Dagblad voor Schiedam en omstreken 51 saluutschoten weerklinken over Belgische hoofdstad Prinses Paola sprak met stralende lach en heldere stem jawoord uit Grote manoeuvres in Frankrijk Colonne van 70 km lengte dwars door België naar La Cour tine Gerechtelijk onderzoek naar postcensuur Toch geen krantenloos tijd perk in Engeland? Lübke volgt Heuss op als president van West-Duitsland UITBUNDIGE FEESTELIJKHEID IN BRUSSEL Het weer. Nederlandse troepen onderweg Voorzitter Tweede Kamer feliciteert IN NIEUW-GUINEA Iets warmer DONDERDAG 2 JULI 1953 (Van onze speciale verslaggevers) Brussel was vandaag ongetwijfeld de feestelijkste stad in Europa. En al de uitbundige feestelijkheid, die duizenden en duizenden Belgen maar konden opbrengen, concentreerde zich dus rond het huwelijk van Z.K.H. prins Albert van België en prinses Paola Ruffo di Cala bria, dat, met de, overdrijving sommige ijverige publicisten eigen, Wel „het huwelijk van het jaar" is genoemd. Maar hoe dit zij, een ongekend joyeus en solemneel gebeuren is het zonder twijfel gewor den in de Belgische hoofdstad. De plechtigheden vingen dus aan in het koninklijk paleis, en met name in de statige Empire-zaal daar van, die uit de achttiende eeuw dateert en die een bijzonder statig en indrukwekkend door witte en gouden, rijk met spiegels èezette niuren bepaald decor vormde. Klokslag tien uur betrad in een intense stilte het bruidspaar deze zaal. En het leed geen twijfel of aller aandacht concentreerde zich op de frêle gestalte van de bruid, prinses Paola, gehuld in een oogverblindend schoon bruidstoilet. Deze bruidsjapon, vervaardigd in de ateliers van de 72-jarige Napolitaanse couturière Concettina Buonanno, was van wit satijn, knooploos en met een nauwe hals. De vijf meter lange sleep werd gedragen door twee nichtjes van de prinses en door het dochtertje van koning Leopold en prinses Liliane. Van een ragfijne, magnifieke schoonheid was de sluier van Brusselse kant, die zich welfde over het hoofd van de bruid en die overdekt was met kleurige oranjebloesem. A houdt nu een schilderfeest met SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' Het weer in Europa nieuwe senleaamscne courant Bruid en bruidegom voor burgemeester Cooremans in de Empire-zaal van.het paleis van Brussel, tijdens de burgerlijke huwelijkssluiting. (Telefoto). ficieren, 33 ruiters van de spitsgroep. een paukenist, 13 trompetters, twee 'li ters die de commandant begeleidden, twee ruiters van de vaandelwacht, 96 ruiters verdeeld in vier pelotons en ten slotte drie ruiters van de achternoede. Overste Lorge droeg een witte veder bos op de berenmuts. Voor de plechtigheid in Brussel begon waren strenge maatregelen getroffen. Al zeer vroeg in de ochtend werd het verkeer uit de binnenstad geweerd en de belangstellenden moesten lang van tevoren hun plaatsen langs de route achter de hekken innemen. Tussen acht uur vanmorgen en twee uur vanmiddag mochten geen hefschroefvliegtuigen bo ven de stad vliegen, blijkbaar om tc voorkomen dat fotografen vanuit de lucht het ceremonieel zouden verstoren. De getuigen van het sprookjeshuwelijk zijn erfgroothertog Jan van Luxemburg en prins Karei Bernadotte van Zweden, een broer' van wijlen koningin Astrid, prins Francesco Ruffo di Calabria, een oom van de prinses, en de markies van San Germani, een zwager van Paola. Behalve deze vorstelijke personen ver meldt de gastenlijst nog de volgende il lustere namen: ex-koningin Marie-José, een zuster van ex-koning Leopold, de Italiaanse prinsessen van den bloede Maria Gabriella, Maria Beatrice en Maria Pia, de laatste in het gezelschap van haar gemaal, prins Alexander van Joegoslavië. Prins Axel en prinses Marguerite, een zuster van wijlen ko ningin Astrid, vertegenwoordigen het Deense vorstenhuis, Prins en prinses Bernadotte vertegenwoordigen Zweden. Wanneer prins Albert en prinses Pao la. op huwelijksreis zullen vertrekken, is nog niet bekend. Ook de bestemming houdt men voorlopig geheim. Er doen evenwel hardnekkige geruchten de ron de dat op de Balearen toebereidselen worden gemaakt om er het bruidspaar te ontvangen. Het bezoek aan paus Joannes XXIII zal eerst over zeven of acht weken plaats hebben. aanri.iïF}1*'* trok, zo zeiden wij, aller princ ah. toen zi-i aan de zijde van form ,Albert- gekleed in het gala-uni- Pmni, kapitein-luitenant ter zee, de hrufi betrad, en toen dus het riiti™ *ar' omSeven door alle Belgische i °P he daarvoor bestemde zs- fin.-a nam. Vlak achter bruid en luiaegom waren koning Boudewijn, Leopold en koningin-moeder Eli sabeth gezeten. Een beslissend ogenblik brak aan -toen burgemeester Lucien Cooremans zich in zijn rijkversierde en met talrijke deco raties bezaaide uniform verhief en de huwelijksacte voorlas, eerst in het Frans, vervolgens in het Vlaams. Prinses Paola keek glimlachend op, als haar naam werd genoemd. In die huwelijksacte werden de voornaamste ridderorders van prins Albert opgesomd, voorwaar een indrukwekkende lijst. Burgemeester Cooremans werd o.m. geassisteerd door de vrouwelijke sche pen voor de burgerlijke stand, mej. an denheuvel, gehuld in een lang zwart gewaad en met een hoofddeksel op het hoofd dat het midden hield tussen een Tteee verliefde longemensen die slechts oog voor elkaur lu bben, prirfses Paola en prins Albert. steek en een baret, en door de heer De Rons, schepen van financiën. Iedereen in de zaal was duidelijk diep geroerd toen prinses Paola Ruffo di Calabria op de beslissende vraag van burgemeester Lucien Cooremans met een stralende lach en met heldere stem een vastberaden „oui" uitsprak. Vervolgens hield de burgemeester, af wisselend in het Frans en in het Vlaams, een bijzonder bloemrijke toespraak o.m. zeggend dat „gans de Belgische bevol king trots en fier is, dat het huwelijk op Belgisch grondgebied kan plaats vinden". En hij verstoutte zich zelfs een hooggestemde persoonsbeschrijving van de bruid te geven, die hij zeer zeker niet ten onrechte „une sorte de tendresse" toeschreef. Tot Pfins Albert richtte hij zich dus in het Nederlands en hij constateerde dat „vandaag alle landgenoten zich in uw groot geluk verenigen". Het tekenen van de trouwacte nam daarna vele mi nuten in beslag. De bruid voerde in middels een fluisterende conversatie met prins Albert en koningin-moeder Elisa beth. Na deze plechtigheid daverden 51 sa luutschoten over Brussel ten teken dat het bruidspaar en het gevolg het paleis hadden verlaten op weg naar de St. Gu- dule voor de kerkelijke inzegening van het huwelijk. De hele zeven km. lange weg, die de stoet nam, was afgezet door stram in de houding staande militairen van alle onderdelen van het leger en het gejuich van de samengestroomde menigte was waarlijk niet van de lucht. De officiële stoet bestond uit een twintig auto's. In de eerste wagen zat het bruidsjaar. Daarna volgden koning Boudewijn en zijn grootmoeder, ko ningin-moeder Elisabeth. In de derde wagen zaten koning Leopold en prinses Luisa, moeder van de bruid. Daarna volgden ex-koning Umberto van Italië en prinses Liliane, echtgenote van ko ning Leopold. Tot gisteren was het nog onzeker, of prinses Liliane tijdig van een griep aanval zoü zijn hersteld om de gebeurte nissen van vandaag bij te wonen. Ver der in de stoet merkte men nog op prins Jan en prinses Josephine Charlotte van Luxemburg, ex-koningin Marie-Josée van Italië, prins Axel van Denemarken, prins Carl-Bernadotte van Zweden, prins Alexander en prinses Maria Pia van Joegoslavië. Het escorte werd geleverd door de gendarmerie, gestoken in een fraai uni form: koningsblauwe tuniek op witte broek en met grote laaqzen. De berenmuts bij dit uniform dateert reeds uit de zeventiende eeuw. Ook de sabel is oud, dat de lans met de drie kleurige wimpel is van 1952. Het escorte werd aangevoerd door luitenant-kolonel Lorge. Het was samengesteld uit zes ol- WEST-BERLIJN, hedenmorgen. Dr. Heinrich Lübke, de minister van landbouw der bondsrepubliek, zal in september prof. Theodor Heuss opvol gen als president van West-Duitsland. Bij de tweede stemming, die door de uit 1.038 kiesmannen bestaande Bun- desversammlung moest worden gehou den, kreeg hij 526 stemmen. De abso lute meerderheid, die volgens de grond wet voor de verkiezing van een presi dent nodig is, bedroeg 520 stemmen. In de eerste stemming had hij er 517 ge kregen, n.l. die van de C.D.U./C.S.U- tractie, die voltallig aanwezig was. De verkiezing van Lübke is mogelijk ge worden, omdat twee kiesmannen der conservatieve Deutsche Partei, die ondanks het feit, dat zij tezamen met d« C.D.U./C.S.U. de regering van West- Duitsland vormt Lübke als kandi daat van de hand had gewezen, hun stem toch op de christen-democrati sche kandidaat hebben uitgebracht. De resterende zeven stemmen moeten van leden van de Vluchtelingenpartij zijn gekomen. Men sprak er in en om de Bundesversammlung zelfs over, dat er twee sociaal-democraten op Lübke heb ben gestemd, omdat zij hun eigen kan didaat, prof. Carlo Schmid, niet de ge schikte man voor bet presidentschap achtten. Dit echter is allemaal specula tie. Bij de eerste stemming had de socia listische kandidaat 385 stemmen gekre gen. Bij de tweede bracht hij het tot 386, zulks in overeenstemming met de tac tiek van de C.P.D. om door alle stem mingen heen vast te houden aan de eigen kandidaat en de stemmen niet over te hevelen naar een andere kan didaat teneide de verkiezing van Lübke te verhinderen. De kandidaat der Vrije democraten, dr. Max Becker, kreeg bij de eerste stemming 104 stemmen, bij de tweede 99. Bjj de eerste stemming wa ren er 25 onthoudingen, bij de tweede Prinses Paola, blijkbaar een ogenblik ietwat afwezig, tijdens de drukte van het tuinfeest te Laeken. Ex-koning Leopold begeleidt hoffelijk en charmant zijn Italiaanse schoondochter. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft het vol gende telegram gezonden aan de voor zitter van de Kamer van Volksvertegen woordigers te Brussel: „Als voorzitter van de Tweede Xamer der Staten-Ge- neraal sluit ik mij van ganser harte aan bij de vreugde van de koninklijke fs- "ilie en van het Belgische volk bij ge legenheid van het huwelijk van prins Albert en prinses Paola. Moge Gods zegen het jonge paar op zijn levensweg vergezellen". DENEMARKEN De Deense VVV heeft berekend, dat Denemarken voor 1965 de beschikking moet krijgen over 9.000 hotelbedden meer, 6.000 in Kopen hagen en 3.000 in de provincie. De VVV verwacht dat het land in 1965 750 mil joen kronen zal ontvangen van toeris ten, bijna een keer zoveel als op het ogenblik (exclusief de Zweedse en Duitse grensbewoners die in Denemar ken hun inkopen doen). Bij het vroege ochtendgloren zijn vanmorgen uit de legerplaats Oirschot de eerste onderdelen van onze parate divisies vertrokken, die 111 het Franse oefenkamp La Courtine gedurende zes weken zullen deelnemen aan manoeu vres van grote omvang. Even voor zes uur verlieten het 14e bataljon infante rie uit Arnhem, het 16e en 17e batal jon uit Oirschot, de 13e gevechtsgroep en een aantal detachementen van lucht macht, verbindingsdienst en technische dienst de kazernepoorten om zich in een hier en daar onderbroken colonne van 70 km lengte dwars door België naar hot op 300 km afstand ill Noord- Frankrijk gelegen Mourmelon te bege ven. waar het bivak voor de eerste nacht is ingericht. Vrijdag zullen deze onderdelen van ons eerste legerkorps opnieuw 340 km afleggen tot Bourges, waar zal worden overnacht om daarna zaterdag na nog eens 200 km door een heuvelachtig ter rein te hebben gereden La Courtine te bereiken. Vaste kampstaven begaven zich reeds eerder naar Mourmelon, Bourges en La Courtine, om daar alles voor de ontvangst in gereedheid te brengen. Een afdeling veldartillerie, een zestigtal zware tanks, verkennings bataljons en het 15e bataljon infante rie. die voornamelijk als tegenstander zullen optreden, zijn ook reeds vertrok ken naai- het nieuwe oefenterrein in Frankrijk. Aan deze eerste nieuwe oefe ning nemen ongeveer 6000 manschap pen .deel. In totaal zullen deze zomer 30.000 soldaten in La Courtine verblij ven. Bij deze groots opgezette manoeu vres zullen voor het eerst op het tien km lange en zes km brede oefenter rein ook tanks en veldartillerie kun nen worden ingezet. Het sluitstuk van de manoeuvres vormt een oefening met de gehele gevechtsgroep, die on afgebroken zal duren en waarbij alle wapenen met inbegrip van de lucht macht worden ingeschakeld en waar bij eveneens de luchtmacht zich zal doen gelden. De artillerie begint met afzonderlijke oefeningen, waarbij ge durende twee dagen met scherp zal worden geschoten. Verder neemt zij deel aan de com pagnies- en bataljonsoefeningen der in fanterie en in haar geheel is zij pre sent bij de gevechtsgroepoefening. Pe- lotons en eskadrons van het verken-1 (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden, nmgsbataljon en het bataljon zware tanks zullen worden ingedeeld bij de oefenende infanterie. La Courtine, gelegen op ongeveer honderd km ten westen van Clermont Ferrand. is een dorpje, dat slechts enkele duizenden inwoners telt. Het is ook voor de meeste Fransen onbe kend terrein. Slechts een enkele toe rist, jager of hengelaar brengt in dit gebied zo nu en dan enkele da gen door. La Courtine telt echter, zo als vrijwel alle Franse dorpjes, heel wat café's (het grootste café heeft als eigenaar de burgemeester) en het is daarom niet toevallig dat in de handleiding, die iedere militair mee krijgt naar dit dorpje, in de Frans- Nederlandse lijst van woorden en uit drukkingen die welkè hetrekking hebben op het bestellen van een biertje.— f een glas wijn de voornaam ste pla?,s innemen. Er is een kleine bioscoop, die plaats biedt aan 300 man. Ontspanning zal dus voornamelijk van Nederlandse kant moeten komen. Elk weekeinde zal daar om een gezelschap kunstenaars naar La Courtine worden overgevlogen, dat voor de Nederlandse militairen een ca baretvoorstelling zal geven. Daar het le ven in Frankrijk duurder is dan in Ne derland, ontvangen de soldaten een ex tra toelage van één gulden per dag Frans geld. Drie cadi-wagens zullen kantine-artikelen verkopen, die in Frankrijk niet te krijgen zijn. Op vrije dagen zullen excursies worden georga niseerd, naar Clermond Ferrand, Vichy en naar de beroemde grotten van Las- caux, waar in 1940 fraaie wandschil deringen uit het stenen tijdperk werden ontdekt. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Uit Hollandia wordt gemeld, dat in Nederlands Nieuw-Guiuea spanning is ontstaan wegens het ongevraagd verlof, dat is verleend aan de advocaat-gene raal bij het hof van justitie, mr, W. C van Beek. In een officieel bericht is dit ontslag, zoals wij woensdag reeds in het kort berichtten, bevestigd. Ook is medegedeeld, dat de gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. F. J. Platteel een on derzoek heeft doen instellen, waarbij tevens zal worden betrokken de vraag, in hoeverre in het verleden censuur op in- en uitgaande post is uitgeoefend. Den Haag volstaat voorlopig met het bekend maken van het instellen van dit gerechtelijk onderzoek op last van de gouverneur. Hangende dit onderzoek is er geen enkele officiële bevestiging of ontkenning te verkrijgen van de sug gestie, die langs niet-officiële kanalen in Nederland is binnen gedrongen, dat mr. Van Beek zijn verlof juist te danken zou hebben aan het indienen van een klacht bij de president van het hof van jus titie over het bestaan van deze onwet tige postcensuur. Er zijn in Nieuw-Guinea de laatste tijd meermalen klachten kenbaar ge maakt over het vermeend bestaan van deze censuur. Zowel Europeanen als In donesiërs zouden er aan zijn onder worpen. In dit verband noemt de corres pondent in Holiandia van het „Alge meen Handelsblad" ook de katholieke missie en met name de apostolisch vi caris mgr. dr. M. Staverman en voorts het kantoor van de Nederlandse Han delmaatschappij. Ook zouden advoca ten, buitenlandse journalisten en voor aanstaande ambtenaren aan deze cen suur zijn onderworpen. Aan het plaatselijk blad De Koerier zou een onderhoud met de gouverneur ter verificatie van een en ander zijn ge weigerd. Het zwijgen van de officiële instanties over een zo ernstige zaak, die de publieke opinie in Nieuw Guinea sterk bezig houdt, zou volgens het „Handelsblad" de ongerustheid daar ter plaatse doen toenemen. Van offi ciële zijde wordt in Den Haag op dit alles slechts gereageerd met de mede deling Hangende een gerechtelijk on derzoek kan over deze kwestie onmoge lijk ook maar iets worden medegedeeld. Mogelijk komt er geen kranteloos tijdperk in Groot-Brittannië. De leiders van tien vakbonden die zijn betrokken in de Britse drukkerskwestie hebben een uitnodiging aanvaard vandaag een onderhoud te hebben met de Algemene Raad van de Vakcentrale, aldus be richt Reuter. Volgens dit persbureau zijn de leiders van het Trades Union Congress ongerust over de uitbreiding van de staking die het werk van vele duizenden die buiten het geschil staan, in gevaar brengt. Het hoofdbestuur van de Printing and kindred Trades Fede ration heeft in een verklaring opge merkt dat het geen verantwoordelijk heid kan aanvaarden voor de sluiting waarmee de grote dagbladen in Londen worden bedreigd wegens stakingen in inktfabrieken. Al drie dagen is in het Londense krantencentrum, Fleetstreet, geen inkt- tankwagen gesignaleerd. De achttien tniljoen afnemers van de grote Londen se dagbladen worden elke dag gewaar schuwd dat de krant van morgen wil- licht nog kleiner zal zijn. Als 1 er niet spoedig inkt aan de kranten wordt ge leverd, kunnen na zondag geen Londen se kranten of periodieken meer verschij nen. De provinciale dagbladen verschij nen al een week niet, tengevolge van de staking van honderdvijftig duizend man drukkerij-personeel. De Londense communistische Daily Worker zal nochtans blijven verschij nen. De Daily Worker verbruikt niet zulke enorme voorraden inkt en papier als de andere kranten „helaas", ver zucht het blad en heeft daarom een ruime voorraad. De Worker heeft na drukkelijk verklaard dat het blijven verschijnen van de krant niet moet wor den beschouwd als verzet tegen de sta king of kritiek op de stakers. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met hier en daar wat motregen, maar voornamelijk in het zuidoosten van het land ook enkele opklarin gen. Matige tot krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. Zon: 4.25-21.03. Maan: 2.49-18.30. max. min. neersl. Station Weer temp. temp afgel. 24 uur Den Heider regen 16 16 2 Vpenburg regen 18 16 2 VJissingen geheel bew. 17 16 O Lelde geheel bew. 17 14 9 De Bilt regen 18 15 3 Twente regen 18 10 4 Sindhoven geheel bew. 20 15 0 Zd.-Limbm geheel bew. 19 15 0.1 Stockholm geheel bew. 24 12 0 Oslo zwaar bew .25 13 0.2 Kopenhagen regen 22 13 3 Londen motregen 23 17 1 Amsterdam regen 18 15 3 Brussel geheel bew. 20 16 0.1 Luxemburg regen 17 13 0.4 Parijs motregen 22 17 0.1 Nice licht bew. 24 17 0 Berlijn regen 22 14 4 Frankfort geheel bew. 19 15 0 München geheel bew. 16 12 10 Zurich geheel bew. 14 11 3 Genève licht bew. 18 10 0 Weren geheel bew. 19 14 0 Innsbruck zwaar bew. 16 10 6 Rome onbewolkt 27 13 0.2 Vïadrid onbewolkt 30 14 0 Mallorca onbewolkt 28 19 X

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1