Jonge Hongaar Portisch een waar grootmeester 3 Wilschot en Vanadis kun nen Way Jewell bedreigen GENEZING VAN KANKER Slamconventie Van Dam en Dame M' Khroesjtsjev niet stroef t.a.vde kwestie-B erlijn Beeld van Karei Doorman m Zwemwedstrijden over 2 en 1 km en schijven SZABO EN BARCZA STRIJKEN DE VLAG Nog 2900 gerepatrieer de gezinnen in pensions Zuinigheidsrit over 2725 kilometer Elinkwijk vertrekt op 17 juli naar de West Nederlandse roeiers naar Luzem mm KOERSEN OP MEREVELD Van 't Kaar voor 45.000 naar DWS-A. Hans Smit zeer snel in Dusseldorp Nationale militaire zwenititels In Nieuwe Zeehaven ZATERDAG i JULI 1959 door J. H. DONNER CRICKETWEDSTRIJ DEN TEGEN DENEN EN ENGELSEN Harriman Nieuw bejaardentehuis Maandag start in Parijs: Gunstige transfer voor K.F.G. Het belang van een goede voorlichting Zomercompetitie K.N.Z.B. abcdefgh abcdefgh. Door de grote toernooien van Zilrich, Moskou en Mar del Plata is een andere, misschien minder belangrijke, schaakge beurtenis vrijwel onopgemerkt voorbijge gaan: In bet kampioenschap van Hongarije won de jonge meester Portisch de titel vóór grootmeesters Szabo en Barcza. Het is een zeer spannende strijd geweest. Na de eigen lijke wedstrijd stonden de 3 genoemden ex aequo op de eerste plaats. In een dub- belrondige 3-kamp won toen Portisch. Wanneer men de partijen van deze laatste Hongaarse aanwinst doorspeelt, kan men maar tot één conclusie komen: ze zullen er daar binnenkort een grootmeester bij hebben. Het is misschien niet aardig te- enover hem, maar hieronder geven wij de enige verliespartij van Portisch. Hij ver loor tegen een van de oudste deelnemers, kennelijk een zeer ervaren aanvalsspeler. Dely Portisch 1) ele4 clc5 2) Pgl—f3 Pb8c6 3) dS—d4 c5xd4 4) Pf3xd4 g7—ge 5) Lel—e3 Pg8—f6 6) Pblc3 d7—d6 7) f2—f3 Lf8—g7 8) Ddld2 0—0 9) Lfl—c4 Pc6xd4 De witte opstelling garandeert een klem voordeel. 10) Le3xd4 Dd8c7 11) Lc4—b3 Lc8—e6 12) h2h4 Le6xb3 13) a2xb3 e7e6 14) 0-0—0 Tf8—d8 15) g2—g4 Ta8c8 16) h4h5 e6e5 „Tegen een aanval op de koningsvleugel, een actie in het centrum", denkt de zwart- speler. 17) Ld 4e3 d6—d5 18) e4xd5 Pf6xd5 19) h5xg6 h7xg6 20) Le3g5 Pd5—f6 21) Dd2—h2 Td8xdl 22) Thlxdl Dc7c6 23) Tdld3 Het is soms moeilijk een schaakpartij uit te leggen. Wit ziet nu voltyomen van de koningsaanval langs de h-lijn af en werkt c van nu af aan met uitsluitend positionele middelen. Toch was de pionnenstorm met g4 en h4 allerminst verloren moeite, zoals spoedig blijkt. 23) 24) Lg5xf6 25) Pc3e4 26) g4g5! 27) Td3xd8t 28) Dh2d2 b7b5 Dc6xf6 Df6b6 Tc8d8 Db6xd8 Ineens maakt wit duidelijk hoe goed hij wel staat. Het eindspel zou, wegens de ge- (Van onze cricketmedewerker) Deense en Engelse cricketteams zul len in juli en augustus in Nederland wedstrijden spelen tegen het Nederland se elftal en de Flamingo's. Op zater dag 25 en zondag 26 juli heeft op het terrein van VRA te Amstelveen de ont moeting plaats tussen het Nederlands elftal en het nationale Deense team. Dinsdag 28 en woensdag 29 juli zul len de Denen aantreden tegen de Fla mingo's. Deze match wordt gespeeld op het terrein van de cricketclub Hil versum. De Combined Servies, een team van in Duitsland gelegerde Britse mi litairen, zal men in twee wedstrijden op de Nederlandse velden in actie kunnen zien. De eerste wedstrijd wordt gespeeld op het Rood en Wit terrein in Haarlem tegen de Flamingo's op woensdag 26 en augustus en zondag 30 augustus ont- donderdag 27 augustus. Zaterdag 29 moet het Nederlandse elftal de Engel sen op het HCC-terrein in Den Haag. In augustus spelen de Flamingo's een aantal wedstrijden in Engeland. Het hoogtepunt van deze tour wordt gevorm door een match op Lords tegen de M.C. C. op 14 augustus. blokkeerde koningsvleugel, zeer moeilijk staan voor zwart. 28) Dd8b6 29) Kcl—21! Db6—git 30) Kbla2 Dgl—fl Nu komt ineens de slotaanval van dame en paard. 31) Dd2d8t 32) Dd8e7 33) Pe4f6f 34De7xf7t 35) Df7f8t Kg8—h7 Dflxf3 Lg7xf6 Kh7—h8 Deze zet staat in het Hongaarse bulletin met een uitroepteken. Het lijkt mij, dat 35) gf6: onmiddellijk mat was geweest. 35) 36) g5xf6 37) DfS—elf Kh8h7 Df3b7 Zwart geeft op Do fractievoorzitter van de Democra ten in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, eist dat het rapport dat ond- gouverneur Averell Harriman opge maakt heeft van zijn onderhoud met de Russische premier, Khroesjtsjev, open baar gemaakt wordt, in de eerste plaats voor de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken en belanghebbenden op het ministerie van buitenlandse za ken. Hij heeft deze eis volgens TJPI ge steld in een telegram aan de minister van buitenlandse zaken, Christian A. Herter. Hü sprak daarin zijn ontstem ming uit over het standpunt van de mi nister, dat het rapport niet openbaar gemaakt kan worden, omdat Harriman een contract heeft met een perscombi natie voor publicaties over zijn Russi sche reis. Het algemeen belang gaat voor, aldns Mansfield. Twee bladen, The New York Times en The New York Herald Tribune, heb ben de belangrijkste punten van het rapport gepubliceerd, zoals de opmer king, dat Khroesjtsjev een zeer stroef standpunt heeft ingenomen ten aanzien van de kwestie-Berlijn. The Washington Evening Star schreef echter gister avond, dat hij contact heeft opgenomen met Harriman in Bonn en dat deze ont kend heeft, dat de kern van zijn rapport juist zou zijn weergegeven. Khroesjtsjevs houding was niet stroef, zo deelde de oud-gouverneur aan de Evening Star mee. Het lijkt erop, dat het ministerie onthullingen heeft gedaan waarin alles door elkaar wordt gehaald. ,,Het lijkt alsof alles wat je aan het ministerie doorgeeft er aan de andere kant weer uitkomt als worst", aldus Harriman. De heer W. L. de Leeuw, hoold van de afdeling bijzondere maatschappelijke zorg van het ministerie van Maatschap pelijk Werk heeft zaterdag in Baarn het tehuis voor bejaarde gerepatrieer- den „Nieuw Patria" geopend. In to taal zjjn er thans twintig tehuizen, waarin speciaal of hoofdzakelijk be jaarde gerepatrieerden zijn gevestigd. Zij beschikken over 1600 plaatsen, die op een klein aantal na bezet zijn. De heer De Leeuw gaf een uitvoerig over zicht van de moeilijkheden die zich heb ben voorgedaan om de repatrianten te huisvesten. Hij deelde mede dat men bijna vijfhonderd hotels en pensions moest contracteren. In juni verbleven in deze zogenaamde contractpensions nog 2901 gezinnen. Maandag 6 juli, om vijf uur in de morgen valt in Parijs de startvlag voor de Europese „Mobil economy run 1959". De eerste van 55 wagens vertrekt dan voor een zuinigheidsrit over 2725 km, die zes dagen zal duren. Behalve 35 Franse equipes treden zes Nederlandse combinaties, vijf Belgische, vijf Engel se, twee Zwitserse, een Amerikaanse en een Duitse in de competitie. Maandag moet al direct het langste dagtraject worden afgelegd. Een rit van 551 km, die de rijders door Frank rijk, België en Nederland voert. De kop van de karavaan wordt omstreeks één uur in de middag in Breda verwacht. Tegen half drie arriveren de eerste rij ders in Eindhoven, waar ze een door de KNAC verzorgde routecontrole moe ten passeren. Deze controle is bij de jubileumhal van Philips. Na Eindhoven gaat het via Tilburg en Hasselt naar Luik. Het algemeen klassement wordt op gemaakt volgens de formule: wagenge wicht maal afgelegde afstand, en de ling van de uitkomst door het totale benzineverbruik. Niet alleen de reis van Elinkwijk naar de West, ook het wedstrijdpro gramma, dat de Utrechtse ere-divisie- ciub aldaar krijgt af te werken, staat thans vast. Het gezelschap, dat bestaat uit Utrechts burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en zijn echtgenote, drie officials van Elinkwijk, de trai ner en zestien spelers onder wie vijf Surinamers), vertrekt op vrijdag 17 juli per vliegtuig van Schiphol naar Parimaribo, waar op zondag 19 juli de eerste wedstrijd wordt gespeeld, name lijk tegen het Surinaamse elftal. Op woensdag 22 juli volgt, eveneens te Paramaribo, een wedstrijd tegen Robin Hood, in welke wedstrijd de voor Elink wijk uitkomende Surinamers als gast- spelers in de ploeg van Robin Hood zullen worden opgesteld. Op 24 juli ver trekt het gezelschap naar Willemstad, waar op zondag 26 juli wordt gespeeld tegen het Curagaose elftal. Op 28 juli is er op Aruba een ontmoeting tegen het Arubaanse elftal en vandaar keert men terug naar Paramaribo, waar het slot van tournee en toernooi wordt gehouden met deelneming van Elink wijk, Robin Hood en een derde, nog on bekende ploeg. Op 30 juli speelt Elink wijk tegen de nog onbekende tegenstan der, die de vrijdag daarop (31 juli) uit komt tegen Robin Hood. Tot slot volgt de wedstrijd Elinkwijk - Robin Hood op 2 augustus. Maandag 3 augustus keert het ge zelschap per vliegtuig naar Nederland terug. Aan de internationale roeiwedstrijden, die zaterdag 11 en zondag 12 juli te Luzern zullen worden gehouden, zullen de volgende Nederlanders deelnemen: een acht van Aegir, twee zonder stuur man van Aegir, vier met stuurman van Nereus, vier zonder stuurman van Het Spaarne, vier skiffeurs van de Hollan- dia roeiclub (P. Bakker, A. Rédelé, J. Rentmeester, E. van Weezenbeek). De vier skiffeurs zullen voorts uitko men in de double sculls. Dit is de beeldhouwer W. A. Verbon bij het door hem vervaardigde ginsen model van het in brons te gieten beeld van wijlen schout-bij-nacht Karei W. F. Door man, dat een plaats zal krijgen in het plantsoentje op de hoek van de Karei Doormanstraat en de Van Oldenbarneveltstraat te Rotterdam, Het beeld, daf op de op te richten travertin zuil in totaal 3,60 meter hoog wordt, is door een winkeliersvereniging aan de gemeente Rotterdam aangeboden. Het zal 24 juli worden onthuld door It. t. z. 2de klasse K. A. F. M. Doorman, een zoon van de schout-bij-nacht. (Van onze paardesportmedewerker) Voor de negen draverijen, welke a.s. zondag het programma te Mereveld biedt, kwamen niet minder dan 132 in schrijvingen binnen. Hoewel niet allen deze gestand zullen doen kunnen vrij grote velden voor de linten worden ver wacht. De Grote Fokkerprijs is de hoofdschotel, welke een goede kans biedt aan Way Jewell, die aan kop gunstig staat geplaatst. Wilschot en Vanadis zien wij als de voornaamste concurrenten. Eveneens twee belangrijke koersen zijn de Sweepstakes X voor de in 1956 geboren hengsten en merries. Er zal in dit nummer stellig hard worden ge streden. Al geven we resp. aan Xema S en X Hanover onze voorkeur, een verrassing is zeker mogelijk, want ve le paarden zijn van gelijke klasse. Théo Messidor moet in de Winscho- tenprijs het voor hem liggende veld kunnen overvleugelen, waarbij echter op geduchte weerstand van Tabor en Typhoon moet worden gerekend. In de lange afstand-koers kan Unworthy het hoofd bieden aan Vrijdag en Query Hanover. Als outsiders Rob en Quatriè- me Poulain. Hier volgen onze progno ses voor het volledige programma: Veendamprijs (amateurs) 2100 m. 12 inschr. Vita Kinley, Quadrupes, Rou lette Hanover. Grote Fokkersprijs 2200 m. 14 inschr. Way Jewell, Wilschot, Vanadis. Wildervankprijs3100 m. 11 inschr. Unworthy, Vrijdag, Query Ha nover. Winsehotenprijs: 2200 m. 10 De Z.F.C.-er Wim'v. 't Kaar heeft dezer dagen een contract getekend voor de ere-divisieclub D.W.S.-A. Na weken lange onderhandelingen zijn beide clubs tenslotte tot een accoord gekomen. De transfersom voor Van 't Kaar bedraagt 45.000.-, terwijl Z.F.C. hiervoor in ruil kreeg de 22-jarige back van D.W.S.-A., Out, voor wie de rood-wit- ten 15.000.- betaalden. Z.F.C. kreeg dus 30.000.- in handen. De K.F.C.-er Andries Kok heeft een streep onder zijn voetbalcarrière gezet. De 39-jarige Zaanse vishande laar gaat nu de amateurclub Zaandijk trainen. Het ligt in de bedoeling van het K.F.C.-bestuur om Kok een af- scheidswedstrijd aan te bieden. Ver moedelijk zal dit gebeuren in de wed strijd K.F.C.-Sittardia of K.F.C.-Rapid J.C., die beide in augustus zullen wor den gespeeld. Hoogkerkprijs2200 m. 23 inschr. Wan- inschr. Théo Messidor, Tabor, Typhoon, da, Xiphon L, Wiggi Hollandia. Nieuwe Pekelaprijs: 1220 m. 20 insch. Yvonne Hollandia, Yashmir, Yec. Oude Pekelaprijs: 2200 m. 17 inschr.' Unemdé, Sietze, Tortelduif S. Sweepstakes X (Hengsten) 2100 m. 13 inchr. Xema S, Xanthi Con Dios, Xeno- phon, Sweepstakes X (Merriën) 2100 m. 12 inschr. X Hanover, Xera S, X Mieke Hollandia, In het Rhein-stadion te Dusseldorp zijn vrijdagavond voor ruim 12.000 toe schouwers internationale atletiekwed strijden gehouden waaraan ook enkele Nederlandse atleten hebben deelgeno men. De Gronings-Haagse atleet Hans Smit van Vlug en Lenig zorgde voor de beste prestatie. Hij liep de 200 meter in 21.3 sec., een tijd die slechts 0.2 sec. boven het Nederlands record op deze afstand ligt. Smit werd hiermee der de. De race werd gewonnen door de Amerikaanse wereldrecordhouder Bill Woodhou.se in 21 sec. precies. In de zelfde tijd als Smit kwam de Griek Georgopoulos op de tweede plaats. De 100 meter was eveneens voor Woodhouse. zij het na een nek-aan- nek-race met. de Duitser Manfred Ger man Voor beiden werd 10.3 sec. af gedrukt. Hans Smit eindigde als vier de achter Mahlendorf (Did). Ook zjj hadden gelïike tijd: 10.6 sec. Kees Koch uit Rotterdam behaalde met een worp vap 52.38 m een derde plaats bij het discuswerpen, achter de Amerikaan Rink Babka (54.49 m) en Kounadis (Griekenland) die 53.38 m wierp. In 't zwembad Klarènbeek te Arnhem zijn vrijdag de nationale militaire zwem- kampioenschappen gehouden, waaraan werd deelgenomen door'' manschappen van de Koninklijke Landmacht, de' Ko ninklijke Luchtmacht eri de Koninklijke Marine. De voornaamste uitslagen wa ren: 100 m vrjje slag: 1. J. Bouwman (KL) 1.02.4; 200 m. schoolslag: 1. C. de Rijk (KL) 3.01.1; 400 m. vrije slag: 1. W. van Spingelen (KLU 5.11.4: 1Ö0 m. vlinderslag: 1. C. dé Wit (KLU) 1.24.3: 100 m. rugslag: I. G. J. Beze- mer (KL) 1.12.3, 2. H. G. Vriend (KL) 1.12.7; 1500 m. vrije slag: 1. H. Mul ler (KL) 21.30.3, 2. W. van Spingelen (KLU) 21.34.5 Estafette 5 x 50 m. vrije slag: 1. Kon. Landmacht A 2.22.0; 2. Kon. Landmacht B 2.30.8: 3. Kon. Lucht macht 2.35.4; 4. Kon. Marine 2.45.8. ^e gedachte dat kan ker ongeneeslijk is moet met evenveel kracht bestreden worden als de kanker zelf. Er zijn verschillende vormen van kanker die een goede ge nezingskans bieden. Wist U dat ruim 80% van de huidkankers na behande- ling volledig geneest! In een vorige kroniek heb ik ai iets verteld over mijn bezoek aan het Koningin Wilhel- rnina Fonds ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van deze instelling, cïie zich onmisbaar heeft gemaakt bij ce kankerbestrijding in ons land. Ik was onder de indruk van de formi dabele bedragen die het K.W.F. dank zij de vrijgevigheid van het publiek beschikbaar kan stellen voor de kan kerbestrijding. Van de miljoenen die het K.W.F. verdeelt gaat het leeuwendeel naar de kankercentra, verspreid in ons land, voor het onderzoek naar de oorzaken van kanker en nieuwe therapeutica. Voorts wordt veei geld besteed aan ce aanschaf van of de verbetering van apparaten voor de bestaande be handelingsmethoden. Nog onlangs hebt U in de krant kunnen lezen dat de nieuwe, driekwart miljoen kostende kobaltstraler van het Nederlandse Kankerinstituut (Antonie van Leeu wenhoekhuis te Amsterdam) zijn vol tooiing nadert. Behalve deze grote be dragen subsidieert het K.W.F. ook kleinere, minder in het oog lopende onderzoekingen. Zo hoorde ik van dr. Schappert-Kimmijzer van de Neder landse vereniging ter voorkoming van blindheid, over het opsporen van be paalde ooggezwellen bij kinderen. Deze gezwellen kunnen een kind zijn cog en zijn leven kosten, maar 'oij tijdige behandeling kan een gezond kind, met in de meeste gevallen een redelijk gezichtsvermogen, behouden blijven Prof. Hadders uit Groningen vertelde over het werl van de com missie voor beentumors, waarvan U wel niet eerder gehoord zult hebben. Deze commissie, bestaande lit ver tegenwoordigers van verschillende specialismen, houdt zich bezig met de bestudering van gezwellen van het skelet. Deze zijn betrekkelijk zeld zaam, waardoor de individuele artsen riet in staat zijn voldoende ervaring op te doen. In principe wordt elk ge val in ons land door de behandelende specialist voorgelegd aan deze com missie en door deze mede beoordeeld. Deze geruststellende samenwerking wordt financieel mogelijk gemaakt door net K.W.F. Van groot belang bij de bestrijding van kanker is een nauwkeurige in formatie omtrent het voorkomen van deze ziekte. Tot voor enkele jaren konden wij hierbij alleen afgaan op de sterftecijfers, verstrekt door het K W.F. is in grote lijnen gebaseerd op deze opvatting. Men werkt niet met afschrikwekkende aanplakbiljet ten zoals in sommige landen, maar stimuleert en steunt bijvoorbeeld de belangstelling van de wijkverpleeg- ste, voor de kankerbestrijding, omdat zij door haar gemakkelijk en veel vuldig contact met de mensen, mis schien nog beter dan de medicus, de aangewezen figuur is om onwetend heid op te helderen en angstige zielen centraal bureau voor de statistiek en verspreide onderzoekingen. Het bu,- rea.i centrale kankerregistratie, onder leiding van dr. Meinsma, beoogt nu een registratie van alle levende kan kerpatiënten, waardoor een eel beter inzicht wordt verkregen en wij op den duur een rijke bron voor studiemate riaal zullen krijgen. Een van de spre kende voordelen van deze registratie ooven het hanteren van alleen sterfte cijfers is bijvoorbeeld dat genezen pa tiënten, die tenslotte aan een andere aandoening overlijden en die in de sterftestatistiek van het C.B.S. terecht niet als kankerpatiënt voorkomen, toch geregistreerd worden, hetgeen van groot belang is voor het ver krijgen van inzicht in de resultaten van de verschillende behandelings methoden. Belangwekkend was ook het betoog van dr. Wassink, eer van de vooraan staande Nederlandse kankerspecialis ten, over de voorlichting van de leek, een teer punt zoals hij het uitdrukte. Hij bestreed met klem de mening dat goede voorlichting kankervrees zal veroorzaken, respectievelijk verleven digen. Goede voorlichting moet wars zijn van sensatie of de behoefte on voldoende gecontroleerd-: en dus voor barige berichten in het nieuws te brengen; niet het nieuws is belang rijk, maar de mens die het leest. Daar om houdt de massa-voorlichting via de krant, radio, vergadering etc. on vermijdelijk gevaren in. Men zal zich bij do kankervoorlichting zoveel mo gelijk moeten richten op het afzonder lijke individu. De werkwijze van het die n.et durven er toe te brengen zich te laten onderzoeken. Als belangrijk onderdeel van de voorlichting noemde dr. Wassink nog het bekend maken van de vorderingen van het wetenschappelijk onderzoek en behandelingsmethoden en vooral ook van de genezingen van deze ziek te, waarbij bovengenoemde centrale kankerregistratie onmisbaar is. Als de leek hoort van steeds meer geval len die genezen, zal dit er ook toe meewerken de kankervrees te ver minderen en onnodig pessimisme weg te nemen. Dr. Wassink deelde mede dat de curve van de sterfte aan kan ker van de vrouwelijke geslachtsor ganen, die een stijgende lijn vertoon de, nu voor het eerst gaat dalen, het geen te danken is aan de vroegere herkenning en betere behandelings methoden. Voorlichting is enerzijds een behoef te van het publiek meer van kanker te willen weten, vooral van de thera peutische mogelijkheden, anderzijds voelt de arts het dus als een noodzaak het publiek voor te lichten. Dat is echter wat betreft het wetenschappe lijk onderzoek het zij nogmaals gezegd slechts zeer gedeeltelijk mogelijk omdat het merendeel van dit speurwerk zich aan het waarnemings vermogen van dë leek onttrekt. Bo vendien werpt veel van het kostbare wetenschappelijke onderzoek niet di rect resultaten af: „het duurt lang al vorens de kruin van dë/ dijk uit de golven verrijst, er is dan reeds veel materiaal gestort". S. Voor het eerst in de geschiedenis van de Zaandamse zwemclub Neptunus, die nu ruim zes en zestig jaar bestaat, zal zondagmiddag a.s. de befaamde 2 kilo meter-zwemwedstrijd en de 1 kilometer- prestatietocht niet in de Voorzaan plaatsvinden, maar in de Nieuwe Zee haven. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat het Zaanwater is afgekeurd in tegenstelling tot het water van het nieuwe wedstrijdterrein, dat door een deskundig bureau geschikt is bevonden. Het vorig jaar heeft de ZZC Neptunus deze lange afstand-race, die mede geldt voor de zwemkroniekbeker, niet kunnen houden, maar het actieve bestuur van de Diietanders heeft nu andere wegen ingeslagen om dit gebeuren, dat in het verleden Neptunus een landelijke be- kenheid heeft gegeven, weer in ere te herstellen. Er bestaat weer grote animo Voor de 2 km.-zwëmwédstrijd. Ruim zestig dames en Ongeveer een gelijk aantal héren hebben reeds ingeschreven. On der de dames bevinden zich o.a. Corrie Schimmel van 't Gooi. die de race in 1957 wón en de wisselbeker dus krijgt te verdedigen, Tineke Lagerberg en Willy Lamboer, beiden van Naarden, evenals; Marion Heemskerk Ria Vonk vgn 't IJ, Éirii Dobber van HDZ en Loes- je-de Jonge van ADZ, Bij de heren krijgt de bekerhouder Charles Ritton van DJK weer veel concurrentie van zijn club makker Rein Prins (winnaar in 1956). In 1957 bedroeg het verschil tussen bei de rivalen slechts 0,2 seconden. Ver dere kanshebbers zijn J. Richards van Dolfyn, A. Hermsén van Robben en J. Kobes van VZV. De inschrijvingen hiervoor kwamen uit Amsterdam, Naar den, Hilversum, Haarlem, Alkmaar, Velsen, Leiden, Leeuwarden, Apeldoorn, Boskoop. Van Neptunus komen naast Hetty Vergouw en Ivan Doeve aan de start Ina de Ridder, Fia Onrust, Ans Sjnt, Muus de Ridder, Simon Schoen, \Vim Riet en Freek van Nek. Verder is. de Zaanstreek vertegenwoordigd door zes leden van De Ham, t.w. G. Karten, J. Karten, B. Sweeris, L. Caro, M. Leeuwerink, W. Karten en K. Woudt. Voor de 1 km. prestatietocht hebben zich circa 140 zwemmers(sters) opge geven, bij wie leden van de Zaandamse Reddingsbrigade en De Watervrienden van Zaandam. Zondagmiddag om kwart voor dire zal het startsein voor de 2 km. wedstrijd gegeven worden. Kort daarna vertrekken de deelnemers (sters aan de prestatietocht. De uitslagen van de waterpolowed- strijden, donderdagavond gespeeld voor de zomer-competitie van de K.N.Z.B., luiden: Heren hoofdklasse: De Meeu- wen-HZ en PC 0-3; Eerste klasse a: HVGB-ZIAN 1-5, De Dolfijn-SVH 5-3: Eerste klasse b: DJK-RZC 3-1, VZC (VI) -PSV Q-7; Eerste klasse c: Het Y-Zwem- ■lust 1-4.' Over het algemeen is het gebruik van de 4-klaverconventie in Ne derland méér populair dan het gebruik van de 4 SA-conventie. Beide slamconventies beogen om naar de Azen te vragen - de gebruikers van 4 klaveren zeggen dat men door die conventie het bieden op een lager niveau kan afstoppen, terwijl de 4 SA- bieders beweren dat het nuttiger is het bod 4-klaveren beschikbaar te hebben voor gewóne biedingen dan voor slamonderzoek. Een feit is, dat onder internationale spelers de 4-klaverconventie bijna niet wordt gebruikt; slechts enkele paren plegen dit bod voor slaminvite te ge bruiken nadat er Sansatout geopend werd, en dus niet na een openingsbod van een kleur. Voor hen die 4 SA als azenvraag ge bruiken willen we eens een deel van deze (z.g. Blackwood-) conventie be spreken, dat niet veel bekendheid geniet. We gaan er van uit, dat als de éne partner azen vraagt en de ander heeft twee azen, er als regel wel slam zal worden gespeeld. We weten óók, dat het vaak moeilijk is een renonce (geen enkele kaart in een kleur) aan te ge ven en toch kan die wetenschap voor de partner van veel belang zijn. Laten we nu veronderstellen, dat een kleur vaststaat en dat één der partners met 4 SA „vraagt" en dat de partner hierna: a. jumpt naar zes in een lagere kleur dan de overeengekomen troefkleur. Dit betekent dan, dat die partner ten minste één Aas heeft plus een renonce in de kleur waarin werd gejumpt! b. Jumpt naar zes in de overeengeko men troefkleur. Dit wil zeggen, dat hij één Aas heeft, plus een renonce in een hogere kleur dan de overeengekomen troef kleur! Twee voorbeelden van deze nuttige conventie, die als zij voorkomt de gebruiker grote voordelen kan ver schaffen: 1) WEST OOST A H B 8 6 5 V 10 4 O 9 6 3 9 AH V 72 O O B 6 4 3 H V 9 3 A Biedverloop: West Oost 1 2<? 3 4 SA 6 O 7 De „sleutel" tot het grootslambod is west's antwoord van 6 ruiten: het betekent dat west één Aas plus een renonce in ruiten heeft. Oost kan nu met vrij grote zekerheid groot- slam in schoppen bieden. 2) WEST OOST *865 9 H 9 5 3 A O H V 9 5 3 O A B 8 6 A 10 7 2 «fi H V 9 5 4 Biedverloop: West Oost 1 O 2 4 .f. 4 SA 6 4» 7 No. 27 is een goed 'têmpoprobleem, waaraan een aardige eerste zet is ver bonden, die op fraaie wijze de oplossing verrijkt. In no. 28 tracht zwart het gepende paard te bevrijden, maar waardoor andere zwakten ontstaan. Eigenlijk is dit de gehele hoofdinhoud. Oplossingen over drie weken. No. 27. J. Haring, Den Haag. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. No. 28. Tan Hien Yan, Djakarta. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. - .ssssss PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 21. Dr. L. A. Garaza. Opl. 1. Ta4b4 dreiging 2. Pb6—a4 mat. No. 22. W. Verbon. Opl. 1. De8el: enz. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 3333 van W. Lente te Koudekerke Opdracht aan J. Hartong. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan P. A. Koetsheid, Huize St.-Bernardus, Sassenheim. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 573 van P. J. Eype te Haarlem. Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 aug. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 3326 van Ir. J. Viergever te Amersfoort. Wit speelt naar: 42, 16, 27, 21, 31, 30, 10, 14. 2, 20, 5 en wint. De beginstand is weinig bekoorlijk; de ontleding ech ter bijzonder fraai en verrassend. De slotstand 46/5 zal door weinig lezers vooraf verondersteld zijn. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 572 en 573 kunnen tege lijk ingezonden worden tot 15 juli a.s. H.H. Oplossers vergelijk dit vraagstukje eens met no. 571. OPLOSSING van No. 670 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam. 32—28, 22 X 33, 43—38, 33 X 42 31—26. 42X31. 29X39, 31—37. 39—34, 37—41, 48—42, 41—46, 42—37 en wint. Zou zwart 41—47 spelen dan 42—38 enz. en wint Een niet lastig, maar toch aardig stukje met een verrassend slot. Alles past pre cies! UITSLAG VAN DE LENTE-SERIE De Joting om de prijzen van deze in teressante wedstrijd had tot resultaat, dat de eerste prijs ad f 10 gewonnen is door A. Weyts te den Dungen; de tweede ad f 5.— door J. Drayer té Heemstede en de derde, een damwekker. door H. v. Vliet te Amsterdam. De winnaars onze felicitatie. HET PARTIJSPEL Zoals bekend is de grootmeester F. Raman op nog tamelijk jonge leeftijd overleden. Niet bekend is een partij van hem, welke hij speelde kort voor zijn overlijden in het ziekenhuis, waarin een prachtige 'damzet la Raichenbach voorkwam. Raman speel de „blind" met vit, de naam van de tegenspeler is niet bekend. 1. 3127 17—21; 2. 37—31 21—26; 3: 41—37 19—23; 4. 33—28 14—19; 5. 47—41 10—14; 6 3430 5—10. R. gaf hierbij aan, dat als zwart i217 gespeeld had, wit schijf winst behaald zou hebben door 3024. 27—21 enz. Verrassend en mooi! 7. 30—25 20—24 8. 39—33 12—17? Nu maakt wit op originele wijze dam: 9. 25 25—20 14x25; 10. 33—29 24x22; 11. 35—30 25x 34; 12. 40 x 29 23 X 34; 13. 27—21 16X27; 14. 32x5 dam! Is dit iets voor de 20x20 verzamelaars? De volgende compositie is eveneens een bewijs van zijn meesterschap Van uit de beginstand: 1. 33—28 19—23- 2 28X19 14X23; 3. 39—33 10—14; 4. 44—39 1419; 5. 50—44 510; 6. 34—29 23 x 3*: 7. 39X30 10—14; 8. 44—39 18—23' 9 30—25 20—24; 10. 33—28 12—18; 11 38—33 17-21; 12. 31—27 11—17: 13. 42—38 6—11: 14. 4034? In deze mooie klassieke stelling maakt zwart dam op een bezet veld! 24—29; 15. X24 19x30; 1G 28x10 17—22; 17. 35x24 22x44; 18. 19x40 13—19; 19. 24X22 9—14; 20 10x19 15—20; 21 X 14 39: 22. 14x12 7x49. Schitterend! Het vraagt ontzettend veel van het voorstellingsvermogen om deze combina tie èn de mogelijkheden in de overblij vende stand te zien. 4 klaveren betekent hier „sterke steun voor «f# en een mooi spel" Oost „vraagt" hierna met 4 SA en west „jumpt" naar 6 klaveren, waarmede hij aangeeft een Aas, alsmede een re nonce in een hogere kleur te heb ben dan «fi. Renonce O kan het niet zijn - west opende immers die kleur. Theoretisch kan het renonce in Z> zijn, doch praktisch is dat zéér on waarschijnlijk; immers, als west geen enkele zou hebben, zouden NZ liefst over 12 harten beschikken en vermoe delijk zouden zij dan toch wel iets hebben geboden. en ziet - volledige zekerheid is ook hier niet te krijgen, maar is dat nu juist niet een van de attracties van ons bridgespel?! MIMIR It'ih III (NADRUK VERBODEN)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6