Aangetrokken door stalen stad Nico Benschop wil de kern van de zaak Ouders, SUS. 6 verdeelt een miljoen onder zestien instellingen DE VIERDE KLEUR D Van Dam ee Dame w f HET KAMPEERCENTRUM ARNHEM OPENT 1 JULI a.s. Constructieve doelmatigheid kan eindeloos boeiend zijn schoolopleiding sportvakantie H. Vader schenkt twee prijzen en ven Perscommentaren „Europilot" opgericht EVEN AANDACHT VOOR Regeringsnota ZATERDAG 27 JUNI 1959 - JONGENSINSTITUUT MONTANA Overkoepelende organisatie van vliegersverenigingen Liturgische weekkalender rrten zuiden van Rotterdam is 's nachts de hemel rood gekleurd. Daar brandt aan de Botlek de eeuwige vlam. Ze noemen haar wel eens de „Godslamp van Pernis". Rotterdammers zijn niet kieskeurig met het geven van namen aan iets, dat in het brandpunt van bedrijvigheid en expansie staat. Als je de Maasstad aan de zuidelijke zijde verlaat en je rijdt met een der gele snelbussen van de gemeente naar de satellietstad Hoogvliet, dan zie je al bij de ronding van de Waalhaven aan het landschap, dat je in de buurt komt van een reusachtig industriegebied, 's Avonds weerkaatst daar de lucht een fel oranje-achtige tint, die onophoudelijk in beweging is en die de vaak lage rokerige wolkenluchten een luguber aanzien geven. Dichter bij die kolossale uit de kostbare poldergrond verrezen stalen stad gekomen, zie je de eeuwige vlam, langgerekt wapperend op de rivier- wind. Spookachtig en heel hoog verheven, onaantastbaar als wil zij de grommende robot van torens, pijpleidingen, tanks en machines in één vuurgloed omvatten. Niet ver daarvan leven de mensen. Uit alle hoeken van Nederland hier neergestreken, om bij de olie te wer ken, om er te leven, voortdurend onder de weëe lucht va nverbrande oliepro- iukten. Overdag bij alle beslommerin gen van het dagelijkse bestaan, dringt net geluid van de robot niet zo naar voren, maar 's nachts klinkt het mono- Ni co Benschop: cultuur van doelmatigheid tone geronk sterker en houdt soms de kinderen uit de slaap en omringt de moderne flatwoningen van de nieuwe stad zonder historie. Hoogvliet heeft een dualistisch ka rakter. Men kan er nog schapen zien grazen onder hoge eikenbomen; men kan er nog langs de dijkhuisjes wan delen en de plaatselijke herberg be zoeken, waar de boeren nog niet zo lang geleden bijeen kwamen om over het vee of de bieten te praten onder het drinken van een ouwe klare; men kan er nog aan de uiterste grens het voorwereldlijke stoomtreintje (ook wel de „Rotterdamse moordenaar" genoemd) naar de stijve Spijkenisse- brug zien hobbelen. Maar men kan er ook langs moderne hoge betonbouw lopen, goed voorziene levensmiddelen zaken bezoeken, goede straten be gaan, neonreclame bewonderen en te lefooncellen passeren. De robot heeft gewonnen, dat is zeker. Het landelijk karakter van dit oude dorp aan de rivier is weggedrukt met heipalen, asfalt, huizen, staal, machines en be ton. Hoogvliet is geen dorp meer, maar een stad met jonge gezinnen, met vaders en moeders, met auto maten, spaarbanken en verkeers agenten. Als nu een kunstschilder naar Hoog vliet zou gaan om er te werken, dan komt hij misschien nog terug met en kele aquarellen of olieverfschetsen, die het landelijke weergeven, dat op de overgebleven stroken poldergrond nog valt te ondergaan. Nico Benschop, een Rotterdamse kunstschilder, heeft ver leden jaar een ander Hoogvliet ontdekt. Niet het landelijke, het pittoreske, dat daar nog overgebleven mocht zijn. Hij heeft voldoende landschappen geschil derd, stadsgezichten en haventaferelen om te weten wat voor wonderlijke be koorlijkheid daarvan uit kan gaan. Hoogvliet is echter voor hem een heel aparte openbaring geworden. Voor hem is deze satellietstad met robot Pemis het begrip van extreme ordening van alleen maar doelmatige dingen. De constructies in de wereld van pijplei dingen, tanks en machines boeien hem omdat zij ontdaan zijn van behaagzieke elementen en omdat zij tot op de nood zakelijke essentiële kern van de zaak zijn teruggebracht Onder de „Gods lamp van Pemis" werd hij geconfron teerd met een blijvend skelet, dat dui delijk de constructie vertoont, dat niet „mooitje" is gemaakt omwille van de verwende mens. Toen aan de Waalha ven de nieuwe centrale met steen en beton werd bekleed, was voor Nico Benschop het schilderen daar afgelopen. Tevoren had hij daar geruime tijd de rode binten van de staalconstructie met overgave en inzicht vastgelegd op doek en papier. De gemeente Rotterdam toonde alle interesse voor deze kunst werken. Het spel met vernis, glas, be ton of marmer speelde hij echter niet Advertentie zendt uw zoon voor een zendt uw zo - L.O., Gymnasium, H.B.S. A en B; kleine klassen; diploma's in Ned. erk. - ol een In Juli en aug. - met cursus mo derne talen; reis- en verblijf o.l.v. Ned. Sportleraar - naar het ZUGERBERG, ZWITSERLAND. InL en aanm. voor vakantie- of school jaar bt) Drs. W. F. MAARTENSE, secr van het Curatorium, Kortrtiksestraat 11, Scheveningen, tel. 556859. Ref. bt) Drs Th. T. M. van den Donk, oud-rector St. Catharinalyc., Joh. Vestersstraat 29, Eindhoven, tel. 3161. mee. Wat hem betreft blijven er alleen maar geraamten bestaan, althans om te schilderen dan, want hij weet dat er andere waarden in een opbouwende maatschappij worden aangelegd ,dan alleen die welke hij voor zijn kunst be langrijk acht. Daarom is hij altijd wel te vinden bij een of ander bouwwerk. En daar is in Rotterdam geen gebrek aan. Toen hq enkele jaren geleden naar zijn geboortestad Rotterdam terugkeer de vijf jaar Cote d'Azur, een paar jaar Parijs en Londen is hq toch maar weer in Rotterdam blijven han gen. Ook al miste hq de oude binnen stad met al die warme dierbare plek jes, van zijn vakantie in de Maasstad maakte hij een vast verblijf. Via ver schillende zolderkamertjes is hfi nu in een van de oude Rotterdamse buurten terecht gekomen en heeft daar in een oud pakhuis, een atelier gebouwd, met veel vakkundigheid en geduld. Hoe lang hij daar zal wonen? Wie zal het zeggen. Finland en Zweden trekken hem even hard als Afrika, Zuid-Ameri- ka en Spanje. Het reizen zit hem in het bloed, misschien ook wel omdat hl) uit een geslacht van beurtschippers stamt. Zijn portretten en landschappen verra den zqn kijk op mensen en dingen. Het is moeilijk hierbij van een stijl te spre ken en toch is het helemaal eigen, om dat steeds weer opnieuw zijn pogingen om de hem omringende werled in het wezen te treffen gestalte, kleur en vorm hebben gekregen in velerlei en zeef gevarieerd werk. In deze zin zou den wij Nico Benschop een klassiek schilder kunnen noemen, een man die niet gebonden wil zijn dan alleen aan de passie van het schilderen zelf. De vormenwereld, die hij ontmoet in Hoogvliet bij de raffinaderijen, hebben hem in de ban. Het herscheppende ta lent kan niet gestoord worden door de keuze van het onderwerp. De robot aan de Botlek zal over enige tq'd mis schien weer plaats maken voor spelen de vrouwen aan het strand of biljar tende mannen in een rokerige kroeg. In het werk, dat wij op zijn atelier aan de Rottestraat hebben gezien, valt steeds weer op, hoe zuiver en direct hij, zowel in lijnvoering als in kleur, het beslist noodzakelijke, het essentiële weet te vangen. Zijn schilderijen wor den daarom soms tot zeldzame samen trekkingen, als door eei- sterke lens naar zich toegetrokken. En steeds weer die speciale voorkeur om elk spel uit de weg te gaan en zich te concentreren op het wezenlijke. Hij kan zich niet voorstellen, dat een schilder een stijl zou hebben, die hem omwille van die verworven stijl, tot een gevestigd man zou maken. Dat moet dan altijd eindigen met een onder gang. Bq het zoeken naar het wezen van de dingen, kan men spreken over geestelijke ochtendgymnastiek en dat heeft een paraatheid op alle gebied tot gevolg. Voor iemand, die ooit de onwerke lijke wereld van Pernis heeft onder gaan, een wereld, die de mens ver onderstelt, maar hem niet direct aan wezig acht, zuilen de schilderijen, die Nico Benschop van dit doelmatig stelsel van buizen, pijpen en tanks maakte, een samengebald begrip zqn. Zq zullen niet zeggen: dit is Hoogvliet, maar: dit is Pernis. En in dit ene woord ligt alles opgesloten, van de industrie in dit polderland tot aan de nieuwe bouw van een satellietstad. FRANS DUISTER Samengestold Pernis, een schilderij van Nico Benschop. Op een tweedaagse conferentie in Amsterdam is een overkoepelende or- ganisatie van verenigingen van piloten opgericht, „Europilot" genaamd. De verenigingen van vliegers van Neder land (Vereniging van K.L.M.-vliegers), België, Frankrijk en Italië hebben op deze bijeenkomst de statuten en regle menten van „Europilot" vastgesteld, die eind juli tijdens een congres te Pa rijs aan de nationale verenigingen ter goedkeuring zullen worden voorgelegd. Het doel van „Europilot" is die pro blemen te bestuderen, welke verband houden met het beroep van vliegtuig bestuurder in de burgerluchtvaart, zo is verklaard. De robot van Hoogvliet, dag en nacht in beweging. (Van onze Utrechtse redacteur) De financiële actie S.XJ.S. 6, die van daag van start gaat, zal gevoerd worden ten bate van 16 instellingen: Jongens dorp „De Widdonck" te Heythuysen; kinderkoloniehuis „Sint jSJriöert" op Schiermonnikoog; Katholieke Lectuur Centrale; R.K. Vereniging van woonwa- genwerken; Sanatorium voor alcoholis- ten van het Vaticaan volgen el kaar de laatste maanden op in een tem po dat te denken geeft. Na de kronings zegels van de nieuwe Paus begin april, verschenen eind mei twee series tegelijk (acht exemplaren, nominale waarde bij na 700 Lire), terwijl er thans ai weer een nieuwe reeks is aangekondigd. Wanneer er nu voor de emissie van al deze nieuwtjes een gegronde reden was, zou de serieuze verzamelaar daar genoegen mee kunnen nemen. Thans echter krijgt men sterk de indruk, dat de Vaticaanse posterijen, al of niet on- ,der invloed van bepaalde personen, zich op een terrein begeven waarop de laat ste jaren enkele andere hier niet met name te noemen landen hen zijn voor gegaan. De uitgifte fummwwvsmrrwmr van de kro ningszegels was o.i. ver antwoord; met de serie dertig jaar Lateraans verdrag, die vermoedelijk door de Paus wisseling wat was vertraagd, is dat ook het geval. Maar een herdenking door middel van zes zegels van de Christenvervolgingen In de derde eeuw (overigens evenals de kronings zegels maar van een goedkope makelij) en een uitgifte bij de overbrenging van het stoffelijk overschot van paus Pius X van Rome naar Venetië, gaat te ver. Wanneer men De post- symbolische voorstelling van bloed- zegeluitgif- transfusie te zien; op de 2.50 fr. 1 fr. en de 3 fr. -f 1.50 fr. is de hulp aan ge wonden in beeld gebracht, terwijl de 5 fr. 3 fr. het werk van de Rode B f. L G i 8 L G i Q V S9 IMMUMMIMatlMM wniww P ATTI iATEtUNENSï ,1989.--1959 UMt Kruis-soldaten te zien geeft en tevens een beeltenis van Henri Dunant, de stichter van het Rode Kruis. Ned. Antillen. Bij het 25-jarig bestaan van de K.L.M.-vestiging op de Ned. An tillen en de herdenking van de Snip- vlucht AmsterdamCuragao in decem ber 1934 zullen vier herdenkingszegels worden uitgegeven in de waarden 15, 20, 25 en 35 ets. Oostenrijk. De speciale zegel 150ste sterfdag Joseph Haydn is naast de kop van deze rubriek afgedrukt. Suriname. Binnenkort zullen de fran keerzegels met hoge waarden (f 1, f 1.50, f 2.50, f5 en f 10)welke nog steeds de beeltenis van "Prinses Wilhelmina dra gen, worden vervangen door zegels met Koningin Juliana erop. Ver. Staten. Op 4 juli (onafhanke-l lijkheidsdag) wordt! ter herinnering aan de toetreding! van Alaska tot de VS» "postzegel ver-'" wacht, waarop de Amerikaanse vlag met 49 sterren. De eerste dag-afstempe ling zal geschieden in Auburn (New in de geschiedenis York), de geboorteplaats van W. H. der Kerk, ontmoet Seward, de staatsman die een grote rol men bij de bonafide heeft gespeeld bij de onderhandelingen met Rusland over de aankoop van Alaska in 1867. PUSTE rricASE postzegels emitteert bij zulke gelegen heden, hoe belang rijk deze ook zijn verzamelaar een be grijpelijke weer stand; hij voelt aan dat hier iets scheef Zwitserland. Ter propagering van de gaat, dat met deze Europa-gedachte kwamen een 30 Rp. overbodige post zegels wordt gespe culeerd op zijn por- temonnaie. Zoals bekend zijn de Vaticaan-zegels zeer gezocht; de prijzen welke deze thans in de veilingen opbrengen zijn daar het beste bewijs voor. Wij hopen dat van deze belangstelling onder de filatelisten over de gehele wereld in de komende jaren geen misbruik zal wor den gemaakt door het op de markt bren gen van zegels, waarvan de urgentie twijfelachtig is. België. Met een toeslag ten bate van het Rode Kruis kwam een-serie van zes zegels in omloop. De 40 •+- 10 ct., 1 fr. (rood) en een 50 Rp. (blauw) postzegel in koers. Men vindt erop afgebeeld een uit ringen en vierkantjes bestaande ketting als symbool van de samenwer king tussen de staten van Europa. Dit is de tweede reeks Zwitserse Europa zegels; in 1957 ver scheen er ook een. De zegels werden eveneens uitgege ven met een op druk „Réunion des P.T.T. d'Europe 1959", zulks n.a.v. de op 22 juni 1.1. in Montreux begonnen conferentie van de besturen der posterijen der verschil- 50 ct. en 1.50 fr. -f- 50 ct. geven, een lende Europa-landen. me te Roermond; vereniging „Le Sage ten Broek" tot verschaffing van lectuur aan blinden; stichting „De barende Pa rochie';' Bedrijfsapostolaat Den Bosch; Instelling sociale en culturele aangele genheden uitheemse Sfajjknten; stichting kinderhuis „St. Jos^vta Veldhoven; Kath. Raad voor maatschappelijk werk in Zeeland; Stichting Katholiek Twente; Stichting Bouworde; Parochie Woudri- chem; Bureau voor advies inzake huwe lijksaangelegenheden in het bisdom Gro- ningen en Kath. Jongerencentra in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Er zal een bedrag van meer dan een miljoen gulden verdeeld worden, dat opgebracht moet worden door de ver koop van loten, waarvan er reeds 50.000 in vóórverkoop zijn gegaan. Aan meer dan 15000 verkoopadressen (winkeliers, particulieren en zo nodig de laatste zon dag aan de kerken) worden zij beschik baar gesteld. Er is een totaalbedrag aan prijzen van 250.000 gulden, waaronder 5 woonhuizen of woonschepen, elk ter waarde van f 25.000. Verder zijn er auto's, scooters, televisietoestellen, koelkasten enz. Twee bijzondere prijzen, te verloten onder de katholieke parochiële mede werkers, zijn een kroningsmedaille en een ivoren kerststal, beschikbaar gesteld door Paus Johannes XXIII. Een S.U.S.-krant, die in het tijdvak van 6 t/m 11 juli huis aan huis wordt verspreid, vestigt speciale aandacht op de actie. Het geheim van de krant wordt bekend gemaakt in een extra radio-uit zending op 18 juli tussen 21.20 en 21.55 uur. Voor het bekend maken van de hoofd prijzen van de loterij organiseert de K.R.O. speciale uitzendavonden, niet uit de studio, maar op verschillende punten in ons land, waar een grote ruimte aan wezig is, teneinde zoveel mogelijk me dewerkers in staat te stellen daarbij aanwezig te zijn. De avonden zijn vrij dag 24 juli in de Twentehallen te En schede; zaterdag 25 juli in de Brabant- hallen van de veemarkt in Den Bosch; zondag 26 juli in de groenteveiling te Roermond; dinsdag 28 juli in de groente veiling in Blokker en zaterdag 1 augus tus - gedeeltelijk uit te zenden door de televisie - in de Ahoyhal te Rotterdam. Samenstelling en produktie zijn in han den van Tonny Schifferstein. Alle genoemde instellingen behoeven dringend steun. „St. Egbert" op Schier monnikoog moet beslist uitbreiden om meer zwakke en nerveuze kinderen te kunnen opnemen. Het sanatorium voor alcoholisme, waar steeds meer patiënten zich komen melden, heeft slechts 12 bed den. „De Varende Parochie", een katho lieke gemeenschap apart, ontbeert een tehuis, vooral voor jeugdigen. Meer dan 4000 uitheemse katholieke studenten van neutrale universiteiten en hogescho len moeten worden benaderd. In Wou- drichem verrichten de zusters Francis canessen van Bennebroek prachtig werk met gezinszorg. Het bureau voor huwe lijksaangelegenheden in het bisdom Gro ningen kan het werk niet aan door ge mis aan deskundige krachten. ZONDAG 28 juni. 6e zondag na Pinkste ren; eigen mis; 2 geb. H. Irenaeus; credo; pref. van de H. Drieëenheid; groen. MAAN DAG: H.H. Petrus en Paulus, apostelen; eigen mis; credo; pref. v. d. apostelen; rood. DINSDAG: H. Paulus, apostel; eigen mis; 2 geb. H. Petrus; (Den Bosch): 3 geb. voor bisschop, verjaardag van wijding); pref. v. d. apostelen; rood. WOENSDAG: Kostbaar Bloed van Onze Heer Jesus Chris tus; eigen mis; credo; pref. v. h. H. Kruis; rood. DONDERDAG: Visitatie van O. L. Vr.; eigen mis; 2 geb. H.H. Processus en gez.; credo; pref. v. O. L. Vr.; wit. VRIJ DAG: H. Leo, paus-belijder; mis Si diligis; wit Den Bosch: H. Rumoldus, bisschop martelaar; mis Sacerdotes; 2 geb. H. Leo: rood. Breda: H.H. Bisschoppen van Breda; eigen mis; 2 geb. H. Leo; wit. Ofwel overal: Votiefmis ter ere van het H. Hart van Jesus (vanwege le vrijdag van de maand). ZA TERDAG: Mis van O. L. Vr. op zaterdag; (Utrecht: 2 geb. Overbrenging van H. Mar- tinus); pref. v. O. L. Vr.; wit. ZONDAG 5 juli: 7e zondag na Pinksteren; eigen mis; 2 geb. H. Antonius; credo; pref. v. d. H; DrjeèenueMi groen. e bridgewetenschap gaat steeds verder op alle mogelijke ma nieren probeert men alle mogelijke spellen in het meest kans rijke eindcontract te bieden. Dat dit met grote moeilijkheden gepaard gaat, weet elke bridger: het aantal bied- ronden in bridge is feitelijk te klein om altijd precies goed terecht te komen. Een nieuwe conventie (U zult wel zeggen „alsof we er al niet genoeg hebben") is het bod in de zg. „vierde kleur" welk bod als onherroepelijk dwingend wordt beschouwd en dat niets omtrent die kleur zelf behoeft te vertellen. Een voorbeeld zullen we U laten zien, ontleend aan het fameuze Engel se tijdschrift The British Bridge World. Noord opent met 1 ruiten, de tegen partij past, zuid antwoordt 1 harten, waarna noord 2 klaveren laat horen. Wat moet zuid nu zeggen op: 4, CAB954 3, <>V8 6, V B 9?? Zuid zou feitelijk alles te gelijk willen doen, n.l. aangeven dat hij zulk een goede hartenkleur heeft, dat hij goede steun heeft voor de beide kleuren die noord bood en dat hij vol doende hoge kaarten bezit om aan een manchebod te denken. Welk bod zoudt U doen, lezer experts die dit probleem voor gelegd kregen, boden 3 harten, 3 ruiten en2 schoppen. Dit laatste bod vindt U natuurlijk vreemd, maar het ls minder vreemd dan U denkt tenminste als U de conventie speelt, die gebaseerd is op de volgen de gedachte: Zuid heeft een spel, waarmede hij nog lang niet weet wat hij moet doen voor een sprongbod in één van partners kleuren is zijn troefsteun te kort. Een sprong naar 3 harten kan de partner doen zwijgen, als die een renonce of singelton in harten heeft, in welk geval natuurlijk een contract in ruiten of klaveren veel beter zou zijn; het 2 schoppenbod is dus als het ware een soort m ij 1 p a a 1 in het biedverloop, waarbij de spelers ver- Advertentie Aanvragen te richten aan: W. WESTERINK, kampbeheerder, Kemperbergerweg 105 A, Arnhem, Tel. 08300-22308. Met no. 25 bieden we onze lezers een opgave aan, die, behalve het fraaie variantenspel, ook nog een keurige in- leidingszet bezit. Voor afwisseling zorgt no. 26. Hier zijn goede verleidingszetten aanwe zig, die o.m. meer tot hun recht zouden komen indien de eerste zet meer ver borgen was. Terwijl wij dit schrijven heeft ons nog geen oplossing bereikt van no. 19. Is het zelfmat hier nog te weinig bekend, of is de ontleding te lastig geweest? De stand laten we daarom nog eens en nu in schrift notatie volgen met de oplossing. Dat bevordert wellicht de interesse. No. 19. P. A. Koetsheid. Zelfmat in vijf zetten. Wit; Kdl, De8, Ta4—d3, La2—a3, Pc6—fl; e2, f3, g5, h6. Zwart: Kd5, Pb3—d4; c7, d6, f2, f5. h7. Opl. X. Dd7, f4 2. Pe3f, 3. Pe7t, Ke5 4. Df5f, Pf5; 5. Te3:f. Pe3: mat. No. 20. J. Haring. Opl. 1. Tfl—dl dreiging 2. Uild5: mat. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan P. A. Koetsheid, Huize St.-Bemardus, Sassenheim. No. 25. J. Haring, Den Haag. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. No. 26. W. Verbon. Delft. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS. No. 3332 van J. H. Scheyen te Kerkrade PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 572 van J. H. Scheyen te Kerkrade. Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot. 15 juli a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 3325 van L. Colier te Maastricht. Wit speelt naar: 44, 30, 3934, 28, 3, 49, 6 en wint. Dit vraagstuk heeft een goede aan- vangsstand en een niet onaardige ontle ding. Enigermate verrassend komt men tot een bekende slotstand. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 3332 en 572 liefst tegelijk inzen den tot 15 juli a.s. OPLOSSING van No. 569 van D. Kleen te Heemstede. 44—40, 35X22, 37—32, 26X19, 34X3, 17X26, 3X42. 20—25, 42—48 en wint. In een schijnbaar verloren stelling weet wit door enkele fraaie meerslagen nog net de winst te bemachtigen. Alles staat precies op z'n plaats! Hieraan ziet men het vakwerk I OPLOSSINGEN VAN DE LENTE-SERIE. Uitbundig waren vele oplossers ln hun commentaar bij de oplossingen van deze bijzonder fraaie en zeer moeilijke opga ven. De speurders, die alle problemen wisten te ontleden en zelfs nog bijoplos singen wisten aan te geven, verdienen, evenals de auteurs, alle huidel De no. 1/5 waren van de hand van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam en reeds eerder gepubliceerd, resp. in Eindh. Dagbl., Nieuwe Langendijker Cou rant, Gelderse Dammer en De Proble mist. De no.'s 6/10 waren van Max Dou- wes te Hilversum en eerste publikaties. De oplossingen luiden aldus: 1. 3934, 50—44, 49—43, 36—31, 16x18, 37—31, 42—37, 43—38, 48—42, 40—34, 35X33 en wint. 2. 29—23, -7—41, 23—18, 35—30, 39—34, 30—24, 28X10, 32X1, 16X7. 1—6, 6X46 en wint. 3. 39—33, 33—29, 19—13, 29—23, 34X5, 5X40, 42—37, 43—39, 49X18, 18x9, 48—43 en wint. 4. 47—42, 48—42, 26—21, 32 x 43 49—43 37—32, 32—28, 28X 39, 25X3, 4440, 5044, 3X6 en wint. 5 23—19, 39—33, 46—41, 26X19, 25—20, 24—20, 47—41, 38—32, 34X5, zw. 4—10. 5 x 8, 4843 en wint. De heren H. v. Vliet te Amsterdam en J. Drayer te Heem stede gaven de volgende bijoplossing aan: 23—18 39—33 24—19, 46—41, 26X19. 47—41, 38—32, 34x5 en wint. No. 6. 12—7, 21—16, 16—11, 22X11, 27x18, 11—7, 32—27 37 x 8, 47—42, 48—43, 50 X 39, 45 X 3. 3X5 en wint. No. 7. 44—39, 47—42, 32—27, 46X37, 42—37, 38X18, 43—38, 38—32, 33X 15, 4540, 50X19 en wint. No. 8. 4339, 28X39, 6X17, 39—33, 34X43, 30X39, 24x35. 38—33, 45—40, 48—42, 37—31, 43X3, 3X 15 over 32, z41—47, 49—43, zl6—21A, 43—38, 15X16, 16X7, 46—41 en wint. A. z47—36, 46—41, 43—38, 15X47, 47—36 en wint. No. 9. 41—37, 36—31, 28—23, 50X39, 37—31, 32 x 21, 17—11, 38—33, 43 X 5, 25 X 34, 5 X 40, 48 X 8 4943 en wint. Hierbij merkten J. Drayer en Joh. v. d. Boo gaard terecht op, dat dezelfde oplossing mogelijk is zonder de stukken op 36 en 37 te offeren. Een bijopiossing dusl No. 10. 34—29, 39—34, 47—42, 43—38, 49—43, 45—40, 43—39, 34—30, 20X38, 21X3, 3X48 over 18, 16X9, 15—10, 36—31, 48X5 en wint. Maar liefst 15 zetten diep! Geen wonder dat sommigen deze kei niet wisten te kloven. Namen van prijs winnaars komen in de volgende rubriek. der gaan zien welke kant ze pre cies op moeten. e zullen eens 2 spellen geven die zuid zou kunnen hebben: a) 4 A 3, V V 6, O H B 7 4 2, 4 A 10 6 3 Met dit spel zullen NZ een contract van 4 harten moeten bieden en als regel zullen zij dat gemakkelijk ma ken. Het bieden kan gaan: noord 1 ruiten zuid 1 harten noord 2 klaveren zuid 2 schoppend) noord 2 SA zuid 3 harten noord 4 harten. b) 4 8 6, 9 6, O A H 10 A 10 6 4 3. Met het spel b) en de zuidkaarten zal 5 ruiten moeten worden gespeeld. Hoe dat te bereiken? Als volgt: noord 1 ruiten zuid 1 harten noord 2 klaveren zuid 2 schoppend) noord 3 klaveren zuid 4 ruiten noord 5 ruiten. Steeds ziet ge, dat de „vierde kleur" als kunstmatig bod wordt ge bruikt en dat de partner daarna zo natuurlijk mogelijk herbiedt. Er zijn ook andere situaties waarin de „vierde-kleurconventie" gebruikt kan worden, b.v.: Zuid 1 harten noord 1 schoppen zuid 2 klaveren noord 2 ruiten. Noords bod van 2 ruiten behoeft nu niet echt te zijn en zuid mag er niet op passen. Het is duidelijk, dat een dergelijke conventie goed met de partner be sproken en ingestudeerd moet wor den. Doet men dat niet, dan bestaat de kans dat men b.v. 2 schoppen speelt met een singleton in de hand en Boer- derde op tafel! Dat is dan niet zo pret tig doch óók eigen schuld: men had de theorie beter moeten doornemen of.... men had een betere partner moeten kiezen. MIMIR Nog slechts enkele dagbladen heb ben gisteravond en hedenmorgen reeds commentaar geleverd op de regerings nota over de lonen, huren enz. „De Volkskrant" van heden morgen schrijft o.m.: „De regerings nota geeft geen enkele concrete aan wijzing van de ruimte, die er eventueel beschikbaar is, ze doet alleen maar zeer zorgelijk over het gevaar van over spanning. Niet helemaal zonder reden, maar we hadden graag de niet zo op gewekte verwachtingen van de regering in concrete ramingen uitgedrukt ge zien. Dan zou waarschijnlijk gebleken zijn, dat er na de compensatie niets meer ter verdeling overschiet. Over het kernpunt van de tot nu toe gevoerde discussies: een reële vermeerdering van de welvaart voor de werknemers, vóórdat er van een huurverhoging spra ke kan zijn een eis nog pas door Middelhuis met klem gesteld horen we niets. Door alles tegelijk te willen doen huren en melk heeft de re gering de praktische invoering van een vrijer loonbeleid en een loonsverhoging voor de werknemer tot een illusie ge maakt. Wil er nu eindelijk vrijere loon vorming komen, dan is de enige andere mogelijkheid, dat de maatregelen van de eerste januari naar later worden verschoven of over een langere tijd wor den uitgesmeerd." Het Parool (onafhankelijk socialis tisch) constateert onder de kop Libe raal Program, dat de nota onder het Nederlandse volk geen onverdeelde in stemming zal vinden; de huiseigenaren b.v. zullen zich niet behoeven te be klagen, maar wat voor de werknemers uit de bus zal komen, moet bepaald mager worden genoemd. Het blad verwacht niet bijster veel van de vrijere loonpolitiek, waarvoor maar heel weinig speelruimte aanwezig kan zqn, en vindt het een heel zwak punt, dat de huurverhoging niet onmiddellijk wordt gekoppeld aan krachtige maat regelen tot verlaging van de bouwkos ten. „Wij weten nu aldus Het Parool wat wij onder een christelqk-soci- aal beleid moeten verstaan. Deze nota vormt daarvan de blauwdruk. Dat be leid onderscheidt zich op essentiële punten van de sociaal-economische po litiek van de diverse regeringen-Drees, en in dat onderscheid ligt naar onze mening een compliment voor het soci aal beleid dat die regeringen jarenlang hebben gevoerd. Het christelijk-sociaal program van de regering-De Quay is een liberaal program, waarmee prof. Oud en de zijnen bijzonder ingenomen zullen zijn." Het Algemeen Handelsblad (libe raal) is van mening dat de nota ons meer licht heeft verschaft omtrent de plannen der regering, „maar wij kun nen toch niet zeggen, dat zij ons een duidelijk beeld heeft gegeven omtrent de concrete maatregelen die de rege ring voor ogen staan. Op dit punt, vooral op het zo belangrijke terrein van de loonpolitiek, zuilen wq moeten wachten hoe het beleid zich ontwik kelt." Het blad meent voorts, „dat wij uiterst voorzichtig moeten zijn met die vrijere loonvorming, nu deze ruimer wordt toegepast op een tijdstip, dat de conjunctuur in toenemende mate weer een opgaande tendens toont, het betalingsbalansoverschot vermindert, de bedrijvigheid en de bestedingen weer toenemen. In het Westen des lands is er al weer spanning op de ar beidsmarkt." Wat het huurbeleid en de subsidië ring betreft, is de regering volgens het Handelsblad op de goede weg. Bepaald teleurgesteld is het echter door de paragraaf over de belasting maatregelen. „Bij een berekende vermindering van de uitgaven en vermeerdering (c.q. continuatie) van belastingen komt men tot een voordelig resultaat voor de schatkist van 325% miljoen. Waar om heeft men bij de huurcompensatie niet gedacht aan een belastingverla ging speciaal van de verbruiksbelas tingen, die allen ten goede zou komen. Te meer daar de toeneming van de bedrijvigheid groter belastingontvang sten zal veroorzaken en de schatkist een verlaging van b.v. 150 miljoen wel zou kunnen riskeren. Uit conjunc tureel oogpunt behoeven hiertegen geen bedenkingen te bestaan: deze verlaging zou een deel van de loon- compensatie. die ons kostenpeil ver hoogt, onnodig maken. Een deel van die verlaging zou via de hogere grond en inkomstenbelasting van de huiseige naren de schatkist weer ten goede ko men. En tenslotte zal deze regering toch ook streven naar een verlichting van de topzware positie der staats financiën? Hiervan wordt in de nota niet gerept. Maar de minister van fi nanciën heeft de vorige week nog uiting gegeven aan zqn bezorgdheid en verklaard, dat onze belastingdruk lood zwaar is. Wq hadden daarom wel een dergelijk geluid van de regering ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6