BIJ DE ROUWDAG - VAN 3 JULI 1934 - Nieuwe Spaanse voorlichting in wet op de maak de Eerste Encycliek van Paus Joannes Bijzondere gebeden voor welslagen van concilie „Staat heeft correctieve functie op vrijheid van het intellect O Bezitsvorming is van vroot belang voor menselijke persoon! i ikheid Prins Albert voerde ziin bruid naar het altaar Ontroerende plechtigheid in de kathedraal volgens het nieuwe huwelijksritueel nationale bouw vak-wedstrijden Kzvareeuw geleden stierf Prins Hendrik WaarheidEenheid en Vrede Bondsraadsvergadering N.K.M.B. SCH/FDA/1 ^LSTOP In onbekend gebied van Nieuw-Guinea Mutaties bij B.P.M. en Koninklijke Shell Missionarissen van de H. Familie Uitloting premielening Den Haag 1952 II STAATSSECRETARIS SCHMELZER o J Herwaardering fooien in Horeca-bedrijven Hoge onderscheiding voor mej. mr. Teilegen Twee prijzen blijvend bezit van scholen IN S C VRIJDAG 3 JULi 1959 PAGINA 4 H ARDOLIN K aethroi», verf "J&'ilaxkja. A -JéSïenika (55-45) costuum ROTTERDAM: Zendelingen vonden dorpen in onbewoond gedachte streken Na de sluiting van het burgerlijk huwelijk teu overstaan gelijk gemeld van de burgemeester van Brussel, de heer Lucien Cooremans, begon in climax nieuwe luister der plech tigheden toen prins Albert zijn stralende bruid naar het al taar ging geleiden. Het jaar 1934 is stellig geen jaar ge weest om ernaar terug te verlangen, hoe onzeker de toestand, nationaal zo wel als internationaal, thans ook mo ge zijn. Duitsland bereidde zich voor om een groot deel van Europa in de nationaal-socialistische invloedssfeer te brengen en Hitler had nog slechts op von Hindenburgs dood te wachten om een nog groter deel van de macht in het Derde Rijk naar zich toe te trek ken. In economisch opzicht ging het slechts weinig Nederlanders naar den vleze. Zowel de boer als de middenstan der klaagden, omdat er zo weinig koop kracht was onder de mensen. Wie werk had mocht van geluk spreken in die dagen, want overal dreigde het spook van de werkloosheid in ons land. Al sinds maanden liepen er geruchten, dat de steun zou worden verlaagd met als onvermijdelijk gevolg, dat er nu hier dan daar onlusten uitbraken. Wie echter een courant zou opslaan van 3 juli 1934, vandaag juist een kwart eeuw geleden, zou er slechts weinig van kunnen lezen, wat we hierboven zoeven hebben opgesomd. De meeste avondbladen verschenen op die dag met een rouwrand. Z.K.H. Prins Hen drik, gemaal van H.M. Koningin Wil- helmina, was des middags na een korte ziekte van slechts 5 dagen plotseling overleden. Onmiddellijk na het bekend worden van het bericht staakten de radio-omroepverenigingen hun uitzen dingen en werd van alle openbare ge bouwen, kerktorens en uit vele parti culiere woonhuizen de vlag halfstok ge hesen. Een golf van ontroering ging door ons land. Dit was de tweede keer in een kort tijdsbestek van slechts enkele maanden, dat het Koninklijk Huis een van zijn leden door de dood moest missen. Immers, in maart was koning in Emma overleden en nu was plotse ling de Prins dér Nederlanden heenge gaan, alleen Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana bleven nog over. Het leek wel of alle narigheid opeens niet meer bestond, als men dacht aan de eenzame vrouwen, die rouwden om het verlies van echtgenoot en vader. De officiële titel van Prins der Ne derlanden, de titel, welke Prins Bern- hard thans draagt en Prins Hendrik eenmaal droeg, lijkt mooier dan menig een denkt. Deze legt steeds vele ver plichtingen op de bezitter ervan, maar geeft daarentegen maar zeer weinig voorrechten. Een vergeten we hierbij toch vooral nooit, dat sprookjesprin sen het woord zegt het al slechts in onze verbeelding thuishoren. De werkelijkheid is vaak geheel anders dan wij ons voorstellen. In hofkringen zowel in de hoge rangen als bij het gewone huispersoneel was Prins Hen drik zeer gezien. Prinses Wilhelmina schrijft in haar boek „Eenzaam maar niet alleen", de volgende woorden over haar echtgenoot, welke duidelijk voor zich spreken en waaraan wij verder niets willen toevoegen: „Hij was te genover iedereen open en hartelijk en steeds bereid te helpen. Eenvoud ken merkte hem. Hij was eenvoudig in zijn optreden, eenvoudig in zijn smaak, een voudig van karakter" (blz. 103 onder aan). Het hertogdom Mecklenburg-Schwerin waar op 19 april 1876 de wieg van Prins Hendrik heeft gestaan, is een vgn die vele Duitse staatjes, van waaruit tot dusver slechts weinig tot het buiten land doordrong. Er leefde een trouw en toegewijd volk, dat zich slechts moeilijk onder het latere Pruisische bestuur heeft kunnen schikken. Thans nu het in de gen verlangt me ostzone is komen te lig' en dubbel naar de vroe gere zelfstandigheid terug. Maar of het ooit nog wel eens zover zal kunnen komen? KORTE DAM 7, TEL. 65044 BROERSVEST 5, TEL. 63956 DR. WIBAUTSTR. 22, TEL. 63184 verdienstelijk gemaakt als voorzitter doorgang is naar een hoger leven (zie van het Rode Kruis. Hij was bestuurslid „Eenzaam, maar niet alleen" blz. 251) van bijna zeventig verenigingen, waar- het acht kilometer langetraject bij behalve het Rode Kruis de padvin- van Den Haag naar Delft aflegde, ston- dersbeweging, het reddingswezen, de den de mensen rijen dik langs de weg Ned. Heide Maatschappij en het .geschaard, terwijl nog enige duizenden Staatsbosbeheer hem wel het meest na meer in hun huiskamers de reportages aan het hart hebben gelegen. De bestu- via de radio vo.lgden. ren van deze organisaties hebben dan ook«zeer veel aan Prins Hendrik te dan- Een kwart eeuw is dit alles alweer ken, waarvoor zij hem tot op de dag van geleden. Sedert die tijd is er veel, heel heden nog zeer erkentelijk zijn. veel gebeurd in ons land, vreugde en verdriet, waardoor veel van dit alles Prins Hendrik was voorts zeer ge- is vervaagd. Niettemin leek het ons voelig voor humor. Toen hij vijf dagen goed op deze herdenkingsdag ons dit voor zijn dood in een ziekenauto werd alles nog eens voor de geest te halen. (Advertentie) Uit de jeugd van Prins Hendrik is slechts weinig bekend. Hij moet het verre van gemakkelijk hebben gehad. Op de militaire scholen van Dresden in Berlijn heeft hij de studies gevolgd om eenmaal een hoge rang in het leger te kunnen bekleden. Ook heeft hij aan verscheidene Duitse expedities deelge nomen, o.m. naar India en Ceylon, waar hij jacht op vele wilde dieren heeft gemaakt en daarbij meermalen ook vele ontberingen heeft moeten lij den. Grote bekendheid heeft de Prins in ons land zich verworven bij gele genheid van de ramp van de „Berlin" voor de kust bij Hoek van Holland op 21 februari 1907, waarbij de Prins daadwerkelijk aan het reddingswerk heeft deelgenomen. Toen men hem la ter daarvoor meende te'moeten huldi gen, wees de prins alle roem van zich af, daarbij slechts wijzend op Sperling en zijn dappere mannen. In ons land heeft Prins Hendrik zich in hoge mate Deze zomer zal de Engelse ruit in herenkleding de boventoon voeren, en daarom hebben wij voor onze trouwe Coster-klanten, ter intro ductie, een werkelijk fenomenale aanbieding. Een prachtige sortering costuums van de vermaarde hangt voor U gereed. Oersterk, kreukher- stellend, krimpt niet, uitermate plooihoudend, kortom met a lie unie ke ~leh£a>nha -eigenschappen. met wol 55 -45 Normaal kost zo'n in prachtige ruitdessins 120 gulden. Nd, ter introductie, betaalt U een prijs van M "JT f" slechts 9 U hebt er jaren en jaren plezier gedragen, zeide hij, die zelf zovele de monstraties had bijgewoond, tot zijn adjudant, jhr. Laman Trip: „Nu geef ik zelf nog een mooie Rode-Kruisde- monstratie". Eens tijdens 'n autorit door de Haarlemmermeer nam de Prins bij 't passeren van een der stoom gemalen z'n hoed af. Toen een der he ren uit 's prinsen gevolg vroeg waar voor hij dat deed, gaf de prins zeer geestig ten antwoord: „Dat is ook 'n ge maal, evenals ik, daarom groet ik mijn collega". Op het Waddeneiland Vlie land stapte de Prins eens van de boot met de woorden: „Nu ben ik zelfs nog Vlielander Hein geworden". Toch kon de Prins ook ernstig zijn. In juni 1926 bezocht de Prins een der Amsterdamse lycea. Hij vroeg toen zelf aan de rector verlof iets tot de jon gelui te mogen zeggen. En hij eindigde zijn toespraak met deze woorden: „Ie der moet in zijn leven zeer vele talen leren, wat lang niet altijd gemakkelijk is. maar het allervoornaamste en aller moeilijkste is toch zeker om de taal van het hart te leren verstaan". Al drong de Prins zich slechts zel den op de voorgrond en heeft hij zo goed als nooit gestreefd naar een zeke re populariteit, niettemin besefte ons gehele volk en misschien wel juist daar door wat het met zijn heengaan had verloren. Tienduizenden defileerden langs zijn doodsbaar in het Haagse pa leis aan het Noordeinde tijdens de eer ste julidagen van 1934. En toen de witte lijkstoet op verzoek van de Prins moest zijn begrafenis geheel in het wit geschieden, omdat de dood een Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Gouds e- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-KmLtkade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROME. donderdag. De eerste Encycliek, „Ad Petri Cathedram", welke Paus Joannes op het feest van St.-Petrus het licht heeft doen zien en die vandaag is gepubli ceerd, draagt als titel: „Waarheid, Eenheid en Vrede" Het eerste deel van de zendbrief handelt over het zoeken en kennen van de Waarheid, vooral van de geopenbaarde Waar heid, die van het Evangelie, welke tot het eeuwige leven voert. Allen hebben de plicht, de kennis van de Waarheid te verspreiden en in dit verband schrijft de H. Vader over de taak van de pers, de radio, film en televisie. Het tweede deel van de Encycliek be schrijft de eenheid, de eendracht en de vrede tussen alle mensen, d'e God immers niet als vijand van elkaar, maar als broe ders heeft geschapen tussen de volkeren en de sociale klassen Er zijn tekenen van een ontspanning, nu heden de verhoudin gen tussen de maatschappelijke klassen verbeterd zijn en de afstand tussen hen verkleind is, terwijl de arbeiders niet al leen meer naar hun economische beteke nis geschat worden maar ook naar een hoger en meer waardige opvatting van het menselijke leven. Eenheid en vrede dienen tenslotte te heersen in de schoot der familie, fundament van de maatschap pij. De eenheid van de Kerk vormt het der de deel van de brief Het is troostrijk vast te stellen, dat er onder de verschillende van elkaar onderscheiden geloofsgemeen schappen een streven bestaat naar het zoeken van de eenheid. Want de eenheid van de Kerk is door Haar Stichter ge wild, eenheid in het geloof, in de leiding en ln de eredienst. „Sta ons toe, schrijft de Paus aan hen allen, u broeders en zonen te noemen en laat ons de hoop voe den op uw terugkeer". Want reeds St - Augustinus schreef: Of zij willen of niet. zij zijn onze broeders en eerst dan zullen zij ophouden dit te zijn, wanneer zij niet meer het Onze Vader bidden. Het komende oecumenische concilie zal tot de eenheid kunnen bijdragen en de H Vader richt tot allen een liefdevolle uit nodiging naar deze waarheid en eenheid van geloof te zoeken. Voor de katholieken schrijft de Paus bijzondere gebeden voor, voor het welslagen van de algemene Kerkvergadering. Het vierde en laatste deel van de En cycliek bevat een reeks vermaningen en aansporingen aan de bisschoppen, de cle rus. de ordegeestelijken, de missionaris sen, de vrouwelijke religieuzen, aan het lekenapostolaat en de Katholieke Actie Bijzondere woorden richt de H. Vader tot hen, die in leed leven en in moeilijkheden verkeren, als de onbemiddelden. de vluch telingen en de emigranten. Het vierde hoofdstuk besluit met woor den van de vervolgde Kerk. „Wij willen niemand beledigen, integendeel, allen van harte vergeven en om Gods vergeving oidden, maar het bewustzijn van onze hei lige plicht eist, dat wij de rechten van onze broeders en zonen beschermen, zo veel wij kunnen. Wij verlangen uitdrukke lijk de vrijheid, die de Kerk toekomt. Wij lijden mede met de angsten en be nauwenis van hen, die vervolgd worden. Wij bidden dringend, dat toch eenmaal het morgenrood van betere tijden over hen moge opgaan." De Encycliek eindigt dan met de ver maning om niet alleen te bidden maar ook het gehele christelijke leven te vernieuwen. De ware volgelingen van de Kerk moetqn zich onderscheiden van de anderen in de ogen van de we reld, door een leven, waarin de chris telijke deugden schitteren. „Deze ver nieuwing wensen wij u allen en sme ken die van God af in ononderbroken gebed, niet alleen voor hen, die leven in de eenheid van de Kerk, maar ook voor hen, die in de liefde tot de waar heid en met een zuivere wii naar een heid streven". v. R. Twee Nederlandse zendelingen van de Zevende-dags adventisten, namelijk de predikant K. Tilstra en de etnoloog-pre dikant G- Oosterwal, hebben dezer dagen 'n onbekend gebied op Nieuw-Guinea ver kend, dat nog niet onder bestuur is ge bracht- Zij maakten te voet een tocht van de Boven-Torrivier in 't oostelijke binnen land van Sarmi naar de Mamberano ri vier. Deze tocht, die hen door 't Gauttier- en het Van Reesgebergte voerde, was 200 kilometer lang. Onderweg hebben zij het gebied in kaart gebracht en zich een glo bale indruk gevormd van de bevolking In verband met verdere uitbreiding van het zendingswerk. Ds- Tilstra en ds. Oosterwal h ebben daar contact gelegd met nog onbekende stammen, waarvan die der Naidjbeedj de meeste mensen telt. Het tot nu toe onbe woond gedachte gebied blijkt een bevol king van 1000 mensen te bezitten. Voor een deel leeft de bevolking nomadisch, altijd op zoek naar voedsel. Daarnaast troffen j zij ook dorpen aan variërend-van 40 tot zelfs 200 mensen. Kenmerkend voor het hele gebied zijn de mannenhuizen en hei lige fluiten, Om de toegang tot hun dorpen te be schermen heeft de bevolking daar scher pe doorns geplant, waardoor de leden van de expeditie hun voeten vaak tot bloedens toe verwondden. Van een vijandige hou ding der bevolking hadden zij geen last Als uitvloeisel van recente wijzigingen in de organisatie der Koninklijke Shell groep heeft de B P M- haar research ac tiviteiten overgedragen aan de onlangs door haar opgerichte dochtermaatschappij Shell Internationale Research Mij. In ver band hiermede z'jn het Koninklijke Shell- laboratorium, Amsterdam en het Konink lijke Shell-laboratorlum, Delft waarvan de naam thans is gewijzigd in: Koninklijke Shell exploratie en produktie taboratori um door de B.P M aan de Shell Inter nationale Research Mij overgedragen Het Koninklijke Shell plastics laboratorium Delft is bij deze gelegenheid overgedragen aan de Bataafse Internationale Chemie Mij- Op het generaal kapittel der Missiona rissen van de H. Familie, dezer dagen te Rome gehouden, is tot generaal-overste benoemd pater Henricus Bliestle en tot vicaris-generaal pater Marcellus Merck. Tot assistenten werden benoemd de pa ters Gerardus van Asseldonk, Gustave De. herenbach en Aloysius Borheier. Tot se cretaris pater Johannes Przyklenk. tot generaal-econoom pater Severinus Falter en tot procurator bij de H. Stoel pater Petrus Ramers Bij de uitloting der Vk pet. premie- lening 's-Gravenhagp 1952 II is uitgeloot met f 50.000 no 182.346 met f 10 000 elk de nos 136.508 en 155 424 met f 1000 eik de volgende nummers: 131 366 185 186 115.357, 112.873 199 715. 191 932 169 535. 131 809, 190.345 en 144 420 met f 500 elk de volgende nummers: 186 996. 129 210 154,405. 141.330 en 146 926 Voorts nog 482 nummers elk met f 150. De uitgelote obligaties worden oer 1 november 1959 aflosbaar gesteld. (Van een correspondent in Spanje) nlangs is ln de universiteit van Salamanca de vierde bijeenkomst gehouden van de Nationale Spaan se Raad voor de Pers. Bij die gelegen heid heeft de minister van voorlichting Don Arias Salgado een zeer langdurige redevoering gehouden over „Publiciteit en Christelijke doctrine". Uitvoerig heeft hij uiteengezet wat naar zijn me ning de taak van pers en radio in het huidige Spanje is en hij heeft aange kondigd, dat binnen niet al te lange tijd een nieuw ontwerp van wet op de voorlichting tegemoet gezien kan wor den. Een commissie is samengesteld om dit vraagstuk te bestuderen. Uit de redevoering van Arias Salgado is ove rigens ai wel duidelijk geworden, dat deze nieuwe wet nauwelijks enige ver andering zal brengen in het huidige systeem van censuur. Sterker, vrijwel de gehele oratie van de minister is een verdediging van die censuur gebleken en een pleidooi voor voortgezette staats bemoeiing met de Spaanse voorlich tingsorganen. In het kort komt het Spaanse over heidsstandpunt ten opzichte van pers, radio en televisie hierop neer, dat de voorlichting wordt gezien als integraal deel van het Algemeen Welzijn. Het gezag heeft, als bewaker en stimulator van dit algemeen welzijn, de plicht en het recht controle over de publiciteits media uit te oefenen. Het Franco-regiem kenmerkt zich door een hevig geloof in zichzelf, door een grenzenloos vertrouwen in zijn doctrine. Franco en de zijnen blijven de pertinente mening toegedaan dat zij Ie enige en daarom blijvende dra gers zijn van het Spaanse algemene belang en deze mening sluit alle op positie uit. Oppositie wordt be schouwd als decadentie, als in begin sel reeds anti-nationaal en tegenstrij dig aan de Spaanse zaak. „De grootste vergissing, die men te genover de politiek van de Spaanse na tionale beweging kan maken" zo heeft tenor Arias Salgado verklaard, „is. deze niet te zien als een schema en een pa boon van een waarlijk grootse politiek." Eigenlijk had Salgado moeten zeggen: lis de „grootste" politiek Want hij heeft tan deze uitlating vooraf 'laten gaan: ,Wij zien onze taak op ons ministerie tidus. dat alles wat buiten het kader van de doctrine van de nationale be weging valt met alle ernst en drama- dek moet worden gekwalificeerd als mterend voor de goede zaak en een intkenning van onze historische ver worvenheden Het Spaanse ministerie van voorlich- :ing stelt zich. bij monde van zijn lei- Ier Arias Salgado ten doei alle buiten- andse invloed op h,;t Spaanse politieke lenken te weren en ervoor te waken lat de persorganen trouw blijven aan vat men zo gaarni noemt „het histo- •iscb besef" Jhet nationale zelfbewust- :iin" en vooral, „de les van de wrede jurgeroorlog en zijn voorgeschiedenis" Tet liberalisme, dat de moderne demo- •ratieën ontkracht, is uit den boze. Vrijheid betekent in wezen „de grootste (ebondenheid"! De boventoon bij dit alles ls, dat de itaat het collectieve geweten vertegen- voordigt waaraan het individu onder geschikt blijft Krachtens zijn hoge roe- Jing oefent de staat blijvende controle tit op het individuele denken voor '.over dit althans mogelijk is - en cor- •ifeert dit denken, wanneer het volgens iet collectieve geweten alias de itaat in strijd ls met het algemeen relang Men mist dan ook in dit doorwrochte jetoog van senor Salgado enig geluid rver de suprematie van het individuele (eweten en over het absolute recht op zrijheid van denken en uiting daarvan. 'Jeen, deze vrijheid dient ondergeschikt 'emaakt aan het staatsbelang. Duidelijker definitie van de ernst van ie Spaanse dictatuur had de minister liet kunnen geven. In feite heeft de ninister met zijn redevoering in Sala- nanca alle oraties van de caudlllo, ge neraal Franco, over langzaam toene mende politieke vrijheid, het voorzich tig toestaan van een loyale oppositie en groeiend recht op medezeggenschap volledig te niet gedaan. De minister heeft de punt op de i van het woord dictatuur weer eens heel scherp gezet. A.B.C., het invloedrijke Madrlleense blad, constateert na deze redevoering dan ook laconiek, lat de aangekondigde nieuwe wet op de voorlichting althans dit voordeel zal hebben, dat daarin niet alleen de rechten en plichten van de journalist, maar ook die van de staat op het gebied van de publiciteit vastge legd zullen worden. Tot dan toe was de Spaanse journalist, die zijn pen niet altijd even vast in de hand had en hem wel eens vrij liet dartelen over zün papier, nooii zeker van zijn zaak De censuur kon hem elk ogenblik op de schrijvende vingers tikken en deed dat soms pijnlijk hard. A.B.C. hoopt dan ook dat de aange kondigde juridische ordening de Spaan se pers in staat zal stellen zich te ont wikkelen in haar dubbele functie: de gemeenschap voor te lichten, haar te vormen en tevens de spreekbuis te zijn van de wensen en noden die in die ge meenschap leven, „de mond van het volk te zijn, gecreëerd door het volk, teneinde het recht uit te oefenen van dialoog eu meningsuiting". Met opzet stelt de Madrileense krant, „gecreëerd door het volk", niet door de staat dus, „de mond van het volk", niet van de staat dus, „dialoog" en geen alleen spraak van de staat dus, „menings- iL- In de eerste auto reden de bruidsmeis jes, twee nichtjes van prinses Paola. In de tweede, de open auto. zaten tussen een weelde van witte bloemen de bruid en de bruidegom, gelukkig lachend en levendig zwaaiend naar de menigte. Twaalfduizend militairen, saluerend, stram als sparren, trokken de lange lijn naar de Kelzerinne- laan. aan het eind waarvan de auto's met de koningen en koninginnen De hoge gas ten uit het buitenland en de leden van het geslacht Ruffo arriveerden daar na een kwartier Gearmd besteeg het bruids paar de hope met planten versierde trap pen van de kerk Voor de poort stond een haag van marine-officieren, die de sabel presenteerden. De kerk met haar extatische gotiek met de verwachtingsvolle menigte van honderden genodigden bood een Drachtig decor Het orsel iuiebte d>e bazuinen schalden. toen het bruidspaar naar het priesteri-oor schreed waar bisschoppen en andere nries'ers uit België de koorban. ken vulden Het altaar was overladen met bloemen. De deken van Brussel mgr Bootte besprenkelde 't paar met wiiwater voordat het knielde. De prinses, nog steeds met de gelukkige straler.de glimlach lief zich bereid wil I't door nrins Albert zorgzaam als elke bruidegom geleiden Kardinaal van Roey zette zijn mijter af en het werd doodstil in de kerk. Volgens de nieuwe huweluksformule antwoordde prins Albert op de in het Frans gespro ken woorden, waarin hem gevraagd werd, of hij uit vriie wil het huwelijk aanging: „Oui" Het klonk fier Zachter, maar hel der was het oui van de bruid De kardi naal hield een toespraakje, waarin hij bei der karakter pn opvoeding prees Albert keek met lichte ontroering naar zijn gade toen de kardinaal gewaagde van de war me gloed van de zuidelijk zon, die zij in België heeft gebracht De prinses keek bedeesd naar de grond, toen de kardinaal haar man prees 'als sterk en moedig, trouw en verstandig. Er werd een tele grafische boodschap van de Heilige Vader voorgelezen Een persoonlijk woord met zijn hartelijke gelukwensen en zijn aposto lische zegen. Daarna moest Prins Albert de woorden van het huwelijksritueel nazeggen. Dezelf de woorden herhaalde ook prinses Paola. Ineens zag men on haar gezicht een kramnachtige glimlach. De woorden stok ten. Er verschenen tranen in de blauwe ogen van de prinses. Het duurde maar kort en ze keek weer blij, toen zij zich zelf overwonnen had: tranen van geluk en spanning. I Vervolgens werden de ringen gezegend. Roerloos geknield wachtte 't bruidspaar, twee figuren dicht bij elkaar en daarach ter de lange sluier als een witte stroom over de trappen van het priesterkoor De kardinaal trad weer op het paar toe Hij overhandigde prins Albert de ring d-ie deze behoedzaam over de uitgestoken vinger- van prinses Paola schoof Hem even eankiikend gaf zii op haar beurt een ring aan de Belgische Drins, In de kerk was geen ander «erucht te horen dam dat van de draaiende camera's. (Van onze Limburgse redacteur) Aan de hand van een aantal door het estuur van de Nederlandse Katholieke lijnwerkersbond opgestelde vragen heeft taatssecretaris drs. W. Schmelzer dins- lag op de tweede dag van de bonds- aadsvergadering van de N.K.M.B. In jleleen opnieuw het belang van de bezits- ■orming aangetoond. Nu de individuele mens. gezien de hui- lige ontwikkeling, steeds verder komt te taan van het bestuur van de maatschap- >ij, is het zaak. aldus oetoogde drs. Ichmelzer, dat hij een nieuw stuk verant- voordelijkheid krijgt toegemeten. Naast en streven naar meer medezeggenschap an de werknemers is het nuttig dat er- oor wordt gezorgd dat de mens terwllle an de vorming van zijn persoonlijkheid i een persoonlijke relatie komt te staan it duurzaam bezit. Hierbij denkt de staatssecretaris niet zo- eer aan duurzame verbruiksvoorwerpen - het inkomen van de werknemers heeft f zal nog een zodanig niveau bereiken, at deze voorwerpen daaruit kunnen wor- en bekostigd als wel aan duurzame oederen met een produktief karakter, i.a. aandelen, obligaties een eigen wo- ing. verzekeringen, etc. Voor de verwer ing van een dergelijk bezit bestaat, naar ie mening van de staatssecretaris, nog o weinig aandacht. Eensdeels wordt dit verschijnsel ver jaard, door het feit dat de mens nog niet Ie financiële mogelijkheden bezit om zich iuur2aam bezit met een produktief karak- er te verwerven, anderdeels door het "eit. dat op dit terrein nog onvoldoende voorlichting is verstrekt. Van overheids wege en ook van de zijde van de werkge- ers dient het streven naar bezitsvorming e worden gestimuleerd, o.a. door premle- agelingen. fiscale faciliteiten etc. Deze tak van de overheid en de werkgever» aat evenwei niet zover, aldus drs. ichmelzer dat de primaire verantwoorde- 'ikheid ten aanzien van de bezitsvorming iet bij de burger zelf zou berusten. De bezitsvorming, zo merkte staatsse- retaris Schmelzer op. moet niet van bo- /-•naf opgelegd worden, maar dient op teheel vrijwillige basis tot stand te ko men. Tenslotte merkte drs. Schmelzer op, lat de bezitsvorming, sterk voorgestaan door de huidige regering, in ruimer ver band moet worden gezien als een bewijs, dat duurzaam bezit ook langs vrijwillige weg te verwerven is ln tegenstelling tot de dirigistische wijze van bezitsspreiding in de marxistische landen. Over een ander vraagstuk, de P.B.O.. maakte de hoofdaalmoezenier van sociale werken In Limburg, mgr. K. Roncken en kele behartigenswaardige opmerkingen In tegenstelling tot pessimisten, die eraan twijfelen of er we] iets is bereikt dank zij de P.B.O., stelde mgr Roncken nadrukke lijk vast, dat er veel ten goede is veran- Er is een wijziging gebracht in de waardering van fooien voor de belasting en de speciale verzekeringen. De wijzi ging geldt voor werknemers ln de Ho recabedrijven en gaat in met het eerste Ioontijdvak dat na 30 juni eindigt. In de oude regeling werd uitgegaan van he1 standpunt dat als belastbaar inkomen werd beschouwd 't garantieloon plus tien procent De nieuwe regeling kent twee categorieën In een bepaalde categorie be drijven heeft men de tien procent gewij zigd in twintig procent, doch hierop zijn uitzonderingen. Een geheel nieuwe rege ling geldt voor bedrijven waar een vast bedieningsgeld wordt berekend Hier dient de werkgever over elk Ioontijdvak het in komen van zijn werknemers te berekenen. Bij koninklijk besluit is mej mr. M A. Teliegen benoemd tot groot-officier ln als directeur van het kabinet der Konin de orde van Oranie-Nassau De Koningin heeft bij het afscheid van mej. Teilegen gin de versierselen van dce onderschei- ding persoonlijk overhandigd. derd en verbeterd Het is naïef. aldti« deze spreker, te menen, dat de P.B O j automatisch meer vertrouwen tussen werkgevers en werknemers schept. De structuur van de P B.O. kan dit vertrou- j wen niet zonder meer nroduceren. zij kan alleen een geschikte structuur ziin om in het bedrijf liefde waardering en vertrou wen te laten groeien. De katholieke vakorganisatie heeft in deze een belangrijke taak namelijk, het ijveren voor een juiste structuur Teven- wees mgr. Roncken de katholieke mijn- werkers erop. dat de organisaties onmis- bare instituten zijn. om de individueie mens te beschermen. De groep heeft macht, omdat de arbeider alleen geen in vloed heeft, maar desondanks gaat het om de afzonderlijke mens. De zorg om de mens is een kwestie van sociale recht vaardigheid en van christelijk apostolaat Het christendom kan zich niet verenigen met een zodanige structuur van het be drijfsleven. waarin de mens alleen maar als arbeider en niet als mens zou zijn in- f geschakeld. De kerk staat midden In het leven en dit midden is de arbeid van de mens. De arbeidsgemeenschap, zo besloot mgr. Roncken, moet een werkelijke en ge kerstende gemeenschap worden. „Het aantal deelnemers aan de nationa le mets el wedstrijden wordt steeds groter. Dit ia een verheugend teken, temeer daar er nog steeds toekomst zit in dit oude vak". Dit zei woensdag de heer O. C- Huisman, voorzitter der vereniging „De Nederlandse Baksteenindustrie" tijdens de prijsuitreiking van de zevende nationale metselwedstrijd in de Ahoy'-hol te Rotter dam. Zflne Excellentie mr. J.. van Aart- sen, minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid verrichtte de prijsuitrei king. Alvorens met deze ceremonie te beginnen, merkte de minister nog op. da' de cijfers een groeiende belangstelling voor de wedstrijden uitwijzen. 7n de naaste en verre toekomst zal in ons land op alle gebieden nog zeer veel moeten worder gebouwd. De bouwvakken hebben dus be hoefte aan Jonge mensen. „Met deze wed strijden", aldus mr. van Aartsen. „leve ren we een bijdrage tot de grotere wel vaart van het gehele volk". De zilveren troffel, een wisselprijs ln de afdeling metselwerk werd toegekend aar' de Technische School te Zutphen. Daai deze onderwijsinstelling voor de derdf achtereenvolgende maal deze trofee in dr wacht sleepte, zal zij in blijvend bezit var deze school komen. De tweede prijs in deze afdeling kreeg de Technische Schoo j te Valkenswaard en de derde prijs d- Technische School te Amsterdam. De algem. prij6. de Zilveren Kophame- I in de straatmakersafdeling kreeg de heei i T. Robertson uit Tiel. On de afdeling stu kadoors werd de lste prijs toegekend aai" de Technische School te Rotterdam, dm j eveneens voor de derde maal in successie deze onderscheiding behaalde en dus dr Zilveren Pleistertroffel in blijvend be/.' kreeg. Tweede werd hier de technisch/ schooi Concordia Internos uit Amsterdam Tevens reikte minister van Aartsen een aantal individuele prijzen uit. De heer Huisman bood na afloop de mi' nister een kleine zilveren troffe] aan en 'n blauw Delfts aarden bord De dank- woordep van de voorzitter aan min Van Aartsen werden door deze gerepliceerd „Ik heb altijd gemeend dat men een goe- vakman moest zijn om een zilveren troflf te ontvangen Ik ben bijzonder vereef met d-it nesc-benk wan' nd metselEebie' ben ik een volslagen leek".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4