fyyjp immiskbtoy HOOFDPRIJS f GERONTOLAC 3» e DRAMA'S VAN DE ZEE TMM PRIJS f 2500.- DERDE PRUS f 1000.- GOUDBAND ACTIE No. 5 de fles waaru méér in zitl Sterk en zuiver verhaal van Anno Teenstra W oonwagenbewoner s in randpositie Jongen verongelukt op onbewaakte overweg Vijf jaar geëist voor inbraak Eis en vonnis van drie jaar Nederlands bezwaar tegen kolenafspraken tussen België en Duitsland Saargebied economisch bij Duitsland In gevaar Femina houdt twee foto-wedstrijden N S C—N D C ZATEEDAG 4 JULI 1959 PAGTNA 1H Promotie te Utrecht Nijmeegse bende Doe mee aart deze n reu we Goudband-prifsvrnag eftUxhebF kans. om een fabelachtig bedrag te winnen. Een geldsom die U in staat stelt om lang gekoesterde wensen ir> vervulling te doen gaan. Want* voor deze bijzondere prijsvraag sfelf „Friesche Vlag" liefst f 15.000.— aan prijzen beschikbaar. Verder nog een prijs van f 500,—, een van f 250,—en525pri[zetï van f 10.—» Dit is alles wat U hoeft te doen! 4 Maak dit rijmpje af met maximaal 2 regels?' „Friesche Vlag" Goudband is door de 31%, èn de fles waar méér in zit, alom bekend. De zuinige huisvrouw in 't hele land, doet Goudband in koffie en spijzen, want: Geef kort en bondig en vooral eerlijk antwoord op de volgende vraag: Natuurlijk zijn er in Nederland nog steeds gezinnen waar men geen koffiemelk gebruikt. Wat is hiervan naar Uw mening de reden? Uw antwoord op deze vraag, is noodzakelijk voor deelname, maar heeft geen enkele invloed op de toekenning der prijzen. is een nieuwe, speciale melkvoeding die door haar bijzondere samenstelling bij uit stek geschikt is voor ouderen, herstellenden en anderen, die een vetarm en eiwitrijk dieet volgen Laag vetgehalte: 4.2%. Totale vaste meik- bestanddelen:26% Geschikt voor koffie en thee, maar eveneens voor soepen, sausen en nagerechten. Vraag inlichtingen bij Uw leverancier of bij „Friesche Vlag", Leeuwarden. Q Voeg bij Uw oplossing de donkerblauwe ruit met vlag uit het Goudband-etikef van een gezinsfles (inh. 540 gram) OF de letter „E" uit een Rivella-etiket. Vermeld duidelijk Uw naam en adres en zend Uw oplossing in een gesloten, als brief gefrankeerde envelop aan: Goud band-actie nummer 5, Postbus 355 te Leeuwarden. U kunt zo vaak meedoen als U wilt, mits U telkens aan alle bovengenoemde voor waarden voldoet. Inzenden vóór 23 augustus 1959 De inzendingen worden be oordeeld door een onpartij dige, deskundige jury. De uitslag zal in dit blad worden bekendgemaakt. Over de prijsvraag en de uitslag kan niet worden ge correspondeerd. Eigen per soneel en personeel van het reclamebureau zijn van deelname uitgesloten. Voor een studie over het hedendaagse Nederlandse zeeverhaal kreeg ik een kleine roman onder ogen, welke een bijzondere indruk op mij heeft gemaakt door liet merkwaardige verweven zijn van hardheid en menselijkheid tot een geheel eigenaardige sfeer: die van de zeeman in zijn liefde, angst en haat tegen de zee, die hem toch niet los laat. Ik bedoel de kleine roman „De stranding" van Anno Teenstra, verschenen bij Nijgh en van Ditmar te 's-Gravenhage. Ik geloof, dat dit boek te weinig bekend is geworden en daarom wil ik er graag nog eens de aandacht voor vragen. Ik denk, dat met mij menige lezer zal verzuchten: waar blijft deze schrijver, die de zee uit eigen ervaring blijkt te kennen, met nieuwe verhalen over de man nen die moedig de oceanen bevaren, maar die toch ook alle menselijke zwakheden en gevoeligheden kennen? We zijn er in de lage-landen-aan-de-zee wonderlijk genoeg niet mee ver wend, zeker niet met vertellingen die op literair peil staan. Sluiptocht (Van onzo Utrechtse redacteur) Aan de rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde donderdagmiddag pater J. H. A. Weraink S.J., geboren te Hengelo (O.) wonende in Den Haag, tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proef schrift getiteld „Woonwagenbewoners' Promotor was prof. dr. Sj. Groenman. De dissertatie handelt over een groep, die zich aan de rand van de samenleving bevindt: de woonwagenbewoners. De au teur laat hierbij buiten beschouwing de raciaal en sociaal een aparte samenleving vormende zigeuners. Hij heeft het over de zogenaamde „reizigers", die permanent en niet tijdelijk door de nood gedwongen een woonwagen bewonen. Deze „reizi gers" trekken door het land en staan dan telkens op kampen en standplaatsen, die zich typerend aan de uiterste rand van de gemeentegebieden bevinden. Pater Wemink doet uitkomen, dat de groep der „reizigers" in tal van opzich ten marginaal is. Het is een multimargi- nale groep. Hun beroepsuitoefening, hun gewoonten (b.v. hun vorm van vluchthu- welijk), hun godsdienstige beleving (de meesten hunner zijn rooms-katholiek), al les is marginaal en de wetgeving, die zich speciaal op hen richt, heeft niet het effect gehad, dat zij werden opgenomen in de grote Nederlandse samenleving, doch eer der. dat zij een randpositie blijven in nemen. Het analfabetisme onder deze mensen is groot. Wel is er bij de jongere generatie een verbetering te bespeuren, vooral door de stichting van kampscholen, waar onderwijskrachten met veel opoffe ringsgezindheid en vindingrijkheid zich aan deze groep geven. Dr. Wernink heeft zijn onderzoek be halve op schaarse en verspreide literatuur gebaseerd op een uitvoerige, veel gezin nen omvattende enquête, terwijl hij ook door persoonlijk bezoek in hun milieu een vertrouwde figuur werd. De lüpjarnge Klaas Sohoneveld uit Uit huizen, die per fiets op weg was naar zijn werk in Kantens, is vanmorgen op de on bewaakte overweg in de Dingeweg tussen Uithuizen en Uithuiizermeeden aange reden door de trein, die om hal1 zeven uit Uithufeermeeden was vertrokken in de richting Groningen. Ondanks het geven van signalen door de treinbestuurder heeft hij de trein blijkbaar niet opge merkt. Hij was onmiddellijk dood. De tredn 4» blijven staan en de reizi gers werden met een andere tredn verder vervoerd. Zij hadden een half uur ver traging. Het urWidht bij de overweg is goed. De officier van justitie bij de Groning se rechtbank heeft een gevangenisstraf van vijf jaar geëist tegen een 35-jarige ijzervlechter uit Groningen. Deze stond terecht, verdacht van inbraak bij de kle dingfabriek Union te Groningen. Uit het bureau van de directeur zou hij een be drag van 5800.hebben ontvreemd. Verdachte ontkende. De inbraak was in de nacht van 30 op 31 januari van dit jaar gepleegd en toonde veel overeenkomst met een enkele jaren geleden in hetzelfde bedrijf gepleegde inbraak. De recherche was de gangen van de man eens nage gaan en had ontdekt, dat hij met een vriend in Leeuwarden, Sneek en Amster dam na de inbraak de bloemetjes geducht had buitengezet. Verdachte beweerde veel geld met smokkelen te hebben verdiend. Uitspraak 16 juli. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem heerft tegen een 31-jarige Nijmegenaar bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Arnhem geëist. Dit vonnis luidde drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De man stond terecht omdat hij een serie inbraken :o Nijmegen zou hebben gepleegd. Verdach te maakte deel uit van een bende, die kon worden ontmaskerd door de volledige be kentenis van een der leden. Hij had een tijdlang een belangrijke rol gespeeld in de Nijmeegse onderwereld. Uitspraak 16 juli. Voorts heeft het Arnhemse hof een 43- jarige Nijmeegse bloemenhandelaar ver oordeeld tot drie jaar. Hij zou het hoofd zijn geweest van een andere Nijmeegs» bende. Hij stond terecht omdat hij in de omgeving van Groesbeek een koopman zou hebben beroofd van een bedrag van ruim 9000 gulden. [Verdachte heeft steeds ontkend. (Van onze Haagse redactie) Als van de zijde der Duitse regering aan België zou zijn toegezegd, dat de export van Duitse kolen naar België zou worden beperkt, dan betekent dit dat opnieuw de nationale regeringen de handelspolitiek in de kolen- en staal sector gaan beheersen. Dat zou dan in strijd zijn met letter en geest van het K.S.G.-verdrag, aldus minister de Pous in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Nederhorst (PvdA). De minis ter wil echter voorop stellen, dat over de inhoud van de onlangs gehouden be sprekingen tussen de Duitse en de Bel gische minister van Economische Zaken geen mededelingen zijn verstrekt. Hij kan dus ook niet zeker zeggen of daar bij de door de heer Nederhorst bedoelde afspraak is gemaakt. De minister zegt nog wel dat als mocht blijken dat er inderdaad afspra ken zijn gemaakt die in strijd zijn met het K.S.G.-verdrag hij in de Raad van Ministers hiertegen bezwaar zal ma- j ken. De Nederlandse regering heeft; reeds bij verschillende gelegenheden er op aangedrongen dat de Hoge Auto riteit de haar in het verdrag toege kende taak zal vervullen, aldus de mi-j nister. Het Saargebied zal zondag aanstaande om twaalf nur 's nachts economisch wor den verbonden aan de Duitse bondsrepu bliek» aldus is hedenochtend te Parijs be kend gemaakt. De Frans-Duitse douanegrens wordt op genoemd tijdstip verschoven en maandag wordt een begin gemaakt met de omwis seling van het geld. Het Saargebied was reeds op 1 januari 1957 politiek weer bij Duitsland gevoegd. Volgens het Frans-Duitse verdrag van "27 oktober 1956 diende de economische over gang voor 1 januari 1960 te geschieden. KAPITAAL AAN PRIJZEN KAPITALE PRIJSVRAAG VASTE MELKBESTANOOELEN /7 liter 540 GRAM Hoofdprijswinnaars Goudband-actie no. 4.: 1. f 5000,Willy van Bijsterveld, Jonge Voetboogstraat 4 Den Bosch. 2. f 1000,Mevr. E. C. Wilke-von Hebei, Zonnelaan 22. Hilversum, 3. f 500.- Mevr. B. Dreeuws, Timorstraat 29 Groningen, 4. f 250,— Mevr. P. Dokter-Vos, Kwakelkade 2, Alkmaar, 5. f 100,— A. D. Ordelman-Veldmaat, Hel- lenraetplein 20, Zutphen. Alle andere prijswinnaars kre ?en schriftelijk bericht. Plaatsnamen luidden: 1. Gronin gen - 2. 's-Hertogenbosch - 3. Alkmaar - 4. Giethoorn - 5. Maastricht - 6 Nijmegen. De Belg Carlier is een der weinige au teurs die in dit. genre opvallende presta ties hebben geleverd. Ik heb aan zijn „De zondagsslepers'' en ..Duel met de tanker" kortgeleden een zeer waarderend artikel gewijd, en ik moet zeggen, dat mijn be wondering voor deze korte romans nu bij herlezing nog is toegenomen. De roman van Anno Teenstra is van oudere datum, maar zijn st-1 is zo zuiver en beheerst, dat men door een overbodige uitweiding een weinigzeggende inlas in de overigens zeer vlotte dialogen heenkijkt en met twee benen op het door stormen geteisterde en bedreigde schip schijnt te staan. Beekman de ongetrouwde kapitein van dit schip, <je „Marssum". is een geboren zeeman, maar hij heeft een ingeboren angst voor het maken van een fout, welke hem als beschuldigde voor de Raad voor de Scheepvaart zou brengen. Deze angst maakt hem voorzichtig een man die altijd wikt en weegt en het avontuur schuwt. Zijn eerste stuurman. Becker, getrouwd en op het punt vader te worden, is een geheel ander type. Als er tijdens zwaar weer een Deens schip onbestuurbaar rond drijft, pleit Becker ook denkend aan de hoge premies om het op sleeptouw te nemen, maar Beekman weifelt. Ten slotte doet hij het toch en hij is bekwaam genoeg om het gedaan te krijgen. In Amsterdam krijgt Becker de medede ling dat hij tot kapitein van een ander schip is bevorderd, maar hij moet nog één rei» met de „Marssum" naar Ham burg maken. Weer komt het schip in een storm terecht en nu ondergaat het zelf het lot, waarvan het weinige dagen tevoren de Deen heeft gered. Beekman's angst voor de Raad kent nu geen grenzen.... tot het gevaar hem ge heel opeist en in hem de kerel van stavast ontwaakt die hij eigenlijk altijd is geweest. Hij neemt dramatische besluiten, beveelt en dreigt. In het uur van gevaar is hij zich zelf geworden: een harde zeebonk en tege lijk een menselijk wezen met gevoel voor zijn ondergeschikten. Tenslotte is het niet uit lafheid (angst verder was het dek leeg. De ogen van de stuurman speurden over het schip, maar nergens zag hij de kapitein. Hij keek om naar de schipper van de reddingsboot. Deze schudde het hoofd. Een nieuwe, grote golf spoelde over het schip Zoals men ziet is „De stranding" een voudig van opzet, maar het verhaal is sterk van structuur. Menig beeld blijft de lezer bij omdat het zo zuiver en met beheerste innerlijke bewogenheid beschreven is. Een sluiptocht zoals er nooit eerder een in de geschiedenis der zeven zeeën is ge weest was de Japanse aanval op Pearl Harbor, de Amerikaanse vlootbasis in het Verre Oosten. De aanval was onverwacht en hevig. Hij is beslissend geweest voor het verdere verloop van de tweede wereld oorlog niet, zoals de Japanners hadden gehoopt als totale verlamming, maar als een bloedige wapenkreet Walter Lord heeft de dramatische ger lo» ANNO TEENSTRA sterk beeldend vor de Raad) maar uit persoonlijke moed (het halen van de scheepstrommel met papleren) dat hij als enige met zijn schip ten onder gaat „Zich vastklemmend aan de reling van het open stuurhuis der reddingsboot, vlak achter de schipper die ineengedoken ach ter het kleine stuurwiel stond, keek Becker vol ontzetting naar de „Marssum". De golf was over het schip gespoeld De win ches kwamen reeds weer boven water, van de zee. namelijk de ondergang het Amerikaanse passagiersschip „L0Ó tania dat/met passagiers aan boord i mei 1915 zonder waarschuwing door Duitsers werd getorpedeerd. Ook deze v 'i raderlijke aanval veranderde het verl", van'n oorlog. De Hoehlings volgen de f| thode van Lord en bun boek is 'n t beeldend en levendig verslag, met een dergrond van werkelijke bewogenheid K. beide boeken geven hedendaagse gescbo denis in de modernste en boeiendste vor|f' H.*; In samenwerking met de Stichting Bevordering van de Amateur-fotogr»'',, hCeft ',Femlna". de Rotterdamse Be"' beurtenissen beschreven in „De dag vanvoor Mode en Huishouding, de voorwa*' Pearl Harbour", verschenen bij de Uitge den vastgesteld voor twee fotowedstrijd''' very C. de Boer Jr. te Hilversum. Evenals' In zijn vorige boek, 't knappe verslag van de ramp met de „Titanic" („Een nacht om nooit te vergeten"), heeft Lord van minuut, tot minuut de gebeurtenissen ge volgd Filmisch, met elkaar snel afwis selende close-ups, heeft hij zijn verhaal opgebouwd tot 'n fascinerend en meesle pend beeld van geniepige en tegelijk ge niale voorbereidingen aan de ene kant, van ontreddering, ongeloof en moed aan de andere. Vele feiten zljn uit de mond van oogge tuigen opgetekend. Menigmaal kan men zich bijna niet voorstellen hoe volmaakt onvoorbereid dè Amerikanen waren Hun reacties waren somc verbijsterend humo ristisch of naïef, eenvoudig omdat ze de fetten niet, konden geloven. In „Pen uit! Vuur!" vertel'en A A en Maiy Hoehiing een ander bewogen diama D^ eerste heeft tot onderwerp Huis Gezin en de tweede Flitsen van de W, remina (uitsluitend Femina-opnamen vl II tot en met 23 september a.s.) Pi inzendingstermijn van de eerste wedstti sluit op 29 augustus a.s. en die van tweede op 31 oktober a.s. Ieder kan erSs deelnemen, uitgezonderd vakfotografen' In de jury hebben zitting genomen A chitect H. D. Bakker, de journaliste mcJ Rita Beukman. de journalist G. E. Janssen, mevr. W. J. Escabache-GrinV'ï presidente Ned. Ver. van Huisvrouw'' afd. Rotterdam en de heer G Hoo*' rayoncommlssaris van de Stichting ter &e' vordering van de Amateurfotografie Voor beide wedstrijden zijn 18 geldpfijij zen uitgeloofd de eerste bedraagt f en bovendien 81 verzilverde lepeltjes P\ Femina (Beursgebouw kamer 424,' Mee1!! 110) heeft de voorwaarden in een circuit re vastgelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 12