Nota laat voor weinig vrijheid loonpolitiek vrij ere VLAER&KOL Ook Drees streefde naar afschaffing subsidies LA SFIDA, een film die nog net geen draak is Eenheid ons doel E Kabinet draast- volgens N.V. V. - êt duidelijk conservatief stempel Huiseigenaren achterop geraakt Havengeld heffen in IJmuiden? Indonesiërs naar hun land terug Kabelbaan over de Rijn De man voor de griezelfilm V B MIDDELHUIS (K.A.B.) GEEFT VOORLOPIGE INDRUK Tweede Kamer vraagt: WERKGEVERS ANTWOORDEN N.V.V.: Kinderbijslag wordt met 4 a 5 et verhoogd Orde van Christus voor De Gaulle Minister antwoordt: Geen kostenstijging en vertraging bij de bouw Project van ongeveer twee miljoen gulden In Australië Immigranten kiezen zelf hun werkkring Amfibie-helikopter naar Nederland IHolland-F estiva]1 Rectificatie A. Hendriks ZATERDAG 27 JUNI 1959 PAGINA 5 I r®n te ,lat 'A can. i ttsCZCWZ- Bankiers voor generaties van zakenlieden en beleggers anno 1691 Deviezenbank Keisdeviezen. Bagage- en reisongevallenverzekering. Du. i enheid, enkelvoudigheid kenmer ken het volmaakte; veelheid gecompliceerdheid het onvol maakte. De absolute enkelvoudigheid, God, is het oer-ideaal van de Schep ping. In de definitieve herschepping der gelukkige eeuwigheid zal al het dan bestaande aan dat beeld zijn ge stalte danken. In de oud-Syrische li turgie vinden wij deze gedachte reeds in het gebed: „Neem onze onderlinge verdeeldheid weg en breng haar terug tot de eenheid der liefde, die op zwakke wijze Uw verheven wezen weerspiegelt". Zeer concreet schrijft Origines: „Waar de zonde heerst, daar is veelheid, daar zijn scheuringen, ket terijen, onenigheden. Waar de deugd heerst daar vindt men het enkel voudige, de band, waardoor hart en ziel van alle gelovigen één waren. En, om het duidelijker te zeggen, de oor sprong van alle kwaad ligt in de veel heid: de oorsprong van alle goed ech ter in het samen en tot eenheid ko men vanuit de verstrooide massa. Tenslotte nog een woord van Gabriel Marcel, die zegt, dat „de toestand van verdeeldheid, van geestelijke ont wrichting of ontbinding het lot is der huidige mensheid, een kwaad dat diepe wortels heeft en eindeloze re percussies". Heel de situatie van de mensheid op aarde overziende kun nen wij niet anders zeggen, dan dat zij gebukt gaat onder het mysterie van het kwaad; de duivel heeft ver deeldheid gebracht tussen God en mens en tussen de mensen onderling. In dit verband heeft men het eens, zeer terecht, de slimste zet van de duivel genoemd, dat hij de mensen ertoe gebracht heeft aan zijn bestaan te twijfelen. Tegenover deze feitelijke situatie stelt het Christendom het zeer essen tiële geloofspunt van onze eenheid in Christus, „het" middel om te trachten de bovenbedoelde verdeeldheid op te heffen. Daarmee is dan ook meteen het sociale karakter van het Christen dom gegeven. Hiermee bedoelen wij natuurlijk niet ook maar het minste af te doen aan de persoonlijke bete kenis van Openbaring en Verlossing daar aan immers dankt elke afzon derlijke mensenziel rechtstreeks haar eeuwig heil maar in beginsel heb ben wij toch te erkennen, dat Gods heilsplannen vooral op de christelijke gemeenschap gericht zijn. Die ge meenschap is de Kerk, de onder ons voortlevende Christus. Zijn „lichaam" immers die gemeenschap mo<»t groeien door de kracht en de genade, welke het van zijn Hoofd Christus onophoudelijk ontvangt. Nu heeft de Kerk altijd geleerd, dat Christus' genade, die voortgebracht wordt door de Sacramenten, niet op de eerste plaats bedoeld is om een zuiver persoonlijke betrekking tussen de mens en God tot stand te brengen De theoloog Scheeben drukt deze waarheid aldus uit: „De mens ont vangt de genade in de mate, waarin hij zich sociaal verenigt met het enige organisme, waarin haar bevruchten de sappen vloeien. Zo heeft men kun nen zeggen, dat het mysterie van de oorzakelijkheid der Sacramenten, bo vennatuurlijk gezien, niet zozeer ligt in de paradoxale doeltreffendheid van een ritus of waarneembare han deling als wel in het bestaan van een gemeenschap, die onder de schijn van een menselijke instelling een godde lijke realiteit verbergt". Het is van belang hierbij vooral in het oog te houden, dat alle sacramen ten essentieel binnen de Kerk thuis horen. „Zij maken de Kerk", zeiden de oude theologen reeds. Alléén in de Kerk bereiken zij hun volle werking, in haar alléén, in de gemeenschap van de Geest deelt men op normale wijze in de gaven van de Geest. Daarom kan men de hele genadebedéling, het hele geestelijk leven slechts begrijpen tegen de achtergrond van ons lid maatschap van Christus' Mystiek Li chaam, de Kerk. Hieruit volgt dan ook direct, dat de leden van die Kerk, de Christenen, haar verlossende en bevrijdende boodschap eensgezind, sa menwerkend, „als een eenheid" aan de wereld moeten brengen. Van die gemeenschap, van de Kerk worden wij lid door het H. Doop sel. Dit voegt ons aan die ge meenschap toe. En wel zo ingrijpend, dat onze inlijving bij Christus een on uitwisbaar merkteken in onze ziel drukt, dat ons voor alle eeuwigheid voor God kenbaar maakt als eens en voor goed behorend bij Christus en zijn Kerk. Met alle daaraan verbon den consequenties! Blijven wij Chris tus trouw dat wij hem eenmaal ons woord mochten geven is de hoog ste uitverkiezing dan is het Doop sel voor ons „het onderpand der toe komstige glorie", dat ons bovendien nog ons leven lang alle genaden blijft schenken, die nodig zijn om ons ge drag te regelen in overeenstemming met die hoogste uitverkiezing, dat ge roepen-zijn tot kind van God. Uitwendig gezien, juridisch als men wil, is het doopsel onze opneming in de Kerk. Dat is een zuiver sociaal effect. Maar, zegt de Lubac, daar de Kerk geen zuiver menselijke gemeen schap is, maar tegelijkertijd óók het Mystieke Lichaam van Christus, wor den wij tevens op mystieke wijze lid van de Kerk: wij worden tot kind van God aangenomen en levend ge maakt door de Geest. „Ingelijfd in de Kerk" en „geheiligd" zijn derhalve Advertentu (Van onze Utrechtse redacteur) Het was de heer I. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. moeilijk, ai een oordeel over de regeringsnota te geven. Het, officiële stuk was nog niet in zijn bezit en eerst wenste hij nauw keurig te bestuderen wat de gevolgen van de voorgestelde maatregelen zul len zijn. Met name is hij zeer benieuwd, wat de compensatie van de huurver hoging en van de hogere melkprijs net to zal betekenen, als men rekent, dat daarvan eerst loonbelasting en aller- komen Fe 'ret'ratP" n°g in mindering Eén ding is de heer Middelhuis bij een vluchtig kennisnemen van hetgeen uit de regeringsnota is gepubliceerd, wel opgevallen, met name, dat bij het geroep om vrijheid, als al deze maatre gelen zullen zijn ingevoerd, voor een vrijere loonpolitiek nog weinig over zal blijven. Een groot deel gaat naar de huiseigenaren, een ander deel valt weg m de melksector, zij het dan. dat welis waar hiervan niet de boeren profite- re.n- aoch de overheid haar lasten ver minderd ziet. De bedrijfslasten worden daarbij' al hoger. Ook over de datum van 1 januari, waarop men de huurverhoging en de verhoging van de melkprijs wil la ten ingaan, kon de heer Middelhuis met enthousiast zijn. „De mensen hebben dan praktisch nog niets gezien van een welvaartsver meerdering", aldus de heer Middel huis, „maar moeten wel meer gaan be talen, juist op een tijdstip, als met het aanschaffen van brandstoffen toch al veel van het huishoudbudget gevraagd wordt". De regeringsnota za] in de we kelijkse vergadering van het verbonds- bestuur maandag a.s. een punt van be raadslaging uitmaken. Van de bespre kingen zal afhangen of de K.A.B. komt tot een verklaring. De regeringsnota heeft het vermoe den van het NW bevestigd, dat de po litiek van het kabinet-De Quay een dui delijk conservatief stempel zou dragen. Het werkgeversstandpunt in het ad vies van de S.E.R. heeft - op enkele kleine uitzonderingen na - volledig ge zegevierd. Dit verklaarde vrijdagavond voor de VARA-microfoon de heer A. H. KIoos, secretaris van het NW, toen hij een voorlopig oordeel gaf over de re geringsnota met betrekking tot de hu ren en lonen. de loon verbetering niet beperkt zijn, maar dat de regering ze beperkt maakt. Over het ingaan van de huurver hoging op 1 januari 1960, zoals ge adviseerd door de SER, zei de secre taris van het NVV, dat de regering van de voorrang van de huurverho ging boven de loonsverhoging geko zen heeft. De heer Kloos zei, dat het aangekondigde huurbeleid het NVV al evenmin tot enig enthousiasme kan opzwepen. Met betrekking tot het bouwkosten probleem is de regering, volgens spre ker, verre beneden de maat gebleven. Als men het bouwkostenvraagstuk niet durft aanpakken en de weg van de min ste weerstand kiest - dat is de ene huur verhoging na de andere - zal de rege ring de vakbeweging vierkant tegen over zich vinden. Het NVV is beslist zins, de produktiviteitsstijging verrijking van de huiseigena- laten gebruiken, aldus de heer Kloos. Wat betreft de verlaging van de overheidsbijdrage op premiewoningen, meende de heer Kloos, dat het huizen betreft, die niet door de kleine man be woond worden. De regering-De-Quay blijkt kennelijk minder bezorgd te zijn over de moeilijke budgettaire positie van de overheid, aldus spreker. Ten slotte zei hij, dat de regering handig de verlenging van de belastingmaatrege len, waarover het laatste kabinet-Drees is gestruikeld, in de nota heeft verde digd. Deze belastingmaatregelen mo gen dan onze instemming hebben, ons eind-oordeel over de nota wordt er nau welijks door beinvloed. Het NVV weet nu, dat het van deze regering niets te verwachten heeft en het zal zijn be leid daarop afstemmen. Eerder op de dag had ook de twee de voorzitter van het NW, de heer D. Roemers, een voorlopige verkla ring afgelegd, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities meldden. Hij noemde de vermindering van de subsidie op consumptiemelk onge wenst met het oog op de volksgezond heid. ROTTERDAM I 2e Westewngenhof l - telefoon 12 74 93 - 13 59 96 UTRECHT telefoon 26351 BILTHOVEN telefoon 2571-2572 1 O Voorts zei hij dat het N.V.V. in de eerste plaats getroffen is door k*;.aze dte óe regering doet uit de mogelijkheden tot opvoering van de be- stedingen. Ondanks het feit. dat de laatst bekend geworden produktiecijfers gunstiger zijn dan de SER veronderstel de, kiest de regering - tegen de meer derheid van de SER in - het pes simistische standpunt. De heer Kloos betoogde, dat de mogelijkheden voor (Van onze Haagse redactie) Op de verklaringen van de zijde van het NW hebben wij in kringen van de Algemene Katholieke Werkgevers Ver eniging de volgende reactie vernomen: Allereerst kan worden opgemerkt, dat men de huidige regering geen conser vatieve inslag kan verwijten, zonder dat dit ook op de regering-Drees terug valt, die immers het SER-advies des tijds heeft aangevraagd. Daarbij was het voornaamste streefpunt de afschaf fing van de subsidies. Dat de nota sterk van het SER-ad vies zou afwijken, is moeilijk vol te houden, wanneer men de maatregel over de gehele door het SER-advies bestreken periode kwantificeert. Dan blijkt, dat een huurverhoging van 25 pet., die op 1 april ingaat, op jaarba sis berekend, overeenkomt met een verboging van 20 pet. die op 1 januari zou worden ingevoerd. Ook de groep A in de SER (confessionele werkgevers en werknemers) stelt als uitgangspunt, dat rekening wordt gehouden met maatregelen van algemene aard, ook al zouden die jn de tijd niet vooraf gaan. Overigens behoeft, volgens het stand punt van de regering, verwerking van de vorige huurverhoging niet te wach ten op een tijdstip, dat eerst na de ko mende huurverhoging zou liggen. Wanneer de huurverhoging aan de huiseigenaren wat meer bestedings mogelijkheden biedt, dan moet wel in aanmerking worden genomen dat deze groep in de afgelopen jaren op dat punt onmiskenbaar achterop is geraakt. Bovendien valt niet te ver wachten, dat van een meerdere huur opbrengst een betekenend deel in de consumptieve sfeer terecht zal ko men. De grote bouwondernemingen zullen deze meerdere opbrengst zeker aanwenden voor nieuwe investerin gen, die de bouwactiviteit slechts ten goede kunnen komen. Dat de verlaging van de bouwkosten een punt is, waarop de regering nog moet studeren, is volkomen verklaar baar. De SER heeft hierover slechts voorlopige inziobm-j kenbaar gemaakt en een nader in het vooruitzicht gesteld. Maar de SER stelt wel uitdruk- kelyk in haar advies vast, dat vermin dering van subsidie van essentiële be tekenis is om te komen tot een verla ging van de bouwkosten, hetgeen zij in haar huurrapport nader motiveert. Dat er geen evenwicht zou zijn tus sen de verlaging van de woningwetsub sidies en de verlaging van de premies, komt niet overeen met het gestelde in de nota, waaruit blijkt, dat beide cate gorieën met twee-Zevende worden ver minderd. l.Lad staakt het grafisch personeel van vrijwel alle provinciale bladen, iinh L-nen-h°9er loon wil- De Western Daily in Bristol heeft getracht althans vnn g meuws publiceren door het ophangen van stukken telex en foto's voor ae ramen van de redactie. De van kranten verstoken burgers komen gretig van het nieuws kennis nemen. Wat voorts wordt opgemerkt over het ontbreken van overleg met het be drijfsleven over de vrijere loonvor ming, moet berusten op een verkeerd inzicht in het wezen van deze zaak. Het gaat daarbij om globale uitgangspun ten en niet om een gedetailleerd sys teem. Die uitgangspunten zijn in een gesprek op 6 juni aan het bedrijfsleven voorgelegd en de Stichting van de Ar beid heeft daarover in een nader schrij ven zijn mening gegeven. Overigens wees men er ons in AKWV-kring op, dat de belangrijk ste afwijking van de opvattingen van de voorstandex-s van het A-standpunt in de SER wellicht de verdere ver lenging van de tijdelijke belasting maatregelen is. die een extra last op het bedrijfsleven blijft leggen. (Van onze Haagse redactie) De Tweede Kamer is voorlopig nog niet overtuigd van de noodzaak om thans voor bepaalde categorieën scheepvaartverkeer in de haven van IJmuiden havengeld te heffen. In het voorlopig verslag op het betreffende wetsontwerp wordt erop gewezen, dat dit ook weer aanzienlijke kosten met zich mee zal gaan brengen, zodat slechts een redelijke omvang van het havenverkeer de heffing van haven geld zal kunnen rechtvaardigen. De Kamer wil dan ook gaarne nadere in lichtingen over de omvang van het verkeer. Is het juist, dat het bedoelde scheepvaartverkeer zich eigenlijk meer richt op de ingang van de haven dan op de haven zelf? De Kamer vraagt zich verder af of het wel gewenst is. aansluiting te zoe ken bij de geldende tarieven in Am sterdam en Zaandam, zoals de rege ring had voorgesteld. Zijn de havenin stallaties te IJmuiden wel voldoende uitgerust voor het bedienen van andere dan vissersschepen? (Van onze Haagse redactie) In het verslag, dat wij gisteren ga ven over de inhoud van de regerings nota, is tot onze spijt een onnauwkeurig heid geslopen. In de passage over de compensatie voor huur. en melkprijs- verhoging werd gesteld, dat de Kin derbijslag met 23 ct. zou worden ver hoogd. De compensatie die door de Re- gei-ing is aangekondigd, omvat echter de volgende verhogingen van de kinder bijslag: 2 ct. per dag voor het eerste, tweede en derde kind en 3 ct. per dag voor elk volgend kind als gedeeltelijke compensall^ van de huurverhoging. Paus Joannes heeft gisteren president De Gaulle van Frankrijk onderscheiden met de Orde van Christus, de hoogste pauselijke onderscheiding. De orde zal vandaag, nadat de Franse president door de Paus in audiëntie zal zijn ont vangen, aan De Gaulle worden uitge reikt. In mei 1957 is de toenmalige Franse president, René Coty. tijdens zijn be zoek aan Rome eveneens met deze orde onderscheiden. Pxesident De Gaulle heeft gisteren een reeks politieke en economische be sprekingen met Italiaanse leiders af gesloten. Daarbij is gesproken over de rol van beide landen in de NATO, de Europese markt, Algerije, de Italiaanse emigratie naar Frankrijk en de confe rentie van Genêve. Op de Franse ambassade werden be richten tegengesproken dat een onbe kende telefonisch gedreigd Viad het Franse staatshoofd te vermoorden. De politie ontkende dat de reeds aan zienlijke veiligheidsmaatregelen wa ren uitgebreid. Er zijn volgens minister van Aart- sen geen aanwijzingen, dat de in de laatste maanden waarneembare span ning op de bouwmarkt reeds zou heb ben geleid tot vertraging en kostenstij ging van de bouw. De minister zegt (Van onze Haagse redactie) De laatste tijd wordt een aantal In donesische gezinnen van Sorong (Nieuw Guinea) naar Indonesië teruggebracht. Het betreft hier arbeiders van de Ne derlands Nieuw Guinea Petroleum Maatschappij, die wegens beëindiging van hun arbeidscontract recht hebben op vervoer terug naar hun plaats van herkomst. Voor het vervoer wordt ge bruik gemaakt van een onder Paname se vlag varend schip, omdat de gebrui kelijke repatriëringsmogelijkheid met KPM-schepen is vervallen. Een en an der blijkt uit het antwoord van de mi nister van Zaken Overzee a.i. drs. Kort hals, in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Meel (KVP). Een Utrechts ingenieursbureau heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een naamloze vennootschap, de N.V. Gijbas. voor de exploitatie van een onder Arnhem over de Rijn te bouwen kabelbaan. Deze kabelbaan, die geprojecteerd is Van Rolandseck bij Doorwei-th naar Driel aan de zuidelijke Rijnoever, zal, naar schatting, een bedrag van onge veer twee miljoen gulden vergen. Men wil honderd vierpersoons gon dels aan de kabel hangen. Het plan is, zowel op de noordelijke als op de zuide lijke Rijnoever een station te bouwen. Het startpunt bij Rolandseck komt op een hoogte van circa tachtig meter te liggen, aangezien de heuvel 35 meter hoog is, terwijl men daarop nog een soort mast wil plaatsen van ruim 40 meter. Wanneer officiële instanties me nen. dat dn stations het natuurschoon zullen schaden, is men ook bereid, deze ondergronds te bouwen. Door het verschil in hoogte zullen de passagiers een mooi uitzicht hebben, de kabel loopt 700 meter boven de air borne battlefields en 1000 meter boven de Rijn. Wanneer in de toekomst bij Doorwerth stuwen worden aangebracht, zullen de gondeivaardei-s bovendien van een hoogte van 80 meter het stuwmeer kunnen bekijken. De Australische minister van immi- gi'atie, de heer Downer, heeft vrijdag in Den Haag meegedeeld, dat het voort aan niet meer mogelijk zal zijn, dat Nederlandse immigranten gedwongen worden de eerste twee jaar van hun verblijf in Australië in een bepaalde bedrijfstak te werken. Alle Nederlandse immigranten zullen voortaan direct na dit m antwoord op vragen van het aankomst'geheel vrij zhn in de keuze Tweede Kamerlid van Vliet (KVP). Wei is de minister van oordeel, dat waakzaamheid geboden is. Hij verwijst dan ook naar de enige dagen geleden aangekondigde maatregelen, die tot doel hebben de produktie in evenwicht te houden met de capaciteit. voor elk volgend kind ais gedeeltelijke rrntrl n van ll^t- compensaii: van de huurverhoging.! I h Vdll xxvl Bovendien *?!,og 2 ct, per kind per dag I1 als compensatie voor de helft van de melkprijsverhoging. Geheel los hier van staat de verwerking van de duurte- toeslag van 10 ct. per Kind per dag in een algemene regeling. Een nieuw amfibie hefschroefvlieg- tuig, de Sikorsky S.-62, dat op de luchtvaarttentoonsteiling te Parijs veel belangstelling trók, zal eind juli of be gin augustus voor enkele dagen naar Nederland komen om hier te lande voor deskundigen en belangstellenden te wor den gedemonsti .erd. De firma Hollinda te Den Haag, die de Amerikaanse Si- korskyfabriek in Nederland vertegen woordigt, organiseert de demonstraties in Papendrecht op de nieuwe helihaven, waar het terrein reeds is geëgaliseerd, in samenwerking met de maatschappij voor vliegtuigbouw Aviolanda. Er is water genoeg in de omgeving van de heiihaven om ook een demonstratie van de mogelijkheden van de S-62, die door een turbinemotor wordt aangedreven en over een rotor beschikt, in het natte element mogelijk te maken. In Parijs had de dii'ectie van de Amerikaanse fabriek voor Iandin---n op het water een speciaal bassin op Le Bourget la ten aanleggen, dat 70.000 gulden heeft gekost. synoniemen. Het juridische effect van het doop sel mogen wij, zoals gezegd, niet in dividualistisch zien. Dit geldt óók voor de geestelijke uitwerking daax-van, al is die dan wezenlijk innerlijk; d.w.z. een wedergeboorte tot kind van God, een letterlijke „vergoddelijking". Maar ook hierbij moeten wij de nadruk leggen niet zozeer op een persoonlijk deelhebben aan het goddelijk wezen als wel op „de levende samenvoeging van de gehele Kerk in een mysterie volle eenheid". Christus heeft het Godsrijk verge leken met een mosterdzaadje, dat be stemd is om uit te groeien tot een grote boom. Deze zelfde gedachte deed St. Paulus schrijven: „Allen zijn wij gedoopt in één Geest om één lichaam te vormen", en ligt ten grondslag aan de leer van Christus' Kerk, n.l. dat zij van haar Stichter de opdracht heeft gekregen zich uit te breiden over de aarde en alle mensen tot Christus terug te voeren. Vandaar ook haar naam „ecclesia", zij die allen samen roept. Het doel van ons kerk-zijn is één zijn. Zoals de mensheid natuur lijk gezien als een eenheid ge schapen is, evenzo is in de bovenna tuurlijke orde van de tweede schep- pmg der genade de Kerk, de verloste mensheid een eenheid. In zijn hoge priesterlijk gebed heeft Christus na drukkelijk om die eenheid gebeden. Dit goddelijk gebed is een smeken oin Gods hulp, dat zeker verhoord zal worden. Want, in de strijd tegen het kwaad (de duivel), dat, om mysterie volle redenen, een zekere (nooit dwin gende) vrijheid van handelen heeft gekregen zolang de definitieve eeu wige Schappings-„orde" nog geen on verstoorbaar feit is, za! God onbe twist overwinnaar zijn. Dat betekent, dat de mensheid „als geheel", als dat deel der Schepping dat, met verstand en vrijheid begaafd, een aparte, zelf standige categorie vormt, zeker haar eeuwig-gelukkige eindbestemming zal bereiken. Of elk afzonderlijk sa menstellend deel van die mensheid zijn einddoel bereikt, ligt aan zijn eigen keuze voor of tegen God. Wie Christus' Kerk als zodanig kent, resp. kan kennen, voor hem is zij het nor male middel om tot God te komen. Wie, zonder persoonlijke schuld, bui ten Christus' Kerk leeft, komt, als hij tot God komt, in elk geval tot Hem door de Kerk, door de onder ons steeds Zijn verlossing voortzettende Christus. Niemand komt tot de Vader tenzij dour Christus. Wij moeten de Kerk blijven zien als „het" enige, normale heilsinstituut voor alle mensen. Daarom is het de plicht van al haar leden voortdurend blijk te geven van dat roepingsbesef. De definitieve eenheid, die door Gods ingrijpen eenmaal een eeuwig, geluk kig feit zal zijn, behoren wij hier op aarde reeds zoveel mogelijk te ver wezenlijken. Hoe sterk het mysterie van het kwaad ook hier zijn inwerking doet gelden, het blijft waar, dat wij naar Gods bedoeling ook hier op aar de reeds gelukkig kunnen zijn. Door Gods bedoelingen tegen te werken be reiken wij dat zeker niet. In een be ginselvast beleefde eenheid ligt onze grootste kracht, óók en dat is onze opdracht apostolisch gezien. De uitdaging (La Sfida) is een Itali aans-Spaanse filmproduktie in de regie van Francesco Rosi. Het is een luid ruchtige rolprent, waarbij men eerst halverwege in de gaten krijgt, waar over het verhaal eigenlijk gaat. Niette min kan men in de eerste helft van deze film al ondervinden, dat Italianen en Spanjaarden filmbeelden over het doek weten te jagen, die in ieder geval op zich het aankijken waard zijn. Men gaat met zekere verwachtingen naar een romaanse film van dit soort toe. Het neo-realisme van de Italiaanse filmproduktie heeft wonderen bewerk stelligd onder het nuchtere Nederlandse ulrripubliek. Maar met deze zonzijde, verscheen er ook schaduw. De Italia nenkunnen reuzen van draken tevoor— schijn toveren, waarbij overvloedig en zeer nadrukkelijk gespeculeerd wordt hart medeIijden van 'le': menselijk De Uitdaging ligt tussen zon en scha duw. De film geeft het verhaal van een jongeman, die zich in de wereld van fruit, en groentenspeculanten in Napels een eigen winstgevende plaats wil verzekeren. Hij stoort zich daarbij niet aan de wetten, die op basis van solidariteit, het handeldrijven op de markten in de gewenste banen moeten houden. Iedereen, die tot de bent van groentehandelaren hoort, is verplicht de reglementen, opgesteld door enkele „groten", na te komen. De jongeman gaat met een paar vrienden naar het platteland om een lading groente te halen. Hij wil de tussenhandel uitscha kelen. Maar de boeren blijken geen van allen bereid hem iets te levéren. Zij durven niet, omdat zij onder gezag blijken te staan van een groothande laar, die al jaren lang de oogsten con- Zondag 28 juni Amsterdam: Stadsschouwburg, 8.15 uur: Katja Kabanova (Ned. Opera). Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Troilus en Cressida (Toneelmanifestatie) Maandag 29 Juni Amsterdam: Concertgebouw. 8.15 uur: Danzi- kwintet. Hilversum: Baadhius, 8 uur: Internatio naal Carillonconcours. van hun werkkring. Direct na de oorlog, toen een geleide ontwikkeling nodig was in industrieën met groot tekort aan arbeidskrachten, was het nodig, immigranten naar be paalde bedrijfstakken te dirigeren, al dus de minister. Zij behoefden nooit bij een en dezelfde werkgever te blijven, maar konden binnen de hun aangewe zen bedrijfstak van betrekking veran deren. Nu de Australische economie zich verder heeft ontwikkeld, is de des tijds genomen maatregel niet meer no dig. In ons bericht over de uitreiking van de Zilveren Anjers door Z.K.H. Prins Bernhard wordt mr. A. Staring ten on rechte de kleinzoon van de dichter Sta ring genoemd. Het is echter de achter kleinzoon, die door het Anjerfonds on derscheiden is. Overal stuit de jongeman op onwil. (De Uitdaging). troleert en de prijzen dicteert. De jon geman is strijdvaardig en energiek; hij weet door te dringen in de bende van speculanten en verdient geld als water. Weldra kan hij zijn jonge bruid naar het altaar leiden en viert hij in een typisch gezellige buurt van Napels zijn pompeuze huwelijksfeest. Dit gedeelte van de film is kostelijk en doortrokken van warmbloedig onge compliceerd Italiaans leven. Maar nog diezelfde dag dag zondigt hjj tegen de wetten van de camorra. Wanneer hij in de avond met, een lading tomaten van het platteland naar Napels terug keert, de bendeleider had verboden tomaten aan te voeren omdat hij de pips wilde opdrijven wacht hem op de markt de dood. Een drama, dat nog net geen draak is, dat hier en daar ongemeen boeiend van beeld en toon is, maar dat in zijn geheel tocli verschillende sterke onvol maaktheden vertoont. Alleen echter al om de merkwaardige millieuschetsjes in een Napolitaanse volkswijk is deze film toch waard gezien te worden. I Toen dezer dagen de film- amateurs in Arnhem vergader den en hun produkten aan el kander vertoonden, viel één ding zeer op: dat zij zowel in woord als in beeld zeer sterke voorstanders bleken te zijn van de toepassing van de befaamde „filmwetten", meer nog dan menig beroepsfilmer althans in de praktijk is. Zij bleken in dat opzicht werkelijk roomser dan de Paus. En zij spreken over zulke zaken als „filmritme" en ..flmsymbool", met een achte loos gemak. Iets anders is of zij bij de toepassing van die wet ten met even trefzekere achte loosheid te werk gaan. Dat zo iets als de wet van de techniek hun daarbij nog al eens dwars zit, bleek vrij duidelijk uit de filmpjes die zij lieten zien. Maar goed. De filmamateurs beoefenen hun hobby met een toegewijd plezier, dat op zich al verheugenswaard is om aan te zien. Een van hen, die op hel congres in Arnhem furore maakte, is de heer Andries Hendriks uit Groningen. Deze heer is in feite fabrikant van laselectroden en lastransforma- toren in Haren bij Groningen. Hij is dat eigenlijk door aller lei toevallige omstandigheden, want in zijn jonge jaren bezocht hij de kunstnijverheidschool en hij zou daarna naar de academie zijn gegaan. Maar, zoals gezegd, het mocht niet zo zijn en hij raakte in het zakendoen verstrikt. Het filmen moet hem overigens wel in het bloed hebben gezeten. Als jongen van veertien jaar „leende" hij reeds een Kodak van zijn vader en begon zijn nauwelijks afgedankt speelgoed te filmen. „Opstand in speelgoed- stad" heette het filmpje, dat daaruit resulteerde. En natuurlijk maakte hij ook de gebruikelijke vakantiefilmpjes. Na de oorlog met name in 1947 begon zijn hobby meer serieuze vormen aan te nemen. En Andries Hendriks waagde zich zelfs aan het vervaardigen van speelfilms en nog steeds maakt hij er ongeveer twee per jaar. Hoe nu komt de regisseur van amateur-speelfilms aan acteurs en actrices? Wel, hij kiest ze gewoon uit zijn kennissenkring. Maar het moeten wel „types" zijn en zij moeten vooral „types" zijn die bereid zijn niet te spelen. Zij moeten degenen blijven die zij zijn want, zo zegt de heer Hendriks principieel: „De speler is in een film niet meer dan een vast voorwerp." Niettemin kijkt hij wel degelijk uit bij het kiezen van zijn types en hij weegt ze zorgvuldig af op hun bruikbaarheid. Om maar iets te noemen: schrijver dezer regelen zou de heer Hendriks verklaarde het hem met beminnelijke glimlach best bruikbaar zijn als „type" in een lugubere film. De heer Hendriks vat zijn filmliefhp.bberij zeer serieus op. Hij heeft vrijwel alle boeken gelezen, die er over de filmkunst maar zijn verschenen, hij is lid van het filmmuseum en hij houdt zo af en toe lezingen. Hij schrijft artikelen in „Smalfilm", een landelijk periodiek voor amateur- filmers. Natuurlijk is zijn hobby vrij tijdrovend. En een zakenman moet zich beperken. Opnemen doet hij meestal tijdens de weekends en het ont- igik kelen en de montage, wel, sommige mensen hebben figuurzagen als liefhebberij De heer Andries Hendriks beoefent vrijwel alle genres die de filmcrij maar kent, en dat zijn er nogal enige. Hij maakt dus speelfilms, hij 'maakte een soort pdëtische verfilming van een gedicht van W. J. v. d. Molen dat „De zee en het land" heet, maar hij begeeft zich ook zonder dralen in het abstracte In Arnhem werd* zijn ..Doedel-die-dol", een zeer abstract tekenfilmpje van een soort loszinnige grappigheid vertoond, dat destijds een eerste prijs op een nationale wedstrijd, voor amateurfilms behaalde en een tweede op een gelijksoortig internationaal evenement in Frankrijk. En dezer dagc'o heeft hij, Andries Hendriks, met zijn gelijkgezinden dan verkeerd m de geheiligdesfeer van de pure beroepsfilmer ij. En zijn filmpjes werden vertoond op hetzelfde doek waarop nog maar kort daarvoor de produkten van groten als Truffaut en Chabrol waren versche- j i er kennelijk van genoten, deze amateurdie een grenzeloze liefde heeft voor het vak, dat hij niet beoefent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5