Antwerpen, machtige havenstad gebouwd I Rotterdam sou nooit hebben bestaan als Antwerpen aan de Rijn had gelegen Bemoedigende vooruitzichten bij Eduard Goudsmit Hoge ontvangsten uit hoofde van Vennootschapsbelasting De schemerlamp Helers gaven bestellingen op aan inbrekers Zoontje wist het: Hij moest Sophia Loren kussen HAVENPOORTEN WIJD OPEN OP DE WERELD m Concurrenten moeten gaan samenwerken Meer Nederlandse schepen in Antwerpen dan in Amsterdam V ormingsprogram van de K.A.B. In eerste vijf maanden 1959 werd 100 min. meer ontvangen dan in 1958 Gewiekste kooplieden voor rechtbank de 1 Ifit RH Omzetten vertonen belangrijke stijging Fabriek werkt thans op volle kracht Vismarkt Botsing veroorzaakt J. van Stolk Azn. dijkgraaf Schieland Brand in keuken door gebruik van wasbenzine Opbrengst belastingmiddelen in mei Clark Gable in Rotterdam Pijplijn Middellandse Zee-Straatsburg ,,'s Werelds grootste diefstal" na een jaar opgehelderd Tengevolge van staking ontslagen ZATERDAG 4 JULI 1959 PAGINA 4 Twee personen overleden SÉ (Van een speciale verslaggever) O preek met Rotterdamse autoriteiten over Antwerpen en zjj zuilen niet O nalaten te beweren, dat de haven aan de Schelde een sterke, gezonde haven is met een rijke nationale industrie als een onverwoestbare basis. Praat met de schepenen in de Scheldestad over Rotterdam en die op hun beurt zullen de lof zingen van de haven aan de Maas, die zich na de oorlog zo machtig sterk ontwikkeld heeft als centrum voor het massagoed en het zelfs presteert Antwerpens eerste, onaantastbaar geachte positie in de Iqn- vaart te benaderen. Wederzijdse hoofse buigingen, veel waardering en vriendelijke knikjes, maar ondertussen. De Rotterdamse heren in hun zakelijke, moderne kan toren „gebruiken" even later hun waardering om te betogen, dat de stad aan de Schelde „dus" een geduchte concurrent is, die je scherp in de gaten moet houden. De Antwerpse schepenen, die in pluche stoelen en met een Gravin van Vlaanderen in vergulde ljjst op de achtergrond het beheer voe ren over de stad, komen na hun lofzang tot de conclusie, dat de noordelijke collega's van die machtige haven wel wat toeschietelijker kunnen zijn wat betreft die oude, maar nog steeds vurige Antwerpse wens: een betere ver binding met de Rijn. niseringen van de naburige zeehaven*. In een versneld tempo zullen nieuwe dokken, sluizen, laadbruggen en elek trische kranen worden gebouwd ten be drage van vijf miljard francs. Na de voltooiing van dit project zal de kade lengte met 28 kilometer meer 80 kilo meter bedragen, terwijl het wateropper vlak na de havens bijna wordt ver dubbeld en 896 hectare inneemt. Zo zal Antwerpen tegen 1965 in staat zijn beter aan de behoeften van het verkeer te voldoen dan thans het geval is. De schepen van het Antwerps haven bedrijf, de heer L. Delwaide, komt er rond voor uit. „Ge komt voor een repor tage in verband met het bezoek van koning Boudewijn, wel die moet wat vriendelijk zijn, niet?" In zijn rijk ge stoffeerde appartement van het barokke stadhuis, waar wellicht zijn voorgan gers zich in het verleden al gebogen hebben over de invoercijfers van Engels laken, Italiaans aluin en Duitse metalen, citeert hij de cijfers, die betrekking hebben op het Nederlandse aandeel in zijn haven. Precies 3758 zeeschepen met het rood, wit en blauw aan de vlagge- stok bezochten haar in 1958. Er kwamen meer Nederlandse schepen de Schelde opvaren dan er dat jaar Amsterdam aandeden, zegt hij trots en vergenoegd. Antwerpen heeft een grote aantrek kingskracht op de Nederlandse koop vaardij, weet hjj te vertellen. Zij bracht of haalde er 3 miljoen ton goederen in het vorige jaar. „Vele Hollandse bedrijven zijn in Ant werpen gevestigd. Stuwadoors, expedi teurs, agenturen en veembedrijven. Uw land heeft hier aanzienlijke belangen liggen", is zijn conclusie, hetgeen bete kent, dat het de Nederlanders goed gaat, wanneer het Antwerpen voor de wind gaat. Het 10-jarenplan is nu voor de Sinjo- renhaven wat de Botlek en de Europoort voor Rotterdam waren. Eindelijk heeft men ingezien, dat men niet achter kon blijven bij de uitbreidingen en moder- Schepen Delwaide ziet nóg een voor deel in het project. De nieuwe dokken en havens lopen door tot pal voor de Nederlandse grens. Als nu Brabant in de nabije toekomst zijn havenplannen gaat verwezenlijken, kan met een ka naaltje van enkele kilometers een ver binding worden gegraven en dan komt de Rijn heel dicht bij Antwerpen te liggen „Wij hopen begrip te vinden voor onze bekommernissen", verzucht hij en als argumenten voor „het kanaal" wijst hij naar de overbelasting van de Wës- terschelde, de mogelijke verzanding van het Oostgat door de uitvoering van het Delta-plan. Bovendien is de huidige route door de Zeeuwse wateren onge schikt voor de binnenvaart van de toe komst: de duwvaart. Schepen Delwaide noemt het een zeer nijpend vraagstuk. Begrijpelijk is de zorg van de Ant werpse Sinjoren. Vooral nu zij met hun 10-jarenplan accommodatie gaan schep pen voor het massa-goed, wordt een snelle verbinding met de Rijn bijzonder urgent. Het vervoer over de „ijzeren Rijn", dé spoorweg naar het Ruhrge- bied, is voor deze grondstoffen veel te kostbaar. Rotterdams eerst onlangs benoemde buitengewone lector in de haveneco nomie aan de Economische Hoge- school, drs. B. J. Udink, in zijn ultra moderne bureau zegt zonder voorbe houd: „Het grootste compliment dat wij Antwerpen kunnen maken, is, dat wij het nog steeds beschouwen als onze meest geduchte concurrent, meer nog dan Bremen of Hamburg, meer ook dan het jonge Wilhelmshaven." Hij kan geen enkele reden vinden om Antwerpen tegemoet te komen in zijn verlangen naar een betere Rijnver binding. Het is een concurrent, die het uitstekend maakt en Rotterdam is even onverbiddelijk als veertig jaar terug. De Maasstad, die van haar onbetwist bare leiderschap in Europa al* tweede wereldhaven nooit een geheim heeft gemaakt, die adverteert met een goede renstroom van 70 miljoen ton en zich laat voorstaan op de meer dan 20.000 schepen, welke bij haar binnenlopen, is dus nog steeds beducht voor Antwerpen, dat slechts de helft goederen in zijn ha ven omzet en ruim vijfduizend minder schepen op zijn balans heeft staan. Drs. Udink kijkt echter achter de cij fers en blijkt dan niet zo onder de indruk van het Rotterdamse overwicht. Hij realiseert zich, dat het surplus van de haven aan de Waterweg vooral i* gelegen in de overslag van massagoede ren als ertsen, kolen en vööral olie. De jonge lector acht dit kwetsbare groot heden die bij een conjuncturele omslag kunnen instorten en dan voor een com plete afbraak van het totaalcijfer zorgen. Hij vindt bij de zuidelijke concurrent een veel hechtere grondslag voor diens bedrijvigheid, namelijk het niet te on dermijnen nationale vervoer, dank zij de eigen industrie. Van de 35 miljoen ton goederen, wel ke Antwerpen in 1958 behandelde, wa ren èr 26 miljoen ton aangevoerd in het kader van de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie. Dat is de ruggegraat van deze vervoersindustrie, een met recht stalen ruggegraat, gezien de be langrijke hoeveelheid ijzerprodukten. Rotterdam werkt voor vijftig procent voor het nationale vervoer, maar dit op De aanwezige aandeelhouders van de N-V. voorheen Eduard Goudsmit te Rot terdam kunnen terugzien op een zeer ge noeglijke en sfeervolle aandeelhouders vergadering. In het oog houdend, dat Goudsmit de enige open N.V. is in haar branche, beantwoordde de directie de vele tot haar gerichte vragen met een be- wonderenswaarlge openheid. Hoewel het behaalde resultaat over 1958 teleurstellend is geweest, zijn de vooruit zichten voor het thans 'opende boekjaar beslist bemoedigend. Medegedeeld werd, dat per 1 juli de omzetten belangrijk ho ger liggen dan in de overeenkomstige pe riode van 1958. De fabriek werkt thans op volle kracht. De directie heeft de in druk, dat thans redelijk winstgevend ge werkt wordt met goede winstmarges. Ver wacht wordt dan ook, dat 1959 een be vredigend jaar zal worden. De interestlasten over het le halfjadr van 1959 zijn belangrijk lager, terwijl de thans bereikte hogere omzet gepaard is gegaan met een aanzientyke verlaging van de bankschuld, nl. 1 ton en met een ver laging van de crediteuren, eveneens met 1 ton. De debiteuren zijn constant geble ven. Ten aanzien van het vorige jaar is de financiële positie aanmerkelijk verbe terd. In haar Jaarverslag maakt de directie melding van enige interessante orders uit landen waar tot dusverre geen afzetmo gelijkheden waren. Thans is Goudemit er dus in geslaagd enige orders Interes sant qua grootte uit Duitsland, Zweden en Zwitserland aan te trekken. Naar aanleiding van een vraag van aan deelhouderszijde blikte de directie nog even terug op de eerste helft van 1958. toen men in Nederland en ln het alge meen in de wereld te kampen had met een grote terugslag in deze branche, het- daling van de omzetten. De concurrent:: van outsiders was en is zeer groot. Voor al de postorderbedrijven zijn zeer actief De verkoop aan winkeliers viel in dezt periode enorm terug. Vooral dé couranti horlogerie had veel te lijden van dez< teruggang- Door deze omstandigheden kor het gebeuren, dat de tweeue helft var 1958 voor de onderneming een zoveel on gunstiger geeld te zien gaf in tegenstellin; tot de verbeterde tend enz in het bedrijfs leven in het algemeen. Bovendien hebber bij Goudsmit de belangrijkste omzetter plaats ln de laatste 4 mganden van he: jaar. Zoals reeds gemeld is het bedrijf thans met het oog op de Euromarkt en de be vordering van de export zo veel mogelijk overgeschakeld van de ambachtelijke naar de industriële 6feer, waar het de produktie van steraden betreft. De moei lijkheden met betrekking tot de research welke hiermee gepaard gingen is men thans grotendeels te boven. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de onderneming tot uitbreiding is over gegaan en een ruimte ter grootte van 180 m2 bij de reeds bestaande fabriek heeft bijgetrokken. De Jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd en het winstsaldr werd overeenkomstig het voorstel over gebracht naar de dividendreserve. Aan sluitend aan de vergadering stelde de directie aandeelhouders ln de gelegenheid een bezoek te brengen aan de fabriek waarvan algemeen gebruik werd gemaakt ROTTERDAM, 4 juli. Heden werden aan de. visafslag alhier van IJmuiden en elders 10u kisten zeevis aangevoerd. Prijzen: tarbot klein 95110, griet 85100, beide per kg.; schol mid del 3®42, klein ƒ2527, schelvis m;driel 3336, klein 2022, kabeljauw groot 4!*— 47, middel 2527, klein 1820, wijting 18 het oog nog aanzienlijke cijfer slinkt beduidend, Wanneer men bedenkt, dat de olieraffinaderijen hiervan de grootste hap voor hun rekening nemen. Ruim 14 miljoen ton stukgoed gaat er in Antwerpen om en aan het stukgoed kleven de grootste verdiensten voor een haven. Rotterdam ligt in deze lucratieve sector ruim 4 miljoen ton achter. De grote hoeveelheden goederen die uit Antwerpen moeten worden afge voerd naar overzee - als een waaier liggen de industriegebieden om deze haven - trekken de zeereder naar de Schelde. Hij is bijna altijd verzekerd van een retourvracht en betaalt met liefde de in vergelijking met Rotterdam hoge overslagkosten. Niet voor niets hebben de Sinjoren het grootste aantal lijndiensten binnen hun dokken kunnen verzamelen. Van Antwerpen uit waaiert een net van 270 regelmatige scheepvaartlijnen uit over de aardbol. Antwerpen heeft een rijke genuanceerde grondslag voor zijn haven, is de mening van de heer Udink. Antwerpen en Rotterdam: twee mach tige havensteden. De zuidelijke aan de Schelde, gebouwd op een oerdegelijke pijler, welke de nationale industrie heet. De noordelijke, dank zij haar unieke ligging aan de mond van de Rijn, die diep uit haar achterland komt. Misschien mag men hypothetisch zelfs stellen, dat Rotterdam nooit zou hebben bestaan als vader Rijn zijn bedding naar Antwerpen had gezocht. De Rijn is ech ter niet de enige kwaliteit van de Maas stad. Haar bestuurders en zakenlieden hebben durf, energie en visie, het ver mogen om vooruit te zien. Langs de Waterweg is de Botlek voor schepen van 60.000 ton al grotendeels gereed en er wordt hard gewerkt aan de Europoort, terwijl Antwerpen nauwelijks begonnen is aan zijn 10-jarenplan en nog niet helemaal bereid is een wissel te trekken op een niet helemaal zekere toekomst. Nog steeds schrijven de Sinjoren, dat het lang niet zeker is of er wel ooit schepen van ÏOO.OOO tón in de vaart zul len komen. Antwerpen - men geeft het er toe - heeft hetzij door geldgebrek, hetzij door een tekort aan ruimte in de na oorlogse jaren zekere kansen gemist. Nog intiemer dan aan de Maas bjj Rotterdam zijn aan de Schelde haven en stad met elkaar verbon den. De toren van de kathedraal beheerst het silhouet van de havenkant, waarvoor juist een Scandinavische Ujnboot ligplaats heeft gekozen. Rotterdam vermeerderde zijn haven- verkeer, vergeleken met 1938 met 100 procent, terwijl Antwerpen nog geen 50 procent aan zijn kwantum kon toe voegen. Rotterdam en Antwerpen, twee grote poorten van Europa, waartussen al ja ren als onoverkoombare kloof een nog ongegraven kanaal ligt. Niettemin zul len zij over die omstreden waterweg heen elkaar de hand moeten reiken, want aan de horizon dreigen gevaren, die hun beider leven kunnen insnoeren. Samen zullen zij moeten vechten voor de bedreigde vrijheid ter zee, samen ook tegen de vlaggendiscriminatie; de Akte van Mannheim moet hun na aan het hart liggen en vooral zullen zij samen pal moeten staan, wanneer het gaat om het weren van protectionistische ten- denzen in de Euromarkt en het bewerk stelligen van een vrijhandelszone. Beide zullen er voor moeten vechten om hun pootten wijd open te houden op de we reld. Laten zij dan in loyale wedijver trachten hun eigen verkeer zoveel mo gelijk uit te breiden. Naar „Ruim Zicht" meldt, zal eind juli het vormingsprogram 1959—1960 verschij nen. De onderwerpen, zoaU deze door de godsdienstig-zedelijke en de culturele raad van het Verbond gezamenlijk zijn .vastge steld zijn: 1. Hedendaagse geloofsbeleving. 2. Man en vrouw in het gezin. 3. Het probleem van de werktijdverkor ting. 4. Het rassenvraagstuk in onze samenle ving. 5. De waarde van de democratie. Tot een maand gevangenisstraf en negen maanden ontzegging van de rij bevoegdheid heeft de rechtbank te Dor drecht veroordeeld de 44-jarige personeels chef J. D„ wonende ln Breda. D. heeft in oktober van het vorig jaar op de rijksweg tussen Rotterdam en Dordrecht met zijn auto zo onvoorzichtig gemanoeuvreerd, dat hij een botsing veroorzaakte, tengevol ge waarvan twee personen overleden. De officier van justitie had tegen hem twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid ge elst. Tijdens de eerste behandeling van deze strafzaak was tegen D. vier maan den gevangenisstraf en drie jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid geëist. De rechtbank had de zaak aangehouden om een nader onderzoek te doen instellen. Bij kon. besluit zijn benoemd in de pro vincie Zuid-Hollandmet ingang van 1 augustus tot dijkgraaf van het hooigheetn- raadsdbap van Sdhiieland de heer J. van Stolk Aan. te Rotterdam en met ingang van 1 Juili tot waardsman van de polder de Kijvelanden", de heer A. Verheeft. te Poort'Ugaal. uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Gistermiddag is brand ontstaan ln de woning van de familie K. aan de Asterlo te Rotterdam. De schoonmoeder van de heer des huizes, de 64-jarigé mevrouw T.S.-de H. uit Nijverdal was in de keu ken bezig met het uitwassen van een japon in 2-5 liter wasbenzine. Plotseling ontstond er een steekvlam, toen de ben zinedampen de waakvlam van de geyser bereikten. Met brandwonden aan het ge laat moest mevrouw S. naar het Zuider ziekenhuis worden vervoerd. De keuken brandde geheel uit. waarbij zeven ruiten sprongen. Dat vind ik nu altijd zo prettig bij jou, je weet een cadeau te waarderen, wait staat die lamp toch weer leuk bij dat donkere schoorsteenbehang, merk te Betty waarderend op en maakte aanstalten, de lamp, haar cadeau vorig jaar op onze zoveelste trouwdag, nog eens nader te 'bekijken. Och ja, ik begreep 'het best, zij was maanden op 'tournee geweest, maar dit moest ik toch echt voorkomen Vind je di'e Prinses Paola niet enig, sprong ijk-op het onderwerp van deze week taktisdh over. Wat een bruids japon hé? Betty trok allebei haar wenkbrauwen op, i'k zag haar denken: wat 'kinderachtig, om daar zoveel aan dacht aan te bestedenMisgepo- kerd dus Kan je die lamp niet eens laten bran den, vroeg ze gretig, maar tevens zo halsstarrig als eenVerschrikt sprong ik op, nee, ze mocht beslist niet dicht bij die lamp komen en nog min der mocht hij branden. Alle mensen, ik kreeg het er benauwd van. „Zal ik een kopje koffie inschenken", leidde i'k 'haar gedachten af. Afwezig knikte Betty, daar zat ik dus in de boot, want als ik in de keuken was, zou zij natuurlijk tóch dicht bij die schemerlamp komen. De balamur in onze keuken heb je nog niet 'gezien, zo enig, maar een heidens karwei geweest, zodat de andere helft er de eerste twee jaar nog oiet op zal komen, zuchtte ik nogal schro melijk overdreven. Ga je mee? Op haar stelthoge hakken tripte ze ach ter mij aan, ik haalde verlicht adem, diste dn de keuken een nogal zot ver haal van het balamur-plakdrama op, maar het resultaat mocht toch (nog) gezien worden. Betty vergat tenmin ste. óók de lamp, van pure vreugde noemde ik alle voordelen van dat te geltjes-spul op, nooit meer verven, alleen een sopdoek en een zeem er over en je keuken glimt als een spiegel. Jammer, dat ik nu niet in een winkel sta of op de markt, dacht ik enthousi ast door mijn spraakwaterval in nood, wat zou ik veel verkopen. Maar eenmaal terug in de huiska mer, dwaalde haar blik tóch weer naar die lamp Ik probeerde haar aan het praten te krijgen, maar het zat me niet mee. Even ging ze erop in, maar dan was het weer de lamp, die in mat glazen schoonheid op de schoorsteen prijkte. En Betty, die zo vreselijk secuur was, die nooit een ongelukje 'had, om de doodeenvoudige reden, dat ze voor hele dagen hulp in haar huis houdinkje had als toneel vrouwe. Och Betty was nu eenmaal heel an ders. Gelukkig, ze vertelde van haar laatste optreden in Den Haag, gretig luisterde ik, één oog op de klok, zij moest nog repeteren en zou dus dadelijk wel weggaan. De toneelknecht had net zo'n lamp als die van jou beschil derd, stond toch wel leuk, hoewel ik 'm zó geloof ik, mooier vind. Hé, laat 'm nog eens even branden, ver zocht ze vriendelijk. Er was blijkbaar geen ontkomen aanmaar daar schoot me wat te binnen. Schijnheilig verzocht ik haar in haar stoel te blijven zitten, zo op een afstand was het effect veel aardiger, dan vlak erbij. Voordat ik de stekker in 'het contact stopte, gaf ik de lamp een heel klein duwtje, ziezo, nu stond die goed. Sa men keken we ernaar. Toen Betty op wilde springen, begon ik opeens aan een ander verhaal, wees toen ver schrikt naar de klok. Nu kreeg Betty plotseling haast, in een paar tellen stond ze op straat Ik zakte met een diepe zucht in een stoel. Poeh, wat een komedie allemaal, nee, volgende keer zou ik Wat ik de volgende keer zou willen doen gebeurde een kwartier later, toen Betty door de telefoon vroeg, of die barst er allang inzat? Even zoog ik mijn wangen in, maar aan de an dere kant schaterde Betty: We hebben zoveel mensen nog tekort, ik weet ze ker, dat 'het toneelspelen je ligt Natuurlijk 'heb ik niet om een rol ge vraagd bij haar gezelschap, alleen heel zakelijk die beschilderde lamp bestu deerd, maar Betty had gelijk, de onze is veel leuker en al zit er aan de achter kant een barst, daar zie je bijna niets van. Toen die een paar weken geleden bijna van de schoorsteen af kukelde, drukte ik 'm liefderijk tegen de schoor steen, vandaar die barst, een artistieke overigens M1EKE. Blijkens mededeling van het ministerie van Financiën beliepen de ontvangsten van het Rijk uit hoofde van belastingen in de maand mei f 576,5 miljoen tegen f 531,4 miljoen in mei 1958. Hiervan komt f 194,7 min. (april 1959 f 136,4 min. en mei 1958 f 145,87 min.) uit kohierbe lastingen en f381,8 min. (mei 1958 f386,4 min. en f371,4 min. in de tweede maand van het voorafgaande kwartaal) uit hoofde van niet-kohierbelastingen. In de eerste vijf maanden van 1959 zijn de totale ontvangsten hiermee gekomen op f 2.857,9 min. (v.j. f 2.750,8 min.) t.w. f 817,7 (814,17) min. uit kohierbelastin gen en f 2.040,2 (1.937,5) min. uit niet- kohierbelastingen. In mei werd uit hoofde van de ge zamenlijke kohierbelastingen in totaal een bedrag van f 308,8 min. opgelegd tegenover in april f 542,1 min. De op getreden daling kan nagenoeg volledig worden toegeschreven aan een terug gang in de opgelegde bedragen zowel aan voorlopige aanslagen voor de in komstenbelasting 1959 als aan aansla gen voor de vennootschapsbelasting. Bij de ontvangsten uit hoofde van de kohierbelastingen weerspiegelde zich in de eerste plaats het hoge bedrag dat in april aan vennootschapsbelasting was opgelegd, daarnaast begint de betaling van voorlopige aanslagen inkomstenbe lasting 1959 op gang te komen. Tegen over de totale ontvangsten ad f 194,7 min. stonden opgelegde aanslagen ten bedrage van f 308,8 min. Dientengevolge gaf het nog in te vorderen bedrag een vermeerdering te zien tot f 1.166,0 min. Bij de niet-kohierbelastingen vertoon den de ontvangsten aan loonbelasting met f 98,8 min. een lichte, voornamelijk door seizoenfactoren teweeg gebrachte daling ten opzichte van die in februari, welke f 102,4 min. bedroegen. Er was evenwel ook enige daling'in vergelij king met mei 1958. Deze zal hoogstwaar schijnlijk moeten worden toegeschreven aan een verschuiving binnen het kwar taal. De opbrengst in april j.L was n.l. relatief vrij hoog geweest. De ontvang sten aan omzetbelasting vloeiden daar entegen de afgelopen maand ruim: ont vangen werd f 114,4 min. tegenover f 108,9 min. in februari en f 92,9 min. in mei 1958. Uit hoofde van de dividendbelasting werd in de verslagmaand het lage be drag van f 1,2 min. geïnd in verband met een verschuiving van de afdrachten. Niettegenstaande een daling van f 15,4 min. in april tot f 12,5 min. in de afge lopen maand bevonden zich de ontvang sten aan motorrijtuigenbelasting nog op een relatief hoog niveau tengevolge van het feit dat ook in mei het verlengen der jaarkaarten enige betekenis heeft. De regelmatige groei van het wagenpark blijkt uit de stijging ad f 7 min. van de ontvangsten in de eerste vijf maan den van het jaar ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1958. De aanzienlijke daling van de ont vangsten wegens rechten van invoer, n.l. van f 83,8 min. in april tot f 60,8 min. in de verslagmaand, is voor ca. twee derde toe te schrijven aan een lagere opbrengst van het bijzonder invoerrecht op benzine en voor het overige aan een teruggang van de invoerrechten in engere zin. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat beide categorie- en in april op een bijzonder hoog peil lagen. Bij vergelijking tussen de op brengst van mei 1958 en mei 1959 valt eveneens een niet onbelangrijke niveau daling op. Het grootste deel hiervan be treft de invoerrechten in engere zin. De opbrengst van de accijns op gedis tilleerd steeg van f 11,6 min. in april tot f 13,3 min. in mei, niettegenstaande het vervallen van vijf krediettermijnen in eerstgenoemde en van vier in laatstge noemde maand. Het wegens accijns op tabak geïnde bedrag bereikte met f 43,0 min. een in vergelijking met de op brengst in de voorafgaande drie maan den relatief hoog peil. „De heler is erger dan de steler, merk te de offieier van justitie in zijn >"e«ui- sitoir op toen twee gewiekste kooplieden van het Waterloopleln zich wegens he ling voor de Amsterdamse rechtbank moesten verantwoorden. Zij zijn reeds meermalen veroordeeld, maar probeerden toch de rechters te doen geloven, dat ze volkomen onschuldig waren. Een „zware jongen", die talrijke inbra ken had gepleegd, had steeds de „poet bij hen gebracht, waardoor zij tegen bil- zonder voordelige prijzen zoveel konden kopen dat ze er eigenlijk een warenhuis mee hadden kunnen exploiteren. Naaima chines, dekens, radio's, sieraden, fototoe stellen en wat al niet, kwamen recht streeks van de inbraken bij hen terecht en ze kochten grif. Maar ze wisten van „niks", althans dat beweerden ze. Ze beschouwden de inbreker als een bona fide jongen, die wat handig aan de goe deren kwam en die hun nu een mooi winstje liét maken. Maar dat het alle maal van inbraken afkomstig was De president vroeg hen waarom ze de goederen niet in hun registers hadden ge meld. Dat hadden ze overbodig gevonden omdat die goederen toch weer gauw van de hand gingen. En dat ze de goederen elders hadden opgeslagen was volgens hen ook de gewoonste zaak van de wereld want het was maar voor „eventjes" geweest. De inbreker liet er echter geen twij- ge«n gepaard is gegaan met ©en enorme 20, haring verse 2528, alles per kist. De Société du Pipeline Sudeuropéan neeft de Franse minister van industrie en handel thans formeel toestemming ge vraagd om de pijplijn van de Middellandse Zee naar Straatsburg aan te leggen. Beminnelijk als altijd, een beetje ulpbehoevend kijkend (hetgeen de wouwen zo prettig vinden) maar niet- emin de situatie volkomen meester. Zo trof het persleger vanmorgen de i8-jarige Clark Cable aan in de salon ■tan de Nieuw Amsterdam, waar hij, njgestaan door zijn blonde echtgenote, fotomodel Kay Williams en niet te ver te ten haar beide kinderen een inter view weggaf. Gable, een beetje grijzend al, maar zog steeds vitaal, had het warm op dit vroege -uur en liet onmiddellijk een lias bier aanrukken. Hij vertelde, ter- vijl de zweetdruppels zijn gebruinde toorhoofd meer en meer bedekten, dal iij ongeveer in 80 films had gespeeld, 'at hij tot dinsdag in Den Haag bleef, 'aarna een beetje vakantie wilde ne- aen in Oostenrijk en vervolgens in lome zou gaan filmen. Hij was speciaal naar Nederland ge- omen om het kindermeisjes Johanna homas een plezier te doen. Johanna s namelijk een Nederlandse, die nu de :ans krijgt om haar familie in Voor- mrg weer eens op te zoeken. Adolph, het tienjarig zoontje, deed, erwijl Clark dit alles vertelde een niet •elemaal geslaagde poging om pa's bier ;p te drinken. Het blonde kereltje ont- iopte zich toch al als een „enfant ter- ■ible". Toen we Gable vroegen wat voor rol hij in de film „Bay of Naples" zou spe len en de acteur vertelde, dat hij de enige Amerikaan tvas vulde zoonlief aan: „Pa is de lelijke Amerikaan". Op onze vraag of Clark in de film ten opzichte van de donkere Sophia Loren weer de grote charmeur moest zijn, antwoordde Clark haastig ontken nend, zijn echtgenote keek zuinig, maar de 10-jarige wist pertinent te verkla ren: „Pa moet Sophia Loren kussen". Dat was het einde van het interview, j Een bijzonder aardige, bijna bescheiden man deze Clark Gable. Veerkrachtig was de tred waarmee hij zich naar de uitgang spoedde, waar we twee hele jonge meisjes zagen met potlood en handtekeningboekje. Het zal Clark goed gedaan hebben dat zo om en nabij dertienjarig en nog begerig zijn naar de signatuur van een 58-jarige. Rossen, producer, regisseur en scena rioschrijver kwam met hetzelfde schip in Rotterdam aan. Hij gaat met het vliegtuig direct door naar Duitsland. Met vrouw en dertienjarig dochterje bezoekt hij voor de eerste keer Euro pa. Het doel van zijn bezoek: vakantie en wellicht contacten zoeken met schrijvers voor de aankoop van bruik bare manuscripten. fel aan bestaan dat hij de kooplieden ter dege had ingelicht waar de goederen van daan kwamen. Ze hadden hem soms zelfs van tevoren „bestellingen" opgegeven voor wat hij moest gaan stelen! Allemaal leugens en bedrog,' was het commentaar van de verdachten op deze getuigenverklaring. De offieier van justitie vroeg een jaar ,gevangenisstram met aftrek van het voor- arrest. „Dergelijke helers zetten anderen tot inbraken aan." zo zedde hij. De verde digers be(pleitten vrijspraak. Uitspraak 10 juli. De Amerikaanse federale recherche, de FBI in Pittsburgh, heeft bekendgemaakt, dat drie mannen zijn gearresteerd lmver band met ,,'s werelds grootste diefstal die een jaar geleden werd gepleegd en waarvan de buit 12 miljoen dollar aan Ca nadese obligaties, juwelen en contanten bedroeg. De gearresteerden zijn een figuur uit de onderwereld van Pittsburgh, een man die vroeger in Cuba gokmachines ex ploiteerde en een inwoner van Chicago die ook geen onbekende van de politie is. De FBI heeft medegedeeld, dat de arres tatie van het drietal „en van anderen" de climax vormde van een geconcentreerd onderzoek naar de inbraak in het gebouw van de Brockville Trusty en Savings Co., in Brockvüle, Ontario, in de nacht van 3 op 4 mei 1958- Bii het onderzoek heeft de Royal Canadian Mounted Police de hulp van de FBI ingeroepen. Gisteren heeft de centrale raad van be roep te Utrecht uitspraak gedaan in een kwestie, welke het bestuur van de be drijfsvereniging voor de bouwnijverheid aanhangig had gemaakt tegen elf arbei ders bil een bouwbedrijf te Amsterdam. Deze werden namelijk in januari 1958 ont slagen toen de timmerlieden van een on deraannemer bij dit bedrijf in staking gingen en het werk zo stagneerde, dat de overige arbeiders uitgeschakeld werden. De ontslagen arbeiders meenden aan spraak te kunnen maken op wachtgeld ingevolge de Werkloosheidswet, maar zij ontvingen geen uitkering. Hiertegen gin gen zij in beroep bij de raad van beroep te Amsterdam, dia hen in het gelijk stel de. De bedrijfsvereniging voor de bouw nijverheid tekende tegen deze beslissing beroep aan bij de centrale raad te Utrecht, die haar in het gelijk stelde. De eis van de ontslagenen is dus afgewezen. -v-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4