Ook uit Engeland een trieste film: Room at the top Levendige discussies tussen filmers en critici Sonia Gaskell leidt weer Het Nederlands Ballet Collectie-Del Monte wordt bij Sotheby geveild DE ZON DOORGEBROKEN Er komt een echte filmster GIFTIGE STOFFEN EISEN MEER ZORGVULDIGHEID Vissterfte wordt onderzocht Nieuwe sterrekijker INTERNATIONALE FILMWEEK IN ARNHEM Bela Kovacs overleden Mannelijke bezetting aangevuld Na vijf jaar verblijf in Gouda Diogenes brand Ministers antwoorden Geen aftrek van vakantiegeld N. van Straten UW TAFEL WATER CAgenda van het1 Holland-F estivalI Langspeelplaat over Paus Pius XII Spoorbrug ondermijnd Door kinderen ontdekt Lijk van Nederlandse skister gevonden Jongen gedood door val op ijzeren hek Portret van Albert van Dalsum M«;r. M. Lucas bij de Paus op audiëntie Betoging van vrouwen in Zuid-Afrika Arrestatiebevel tegen overwegwachter UW TAFELDRANK. Voor werklozen, DINSDAG 23 JUNI 1959 PAGINA 5 Vooi familiegebruik, in ï/i literschroefflésseri Minister in kabinet van Imre Nagy Opdracht aan Kees Verwey Poging per vat oceaan over te steken mislukt Politie met traangas in actie Ongeluk met autobus Voor familiegebruik, |in 1/1 literschroef flessen het goede anker-horloge (let op het rode "V driehoekje) In een aangenaam oord even buiten Arnhem zijn maandagochtend een vijf tigtal genodigden bijeen geweest om te debatteren over de nieuwe stromingen in de cinematografie en de moeilijkhe den die de film van de televisie zou kunnen ondervinden. De gesprekken werden gevoerd tussen een groepje filmmakers uit binnen- en buitenland enerzijds en een even grote groep cri tici anderzijds in aanwezigheid van een gezelschap belangstellenden uit de kringen van het departement O. K. en W„ het film. en bioscoopbedrijf, de pers, de filmers en de filmkeuring. Het fo rum werd voortreffelijk geleid door 3. W. Hofstra, wiens taak niet eenvou dig was aangezien er in verschillende talen nogal hartstochtelijk werd be toogd door de vertegenwoordigers der Verschillende standpunten. Deze stand punten bleken tenslotte niet zover uit elkaar te liggen als velen hadden ver wacht, al blijven er onverzoenlijkheden in de opvattingen over de verhouding van regisseur tot speler. Het stersvsteem werd door vrijwel iedereen als verderfelijk beschouwd in artistiek opzicht. Een georgani seerde vernieuwing in verschillende landen werd algemeen ontkend, een vernieuwing door een aantal indivi duele filmers (bijv. in Frankrijk) werd toegejuicht. Er kwamen ook van de zijde van het bedrijf bezwa ren tegen de overdadige dialogen in de speelfilms. Sprekend over het pro bleem film en televisie kwamen ver schillende woordvoerders tot de con clusie dat de televisie voor de film commercieel een lelijke concurrent is maar de film als expressiemiddel nauwelijks iets te bieden heeft. De uitvoerige gedachtenwisseling over al deze problemen heeft naar men hopen mag hier en daar wel een paar misverstanden uit de weg geruimd. Aan het gesprek werd deelgenomen door de filmers Frangois Villier, Ga briel Axel, Frank Wisbar, Herman v. d. Horst, Bert Haanstra, Ch. v.d. Lin den, Fons Rademakers en de critici C. Boost, C. Seyffert, J. Spierdijk, C. de Bruin en schrijver dezes. De avondvoorstelling van maandag bevatte wederom twee korte en één lange film. Een der korte films was Coeur de christal van Henri Cruel en Vo Lang, een gekleurd en getekend sprookje van een arme en mismaakte vissersjongen die een bedroefde prin ses met zijn fluitspel bekoort maar haar liefde doodt als zij het mismaakte gezicht van de jongen ziet, waarna hij op zijn beurt verliefd wordt en zich uit wanhoop verdrinkt in de zee. Kinderen vinden zijn glinsterend kristallen hart dat aan de prinses wordt aangeboden in de vorm van een beker die onder haar tranen smelt zodat de prinses het geheim begrijpt. De gekleurde tekeningen glijden voort op een tekst die geen seconde van de lucht is. We hebben dus te doen met een geïllustreerd verhaaltje en deswege niet met iets dat op film lijkt. In Marten Toonders filmpje Gouden Lokken is het gezongen liedje dat tot basis dient van een getekend verhaal tje waarin een bijna bankroet heer schap trouwt met een rijke juffer die bij nader onderzoek een pruik blijkt te dragen. Dat schrikt hem af zodat hij iets bedenkt om het kale hoofd van gouden lokken te voorzien. De tekst is wel leuk en de tekeningen zijn het ook, maar samen willen ze niet tot filmhu mor worden. In de trieste Engelse film Room at the top van Jack Clayton kregen we het zoveelste brok wanhoop te aan schouwen op onze Arnhemse filmweek. En wederom een knappe film die al thans in de tweede helft op een bijna onontkoombaar fatalistisch drama uit loopt waarin het tragisch geladen ge zicht van Simono Signoret met groot gevoel door Clayton is gebruikt. De held van het drama is de jongen Joe die zojuist een betrekking heeft ge kregen in een Engels stadje en, af komstig uit een armoedig milieu, zich Voorgenomen heeft snel en afdoende carrière te maken. Hij wil naar de top, Bela Kovacs, Hongaars minister van landbouw in het revolutionaire kabi net van Imre Nagy tijdens de opstand in 1956, is zondag na een langdurige ziekte te Pees overleden, aldus meldt radio Boedapest. Kovacs was secretaris-generaal van de partij van kleine boeren na de twee de wereldoorlog en minister van land bouw totdat hij in 1948, na de commu nistische machtsovername, naar de Sovjet-Unie werd gedeporteerd. In 1953, ha de dood van Stalin, keerde hij naar Hongarije terug. In oktober 1956 werd hjj opnieuw in het parlement gekozen, nadat hem na de opstand aanvanke lijk enige tijd huisarrest was opgelegd. Enkele maanden geleden stelde hij zijn zetel beschikbaar. zoals dat heet, en niets zal hem tegen houden: geen schroom, geen vernede ring, geen misdaad. Hij brengt de ver loofde dochter van een miljonair het hoofd op hol en heeft tegelijkertijd een verhouding met een oudere ongelukkig getrouwde vrouw. Tussen deze vrouw en Joe ontstaat een werkelijke liefde, bij haar gretig en met volle overgave beleden, bij hem pijnlijk ontdekt. De verhouding met het jonge meisje beeft gevolgen zodat de rijke vader besluit de gewetenloze jongeman in zijn zaak op te nemen om een schandaal te ont gaan. Als de verloving bekendgemaakt is, pleegt de oudere minnares zelf moord. De jongen is er kapot van, ont dekt dan pas hoezeer hij van die vrouw heeft gehouden, maar trouwt niettemin het rijke meisje, dat hem voor het eerst in tranen ziet Een afschuwelijk drama, maar toch zo verteld dat de tragische ele menten de overhand hebben en een eenmaal op gang gebrachte misdaad tot een onontkoombare fataliteit weet te maken. Een mixtum van De Mau- passants roman Bel-ami en Zola's ro man Thèrèse Rauin. Zeer indruk wekkend is het lot van de ongelukkig getrouwde vrouw. Zij verschijnt vrij wel doorlopend in het beeldvlak met een getourmenteerd masker dat geen ogenblik gelooft aan de duurzaam heid van haar povere geluk. Al haar woorden preluderen vaag op haar tragisch einde, dat tenslotte toch nog als een schokkende verrassing komt. Waar zij verschijnt brengt zij het noodlot met zich mee. De houding van de film is duidelijk waarschuwend. Geen verbale verkla ringen maar de onontkoombare conse quenties der feiten zijn beslissend voor de moraal van het drama. Hierin ligt de grootste verdienste van de film Dbg. Maandag is in het kader van de film- week te Arnhem een forum gehouden over het onderwerp „Nieuwe stromin gen in de filmkunst". Drie buitenlandse regisseurs, wier films in Arnhem wor den getoond en vier Nederlandse regis seurs namen aan het forum deel. Ge- sprekleider was de heer J. W. Hofstra. Op de foto ziet men v.l.n.r.: Herman v. d. Horst, Bert Haanstra, Fons Radema kers en de Deense regisseur Gabriël Axal in geanimeerd gesprek na afloop van het forum. Woensdag 24 Juni Amsterdam: Concertgebouw, 8.15 uur' Amadeus-strij kk wartet. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: tl Mondo della Luna. Utrecht: Stadsschouwburg, 8.15 uur: Eury- dice (Le Grenier de Toulouse). Kaarden: Grote Kerk, 7.30 uur: Hohe Messe (Bachvereniging IIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Een Italiaanse grammofoonplatenfirma heeft een langspeelplaat uitgegeven, waarop enige hoogtepunten uit het le ven van Pius XII zijn samengebracht. De plaat begint met de aankondiging van de keuze van kardinaal Pacelli tot Paus en eindigt met de dramatische mededeling van zijn dood door de Vati- kaanse radio. Voorts bevat de plaat passages uit de belangrijkste preken, toespraken en radioboodschappen van Pius XII. aldus meldt het KNP. Mevrouw Sonia Gaskell zal Het Ne derlands Ballet blijven leiden. Dit is maandag op een persconferentie te Den Haag meegedeeld. Zoals bekend, waren er in Het Ne derlands Ballet moeilijkheden ontstaan waardoor enige solisten uittraden en onder leiding van de Amerikaanse bal- letmeester van het ballet, Harkarvy, het Nederlands Danstheater vormden. Mevr. Gaskell, die als gevolg va de strubbelingen als artistiek leidster was afgetreden, besloot later het in ontbin ding verkerende gezelschap, dat voor een groot dee! haar schepping was, voor de ondergang te behoeden. Z(j ging in opdracht van het bestuur aan het werk om de schade te her- Eind vorig jaar ig er in de Nederland se pers melding gemaakt van de voor genomen verzending van een schilde rijen-collectie, sinds 1954 ondergebracht in het Catherina-museum te Gouda. De collectie was eigendom geweest van wijlen de heer S. dei Monte, Nederlan der van geboorte, die de laatste jaren van zijn leven in Brussel fyad doorge bracht. De vijf en veertig doeken en panelen, die zijn eigendom waren, had den zijn woning daar gesierd. Bij het uitbreken van de oorlog was dit kunst bezit overgebracht naar Ierland, waar het in het museum van Perth een on derdak vond. In 1954 kreeg het Goudse Op de voorgrond enkele der voornaamste figuren uit „Room at the top" van Jack Clayton. Advertentie Gisteren brak dan ook in figuurlijke zin, de zon door op de Arnhemse filmweek. Niet in de bioscoop zelve, waar men voortgaat met het verto nen van het ene sombere werk na het andere, maar daarbuiten. In een van de restaurants was er des middags een receptie ter gelegenheid van het feit, dat de afdeling Het Oosten van de Nederlandse Bioscoopbond 25 jaar geleden werd opgericht. Daar was dus een doorslaggevende reden tot feeste lijk vertoon. Hoevelen het er waren, die het bestuur kwamen complimen teren, kunnen wjj nauwelijks schatten, maar het was stampvol in de overigens ruime bovenzaal van Royal. En elkeen die ook maar iets met de filmweek had te maken en vele, ove rigens graag welkom geheten „bij lopers" daarenboven, waren er om het glas te heffen. Natuurlijk werden er tal van vrien delijke woorden gesproken; door de heer J. Mienema, landelijk voorzitter van de bioscoopbond bijv., en door de heer Boekman, voorzitter van de be drijfstak van filmverhuurders. Laatst genoemde deelde mede hoe zijn bestuur eerst had overwogen de jubilerende af deling een jaar lang gratis films te verstrekken: maar bij nader inzien liet hp het bij de aanbieding van een overi gens ook zeer gewaardeerde voorzitters hamer. Ook de heer C. Roem voor zitter van de bedrijfstak filmproducen ten, voerde het woord en de heer Nij- land, voorzitter van de feestvierende afdeling, dankte tenslotte alien in een oprecht hartelijke toespraak. Van de vertoonde films mochten wij voor u zien een Duitse rolprent die in het Rembrandttheater ging onder de ietwat „grüblende" titel van So lange das Herz schlagt. En wij moeten zeg gen dat dat vrij lang was. In de film spelen O. E. Hasse en Heidemarie Hatheyer de hoofdrollen. Eerstgenoem de geeft dan gestalte aan een rector van, laten wij zeggen, een lyceum, die cr plotseling en onverhoeds achterkomt dat hij is behept met een maagkanker in vergevorderde staat. De uiteraard „hervorragende" chirurg, die de ziekte heeft geconstateerd, wil de patiënt aan vankelijk niet eens meer opereren, maar op aandringen van de echtgenote van de rector (Heidemarie Hatheyer dus), doet hij het tenslotte toch. Waar om hij op zijn eerstgenomen besluit terugkomt wordt ons niet helemaal duidelijk. In ieder geval blijkt het by nader inzien een juist besluit te zijn geweest. De operatie slaagt en de rec tor keert in zijn gezin terug. AI is het misschien maar „voor enkele ja- dan ren". Het-is duideiyk dat deze Hasse, die aanvankelijk een dood-binnen-zeer-af- zienbare tpd onder ogen moet iien, overvloedig gelegenheid krpgt tot een gelaten-heroïsch „de zaak onder ogen zien" en wellicht ook dat Heidemarie Hatheyer even ruim in staat wordt ge steld om de moedige en moreel-stimu- lerende echtgenote te spelen. Beiden doen dat met zulk een geprononceerde under-acting, dat deze bijna in het niets uitloopt. Men kan ook. filmspelende, zo veel beheersing tonen, dat de aardig heid er helemaal van af is. Minder beheersing toonde overjgens de regisseur Alfred Weidemann. waar het betrof het creëren van sentimen tele situaties, die uiteraard ruim voor de hapd lagen. Integendeel. Hy maak te van de geboden kwalijke kansen danig gebruik. En het typisch Duitse weke en vage gefilosofeer over lief de, dood, leven en wat dies meer zij, was dan ook niet van de lucht. De gebruikelijke opname van een „span nende" operatie was het sluitstuk van een langdradige, trage Duitse film. Vooraf zag men In Arnhem staat een beeldeen aardige zp het wat fragmentarische film van Rudy Hor- necker over de Gelderse hoofdstad. Ber nard Verhoeven had er het scenario voor geschreven, dat zeker verdiensten had. De teksten werden overigens wat ai te stemmen teurs. Tenslotte: er komt toch nog een film ster naar Arnhem. Met name Paseale Audret, die de hoofdrol speelt in l'Eau vive, een woensdag te vertonen film van Frangois Villiers. Er is rondom haar een ontvangst georganiseerd. En daar zal dan wellicht ook Villiers zelf aanwezig zyn. Wy zullen zien. H. Hn. nadrukkeiyk voorgedragen door nen van bekende Nederlandse ac- Kinderen, die aan het spelen waren by de spoorbrug over de Boerveense- mond te Stadskanaal, ontdekten maan dag onder de brug enkele bussen. Een van de jongens waarschuwde de politie en toen deze een onderzoek instelde, bleek de gehele brug te zpn onder- münd met trotyl, dynamiet en hand granaten. De opruimingsdienst werd gewaarschuwd. Men vermoedt, dat de munitie er door de Duitse bezetting of door verzetsstrijders tijdens de tweede wereldoorlog gelegd is. Aan de voet van de grote Scheidegg bij Grindelwald (Zwitserland) hebben vakantiegangers zondag het in verge vorderde staat van ontbinding verke rende lijk van een vrouw gevonden. Op het lichaam trof men een Nederlandse krant van oktober 1958 en Nederlands klein geld aan. Men vermoedt, dat het een verongelukte skister is. De identi teit is nog niet vastgesteld. Het achtjarig zoontje van de familie Van Bogaert, wonende te Nazareth bij Maastricht, is zondag verongelukt, toen hii speelde op het ijzeren hek van het kindertehuis „Mariënwaard" bij Maas tricht. Plotseling raakte het hek los van de muur en viel bovenop het ventje, dat aan het hoofd werd gewond en vrij wel op slag dood was. De Minister van O., K. en W. heeft aan de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey opdracht verleend tot hei schil deren van een portret van de toneel speler Albert van Dalsum, die in januari zeventig jaar is geworden. Het ligt in de bedoeling dat het rijk het schilderij in bruikleen zal geven aan de gemeente 's Gravenhage, ter plaat sing in de Koninklijke Schouwburg museum de schilderijen in bruikleen, met het uitdrukkeiyk voorbehoud, dat de erfgenamen de verzameling op een gegeven ogenblik terug konden nemen. Dit ogenblik bleek eind vorig jaar na bij, toen de directeur van het museum, de heer J. Schouten, bericht ontving, dat de verzameling begin van dit jaar gereed moest zpn voor verzending. Óver de bestemming was toen geen nadere informatie te verkrpgen. Uit een bericht van het persbureau Belga bleek maandagmiddag, dat de collectie 24 juni by Sotheby in Londen in veiling komt. De collectie bevat o.m. werken van Rembrandt, Fabritius, Steen, Hobbe- ma, Lucas Cranach, Ruysdael, Snij ders, Rubens, Van Dpck, Teniers, An tony Mor, El Greco, Goya. Er zijn ver scheidene toeschrpvingen bp, werken, die waarschijnlpk uit de school van de verschillende grote meesters komen. Niet aan Gouda in bruikleen afgestaan waren o.m. werken van Breughel de Jongere, een aanbidding der herders van Cuyp en enkele stukken van Adri- aen Brouwer. stellen en de grondslag te leggen voor een herboren groep. Aanvankelijk wilde zp zich niet verbinden opnieuw de leiding op zich te nemen, maar thans is, zoals reeds werd verwacht, bekendgemaakt dat zij haar werk in het 1 september beginnende seizoen zal hervatten. De heer J. Huckriede heeft er in beginsel mee ingestemd zakelijk leider te blpven. Mevr. Gaskeil heeft meegedeeld, dat het ballet weer compleet is. Er waren reeds voldoende vrouwelijke solisten. Thans is de mannelijke bezetting aan gevuld. Mevr. Gaskel'. heeft in New York na veel moeite gevonden wat zij zocht. Karei Shook (39 jaar) zal Har karvy als balletmeester vervangen. Hij heeft o.m. gewerkt bij het Ballet Rus- se de Monte Carlo en is als leraar werkzaam. Hii komt begin juli naar Nederland. Als solisten zijn voor het komende sei zoen de volgende dansers geëngageerd: Robert Morrow (29 jaar), afkomstig van het Ballet, USA, die negen jaar partner van Mia Slavenska is geweest. Voorts Deter William Reilly (26 iaar). die met het Ballet USA naar Eurona komt en hier blijft en Billv Wilson die in Londen werkzaam is en klassiek en modern geschoold is. Hii is in de twintig en volgens mevr. Gaskell een expressief danser. Mevr. laskeil vond het zeer moeilijk in New York dansers te vinden door het verschillende levenspeil in Amerika en Nederland. Vida Brown, balietmeesteres van Balanchine, zal volgend voorjaar naar Nederland komen en balletten van Balanchine instuderen. De choreo graaf zal dan misschien zelf de laat ste hand aan deze balletten komen leggen. Het Nederlands Ballet zal zowel het oude repertoire ais nieuwe balletten brengen. Hnt, heeft o.a. de exclusieve rechten in Nederland voor de balletten van Lifar en Balanchine. Maandagochtend heeft paus Joannes mgr. M. Lucas SVD in particuliere audiëntie ontvangen. Mgr Lucas uit Haarlem. die geruime tijd de diploma tieke vertegenwoordiger van de H. Stoel in Indië is geweest, werd enkele dagen geleden benoemd tot apostolisch visita tor van Scandinavië. Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak (Van onze Haagse redactie) De vissterfte in de H.llandse IJssel, die zich later zou uitbreiden tot een groot deel van de Zuidhollandse wate ren, had in het aanvangsstadium zo'n lokaal karakter, dat het niet nodig werd geacht, de aangrenzende polders en waterschappen te waarschuwen. Hier- is het mogelijk geweest, dat de sterfte zich ook tot het Hoogheemraadschap Rijnland kon uitbreiden, aldus de minis ters Korthals (Verkeer) en Marijnen (Landbouw en Visserij) in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer van de heer Vermooten (PvdA). De ministers zeggen, dat in de Hol landse IJssel herhaaldelpk vissterfte is voorgekomen, die dan echter veroor zaakt werd door zuurstofgebrek. Dit jaar werd echter nabp Gouderak sterf te waargenomen op 28 februari en 5 april, terwpl bp onderzoek bleek, dat er voldoende zuurstof in het water was. De verschpnselen wezen op vergiftiging zonder dat een bepaalde oorzaak was aan te wpzen. Toen echter op 8 mei wederom ster vende vis nabp de stortplaats van Gou- rak werd opgemerkt, werd het storten van afval onmiddellijk verboden en werd een onderzoek ingesteld. De ministers zeggen, dat, nu gebleken is, dat aanwezigheid van moderne ver giften nog in zeer grote verdunning oorzaak kan zijn van vissterfte op grote schaal, uiteraard onmiddellijk zal wor den gewaarschuwd, wanneer weer vis sterfte wordt geconstateerd. Een wet op de waterverontreiniging, Advertentie 1 hoezeer op zichzelf gewenst, geeft vol gens de ministers geen zekerheid, dat vergiftiging van het water als thans is voorgekomen, in de toekomst zal kunnen worden voorkomen. Men is zich nog onvoldoende bewust van de zeer grote zorgvuldigheid, die bij het om gaan met mode^pe giftige stoffen nood zakelijk is. Het ministerie van Landbouw en Visserp laat inmiddels nagaan welke de schade aan de visstand is geweest. Zodra het resultaat van dit onderzoek bekend is zal worden overwogen of, en zo ja welke, maatregelen dienen te worden bevorderd om de schade zo gering mogelpk te doen zpn. De poging van drie jongelui om in een stalen cylinder van zes meter met de golfstroom van Newfoundland naar Europa te drijven, is 320 km uit de kust van Newfoundland op een misluk king uitgelopen, doordat het vat, „Dio genes" genaamd, in brand geraakte. De avonturiers de 24-jarige Richard Meiisch en de 30-jarige Albert Barth en Robert Frantz zpn aan boord van het vrachtschip „Ramo de Ia Lar- riniga" genomen, dat hen naar Rotter dam zal meenemen. De tocht was op 13 juni begonnen. Men dacht toen zeven weken over de reis te doen. In Kwa Masjoe, een dorp in Zuid- Al'rika, heeft de politie traangasbom- men gebruikt tegen Afrikaanse vrou wen, die uit protest tegen de rantsoe nering van water demonstreerden. Ge lijktijdig organiseerden 10.000 afrika nen in Clerrfiont. 24 km van Durban, een boycot van het busverkeer. Zij ver zetten zich tegen de voorgestelde ont eigening van terrein waar de overheid een busstation wil vestigen. In Cato Manor keert (Se rust thans terug na de heftige demonstraties van de afgelopen week, aldus meldt Reuter. De justitiële autoriteiten van Heil- bronn, West-Duitsland, hebben een ar restatiebevel uitgevaardigd tegen Ru- dolf Merkel, de wachter van de over weg waar zaterdag een bus met een trein in botsing kwam. Bp dit ongeluk kwamen 38 personen om het leven. Voorts worden nog 33 gewonden in zie kenhuizen verpleegd. Merkel wordt reeds in hechtenis gehouden. Hij heeft ook zelf verlenging van de inhechtenis- houding verzocht totdat zpn ro] in het gebeurde duidelijk vaststaat, aldus meldt U.P.I. Advertentie De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat het vakan tiegeld of de verzilverbare vakantiebon nen, toekomende aan in de sociale voor ziening opgenomen werkloze werkne mers en hun eventuele echtgenoten en gezinsleden, niet op hun uitkering in mindering zullen worden gebracht. Met deze regeling wordt tegemoet gekomen aan de gedachte, dat het vakantiegeld iri zekere zin tot het spaargeld van de werknemers moet worden gerekend en derhalve niet by werkloosheid van de uitkering ingevolge de sociale voorzie- ningsregeling behoort te worden afge trokken. „Ik heb altijd meer gevoeld voor het ontwerpen van het in strument dan voor het eigen lijke vervaardigen," vertelt de heer N. van Straten, hoofd technicus en b edrijfschef van de Utrechtse Sterrenwacht, als wij tegenover hem staan in de nieuwe koepel met de door hem ontworpen spiegeltelescoop. Op voor een leek bevattelijke wijze legt hij ons de samenstelling en werking van het apparaat uit, dat, voor zover bekend, het eerste van de wereld is. De Sterrenwacht in Leiden gaat er een belangrijker groter maken, na van de ervaringenin Utrecht geprofiteerd te hebben. De kij ker bestaat, voor wat de op tiek betreft, uit twee spiegels: een grote met een doorsnede van 500mm (een holle spiegel met een gaten een secundaire spie gel'met 'n diameter van 100 mm. De twee spiegels zijn afkom stig uit Amerika, maar de con structie van de kijker is geheel nieuw, ontworpen door de heer Van Straten. Vermeld u voor al het aandeel, dat de heer J. van den Broek erbij gehad heeft," vraagt hij met nadruk. „Och, het gaat zo." vervolgt de heer Van Stralen in alle eenvoud zijn verhaal. „Je krijgt een schets van wat de heren voor hun waarnemingen nodig hebben; je maakt een vluchtig ontwerp, gaat dan nog eens praten en maakt dan je definitief ontwerp. In dit geval werd me verteld, dat men optiek had besteld voor een nieuwe kijker, waarmee veranderlijke sterren waargenomen kunnen worden. De oude kijker ver toonde nogal wat tekortkomingen en was van ouderwetse constructie De nieuwe is bijzonder nauwkeurig, waarvoor sommige onderdelen op énige duizendste millimeter precies gemaakt moet worden. Terwille van hel z.g. volgen het draaien van de aarde moet door een tegendraaier opoe- neven worden moest ook het volgmechanisme zeer nauwkeurig zijn Dat gebeurt door middel van een synchrometer, die de kijker zim daaeliikse gang geeft, d.w.z. dezelfde snelheid als de aarde. De synchrometer had nog een eigen frequentiekring nodig, omdat de frequentie van het stadsnet met nauwkeurig is. De kijker blijft dus de afbeelding op haar plaats houden Hoeveel werkuren het ingenieuze apparaat gevraagd heeft is moeilijk te zeggen, te meer omdat de heer Van Straten intussen nog moest werken aan instrumenten, die in 40 kisten verzonden worden naar de Kanarische eilanden, waar een expeditie van de Utrechtse Sterrenwacht de zonsver duistering 1 oktober gaat waarnemen. Ook de heer Van Straten vertrekt 13 augustus daarheen en het is zeker geen sinecure voor hem de nodiae instrumenten er goed opgesteld te krijgen. Hij heeft daarme'e reeds de nodige ervaringen en ums vier jaar geleden ook voor een zon-eilips op Ceylon en daarvóór in Gothland. ..Het is een boeiend beroep," zo spreekt de 54-jange heer Van Straten de liefde tot zijn vak uit Toch bracht met zozeer de belangstelling voor de sterrenhemel hem tot deze functie dan wel zijn grote interesse voor de fijn-techniek. Na de LT.S. doorlopen te hebben, volgde hij een cursus constructie -en ontwerptekenen. bezocht een avondtechnische school m zijn geboorteplaats Utrecht en begon als instru mentmaker te werken op een werktuigkundig bureau. Hij was werkzaam op een elektrische uurwerkfabnek en dreef van 1931 tot 1939 zeieen zaak waar alle mogelijke laboratoriuminstrumenten werden vervaardigd Zo doende kwam hij in aanraking met de Sterrenwacht, waar hij tenslotte zijn bestemming heeft gevonden. Hier kan hij zich volledig overgeven aan het oplossen van problemen. „Het mooie is, dat hier nooit iets geëist wordt maar alleen een verlangen wordt uitgesproken en het is heerlijk als je in staat bent, daaraan te voldoen."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5