Acht inwoners van Maasniel in de raad van groot-Roermond Stoutste verwachtingen van Maasniel overtroffen SN BUK Kozlov bij Eisenhower en ook bij Herter RusW onderbaarlijk gesprek met de pre Uitbreiding T weede gebouw Kunstzinnige inrichting van het Zeeuwse provinciehuis Eén zetel voor de V.V.D. Prof. Mag. Weve 75 jaar N lil w All 20 STUKS f. 2J0 Plannen uit de ijskast gehaald Nederlandse boter naar Duitsland Zeer veel Duitse vakantiegangers Wie zijn kind liefheeft Organisator en zakenman Zaak-Meulenbelt Openbaarmaking van gegevens gevraagd Pers en droogte verbod tot geven Geen van inlichtingen Bekendmaking staats secretaris De Jong Hans Koxcompositie voor Jeugd en muziek Geen invoer beperkingen PRIJS DE ZEE favoriet in Berlijn Grafisch bedrijf Overeenstemming over nieuwe c.a.o.'s Mgr. J. C. y. Overboek DONDERDAG 2 JULI 1959 PAGINA 3 W Schadecijfers mochten echter niet worden genoemd Nederlander in Canada verongelukt Filmregisseur Piero Fosco overleden Tentoonstelling „Oorlog en Vrede" verlengd (Van onze Limburgse redacteur) l>evolki'ig van het stedelijk Roer- nifi en van llet meer dorpse Maas- „Jj la woensdag ter stembus getogen e-™ nieuwe bestuurscollege van 2!?!erm°"d samen te stellen. Dit nmdat 1 augustus de annexatie van Maasniel door Roermond een feit fc'jn. Groot-Roermond, zo hebben u kiesgerechtigde burgers van de beide Jot 1 augustus nog zelfstandig» A> ten bepaald, zal bestuur 8 Kemeen- vjjftien Roermondenaren wordfn door ners van Maasniel en acht mwo- Wfuit nn J?» raa(l van Roermond kXfn .7i?n n zetels had d»rven re- hiermee ver overtroffen. da?kLgr0te ?"cces voor Maasniel is te t«T Zonde" *oermondse sympathisan- nar'en Steun van de Roermonde- OD MnnYnf iVan, er zeker tweeduizend sterna kandidaten hebben ge- beslist niet meer. dan Mlt Maasmelse raadskandidaten zeker con„rn Ze in het nieuwe bestuurs- .van groot-Roermond geweest, dew w? rokensommetje de kies- ger%^LdJ°eë 687 cn het .aantal kies- S! t» ls5.e burgers van Maasniel 3500 nnrau j t duidelijk aan. Hoe.wel deze vnnr I sr Roermondse sympathie voor de Maasmelse kandidaten de uit- ™£.VI°°n de Roermondse lijsten on gunstig heeft beïnvloed, was de vreug- ereQy?>r dit resultaat in het toekomstige groot-Roermond niet gering. Algemeen t men hlerm namelijk een fraaie geste van de stedelingen ten opzichte an de geannexeerde dorpelingen. Een tweede opmerkelijk resultaat van deze verkiezingen is het feit. dat de VVD, die tot nu toe in Limburg nooit aan raadsverkiezingen heeft deelgenomen en dit thans, aangemoe- Vandaag wordt prof. mag. dr. F. A. W. VVeve O.P., emeritus hoogleraar van de katholieke economische hogeschool te Tilburg, 75 jaar. Vijf jaar geleden heeft hij het hoogleraarsambt neergelegd. Zevenentwintig jaar, van de oprichting der hogeschool af, heeft hij logica met inleiding op de wijsbegeerte, de wijs gerige psychologie, de ethica en de so ciale wijsbegeerte gedoceerd. Deze uitvoerige leeropdracht, waar- van de hogeschool rijke vruchten ge plukt heeft, liet hem toch nog gelegen heid ook andere activiteiten te ont plooien. Men is geneigd het allereerst zijn wetenschappelijke publikaties te noemen, waardoor hij gerekend kan worden tot de wetenschappelijke voor mannen, die de katholieke wijsgerige gemeenschapsleer in ons land tot bloei hebben gebracht. Aan de evenwichtige oplossing van de sociale vraagstukken van deze eeuw hielp hij mee door de beginselen van de gemeenschaps-filo- sofie van Aristoteles en Thomas. Dit maakte het oplevend neo-Thomisme ook vruchtbaar voor de sociale proble matiek. In 1948 heeft prof. Weve zijn voornaamste publikaties samengevat 'in de bundel „Sociaal Wijsgerige Opstel len". Deze wetenschappelijke activiteit laat wel begrijpen, dat prof. Weve ook een graag gezocht adviseur was voor allerlei sociale problemen. Over deze onder- Werpen was hij bovendien een gezocht spreker. Ruim twintig jaar heeft hij °ok de taak vervuld van geestelijk ad viseur van de katholieke jonge werk geversvereniging. 9 het afscheid van prof. Weve van in hogeschool, nu vijf jaar geleden, is er aan herinnerd, dat dank zij hem en Pfof. Cobbenhagen de studie van de be ginselen der wijsbegeerte in het Til- burgse programma werden opgenomen. Daar werd o.m. aan toegevoegd: de oud studenten zijn unaniem in hun getuige nis, dat zij de wijsgerige vorming aan de katholieke economische hogeschool ervaren hebben als een kostbaar levens- bezit, een inspirerende bron voor hun persoonlijkheidsuitgroei en een deugde- ijke ondergrond voor'hun economische 1 e activiteit. Dat zij daarvoor hun leermeester, mag. Weve, St. Thomas in het klein zoals zij hem plach- honeft geenn0ebme?onog~ dankbaar Zijn' be" Naar aanleiding van het antwoord van de regering op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Van Rijckevor- sel, heeft de raadsman van het echt paar Meulenbelt, mr. Robert P. Ko- «osky, zo deelt deze mede de vol gende stappen ondernomen. In de eer ste plaats heeft de raadsman de be trokken ministers verzocht alle leden van de Tweede Kamer en daarmede ook Pers en publiek, met alle gegevens m de zaak-Meulenbelt, ook die van genees kundige aard, bekend te maken. Naar men weet aldus mr. Kokosky mem het antwoord van de regering m. aai m verband met overwegingen van ge neeskundige aard de regering slechts bereid is inlichtingen te verstrekken en stukken over te leggen ter vertrouwe lijke kennisneming van de leden van de Kamercommissies van Volksgezond heid en Justitie. In de tweede plaats heeft de raadsman namens zijn cliën ten zich gewend tot de voorzitter van he Tweede Kamer, dr. L. G. Korten- h°rst, met het verzoek te bevorderen, hat de lieer en mevrouw Meulenbelt hoor de beide Kamercommissies wor den gehoord, teneinde hun lezing, on- hersteund door stukken en getuigen- ®rklaringen, naar voren te brengen, p!aartoe zjj tot dusver nog nooit offi- 'sel in de gelegenheid zijn gesteld. digd door de uitslag van de laatste Kamerverkiezingen wèl heeft gedaan, een zetel in de raad van Roermond gaat bezetten. Op grond van de Ka merverkiezingen van dit jaar ver wachtte de VVD zeker één zetel te be halen. Deze verwachting is volledig uitgekomen, al zullen de optimisten in de Roermondse VVD, die op twee ze tels hoopten, iets teleurgesteld zijn door de uitslag. Het stemmenaantal op de VVD uitgebracht bedroeg 815 en was derhalve meer dan voldoende voor een, maar ontoereikend voor twee ze tels. Wat de Partij van de Arbeid betreft, deze verkiezing heeft aangetoond, dat deze partij haar twee zetels in de oude raad van Roermond ook in de nieuwe raad van groot-Roer'mond kan blijven bezetten. Op de PvdA werden 1368 stem men uitgebracht, goed voor twee zetels, waarvan een restzetel. De protestantse groepering, die in de oude raad van Roermond niet vertegenwoordigd was, zal dit ook niet in de nieuwe raad zijn, daar haar stemmenaantal slechts 350 bedroeg. De nieuwe raad van Roermond (23 leden) zal derhalve uit 20 katholieken, 2 PvdA-leden en 1 VVD-lid bestaan. De oude raad (21 zetels) telde 19 katho lieken en 2 socialisten. 1 Augustus komt de nieuwe raad voor het eerst bijeen. Dan zullen de raads leden worden beëdigd alsmede de vier wethouders worden gekozen. Een van deze wethouders zal zeker een vert- genwoordiger van Maasniel zijn. Voor hem had reeds de oude raad van Roer mond met het oog op de annexatie een zetel in het college van B. en W. on bezet gelaten. De 23 Roermondse raadszetels, waar voor niet minder dan 102 burgers, ver deeld over 9 lijsten, zich kandidaat had den gesteld, zullen worden bezet door: Van lijst 1 (eenheidslijst kath. Maasniel) 5 kandidaten, te weten F. Lintjens, J. jMevissen, beiden wethouders van Maas niel, H. Beckers, J. Janssens en H. Bongaerts, allen uit Maasniel; van lijst 2 (algemeen belang met katholieke kan didaten uit Maasniel en Roermond) mr. H. van der Bruggen en H. Delissen; van lijst 3 (kath. Roermond-stad): mr. R. van Boven (wethouder van Roer mond), J. Leenarts, J. Roumen, J. Pe ters, G. Giebels en J. Planje; van lijst 4 (kath. Roermond - Kapel Kemp) M. Salemans en C. Tegelbeckers; van lijst 5 (stad en land met kath. kandi daten uit Maasniel en Roermond): M. Deckers uit Maasniel; van lijst 6 (kath. Roermond Veld): F. Alers, K. van Laer, beiden wethouders van Roer mond, J. Sinnema en H. Evers; van lijst 7 (VVD)A. van Heeswjjk; van lijst. 8 (PvdA): J. Venekamp' en P. Stoffel; van lijst 9 (protestantse groe pering) geen kandidaat. In de nieuwe raad van groot-Roermond keren elf oude raadsleden terug en tien niet. Van de stemverhouding geeft onder staande tabel een beeld: Lijst 1 3272 Lijst 1 3272 stemmen 5 zetels Lijst 2 1190 stemmen 2 zetels Lijst 3 3998 stemmen 6 zetels Lijst 4 1468 stemmen 2 zetels Lijst 5 612 stemmen 1 zetel Lijst 6 2743 stemmen 4 zetels Lijst 7 V.V.D. 815 stemmen 1 zetel Lijst 8 P v.d.A. 1368 stemmen 2 zetels Lijst 9 Prot. groepering 350 stemmen 0 zetels Ongeldig 548 stemmen. Daar de KVP ais partij niet aan de raadsverkiezingen heeft deelgenomen, er waren immers zes lijsten met katho lieke kandidaten, leent deze raadsver kiezing zich niet goed voor een verge lijking met vorige raads- en kamer verkiezingen. Enig houvast biedt het onderstaand overzicht: Roermond-Maasniel. R.-K. lijsten, Raadsverkiezing 1959 13283 stemmen 84 pet; Raadsverkiezing 1958 13550 stemmen 88,1 pet. Kamer verkiezing 1959 KVP 12142 stemmen 74.3 pet. PvdA, Raadsverkiezing 1959 1368 stemmen ofwel 8,6 pet.; .aadsverkie- zing 1958 1340 stemmen 8,7 pet. Kamer verkiezing 1959 2720 stemmen 16,6 pet. Prot. Groepering Raadsverkiezing 1959 350 stemmen 2,2 pet.; Raadsver kiezing 1958 482 stemmen 3,1 pet Ka merverkiezing 1959 329 stemmen 2,1 pet. VVD, Raadsverkiezing 1959 815 stem men. 5.5 pet.; Raadsverkiezing 1958 niet deelgenomen. Kamerverkiezing 1959 952 stemmen 5,3 pet. Advertentie Sïp^iSgV"rI"''i i s s AA CA— iiil ■PIRbI A MM» ImwimVW! ',aatr °A stier Froy' Sewicht U00 kilo, wordt waarschijnlijk U Mrd 7fi» f ™nnn/.te KoPenha0en. Hij is meer dan 5000 pond Jf'nnl wÏZli omvat 10.000 zonen en dochteren. Hier is hij in gevecht of aan het spelen met een grote kei, waarop een lichtgevende stier staat. GRoOT-BRITTANNIë De Britse 'Tgering heeft geweigerd een rede over |eboortecontrole te verbieden die de Anglicaanse bisschop van Southwork G' 23 augustus voor de BBC wil houden. c*eh katholiek lid van de conservatieve !Iartij heeft het Lagerhuis meegedeeld het onderwerp in christelijke krin- |.eh op verzet stuitte. De adviescommis- van de BBC had echter geen be- 2Wa«r. (Reuter) De commissie voor huishoudelijke aangelegenheden van de Tweede ka mer meent dat thans het tijdstip is ge komen, om zo spoedig mogelijk een begin te maken met de werkzaamheden voor uitbreiding van het Kamergebouw. De plannen waren reeds jaren geleden opgesteld maar in verband met de be stedingsbeperking oordeelde de Kamer het verstandiger, voorlopig niet met de uitvoering te beginnen. ,,De bestedings beperking biedt, naar het ons voorkomt, thans geen belemmering meer," zo zeg gen voorzitter mr. Kortenhorst en de heren Roosjen (A.R.) en Blom (P.v.d.A.) thans in een nota aan de Kamer. Zij stellen voor de regering te doen weten, „dat de Kamer prijs stelt op uitvoering van de uitbreidingsplan nen, zodra de bouwmarkt daartoe de mogelijkheden biedt." De plannen voorzien in het bijbouwen van een vleugel, die een deel van het grasveld achter de parkeerplaats aan de Haagse Hofweg in beslag zou ne men. Daarin zou o.a. een restaurant komen, waarin de Kamerleden met be zoekers kunnen dineren. Er komt dan bovendien gelegenheid de thans zeer be perkte vergaderruimte voor commissies e.d. uit te breiden. De Kamer zou ook nog graag de beschikking krijgen over de vergaderruimte van de Raad van State, die gelegen is in de korte vleugel van het Binnenhof tegenover het Buiten hof. Daarvoor zou dan eerst voor de Raad van State ruimte moeten worden (f an onze Haagse redactie) De minister van Landbouw, mr. Ma- rijnen, heeft de rijksl and hou wcon sul en ten niet verboden mededelingen aan de pers is doen over de gevolgen van de droogteperiode van dit jaar. Wel is in een rondschrijven aan de consulenten aangedrongen op voorzichtigheid en is bezwaar gemaakt tegen het noemen van schadecijfers. Dergelijke opgaven kunnen immers aanvankelijk niet meer zijn dan een voorlopig globale schatting, aidus de minister in zijn antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid, Geuze (CHU). Le minister wenst te voorko men dat door incidentele berichten in de pers met vermelding van ambte naren als bron een voortijdig en dus onjuist beeld zou ontstaan van de om vang en de gevolgen van de oogstscha- de De minister heeft echter van de an dere kant aan de consulenten verzocht hem op de hoogte te houden van de stand van zaken, mede opdat zoals - r,nf-fiVllO(1 Vnl YY1 oHdrlfilinrynn geschapen in een nieuwe vleugel, die in de richting van het Buitenhof aan het huidige complex zou moeten worden gebouwd. De Raad van State is echter met voor een verhuizing te vinden. ieder.geval behoeft de uitbreiding van het eigenlijke Kamergebouw daar S .op te wachten. Op de begroting 1959 is een bedrag van ruim drie mil- guld?P vo°r de verbouwing uitge- fen: Af huishoudelijke commissie merkt in haar nota nog op, dat de werkzaamheden ongeveer drie jaar in Deslag zullen nemen, wat nog het voor- deel heeft dat een betrekkelijk gering aantal bouwvakarbeiders tegelijk aan de arheidsmarkt zou worden onttrokken. Wat de Kamer onder de huidige om standigheden over het voorstel van haar commissie zal beslissen is nog niet te zeggen. Wel staat het vast dat naar het oordeel van vrijwel alle leden met de verbouwing niet te lang meer kan wor den gewacht. Het ruimtegebrek is reeds groot. Een groot deel van de bibliotheek is opgeslagen in de kelders. Een ander deel staat op de zolders vanwaar het met het oog op het brandgevaar, reeds lang had moeten worden verwijderd Het ruimteprobleem is echter nog nijl pender geworden sinds de uitbreiding van het aantal der Kamerleden, dat enige jaren geleden van 100 op 150 werd gebracht. De Russische vice-premier Kozlov, die een bezoek aan de Verenigde Sta ten brengt en begin deze week te New Vork een Russische handelstentoonstel ling opende, heeft gisteren gesproken met president Eisenhower en eerder met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Herter, aldus bericht Reuter. Bij zijn' vertrek uit het Witte Huis, waar hij vijf kwartier met de Amerikaanse president had gesproken, verklaarde Kozlov tegenover talloze journalisten: „Hef onderhoud met de president was wonderbaarlijk." „Tot de vele kwesties die we bespraken be hoorde de, vrede du lk hoop dat overal ter wereld vrede zal heersen en dat het een sterke en veilige vrede zal zijn." Hij weigerde verdere vragen te beant woorden en 'kennelijk zinspelend op de rede die hij vandaag tijdens een lunch tnet de Nationale persclub zal houden, zei Kozlov: „Wij zullen elkaar terug zien en over al ileze dingen praten." Functionarissen die aanwezig waren bij de besprekingen van Kozlov met Eisenhower en Herter, zeiden, dat het de meest vriendschappelfjke besprekin gen waren die sedert jaren tussen de hoogste Russische en Amerikaanse functionarissen zijn gevoerd, maar het was voor waarnemers duidelijk dat de ongewoon vriendschappelijke sfeer niet de kloof tussen de onderhandelingsposi ties over Berlijn en Duitsland kleiner kon maken. Eisenhower had gisteren op zijn pers conferentie verklaard, dat hij bij zijn be sprekingen met Kozlov zal pogen, denk beelden te ontwikkelen die hopelijk van nut zullen zijn bij de onderhandelin gen over Berljjn en Duitsland. „De Ver enigde Staten kunnen echter niet af stappen van hun basisbeginselen," al dus de president. Eisenhower herhaalde De nieuwe staatssecretaris van De fensie (Marine), kapitein ter-zee P. J. S. de Jong, heeft tot het personeel van de koninklijke marine een bekendma king gericht van de volgende inhoud „Bij het aanvaarden van mijn functie als staatssecretaris van Defensie, waar bij ik in het bijzonder, volgens de richt lijnen van de minister van Defensie, de verantwoordelijkheid zal dragen voor het beleid ten aanzien van de koninklij ke marine, roep ik uw aller hulp in mij terzijde te staan en te steunen, zodat wij gezamenlijk voort kunnen gaan de koninklijke marine te houden en verder uit te bouwen tot een modern, goed ge oefend krijgsmachtdeel, passend in het geheel van de defensie van ons vader land en van onze bondgenoten in de Navo". ïiA: Woensdag is op Schiphol een groep Amerikaanse jongens en meisjes aangekomen. Zij zijn leden van de „Venture Group", een sportclub uit Beverley Hills. Het tand van zaxen, mme upuai zuais ligt in hun bedoeling een fietstocht 'van zeshonderd kilometer door een deel van steeds is geschied hij mededelingen Europa te maken. Een Amsterdamse firma heeft de groep'fietsen in bruikleen de pers kan verstrekken. gegeven. Gp het vliegveld maakten zij hun eerste oefenritje. aan dat het geen zin heeft 'n topconferentie te houden tenzij tevoren bij diplomatie ke besprekingen blijkt dat een dergelij ke conferentie een belofte in zich houdt. Op de vraag of hij suggesties voor Koz lov heeft ter verbetering van de betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en de V.S. zei hij, te veronderstellen, dat in een dergelijke situatie elke partij meent, dat de andere daarvoor meer verant woordelijk is. „De V.S. iiouden vast aan twee of drie basisbeginselen, maar ver der zullen zij trachten buigzaam te zijn," aldus Eisenhower. Gevraagd naar commentaar op de verklaringen van de P.ussische minister van Buiten landse zaken, Gromyko, dat de minis ters van buitenlandse zaken in Genève elkaar waren genaderd en dat de Sov jet-Unie een topconferentie wenst, zei de president geen argumenten te kun nen zien voor de conclusies van Gro myko zolang er niets blijkt van daad werkelijke vorderingen of van een be reidheid om een agenda voor een top conferentie aan te bieden. Hiertoe door het cultuurfonds Buma in staat gesteld, heeft „Jeugd en mu ziek" aan de 29-jarige Nederlander Hans Kox opdracht kunnen verlenen tot het schrijven van een werk ter aanvulling van het repertoire van het nationaal jeugdorkest. Kox heeft thans zijn compositie vol tooid, een driedelig „Concert voor or kest". Het zal voor het eerst op 30 de cember a.s. door het N.J.O. in het con certgebouw te Amsterdam worden ge speeld. Begin januari 1960 zal het N.J.O onder leiding van zijn vaste dirigent Nico Hermans, Kox' aan de „jeunes ses musicaies" opgedragen orkeststuk te Wenen introduceren. (Van onze Limburgse redactejur) De protesten, zowel van Nederlandse en Deense als van Duitse zijde, tegen de voorgenomen maatregel van de Duitse regering om met ingang van 1 juli de boterinvoer drastisch te beper ken hebben succes opgeleverd. De door de middenstand in de Ne derlands-Duitse grensstreek gevreesde maatregel, waardoor aan de levendige grenshandel grote schade zou zijn toe gebracht, is woensdag namelijk niet van kracht geworden. Gezien de vele protesten heeft de re gering te Bonn besloten de boterkwes- tie opnieuw te gaan bestuderen. Voor lopig kunnen de Nederlandse winke liers in de grensstreek thans dus weer gerust zijn. De twintig-jarige zcon van de Neder landse ambassaderaad te Moskou, C. Calkoen, is bjj een verkeersongeval bij Sudbury, in de Canadese provincie On tario, om het leven gekomen. De auto waarin hij reed vloog uit een bocht, en sloeg tegen een versterkte railing langs de weg. C. Calkoen kwam in 1954 naar Ca nada, toen zijn vader, de heer A. F. Calkoen, eerste secretaris werd van de Nederlandse ambassade te Ottawa. In 1958 is de heer Calkoen sr. in Moskou aangesteld Piero Fosco, een der bekendste re gisseurs uit de tijd van de stomme film, is op 77-jarige leeftijd in Turijn over leden. Fosco verkreeg grote bekendheid met zjjn „Cabiria", het verhaal van een demi-mondaine in het oude Rome. Ga- brrelle' d'Annunzio schreef het draai boek voor deze film. Hij was 4500 me ter lang. acht maal zo lang als toen tertijd gebruikelijk was. Het provinciehuis in Middelburg dat waarschijnlijk in april 1960 in gebruik kan worden genomen zal kunstzinnig worden ingericht. Aan verschillende kunstenaars zijn reeds opdrachten ver strekt voor de versiering van het huis. Overwogen wordt aan de Amsterdamse beeldhouwer Radecker jr. opdracht te geven tot het ontwerpen van twee bronzen figuurtjes die geplaatst zullen worden op de zuilen nabij de hoofdin gang. Ook wordt overwogen aan de zelfde beeldhouwer opdracht te verle nen tot aanbrengen van versieringen in het ioodwerk aan de voorgevel. De twee bronzen deuren van de hoofdin gang krijgen figuraties. De beeldhou wer Ph. ten Klooster te Veere is reeds begonnen met het hakken van het wa pen van Zeeland in de voorgevel en bet versieren van twaalf kapitelen in het gebouw. De Middelburgse schilder Jac. Prince is door de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten gevraagd een ontwerp te ma ken voor een wandversiering in moza- iek in de benedenhal. Voor die hal denkt men voorts aan zwart-wit teke ningen (bijv. met betrekking tot Del tawerken) van W. Vaarzon Morel te Veere. In het trappenhuis wordt bene den een marmeren gedenkplaat aange bracht. Mr. J. C. J. van Schagen te Domburg heeft de opdracht aanvaard een passende spreuk te ontwerpen. Ter hoogte van de eerste verdieping wor den in natuursteen de wapens van zes tien Zeeuwse gemeenten gehakt en ge kleurd. Dit werk is opgedragen aan P. Stuyvenberg te Schiedam. Aan de heer en mevrouw Goeting te 's Gra- venhage is een ontwerp gevraagd In Duitsland zijn woensdag de grote vakanties begonnen. Het passagiersver voer per trein van Duitsland naar het westen van Nederland was bijzonder intensief. Zowel bij Venlo en Zevenaar als bij Enschede liwamen talloze Duit sers ons land binnen, de meesten met bestemming Noordwijk, Katwijk, Sche- veningen of een van de andere Noord- zeebadplaatsen. De Nederlandse spoor wegen hebben de abnormale grote pas sagiersstroom kunnen verwerken dank ztf het inleggen van extra materieel. De Nedei-lancjse documentaire Prijs de Zee van Herman van der Horst is sedert haar vertoning op het filmfestival te Berlijn woensdagavond j.l. favoriet voor de grote prijs voor korte films, zo is het algemene oordeel. De film is har telijk toegejuicht. De Westduitsers, die hun hoop gesteld hadden op Helmuth Kautners Der Rest ist Schweigen - een moderne versie van Hamlet - hebben deze hoop woensdag avond, gezien de geringe bijval die de rolprent oogstte, in rook zien opgaan. De Japanse film Verborgen Veste maakt nog steeds de meeste kans. Voorts zijn woensdagavond de Duitse produkten Der Teufêisgeneral en Die Letzte Bruecke vertoond. voor een grote muurschildering en aan de laatstgenoemde ook voor applicatie- werk aan te brengen op de noordelijke en de zuidelijke wand van de bovenhal. In de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten zullen vier gerestaureerde go belins uit de vroegere Statenzaal de wanden versieren. Voor deze ruime zaal zijn de stoelen bestemd welke de provincie zich heeft voorbehouden toen zij in 1954 de eigendom van het ge bouw Hofplein 8 te Middelburg met de inventaris aan het Rijk overdroeg. De kamer van de commissaris der konin gin zal tot de zoldering voorzien wor den van een eikehouten betimmering versierd met ornamentaal snjjwerk van P. Stuyvenberg. In de noordelijke wand wordt een bronzen relief van de Ko ningin aangebracht te vervaardigen door prof. Wenckebach te Noordwijker- hout. Het laat zich echter thans reeds aanzien dat het gebouw te klein_ is, zo dat uitbreiding op korte termijn ge wenst is. Het gebouw biedt ook geen soulaas voor het ernstig tekort aan ver gaderruimte en voorziet evenmin in de dringende behoefte aan de sectieka mers voor de vergadering der Staten. Tussen de werkgevers- en de werk nemersorganisaties in het grafisch be drijf is algehele overeenstemming over de vernieuwing van de collectie ve? arbeidsovereenkomsten, met inbe grip van de loonbepalingen, bereikt. Het ligt in het voornemen van par tijen binnen de kortst mogelijke tijd de werkgevers en werknemers volledig in te'lichten, opdat zij hun goedkeuring aan alle overeengekomen wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden kunnen hechten. Met het bereiken van algehele over eenstemming is een langdurige periode van onderhandelingen waarbij de wens van werknemerszijde tot verkor ting van de arbeidstijd van 48 tot 45 uur een der knelpunten was afgesloten. De c.a.o.'s voor de chefs en het admi nistratief personeel liepen reeds af 31 januari 1958, die voor het technisch personeel 31 mei van dat jaar. Nadat deze c.a.o.'s 1 november 1958 niet op nieuw waren verlengd, brak een con- traetloze periode aan. die 2 maart ein digde toen op voorstel van een uit drie leden van de S.E.R. bestaande commis sie van goede diensten de geëxpireerde c.a.o.'s voor drie maanden opnieuw wer den aangegaan. Tenslotte volgde eind mei nogmaals een verlenging voor de maand juni. (Van onze Utrechtse redacteur) Wegens de voortdurende grote belang stelling, is de tentoonstelling „Oorlog en Vrede" in de Merwedehal van de Jaarbeurs op het Croeselaanterrein te Utrecht, georganiseerd door het colle gium studiosorum Veritas verlengd tot en met zaterdag 11 juli a.s. In de rechtszaal van Tavares in de Amerikaanse staat Florida hebben gisteren acht jongens van tien tot vijftien jaar een flink pak slaag van hun ouders gekregen, aldus bericht Reuter. Met behulp van een leren riem die de politie ter beschikking had gesteld, werden zeven jongens door hun vader en de achtste door zijn moeder getuchtigd.. De jongens hadden zich schuldig gemaakt aan misdrijven. De rechter liet de ouders de keuze tussen een eigenhandig toe te dienen pak slaag of gevangenisstraf van drie maanden voor hun lieverdjes. Zij kozen allen de goedkope, zij het ook pijnlijke regeling. „Als je geen priester was, was je multi-miljonair", zei iemand eens tegen mgr. J. C. van Overbeek, die vandaag 25 jaar verbonden is aan het doofstom- meninstituut in St. Michiels gestel. Sinds 1940 is hij direc teur, of liever „manager" van deze over heel de wereld be faamd geworden onderwijsin stelling. Men werkt er met de modernste hulpmiddelen en vol gens baanbrekende methodes en toen de directeur vorig jaar een studiereis door Amerika maakte, kwam hij tot de ont dekking, dat er voor zijn insti tuut maar heel weinig te leren viel. Mgr. Van Overbeek zwaait daarvoor alle lof toe aan zijn medewerkers, een prachtig team van leraren en deskundigen. „Toen ik in 1941 student was bij prof. Rutten, zei hij eens tegen me: zouden uw kinderen niet van muziek kunnen ge nieten? Ik zei verbaasd: het zijn bij ons geen blinden, het zijn doven. Maar meneer Van Uden, een geboren musicus, die in Rome de pauselijke muziek school heeft gevolgd, ging aan het experimenteren en kwam tot de ontdekking, dat de kinderen wel muziek, vooral die van een orgel, goed konden aanvoelen. We hebben toen een Hammondorgel aangeschaft en via de muziek kwamen we tot het dansen. Dat had ik nooit klaar gekregen: ik ben niet muzikaal." Het is zover gekomen dat de zusters öp balletles gingen en de uitvoeringen die de leerlingen bij verschillende gelegenheden hebben gegeven, zijn enorme successen geweest. „Let wel, wij zijn geen ballet- of muziekschool: we doen eraan om de leerlingen een veelzijdige vorming te geven en hun fantasieleven te verruimen." Mgr. Van Overbeek vertelt vol enthousiasme over „zijn" instituut. Toen hij er destijds door mgr. Diepen werd heengezonden, wist hij niet hoe hij het had. Hij was toen juist klaar met een cursus Latijn en Grieks, ter ondersteuning van zijn leraarsambt aan het kleinseminarie, waar hij, na ruim twee jaar kapelaanswerk in Dreumel, was benoemd. „Als ge hier maar aard kunt krijgen" zei mgr. Hermus, de toenmalige directeur van het instituut; en om hem op weg te helpen: „Ik heb een prima paard en ge moogt erop rijden zoveel ge wilt." Mgr. Van Overbeek hééft er aard gekregen. „Ik zou het doofstommeninstituut voor de mooiste parochie niet willen ruilen." Het onderwijs, dat zich telkens weer vernieuwt, boeit hem sterk, maar nog veel boeiender vindt hij het „runnen" van het „bedrijf". Mgr. Van Overbeek moge n.l. paedagogisch drs. zijn hij is, toen hij al directeur was, in flijmegen gaan studeren in de praktijk is hij op de eerste plaats econoom. Als rechtgeaard boerenzoon hij stamt uit een oude Oirschotse familie van gezeten boeren heeft hij altijd veel plezier gehad in het boerenbedrijf en met zijn 36 ha (driemaal zoveel als toen hij er kwam) is hij „de grootste boer" van St.-Michielsgestel. De model boerderij van het instituut levert alle melkprodukten en groenten die men nodig heeft, van eigen bodem. Daarnaast exploiteert hij o.a. een hostie bakkerij, die over de hele aardbol exporteert en een drukkerij die er zijn mag. Die „nevenbedrijven" zijn belangrijke peilerj van het instituut, dat thans in de Dommelvallei een indrukwekkende nieuwbouw krijgt, die ongeveer een verdubbeling betekent. Twee jaar geleden is het riante Marthapension gebouwd, waar dubbelgebrekkige oud-leerlingen een prach tig tehujs hebben gevonden en vorige week is gestart met wéér een nieuwe afdeling: een observatiecentrum voor kleuters. „We hebben de Ujind mee gehad", zegt de directeur, maar de zegsman die we in de aanhef citeerden is niet de enige die weet, dat mgr. Van Overbeek een geducht zakenman is en dat het vooral aan zijn financiële en organisatorische talenten te danken is, dat het instituut is kunnen worden wat het thans is: een onder wijscentrum met een wereldreputatie. Het is niet alleen het instituut dat van zijn gaven profiteert: zijn vele bij-functies vormen een waslijst die in dit kader onmogelijk kan worden afgedrukt. In 1951, bij zijn zilveren priesterfeest, werd mgr. Van Overbeek benoemd tot geheim kamerheer van de Paus. Twee jaar later, bij zijn koperen feest als directeur benoemde de Koningin hent tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Vandaag .wordt hij gehuldigd door zijn leerlingen en door twee har monieën: die van St.-Michielsgestel en die van zijn geboorteplaats Oirschot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3