Rijksweg 13 levert wegen op in Oost-Flevoland Reconstructie van het „wasbord" kost 21 miljoen 1 Moderne meubelen in Dertig jaar verkeer over de Koninginnebrug Weer geldt het motto „Op hoop van zegen" Kreymborg I I Lucas Bols tevreden over de afgelopen maanden van 1959 Deense stijl DE CAPRI SCOOTER inter Bevredigend resultaat voor Nieuwe HAV-Bank Snufjes rond Rijks weg 13 Brievenbesteller schrok van veertigduizend gulden Scherpe uitsteeksels aan auto's Stijgend verlies voor Britse spoorwegen en wegvervoer Bevredigend jaar voor de HAV-Bank luipijp' NSC VRIJDAG 26 JUNI 1959 PAGINA 4 Geboorte van Katteruggen Verkeersplein Ypenburg bijna gereed 107° is „eigenverkeer Ruim 1 miljoen per km Tien maanden gevangenisstraf Voor reis en vakantie: zomercolberts v a. 29.75 Speciale aanbieding Ng Verbod geldt ook voor buiten, landse wagens Elke dag varen er vijf schepen van honderd ton, volgeladen met steen uit de onderlaag van Rijksweg 13 tussen Rotterdam en Den Haag, naar Oost Flevoland. Maar liefst 7.000 ton steen die voor de gereconstrueerde Rijksweg 13 onbruikbaar is, wordt in het nieuwe land verwerkt voor de aanleg van wegen. Dit is maar een van de dozijnen gigantische fantasieën van de Waterstaats ingenieurs die realiteit worden in de nieuwe Rijksweg 13 waarvan het grootste deel in december of begin volgend jaar gereed zal zijn. Dan volgen nog de gedeelten van het viaduct in Overschie, het stuk tot het Blijdorpplein in Rotter dam en de weg oostelijk van Delft zodat naar men mag verwachten in 1965 deze weg geheel gereed zal zijn. Dan kunnen er op de zes rijstroken van 3,5 m elk, in totaal 60.00070.000 auto's per dag over heen razen. Vijf jaar later zal de grens van de ca paciteit van deze weg alweer bereikt zijn. Men hoopt tegen die tijd echter en kele andere parallelwegen gereed te heb. ben om deze drukste verkeersweg van 't gehele land voldoende te ontlasten. Vol. gens de meest recente tellingen nl rijden er langs het nieuwe verkeersplein op het stuk Ypenburg 32200 auto's per dag Vo rige week reden er over dit weggedeelte nl 16500 auto's waarbij dan nos de ge motoriseerde voertuigen komen, die hier Rijksweg 4a verlaten en dat zijn er 15700 Ruim 300 mensen werken er thans aan de martelweg die graag het „wasbord' genoemd wordt. Er staat voor vele ton nen aan caterpillars, shovels, bull-dozers en ander materieel dat als voorwereld- Advertentie WILLY VAN GENT BERGWEG 210 De N.V. Assurantie Maatschappij Nieu we HAV-Bank te Schiedam bericht in haar verslag over 1958, dat de bedrijfsre sultaten bevrediend zijn gewest. Hoewel de premie-ontvangst procentueel minder bedroeg dan over 1957 was zij toch be vredigend. De totale premieontvangst nam toe met 8,4 pet, nl. van 4.364.024 tot 4.728.728. Het schadeverloop ontwikkel de zich niet ongunstig, speciaal in de af deling brandverzekering. In het afgelopen jaar werd aan schaden betaald een bedrag van f 1. 805.728 (v.j. 1.547.662), waarin re- assuradeuren participeerden met 1.064.441 (987.489). De premiereserve werd evenals vorige jaren voor alle afdelingen gesteld op 50 pet der in het boekjaar geboekte bruto-premiën eigen risico. De beleggingen beliepen per 31 decem ber 1958 4.007.662. In effecten was belegd een bedrag van 1.463.107 tegen f 1.357.326 per 31 december 1957. Ten aanzien van de ontwikkeling in de automobiel-verzekering merkt het verslag op, dat hoewel de resultaten in het afge lopen jaar niet ongunstig waren, deze re den tot ongerustheid geeft. De premiën vertonen een dalende tendens. De toe komst van deze branche wordt dan ook niet als een rooskleurige gezien. De winst over het afgelopen boekjaar bedroeg 335.204 tegen 295.593 in het voorgaande jaar. Hiervan kan aan de extra reserve worden toegevoegd een be drag van 135.296 (138.366), terwijl voor te betalen belastingen f 143.107 (100.427) wordt gereserveerd. Na vergoeding van 4 pet interest over de onverplichte storting op de aandelen ad f 1800.-, resteert een be drag van f 55.000. Hieruit kan evenals over 1957, een dividend van f 30.- per aan deel, waarop 10 pet is gestort, worden uit gekeerd. lijke monsters het oude wegdak afgraast en er daarna tenslotte een verrukkelijk effen zwart stuk weg voor in de plaats brengt. Tussen beide stadia in speelt zich echter wel het een en ander af Rijksweg 13 is nl. gelegen op enkele zeer slappe grondlagen van soms 20 meter dik. Hierdoor is de weg over grote ge deelten gaan verzakken, tot 25 cm toe De bruggen rusten echter op palen die op de harde zandlagen zijn geheid Daar door verzakte wel de grond onder het wegdek, maar niet onder de kunstwer ken. Hierdoor ontstonden de zogenaam de katteruggen. Voor aansluiting van de Rijksweg 13 en Rijksweg 4a is thans een groot verkeers plein ter hoogte van Ypenburg bijna ge reed. Het. komt op het niveau van Rijks weg 4a terwijl Rijksweg 13 op 2.25 m beneden het maaiveld komt te liggen. Dit is mogelük geworden doordat het be trokken we^edeelte op een lager gele gen polder kan afwateren. De Rijksweg in nieuwe vorm werd overgebracht van de Hoge naar de Lage Broekpolder zodat de weg 3 meter kon worden verlaagd zonder dat een speciale bemaling behoef de te worden aangelegd. De nieuwe weg komt nu als het ware in een goot te liggen waardoor ook de afleiding van automobilisten door af- en aanvliegende toestellen van Ypenburg minder hinderlijk zal worden In 't ver leden zün hierdoor nogal eens ongeluk ken gebeurd. Om de weg een betere fundering te geven heeft men uit een enorme nut 500000 m3 zand gehaald, zodat er een 7 meter dikke zandlaag kon worden aan gebracht. De put is weer met aarde dicht gemaakt. In totaal is 1,5 miljoen m3 aarde verzet. Waar het nodig was heeft men de bruggen, die te ver boven het wegdek uitstaken, wat laten zakken. De bestaan de asfaltlaag wordt met een speciale ploeg weggehaald, gebroken en gebruikt voor parkeerstroken. Het aanwezige zand of de aarde wordt afgegraven tol 1,5 meter over een lengte van 7 kilome ter. Oud wegdek en paklaag worden ver wijderd. Zoals wij reeds meedeelden gaat de paklaag als steenresten naar Oost-Flevoland Dan wordt uit Rotter dam nieuw zand aangevoerd, in totaal 3500 m3 per dag. Dagelijks rijden er 75 vrachtauto's 2400 ritten per dag. Zo mag men concluderen dat bijna 10 pet. van alle wegverkeer op de Rijksweg wordt gevormd door „eigen" materieel. Als de nieuwe paklaag en het wegdek zijn aangebracht, zal er nog wel een verzakking blijven optreden, maar deze zal slechts 1520 cm bedragen gedurende de komende 30 jaar. Bij Overschie ligt een ongeveer 500 me. ter lang viaduct over de samenloop van Rotterdamse en Delftse Schie. Hopelijk zal men in 1960 kunnen beginnen met de verbreding hiervan tot 2 maal 3 stroken Het rijwielpad zal dan beneden langs gevoerd worden. Aan weerskanten zal het viaduct ongeveer 1,5 meter breder worden. Het merkwaardige is dat men in de toekomst dit stuk Rotterdamse Schie zal dempen, zodat dan het viaduct eigen lijk overbodig wordt. Afbreken zou ech ter kostbaarder zijn, dus gaat men rus tig het viaduct verbreden. Nadat dan het stukje tot aan het Blij dorpplein voltooid zal zijn. komt de weg oostelijk van Delft aan de beurt. Dan is het inmiddels 1965 geworden. Sedert de aanvang der werkzaamhe den heeft de reconstructie van Rijksweg 13 ruim 14 miljoen gulden gekost. Daar bij komen dan de komende jaren nog werkzaamheden die 7 miljoen zullen kosten. In 1965 zal de vernieuwing van 15 km weg 21 miljoen hebben gekost, dat is dubbel zoveel als de aanleg van de geheel nieuwe weg die omstreeks 1930 gereed kwam. Aan het tempo van de werkzaamheden valt niets te wijzigen. Dat is afhankelijk van personeel en financiën en van de aannemerscapaciteit. Drie van de groot ste wegenbouwers van het land hebben tezamen met inzet van hun machtigste materieel er zijn machines bil van f 120.000 per stuk die vorige week uit Amerika arriveerden 7 km weg in 1 jaar tijds gemaakt. Op de nieuwe Rijksweg zullen op de middenberm, die 4,5 m breed wordt, schermen geplaatst worden van liguster heg. Deze worden haaks op de wegas geformeerd om te voorkomen dat de automobilist plotselinge rukwinden op moet vangen wanneer de aaneengesloten heg plotseling ophoudt. Er zijn plannen om het gedeelte van Rijksweg 13 vanaf de Rijswijkse Hoorn brug tot Den Haag af te doen buigen naar de Haagse Binckhorstpolder. In de toekomst zal deze aftakking dan langs het nieuwe Centraal Station gaan lopen. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren de 34-jarige postbestel'ler G. P. uit Delft overeenkomstig de vordering van de officier van justitie veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De man had zich schuldig gemaakt aan het wegnemen van geld uit aangetekende stukken. Onder meer opende hij op 17 januari j.l. een aangetekend stuk, bestemd voor de Amsterdamse bank. Hij schrok geweldig toen er f 40.000 in bleek te zit ten. Hij stuurde het geld enkele dagen later anoniem in een pakje naar de bank. De luchtige, zonnige dracht voor de moderne man. 3-knoop8model in structuurweefsel of poplin. De nieuwste kleuren. Bijpassende „lichtgewicht" pantalons in diverse prijzen. Uitgebreide keuze weekenders en weekend-shawls Katoenen pantalons in strak aangesloten Amerikaans model. In beige en bleu. Kleur- en wasecht. voor heren 9.'® voor jongens 6 j. 7.90 1 I BINNENWEG 128 N. BINNEN WEG/AELBR. KADE - ZWARTJANSSTRAAT 60-64 - BEIJERL ANDSELA AN 87-93 - ROTTERDAM De directie van de N V. Amsterilamschc Likeurstokerij ,,'t Lootsje" der Erven Lucas Bols te Amsterdam is over de eang van zaken jn de verstreken maan'den van 1959 tevreden. Aldus heeft zij aandeel houders in de heden gehouden jaarver gadering desgevraagd medegedeeld. In volume is jenever het grootste ar tikel van de omzet. De landen, waar in de laatste maanden van 1958 de resul taten in het bijzonder tegenvielen, wa ren België en Frankrijk In dit laatste land werd bovendien de omzetbelasting verhoogd. Hoewel dit over de gehele wereld bezien moeilijk te beoordelen valt, ig de directie van mening dat de stijging in de omzetten van bier wijn en frisdranken niet ten koste gaat van ge distilleerd. In Nederland wordt geen concurrentie ondervonden van Ameri kaanse maatschappijen. Whisky bijv wordt slechts in heel kleine 'hoeveelhe den verkocht De vennootschap heeft be langen bij Horecafbedrijven, maar in ver houding tot de bierbrouwerijen maakt dit slechts een klein percentage uit De lagere voorraden op de balans zijn een gevolg van de waardevermindering van de Argentijnse peso. In kisten uitgedrukt is het bedrag ongeveer gelijk aan verle den jaar. Het debiteurencijfer daalde omdat betalingen sneller geschieden De effectenportefeuille heeft een zeer grote spreiding, Hierin bevinden zich geen ri sico's van grote omvang bij één enkele onderneming. De maatschappij verwacht geen on gunstige consequenties van de Euro- markt In alle landen heeft zij vaste voet. De export van gedistilleerd wordt ge makkelijker. Hiertegenover staat dat de concurrentie van buitenlandse likeuren in Nederland wel eens groter kan wor den. De investeringen in 1958 kwamen nage noeg neer op de gedane afschrijvingen ad f 1.175 336 In 1959 zullen zij hoogstens dit bedrag vergen Het kustvaartbedrijf dient, niet tot goedkope wijze van ver voer der produkteti maar is een fiscaal gunstige belegging De drukkerij werk' slechts voor eigen gebruik Naast alco holhoudende dranken worden ook limo nadesiropen op kleine schaal in eigen bedrijf vervaardigd. De dochterbedrijven Van de Argentijnse dochtermaatscnap- oii is hei eigen vermogen voor het aller grootste deel belegd in onroerende ï°e" deren en machines Debiteuren worden bijna geheel en voorraden voor een be langrijk deel gefinancierd met accijns krediet. Transfer naar Nederland ts nog steeds mogelijk Bij deze doehtermaat schappii word' geen saldo aangehouden Gezien (je moeilijkheden bij de import in Australië en Niéuw-Zeeland is dikwijls overwogen de fabricage aldaar zelf ter hand te nemen In Nieuw-Zeeland is di' verboden, want daar gaat de staal zelf ie Droduktie van alcohoi hand ne men In Australië verdient et de voor- keui de produklen uit Nederland te ia ten komen, omdat lokale produkten me' i" nooa aanzien staan De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd en het divider.it werd bepaald op 18 Dot, waarvan reed* 8 pet als interim werd betaald Voor', werd goedgekeurd op iedere nom f U non gownne aandden kosteloos een nieuw aandeel uit te reiken uit de agio Het geplaatste kapitaal word' hierdoor verhoogd van f 11229 000 tot f 12 250 0011 Advertentie Statiiten wijzigingen Algemene instemming vonden verder enige statutenwijzigingen, waarbij o a de directie veiwangen wordt door een raad van bestuur: net deel in de overwinst van raad van bestuur en commissarissen wordt verlaagd van 40.op 30 pet. en dat van aandeelhouders wordt verhoogd van 50 tot 60 pet en aan de leden van de raad van bestuur f 750 000 ter verdeling in ondprling overleg wordt uitgekeerd als schadeloosstelling Bij arrest van de Hoge Raad is be paald. dat het Nederlandse verbod om scherpe uitsteeksels op automobielen te voeren ook geldt voor buitenlandse auto mobilisten Het al of niet van toepassing zijn van het Nederlandse verbod werd een strijdvraag toen 14 januari te Swal- men bij Roermond een Belgische automo- j bilist een proces verbaal kreeg omdat ei een scherp siervoorwerp op zijn auto zat- j De kantonrechter te Roermond veroor deelde hem tot I 5 - boete In beroep van cassatie bij de Hoge Raad concludeerde de procureur-generaal, dat het vonnis te recht gewezen was De juridische raads man mr R J Polak, die daartoe door de KNAC wat aangezocht, was deze mening niet toegestaan, omdat het verbod van scherpe uitsteeksels niet zou berusten op de tekst der Geneefse conventie van 1949 Behoudens persoonlijke omstandigheden zou de Belg in redelijkheid nie' hebben kunnen weten dat hij Nederlandse voor schriften overtrad, terwijl anderzijds de Nederlandse strafbepalingen op hem als buitenlander niet op grond van de con ventie van toepassing zouden kunnen wor den verklaard De Hoge Raad deed over het laats'e puni geen uitspraak doch baseerde het arrest op een artikel over algemene voor zieningen uil de bijlage van de Geneefse Teak- palisander notenhout conventie, dat in vrije vertaling luidt: ..Voor zover mogelijk mag het mechanis me of de toebehorende uitrusting van enig motorvoertuig geen risico voor brand of ontploffing opleveren en ook mag nie' het uitlaten van gevaarlijke gassen ot stank optreden, terwijl het voertuig even min een bron van hinderlijk lawaai o? van gevaar in geval van botsingen mag zijn." Onrtdas In ons land de scherpe uitsteek sels als bron van gevaar bij botsingen worden beschouwd werd het beroep te gen het vonnis van de kantonrechter ver worpen 22. Ferdinand laat zich overhalen door de mooie ogen van Eugenie en belooft zijn best te doen. Hals over kop stelt hij zich in verbinding met generaal Narvaez en smijt meteen zijn troeven op tafel. Hij speelt hun onderlinge vriendschap uit, motiveert en argumenteert en overtuigt tenslotte Narvaez. De ter dood ver oordeelden waren vrienden van de Montijo's. En daarom zal Eugenie haar neef eeuwig dankbaar zijn. Zelfs als ze in majes teitelijke praal wordt opgenomen en zich echtgenote van Napo leon III en keizerin van Frankrijk mag noemen.... Zowel de produktieresultaten als de financiële uitkomsten van de Levensver zekering-Maatschappij HAV Bank over 1958 geven alleszins reden tot tevreden heid, aldus merkt de directie in haar jaarverslag op. De totale bruto produk- tie beliep f 152.012.220 (123.482.432). De netto-vooruitgang bedroeg f 96.071.268 72.471.103), waardoor het totaal verze kerd bedrag per 31 december steeg tot f868.696.393. (772.625.125). De op collec tieve basis gesloten verzekeringen ma ken een bedrag van f 345.447.478 28.9.188.324) uit van de totale porte feuille. Aan periodieke premiën is ontvangen f18.403.907 (17.034.254), terwijl aan pre miën ineens een bedrag van f5.692.956 15.715.648) werd geboekt. Het aan in terest en huren ontvangen bedrag steeg net f 806.089 tot f 8.055.742. De premiereserve eigen risico bedroeg per 31 december 1958 f 188.526.519 (170.037.066) en is derhalve toegenomen met f 18.489.453 (17.153.640). De bereke ning der premiereserve heeft plaats ge vonden op een intrestvoet van gemid deld 2,93 (2,86)%, terwijl de gemiddelde intrest in 1958 gekweekt van de beleg gingen 4,10 (3.99)% beliep, zodat de marge toenam van 1,13 tot 1,17%. In 1958 werden 186 (90) hypothecaire leningen gesloten tot een bedrag van f3.744.100 (2.175.650). Wegens periodieke en gehele aflossingen werd f 1.700.781 (1.057.029) ontvangen, zodat per eind december 19^8 in hypotheken een bedrag van f20.336.825 f18.293.506) was belegd. De gemiddelde intrest bedroeg 3,97 (3,77)%. De verlies- en winstrekening sluit met een bedrijfswinst van f2.230.716 (1.780.212). Over 1958 zal het dividend per aandeel van f 1000 met 20% storting f40 bedragen tegen vorig jaar f30 op aandelen met 10% storting. Blijkens het jaarverslag van de En gelse commissie voor het vervoerwezen hebben de Engelse staatsspoorwegen en het staatswegvervoer in 1958 een ver lies van bjjna 89 miljoen pond sterling geleden tegen een verlies van 63,5 mil joen pond ii. 1957. Het exploitatieverlies op de spoor wegen bedroeg 48 miljoen pond ster ling of 21 miljoen pond meer dan in 1957. Le wnst op andere takken van het vervoerwezen daalde in het af gelopen jaar met 3,5 miljoen pond iterling. De commissie wijt dit toegenomen verlies aan de grote achteruitgang in de activiteit der kolen- en staalindustrieën, waardoor voornamelijk de spoorwegen werden getrofferi, en voorts aan de poli tiek van deficit-financiering. Van het verlies kan een bedrag van ongeveer 55 miljoen por sterling op rekening van deze politiek worden geschreven, terwijl voor het overige het verlies een gevolg s van een teruglopen van het vervoer van de zware industrieën en van de ge volgen van de busstaking in Londen. 23. Met het Grootkruis der Orde van Isabella de Katholieke laat de Lesseps zijn Spanje achter. Frankrijk voert een diploma tiek steekspel uit op andere fronten en heeft hem nodig. In Rome. de Eeuwige Stad, woelt de onrust. Republikeinen hebben zich onder leiding van Mazzini verzameld en dreigen de Paus als soeverein van het Vaticaan van de troon te stoten. Maar de Oud ste Dochter van de Kerk, nu zelf een Republiek, wil de Paus ondanks alles niet verraden. Generaal Oüdinot wordt naar Rome gestuurd. Zijn opdracht luidt uitdrukkelijk: Herstel de orde. maar jaar geen van beide partijen tegen u in het harnas. Oudinot slaat dat bevel radicaal in de wind. Erger nog, hij geeft order Rome in een stormloop te bezetten. Maar zijn eigen onbekookte aanval wordt afgeslagen. De nieuwe Koninginnebrug, die het Noordereiland zo degelijk met de lin ker Maasoever verbindt, is deze maand dertig jaar geworden. In juni 1929 namelijk was het minister Kan, die de brug openstelde en dat de eerste van die onafzienbare rij voertuigen zich over het brugdek spoedde. Geheel Nederland kent de Konin ginnebrug. Elkeen die wel eens een interland-wedstrijd in het stadion heeft bezochtheeft op deze brug een paar moeilijke woorden laten vallen. Duizenden Rotterdammers hebben da gelijks de gelegenheid de brug steen voor steen te bewonderen, wanneer de kleppen omhoog staan en de scheep vaart langzaam voorbij stoomt. Ir. A. H. Rood stuurde indertijd zijn ontwerp voor de brug in onder het motto „Op hoop van zegen". De man moet niet alleen een knap ingenieur zijn geweest, maar zich ook hébben verheugd in het bezit van een voor- uitziende blik. Is het niet zo, dat men thans met ditzelfde motto in het ach terhoofd zich op weg begeeft naar deze oeververbinding De ingenieur en zijn jarige schep ping mag men er niet om lastig val len. Zij kunnen het ook niet helpen, dat het verkeer zich in Rotterdam zo snel vermenigvuldigde. De brug móet vandaag aan de dag niet minder dan 15.000 voertuigen per dag verwerken. De opening van de Koninginnebrug 'was het einde van een reeks werken, welke de verbetering van de oever verbindingen beoogde. Toen reeds wa ren er echter vooruitziende Rotter dammers, die niet wilden geloven dat het vraagstuk van de oeververbinding gen hiermede van de baan was. De toenmalige directeur van gemeente- werken wees kort na de opening al op de noodzaak van een tweede oever verbinding en toen geraakte Rotter dam in het tijdperk, waarin voortdu rend strijd geleverd werd over de vraag: een brug of een tunnel? Het werd een tunnel, thans een overbelaste tunnel en weer werkt Rot- teraum aan cle verbetering van zijn oeververbindingen. De plannen voor de metro- en de verkeerstunnel liggen gereed. Grote projecten worden het die de prestaties uit het verleden drei- ge-r te overschaduwen. Daarom vandaag hulde aan de Ko ninginnebrug de sterke verbinding over de rivier. Dagelijks verwerkt zij meer auto's, fietsen en trams dan ir. Rood zich ooit op de weg heeft kunnen voorstellen. Niemand, die er overheen rijdt doet dit op hoop van zegen, want de brug is sterk en degelijk. Hopelijk krijgt de jarige het in de toekomst, wanneer de tunnels er lig gen wat minder zwaarNooit echter zal het zover komen, dat zij niet meer nodig is. Het verkeer zal over haar heen blijven stromen, al ui nier mop perend. Als een blijk van onze hulde vandaag een recente opname van KLM Aerocarto. 24. Wat een generaal verwoestte, moet een diplomaat herstel len. Die diplomaat heeft zijn sporen ai hoog en breed verdiend en heet Ferdinand de Lesseps. Juist als Oudinot een nieuwe aanval wil riskeren, arriveert hij Op het nippertje lukt het hem de generaal van zijn grove ongelijk te overtuigen De wapenstil stand heeft Frankrijk's prestige niet al te veel geschaad Maar de Lesseps wond er geen dolkjes om. toen hij verklaarde, alleen met de wettelijke autoriteiten te willen onderhandelen en niet met de illegale handlangers en meelopers van Mazzini Die veroordelen hem dan ook in het geheim ter dood Maar toen het vonr.is in deze geheime vergadering werd uitgeroepen, was een zs'ii"» Varassat aanwezig. En Varassat was eens door de Lesseps gered, in Barcelona

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4