Haydns IIMondo Luna onbeduidend en middelmatig Handig verbloemd achter een joyeus aangeklede voorstelling meer Australië wil veel Nederlandse immigranten BACHS HO HE MESSE IN DE NAARDENSE KERK Wegenwacht ook in auto's Ruimtevlucht op aarde DE EILANDER - NATO-TAPTOE - ARNHEM Kies van mam moet opgebaggerd Waarom dit make-belief 9 Minister Downer in ons land Generaal Speidel bezoekt „Panta Rei" Democratische gedragsregels WlVtA Sneller en veiliger bruin met... Mej. M. Tellegen neemt afscheid' 'J GOEDE AANPASSING Amadeus-kwarlet in Amsterdam Laatste stoomtreilers verdwijnen Schietles voor vrouwen in Zuid-Afrika? Opleidingsscholen kleuterleidsters A.N.W.B. BREIDT SERVICE UIT Kabinet der Koningin DONDERDAG 25 JUNI 1959 'j Drie V.E,M.-schepen uit de vaart ln september salaris regeling voor docenten ZONNEBRANDMIDDELEN ZONNEBRAND CRÈME V.A. F. 1.- ZONNEBRAND OLIE V.A. F. 0.95 ZONNEBRAND LOTION V.A. F 1.10 ZONNEBRAND SPRAYVA. F 5J0 ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE i door I KLAAS TOXOPEUS Geëlektrocuteerd Advertentie 25 - 26 - 27 - 29 - 30 JUNI en 1 JULI. Aanvang 21.00 uur. Een kleurrijk, groots, internationaal festijn, een uniek muzikaal evenement op de Markt in Gelre's hoofdstad. Prijzen: 2.50 - 3.50 - 4.50 - 5.50 op 25 juni. „(generale repetitie): 1.50 en 2.50. Voorverkoop bij V.V.V. Arnhem, Stationsplein 45, telefoon 08300 - 22218 - 32322. In het Duivense broek, is de firma Duursema uit Gieten (Dr) reeds enke le maanden met grote zandzuigers werkzaam om zand te spuiten op het z.g. Hazenpad, dat de verbinding zal vormen tussen Arnhem en Wesel. Op een diepte van ongeveer 17 meter raakte dezer dagen de zandzuiger ver stopt en bii controle bleek een gewel dige kies van een mammoet te zijn opgebaggerd. Reeds werden hier meer vondsten gemeld o.a. van rugwervels en ribben. Het werd reeds vóór de eerste acte van Haydns „dram- ma giocoso" „II Mondo della Luna" gisteravond in de Koninklijke Schouwburg te D n Haag uit was, dui delijk dat we weer eens een avondje musicologenmuziek zaten te beleven. Bijna onvermijdelijk, zou men tegenwoordig zeggen, moest dit naar aanleiding van Haydn gebeuren, Wiens oeuvre een waar ontginningsveld schijnt te vormen van uit de aandacht verdwenen werken, waarvan de nijvere muziekgeleerde vorsers onder het sla ken van triomfantelijke kreten het ene stuk voor, het andere na aan het licht iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiimiHiiiii iiiiiiyiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiii brengen. Ze vinden niet alleen werken, ze vinden ook altijd weer executanten, die hun verzekeringen aangaande de genialiteit der opgediepte stukken grif geloven, kennelijk zonder zich een zelf standig oordeel te vormen. Door de er varing geleerd, ging men met sombere voorgevoelens deze opvoering aan horen. Ze zijn helaas bevestigd. Ook II Mondo della Luna is een onbeduidend, middelmatig stuk. Men heeft dit handig en smaak vol verbloemd achter een uiterst ver zorgd en joyeus aangeklede voorstel ling, maar de mooiste aankledingen kunnen de zachte lethargie, waarin de toehoorder verzinkt niet voorko men als de muziek hem niet vermag te pakken. Het is de muziek, die het moet doen. Een opera drijft niet op Brum Ri2Z0[() Marcello Cortis en Ma_ ensceneringen. Die zfcn van bijkom- rieüa Adani in n Mondo della Luna". stig belang. Men heeft zich dus gisteravond zit ten vervelen bij een toneel, dat steeds Zo aardig deed, wat een dubbel gênant gevoel opleverde. Een goede toneelop voering, die geen raison^ d'etre blijkt te hebben, omdat haar inhoud onbe langrijk is, werkt beschamend. Het is nochtans niet anders. Wat de musico logen ook vinden en beweren, zij kun nen niet waarmaken, dat de goede va der Haydn een universeel genie was. Hij was wel een genie, en een zeer spi ritueel genie bovendien, als het ging om symfonieën en strijkkwartetten, wat kwantitatief zowel als kwalitatief heel veel is Maar veel verder reikte zijn kracht niet. Hü schreef ookrin al lerlei andere genres, als een man, die daarvoor gehuurd was en zijn vak ver stond. Het is natuurlijk nooit slecht, maar het stelt ook niets voor. Het is zo ih de manier, waarop een goed am bachtsman het in zijn tijd placht te doen. In dit geval wilde vorst Esterha- zv, in wiens dienst Haydn stond, een opera'tje hebben, waarmee men zich te zijnen huize gezellig kon vermaken in die half amateuristische, half am bachtelijke trant, waarin mensen, die het zich konden veroorloven in die tijd de kunst beoefenden. Haydn leverde de muziek en daar werd geen hogere be tekenis aan toegekend, dan aan het feit, dat Esterhazy's tuinman hem bloemen verschafte. Niemand dacht eraan, dat Or een kunstwerk van belang gescha pen moest worden. Het was maar een aanleiding om te zingen, te spelen en zich te verkleden, kortom om plezier te hebben. Later werd de muziek van zo'n werkje weer gebruikt voor andere gelegenheidscomposities. Het is dwaasheid Haydn te verwijten, dat hij geen muriekdramaticus is en nooit verder komt dan het achter el kaar schrijven van stereotiepe aria s, Waarbij alle solobeurten eerlijk ver deeld worden, een en ander op een on nozel kluchtspelletje van een bekend fvpe. Daarop in te gaan betekent, van Haydns dagen uit gezien, zoiets als met kanonnen schieten op mussen. Het Was zo argeloos en zonder pretentie be doeld. Men komt er echter bijna toe, Wanneer men eeuwen later wordt uit genodigd om ervoor naar de schouw burg te gaan en verondersteld wordt In diepe aandacht neer te zitten om te luisteren naar een partituur, waarop de fiere naam van een musicoloog staat afgedrukt als de hersteller van de „oor spronkelijke versie", terwijl een diri gent en een hele „cast" van Italiaanse Op het podium van de kleine zaal van het Amster damse Concertge bouw is het Ama- deuskwartet een goede bekende. Deze musici gaven woensdagavond in het kader van het Holland Festival een kwartetavond biet werken van Purcell, Britten en Haydn. Graag komen zij met een der Weense klassieken en deze avond was hun keuze gevallen op Haydns Strijkkwartet in F "Pus 77.. Hun lichte en speelse spel kreeg niet zo veel kansen in Purcell en "ritten. De met smaak voor klankwis seling en melodie-uitbeelding gespeel de: Drie Fantasieën van Purcell waren nen hommage aan deze componist, die "00 jaar geleden werd geboren. In 1945 Schreef Benjamin Britten zijn Tweede strijkkwartet, daar Purcell toen 250 laar geleden was gestorven. Vele melo dieuze inventies, zoals bij Britten ge bruikelijk, wisselen af met meer mono tone frasen. Het spel bleef te hoekig ?n nogal scherp en de generale binding hikte niet geheel. Niettemin een avond vol variatie. T. Vr. artiesten het halve continent over zijn gereisd om ons dat allemaal te komen vertonen. Misschien zou Haydn zich zelf er op zijn beurt bij gegeneerd heb ben gevoeld, als hij ons zoveel drukte had kunnen zien maken. Het is een tik je belachelijk. Beginnen we dan maar aan het einde van de opsomming: Jean-Denis Mal- cles had de zeer amusante décors en costumes gemaakt bij de levendige re gie, die Maurice Sarrazin voerde, ter wijl Jan Rebel een klein groepje dan sers liet bewegen. Het Nederlands Ka merorkest, versterkt met leden van het USO, speelde bekwaam, schoon weinig genuanceerd, en Carlo Maria Giulini hield het geheel meer gemakkelijk dan hevig geïnspireerd in zijn vaardige handen. Men zag en hoorde een uitste kend spelende en zingende bezetting (met uitzondering van de valse bariton Paolo Pedani) van Luigi Alva, Marcel lo Cortis, Mariella Adani, Bruna Rizzo- li, Biancamaria Casoni en Michel Ha mel. En men dacht met weemoed te rug aan de onvergetelijke voorstellin gen van Rossini en Verdi, die het Hol land Festival enkele jaren geleden placht te geven. Waarom dit make-be- lief, dat toch door geen zinnig mens ge loofd wordt? Men vraagt verder: als het dan geen Italiaanse opera mocht zijn, waarom dan deze onbetekenende Haydn in dit Handel-jaar, waar ook de Nederlandse Opera al niet van ge hoord blijkt te hebben? LEO HANEKROOT De N.V. Visserij Onderneming de VEM te IJmuiden zal nog dit jaar de drie stoomtreilers, die deze rederij nog in de va.art heeft, opleggen. Het zijn de treilers Herman IJM 2, Haarlem IJM 9 en Vios IJM 21. Het zijn tevens de laatste stoomtreilers van de Nederland se visserijvloot, zodat hun verdwijnen tevens de afsluiting van een tijdperk in de visserij betekent. Reeds geruime tijd gingen er geruch ten, dat de drie treilers uit de vaart ge nomen zouden worden. De rederij be waarde tot nu toe hierover het stilzwij gen, hoewel het duidelijk was, dat er iets aan de hand moest zijn. Onder de druk van de geruchten heeft de rederij nu toegegeven, dat de schépen naar hun einde gaan. Het is nog niet bekend, wat er mee zal gaan gebeuren. Mis schien is de enige mogelijkheid ze voor de sloop te verkopen, al wordt uiter aard getracht ze elders voor de visserij aan de man te brengen. De stoomschepen in de Nederlandse visserij zijn nu bijna uitgestorven. Al leen de Vlaardingse vloot kent nog eni ge stoomschepen, maar dat zijn loggers en geen treilers. Het zijn de laatste van de in het begin van deze eeuw on* der de naam „Stoomfietsen" in de vaart gekomen schepen. Over de vervanging van de uit de vaart te nemen schepen waren bij de rederij geen inlichtingen te verkrijgen. In IJmuiden neemt men niet aan, dat de vloot van de VEM tot de resteren de drie motortreiiers zal worden inge krompen. Men acht het mogelijk, dat de rederij zal besluiten tot het laten bou wen van enige hektreilers, schepen waarmee niet over een bepaalde kant maar over het achterschip wordt ge vist. Maar nog meer verwacht men dat de redery zal overstappen op het type grote motorlogger, waarmee elk soort van visserij, ook die op gezouten haring, kan worden uitgeoefend. Woensdagavond is de jaarlijkse uit voering van Bachs Hohe Messe in Naarden gegeven en de, grotendeels gemotoriseerde, pelgrimstocht naar het Mekka der Bachcultuur is ach ter de rug. Weer was het stadje ge durende enige uren een in het late avondlicht dommelende groep huizen rond een verlichte kerk, waaruit van alle kanten de klanken van koren en trompetten opstegen. Weer was er daar na in de straten het gezoem van hon derden luchtig maar goedgeklede men sen met partituren en opgetogen ge zichten, die hun voertuig trachtten te bemachtigen, doorkruist door haastige en transpirerende muzikanten in rok. Het is steeds een fascinerend en dooi de traditie geheiligd tafereel, waarin conventie en fanatieke Bachverering elkaar de hand reiken.' Aan deze Holland Festival-uitvoering, die door de jubilerende Anthon v.d. Horst werd geleid, werkten een keur van solisten en instrumentalisten mede. Het dramatische kwartet van het Cru- cifixus voor velen het hoogste ont roeringsmoment van het ontzaglijke werk werd door Elly Ameling, An nie Hermes, Tom Brand en David Hol- lestelle met veel effect gezongen. Van het koor der Nederlandse Bachvereni- ging kan veel goeds worden gezegd: de hoge tempi, die v.d. Horst soms eiste, werden helder en zonder aarzelingen ge realiseerd. Overigens maakte.de gehele uitvoering een voorzichtige, ingetogen hier en daar zelfs wat matte indruk. Hierbij moet ik opmerken, dat bespre king van details mij niet goed mogelijk *werd gemaakt door de toegewezen plaatsen voor de ers. In plaats van, zo als het behoort, in het midden van de kerk, in vol gezicht en gehoor van het hele ensemble, waren de verslaggevers rechts tegen een wand geplaatst" waar waar een dikke pilaar het uitzich be nam en het geluid dwong een bocht te nemen. Hef was daardoor niet ter stond duidelijk of het „Quoniam" door de solist of door een koorlid werd ge zongen. Over de exactheid van veel in zetten bleef ik in het onzekere;- ook de klank van Barwahsers fluit, van Sto- tijns hobo d'amore, en van de jacht hoorn van Jan Bos was op mijn plaats gevoileerd. Het prachtige samenspel van de organist Albert de Klerk met de grote koren heb ik echter onverdeeld kunnen genieten en bewonderen. v. E. De Zuidafrikaanse minister van de fensie, Frangois Erasmus, heeft in de Senaat verklaard dat het naar zijn me ning een goed ding zou zijn met het oog op de toekomst in Zuid-Afrika als vrouwen schieten zouden leren. Hij zei dit in antwoord op een vraag va'n se nator Thuynsma, die wilde weten of de regering al methoden had overwo gen voor het organiseren van huis vrouwen en jeugdige personen met het oog op eventuele onlusten. Erasmus zei dat er al enkele jaren geleden door de regering een commissie was inge steld om deze kwestie te bestuderen. „Er doet zich met de Nederlandse immigranten in Australië maar één probleem voor," aldus de Australische minister van immigratie, de heer A. R. Downer na zijn aankomst woensdag middag op Schiphol, „en dat is, dat wij er niet genoeg krijgen." Wel zijn er nu reeds meer dan 100.000 Neder landers in Australië werkzaam, doch terwijl in 1952 15.000 Nederlanders ver trokken, zijn het er in de afgelopen twaalf maanden nog geen 8000 geweest. De Australische minister, die voor de vijfde maal ons land bezoekt en met bijzonder veel waardering over onze landgenoten sprak, zèi dit uitermate te betreuren en moedigde jonge landgeno ten, die in de wereld vooruit willen komen en daartoe in Nederland zelf naar hun mening geen gelegenheid vin den, aan by hun emigratieplannen de keuze op Australië te laten vallen. ..Van alle continentale Europese vol keren schijnen de Nederlanders zich verreweg het best aan de Australische gemeenschap aan te passen," vervolg de de heer Downer. „Ik kan daaraan toevoegen, dat naar mijn mening Australië zijn immigranten een betere kans om vooruit te komen biedt dan welk ander land ter wereld ook. Austra lië bevindt zich in een beslissende ont wikkelingsfase en biedt enorme moge lijkheden." De Australische minister, die behalve door zijn vrouw eri drie kinderen, be geleid wordt door zijn secretaris-gene raal, de heer Tasman Heynes, werd op Schiphol door de Australische am bassadeur. sir Edwin McCarthy, en door de Nederlandse commissaris voor de emigpatie, mr. B. VV. Haverman, begroet. Vandaag heeft hij een bespre king gevoerd met de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooi). Vanavond biedt de regering hem op het Muidersloi een diner aan. Donder dag bezoekt minister Downer Den Haag en vrijdag Rotterdam. Daar zal hij een bezoek brengen aan de heer en mevrouw Wageveld, de ouders van de 100.000ste emigrant naar Australië, me vrouw A. Zevenbergen-Wageveld. Uiteraard trekt Australië verreweg de meeste immigranten uit Groot-Brit- tannië (circa 60.000 per jaar). Minister Downer is zojuist in Engeland ge weest, waar hij een beroep heeft gedaan op Britse arbeiders uit de industriële gebieden in midden-Engeland. Naar bekend, wordt de emigratie voor Nederlanders naar Australië door onze regering gesubsidieerd. Het sub sidiestelsel komt er in grote lijnen op neer, dat een Nederlandse familie voor de overtocht naar Australië zelf een bedrag moet betalen, dat anderhalf maal zo groot is als het laatste aan inkomstenbelasting betaalde bedrag. In verband met een grote legeroefe- ning, welke momenteel in Noord-Lim burg en een gedeelte van Oost-Brabant wordt gehouden, heeft generaal Speidel van de Nato-staf woensdag een bezoek gebracht aan Overloon. De generaal bezichtigde er o.m. het oorlogsmuseum en de fraaie nieuwe kerk. Uiteraard nam generaal Speidel ook de verrichtingen van de oefenende mi litairen in ogenschouw. Aan de oefening „Panta Rei" nemen tienduizend mili tairen en achttienhonderd voertuigen van de vierde divisie deel. De militairen worden speciaal getraind in rivierver dediging en in het slaan van bruggen, [n verband hiermee is de oefening spe ciaal geconcentreerd op de Maas en op de streek langs de rivier tussen Beugen en Grubbenvorst. Vrijdag is de operatie „Panta Rei", die maandag begon, ten einde. Tot nu toe deden zich geen ernstige ongelukken voor. Alleen is een pontonbootje met militairen na aanvaring met een vrachtboot gekanteld Twee soldaten geraakten te water. Zy konden bijtijds worden gered. Onze kritische kanttekening bij een passage uit het artikel van de heer De Kadt in Socialisme en Democra tie", waarin dit PvdA-Kamerlïd zijn inzichten over een mogelijk „on geremde machtsstrijd" ontvouwde, heeft tot ons genoegen bijval gevon den in een socialistische perscombi natie, namelijk het Haagsch Dagblad c.s. Deze bijval is overigens niet zon der voorbehoud. Onze kritiek wordt „in meer algemene zin" juist geacht en deze algemeenheid is kennelijk als een beperking van de instemming be doeld. Maar zelfs in deze beperkte zin. welke nog nader verklaard wordt, is de bijval ons welkom. Wij menen na melijk, dat wat de heer De Kadt be toogde bijzonder gevaarlijk is voor onze vaderlandse democratische grondslagen. Niets is ons liever dan dat wij het met elkaar over deze grondslagen en de daaruit voort vloeiende gedragsregels eens blijven, oppositiepartij of niet. In dit verband moeten wij bekennen, dat de „ver zachtende omstandigheden", welke het Haagsch Dagblad voor de uitla tingen van de heer De Kadt aanvoert, ons niet hebben aangesproken. Inder daad, wij hebben uitdrukkelijk niet „het hele verhaal" vtin de heer De Kadt weergegeven. Wij nemen graag aan, dat de heer De Kadt de jongste politieke ontwikkeling „iets te tra gisch" ziet door „de grimmigheid" die daarbij overigens beslist niet aan één kant! te signaleren viel, of door wat dan ook. Maar wij bestrij den, dat deze kijk van de heer De Kadt hem mocht verleiden tot de door ons gewraakte conclusieLaat hij, naar zijn gevoelen, alle reden heb ben om, zoals het blad zegt, „zijn hart vast te houden", maar dat moet dan ook werkelijk betekenen, dat hij zijn democratisch hart niet op een andere manier alsnog verliest. Wij delen overigens de mening van het blad, dat een zuivering van de po litieke toestand hard nodig was, zon der het overigens met zijn zienswijze op die toestand steeds eens te zijn. Wij geloven, dat het Haagsch Dagblad nu op zijn beurt de zaak iets te tra gisch èn te beperkt ziet. In deze be schouwing misten wij namelijk node een opmerking, welke ons nog niet lang geleden in hetzelfde blad op viel, over de Nederlandse politieke eigenheid. Wij doelen op het pleidooi tegen een Nederlandse CDU, naar Duits model, waarin gesteld werd. dat de eigenheid der christelijke par tijen in Nederland weg te denken noch weg te organiseren is. En waar aan de raad werd toegevoegd van „een zekere volharding in de eigen stijl, zij het met ruime blikDie volharding heeft nu juist, naar het ons voorkomt, in <ie jongste politieke ont wikkeling óók een belangrijk aandeel gehad. En wij constateren wederom met genoegen, dat zij in dit socialis tische blad een pleitbezorger vond. die ook hier niet in de platgetreden paden der socialistische propaganda wil lopen. (Van onze Haagse redactie) Minister Cals heeft aangekondigd dat de nieuwe salarisregeling voor leer krachten, verbonden aan opleidings- scnolén voor kleuterleidsters, waar schijnlijk in september haar beslag zal krijgen. De voorbereiding van de nieu we regeling is thans zovei gevorderd dat waarschijnlijk in juli een laatste bespreking in de commissie voor ge organiseerd overleg kan worden gehou den. Dit blijkt uit het antwoord van de minister op vragen van het Tweede- Kamerlid mevrouw Tellegen-Veldstra (P.v.d.A.). (Van onze verslaggever) Op de Nederlandse wegen zal In de loovan het najaar een nieuwe ver schijning haar intrede doen: de ANWB- wegenwachter in auto. In totaal wor den twaalf wagens de weg opgezonden met wegenwachters achter het stuur, die dezelfde service zullen bieden als hun collega's op motor met zijspan. De nieuwe maatregel is niet geno men omdat de gebruikelijke uitrusting van de wegenwacht tot onbevredigende resultaten zou hebben geleid. Integen deel. De ervaring leert, dat men van af het zadel van een motorfiets het beste uitzicht op de weg heeft er. dat het verblijf in de openlucht de gozond- Advertentu Zes vrijwilligers van de Amerikaanse marine zijn hun zesde dag in gegaan van een „vlucht" in een nagebootst ruimteschip, dat ontworpen is om de zuurstof-ademhalings-apparaten voor lange tochten buiten de dampkring van de aarde op de proef te stellen. De proefneming, die morgen een einde zal nemen, zal ook aanwijzingen geven, hoe menselijke wezens reageren in beperkte ruimten, zonder contact met de buitenwereld en zonder te weten of het. dag of nacht is. De zes vrijwilligers zijn leden van het centrum voor marine-luchtmacht materiaal. Hun gesprekken worden opgenomen door microfoons, zonder dat zij dit weten. Zij zijn onder gebracht in een nagemaakt ruimteschip met 60 kubieke voet ruimte per man en beschikken niet over radio, klok, televisie of andere middelen voor contact of verstrooiing. min NI YEA ..Dat is waar. vader. Ik was er zelf bij Chris Hedland deed snel een paar passen naar voren. ..Wat?" vroeg hij verbouwereerd, „hoor ik dat goed? Jij bent méé-geweest, zeg je?" „D'r was een opstapper uitgevallen, vader; Gerrit de Wit. Hjj had geen vervanger aangewezen. Wel, en toen kon ik mee." Chris Hedland werd rood. „Mooi is dat!" riep hij kwaad. „Weet je soms nog meer van die dingen? Heb je er wei aan gedacht dat wij er ook altijd nog zijn? Je had wel kunnen verdrinken! Maar daar heb jij natuurlijk niet over gepiekerd. Wat je vader en moeder denken is maar btjzaak... Mooie jongen ben jij. Je moeder heeft zó al duizend angsten uitgestaan, zónder dat ze dat wist van jou! Nouwat heb ie daarop te zeggen?" Hedwig keek deemoedig naar zijn moeder. „Als ër geen man te min was geweest...", begon hjj en toen opeens: „toe moeke.zegt nou wat! Kijk me niet zo aan. alsof... alsof ik dood was...! Toe!" Clara Hedland streek met de hand langs haar voorhootd. ,,'t Is wel goed, jong...", sprak ze na een kort zwijgen.... ,,'t is allemaal wel goed zo..." „Vind jij dat zomaar goed?" barstte Chris Hedland meteen weer los, „vind jij dat góéd? Zo'n jongen laat de paarden aan hun lot over... springt in een bootje en vaart eventjes naar een wrak... En wij weten helemaal niks! En dat vind jij goed, Clara? Jij? Maar dan zal ik die jongen wel vertellen, dat het geen goed zeun past om zoiets te doen! Versta je dat, Hedwig?" „De jongen moet droge kleren aan en naar bed", onderbrak zijn vrouw hem. „Laten we er nu maar niet over kiften. Gebeurd is gebeurden gelukkig: het is allemaal goed afgelopen!" Hedwig keek haar dankbaar aan. Bij de kachel kleedde hij zich uit en schoot de schone onderkleren aan, die zijn moeder voor hem had klaar gezocht. Toen ging hij naar zijn kamertje, dat aan de noord zijde van het huis lag. Bij de deur riep hij een „welterusten". De storm rukte feller dan tevoren aan de vensters cn gilde door de kale bomen om het huis. Hedwig lag in bed en luisterde ernaar Hij stelde zich voor hoe het moest zijn, als je nü op de „Lux" stond of als de reddingboot wéér uit zou moeten. Het was in jaren niet zo boos geweest. Die avond brandde het licht nog lang in de woon keuken van de Hedlands. Vader Chris zat bij de kache! één been aan elke kant ervan, voortdurend in zichzelf mompelend: „Wat 'n jongwat 'n jong... Na een kwartier reeds was zijn aan vankelijke woede, die meer uit schrik dan uit heuse verontwaardiging was voortgekomen, voorbij. Hij voelde nu nog slechts een stille trots om z'n zeun, die bij een vliegende storm opstapte bij Bate de Bruin om eventjes twaalf man van zo'n wrak te 's Morgens joelden de rukwinden nog steeds om net eiland. Ondanks de korte rust die hp genoten had, voelde Hedwig zich toch volkomen verfrist. Het kwam hem voor dat hij het zout van de zee nog op ziin lippen kon proeven. Een ongekende sensatie van geluk doorstroomde hem. Hij was stoutmoedig geweest, zonder overmoedig te zijn. Hij had gehol pen mensen te redden...... het was misschien zelfs aan hem te danken geweest dat die ene Zweed niet verdronken was Zijn vader had hem die ochtend joviaal op de Schouders geslagen en hem „Dorus-Rjjkers-de-twee- de" genoemd. Moeder had wat droevig geglimlacht toen ze het zag. Maar toch was ook zij blij om wat hij gedaan had. meende Hedwig. Blij gestemd was hij aan het werk gegaan. Tegen koffietijd zei hij opeens: „Vader, ik ga op 'n koppie bij De Boer, hiernaast," en toen Chris Hedlands ogen om een verklaring vroegen sprak Hedwig met iets uitbund gs in ziin stem: „Ik ga Menke vragen voor de bruiloft van Harm en Boukje Faber. Zij zitten vandaag immers in 't zilver?" „Zo zolachte Chris Hedland, „dat gaat dan maar meteen op de wijfjes uit. Maarge hebt ge lijk zeun. Op deze leeftijd zijn ze het mooist. Wat JtT" heid van de wegenwachters ten goede komt. Maar de ANWB heeft een aan tal leden van de brigade in dianst voor wie het motorrijden in verband met hun leeftijd bezwaarlijk kan worden. Speciaal voor deze mannen, die er doorgaans meer dan tien dienstjaren hebben opzitten, zullen de autootjes, kleine Citroën-bestelwagens, in bedrijf komen. De wagens worden niet ver warmd omdat men eventuele tempera tuurverschillen zoveel mogelijk wil eli mineren. Een ander initiatief van de ANWB is om de vorig jaar begonnen lepa- triëringsservice van automobielen uit het buitenland belangrijk uit te brei den. Het vorig jaar zijn 120 wagens door de ANWB buiten Nederland te ruggehaald, die door verschillende oorzaken onklaar waren geraakt en niet op korte termijn konden woiden hersteld. Thans wil de ANWB deze mogelijkheid ook openstellen voor hen, die door ziekte of ongeval hun wagen niet binnen zeven dagen zelf kunnen besturen. De wegenwacht brengt het voertuig dan met de even tuele mede-inzittenden terug naar de plaats van herkomst. De nieuwe fa ciliteit is verbonden aan de interna tionale reis- en credietbrief. Een uitgebreide reeks folders tenslot te zal in de toekomst veel mondelinge Informatie en correspondentie overbo dig maken. In 25 deeltjes is namelijk een overzicht vervat van het indruk wekkende totaal van de dienstverlenin gen, die de ANWB verricht op het ge bied van recreatie en toerisme. Er is gestreefd naar een zo beknopt en te vens zo volledig mogelijke informatie. halen! Over twintig jaar zouden ze op het"eiland nóg' "e„a^ig antwoordde niet HU smeet rijn mestvork van zijn jongen zeggen: „Dat is di/zeun van Hel land, die nog 'ns is opgestapt toen de „Lux" aan de grond zatde grootstq eer die een eilander te beurt kan vallen. En dat was nu zijn zoon! On danks zichzelf móést Chris Hedland wel trots zijn op die jongen. Hij dacht zich in, hoe hij als terloops over deze avond zou praten op de vergadering van de zuivelfabriek. Ze beschouwden Hedland daar toch als epn halve vastelander, omdat diens vader zich indertijd hier komend van Groningen had gevestigd. Maar nu had hij toch maar een zoon, die bewees het echte eilander bloed in zijn aderen te hebben! Zo dacht Chris Hedland en hij zei: „Is 't soms niét zo Claraalsof zij de loop van zjjn gedach ten had kunnen volgen. Hij was verbaasd toen zijn vrouw zei: „De mens wikt, maar God beschikt, Chris Hij zweeg eerbiedig omdat hij begreep dat zij nog had. paadje, dat door de regen gerimpeld was, zoals het strand bii eb. Bij De Boer keken ze van zUn komst op. Ze wilden nem meteen honderduit vragen over de redding van de avond tevoren, doch Hedwig omzeilde de vragen handig. „Ik kwam om Menke," viel hij met de deur in huis. „Of ze vanavond meegaat naar de bruiloft van Harm en Boukje Faber „Menke!", galmde de stem van vader De Boer, „kom 's hier! Er staat hier een redder op je te wachten!" Menke verscheen in de deuropening. Achter haar rug lag de stal. die vol wasem van het vee was. De pittige lucht van de dieren doortrok de woonkamer. Hei meisje veegde snel de handen af aan haar schort toen ze Hedwig ontwaarde. „Kwam je op 'n koppie, Hed?", vroeg ze. (V/ordt vervolgd). Woensdag 1 juli legt mej. mr. M. A. Tellegen haar functie van directeur van het kabinet der Koningin neer. Op haar verzoek is haar met ingang van die datum eervol ontslag verleend, „met dankbetuiging voor de veie en gewichtige diensten aan ons en den lande bewezen." Woensdagmiddag is in het gebouw van het kabinet een receptie gehouden, waar velen mej. Tellegen de hand ten afscheid kwamen drukken. Onder hen bevonden zich tal van leden van het corps diplomatique, vele leden van de hofhouding, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, de heren mr. Jonk man en dr. Kortenhorst, de griffiers 2,®.r beide Kamers, de heren jhr. mr, Roell en mr. Schepel, leden van het kabinet, de gevolmachtigde ministers van de Nederlandse Antillen en Suri name, de heren Lampe en mr. dr. Pos, de vice-president van de Raad van state, mr. Rutgers en verscheidene leden van dit college, de president van de Hoge Raad, prof. mr. Donner. oud- ministers, onder wie prof. Beel, de bur gemeester van Den Haag, mr. Kolf schoten, en veie anderen, met wie mej. Tellegen in haar functie van directeur van het kabinet, die zjj sinds 1945 leeft vervuld, in aanraking kwam. Charles Starkweather, de twintigja rige Amerikaan, die vorig jaar elf mén sen heeft vermoord, is de afgelopen nacht in de gevangenis van Lincoln op de elektrische stoel terechtgesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7