i VOLGEND VOORJAAR STAAT IIET BUSSTATION ER Einde van wanordelijke situatie op D Liever kortere werkweek dan loonsverhoging VoncM in het zoeklicht m u m Het Suezkanaal, Zj TL PLAATST EEN KAMPIOEN! N s c 90 ct mm m-: Nog geen vonnis in Garijpse moordzaak Regering financiert kolenvoorraden STELLENDAMSE DRIELING GROEIT VOORSPOEDIG Louis Armstrong zes weken in ziekenhuis Jongens meer dan meisjes Ook verschil tussen geschoolden en ongeschoolden De piramiden verlich t. schakel tussen oost en m DONDERDAG 25 JUNI 1959 PAGINA 4 Een verrukkelijke thee, speciaal gemêleerd voor fijnproevers. ASSAM is een echt Engelse melange: krachtige afschenk, fijne geur, kleur en smaak. Van ASSAM zegt ieder: „Héérlijk, - geef me nog 'n kopje!" Neem morgen ASSAM in huis, U blijft er bij per 100 gram y 600 bussen Circuit Metro II!! ifï'i I I i iii -|" ;i|--T-Vi1 verrukkelijk! V Vaii Nelle's Rechtbank vroeg nieuw rapport De rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren nog geen vonnis gewezen in de zaak tegen de 57-jarige veehouder Wytse B. uit Garijp, die heeft terecht gestaan wegens doodslag op zijn 21-ja- rige dorpsgenoot Jouke Kloosterman, maar de uitspraak uitgesteld tot woens dag 8 juli. Zij is namelijk van mening, dat het onderzoek niet volledig is geweest en heeft daarom een nieuw rapport ge vraagd van de anatoom-patholoog dr. Zeldenrust. Dit rapport, dat speciaal be trekking moest hebben op de aard van de verwondingen van K., die volgens de tenlastelegging opzettelijk door B. werd aangereden, is gisteren uitgebracht. De officier van justitie heeft veertien dagen geleden tien jaar gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering tegen B. geëist. Over acht maanden staat op het Delftseplein het busstation, dat een einde moet maken aan de wanorde lijke situatie, welke het terrein voor het stations,postkantoor thans vertoont. De n.v. Auburo zal binnenkort de eerste paal laten slaan voor het project, dat ontworpen werd door de Rotterdamse architect Ir. Th. Nix en gebouwd zal worden door de aannemingsmaatschappU Van Vliet en Van Duist. De n.v. Auburo is opgericht door de interlokale autotouslijnen, welke in Rotterdam hun eindpunt hebben op het Delfteepleim. te we ten de n.v. Ciitosa, de n.v. W.S.M., de R.T.M. de firma Van Gogh en de nc. Twee Provinciën. Het station, waar dagelijks 600 bussen vertrekken heeft een lengte van 80 meter en een hoogte van 8 meter. De perrons zullen echter langer worden en aan de voor- en achterzijde uitzwieren. Het gebouw voorziet in ruimten, welke bestemd worden voor infor matie. voor administratie en voor wachtlokalen met kantiine. Het wachtlokaal voor de passa giers ligt een meter boven de be gane grond, zodat de bezoekers een prettiger uitzicht hebben op de stad De perrons worden aam belde zij den overdekt met aluminiumlui- fels. zodat ook de wachtenden bui ten geen regen te duchten hebben. De architect heeft gestreefd naar tussenvorm van abri en gebouw. De materialen welke gebruikt zul- (Van onze Haagse redactie) De regering is bereid. /500.000,. uit te trekken ter financiering van de over tollige kolenvoorraden van de Limburg se mijnen. Minister De Pous (Economi sche Zaken) heeft voor dit doel een sup- pletoire begroting ingediend. De kolen voorraden in Limburg begonnen 4 april van dit jaar al dicht de grens te nade ren van 35 dagen produktie. Bij de Oranje Nassau mijnen was de grens toen zelfs al overschreden Bij dP Staats mijnen was er toen een voorraad van 32,2 dagen produktie en bij de Willem- Sophia van 33,3 (jagen produktie. De Stellendamse drieling ds een half jaar oud. De Brlrkmaometjes zijn ge groeid als kool en zij hebben allesbehalve gebrek aan levendigheid. Met hun heldere oogjes gaan zij de wereld rondom danig opnemen en al wat in hun nabijheid komt is direct prooi hunner grijpgrage vinger tjes. Moeder Brinkman zelf komt ook ogen en handen te kort om de baby's in de gaten te houden. Men kan het de drie ling aanzien, dat de aan zon zo rijke voorzomer hetn goed doet. Op de foto ziet men van links naar rechte Jan, Laurie en Arend. Die volg orde werd alleen voor de foto zo ge kozen. want ln de praktijk duldt Jan niet dat Laurie scheiding maakt tussen hem en zijn broertje. Hij wil persé naast Arend liggen en ls dat niet het geval, dan gaat hi.1 net zo lang zuslief plukharen tot moe der hem zijn zin geeft. Waarmede Janne- man toont een willetje te bezitten en dat zal hii wel als erfstuk van zijn vader hebben meegekregen: die weet in de ge meenteraad en meer organisaties zich ook wel te weren. Het ouderpaar heeft voor de drieling een kinderwagen aangeschaft, waarin ze alle drie kunnen liggen en gereden wor den. Het zal niemand verwonderen, dat al wat Stellendamse is de kinderen eens goed moet bekijken, zodra mevrouw Brinkman er mede op straat komt en de mannen zijn eigenlijk net zo nieuwsgie rig. al tonen die dat niet zo. Waarmede maar gezegd wil zijn, dat niet alleen de ouders maar geheel Stellendam trots is op het bezit van deze drieling. len worden zijn staal en beton en ais bedekkingsmateriaal zal een veredelde baksteen worden aange wend. Uiteraard heeft hij rond het ge bouw een efficiënt buscircuit moe ten ontwerpen met een soort im- steekhavens langs de perrons De bussen zullen uit de richting Hof plein door de Delftsestraat het station naderen Bij een in het cir cuit opgenomen rotonde zullen de passagiers uitstappen waarna de bus zijn halte in een der insieek- havens opzoekt. .Het uitgaande ver keer wordt ook vla de Delftsestraat afgevoerd. Gezorgd werd voor rij banen van ongeveer 9 meter. Aan de zijde van het Centraal Station is een terrein opengehou den van 50 bij 100 meter, dat voor lopig als parkeerruimte voor per sonenauto's dienst zal doen. Wan neer het nieuwe autobusstation in de toekomst meer dan een capaci teit va,n 48 bussen tegeliik nodig zal hebben, kan de n.v. Auburo ook de beschikking krijgen over deze parkeerruimte. Een moeilijkheid bij de situering was dat het station precies komt te liggen tussen de twee metrobuii- zen welke ondergronds precies aan beide ziidem van het gebouw komen te liggen. De constructeurs staan hierdoor voor de noodzaiak een fun dering aan te brengen welke het aan beide zijden het karakter heeft van damwanden. De kelderruimte welke als gevolg hiervan ontstaat, zal worden gebruikt als magazijn. De eerste" berichten, dat Louis Armstrong een hartaanval zou hebben gehad, zijn achteraf niet juist gebleken. De beroemde jaz- -trompettist lijdt wel aan een long ontsteking weike kort na zijn aankomst in het Italiaanse Spoleto werd gecon stateerd Toen hij het ziekenhuis inging maakte de 58-jarlge patiënt nog grapjes, maar het lachen verging hem. toen hij van de geneesheer hoorde, dat hij wel op een verblijf van een zestal weken in het ziekenhuis zal moeten rekenen. (Van onze verslaggever) „Meer jongens geven de voorkeur aan een vijfdaagse werkweek boven een loons verhoging. dan meisjes", zo luidt een van de conclusies van het rapport over de vrijetijdsbesteding onder de Amsterdamse jeugd, opgesteld door de heer W. F. Hei- nemeyer. wetenschappelijk ambtenaar van de sociografische werkgemeenschap van de universiteit van Amsterdam, tn samenwerking met een aantal studenten, die groepsgesprekken en persoonlijke in terviews hebben gehouden in een aantal clubhuizen merkwaardigerwijze is daar geen enkel katholiek jeugdgebouw bij en onder 400 jongeren, bij wijze van steek proef uitgezocht onder duizend namen, die ambtenaren van het bevolkingsregis ter uit de kaartenbakken hebben gehaald. De categorie jongeren, waarop het on derzoek betrekking had, bedroeg op 1 ja nuari 1857 ruim honderdduizend, ruim 11.6 pet. van de Amsterdamse bevolking Gehuwde vrouwen werden niet in het on derzoek betrokken en bovendien waren de militair dienstplichtigen tijdens het onder zoek uitstedig, zodat de oudste leeftijds categorie. nl. van 31 tot en met 23 jaar iets ondervertegenwoordigd en de jongste (15 tot en met 17 jaar) iets overbezet was Men heeft verder een onderverdeling ge maakt naar de buurten en naar de per soonlijke status (ongeschoolden, geschool den, leerlingen van scholen, middenstan ders studenten enz.) Vooral ook de status van de vader bleek van invloed te zijn. Geconcludeerd wordt o.a. dat hoe hoger de status, des te min der is er sprake van ontevredenheid met het werk en van onbehagen in de vrije- tijds-situatie. In de lagere statusgroepen blijken vooral meisjes geen verschil tus sen vrije tijd en werk te zien. Voor de jongens geldt: hoe hoger de status, des te minder dikwijls ziet men verschil tus- cn vrije tijd en werk. Geschoolde arbei ders leggen minder de nadruk op ontspan ning in plaats van b.v. zelfstudie; als het voornaamste verschil tussen vrije tijd en werk. Jongens zijn meer geneigd dan meisjes ontspanning als het verschilpunt te zien, m.a.w. meisjes zijn gauwer geneigd tot zelfstudie ontwikkeling huishoudelijke arbeid enz. Hoe hoger 't beroeospreetige is bij de jongeren, hoe hoger ook hun werk- aspiratle en des te minder zijn.ze het eens met beweringen als: „Pas in je vrije tijd voelt iemand zich mens. vrije tijd kun je nooit genoeg hebben", Hoe hoger de werk- en beroepsaspira tie is des 1e meer heeft men ook een be paald plan voor de vrije tijd. En hoe meer men zulk een plan heeft des te minder be schouwt men de vrije tijd als een oorzaak van verveling. Van de geschoolde arbeiders geeft een groter percentage blijk een vijfdaagse werkweek te verkiezen boven een loons verhoging dan bij de ongeschoolden. Ongeschoolden hebben meer bezwaren tegen het studeren na het werk dan de anderen. Hoe hoger de status, hoe meer activiteit in de vrije tijd, hoe hoger het beroepsprestige. hoe meer men aan zelf studie doet. Hoe hoger de status des te meer is men lid van verenigingen en des ie actiever neemt men deel aan het ver enigingsleven. Do ongeschoolden vinden het bijverdienen van de jeugd na school- of werktijd meer afkeurenswaardig dan anderen. Niettemin: meer scholieren ver dienen bij dan degenen, die een beroep uitoefenen. Hoe hoger de status van de vader, des te meer verdient men bij in rijn vrije tijd. Wat verkering betreft: ongeschoolden olijken meer verkering te hebben dan de anderen. Meisjes hebben meer verkering dan jongens, meisjes vooral in de leeftijd tussen 18 en 20 jaar, jongens na hun 21ste. Jongeren met vaste verkering zijn minder lid vae verenigingen. Functionarissen van sportverenigingen hebben opvallend min der veritisrinp dan anderen Ja waarom zouden we onzefameuze piramiden niet verlichten? zo vragen de Egyptenaren zich af In Athene heeft men de Acropolis met het Parthenon, de plaats die wel eens als de bakermat der Westerse beschaving wordt aangeduid met Philips schijnwerpers ..ln het zonne tte" gezet Dus waarom niet? Als de Amerikanen Hun Niagara-watervallen des avonds in een vloed van gekleurd licht dompelen, mogen w'i Y00r sf'nx toch ook wel de nacht, tot een dag ma ken zeggen ze Zulks vooral met het oog op het weer snel toenemende toeristen verkeer. Ja. het gaat goed in Kairo. Na dat gedurende de laatste jaren tengevol ge van het Nasser-regime de stroom toe risten. speciaal Amerikanen, steeds ver minderd was is hii dit voorjaar weer gaan vloeien. Het ziet er daarbij naar uit dat ook uit andere landen weer dui zenden en duizenden zullen komen, om de schoonheden van Kairo en omgeving, van Karnak en Luxor te bewonderen. jji;::: Washington staat tegenwoordig ondanks de Assoeandam weer op goedp voet met Kairo. De Amerikanen hebben zopas nog getoond vertrouwen in het, Nasser- regime te stellen en in Kairo een groot, nieuw hotel neergezet Het ls met een groots feest geopend, waarop de kelners als de veertig rovers van AU Baba gekleed waren, terwijl men de receptiezalen met Aladtns wonderlam pen verlicht had. De zakenman, die het hotel had gefinancierd, kwam met een gezelschap Hollywoodse filmsterren. Hij had een speech voorbereid, waarin hij ook Egypte*, glorierijke verleden be sprak en bracht er hulde in aan de Egyp tenaren die zowel moeilijkheden hadden weten te overwinnen en zelfseen Arabische invasie hadden weerstaan. Gelukkig liet de zakenman zl.in speech de gegevens er voor had hii aan een ehcyclopedie ontleend eerst aan de Amerikaanse consul lezen Deze vestigde er zijn-aandacht op dat Egypte zich een Arabisch land noemt, en Nasser zelfs een groot. Arabisch rijk wil grondvesten, waartoe hij Syrië al min of meer ge annexeerd heeft Enfin het kon verhol pen worden en de feestelijke opening van het nieuwe luxe hotel was een succes. Deze aanwinst was overigens niet de enige want ook Nasser wil. evenals alle dictatoren, zi.ln naam o.a. onsterfelijk maken door het oprichten van grootse bouwwerken. Zo liet hij op een der mooi ste eilanden in de Nl.jl een enorme Eiffel- toren van beton bouwen Het is een foei lelijk ding en niemand weet, waarvoor deze taren moet dienen. In regeringskrin gen ig men er erg geheimzinnig mee Ver moed wordt, dat er een gedeelte van de machtige Kairo-radiozender ln wordt ondergebracht die nog steeds het Oosten tegen het Westen ophitst Wellicht wordt hij in reserve gehouden voor de televi sie die ook Egypte aan het veroveren ia. Intussen wat de verlichting van de piramiden betreft men heeft hiervan reeds een voorproefje gehad toen een groot Amerikaans tijdschrift terwtlle van een paar plaatjes de piramide van Gizeh in een vloed van magnesiumlicht liet zetten Bovendien, sinds kort is de even oude als beroemde El Azharmos- kee waarin de even beroemde El Azhar Universiteit is gevestigd, een der geeste lijke bolwerken vgn de Islam, met neon verlicht. Men heeft stuk voor stuk de ou de kaarsenkandelabres verwijderd en een moderne, indirecte verlichting aange bracht. Ja, Kairo het oude EI Kahira is bezig modern te worden maar wat zijn bouwwerken betreft, inspireert het zich op de sovjetkunst die er een ls van de taartenbakker. Er is pas een ten toonstelling van de kunst in de Sovjet unie gehouden De pers vroeg zich toen af hoe het mogelijk is, dat een vooruit strevend land als dat van Kroesjtsjef zo achterlijk kan zijn In de kunst. Maar de regering denkt er anders over en Iaat de artistieke produkten door het Kremlin gelanceerd, imiteren Men hoopt nu maar. dat Nasser er niet helemaal in zal sla gen. het oude door zijn nieuwe Egypte te doen verdringen 19. 1848. Een verscheurd Frankrijk beleeft zijn zoveelste verandering. De februari-revolutie legt het land lam. Niets is nog zeker, alles is twijfelachtig geworden in de welhaast dol gedraaide natie. Maar de naam De Lesseps betekent nog een garantie en Ferdinand wordt naar Parijs ontboden, waar hij te horen krijgt, dat Madrid een gezant nodig heeft. In de Franse hoofdstad liggen de barricaden, sombere getuigen, nog kris kras dooreen En als Ferdinand dit Parijs achterlaat en oe trein wil nemen naar Madrid, trekt een sensationeel bericht in een Spaanse krant zijn aandacht: Tijdens de bestorming van de Tuilerieën zijn de juwelen van Marie-Louise-Fernande ae Bourbon, zuster van Isabella van Spanje en echtgenote van oe Hertog van Montpensier, vijfde zoon van Louis-Philippe, ko ning van Frankrijk, spoorloos verdwenen. De revolutie heeft dus niet alleen de vorst van zijn troon weggevaagd maar ook de juwelen verslonden In deze omstandigheden acht Ferdinand het onverantwoord om zijn papieren aan het Spaanse Hof aan te bieden. Eerst probeert hij het tevergeefs bij de Minister van Buitenlandse Zaken Lamartine. Dan vangt hij bot bij burgemeester Marrast. Tenslotte rent De Lesseps ongewapend en alleen naar de Tuilerieën, waar verbitterde opstandelingen van geen wijken weten. 20. Hij debateert, houdt hartstochtelijke betogen en duwt de leiders de lijst gestolen juwelen onder hun neus. „Terug die edelstenen, als u nog een klein beetje eer hebt overgehouden". Maar de anderen aarzelen. Een van hen protesteert zwakjes: „Er staan zoveel van dje dingen op de lijst. „Dat heeft er niets mee te maken", bijt De Lesseps terug. En als hij zijn geloofs brieven aan het Spaanse Hof overhandigt heeft hij de juwelen bij zich en maakt er de hertogin van Montpessier dolgelukkig mee. Het is een schitterende start voor zijn nieuwe carrière. 21. In Madrid kost het hem weinig moeite, om de hoogsie relaties aan te knopen. Zijn verstandhouding met generaal Narvaèz, voorzitter van de Raad, is zelfs ronduit uitstekend te noemen. Maar Spanje, dromerig soms als zijn gitaarmuziek, vlamt op in een felle, militaire staatsgreep, die op het nippertje verijdeld wordt. Dertien jonge, heetgebakerde officieren wor den ter dood veroordeeld. Het vonnis zal de volgende dag al uitgevoerdtworden. Maar de koningin huivert bij de gedachte aan die dertienvoudige vergeldingsmoord en verzoekt om gratie bij de voorzitter van de Raad. Maar Narvaèz blijft hard en weigert. Dan komt, ten einde raad, Ferdinands jonge nichtje, de beeldschone Eugenie de Montijo bij de gezant. Zal De Lesseps het klaarspelen? Zal hij meer invloed hebben dan Hare Majesteit zelf? S--

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4