KOZLOV: Berlijn bedreigt vrede Geweld zal met geweld worden beantwoord Ingrijpende actie van de Indonesische stafchef Poging economische toestand op korte termijn verbeteren Minister Pella ontmoet Westelijke ministers Voor de hervatting van het overleg tussen Oost en West FELLE BRAND WOEDT IN KELDER VAN PENTAGON Geheime documenten van de luchtmacht verloren gegaan T.U.C. komt met voorstel bij minister Macleod Paola en Albert op Majorca Vijf meter lange bruidssleep Onwettige postcensuur? Het weer Statiefoto uit Brussel Gaitskell mogelijk naar Moskou Nog meer wapens uit V.S. naar Indonesië? kunstveilingen Record-omzetten in New York OP 12 JULI IN GENÈVE Principiële zaak In Roosendaal moeten auto's gesloten zijn Snark keert terug op uitgangspunt Drukkersstaking in Engeland Minder somber VRIJDAG 3 JULI 1959 Dagblad voor Schiedam en omstreken Kwestie-Inger Toft Hammarskjöld spreekt met Mahmoud Fawzi In Neurenberg Illegale communistische organisatie ontdekt Negen personen in arrest Explosie in Mexico: 12 arbeiders gedood Student in hoger beroep veroordeeld Brand in Hengelo Iets warmer Aan zee Het weer in Europa n ieuwe scn iedamscne cou rant kozlov, een eerste vice-premier 'an de Sovjet-Unie, heeft gisteren aan een lunch te Washington een toespraak gehouden welke door de televisie werd uitgezonden en waarin hij aangaande de crisis om Berlijn zei dat het niet waar is dat de Sovjet-Unie voorstellen hieromtrent heeft gedaan om de toe stand in Europa te verergeren, aldus bericht Reuter. „Is het voorstel om vrede met de twee soevereine Duitse staten te sluiten, een oproep tot oor- log?", aldus Kozlov. De Sovjetleider zei dat de Westelijke mogendheden aan de andere kant hun veertien-jarige bezet ting van West-Berlijn willen voortzet ten. Dit en niet het Sovjet-standpunt vormt een bedreiging, aldus Kozlov. De Sovjet-Unie heeft geen ultimatum aan gaande Berlijn gesteld. Integendeel: zij heeft voorgesteld dat een commissie van vertegenwoordigers van Oost- en West-Duïtsland zou trachten een tijde lijke regeling voor West-Berlijn uit te werken en dat de onderhandelingen tus sen de grote mogendheden zouden wor den hervat indien de pogingen der com missie zouden mislukken. „Kan een voorstel tot onderhandelingen als een ultimatum worden beschouwd?" De Sovjet-Unie wil een einde maken aan het bestaan van een „broeinest van in trige en provocatie" in Berlijn, dat een gevaar voor de vrede is, aldus verklaar de de Rus. De vice-premier sprak zich uit voor het herstel van de goede betrekkingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie op de De leider van de Britse Labourpartij, Hugh Gaitskell, is van plan eind augus tus naar Moskou te gaan voor bespre kingen met de Russische premier Khroesjtsjev, en andere Russische lei ders, aldus verneemt Reuter. Hij gaat in gezelschap van Aneurin Bevan en Denis Healy, een deskundige op het ge bied van buitenlandse zaken. De La- bour-politici nemen hun echtgenoten mede. De plannen voor het bezoek zul len mogelijk worden gewijzigd als er in augustus een topconferentie wordt ge houden. De secretaris-generaal der Verenigde Naties heeft gisteren te Cairo geduren de twee uur over de kwestie van het Deense vrachtschip Inger Toft gespro ken met de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoud Fawzi. Vandaag zal Dag Hammarskjöld weer uit Cairo vertrekken. Het is niet bekend waarover Hammarskjöld gesproken heeft met president Nasser, maar fiaar verluidt is het vraagstuk van de Pales tijnse vluchtelingen en ook weer de kwestie Inger Toft onderwerp van ge sprek geweest. De Westduitse politie heeft gisteren in Neurenberg en het nabij gelegen Fürth negen personen aangehouden die deel uitmaakten van een ondergrondse communistische organisatie, aldus be richt Reuter. Voorts zijn een hoeveelheid propagandamateriaal en een bedrag van 1.300 mark in beslag genomen. Men verwacht dat in verband met deze zaak t \n Sehweinfurt en Würzburg een aantal arrestaties zal worden verricht. De stafchef van het Indonesische le ger, generaal Nasoetion, heeft woensdag meegedeeld dat nu opdracht heeft gege ven in de Verenigde Staten navraag te doen over de door Indonesië aange vraagde leverantie van Amerikaanse wapens voor zestig bataljons, aldus be richt U.P.I. De Amerikaanse regering heeft, ge ruime tjjd geleden, toestemming gege. ven voor de uitvoer van Amerikaanse wapens waarmee twintig bataljons uit gerust kunnen worden. De toestemming voor de overige wapenzendingen komt niet snel af Mus Nasution, en daarom Js reeds gevraagd er spoed mee te De- trachten. Indonesië heeft behoefte aan nog meer begrip van de zijde der ver enigde staten, aldus Nasution.. De wa penleverantie voor zestig bataljons Is de basis waarop het Indonesische le»er, ter sterkte van 250.000 man, zal worden gemoderniseerd, aldus de stafchef. Volgens mededeling van de „Parke- Bemet galleries", een der grootste vet- lingzalen voor kunstvoorwerpen en li teratuur in New-York heeft het afge lopen veilingseizoen een record-omzet te zien gegeven van ruim tien miljoen dollar. Deze bijzonder hoge opbrengst Wordt voornamelijk toegeschreven aan de verkoop van rijke verzamelingen moderne Franse kunst, Franse antie ke meubelen en kunstvoorwerpen, daaronder die van wijlen mevrouw fiyron C. Foy, bekend om haar prach tige collecties. Tot de belangrijkste kunstwerken die werden verkocht be koren „Les filles de Durandruel" van Jtenoir, „Danseuse sur Ia scène" van Degas en „Femme rousse dans un jar- ®>u" van Toulouse-Lautrec. zekere grondslag van wederzijds ver trouwen en erkenning van het bestaan van verschillende sociale stelsels. Het lot van de vrede hangt in grote mate af van de betrekkingen tussen beide lan den. Hijzelf en zijn collega's hebben on der de Amerikanen uit alle kringen een oprecht verlangen naar vrede gevon den dat ten volle door het Russische volk wordt gedeeld. Er is geen groter laster dan de bewering dat de Sovjet regering en het Sovjet-volk agressieve neigingen hebben. Zij herinneren zich maar al te zeer de verschrikkingen van de oorlog, die de Amerikanen niet in hun huis hebben beleefd, aldus Kozlov die ook uitvoerig, sprak over de Sovjet plannen en prestaties ter verhoging van de levensstandaard. De Sovjet-Unie wil in vijftien jaar de hoogste levens standaard ter wereld hebben. Na de lunch, die was aangeboden door de Nationale persclub en de over zeese schrijvers, beantwoordde Kozlov nog enige vragen. Onder meer werd hem gevraagd of de Sovjet-Unie geweid zou gebruiken indien het Westen er niet mee instemt West-Berlijn tot een vrije stad te maken. Hjj antwoordde dat de Sovjet-regering, indien er over Berlijn geen overeenstemming wordt bereikt, gedwongen zal zijn een vredes verdrag met de Duitse Democratische Republiek te sluiten, ,,met alle gevol gen die dat meebrengt". „Indien er om deze kwestie een oorlog wordt ontke tend en men zijn toevlucht tot geweld neemt, zal geweld met geweld worden beantwoord", aldus Kozlov. Voor de be antwoording der vragen begon zei de voorzitter van de Nationale persclub, William Lawrence, dat de vragen bij de normale gang van zaken in de club nooit vooraf worden ingediend. In dit geval echter had de Sovjet-regering, na dat de voorbereidingen voor de lunch reeds waren begonnen, de voorwaarde gesteld dat de vragen eerst door de Russische ambassadeur, Mensjikov, of Kozlov zouden worden bekeken. Bij Bernet in de Mexicaanse staat Tobasco zjjn gisteren twaalf arbeiders om het leven gekomen en zeker 25 ge wond van wie dertien zwaar door het ontploffen van een olieleiding, al dus berichten Reuter en AFP. De ont ploffing deed zich 'voor toen de leiding werd gerepareerd. Verscheidene huizen in de buurt werden vernield. De vlam men die na de ontploffing uit de leiding sloegen waren tot op een afstand van zeventig kilometer zichtbaar. Prins Albert en prinses Paola zijn gisteravond om half elf op het mili taire vliegveld van San Juan, bij Palma, aangekomen, vanwaar zij di rect naar de voor hen gereserveerde villa aan de noord-oostkust van Major ca zijn gereden. Dit bericht A.F.P. De politie heeft uitgebreide maatre gelen getroffen om te verzekeren dat het paar ongestoord een paar dagen rust kan genieten. De journalisten die naar het eiland zijn gekomen hebben de waarschuwing gekregen dat zij zich aan strenge straffen blootstellen als zij de rust van het paar verstoren. De plaatselijke politie is versterkt om nieuwsgierigen uit de buurt van de prins en de prinses te houden. Het bruidstoilet van prinses Paola was een droom va-n een trouwkleed. De sleep was vijf meter lang. De bruidegom staat er op de foto beduusd naar te kijken. De regionale commandanten van het Indonesische leger hebben een commu niqué uitgegeven, waarin verklaard wordt dat het leger strenge maatrege len zal treffen teneinde op korte ter mijn verbetering te brengen in de de plorabele financiële en economische toestand van het land, aldus meldt „Antara". Volgens het communiqué hebben de commandanten hiertoe be sloten tijdens een conferentie van drie dagen onder leiding van de stafchef van het Indonesische leger, luitenant-gene raal Abdoel Haris Nasution. De bijeen komst eindigde dinsdagavond en werd ook bijgewoond door regionale bestuur ders. Een commissie onder voorzitter schap van de commandant van West-Java, kolonel Kosasih, heeft „drastische" maatregelen ontworpen die zullen voorzien in een versnelde economische optwikkeling en orde ning in en versnelling van de activi teiten op het gebied van financiën en economie, aldus het communiqué. Onder deze maatregelen behoren ook bestrijding van de bureaucratie, een efficiënter aanpak van de problemen en verbetering en stimulering van de produktie. De deelnemers aan de conferentie waren het er over eens, dat de voor naamste taak van het leger in dit tijdsbestek gelegen is in de handhaving Engeland heeft toegestemd in een eenkomst tussen de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Pella, en de Westelijke ambtgenoten in Genève voor de hervatting van het overleg tussen Oost en West, aldus is volgens Reuter in gezaghebbende kringen te Londen meegedeeld. Naar verluidt zal deze ont moeting op 12 juli in Genève geschieden. De Italiaanse ambassadeur in Lon den, Zoppi. heeft tijdens een bezoek aap de Britse minister van staat van bui tenlandse zaken, Ormsby-Gore, uitge breid over de conferentie van Genève gesproken. Het voorstel tot een bijeen komst tussen minister Pella en de Westelijke ministers zou een initiatief rijn geweest van de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur ville, tijdens bet bezoek van president De Gaulle aan Italië. Couve de Murville heeft in een com missie van de Franse Nationale Ver gadering gezegd dat het moeilijk is niet pessimistisch te zjjn in het huidige sta dium der onderhandelingen tussen Oost en West en dat de Westelijke landen „lange maanden van internationale cri sis" moeten verwachten. Hij gelooft niet dat de hervatting van de Geneefse con ferentie op 13 juli een oplossing van de gehele Duitse kwestie zal opleveren. Het is moeilijk aan te nemen, zei hij, dat er een oplossing voor Berlijn zai worden gevonden. „Alles waar wij op kunnen hopen is een modus vivendi die Vlak bij de ingang van het paleis te Laeken was de enige plaats van de route die het prinselijk paar door Brussel maakte, waar de enthousiaste Belgen de lieftal lige prinses van dichtbij konden bewonderen. De blijde, stralende bruid wuifde vriendelijk naar alle kanten. in elk geval de moeilijkheden zal uit stellen." De zes weken van confereren in Ge nève hebben volgens de minister de Westelijke ministers in staat gesteld een betere indruk van de Russische be weegredenen te krijgen. De Sovjet unie, aldus meent Couve de Murville, wil de Oostduitse republiek consolideren. Zij wordt daarbij gehinderd door de aanwezigheid van de Westelijke bond genoten in Berlijn en door de verleiding die dit aan de Oostduitse bevolking biedt. Khroesjtsjev wenst een topconfe rentie om prestigeredenen en om zijn positie in de Sovjet-Unie te versterken. Couve de Murville verklaarde dat er in Genève onder de Westelijke afge vaardigden een volkomen eensgezind heid heerste. Er was alleen enig ver schil in enthousiasme voor een top conferentie. De Bredase rechtbank heeft een stu dent uit Roosendaal, die in hoger be roep heeft terecht gestaan van een ver oordelend vonnis "an de kantonrechter te Bergen op Zoom, wegens het parke ren van zijn auto te Roosendaal, zon der dat de deuren waren afgesloten, veroordeeld tot elf gulden boete. Het betreft een principiële zaak. In Roosendaal moeten automobilisten hun auto's afsluiten bij het parkeren om diefstal en joyriding te voorkomen. De KNAU, waarvan de juridische adviseur mr. J. Smit de verdachte terzijde stond, meent dat deze verordening in strijd is met het wegenverkeersregle ment. De kantonrechter deelde cl't standpunt niet en de rechtbank in Bre da evenmin. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren van de basis te Cape Canave ral een intercontinentaal geleid projec tiel van het type „Snark" afgeschoten, dat na een tocht van zestienhonderd kilometer over de Atlantische Oceaan naar de basis werd teruggeleid, waar het vier en een half uur na de start landde. Dergelijke raketten zijn ook al met succes naar doelen nabij het eiland Ascension, achtduizend kilometer van Cape Canaveral, afgeschoten. Dit is de staatsiefoto. die gisteren na de voltrekking van het huwelijk is gemaakt van prins Albert van België en prinses Paola Ruffo dt Calabria. In een kelder van het Pentagon, het gebouw van het departement van de fensie te Washington, is gisteren brand uitgebroken in een afdeling waar de afdeling statistiek van de Amerikaan se luchtmachtstaf elektronische appa- De Britse minister van arbeid, Ian Macleod, heeft gisteren voorstellen van het Trades Union Congress in overwe ging genomen waarmee het algemene Britse vakverbond hoopt het einde van de drukkersstaking naderbij te kunnen brengen, aldus meldt Reuter. De voor stellen zijn door een aantal T.U.C.-lei- ders tijdens een onderhoud van een halt uur met de minister naar voren gebracht. Na deze bespreking maakte het mi nisterie bekend, dat vandaag vertegen woordigers van de tien bonden die bij de drukkersstaking betrokken zijn, op het ministerie zuilen komen om de mo gelijkheden voor een regeling te onder zoeken. Wat de voorstellen van het T.U.C. behelzen is niet bekendgemaakt, doch in goedingelichte kringen ver luidt dat het T.U.C. een onafhankelijke bemiddelaar zou willen laten benoe men die een basis voor onderhande lingen tussen de partijen in het geschil zou moeten zoeken. Hij zou echter niet als scheidsrechter moeten optreden. ratuur had staan, en bandjes waarop geheime gegevens waren vastgelegd. De brand ging met een dichte rook ontwikkeling gepaard, waardoor onge veer 30 mensen door de rook bevangen raakten en naar ziekenhuizen moesten worden overgebracht. Bovendien heeft de brand het systeem waarmee het Pentagon werkt ontwricht, zodat de minister van defensie, McEIroy, zich ge noodzaakt zag het gehele personeel, ruim 29.000 mannen en vrouwen, de middag vrij te geven. Na verloop van drie uur zijn de meer dan driehonderd brandweermannen die bij de blussing waren ingeschakeld, er volgens Reuter in geslaagd de brand onder controle te krijgen. Toen was echter reeds uitrusting ter waarde van miljoenen dollars in vlammen opge gaan. Functionarissen wilden niet be kendmaken wat voor geheime docu menten verloren zijn gegaan. Nog geen honderd meter van de plaats waar de brand woedde, bevindt zich de „commandopost" van de lucht macht, het zwaar bewaakte vertrek vanwaar bommenwerpers en gevechts vliegtuigen bij een aanval op de V.S. de opdracht krijgen om op te stijgen. Dit deel van het geb ïw is niet aan getast. In de grote hal van het Penta gon trokken delen van de vloer krom door de hitte. van de veiligheid en de discipline in zijn gelederen en loyaliteit aan de staf chef en de president. Volgens „Antara" zijn de aangekon digde maatregelen de eerste stap tot de terugkeer naar de „revolutionaire" grondwet van 1945, die president Soe- karno in staat zal stellen regeringsbe sluiten te nemen bij decreet. Onder de punten van het programma noemde dit persbureau onder meer: Het streven naar reorganisatie van het bestuursapparaat en de werkwijzen er van, zowel in Djakarta als in de bui tengewesten. Betere coördinatie in het werk van instellingen voor de maat schappelijke zorg, en bestrijding van on nodige bureaucratie. - Pogingen „om orde te scheppen" in de verscheidene sectoren van het financiële en econo mische leven (vervoer, landbouw, in dustrie, invoer en uitvoer en belastin gen) Het streven naar een oplossing voor de financiële en economische pro blemen, die tussen Djakarta en de bui tengewesten bestaan. IIIIIIIIIIHIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllHllllllllllttlltllllllllHIUflIl Er bestaat sinds jaren een ernstig vermoeden, dat het bestuur van Nieuw-Guinea zich schuldig maakt aan postcensuur. Brieven van parti culieren en zelfs van een bisschop zouden zijn geopend. Door wie? Door het parket van de procureur-generaal. Op wiens last? Op last van de gou verneur. Nu is er iemand geweest, die zich daarover schijnt te hebben beklaagd, namelijk de eerste assistent en plaatsvervanger van de procureur- generaal, de advocaat-generaal Van Beek. De gouverneur heeft deze man prompt met ongevraagd verlof gezon den. Dat is het opvallende niet in deze zaak. Het ongevraagd met verlof zen den is zozeer gewoonte van deze gouverneur dat men het als een een voudige reflex-beweging kan be schouwen. Het opvallende is, dat de advocaat-generaal volgens de berich ten op verlof is gezonden wegens schending van een ambtsgeheim. Dit lijkt ons vreemd. Behoren in Nieuw- Guinea de dingen die niet bestaan zoals de postcensuur ook al tot de geheimen? Is er reden tot ongerustheid? Neen- Er wordt nu immers een onderzoek ingesteld naar de kwestie van de post censuur. Door wie? Natuurlijk door de procureur-generaal onder de per soonlijke leiding van de gouverneur. Dan kunnen we dus wel gerust zijn. iimmiiimmiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiiiiimiimiiiiHiimiMiiini (Van onze correspondent) Door een fel uitslaande brand is gisteren een zaak in tweedehands meu belen aan de Anniksweg te Hengelo ge deeltelijk door brand verwoest. Een grote voorraad meubels werd door het vuur vernield. Er ontstond veel waterschade. De schade bedraagt onge veer 30.000 gulden. Verwachting tot zaterdagavond (op gemaakt tc 11.15 uur) Bewolkt met aanvankelijk plaatse lijk enige regen, maar morgen over dag ook enkele opklaringen, voorna melijk in het zuiden van het land. Matige tot vrij krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen Zon: 4.25-21.02. Maan: 3.30-19.21. Het ziet er naar uit dat een in aan tocht zijnde depressie zaterdag nog geen invloed op het weer hier te lande zal uitoefenen, zodat morgen enkele opkla ringen mogen worden verwacht, met iets hogere temperaturen. Morgen wat meer zonnige perioden en vrijwel overal droog. Nog een fris se westelijke wind met middagtempe- raturen van 17 a 18 gr. C. Zeewater 16 gr. C. Vooruitzichten: nog sterk wissel vallig maar wat meer zon. max. mm. neersL Station Weer temp. temp. af ge). 24 uur Den HeJder regen 18 26 1 Ypenburg regen 21 16 2 Vlissingen zwaar bew. 20 16 0 Eeide regen 19 14 2 De Bilt regen 20 15 3 Twente regen 21 15 8 Eindhoven regen 21 15 2 Zd.-Limburg geheel bew. 21 14 0.4 Stockholm zwaar bew. 17 13 3 Oslo zwaar bew. 19 13 2 Kopenhagen zwaar bew. 18 12 9 Londen zwaar bew. 25 16 0 Amsterdam regen 20 15 2 Brussel geheel bew. 22 15 0 Luxemburg geheel bew. 20 13 0.4 Parijs half bew. 26 13 0 Nice onbewolkt 27 17 0 erJi.in regen 21 13 5 Frankfort half bew. 22 14 0 München licht bew. 19 14 0 Zürich zwaar bew. 23 17 0 Genève onbewolkt 24 zx 0 Weren zwaar bew. 21 16 0.2 Innsbruck licht bew. 22 10 0 Belgrado geheel bew. 23 15 0 Athene zwaar bew. 29 18 3 Rome onbewolkt 30 XX X Madrid onbewolkt 32 14 0 Mallorca onbewolkt 30 13 0 FrankrijkPresident De Gaulle is naar Djiboeti in Frans Somaliland ver trokken. Hij gaat een vliegreis van ne gen dagen maken langs de gebieden van de Franse gemeenschap aan de Indische Oceaan. Hij zal vier dagen op Madagascar doorbrengen. Zijn vrouw maakt de reis mee. (A-F-P.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1