. Men slaagde er in, de branden, die omstreeks half vier ontstonden, tegen halfzeven te bedwingen zodat verdere uitbreiding werd voorkomen. Wierdenseveld brandt nog Nog steeds branden de heide en het veen in het Wierdenseveld. Ook rond om Vriezenveen, waar tijdens het week einde enkele veen- en heidebranden ont stonden, smeult de ondergrondse veen laag nog door. Hoe groot het aantal branden in het Wierdenseveld al ge weest is, blijkt uit het feit, dat de brandweermannen uit Wierden in een week tijd veertig uur dienst hebben gedaan. De laatste keer moesten zij daadwer kelijk ingrijpen, toen een der branden enkele tienduizenden turven aantastte. Deze gingen echter verloren. De Ne derlandse Heidemaatschappij werkt nog steeds met bulldozers om brandsleuven te graven. Mede gezien het rustige weer was er maandag geen gevaar voor uitbreiding. Ten noorden van Vrie zenveen woeden nog twee veenbranden. Verscheidene hectaren heide in een ge bied, waar de Nederlandse Heidemaat schappij juist was begonnen met het ontginningswerk, gingen bij een van de branden verloren, evenals enkele per celen rogge. Maandag heeft men daar een'sloot gegraven om de ondergrondse brand te stuiten. Duitse en Nederlandse brandweren zijn ook maandag in touw geweest om een grote veenbrand te stuiten, die en kele dagen geleden in Duitsland is ont staan en die thans bij Kloosterhaar op Nederlands gebied is overgeslagen. Men heeft weten te voorkomen, dat de brand, die al vele hectaren veengrond heeft verteerd, oversloeg naar de bos rijke omgeving van het landgoed „Old- horst" aan de weg Kloosterhaar-Lange- veen. Vliegtuigassistentie Maandagmiddag omstreeks vijf uur, toen een brand gemeld werd bij de zandverstuivingen aan de Stroeseweg te Kootwijk, heeft de Veluwse bos- brandweer voor het eerst vliegtuigas sistentie gevraagd van de vliegbasis Deelen. Daar is namelijk een Piper Cub gestationeerd, die voor het waar nemen en rapporteren van branden permanent beschikbaar is en radiover binding heeft met de hoofdbrandweer post te Apeldoorn. Assistentie wordt vooral dan gevraagd, indien op de be gane grond omvang en uitbreiding van de brand in eerste instantie moeilijk waarneembaar zijn. In Kootwijk is onge veer een hectare hei en dennen ver loren gegaan. De brand werd geblust door korpsen uit de omgeving. Ceen peukjes uit de trein De Nederlandsche Spoorwegen vestigen er de aandacht op, dat door de droogte in de afgelopen week reeds verschillen de bermbranden zijn ontstaan langs de spoorbaan. Het reizend publiek wordt verzocht, gedurende de reis branden de sigaren- en sigaretteneindjes niet uit de treinraampjes te werpen. Het radiostation „Stem van de Ara bieren" in Cairo heeft gisteren meege deeld dat de gebeurtenissen in de Iraakse hoofdstad in de afgelopen uren erop duiden dat „binnen afzienbare tijd ernstige gebeurtenissen zullen plaatsgrijpen". Volgens de Egyptische zender heeft de Iraakse premier Kas sein een persoonlijk onderzoek inge steld naar opmerkingen die worden toegeschreven aan zijn secretaris, ko lonel Wasfi Tahet. Een officier van het tankkorps heeft de premier meegedeeld dat kolonel Ta- her met officieren van het tankkorps Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Perioden met zonneschijn en slechts een kleine kans op een regenbui of onweer. Weinig verandering in tem peratuur. In het noorden van het land zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen, elders meest zwakke veranderlijke wind. Zon: 4.20-21.04. Maan: 23.13-8.55. Ten westen van Ierland is een nieuwe depressie aangekomen, die echter in de richting van IJsland afbuigt. Voor de depressie uit stroomt in de hogere lucht lagen een nieuwe hoeveelheid warme lucht naar West-Europa. Dat betekent, dat de atmosfeer in onze streken weer stabieler wordt, zodat de kans op een regen- of onweersbui vrij klein blijft. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. Station Weer temp. temp. afgel. 24 uur Den HeJder licht bew. 21 14 0 Vpenburg licht bew. 26 14 0 Vlissingen onbewolkt 20 14 0 EeJde onweer 29 13 10 De Büt licht bew. 29 14 0 Twente regen 30 16 1 Eindhoven zwaar bew. 27 15 0 Zd.-JLimbur^ half bew. 26 15 0 Stockholm onbewolkt 21 6 0 Oslo onbewolkt 23 11 0 Kopenhagen onbewolkt 18 10 0 Londen zwaar bew. 26 16 0 Amsterdam half bew. 27 14 0 Brussel onbewolkt 27 13 0 Luxemburg zwaar bew. 22 15 12 Parijs onbewolkt 27 14 0 Nice half bew. 24 18 0 Berlijn onbewolkt 27 11 0 Frankfort zwaar bew. 26 17 54 Innsbruck geheel bew. 24 16 8 Rome geheel bew. 22 15 3 Madrid onbewolkt 24 13 0 München zwaar bew. 24 17 1 Zürich regen 26 15 1 Genève onbewolkt &3 22 0 Wenen onbewolkt 28 17 0 Mallorca onbewolkt 28 16 0 de „ondemocratische neigingen" in Irak heeft besproken. Deze „neigingen" betroffen kennelijk de maatregelen van Kassem om aan de uitbreiding van het communisme in Irak een halt toe te roepen. Het Egyptische radiostation zei dat de premier verscheidene officie ren van genoemd korps had ontboden en hun had ondervraagd over het be zoek van Taher. Volgens bladen in Caïro is Taher een vooraanstaand Iraaks communist. Na het onderzoek zou Kassem de hóogstgeplaatste com munist in het Iraakse leger, kolonel Taha Elsjeikh Ahmed, huisarrest heb ben gegeven. Het te Caïro verschijnende blad „Al Akhbar" meldde zondag dat Kassem een communistische poging om zy'n bewind omver te werpen, heeft verijdeld. Volgens het blad poogden de communisten een tank divisie er toe te bewegen een aan val te doen op het ministerie van de fensie en een communistische repu bliek te vestigen. De militairen die bij dit komplot waren betrokken zijn gearresteerd. Het in de Iraakse hoofdstad Bagdad verschijnende blad „Al Ahali" schrijft dat het hoofd van de politie in Bagdad, Abdel Baqu Kadhem, is overgeplaatst en is benoemd tot inspecteur bij het directoraat van de algemene politie. Als zjjn opvolger wordt Taha Sjeikiy genoemd, een aanhanger van premier Kassem. Er is geen reden gegeven voor deze wijziging. Kadhem werd vóór de Iraakse revolutie van juli vo rig jaar uit het leger gestoten op be schuldiging van communistische acti viteit. Ook morgen mooi strandweer met op klaringen. Zwakke wind tusen zuid en zuidwest. Temperatuur in de middag bo ven 20 graden. Matig zicht. Vooruitzich ten: het mooie strandweer duurt nog voort, wellicht iets warmer. Minister Zijlstra's aanmaning tot zelfbeheersing moet voor degenen, die de regeringsnota over lonen en sub sidies met grote verwachtingen tege- moetzien, wel een grote teleurstelling geweest zijn. De bestedingsbeperking is voorbij, maar het kabinet, dat zich heeft aangekondigd onder het motto „zelfontplooiing in vrijheid", spreekt reeds weer in termen van beknotting. Terwijl het schip nog in het dok ligt, krijgt het al een schot voor de boeg. Het is niet erg bemoedigend, maar het zou dom zijn de waarschuwing te negeren. De ontwikkeling van de eco nomie houdt goede beloften in, maar verrassingen van buitenaf zijn niet uitgesloten en komen hard aan als men nog maar nauwelijks hersteld is. Daarbij komt dan de mogelijkheid van een te onstuimige binnenlandse ont wikkeling, zoals het politiek doordruk ken van uitgaven terwijl er geen geld voor is, en het stijgen van de lonen tot een onverantwoord peil. Het eerste probleem is het pro- bleem van alle ministers van finan ciën, al zijn er wel bewindslieden ge weest, die op dat punt minder zorgen koesterden dan minister Zijlstra ken nelijk doet. Het pikante van de zaak is in dit geval of het hem mogelijk zal zijn de tijdelijke belastingver hoging ongedaan te maken, die het laatste kabinet-Drees tot politieke ba nanenschil gediend heeft. Misschien laat minister Zijlstra een hardvochtig „neen" horen en dat is dan voor de genen, die van dit kabinet op de eer ste plaats belastingverlichting ver wachten, de eerste steen in de kren tenbol. Het tweede gevaar is dat van een misbruiken van de vrijere loonpoli tiek. De regering draagt een gedeel te van haar verantwoordelijkheid voor de loonbeweging aan werkgevers en werknemers over en aan deze machts groepen is het nu om te bewijzen, dat zij in staat zijn zonder gevaar los te lopen. Het experiment is reeds een maal tnislukt. Een tweede mislukking zou funest zijn; voor de economie, voor het kabinet en voor de vrijere loonpolitiek zelf. Bij al deze gevaren is de waarschu wing van minister Zijlstra op haar plaats. Hij heeft haar kracht bijgezet door te zeggen, dat dit kabinet het bij een nieuwe bestedingsbeperking geen vier jaar zal uithouden. Het lijkt geraden dit uit te leggen als een ernstige politieke waarschuwing en niet als een vrij zinloze schat ting van de levenskansen van deze regering. Men zou de uitlating althans zo kunnen verstaan, dat dit kabinet niet van zins is zelf een beste-, dingsbeperkingspolitiek uit te voeren zo de zelfontplooiing in vrijheid tot een dergelijke funeste noodzaak zou moeten leiden. Het recht op vrijheid zou dus bewezen moeten worden door de groepen die deze regering gewild hebben. Slagen wij daar niet in, dan zal het politieke alternatief ongekend smadelijk zijn. Advertentie Zon op Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1