Sunil wast Partnership tussen zwart en wit in Afrika stralend wit... Beroemde sarodspeler in ons land 's Lands Kroniek- DE EILANDER Kleurrijk feest in tuin van Laekens paleis Jonge verloofden schenen wat verloren in het drukdoende gezelschap en spaart uw linnenkast Yehudi Menuhin introduceert IJstad Ali Ak Khan r~' I Poeders Koning Boudewijn maakt grapjes Ter oplossing van de meest dringende Afrikaanse vraagstukken WITTER DAN DE WITSTE KIP op Hdffl Hp! Loonpolitiek Vroeg regering advies Stichting van de Arbeid In Eindhoven OPSLAGPLAATS UITGEBRAND Willem Polak wordt niet vervolgd Agenda van heti Holland-F estivaJJ N N,J KLAAS TOXOPEUS VB TER ERE VAN PRINSES PAOLA EN PRINS ALBERT 1 Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine r varen er wel bij! het voordelige reuzenpak Ahoy-gebouw stad in wording Wedstrijd om de zilveren troffel Prestaties stijgen ROMAN VAN DE LOKKENDE ZEE door WOENSDAG 1 JULI 1959 Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was* werk, minder te wringen, dus... minder Tijdens het tuinfeest in Laeken gegeven ter ere van het prinselijk huwelijks- paar onderhielden prinses Paola en prins Albert zich op ongedwongen wijze met velen der honderden gasten. liaanse prinsesjes, prins Bernadotte van Zweden, de kroonprins van Denemar ken, erf-groothertog Jan van Luxem burg en erf-groothertoging Josephine Charlotte en de familie van prinses Paola. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Zesduizend genodigden stonden gister namiddag onder een dreigend, grijze hemel verzameld in het park van het koninklijk slot te Laeken, waar koning Boudewijn en koning Leopold een gar den-party aanboden ter gelegenheid van het huwelijk van prins Albert en prinses Paola. Al wat in België naam heelt was daar aanwezig: het episcopaat en de regering, de pauselijke nuntius mgr. Forni, het diplomatencorps, de afge vaardigden van de Europese gemeen schappen, de ministers van staat, de leiders uit de politieke, sociale, indus triële en culturele wereld, een kleur rijk gezelschap generaals in gala-uni form en vanzelfsprekend ook de leden van de Belgische adel. Hoewel de in vitaties van koning Leopold en koning Boudewijn de poorten van Laeken voor een minder protocolaire en een meer ongedwongen, democratische receptie hadden opengezet, schijnt het manne lijk gezelschap de wenk niet te hebben begrepen. Bijna alle heren waren in jacquet. Een enkele minister was in een donker pak gearriveerd, maar hij viel zo sterk uit de toon, dat hij ijlings weer vertrok om zijn jacquet te gaan aantrekken. De dames vormden een indrukwek kende modeshow. Zn spreidden het bes te ten toon wat de Brusselse haute cou ture aan cocktailjurken en witte breed gerande hoeden zoal te bieden heeft. Het ging er op dat koninklijk tuinfeest een beetje toe zoals het misschien in het hiernamaals ook het geval zal zijn. In de grote hal van de serres was de hemel ondergebracht, waar de upper ten van de Belgische society, een vijf honderdtal personen in totaal, onder wie de ministers, de graven en de her togen, de kerkprelaten en het corps diplomatique de aankomst van de ko ning en de prinsen en meteen ook de officiële opening van het tuinfeest moch ten bijwonen. De andere genodigden wachtten intussen in het voorgeborchte van het park. Te half zes kwamen prinses Paola en prins Albert de hal binnen. Zij werden gevolgd door koning Boudewijn en koning Leopold, ex-konin gin Mari-José en haar gemaal Umberto van Italië, prins Alexander en de Ita- De prinses was de eenvoud zelve. Zij droeg een grasgroen kortgolvend mousseline kleed. Prinses Paola droeg geen hoed en haar kapsel, het reeds befaamde Paola-kapsel, dat reeds zo veel duizenden jongedames op kosten heeft gejaagd, was lichtjes gewijzigd. De krullen waren hoger gegolf. Haar make-up was zeer discreet en voor zover wij hebben kunnen bemerken droeg zij geen juwelen. Prins Albert, evenals koning Boudewijn en koning Leopold, droeg een gewoon grijs bur gerpak. De koninklijke gastheren wa ren in prima vorm. Koning Boude wijn maakte grapjes. Hij glimlachte ongedwongen en hij complimenteerde de dames om hun toiletten. Ex-koning Umberto in jacquet was de joviaalste van het gezelschap. Nonchalant en uitgelaten-Italiaans praatte hij met eerste-minister Eyskens. Koningin Marie-José droeg een blauw-wit man telpak en erf-groothertogin Josephine Charlotte een crème-kleurig kleed. De jonge verloofden schenen in dat drukdoende gezelschap ietwat verloren. Zij hadden zich weldra alleen te ruggetrokken in de nevenzaal, waa* een enorm buffet was opgesteld. Zij bleven er zachtjes pratend ronddralen tot koning Leopold en koning Boude wijn zich naar het buffet begaven en een glas champagne hieven op de ge zondheid van de verloofden. Dat was het sein voor een onprotocolaire storm loop naar de honderden glazen schuim- wijn, whisky en fruitsap en naar de met twee suikeren poppetjes versierde gebakjes. Kort na zes uur kondigde een lakei in rode tuniek dan eindelijk de komst van het koninklijk gezelschap in de tui nen aan. De duizenden mensen, waar van velen reeds twee drie uur hadden moeten wachten, gingen nlotseling op een enorme draaikolk gelijken. Er ont stond een enorm gedrang en vooral de dames lieten zich niet onbetuigd om toch maar een plaats te veroveren waar de koning en de prinses hun ja ponnen opmerken konden. Voor velen is dat een teleurstelling geworden, want het koninklijk gezelschap schreed nogal haastig. De geschenkenlijst heeft intussen een indrukwekkende lengte gekregen. Zoals reeds bekend schonk het Nederlandse vorstenpaar twee kunstig geciseleerde zilveren vogels. Koningin Elisabeth van Engeland zond een koffieservies in ver guld zilver, stijl George II. Spanje en Polen zonden tapijten, de Sjah van Iran een zijden tapijt, Marokko een met zilver belegde amfoor, de Bondsrepu bliek beeldjes in Nympfenburg-porce- lein, de Verenigde Staten twee kristal len vazen, Noorwegen een zilveren scho tel en nationalistisch China een vaas uit de Tien Lung periode. Voor de dagelijkse boterham van de prinselijke verloofden is eveneens ge zorgd. Heden zal de Kamer van volks vertegenwoordigers de toelage goedkeu ren, welke de schatkist aan prins Al- bert wenst te schenken. Deze toelage zal ongeveer 270.000 gulden per jaar be dragen. Gelukkig, 7.0 wordt te Brussel ironisch verteld, is prinses Paola erg zuinig. Boven de hoofdingang van de St.-Goe- dele brengen arbeiders het baldakijn aan, waaronder het bruidspaar morgen de kerk zal betreden. Het Tweede-Kamerlid Koopman (P.v.d.A.) heeft de minister-president fevraagd: Heeft de regering aan de tichting van den Arbeid advies ge vraagd over de uitgangspunten van de gedifferentieerde loonpolitiek en is dat advies reeds ontvangen? Zo ja, is de regering dan bereid, ter voorbereiding van de discussie over de nota der rege ring inzake enkele hoofdpunten van het sociaal-economisch beleid in de naaste toekomst, het betreffende advies te pu bliceren? Marokko Koning Mohammed V van Marokko zal zaterdag voor een Europese tournee per schip uit Tan- ger vertrekken. Hij zal het eerst via een kort oponthoud in Frankrijk naar Zwitserland gaan, waar hij op II juli arriveert. Later zal hij dan langer in Frankrijk blijven. Onder meer staat een bezoek aan president De Gaulle op het programma. (UPI). SUN 12.68c Partnership tussen zwart en wit. ge leidelijke opvoeding van de zwarten en uiteindelijke gelijkstelling met de blan ken, gelijke betaling voor gelijke werk zaamheden, het gelijkelijk openstellen van alle ambten, van alle mogelijkhe den ook, voor een ieder, onverschillig diens kleur of ras, zal wellicht de for mule zqn voor het oplossen van de meest dringende Afrikaanse vraag stukken, de meest nijpende tegenstel lingen. Maar ook partnership in de vorm van gemeenschappelijk onderne men, gezamenlijk exploiteren, van een deelhebben van de inheemsen in bui tenlandse initiatieven. Dit werd bepleit door mr. J. Keu- ning, directeur van de Ned. Overzee- bank op de Afrikadag, die het thans vijftien jaar bestaande Afrika Instituut dinsdag te Utrecht hield. Wil men Afrika, leverancier van grondstoffen en wellicht zelfs eens van energie, benaderen, dan moet men zich realiseren, dat men ook aan het investeren, het beleggen op grote schaal en op velerlei wijze niet zal kunnen ontkomen, zo betoogde de heer Keuning verder. Enorme bedragen zul len voor de uitvoering van verschillen de gigantische plannen vereist zijn en Afrika zal nog geruime tijd op groot scheepse hulp van buiten aangewezen zijn. De heer Keuning dacht aan ver ruiming van de Europese Investerings Bank, waarvoor een verder gaande in tegratie dan bij het thans vigerende Euromarktverdrag der Zes een onmis bare voorwaarde is. Het ware te wen sen, dat ook ons land door het weer openstellen van onze markt voor bui tenlandse leningen in een dergelijke activiteit zou kunnen participeren. Voor de particuliere investeringen lij ken garanties nodig, een soort verze kering dus. Niet iedere belegger, niet elk bedrijf beschikt over de nodige middelen. Naar het zich laat aanzien, zal hier te lande een lichaam, dat voor aan vulling nuttige diensten zal kunnen be wijzen, binnenkort in het leven worden geroepen. Men moet zich ervan bewust zijn, dat een Afrika, dat met het communis tische blok vervlochten zou raken, voor de westerse economie verloren zou zijn en dat op die manier de pij lers, waarop onze economie, maar ook onze gehele levenswijze rust, één voor één onder ons zouden worden weggeslagen. Mf. Ph. A. J. Mees, voorzitter van het Afrika Instituut, gaf nog enige sprekende voorbeelden van het econo misch belang van de Afrikaanse ge bieden voor de Nederlandse export. Wij exporteerden in 1958 voor bijna 35 miljoen gulden méér naar Afrika dan naar de Verenigde Staten. De Ne derlandse export naar de Afrikaanse gebieden was in 1958 belangrijk hoger dan die naar alle gebieden van Zuid- Azië. Zuidoost-Azië en Oost-Azië bij elkaar. In het totale bedrag van 589 miljoen, dat naar deze gebieden werd geëxporteerd, was ook de export naar Indonesië. Singapore, Japan, In- dië en de Philippijnen begrepen. Wan neer men bij het totaal van onze ex port naar die gebieden óók de 114 mil joen gulden van onze export naar Australië en Nieuw-Zeeland optelt, dan nog ligt het totaal van onze export naar Afrika daar met 12 miljoen gul den boven. Het Nederlandse Afrika Instituut heeft het initiatief genomen om een aantal Europese Afrika Instituten en daarmee vergelijkbare instellingen bij een te roepen om een inventarisatie te maken van de in Europa aanwezige kennis van Afrika. In ons land wor den de plannen uitgewerkt om tot een Islamcursus te geraken. De directeur van het Afrika Insti tuut, de heer A. G. Aukes, gaf een uitvoerig overzicht van de huidige ge beurtenissen in Afrika. Afrika is het veld, waarop vrije en communistische krachten steeds ster ker op de Afrikaan zuilen trachten in te werken, het veld, waarop dus de vrije wereld en het communisme el kaar zuilen bestrijden. Daarin zouden naar de mening van de heer Aukes de motieven moeten liggen voor onze regering om met alle haar ten dienste staande middelen óók in Afrika krach tig bij te dragen aan de overwinning van de westerse idealen. Door nog onbekende oorzaak is woens dagochtend vroeg aan de Broekseweg te Eindhoven een grote opslagplaats voor leer en afvalstoffen van de firma Tim mermans volledig afgebrand. De Eind- hovense brandweer, met groot mate riaal uitgerukt, kon de huizen aan de Broekseweg voor brand sparen. Het huis dat aan de opslagplaats grenst liep schade aan de achterkant op. Tjjdens de brand, die hoog uitsloeg en met zeer veel rookontwikkeling gepaard ging, ex plodeerde een cilinder met gas, zonder echter ongelukken te veroorzaken. Drie auto's, waarvan twee vrachtauto's, werden volkomen vernield. De districtsrechtbank te Celle heeft de beslissing van een lagere recht bank om de Nederlandse ex-SS-man Willem Polak niet te vervolgen, be vestigd. De districtsrechtbank deed dit door maandag het beroep van de openbare aanklager te Luneburg te gen het pesluit van de rechtbank van Lüneburg om Polak niet te vervolgen, te verwerpen. De openbare aanklager e Lüneburg had de 44-jarige Polak beschuldigd van het neerschieten van drie Nederlandse verzetsstrijders in 1945 en medeplich tigheid aan het doodschieten van ande ren. De rechtDank was evenwel van me- n ig, dat verdachte het misdadige ka rakter van het executiebevel niet heeft kunnen vaststellen. Voorts, dat hij zijn eigen leven en dat van familieleden in gevaar zou hebben gebracht door het bevel niet uit te voeren. Polak ontsnapte in 1952 uit de gevan genis van Breda en vluchtte naar West- Duitsland. Hij was veroordeeld tot le venslang. Een rechtbank in Celle heeft het Nederlandse verzoek om uitleve ring afgewezen aanvoerend dat Polak misschien door zijn dienst bij de S.S. de Duitse nationaliteit had verworven. (Van onze Haagse redactie) De violist Yehudi Menuhin heeft gis teren op de ambassade van Inlië in Den Haag de beroemde Indische sarod speler Ustad Ali Akbar Khan in Neder land geïntroduceerd, Menuhin is voor zitter van de Asian Music Circle. Ali Akbar Khan zal in Amsterdam en Den Haag een serie concerten geven, van daag te beginnen. Een sarod is een groot snaarinstrument, dat tussen de 13de en 16de eeuw vanuit Westazia- tische landen door Perzië en Afganistan in Indië werd ingevoerd. De vader bijge- Ali Akbar Khan heeft zeer veel bijge dragen tot de grote populariteit, die de sarod momenteel heeft. Het instrument heeft tien hoofd- en vijftien bijsnaren, die een groter volume en een grotere weerklank geven. Het wordt getokkeld met een stukje kokosnootschil. Ali Akbar Khan, nu 36 jaar, heeft vier jaar geleden een concertreis door de Verenigde Staten gemaakt. Daarna gaf hij ook twee uitvoeringen in Londen. Zojuist heeft hij een tournee door Enge land beëindigd. Hij wordt bij zijn op treden begeleid door Mahapurush Mish- ra, die de tabla bespeelt, en door Agana Angadi, die de tamboura hanteert. Yehudi Menuhin zei onder meer het contact met de geheel andere schoon heid van deze mur' k zeer belangrijk te vinden. Hij heeft grote bewondering voor Ali Akbar Khan. zijn Mijn vriend Frits beeft last van slapeloosheid En van nervositeit Waar schijnlijk is het de mana gersziekte. Want die ion gen managed zo het een en ander. Te vee) om op te noemen Gisteren kwam ik hem op straat tegen en hij liep T afgetobd-zijn uitvoerig te be lijden. Dat wil zeggen, hij liep grauw en gepiimgd doo; de wereld. „Hoe gaat het met de slapeloos heid?" vroeg ik meelevend „Ik heb er poeders voor gekregen" antwoordde hij „Nou" zei ik opbeurend. ..Dan gaan we in ieder geval de goede kant uit". „Wat je goed noemt", zei hij sma lend, „ik neem die dingen nou al vier dagen in". „Nou. en?" informeerde ik blij „Vanmorgen ontdekte ik", zei hij. „dat mijn vrouw per ongeluk witte hoestpoeder- bij de apotheek heeft meegenomen". „Tja", zei ik peinzend, „dat is na tuurlijk lelijk". „Lelijk?" zei hij somber, „lelijk? Man, ik heb er heerlijk op geslapen". Woensdag 1 Juli Amsterdam: Concertgebouw, 8.15 uur: Ama- deus-strijkkwartet. Amsterdam: Stadsschouwburg, 8.15 uur: Het Nederlands Ballet. Schevenlngen: Kurzaal, 8.15 uur: Residen tie Orkest o.l.v. Antal Dorati, m.m.v. Yehudi Menuhin, viool. Arnhem: Stadsschouwburg, 8 uur: Troïlus en Cressida. Gouda: St.-Janskei*k, 8 uur: Bachvereniging en Ned. Kamerorkest o.l.v. Anthon van der Horst. Advertentie Ik geloof nooit dat ik het red, zei Joop Kuiper uit Edam zuchtend. Ons bemoedigend antwoord ging verloren in een regen van splinters, die hij ons toezond door met zijn hamer driftig een steen te bekappen. Want Joop Kuiper had haast met zijn karwei. Hij was een der 121 leerling-metse laars, die meededen aan de zevende landelijke wedstrijd in het metselen met baksteen. De Rotterdamse Ahoy- hal had daardoor het aanzien gekre gen van een stad in opbouw. Behal ve metselaars beoefenden ook leer ling-stukadoors en stratenmakers met verkwikkende ijver hun toekomstige stiel, en dat alles in een bijna plech tige atmosfeer. Tussen de werkstukken wandelden de juryleden rond, papier en Dotlood in de hand, maar de jongelui trokken zich van de inspectie weinig aan en letten slechts op de steeds te snel ver strijkende tijd. Joop Kuiper deed dit jaar voor het eerst aan een metsel- wedstrijd mee. Hij is leerling van de technische school in Edam, waar hij speciaal ervaring heeft opgedaan m het metselen van gevels en schoor steenmantels. De opgave voor de wed strijd, he' bouwen van een muur met daarin het motief van een zeilboot, vond Joop niet moeilijk, het vereiste tempo daarentegen speelde hem wel parten. Maar de organisator, de Ver eniging de Nederlandse Baksteenin- 12 De hoop was vooral gericht op het achterschip van de „Lux", dat met stukgoed geladen was. In het voor schip had de Zweedlompen vervoerd. Enkele da gen lang was het strand als iezaaid geweest met bonte lappen. De Peperkorrel, die zich nog altijd trots beriep op het feit dat hij de eerste was geweest die de benarde situatie van de Zweed begrepen had en voor directe hulpverlening had gezorgd liep met een oude, Franse politiepet op het hoofd door de buurtschap. Hij had het vod op het strand gevon den. Van Simon de Rijke bemerkte men niets in de da- sen dal de Zweed op breken stond. Hij had waar schijnlijk nachtwerk genoegAlleen was hij gesig naleerd oi) de loods van de strandvonder. Daar werd bp opb'-d een Dartytje hout verkocht, dat door Hed- wig Hedland was aangebracht. De strandvondei scheen erg verbaasd te hebben gekeken, toen een jonge eilander poer hem zomaar twintig stuks mooi hout kwam brengen. Hij 'ïad de hoeveelheid en de soort van het hout genoteerd en duidelijk vastge legd, dat al het hout aan de kopse kanten was ge merkt mét de lei'prs „G.S.". „Is ei niet meéi aangespoeld?" had hij Hedwig gevraagd. Hedwig had de schouders opgehaald, ,,'i Kan best wezen, maar ik heb zowat het hele strand afgesjouwd en meer dan dit heb ik niet kunnen vinden" was zijn antwoord geweest. Met een goed- Keurend knikje var de strandvonder als loon was nij vei'rokken Een paar dagen later werd het hout verkocht. Hedwig was niet weinig geschrokken, to«n hij tussen de adspirant-kopers Simon de Rijke ontwaarde, die met groot lef een bod deed op vyftien van de twin tig balken die er onder andere van de hand gin gen. Hedwig was zelfs even verontwaardigd geweest otn dit wonderiyke gedoe van zijn ,,collega"-jutter, maar na enig nadenken besefte hij dat Simon hier waarschiiniyk iets mee voor had gehad. De zaterdag na de openbare verkoping had Hed wig de verklaring gekregen. Simon was bp hun op de plaats gekomen. Zonder één woord te zeggen drukte hy Hedwig een briefje van vyf-en-twintig in de hand, waarna hij terstond de woonkeuken binnen stapte en bil moeder Hedland een bakje koffie vroeg. Hedwig Kon by die gelegenheid geen nadere uit'eg vragen, maar even later zag hy zqn kans schoon Hij liep een stukje met Simon op toen die weer naar huis ging, en vroeg zodra ze ver genoeg van huis waren om niet door anderen gehoord te kunnen worden: „Wat betekende dat, Simon, dat je mij vyf-en-twintig gulden gaf? Is dat van het hout?" Toen Simon wat stug knikte, vroeg Hedwig verder: „Maar hoe kan dat nou? Ik heb zelf gezien dat jij hout stond te kópen by de strandvonder. Ik kan dat ceriyk gezegd niet rymen, of was dat soms een truc je van je?" Op zhn merkwaardig-exacte manier had Simon ge antwoord: „Als je hout jut, zeun, dan kun je maar twee dingen doen: of de merken eraf zagen, óf de markt bedriegen. Zaag je de merken van het hout, dan vinot de politie op een kwade dag hout dat niet gemerkj is. by jou of bij een ander aan wie je het verkocht hebt. Dan ben je natuuriyk zuur. Hoe wil ie bovendien honderd stuks ongemerkt hout op het eiland aan de man brengen? Daarom heb ik jou twintig stuks netjes laten aangeven en er daarna 'elf vyttien van opgekocht. Nou weet meneer de strandvonder heei precies, dat Simon hout in zijn schuurtje heeft, dat met „G.S." gemerkt is. Hij kpkt dus ook niks verbaasd als ik op mijn beurt gemerkt hout begin te verkopen. Alleenik verkoop méér gemerkt hout dan ik eigeniyk in myn bezit kon heb ben Maar je begrypt zelf ook wel, dat het al gek moet gaan als de strandvonder dóar achter komt Die staa' heus niet elke balk te bekijken, die hij by de timmerman ziet liggen. Als hy maar de letters „G.S." op het hout ziet staan, dan is-ie al tevreden". De oude jutter scheen het de gewoonste zaak van de wereld te vinden, doch Hedwig was één en al bewondering. „Ik had nog nergens op gerekend", zei hii, „en nu breng je me opeens vyf-en-twintig gulden, Ik weet waarachtig niet eens wat ik ermee moet beginnen. Hierhy wilde het teruggeven, ,,jU kunt het vast beter gebruiken dan ik. Geef mü mijn partje later maar eens." Simon spuwde op de uitgestoken hand. „Ben je gek?" vroeg hij kwaad, „dit is jouw deel en je zèl het hebben. Koop er voor rnqn part onderjurken voor om aan Menke te geven, maar ik wil het niet meer hebben. Daór!" Hedwig geneerde zich even om wat Simon over Menke had gezegd. Werd er dan al zó gekletst in de buurtschap, alleen omdat hy met Menke naar een bruiloft was geweest? Hy vond het niet prettig om door de geroutineerde jutter aan Menke herin nerd te worden. Hij had zich zoëven voelen zwellen van trots, omdat Simon de Ryke hem biykbaar voor vol had aangezien, door hem over zpn tactiek te ver tellen. Maar dat ietwat spottende gezegde over Men ke maakte, da' hy zich als een kleine jongen voelde. Hy wilde gauw afscheid nemen. Simori de Rijke gaf hem een hoofdknik, maar eens klaps bleef hij staan, alsof hem iets was ingevallen. „Zeg zeun" zei hij, „jij hebt nogal lol in zo'n beetje jutten, is 't niet?" Hedw:g knikte. „En jij weet ook je snavel dicht te houden, hè?" Weer knikte Hedwig, niet begrijpend waar Simon heen wilde. „Als je vanmiddag om een uur of twee aan de stei ger ben' hernam de jutter, „dan heb ik een mooi klusje voor twee man die hem niet te gauw knjj- Den. Voel je ervoor?" „Wat is 't?" vroeg Hedwig voorzichtig. „Dat zal je wel merken" was het antwoord, „maar je zal er je kinds-kinderen nog over vertellen, maar denk er om: t Kan een latertje worden, vanavond." „Ik zal er wezen, om twee uur", beloofde Hedwig. De gehele weg naar huis dacht hii erover na, wat Simon in de zin kon hebben. Klaarblijkelijk wilde hij »r met de „Cobii" op uit. Het was sinds vannacht praktisch windstil en dus ideaal weer voor een tocht met Simons motorsloep. Zou hy soms van plan zqn om naar het wrak van de „Lux" te gaan? Hedwig kreeg een schok van opwinding. (Wordt vervolgd). Niet moeilijk, maar het tempo. dustrie in samenwerking met net Bouwcentrum, verklaart, dat deze wedstryd zwaarder is dan de vorige maal. En toch is er een kwalittits- verbetering in de resultaten te consta teren, een bewqs dat het met de vak bekwaamheid van onze Nederlandse bouwvakkers crescendo gaat. Maarten van Dyk uit Rotterdam hebben wü even gestoord, tcjn hy een ingewikkelde bestrating in elkaar puz zelde. Het was voor de tweede maal dat hy aan een wedstryd in het straat maken met klinkers deelnam, en Maarten vond de opgave wel degelijk moeiiyker dan het vorig jaar. Wist u overigens, dat de opleiding voor stra ten maken niet minder dan vijf vei le jaren duurt? Er komt heH wat voor kyken voor men weet hoe met klin kers de weg te effenen. De belangstelling wordt ieder jaar groter. Voor de metsel wedstrijden hadden 53 technische scholen hun bes te leerlingen gestuurd, en ook de wed strijden in stukadoren en straatmaken trekken steeds meer gegadigden. De jongelui, in totaal bqna tweehonderd, hebben tü'dens hun verblijf in Rotter dam enkele uitstapjes gemaakt en zijn ook op het Bouwcentrum ontvangen. Het hoogtepunt van het programma Is vanmiddag de uitreiking van de prijzen, volgens traditie hoogst per soonlek door de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen. te verrichten. Hy zal de zilveren troffel, de zilveren kapha mer en de zilveren pleistertroffel aan de drie besten van het concours over handigen, en ook zyn er nog geldprij zen beschikbaar. Indien er steeds in het tempo en met de animo, zoals gisteren aan de dag is gelegd, werd te werk gegaan, zou het er .oor de woningbouw in ons land in eik geval byzonder gunstig uitzien. Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4