Geslagen, maar niet verslagen Er wordt hard gewerkt voor Nieuwlands parochiekerk 1 Tiende Schiedamse vakantie- feest geopend Wit-Gele Kruis m WHAT'S IN A NAME Spoelingbrug of Proveniersbrug BIOSCOOP-PROGRAMMA'S ttooer Geheugen-hulp r V.. GARAGE WALDO PLASTIC REGENJASSEN 6.95 TIMCO 0oer de »lL,f I '<3a bedden... J N SC ZATERDAG 4 JULI 1959 PAGINA 3 Langs de lijn De Oranjefeesten te Kethel CITROEN Eerste H. Mis Leden van de SV en HV „Schiedam" bouwden een kantine Helemaal recht Datnvoachter nieuwe sdiiedamsclie courant advertenties f 0.15 per mm-hoogte. Bh contract speciale tarieven. Julianapark sprookjestuiai en jungle gelijk Een verlichte ijsbeer in het verlichte Julianapark. Onvoorzichtig Inbraak V_. Me 1d t U aan als lid Kosteloze inenting Weer twee Inü Stedelijk Gymnasium Geslaagd Spoeling geen rioolprodukt De tenniskampioen schappen kring Schiedam Burgerlijke stand P assage-theater „De vrouw, die tweemaal leefde Monopole-theater „De dag der vergelding 42.000-000 liter melk De gist Junies Stewart en Kim Novak in „De vrouw, die tweemaal leefde Uitstekend voorstel Twintig jaar kanton rechter En dertig jaar plaatsvervangend IN ROTTERDAM Tot alle geledingen der Schiedamse be- I 't noodzakelijke jeugdwerk. Uit dit alles Volking is „het probleem" reeds doorge- kan men concluderen, dat er begrip is drongen, waarmee de nieuwe parochie van Schiedam-west wordt geconfronteerd in verband met haar nieuw te bouwen kerk. Het bisdom immers achtte zich genood zaakt een bezuiniging toe te passen, welke bestond in het schrappen van ruimte voor sacristie en wat het belangrijkste Is ruim te voor jeugdwerk. Bij verschillende per sonen en gezinnen is deze kwestie zo diep doorgedrongen, dat zij zich voor deze zaak verantwoordelijk hebben gevoeld en naar draagkracht hun aandeel royaal heb ben bijgedragen tot voorbeeld. soms tot beschaming van anderen. Een klein voor val mag wellicht ter illustratie worden neergeschreven. Dezer dagen verrichtte de pastoor van deze veel besproken parochie een doopsel van een kind uit een gezin buiten zijn pa rochie. Bij het inschrijven bracht de ge lukkige en jonge vader het gesprek op bo vengenoemde kwestie. Na het doopsel gaf hij geheel spontaan een koninklijke gift tot verwezenlijking van 't geschrapte pro ject. Zo zijn er reeds verschillenden, die door grote en grotere giften blijk gaven van hun verantwoordelijkheidsgevoel voor deze aangelegenheid. Deze geste strekt niet al leen tot materiële opbouw van dit project, maar tegelijkertijd tot geestelijke opbouw. Uit deze giften spreekt de juiste mentali teit en begrip. Daar komt nog hij, dat som migen zich ook nog persoonlijk zijn gaan inzetten, om deze zaak tot een goed einde te brengen. Al deze mensen hebben begre pen, dat het niet alleen en zelfs niet aller eerst de zaak is van de pastoor, maar op de eerste plaats van de parochie en zelfs van heel Schiedam. Het is een Schiedamse parochie en een parochie van het dekenaat Schiedam. Daarom heeft heel de katholie ke bevolking 'belang bij de voltooiing van dit kerkgebouw. Het zal haar trots worden of.Nog verder zou ik willen gaan steu nend op de mening en de opvatting van niet-katholieke personen. Gemeente im mers en bedrijven achten zich gebaat met een goed opgevoede 'bevolking en perso neel op christelijke grondslag. Daarom wil len ook zij zich niet onttrekken aan de no dige steun om gelegenheid te bieden voor „Daddeme toffe jongens zijn. dat wil len we weeeete!" Straks rijden we met grote autobussen het buitenland in. Dan gaan we de inboorlingen van Zuid- Frankrijk van Wiesbaden, van Brussel of in Luxemburg even luidkeels laten horen dat we echte tóffe jongens zijn, en dat we het willen weten ook. Maar thuis? Maar hier in Schiedam? Zijn we hier ook tóffe jongens? De parochie van Nieuwland vraagt „toffe jongens!" Toffe jongens, die even de hand diep in de portefeuille steken, toffe jongens die even een breed gebaar weten te maken.... toffe jongens die zich niet onttrekken aan hun plicht tot naastenliefde. U weet wat daar m Nieuwland aan de hand is: Er mag van de bisschop een nieuwe kerk gebouwd worden. De bisschop heeft er een bedrag van zeshonderd vijftig duizend gulden voor over. Die mag de pastoor lenen. Dat is mooi. dat is prachtig.... Er zicht ech ter één klein verdrietje aan vast. De Bis schop.... u moet dat begrijpen, kan niet vérder gaan dan die zes en halve ton Er zijn méér parochies die om een kerk gillen.... Daarom is er een grote streep gehaald door het jeugdgebouw en door het leuke torentje dat door de architect h;i die kerk gepland was. „Nou ja!' zult U zeggen. „Je kan niet alles hebben.." Misschien hebt u een beetje gelijk.... maar dan toch maar een héél klein beet- W3h °wtiienodTg een onderkomen! ee'n valTpun Je'kunt niet ergens zo maar met al die loslopende jonge:ns en meisjes onder een boom gaan staa Trouwens waar vinden w* m Schiedam nog een boom? Dat torentje en dat jeuga- gebouw kosten samen vijfenzevenUg dm zend gulden. Toffe jongens voor Het giro nummer van Bouwpastoor J. Oudshoorn is 665231. Doe het nog even vóór u in de bus stapt 1 voor belangrijke en waardevolle aangele genheden. We mogen niet ontkennen, ook deze tijd veel goeds verbergt en veelbelovend j6 voor de toekomst. Wilt iu ook uw aandeel bijdragen in deze grootse plannen voor generaties: het giro-nummer is 665231 ten name van J. Oudshoorn. Schiedam of collecte in de noodkerk Dr. Schaepmansingel zon dag 5 juli onder alle missen. Op woensdag 29 dezer te 7 uur is de openingsavond door burgemeester Peek, waarna verrassingen °P muzikaal gebied volgen. Donderdag 30 juli optocht van versierde tilbury's, wagens en auto's van verenigingen en bedrijven door de stad Schiedam 's midd'aigs de tradiitfemele volksspelen. Ajvonlds optreden van radio, en revue-artiesten, vrijdagavond idem, zaterdagavond sluiting met wind honden rennen- E,r zijn keirmdsartiesten 'op heit feestter rein. Nadere bijzonderheden dn (het pro grammaboekje dat a 25 cent ten verkoop zal worden aangeboden. Advertentie benztaevevbfuife 1-1S1 VRAAGT DEMONSTRATIE SINGEL U-45 SCHIEDAM Officieel agent voor Schiedam Vlaardingen - Maassluis - Hoek van Holland TELEFOON 61.65.# O lijnen) Op zaterdag 25 juli a.s. zal frater L. R. A. de Jong O.P. uit de handen van Zijne Hoogw. Excellentie mgr. W. P. A. M. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, de H. Priesterwijding ontvangen. Op zondag 2 augustus d.a.v. hoopt de neomist zijn eerste plechtige H. Mis aan God op te dragen in de parochiekerk van de H. Jo annes de Doper te Schiedam om 3.30 uur. Ook de leden van d€ S.V. H.V „Schiedam" hebben het gepresteerd op hun nieuwe terrein gelenheid in het sportpark „Harger" een clubhuis en te vens een kantine te bouwen waar ze met recht trots op kunnen zijn. Reeds eerder verrees hier een kleedlokaal en in juni van het vorig jaar werd in Delft een houten tent aangekocht welke de bouw materialen moest leveren voor dit nieu we clubhuis, geprojecteerd door de heer J. v.d. Kooy. Na een jaar van noeste arbeid, waartoe een groot aantal leden en donateurs een steentje heeft bijgedra gen, is een juweetje van een „eigen ho me" tot stand gekomen. Het gebouwtje kreeg een grondopper- vlakte van 7 bij 14 meter, terwijl voor en achter kleine terrassen werden aange bracht. Het voorterras wordt door een groot ny- lonnet beschermd tegen binnenvliegende ballen. Het achterterrasje, geheel omge ven door laag struikgewas, is een knus zitje gewordne voor de dames die de voor. keur geven aan een rustig verpozen. Smaakvol en hypermodern is het interi eur, waarvan de wanden, bestaande uit 'n hardboard betimmering, in verschillende frisse kleuren werden beschilderd. In het uit zachtboard samengestelde plafond wachten een aantal plafonnières op aan sluiting op het elektrische net, het enige dat in dit gezellige clubhuis nog ontbreekt. Een fraai uitgevoerde luifelbuffet aan de ene zijde, met aan de overzijde de knusse zitjes bij de haard, geven aan het geheel een intieme sfeer. De uit marmer-mozaiek opgetrokken schoorsteenmantel is op zich zelf reeds iets aparts. Verder beschikt men over een kleine, maar volledig ingerichte keuken en er werd ruimte uitgespaard voor een kleed- gelegenheid voor de scheidsrechters. De ruimte waarin tijdelijk een noodkantine was gevestigd zal later tot bestuurskamer (Advertentie! DAT WAS TOCH NIET precies zo, als We vertelden, van de week. De levende have. krielkippen, duiven, herten, ezeltje en zo voor kinderboerderij, hertekamp etc. in het recreatieoord is niet door de Schie damse Gemeenschap aan de gemeente ge schonken. Het is wel bij de officiële opening gezegd maar er zat nog iets tussen. En wel, dat de Schiedamse Gemeenschap hier als be middelaarster is opgetreden. Bemiddelaarster voor een edele gever, die met aü® geweld onbekend wenste te blijven en zelfs niet als onbekende gever genoemd wenste te worden. Zoiets dus als met het Eurobaken bij Europoort op de Maasboulevard. DAARVOOR GAP iemand vijftig dui zend gulden. Heel Schiedam gist nog steeds wie de edele g®ver was Sommige mensen menen te weten, wie het is. Wij blijven er buiten. Anders moeten we aan het rechtzetten blijven. We hebben niet geinformeerd hoeveel de edele gever voor die ie venae nave heeft gefourneerd Hoe danook'h^ Mkt ons nu allemaal helemaal rechtgezet Overigens zou men wensen, dat dam yol zat met edele gevers. Dooblod VOO» Schiedam «n omitr«ke» 81ste jaargang no. 24024 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66 153 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 O— INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciaïe tarieven. ttampioenen tot 20 woorden f 0.50 talong. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd de Regelen voor het Advertentie wezen. iV. ABONNEMENT EN f -7-40 per 'kwartaal, i maand en f 0.59 per per X- 'g- Mei het ontsteken van do verlichting in het Julianapark heeft gisteravond bur gemeester mr. J. W. Reek het tiende va- kantiefeest onder auspiciën van de Schie damse Gemeenschap geopend. Met een simpele knopomdraai was tefvens het „Lichtfestijn" geboren, dat ongetwijfeld terecht 10 genoemd zal worden. Het is niet voor de eerste maal, dat dit fraaie park door schijnwerpers en indi recte verlichting tot een exotische sprook- jestuin werd omgetoverd. Ditmaal ech ter heeft de ontwerper en uitvoerder er gedeeltelijk een sprookje maar tevens een ware „jungle" van weten te maken. Katachtig sluipen koningstijgers over de grasgazons en ergens, verscholen lanj»s lage heesters klapt een grote krokodil met zijn vervaarlijke kaken. °'u- fantenfamilie slaat van verre al die door een wriemelende mensen achterdochtig gade, terwijl giraffen halswiegend dit alles aanzien. Bevroren schijnt ®eJV *4 bistische ijsbeer, die zich wel dicht öij de vijver ophoudt maar toch meer oog heeft voor de versteende jongedame op haar marmeren voetstuk dan voor het water zonder ijsschotsen. Het meest Be weeglijk is de eekhoorn, die in 't geboom te op de rotonde onafgebroken heen en weer springt. Feeëriek zijn als steeds net snoer van gekleurde lampjes geplaatst langs de vijveroevers en de fel verlichte omhoog gestuwde waterstralen van de fontein. Roerloos staan de bomen en heesters in hun tijdelijk aangemeten kle dij van licht in vele kleurschakeringen. Juist door het gebruiken van een beperkt lichtvolume wordt bij dit alles de roman tische sfeer bijzonder geaccentueerd. Zoals het „Lichtfestijn" is opgezet ver dient het de belangstelling en hieraan zal het de komende weken dan ook zeker niet ontbreken. Ingeleid door de voorzit ter van de S.G., de hee.r M. Holl, heeft mr. Peek zijn voldoening uitgesproken over het werk van de S.G. Was 't de laatste weken „Europoort" en „Stadspark" die Bij het onvoorzichtig draaien met de fiets is de 7-jarige jongen C. J. P. in de Brugmanstraat tegen de 51-jarige wiel- rijdster mevr. J. C. B. aangereden. De dame viel en liep een hersenschudding op. Zij is in de dr. Noletstichting opgenomen. Een nachtwaker van de ESB heeft van morgen vroeg geconstateerd, dat er een inbraakje was gepleegd bij het Wala-Cor- settenhuis aan de Oranjestraat. Aan de achterzijde was in een poortje een ruit verbroken. De politie werd gewaarschuwd. Er werd een onderzoek ingesteld, maar vanmorgen was nog niet bekend, .wat er gestolen is. .a» in de belangstelling stonden, thans zijn de schijnwerpers gericht op 't Julianapark ais middelpunt van de feestweken dit jaar gecreeerd. De burgemeester constateerde, dat in «et. programma verschillende nieuwe ideeen zijn uitgewerkt en het zwaarte- m'1Snïe, ^d ,naar het Pasage Theater. cr,r2i. 5 besloot met de wens uit te spreken, dat deze feesten evenveel succes mogen oogsten als die van de voorafgaan de jaren. Het muziekgezelschap „st. Am- brosius en het tamboers- en pijperskorps Harmonie concerteerden om beurten, Advertentie Ziekenverpleging Verplegingsartikelen Moederschapszorg Geestelijke volksgezondheid bij de administratie: NIEUWE HAVEN Hoogtezon voor kleuters Kraamverzorging Zuigelingenzorg Kleuterzorg Gezinsverzorging 121 - TELEFOON 6.6.8.2.2. worden ingericht. Met de in uitstekende staat verkerende grasmatten en de door de gemeentelijke plantsoenendienst aan gelegde paden, beschikt „Schiedam" nu over 'n accommodatie, een vereniging met ruim veertig levensjaren waardig. Dit al les is hedenmiddag op offciiële en feeste lijke wijze, in gebruik genomen. Morgen zal ter gelegenheid van dit ge beuren een honkbalwedstrijd tegen een ze vental van SVV gespeeld worden, welke wedstrijd vooraf wordt gegaan door een door dames gespeelde softballwedstrijd. Het le voetbalelftal zal a.s. dinsdag aan treden tegen het befaamde SVV-team, dat in 1949 kampioen Op dinsdag 7 juli 's middigs van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze in entingen tegen pokken in het gebouw van de G.G. en G. D., Tuinlaan 80. Trouwboek jes der ouders en eventueel inentingsboek jes der kinderen meebrengen. Van de heer A. K. is de fiets gestolen, die niet op slot in de galerij van een blek woningen aan de mgr. Nolenslaan stond Van de heer H. J. D. uit Vlaardingen werd de bromfiets gestolen, die onbeheerd Nederland werd aan de Overschies_eweg_stond. jllilL T-TTU'Tï: - De nieuwe kantine van de S. V. en H- V. „Schiedam" in het sportpark „Harga". Toegelaten tot de eerste klas: J. C. E. van Baarle (m); Z. Beckers (m); M. G Bochove (m); M. M. Brugman (m); L.' Confurius (m), Vlaardingen; W. H. van Duyl (j); J. W. B. Hartendorp (j); M Th. C. Hoenderkamp (m); E. L. de Jong (m); A. Jungerius (ml; H. M. Kamp (m) Rotterdam, W. Kerst (j)S. van Keu len (j); L. Meyer (j); G. van der Molen (j), Vlaardingen; C. van Nievelt (j); N. de Roos (m); H. W. J. Schmitz (m); E. P. Spaling (m); D. J. W. Teding van Berk hout (j), Vlaardingen: J. Teunissen (m) Vlaardingen; R. A. Timmer (j); H. Thia (m); W. Ubink (m); L. van Weele (j); G. J. B. Wevers Stous (j). Vlaardingen. (Ingezonden) Van oudsher hebben de bruggen, die in de loop der eeuwen de Schie over spanden bij de Noordvest, de naam gedragen van „Spoelingbrug" en zulks niet ten onrechte. De stad had van dit punt uit haar schitterende verbinding te water met het Spoelingdistrict en het Westland. Honderden spoelingschouwen zijn er dagelijks in de vroege ochtenduren onderdoor gevaren. In de winter bij zware ijsgang droeg hun dek talloze „spoelingkisten". Ontelbaar zwaar beladen lichtgeel geverfde molenwagens met hun dubbelspan forse paarden in blin kend gepoetst tuig vervoerden over de Spoelingbrug de lasten graan naar de honderden branderijen: het graan, waaruit na het geheimzinnig vergistingspro. ces en het knappe proces van distillatie!, de spoeling als een waardevol veevoe der, dat reeds in de 16e eeuw zijn erkenning als zodanig vond, overbleef. Hoevele malen werd de Spoelingbrug niet geopend op de schelle roep van de schippers op de lichters beladen met graan overgeladen uit de zeeschapen in de voorhaven, voor een verder vervoer door de stad? Honderdveertig miljoen kg graan werd nog in de vorige eeuw jaarlijks ver voerd door de lichters over de grachten, de havens en de Schie. Géén brug in de stad heeft zo vaak haar dienst bewezen aan de moutwijnin- dustrie met haar belangrijke bijproduk- ten spoeling en gist, en aan het distil- leerderijbedrijf. Aan een industrie, die eeuwenlang aan de stad een welvarend be staan schonk: een industrie met haar wer kelijk unieke samenhang met oudvader- landse handel, scheepvaart en nijverheid met de veeteelt (spoeling) met de tuinbouw (het Westland kwam door haar toedoen in cultuur) en met de voedsel voorziening (de gist). En aan een bedrijf dat aan de stad een wereldreputatie be zorgde. Nergens tor wereld wist een be drijf met zijn interessante nevenbedrijven (mouterijen, molens, kuiperijen, kisten fabrieken, glasfabrieken, mandenvlechter- rijen, kurkenfabrieken, capsulefabrieken. enz.) zo sterk zijn stempel te drukken op de stad en haar omgeving, als de moutwijnindustrie. En wat hebben wij in naamgeving aan plein, straat of gracht, dat herinnert aan dit groots verleden? Velen uit de jongere generatie en de vele newcomers weten daarvan alleen iets „van horen zeggen", en schijnen in spoe ling slechts een rioolprodukt te zien, dat zo spoedig mogelijk moest worden afge voerd en dat niet waardig is. zijn naam te geven aan een moderne brug, om de historische functie van de vorige bruggen levendig te kunnen houden. Reeds lang voor de bouw van het Proveniershuis wa ren spoelingschouwen in gebruik en wer den duizenden runderen en varkens met spoeling gevoederd. Wat is dan eigenlijk spoeling, en wat in de branderijen door toevoeging van mout aan het graanbeslag. direct gevolgd door het vergistingsproces door toevoe- Een der dubbelpartijen in de wedstrijden om het kringkampioenschap van Schiedam welke momenteel in het tennispark „Spieringshoek" worden gehouden. Met nog twee wedstrijddagen voor de boeg begint er steeds meer tekening te ko men in de wedstrijden om de tenniskam pioenschappen van de kring Schiedam, welke momenteel in het tennispark „Spie- ringhoek" met toestemming van de KNLTB voor de vierde maal gehouden worden. Aan deze wedstrijden wordt dit jaar door een record aantal tennissers tsters) deelgenomen, hetgeen 'het spelen van totaal 178 wedstrijden nodig maakt. Het inschrijven van een groot aantal A" klassers gaf tot nu toe de wedstrijden een bijzonder aantrekkelijk karakter. Bij het heren-enkelspel in deze A-klasse, zal het ditmaal wederom gaan tussen de Vlaar- dingse titelh. T. Dumpel, die zich don derdag reeds in de finales wist te spelen, en stadgenoot E. den Hoed. Deze laatste versloeg gisterenavond de Vlaardingenaar A. Hofman met 6-3 6-0 en zal zich van daag voor de finale moeten plaatsen. Bij het gemengde dubbelspel is het duo mej. T. en de heer D.Teschmacher favo riet. Het duo mevr. G. Padt-E. Kers bergen werd door hen met 6-1 en 6-0 op overtuigende wijze geklopt. Zondagmiddag twee uur hoopt de wed strijdleiding met het spelen van de fina le-partijen te kunnen beginnen. GEBOREN: Johanna A. S. dochter van J. van der Waart van Gulik en C, Loef; Lena H. M. dochter van A. de Groot en L. H, M. Smit; Peter, zoon van P. M. S. van Eijk en T. Steingröver; Jacqueline H. dochter van N. Henock en A. van Noor dennen. Bij het te Rotterdam gehouden landelijk examen voor hulp-monteur-theorie van de V.A.M. slaagden de volgende leerlingen van de Technische School te Schiedam: A. 'J. Buitenhuis, J. van Diejen, P. v. d. Ende, C. P. M. v. d. Endt. H, A. W. Faasen, TH. Heezen, B. C, M. de Kok, A Mellema, A. J. Mioulet. Th. H. ,.M Mouwens, C. J. Ruigrok, N. C. de Ruiter, J. J. Schenk, W. Scholte. G. J. Vavier. Th. .W Vernie en R. van Wieringen. 1 leerling werd afgewezen. van 50 kg verwerkt en een baaltje onge veer 200 broden van 400 gr. oplevert, dan heeft men ook een inzicht in het aandeel, dat de branderijen hadden in de voedsel voorziening. Bij een dergelijke staat van dienst van de spoeling in 't economische leven, haar aandeel in de land- en tuinbouw, veeteelt en voedselvoorziening (zuivelprodukten en rundvlees) is de naam Spoelingbrug zeker geadeld, om de traditie voort te zetten in de naam van een moderne brug, welke de zoveelste zal zijn in de geschiedenis, om daar ter plaatse de Schie te overspannen. De oude Spoelingbrug lag eenmaal in de schaduw van twee molenreuzen „De Ka meel" aan de Noordvest vlakbij de brug, en „De Witte" aan de Broers vest bij de H.B.S.!, twee molens uit de reeks van Advertentie ging van enig gist, waarbij de gevormde achttien, die in een wijde kringli.in op de suiker gesplitst wordt in alcohol en kool- oude veste der stad gebouwd waren en zuur (welke laatste aan de lucht ont- unieke hoogte-accenten in het oude stads- „u? ,w?c?ten °P het vallende I was haar betekenis voor de veeteelt en niet wemig veraangenaamde. j de landbouw? Na het versüikeringsproces In zijn film „Vertigo", die hier te lande onder de vrij vertaalde, maar doo-r de in houd gedekte titel „De vrouw die twee maal leefde" wordt vertoond, heeft Alfred Hitchcock zich opnieuw de onbestreden meester van de tot 't uiterste opgevoerde spanning getoond. De film is niet alleen een zeer knap, maar ook een zeer merk waardig werkstuk. De toeschouwer wordt lang in het onzekere gelaten, omtrent wat er zich nu eigenlijk precies afspeelt. Dan wordt de ware toedracht in een flits van enkele seconden onthuld. Maar Hitchcock zou Hitchcock niet zijn. als hij er ook daarna niet in slaagde, nieuwe, volkomen onverwachte verwikkelingen in het leven te roepen en de toeschouwer tot het aller, laatste ogenblik in spanning te houden, waarna de diepste motieven en gevoelens van de detective Seottie (James Stewart) toch eigenlijk nog een raadsel blijven. „Vertigo", waarin de maker enkele ma len fragmenten aboslute" film heeft in gelast de inleiding met het suggestieve spel van kleuren en lijnen, die zich uit het oog van Kim Novak losmaken en waar in de kleuren herhaaldelijk functioneel zijn gebruikt, is een meesterlijk filmver haal geworden, dat nu eens méér film is dan verhaal en dat we daarom met klem in de aandacht van onze lezers vanaf 18 jaar aanbevelen. Twee gevangenen en 'n politieman wor den overvallen door noodweer. Een rivier stroomt over haar oevers en de weg naar het gevang is afgesneden. Eén der boeven, die ervan wordt verdacht de vrouw van zijn compagnon te hebben vermoord, redt een meisje. Het lieve kind vat liefde voor hem op en raakt ervan overtuigd, dat hij onschuldig is. De compagnon, zo luidt het verhaal, heeft zijn vrouw zelf vermoord om haar en tegelijk hem. van zijn levens- Pad te verwijderen. De pseudo-moorde- naar is van wraakgevoelens bezield en koestert het stellige voornemen, de man, d'ie hem de streek heeft geleverd, uit de weg te ruimen. Het meisje weet hem ervan terug te houden zijn handen met bloed te bevlek ken. „De dag der vergelding" (Flood of Fear") krijgt aldus nog een romantisch karakter. Wie 18 jaar of ouder is kan deze „thriller-te-water", waarin Howard Keel en Ann Heywood de hoofdrollen spelen, onder regie van Charles Chrichton, gaan zien. wijkt) wordt de alcohol uit het vergiste beslag door distillatie gewonnen en wel in drie etappen: ruwnat, enkelnat en moutwijn. Een vierde distillatie in da distilleerderij levert de beroemde Schie damse jenever. Bij die eerste distillatie in de branderij, blijft in de ketel (de ruw- ketel) een residu van graanresten over, dat spoeling genoemd wordt en van stonde af aan als veevoeder gebruikt werd. Oor spronkelijk als varkensvoer. De varkens vetmesterij was toen een belangrijk be drijf. In de gloriedagen der Hollandse vrachtvaart (Holland was eenmaal de aan legsteiger van het gehele vasteland), wa ren jaarlijks tienduizenden varkens nodig ter victualisering der schepen, daar var kensvlees z.g. in tonnen kon worden ge slagen (ingezouten). Later bij een neer gang der vrachtvaart door concurrentie van de grote omliggende landen, werd de spoeling ook aangewend voor ander vee en zo ontstond rond Schiedam het spoe- lingsdistrict. Spoeding is inderdaad een belangrijk veevoer. Zij is rijk aan vetten, bevat een hoog percentage koolhydraten (zetmeel en suiker) en bovendien een hoog per centage eiwitstoffen, en dat stempelt haar juist tot een waardevol veevoer. Van de in het jaar 1879 uit de branderijen verkregen spoeling (er waren toen 177 branderijen in bedrijf, de branderijen te Rotterdam, Delfshaven en Delft medege- rekend; veertien jaar vroeger waren er 392 branderijen alleen te Schiedam) kon den per jaar 18.000 runderen gevoederd worden, welke een melkproduktie hadden van 42.000.000 liter. De spoeling verbrui kende veestapel werd door elkander drie maal per jaar verwisseld, omdat minder melkgevend vee werd afgemest, wat ten gevolge had, dat per jaar 54.000 runderen van de Ned. veefokkers werden gekocht, vertegenwoordigend een waarde van 8.000.000 gulden. Om die hoeveelheid vee te fokken en te houden, totdat het voor de melkerij of mesterij geschikt was, had men 162.000 ha weiland nodig. De mest van die runderen bemestte 3.300 ha tuinen in het Westland. En werden aldus vele hectaren afgegraven duingrond in cultuur gebracht. In droge, zomers, wanneer da wei weinig gras oplevert, werd veel spoe ling bijgevoerd en was het mogelijk, in de spoelingswei per zelfde kavelgrootte drie k viermaal meer vee te houden dan el ders. Volledigheidshalve nog iets over de gist. het ander belangrijke produkt der mout wijnindustrie, de gist, die het mogelijk maakte, de rogge als broodgraan te ver vangen door de edele tarwe, die in de bak kerij gist als rijsmiddel behoeft. In 1870 had Schiedam een jaarproduktie van 7!/i miljoen kg gist. Bedenkt men daarbij dat de bakker 1 kg gist per baaltje bloem beeld geven. Helaas zijn ze al te roeke loos gesloopt. Er rest ons dus nog maar weinig, dat herinneringen oproept aan het bedrijf, hetwelk eeuwenlang zijn stempel drukte op de stad en haar omgeving. Laat ons zuinig zijn op het weinige, dat ons rest. Moeten wij nog niet verder gaan, dan alleen de naam Spoelingbrug veilig stel len? Is het niet mogelijk op de natuurstenen aanzet- of dekstukken, welke ongetwijfeld verwerkt zullen worden in de opritten der brug in bas-relief uit te beelden: de karakteristieke voorplecht van een spoe- lingschouw en van een graanlichter; de ossekop, als herinnering aan de honder den vetgemeste ossen, die destijds jaar lijks werden uitgevoerd vooral naar Enge land; de contouren van een ouderwetse distilleerketel in wier kokend binnenste de spoeling ontstond; de oude gistpers, waarvan er dagelijks enige duizenden in gebruik waren; de korenschoof als herin nering aap. de enorme graanaanvoer uit alle delen der wereld. Er kwam eens zelfs een Russische hoofdambtenaar op zettelijk naar onze stad gereisd om te zien, wat men daar toch eigenlijk deed met de vele lasten graan, die uit Riga naar Schiedam verscheept werden. Hier doet zich een gelegenheid voor, die wij zeker dienen te benutten, om de aandacht blijvend te vestigen op het wer ken en streven van ons voorgeslacht en dit voorgeslacht op deze wijze te eren. Coen Kramers Th. arch. Schiedam, juni 1959. Maandag 6 juli a.s. is het twintig jaar geleden, dat bij Kon. Besluit, onze kan tonrechter mr. P. B. Cos, als zodanig hier ter stede benoemd werd, Mr. P. B. Cos werd op 19 maart 1899 te Gouda ge boren, studeerde aan het gymnasium te Apeldoorn, en vervolgens aan de univer siteit te Utrecht. Na zijn doctoraat in de rechten behaald te hebben vestigde mr. P. B. Cos zich als advocaat te 's-Grave.nhage, waar hij kort na zijn vestiging tot waarnemend griffier bij het Haagse Gerechtshof werd be noemd. Op 27 mei 1927 volgde zijn be noeming tot griffier van het Kantonge recht !te Terneuzen. welk ambt hij bekleed de tot aan zijn benoeming tot griffier bij het kantongerecht te Hoorn, op 1 septem ber 1930. Na negen jaar volgde promotie tot kantonrechter te Schiedam, als opvolger van mr. J. Stheeman Hesse. De installatie vond plaats op 7 augustus 1939. Na voorle zing van de benoeming door de griffier, wijlen mr. M. J. C. M. Kavelaars, werd hej officiële gedeelte besloten. Wijlen mr. M. M. van Velzen. de oudste waarnemen de kantonrechter, hield een welkomsttoe spraak, nadat de bijeenkomst besloten werd voortgezet. De toenmalige ambte naar O.M. mr. R. Grasso, vervolgde met een korte, pittige rede, waarna de laat ste spreker, de griffier, wijlen mr. M. J. C. M. Kavelaars, het welkom met vele hartelijke woorden besloot. De nieuwe kantonrechter herinnerde in zijn dank woord aan hef feit. dat zijn installatie op de dag gebeurde van de nationale feestdag ter gelegenheid van de geboorte van H.K.H. Prinses Irene. In de afgelo pen twintig jaar, heeft mr. P. B. Cos zich doen kennen als een sympathieke per soonlijkheid, die een groot aanzien geniet, zonder evenwel op de voorgrond te tre den. Wij hopen hem nog vele jaren voor Schiedam te behouden en feliciteren hem en zijn echtgenote hartelijk met dit jubi leum. In deze maand vieren wij nog een jubileum, en wel op 39 juli a.s. Dan is het juist dertig jaar geleden, dat de than® oudste kantom-echter-plaatsvervan- ger. mr. ir dr. M. M. van Praag, als zo danig werd benoemd. „uit de kunst"! Bfoersvest 64 - Schiedam HEDEN: Passage Theater: De vrouw die twee maal leefde (18 j.) dagel. 2 en 8.15, za terdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; donderdag oojj filmvoorstelling. Monopole Theater: De dag der vergel ding (18 j.) 2, 7 en 9. Zaterdag en zondag matinee met 't Zit in de lucht (a.l.) 2 en 4.15 uur. Stedeljjk Museum: Werken van Kees Verweij en drie Eindhovense jonge schil ders, tot en met 13 juli .Dagelijks van 105, zondags van 125 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: di., do., za. van 1012 uur: di. t/m za. van 2—5 uur. ma., di., wo, vr. van 78.30 uur. Uitleenpost Kerkweg 46, Kethel: zo 11.30 12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: di. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: di. 6.308 uur; vr. 7—8 uur; jeugd: wo. 2—5 uur. Filiaal Nieuwland. Wijkgebouw Dr. Wi- bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.30—5 uur: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma. 78 uur, wo. en vr. 78.30 uur. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal worden waargenomen door dr. Beuker, B.K.-laan 76. tel. 68004, dr. v. Buren. Buys Ballot- singel 72-76, tel. 69661; dr. Nijenhuis, B.K.- laan 154, tel. 69880. APOTHEKEN Apotheek Backer St. Liduinastraat 58, WIT-GELE KRUIS De wijkverplegingsdienst van het Wit- Gele Kruis zal worden waargenomen door zuster Duivenstein, Burg. v. Haa- renlaan 893. tel. 65255. KRAAMCENTRUM Hef kraamcentrum door zuster v. Kan Swammerdamsingel 65, tel. 68286. Deze diensten duren vanaf zaterdag middag 1 uur tot en met zondagavond 13 uur. ZONDAG; Openluchttheater Dijkzigt, Westzeedijk. Hoe Jan Klaassen de kous op zijn kop kreeg, kindertoneel door Toneelgroep j Arena, 14.30 uur. MAANDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nes- i straat 120, Spaanse Fantasie, door José ij Greco en zijn Spaans Ballet; 20.15 uur. BIOSCOPEN ROTTERDAM Arena: Complot der vierhonderd (14 J.). Capitol: Gangstervijand no. 1 (18 j.). Centraal: Hel achter tralies (volw.). Cineac AD: Het masker van Satan (18 j.). Cineac NRC: Actualiteiten (a.l.). Colosseum; Vrijdag tot en met woensdag: jj Vrouwenarts (18 j.); donderdag: Het groene masker (18 j-)', zaterdag en zon- dag matinee: Nieuwe avonturen van Dik Trom (a.l.). Harmonie: Voor het vuurpeleton (18 j.). Lumière: The Glenn-Miller-Story (a.l.). Lutusca: Vrouwen en Tijgers (volw-)- Luxor: Opstandig Afrika (14 j Metro: Liefde is mijn beroep (ontraden). J Passage Schiedam: De vrouw, die twee- ,j maal leefde (18 j.). Prinses: De tijger van Esehinapur (18 j-)- Rex: Apachen op het oorlogspad (14 j.). Thalia: De zwarte orchidee (14 j.) 't Venster: De glimlach van een zomer- I nacht (volw-)- Victoria: Vrijdag tot en met woensdag: De Vikings (14 j donderdag: De blonde heks (18 jzaterdag, zondag en woens dag matinee: April Love (a.l.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3