Pastorale inslag kenmerkt zendbrief van Joannes XXIII in curiaalstijl klinkt een nieuwe toon en be scheidenheid van bede Indrukwekkende oproep van H. Vader tot eenheid De landbouw en de regeringsnota Beroepskeuze-adviseur wijst de weg aan jonge mensen Kordaat kabinet wil eigen ver antwoordelijkheid dragen Ir, Van Dijk heeft het recht Rus Koeperman uit te dagen Achttien paar schoenen in de kast Amerika lost oude schuld in f48.- K.A.B. over nota van regering WEMEP Ik u)ou zo graas een sociale baan Vrije loonvorming niet afhankelijk van minder spectaculair begin Man steekt buur man dood V B Schriele beloning „Katholieke Werkgever99 over regeringsnota Verbondsbestuur ach ter dagelijks bestuur vardal!!" 48® be's< Vier jaar geëist DAMSUCCES VOOR NEDERLAND MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Halperns anti-radar- vinding gehonoreerd Naaldhak blijft, voorpunt langer VRIJDAG 3 JULI 1959 (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. De eerste encycliek van Paus Joannes XXIII handelt over het streven naar de waarheid, de eenheid en de vrede onder de inspiratie van de liefde. Men wil de eerste encycliek van een u t a's z^n regeringsprogramma beschouwen. In de inleiding schrijft Joannes XXIII, dat zijn apostolisch ambt in het heden schijnt te vorderen dat de christenheid en de wereld over deze drie thema's in het bijzonder worden onderhouden. Telkenmale terug grijpend op hetgeen zijn voorgangers, in het bijzonder Leo XIII, Pius XI en Pius XII, als Leraren formuleerden, past de huidige paus hun leer toe op de concrete omstandigheden. Het eerste document van zjjn hand heeft geheel in overeenstemming met 's pausen per soon, aard en voorliefde, een sterk pastorale inslag. (lp naam voor goede uurwerken u ff met Dodelijke val van hooischelf Nes 23-23 Amsterdam-C. Vraag gratis folder! Jongens met 30 verschil lende sleutels op zak Advertentie Als geschenk een prachtig, schokvrij JUNGHANS horloge met datum en hoger van De waarheid, zowel de natuurlijk ge kende, als in het bijzonder de geopen baarde waarheid is het fundament van de menselijke samenleving, het niet kennen en erger het ontkennen of ver achten der waarheid is de wortel van alle kwaad. Slechts op do grondslagen van de waarheid kan het gebouw der eenheid opgetrokken worden. De bekro ning ervan is de vrede. Al geeft de H. Vader de drie thema's in het begin van zijn encycliek gescheiden aan, in de behandeling van de stof worden deze, als onscheidbaar, onderling met elkaar verweven: de pers, de film, de radio, de televisie, vrede en oorlog tussen de volkeren, het wonen der verschillende klassen binnen het huis der samenle ving, de kern der gemeenschap, het gezin, In belangrijke mate weidt de H. Vader uit over de eenheid en eendracht der klassen en over gewichtige vragen op het gebied van de arbeid. Het Oecumenisch Concilie, dat zozeer het hart van de paus heeft, in zicht, is het begrijpelijk, dat het deel over de eenheid van de Kerk een heel bijzonde re en ontroerende nadruk krijgt. Op vallend is dat Joannes XXIII, die zijn brief richt aan de hiërarchie en de ge lovigen, zich ook rechtstreeks en in de u-vorm wendt tot die christelijke ge loofsgemeenschappen, die niet in een heid met de H. Stoel leven. De bisschop van Rome spreekt hier uit het hart en in de curiaalstijl, die nu eenmaal altijd (Van onze landbouwmedewerker) De nota van de regering inzake en kele hoofdpunten van het sociaal-eco nomisch beleid in de naaste toekomst wordt in landbouwkringen een moedig stuk genoemd. Moedig omdat men de indruk heeft gekregen dat de regering de moeilijke en slepende vraagstukken van consumentensubsidie op melk en van huursubsidies op doortastende wij ze wil oplossen en er serieus naar streeft een nieuwe overbesteding te voorkomen. Men is echter nog niet ge heel gerust op de plannen van de rege ring ten aanzien van het landbouwbe leid. Anderzijds kan men zich niet goed voorstellen, dat waar voor de werkne mers het welvaartspeil wordt gehand haafd of verbeterd de regering tegelij kertijd zou willen tornen aan de positie Van de agrarische producenten. Immers deze hebben reeds de nodige Veren gelaten bij de kortingen op de kostprijzen, die op enkele uitgangspun ten van de berekeningen zijn toegepast, door de beperking van de melkplas, waarvoor de garantieprijs geldt en door de invoering van het gedeelde Marktrisico. Bovendien zal het garan- tiebeleid voor de melk dit jaar de schat kist automatisch reeds ruim 100 mil joen gulden minder kosten dank zij het snelle en forse herstel van de interna tionale zuivelmarkt. Gezien deze stand van zaken, de voorziene welvaartsver- hetering voor huiseigenaren en werk nemers en de aanzienlijke ontlasting van het overheidsbudget is er eerder reder om het door minister Vondeling geïntroduceerde wezensvreemde ele ment van het gedeelde marktrisico uit de garantieregeling te verwijderen dan °m de garantie nog verder te ver slechteren. Uiteraard heeft men er met voldoe ning kennis van genomen, dat blijkens de motivering van het voorstel inzake de afschaffing van de consumentensu i- sidie op melk de regering niet akkoord is met de meerderheid van de S.E.R., die via een verlaging van de verreken- prijs tot het bestaan van slechts drie cent consumentensubsidie heeft gecon cludeerd. Terecht gaat de regering er van uit, dat thans per liter consumptiemeik 5,96 cent consumentensubsidie wordt verleend. Vier cent wil zij afschaffen door verhoging van de straatprijs. Een deel van het restant verdwijnt door een hogere waardering van het melk vet in verband met de verbetering van ]e afzetpositie van de boter. Voor „a.n nog overblijft wil de regering een £Piossing zoeken in het kader vM de dltra regeringsverklaring x ^angenon- bouwbêïeidf0 bezinning °p -Wanneer de regering daarmee be doelt een verslechtering van de gaian beregeling zal zij nog een harde noot pet het landbouwbedrijfsleven moete kraken. Wij geloven, dat zij er goed en redelijk aan zal doen het niet indie richting te zoeken. Overigens hebben alle waardering voor het voorstel, dat er op gericht is de consumentensub- sidie definitief op te ruimen. Men kan ar over twisten of uit een oogpunt van handhaving van de afzet een geleidelij ke afschaffing niet beter zou zijn. De deskundigen zijn het daarover niet eens blaar wat wel vaststaat is, dat een ge leidelijk proces het gevaar inhoudt dat et eindpunt steeds verder naar de toe komst wordt verschoven. Zo langza merhand is de consumentensubsidie een zwaar blok geworden aan het been yan de minister van landbouw, dat de bewegingsvrijheid van het melkbeleid zeer beperkt. De regering ziet dit ken nelijk e'(,en z0- Want zij kondigt aan, bat ze na de afschaffing van de subsi die met het bedrijfsleven wil nagaan m hoeverre de bestaande regelingen op het gebied van de prijsvorming van en de voorziening met consumptiemeik vereenvoudigd kunnen worden. Wp denken voorts aan het voordeel, dat na afschaffing van de subsidie een reele concurrentiebasis zal ontstaan tussen de magere en de volle melk. Wellicht zal dan de produktie van vette consump tiemeik naast die van magere tot meer succes leiden dan in het recente verle den. Hoewel de voorgestelde verhoging van de grondbelasting zich beperkt tot die, welke geheven wordt van de be bouwde eigendom, zal dit voorstel ook de agrariërs niet aangenaam zijn. De ze belasting is immers achterhaald door de ontwikkeling van een algeme ne synthetische inkomstenbelasting, die ook het inkomen uit de grond be last. Zij zou eerder afgeschaft dan ver hoogd dienen te worden, want zij bete kent een dubbele belasting, waarvoor moeilijk een rechtsgrond kan worden aangevoerd. Voorts wordt door de ver hoging de oplossing van het huurvraag- stuk moeilijker gemaakt omdat hier door het evenwichtshuurpeil wordt ver hoogd. Het verschil tussen de oude en de nieuwe huren, dat via huurverho- dus verder vergroot en dat lijkt ons gingen moet worden overbrugd, wordt weinig opportuun. Tenslotte stemt het tot voldoening, dat de landbouw ook wat betreft de ga. rantieregelingen op redelijke wijze is ingepast in het stelsel van gedifferen- teerde loonvorming. Het automatisme, waarbij produktiviteitsstijgingen in de kostprijzen, waarop de garantieprijzen zijn gebaseerd, worden weggerekend zal worden doorbroken. De voorgestel de compensaties voor hogere huren en melkprijs zijn aan de ruime kant en het verschil tussen de eerste en de vijf de gemeenteklasse is dit keer beperkt tot ƒ0,50. De huurbjjslag 1957 was voor de landarbeiders, die ƒ1,- minder kre gen dan de arbeiders in de grote stad, heel wat ongunstiger. Overigens is het met het oog op de arbeidsvoorziening en de sociale rust in de landbouw te hopen, dat de regering er in slaagt haar opvattingen inzake de coördinatie binnen de gedifferenteerde loonvor ming ten volle te verwezenlijken. In een café te Purmerend vond een van de serveersters onder een tafeltje een portefeuille met circa f 15.000.-. De eigenaar van het café herinnerde zich, wie aan dat tafeltje had gezeten en spoorde de man op de Purmerender markt op. De verliezer, een veehouder uit West-Friesland, bewees zijn dank baarheid door het uit vijf man bestaande bedienende personeel te belonen met. in totaal drie gulden. officiële zendbrieven eigen is, klinkt een nieuwe toon: .Broeders en zonen" voor allen die het Onze Vader bidden, en een bescheidenheid van bede: „Als u het mij veroorlooft Bewogen voor de door Christus ge wilde eenheid zegt de paus Theophi- lus van Alexandrië na, die schreef toen een schisma het gewaad der Kerk scheurde: „Volgen wjj, zeer ge liefden, wij die allen geroepen zijn tot de hemel, Jezus na, onze Leider en de Brenger van ons heil. Laten wjj de nederigheid omhelzen, die verheft, de liefde, die ons met God verenigt en het zuivere geloof aan de Godde lijke geheimenissen. Vlucht de ver deeldheid, mijdt de tweedracht. On dersteunt elkander in wederzijdse liefde. Hoort het woord van Christus: daaraan zullen allen herkennen, dat gij Mijn leerlingen zijt, dat gij elkan der bemint. „In het besef van de geringheid van zijn persoon, die door God niet om enige verdienste, maar door Diens geheime raadsbesluit tot het opperpriesterschap geroepen is, herhaalt de H. Vader tot alle afgescheidenen: „Ik ben Jozef, uw broeder! Komt! Begrijpt ons!" Wij wil len niet anders, wij wensen niet anders, wij bidden God niet anders dan om uw geluk, uw eeuwige zaligheid. Komt! Alle christenen vraagt de paus om te bidden voor het welslagen van het Con cilie, want zulk een slagen hangt meer af van vurig gebed, dan van menselijk ijveren. In zijn eerste pastorale schrij ven heeft de H. Vader zich verder tot ieder in de Kerk gewend, allen gedenkt Hü met een aansporing en een goed woord. De leden van de vervolgde Kerk maant hij om stand te houden, de ver volgers wijst hii terecht „zonder iemand te willen beledigen". Het werk van de Katholieke Actie en het lekenapostolaat in het algemeen zegt de paus nadere en wellicht ook nieuwe richtlijnen toe. In elk geval is het zijn bedoeling op hun arbeid terug te ko men. Dit zal, naar wij menen, samen hangen met de studieresultaten van het jongste wereldcongres van het leken apostolaat, dat in 1957 te Rome werd gehouden en waarvan het zeer omvang rijk materiaal nog in bewerking is. Advertentie m a»»» Mgr. J. c. van Overbeek heeft ter gelegenheid van het feit. dat hij een kwart eeuw verbonden is aan het Doofstommen-instituut St. Michielsgestel, een nieuwe D.A.F. ten geschenke gekregen. „Een program, dat tot werkelijke sa nering van onze economie leidt, zal weinig anders kunnen inhouden dan de maatregelen welke thans door de rege ring-De Quay zijn voorgesteld. Het N.V.V. kwalificeerde de adviesaanvra ge van de regering-Drees als „een twee de bestedingsbeperking". Het program- De Quay kan echter voor de loontrek- kenden niet als zodanig worden gezien. Niet dat de verdere sanering geen of fers vraagt. Maar dan veeleer in de zin van een mindere verruiming dan men wellicht had gewenst. Er zullen daarom wel van alle kanten minder te vreden geluiden opklinken. Het lijdt geen twijfel dat er krachtige stemmen zullen opgaan om wijzigingen te krijgen. Toch moet worden gezegd, dat de re gering met haar programma een kor date indruk maakt." Tot deze conclusie komt drs. M. W. J. M. Peynenburg secretaris van de Algemene Katholieke Werkgevers Ver eniging en van het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen ,in een artikel, dat hij onder de titel „Blauw druk voor het sociaal-economisch be leid?" heeft gepubliceerd in het num mer van „De Katholieke Werkgever" van deze week. „De regering heeft, door het SER-advie's op weinig punten let terlijk te volgen, getuigenis afgelegd te willen regeren op grond van haar eigen verantwoordelijkheid. Men mag daar om verwachten dat zij bij de komende Kamerbehandeling het door haar geko zen beleid met kracht zal verdedigen", V1?L ffireide verbondsbestuur n „af t^ii^f]?i ..rbeidersbe weging Hn„ i ?u^eru?g Jodens een vergade- uitvoerig aandacht ge schonken aan de regeringsnota lApt van de KAB, zoals dat is uiteenge zet op de vergadering van maandag werd unaniem onderschreven ais ziim de in overeenstemming met de KAB bestaande opvattingen Aan het dagelijks bestuur werd opge dragen op basis van een en ander het overleg met de andere centrale orga nisaties voort te zetten. Het verbonds- bestuur koestert de hoop, dat er in het Komende parlementaire overleg nog zo danige wijzigingen tot stand zullen ko men, dat aan de zijns inziens gerecht vaardigde aanspraken op een werkne mersaandeel in de toegenomen wel vaart recht zal worden gedaan. Advertentie vooi* modarn bestek Advertentie In de nacht van oud. op nieuwjaar werd in de woonschepenhaven van Gro ningen de 33-jarige losarbeider R. C. i van der Steeg met een knipmes gedood door zjjn buurman, een 47-jarige in- i valide werkman. De rechtbank te Gro- j ningen behandelde donderdag deze zaak. I De officier van justitie achtte de ver dachte schuldig aan mishandeling de dood tengevolge hebbende en eiste vier jaar gevangenisstraf. Uitspraak 16 juli. Vanmorgen is te Asten een 55-jarige landbouwer in zijn schuur van de hooi schelf gevallen en overleden. Hij was gehuwd en vader van negen kinderen. aldus drs. Peynenburg, die vanwege de reeds geuite kritiek van een „blauw druk" spreekt, waarover de Kamer zich met het kabinet nog zal bukken en waaraan de Kamer wellicht nog wat zal willen wijzigen voordat zij haar fiat geeft. Indien de regering het SER.advies in zake de compensatie had gevolgd, was op minder „ruimte" beslag gelegd (al zou de kinderbijslagpremie dan wellicht met iets meer dan 1 pet. hebben moe ten stijgen!). De regering heeft name lijk, volgens drs. Peynenburg, de com pensatie nogal ruim uitgemeten. Door de helft van de melkprijsverhoging via de Ioonbijslag te compenseren is het aantal bij de meikcompensatie betrokke nen groter dan bij compensatie via de kinderbijslag. Maar bovendien heeft de regering het loonpercentage van 2% pet en de minima ruim gekozen en dit geldt vooral voor de lagere gemeente klassen. „Men zou geneigd zijn dit (voor de werknemers) gunstig te noe men." De secretaris ziet echter ook een paar minder prettige aspecten. Hij noemt het feit dat de voorgestelde com pensatiemaatregelen een behoorlijke loonkostenstijging betekenen, die daar door minder ruimte laat voor spectacu laire resultaten bij de, boven de com pensatie uitgaande, gedifferentieerde loonvorming. Voorts is volgens hem door het kiezen van zo hoge minima het ver werkingsvraagstuk straks bepaald moeilijker. Doordat de nota niets zegt over even tuele verwerking van de nieuwe bijslag rijst bovendien nog een interessante vraag. Mag men daar uit afleiden dat men b.v reeds op 2 januari in het ka der van de vrijere loonvorming deze bijslag in de basisionen kan verwerken? Een uitspraak lijkt drs. Peynenburg hierover gewenst. Dat door het verschil in idee over de beschikbare „ruimte" tussen SER en regering de vrijere loonvorming een minder spectaculair begin zal «.riigen, zal zeker als een teleurstelling worden gevoeld, zo meent de schrijver. Men mag daarvan echter de invoaring van de gedifferentieerde loonpolitiek niet af hankelijk stellen. „Hoofdzaak is immers dat gekozen is voor een systeem, dat indien met wijs heid en verantwoordelijkheidsbesef toe gepast een duurzaam betere oplossing ka:i bieden. Maar het is nu eenmaal zo dat juist de gedifferentieerde loonpoli tiek er op gericht is de individuele man zich weer wat dichter bij de loonvor ming betrokken te doen gevoelen. Wan neer nu de compensatie ruim is maar de eerste vrucht van een gedif ferentieerde loonpolitiek gering, zal hij zich wellicht juist afwenden. Er zal dan ook van de beide confessionaie vakcen trales veel gevraagd worden om hun le den in deze politiek te blijven doen ge loven". (Van een medewerker) Vaak ontvangen we een brief van jonge mensen, vaak zit één van hen aan ons bureau te pleiten: .Kunt u me niet helpen aan een baan waarin ik iets Voor mijn medemensen i kan betekenen? Ik wil niet zo maar i een nummer zijn onder de vele indus- t.-iële nummers". Als regel hebben we dan de neiging om op te merken dat I iedere mens, ongeacht de functie die- hij in het leven vervult, steeds iets voor i anderen kan betekenen. De kruideniers- I bediende en de timmerman, de inge- nieur en de bankwerker, de kleermaker en de olieman, ze bewijzen allemaal onmisbare diensten aan hun medemen sen. Ook het best geschreven boek is waardeloos, wanneer niet via zetter en drukker, verkoper en loopjongen ge zorgd wordt dat het geschrevene in het bezit van de lezer komt. Ja, maar zo bedoelt men het dan niet. Men wil in echt levend persoon lijk contact het leven van die mede mens ten goede beïnvloeden. Ook daar toe zijn, óók voor hen die geen akade- mische opleiding kunnen volgen, in toe nemende mate mogelijkheden. Te veel jonge mensen willen evenwel uitslui tend aan de top beginnen. Ze vergeten dat, vooral wanneer ze met een zo idealistische instelling rondlopen, ze eerst zichzelf onder de knie moeten hebben en vooral dat. hoe ingewikkel der de samenleving wordt, hoe moei lijker het ook wordt anderen de weg te wijzen. Oud-seminaristen, oud-gym- nasiasten-met-sociaal-gevoel, enz. menen maar al te dikwijls dat hun voor-oplei ding hen zonder meer in staat stelt directeur te worden van een jeugd kamp voor moeilijk opvoedbaren of directeur van een sociaal-charitatief centrum. We moeten het zo vaak tegen jonge mensen zeggen: denk erom, je moet bij de voet beginnen en groeien naar de functie waarin je hoopt eens je medemensen van dienst te kunnen zijn. Toch is net verheugend zulke men sen te ontmoeten. Ze bewijzen denkend in het leven te staan. Hun aandacht willen we daarom graag vestigen op verschillende mogelijkheden die er zijn cm aan hun idealistisch verlangen in houd te geven. We zullen ons voor vandaag beperken tot één modern be roep, maar verklaren ons gaarne be reid ook andere mogelijkheden eens te bespreken. Tienduizenden jonge mensen verla ten jaarlijks onze onderwijsinstel lingen, terwijl ze feitelijk nog geen antwoord weten te geven op de vraag: wat nu? Zelf hebben ze zich nog niet al te veel zorgen gemaakt en het twij felend overwegen van vader en moe der is ongemerkt aan hen voorbijge gaan. Toch staan ze voor de noodzaak een beroep te kiezen. Ze zullen hun arbeidsplicht tegenover zichzelf, hun komend gezin en de gemeenschap moe ten vervullen. Kortom, het is in het belang van de jonge mensen zelf en van de samenleving, dat ieder een werkkring vindt, in overeenstemming met zijn aard en aanleg, waardoor ook aan de gemeenschap de beste dienst bewezen wordt. In honderden gevallen, misschien zelfs in duizenden, wordt aanvankelijk een verkeerde keuze ge maakt. Na één of twee jaar wordt dié ontdekking pas gedaan. Dan eerst merkt men ofwel lichamelijk niet voor dat bepaalde groep geschikt te zijn ofwel het milieu niet aan te kunnen, ofwel men heeft geestelijk te hoog, in som mige gevallen ook wel te laag, gegre pen. In al deze gevallen dienen er des kundigen klaar te staan, om de jonge mensen te helpen. Dat is dus de taak van de b er o e ps - keuze-adviseur. Het inzicht, dat hier geholpen moet worden, is reeas meer dan een halve eeuw oud. Maar de overtuiging, dat dit helpen all-en kon geschieden door daartoe spec aai opgeleide krachten, telt zijn geschiede nis met minder dan twintig jaar. Eerst in 1940 heeft het Centraal Comité van Samenwerking van de verschillende levensbeschouwelijke bureaus voor ae beroepskeuze, een cursus van bepeikte omvang voor scholing van beroeps- l.euze-adviseurs georganiseerd. Toen op het Departement van Sociale Zaken het pian rijpte, om met een eisen rijks dienst te beginnen, is voor een aantal ambtenaren van deze dienst een spoed- cuisus georganiseerd, waardoor deze mensen meer vertrouwd raakten met liet beroepsleven in al zijn variëteiten. Eerst in 1948. begon men evenwel met volledige cursussen. En sinds 1952 heeft de Stichting voor Opleiding van Maat schappelijke Werkers te Haarlem regel matig zeer goed opgezette cursussen georganiseerd en ten einde gebracht Telkens, wanneer we de vraag krij gen gesteld door jonge mensen, die niet tevreden zijn met hun baan en het eigenlijk beneden hun waardigheid vin den om als jongen of meisje met mid delbare opleiding stomme cijferreeksen te gaan zitten tellen, voegt men er tevens aan toe. dat men geen geld heeft om opnieuw dagonderwijs aan een school voor maatschappelijk werk of universiteit te gaan volgen. Welnu, dan is de cursus tot opleiding van beroepskeuze-adviseurs wel een ideale oplossing voor deze mensen. De cursus wordt n.l. gedurende drie jaar gegeven, eens in de veertien dagen op een zaterdag. Het is dus echt een cur sus voor werkstudenten, die kans zien, om eens in de veertien dagen van hun werkgever een zaterdag vrij te krijgen. De rest van de tijd iullen ze hard nodig hebben, om de grote hoeveelheid studiestof en „huiswerk" door te werken. Dit toont meteen al aan, dat het een cursus is, slechts geschikt voor mensen met een behoorlijke dosis zelfstandig heid en doorzettingsvermogen. In de 44U mondelinge lesuren, verdeeld over drie jaar, moet men immers trachten de voornaamste beginselen van de psy chologie (ontwikkelingspsychologie, dieptepsychologie. karakterkunde en sociale psychologie) onder de knie te krijgen. Men moet het beroepenleven in vrijwel al zijn aspecten leren ken nen. De organisatie van het onderwijs mag praktisch geen geheimen hebben voor de betrokkenen. Men moet een interview kunnen afnemen, d.w.z. men moet door een gesprek de jonge mens, die om advies komt vragen, leren ken nen. Men moet de medische kanten van het vraagstuk weten. enz. enz. Het zou natuurlijk zeer nuttig zijn, indien men deze cursus volgende, reeds als assistent op een beroepskeuzebureau werkzaam zou zijn. Men make zich geen zorg. zulke banen zijn heus te vinden. Vooral de betere subsidiëring van de bijzondere beroepskeuzebureaus heeft in dit opzicht perspectieven ge opend. Aan het eind van deze cursus vindt men de weg open naar een zeer behoorlijk betaalde functie. We'plaatsten deze uiteenzetting mede omdat de aanmeldingen voor deze cur sus op het ogenblik niet gewéldig zijn. En in het bijzonder hebben zich weinig katholieke gegadigden gemeld. De oor zaak zal wel onbekendheid zijn. Moge daarom deze beschouwing ertoe leiden, dat vele ernstig jonge mensen eens het prospectus van deze cursus aanvragen bij de Katholieke Centrale voor Be roepskeuzevoorlichting, Stationsstr. 15, Tilburg. De Nederlander ir. Van Dijk heeft het spijt hebben gehad van zijn voorstel de in Monaco gehouden toernooi om de Challenge Mondial gewonnen en daar mee het recht verworven de rus Iser Koeperman de huidige wereldkampi oen dammen uit te dagen voor een tweekamp. De Belg Verpoest zal achteraf wel Advertentie De Amerikaanse minister van defen sie heeft woensdag bekendgemaakt dat de Amerikaanse regering aan dr. Otto Halpern, de man die een middej uit vond dat „onzichtbaarheid" tegen ra dar garandeert, een bedrag heeft uit gekeerd van 340.000 dollar, dat is bijna 1,2 miljoen gulden. Dr. Halpern heeft lange tijd moeten vechten voor deze be loning. In de oorlogsjaren, toen dr. Halpern aan de universiteit van New York na tuurkunde doceerde, vond hij een dun materiaal uit dat radarimpulsen niet terugkaatst, maar absorbeert. Zijn uitvinding was zo geheim dat dr. Halpern er geruime tijd niet eens een rechtszaak over mocht beginnen. De Amerikaanse regering gaf hem geen toestemming om patent op zijn vinding te nemen. Maar dit jaar, nadat hij reeds zeven jaar processen had gevoerd, besliste de rechter dat dr. Halpern 60 jaar oud en in Wenen geboren de Amerikaan se staat kon dagvaarden. Toen het zover gekomen was trad de regering snel tus senbeide, om te voorkomen dat de de tails van de vinding hoewel ze slechts immuniteit tegen enkele radar-catego rieën geeft wordt de stof nog steeds in niet onaanzienlijke hoeveelheden ge produceerd openbaar zouden worden gemaakt. Buiten de rechtszaal werd met de geleerde onderhandeld, en tenslotte werd men het eens over de som van 340.000 dollar. Minister McElroy heeft gisteren in Washington de brief, waarin dr. Hal pern lof en dank voor zijn vinding wordt toegezwaaid, openbaar gemaakt. Hjj deelde mede dat de marine en de luchtmacht gezamenlijk uit hun fond sen de beloning van dr. Halpern zullen bekostigen. (Van onze medewerkster in Parijs) De doorsnee Parisienne loopt op z'n allerminst alle warenhuizen af voor ze een kledingstuk koopt. Ze wikt en weegt en in de regel past ze japonnen of mantelpakken in twee, drie verschillende magazij nen eer ze haar keus bepaalt. En v at ze dan kiest is in kwaliteit en snit het beste wat ze voor de som die ze besteden wil vinden kan. Iets kopen waar ze later spijt van heeft gebeurt haar maar zelden. In een bevlie ging wat uitzoeken doet ze alleen bij uitverkopen. Dan grissen de vrouwen elkaar haast de dingen uit de hand, maar uitverkopen zijn nu eenmaal gelegenheden waar de mensen zich niet van hun beste kant laten zien. Wikken en wegen en lopen op koopjes zijn echter glad vergeten als de Franse vrou wen schoenen kopen want daar hebben ze alle tijd voor over. Het schoeisel moet hier bijzonder verzorgd zijn, meer nog dan handschoenen. Iedere vrouw heeft dan .ook een respectabel aantal paren in haar kleerkast staan, hoewel niet zoveel als een elegante vrouw tegenwoordig het hare hoort te noemen. De schoenfabrikanten toch menen dat een vrouw die deze zomer de mode wil vol gen, minstens achttien paar schoenen dient te bezitten Zonder blikken of blozen be weren ze dat dit een mini mum is! Volgens hen behoort een vrouw een paar zacht- blauwe of roze leren muiltjes te hebben; verder een paar stevige schoenen om aan te trekken als ze boodschappen gaat doen; een paar mocas sins voor het chaufferen; een paar ballerina's met hakken; derby's om in het bos te gaan wandelen; blauw met wit afgezette pumps om bij het onvermijdelijke marine blauwe mantelpak te dragen, een paar van kleine ruitjes- stof, die bij een dito mantel pak passen en die een ver siersel van leer horen te hebben; verder nog mocas- sins in verschillende kleuren en ettelijke paren pumps. Deze kunnen zowel gewoon van zwart if bruin boxcalf zijn als van rose, rood, grege, olijf, zilver of verguld leer. Suède schoentjes ontbreken ook niet evenmin als ver gulde sandalen, ballerina's van handschoenenleer en ten leste enige paren „nu-pieds", zonder hak, voor het strand. De vrouw die dat allemaal bezit moet wel verzot op schoeisel zijn en geen last hebben van pijnlijke voeten want ze draagt gedurende een groot gedeelte van het seizoen nieuwe schoenen. De mode schrijft nog steeds voor dat de schoenen lang en puntig zijn. Die punt wordt steeds langer zodat de t.enen zen beetje mees; speling h. b- ben en niet meer zo akelig tegen elkaar aangeperst woi - den. Op de voet zijn ze ver uitgesneden, de hak is erg smal, onverschillig welke hoogte hij heeft en de zool is zo dun, dat lopen op on gelijke straatstenen geen ple ziertje is. Toch zeggen 1e fa brikanten zonder blikken of blozen dat die modellen com fortabel zitten! Maar het merkwaardige is dat geen enkele vrouw dergelijke schoenen in huis draagt. Zij die buitenshuis haar brood verdienen hebben altijd een tweede paar op haar werk staan waar ze, nauwe lijks aangekomen, de pun- tige pumps voor verwisselen. In de regel zijn de hakken daarvan ook lager en breder, kortom het paar dat ze eigen lijk de hele dag dragen zijn schoenen die er niet zo ele gant uitzien maar waarmee ze zonder kwellingen voort kan. De bottiers hebben ver schillende namen bedacht voor de punten die ze bun schoeisel geven; Laure geeft die punt een biscuitvorm „kattetong" noemt Jordan haar en Durer ziet er een speerpunt in. Maar hoe of ze die punt ook noemen, erg makkelijk zit ze niet; bij de laatste staking van bus en metro waren er vrouwen die haar puntige schoentjes met hoge naaldhakken uittrokken en op kousevoeten verder wandelden. Gelukkig zijn dergelijke stakingen maar zeldzaam want ze zouden heel wat kousen kosten! Diny K.-W. Monegask Agliardi als vierde speler toe" te voegen, toen bü de loting was gebleken dat zowel Zwitserland als Rus land op het appèl ontbrak. De Belg kon niet vermoeden dat hij met zijn voorstel een soort paard van Troje bin nenhaalde. Merkwaardig genoeg had de afgevaardigde van de Koninklijke Ne derlandse Dambond, secretaris Ivens wel bezwaren geopperd. Hij bracht naar voren, dat het meespelen van Agli ardi het verloop van de strijd wel eens zou kunnen beïnvloeden. Zijn bezwaren werden echter vooral door Verpoest weggewuifd. Het had maar weinig gescheeld of de winnaar was reeds na de vijfde ronde bekend geweest. Immers, Agliardi speelde het weer klaar een punt op Verpoest te veroveren. Nadat dit resul taat reeds vast stond, had Van Dijk te gen de Fransman Delhom een zeer goe de stelling. Het leek erop, dat de Ne derlander rechtstreeks op een nieuwe overwinning afstevende, waardoor zijn voorsprong tot drie punten zou zijn ver groot. Dan zou de beslissing direct ge vallen .zijn. Maar Verpoest zou zijn kans nog krij gen. Waarschijnlijk doordat hij te lang temporiseerde kon Van Dijk zijn voor genomen hekstelling niet dicht krijgen. Er volgde een grote ruit, die de stel lingen weer geheel in evenwicht bracht. Toen beide spelers nog 12 stukken op het bord hadden bood v. Dijk remise aan. Delhom weigerde, maar een twintigtal zetten latjr kwam de Fransman op zijn beurt met een remise-aanbod, dat Van Dijk accepteerde. De kleine Belgische kolonie kreeg weer hoop. Tenslotte zou een overwinning van Verpoest de Belg nog gelijk kunnen brengen met de Nederlander en een be slissingsronde nodig maken. Maar in deze slotronde bleek al spoedig dat de Belg niet meer in eigen kracht geloofde. Geen ogenblik heeft hjj getracht de par ty te forceren. Ir. Van Dpk behield ge durende de gehele party het betere spej en Verpoest kon zelfs nog tevreden zyn met de verdeling van de punten. In Nederland kan men zich gaan voorbereiden op de organisatie van de match Koeperman-Van Dijk, een strpd tussen de twee ingenieurs met de we reldtitel als inzet. De uitslagen van de laatste dag wa ren: Agliardi (Monaco) - Verpoest (Bel gië) 1-1, Ir. Van Dijk (Nederland) Delhom (Frankrijk) 1-1, Ir. Van Dijk Verpoest 1-1, Agliardi Delhom 0-2. De eindstand luidt: ir. Van Dijk 9 pnt 2. Verpoest 7 pnt.; 3. Delhom 6 pnt.; 4. Agliardi 2 pnt. De Haagse politie heeft twee jongens in de leeftyd van zestien jaar gesnapt in een kiosk aan de Nieuwe Parklaan, Bp fouillering vond de politie niet min der dan dertig sleutels van alle maten on op do

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7