KANTOOR UNILEVER IS BIJNA GEREED te tekort weinig initiatief Techniek vecht tegen honger mmmmm m mm O Vete over D V ondstin het zoeMtcki Ra IHHH tussen Parijs en Bern Vreemdelingenlegioen A L 9 Nieuw spel van Jan Naaykens NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG ZATERDAG 4 JULI 1959 PAGINA 3 Er wordt nog steeds heftig gediscussieerd en geargumenteerd over het vraagstuk der over bevolking, waarvan velen het ergste vrezen. Men heeft zelfs al uitgerekend, dat de aarde binnen afzienbare tijd het steeds toenemen de aantal mensen niet meer zal kunnen voe den. Tn tal van landen lijden de mensen hon ger. India kent hier en daar zowaar honger snood, hetgeen men in onze dagen voor on mogelijk zou houden. Indonesië wordt door honger bedreigd. Maar het zijn juist deze landen, die duidelijk demonstreren, dat de voedselkwestie in belangrijke mate er een is van organisatie, van agrarische ontwikke- ling en van een betere verdeling. Met andere woorden, het zit hem niet in het grote aan tal mensen, maar in een zekere zorgeloos- Grote irrigatiewerken, het benutten van water, hetwelk tot dusver als het ware verkwist werd. het aanleggen van goede verbindings wegen, de verbetering der arbeidsmethoden, dit alles voert gestadig naar een steeds grotere voedselproduktie. Laten we als eerste voor beeld nemen hetgeen gebeurt in Perzië, het land van de man, die gedu rende de laatste jaren zozeer in het brandpunt der belangstelling heeft gestaan en die er sinds zijn troonsbestijging op uit is geweest, de land bouw op hoger peil te brengen, waartoe hij o.a. het besluit nam, om het grootste gedeelte van zijn grondbezit onder kleine boeren te verdelen, zodat het niet langer vrijwel braak zou liggen. Daarnaast liet hij een project ontwerpen, om de rivier de Sefid te kanaliseren en de massa's water welke er door naar de Kaspische Zee worden gevoerd, ten goede te doen komen aan de bevloeiing van uitgestrekte landerijen. Perzië telt op een bevolking van twintig miljoen niet minder dan zestien mil- joen boeren. Het is dus een typisch agrarisch land. Voor de boerenbe volking is evenwel tot dusver nog slechts weinig gedaan. De moderne vooruitgang bepaalde zich voornamelijk tot de grote steden en de rijke oliegebieden. Mmts llllflffüïr beid, een gebrek aan initiatief en aan weder zijdse hulpverlening. Dit neemt niet weg, dat hier en daar de toesetand ernstig is. Daar tegenover staat echter een machtig tegen wicht. De techniek heeft op vele plaatsen tie strijd tegen de honger aanget-onden. Tech niek tegen honger, dat is het devies, waar mede het vraagstuk der overbevolking aan gepakt wordt. Ofschoon men de indruk Krijgt door ai die alarmerende berichten een begin met de uitvoering van het ze- over een teveel aan mensen, dat er no, Ie weinig gedaan wordt, wie in staat is, zich ÏÏÜSJfÏÏÏ ÏSSr' een overzicht te vormen van de grote wer- te ?"eken ken, welke heden ten dage overal in de we-} Wilde Westell reld in uitvoering worden gebracht, beziet de toekomst met een rustiger gemoed. Geen regen Elektriciteit Helikopter Vertol 107 komt demonstreren Op Zestienhoven en Schiphol Liever kaal dan korter vakantie Ook in India Er kwam 'n Amerikaan Aziatisch Roergebied In Er ankrijk ifililllGl i! Observator Wmw mmm Zi Bw- E oijiïatchRv O lomsièh Magnitogorsk RoudnogorosKoie Bruts rear, nota n& êto.i. Kot irkou ma Ovo'ithirsk C H t M E Eerder Franse wapenen in het geding Een zomeravond sprookje Canadezen niet gezond en sterk genoeg Eerlijkheid beloond „KIJK KINDEREN... Een kwartje voor de Bisschop Ilans van B era en Praktische mogelijk heden voor atoom- schepen Uitgebreid onderzoek door Euratom Interplanetair recht Steunt de Bijzondere Noden. Helpt Uw Bisschop kerken bouwen Nog vrees voor overbevolking Er is t* I i i i i i veehouders naar de streken, waar reeds Het tract'- van hel irrigatiekanaal voor de Languedoc (zwart). De, ge. stippelde, lijnen geven zijkanalen aan die later gegraven zullen worden. den beloofd. Toch komen uit alle delen van Sov iet-Rusland landbouwers en Aan weerszijden van de Sefid wonen honderdduizenden boeren. Ze zagen tot voor kort. hoe in de regentijd de rivier enorme massa's water naar de zee deed stromen. In de zomer droogde ze echter vrijwel geheel uit. Maandenlang valt er In dit gebied geen regen, Geen wonder dat ook voor de hoogvlakte, waar de Sefid doorheenstroomt, vrijwel het percentage geldt hetwelk voor heel Perzië ten aan zien van de bebouwde, dus vruchtbare bo dem opgaat ml. 3.4 pet. van 't totaal.Door een behoorlijke irrigatie z°u het mogelijk zijn. de landbouwproduktie te vervijfvou digen- Twintig tot vijfentwintig procent van Perzië's boder zou vruchtbaar kun nen worden gemaakt, ofwel 1,6 miljoen vierkante kilometer- Een der belangrijkste bezwaren is het nog steeds heersende grootgrondbezit. De in dienst der landheren werkende boeren krijgen slechts twintig procent van de oogst. Daardoor blijft de produkt-ie laag. De Perzische regering wil de rijke land heren niet tegen zich krijgen, voelt niets voor een gedwongen verdeling van het land en heeft een tussenweg gekozen. Ze gaat nu onvruchtbare gebieden, die aan niemand toebehoren, vruchtbaar maken en daarna onder de boeren verdelen. Die zullen dan niet langer meer pachters van de landheren willen zijn en naar de vruchtbaar gemaakte gebieden trekken. Wat de landheren betreft, ze zullen nood gedwongen het gebrek aan arbeidskrach ten door mechanisatie moeten opheffen, zich dus moderne landbouwmachines aan schaffen en daardoor industrie en handel sleunen. Zij en d€ kLeine boe>r©n <xp hun eigen land zullen de produktae van voe- d m 2sm'id«dolen opvoeren, mede door het invoeren van nieuwe metihoden. Twaalfhonderd arbeiders werken nu aan een dam jn het nauwste gedeelte van de Sefid, waarlangs uitgestrekte rijstvelden Het is thans zeker, dat het nieuwste produkt van de Vertol Aircraft Corpora tion, de Vertol 107, op 5 augustus enkele demonstratievluchten op de vliegvelden van Schiphol en Zestienhoven zal uitvoe ren. terwijl het tevens in de bedoeling ligt een afzonderlijke demonstratie te houden voor de marine-autoriteiten op het vlieg veld Valkenburg. Voor Rotterdam zullen door de organisa toren „Aero Contractors" in Den Haag militaire en civiele autoriteiten worden uitgenodigd en voor Amsterdam deskun digen op het gebied van da burgerlucht vaart. De Vertol 107 wordt voortbewogen door twee gasturbinemotoren, die tandemroto- ren aandrijven. Het hefschroefvliegtuig kan zowel in militaire als in civiele uit voering worden gebouwd en het prototype dat op de Salon in Parijs heeft gestaan en in augustus naar Nederland komt, heeft een interieur, dat half militair, half civiel is uitgevoerd. In het burgerluchtverkeer biedt de. Vertol 107 aan 24 passagiers plaats. De kruissnelheid bedraagt 240 km per uur. De stuurhut is voorzien van in strumenten voor nachtvliegen. Zeven jaloerse jongens van het Baarnse lyseuim hebben met een schaar de haardos van een medescholier geschonden. On danks bun volledige bekentenis meende de rector van de school hen niet onge straft te mogen laten. Hij begon met de eis: één week verkorting van hun va kantie. Dit maakte een diepe indruk. Ekele minuten lang niet de rector het daarbij. Toen liet hij en een „of" op vol gen: o4 jullie laten ie nog vandaag totaal kaal knippen". De jongens kozen het laatste. liggen, die tot dusver slechts op uiterst primitieve wijze bevloeid werd en door gebrek aan water veel te weinig oplever den. Wanneer de dam gereed is en een elektrische centrale stroom zal opwek ken, zal de elektriciteit 'n ro-1 gaan spelen in de verdere ontwikkeling van het gebied Het afdammen van de Sefid is inmid dels een onderdeel van oen groots plan tot bodemverbetering en intensivering van de landbouwmethoden. Dit plan zal 25 miljoen dollar per jaar kosten- Gedu rende de afgelopen drie jaren werden drie stuwdammen gebouwd en 1165 kilome ter kanaal voltooid, terwijl er thans aan negen stuwdammen gewerkt wordt, waar van de Sefiddam de grootste is De water massa, welke daarmede verzameld kan worden, is voldoende om 180 000 ha te bevloeien en daardoor uiterst vruchtbaar te maken. De dam wordt in totaal 100 meter hoog en de hoeveelheid water, die er door gestuwd kan worden, bedraagt jaarlijks 1700 miljoen kubieke meter- Er ts heel wat voor nodig geweest, alvorens het werk kon worden aangevangen. Men moest eerst toegangswegen aanleggen naar de plaats, waar de dam moest komen Vervolgens dienden er dorpen voor de arbeiders te worden gebouwd en een klei ne elektrische centrale opgericht. Tevens moest de rivier tijdelijk omgelegd worden- zodat er op droge grond gewerkt kon wor den. Ook in India tracht men, door het aan leggen van waterwerken, nu nog waarde loze grond in vruchtbaar land te verande ren- Voor een project om de Indus aan banden te leggen, heeft men lange tijd moeten onderhandelen met Pakistan. Elf jaren achtereen volgde het ene me ningsverschil op het andere. De Indus Is in het noorden een grensrivier- Elk jaar treedt hij buiten zijn oevers, terwijl het grootste gedeelte van de door hem aangevoerde watermassa's ongebruikt in de Arabische Zee verdwijnt. De Indus heeft een lengte van ongveer driedui zend kilometer- Langs zijn oevers wonen 48 miljoen mensen- Het gebied, waarin ze wonen zou overvloedig bevloeid kunnen worden, indien er een goed irrigatiesys teem was. Er ontstonden, nadat de grens tussen India en Pakistan was vastgesteld direct moeilijkheden. Er was bepaald, dat Pakistan kon beschikken over de drie wes telijke armen van d€ rivier, die door bei de landen stromen- India zou het recht op het water van de eigenlijke rivier krij gen. Maar toen India begon haar af te dammen, kwamen er protesten van Pakis tan, dat beweerde, dat In-dia zijn boeren hun bestaansmogelijkheden wilde ontne men door het water aan de Indus te ont trekken. Het was een Amerikaan, die geholpen door de Wereldbank, een plan opmaakte- om door middel van kanalen de 3 ooste lijke armen van de Indus te voeden, zodat Pakistan over voldoende water zou blij ven beschikken. De kosten ervan worden op 1 miljard dollar geschat, maar daar tegenover staat, dat de agrarische pro duktie enorm kan worden opgevoerd. hetgeen vooral voor India van grote bete kenis is. We mogen hier in het kader van de strijd der techniek tegen de honger een gigantisch plan waarvan we reeds eer der repten van de Sovjet—Unie niet onvermeld laten, hetwelk de bevloeiing en tevens industrialisatie beoogt van een gebied in het ontzaglijke Siberië, an derhalf maal zo groot als de Verenigde Staten. Dit gebied strekt zich uit van de Oeral tot de Behring Straat. De verzamel naam Siberië staat voor het Oeralgebied voor West- en Oost-Siberië. het Sovjet Verre Oosten, aksmede voor de Jakoe- tenreipu-blieken en de Jodemrepubliek Etrobieza. welke beide laatste in theorie onafhankelijk zijn. maar politiek en eco nomisch tot 't erote Sovjetblok behoren Dit Siberië beslaat een twintigste deel van de oppervlakte der aarde, maar telt slechts twintig miljoen inwoners. Om 't dienstbaar aan de Sovjet-econo mie te maken en er enorme massa's voed sel te produceren, heeft Moskou een ze venjarenplan ontworpen, dat als grond slag heeft: van elke tien roebel, welke de regering uitgeeft zijn er vier voor het, Si berische plan bestemd. Eerst zal men beginnen met het aanleggen van nieuwe mijnen, volgens de modernste methoden, hetgeen een grote besparing aan man kracht zal opleveren. Talrijke gedeelten van Sibrië zijn rijk aan ertsen en steen koollagen. In de rivieren zullen grote stuwdammen gebouwd worden en het ein doel zal zijn .van het hart van Siberië tevens een Aziatisch Roergebied te maken, waarbij het Westéuropese in het niet zal verzinken Er zit uiteraard politieke propaganda ln de vrijgevigheid van het Kremlin inzake de berichtgeving over het nieuwe Sibe rië, dat aan het worden is. Khroesitsjev heeft iets nodig, om de Russen vertrouwen in de toekomst in te boezemen. Maar als een man als „de Amerikaase polit cus en zakenman Harriman uit Sovjet- Rusland terugkomt en verklaart onder de indruk te zijn gekomen van hetgeen ge durende d€ laatste jaren daar is gepres teerd hij was vroeger ook gezant te Moskou dan mag worden aangenomen, dat het zevenjarenplan voor Siberië een solide grondslag heeft. Tienduizenden jon gemannen hebben zich reeds in Siberië ge vestigd. Ze zijn door tienduizenden jonge meisjes gevolgd. Emigratie naar Sibe rië wordt reeds op de lagere school gepro pageerd. Het moeilijkste te bewegen tot het opgeven van hun oude boerderij en zijn de boeren ofschoon hun uitgestrek te en uiterst vruchtbare landerijen wor- Er wordt beweerd, dat Siberië reeds be zig is, een ontwikkeling door te maken, zoals de Verenigde Staten die in het Wil de Westen ofwel Var We6t beleefden, maar dan in een veel sneller tempo. Ame- rikaanser dan Amerikaans. Gebrek aan mensen en materiaal vormt nog een handi cap maar men hoopt in het Kremlin, dat indien er eenmaal de gang in zit, het niet meer moeilijk zal zi.in, ook de boeren naar Siberië te doen trekken. En anders weet men er wel raad op. Tegen gedwon gen volksverhuizingen ziet men daar niet op. Omsk. Tomsk en Novosibirsk zijn grote industriële centra geworden. In Novosi birsk werd kort geleden een centrum voor wetenschappelijke studies opgericht, spe ciaal op Siberische problemen gericht Reeds zijn belangrijke mijnen im exploi tatie. Bij Roudnogoroski ligt een ware berg van ijzererts. Volgens schatting zou daar een voorraad ijzer liggen, waarmede rails zouden kunnen worden vervaardigd, die 60 maal de aarde zouden kunnen om spannen. Dat 's dan alleszins genoeg voor Siberië. Te Irkoetsk zijn al nieuwe hoog ovens in gebruik genomen. Bij Kras noyarsk zijn andere Ijzermijnen ontdekt, die volgens Sovjet-deskundigen miljarden tonnen zouden kunnen opleveren Er is ip Siberië tevens een centrum voor alumi- niumproduktie opgericht, waar dit voor de industrie en de oorlogvoering zo be langrijke metaal in aanzienlijke hoe veelheden wordt aangemaaakt In de omgeving van het Baikalmeer worden de daar opgerichte fabrieken geregeld uitge breid- Hier ligt de nieuwe fabrieksstad Bratsk, waar dertigduizend arbeiders werken en zich enorme elektrische cen trales bevinden. Er is achter een stuwdam een kunstmatig meer aangelegd tienmaal groter dan het meer van Constants. Keren we tot slot naar eep plaats dich ter bij huis terug In Frankrijk is een be gin gemaakt met de uitvoering van een plan dat de Languedoc- irrigeren en daar door vruchtbaar maken moet. Hiertoe wordt o.a. een lang kanaal gegraven, waarin het water door reusachtige pom pen omhoog gepompt wordt. 25 060 kubie ke meter PC OUf- tot een hoogte van 21 tot 60 meter. O a zal een gebied van 579 000 H A- vruchtbaar worden gemaakt waarin 221 gemeenten liggen, met een to tale bevolking van 579 000 zielen De agra rische produktie zal er minstens vervier voudigd worden Van het project, hetwelk door de Fransen gigantisch wordt genoemd zullen tevens de beroemde wijnbergen van l'Heraulj profiteren. Het water wordt uit de Beneden-Rhönp gepnmo' We maken het Normandië van de Middellandse Zee" zeggen de Fransen.. Men ziet, de techniek bindt overal de strijd tegen de honger aan en dan is er nog de wetenschap, die nieuwe voedingsmid delen ontdekt of samenstelt. Zopas komt b.v. uit Italië het bericht, dat aan de uni versiteit van Bologna een nieuw voedings middel vap grote waarde is ontdekt, dat aan caseïne onttrokken kan worden. -j '*OVt«T5K aw» Siberië met enkele der belangrijkste industrie- en agrarische centra. e Zwitserse minister van buitenlandse zaken, Petitpierre heeft enkele dagen terug geklaagd over de ronse- larij van het Franse Vreemdelingenlegioen in Zwitserland, en bij die gelegenheid het „Legion iötrangere" een niet te rechtvaardigen instelling genoemd, die niet terug schrikt voor martelingen en ander bijkomend krijgsbedrijf. De woordvoerder van het Frans ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld, dat de Franse ambassadeur in Bern een heftig pro test heeft ingediend, te gen Petitpierres woor den. De eer van het Franse leger in het algemeen, en het vreemdelingenle gioen in het bijzonder, is ermee gemoeid, aldus de woordvoerder. Het legioen neemt bui tenlandse recruten aan, ook als dia nog geen 21 jaar zijn. Zwitserland is waarlijk niet de eerste staat die tegen de prak tijken van het legioen protesteert. In andere Europese landen, Neder land niet uitgezonderd, zoekt het legioen even- eens rekruten en de ver halen die daarover sinds haar oprichting al de ronde doen zijn rijk geva rieerd. Ze ondermijnen het prestige van de Franse strijdkrachten en als ver antwoordelijke personen, zoals minister Petitpierre, eraan gaan meedoen wordt de situatie ontoe laatbaar, ao meent men in Parijs. Het is echter niet slechts het legioen dat bij deze kwestie een rol speelt. Frankrijk heeft verschil lende Zwitserse banlain- stellingen ervan beschul digd dat zij de wapen aankopen van de Alge rijnse rebellen in Europa financieren. De betrokken banken, en ook een grote vervoersonderneming, zijn inmiddels reeds getroffen door Franse vergeldings maatregelen en daartegen is de Zwitserse regering in het geweer gekomen. Het legioen, welks prak tijken al jarenlang een doorn in menig oog zijn, werd in het protest be trokken en zo werd de bal aan het rollen ge bracht. De situatie mag in dit stadium nog geen groot conflict tussen Zwitser land en Frankrijk worden genoemd, maar naarmate er meer zal worden ge zegd gaat het toch wel in die richting. De uitbreiding van het kantoor J van de Unilever nadert haar ai- gehele voltooiing. Waarschijnlijk eind augustus zal het nieuwe pand betrokken worden. Onze fotograaf maakte deze fraaie opname van het i boter- en zeephuis, dat in het spel van hoog- en laagbouw van de I Rotterdamse binnenstad goed mee- doet. IS LIEFDE BLIND?" Het is alweer ile liefde, die Jan Naaykens in dit spel bezingt. Eerst in zijn Paris, of Spot niet niet de liefde", vervolgens in zijn „Theatre d'Amour*' en nu in zijn spel „ls liefde blind? Drie stukken, die elkaar snel opeenvolgden en drie stukken, waarin Jan Naaykens ons iets te zeggen beeft. En hoewel men van alle toneelstukken kan zeggen, dat zij min of meer over dr liefde gaan, zo goed als alle romans en films dat ook doen, is er bij Jan Naaykens toch een aanmerkelijk verschil. Hij schrijft bewust een spel ove: de liefde en laat ons zien, hoe deze liefde liet leven waard maakt om te leven, ondanks alle zorgen. Hoe deze liefde hel leven tintelen doet en het maakt tot een charmant en bruisend vreugdespel. Een zomeravondsprookje noemt Jan Naaykens zijn nieuwe spel. En zo beziet hij de liefde tn het leven ook. De liefde maakt alles tot een wondermooi sprook je- Tenminste als ie de moed kunt op brengen om in de liefde te geloven. Maar velen kunnen niet meer in de lief de geloven. De werkelijk grote onbaat zuchtige en alles opofferende liefde- Het lijkt wel, of met het geloof in God ook het geloof in de liefde tussen de men sen onderling verloren gaat. Hetgeen voo,- ons gelovige mensen natuurlijk heel vanzelfsprekend is. De liefde komt van God Zonder God ook geen hechte lief de. Maar zonder liefde wordt de wereld een hel Het mooie is er net ui, wegge haald- Maar denkt nu niet, dat de schrij ver dit probleem in zijn stukken ook maar in de verste verte aanraakt. Hij praat niet over God; een probleem komt Prins Philip, die vandaag het officiële bezoek, dat. hij met Koningin Elizabeth aan Canada heeft gebracht, beëindigt, is bezorgrl over de lichamelijke constitutie van de inwoners van dit land. In een toespraak voor het Canadese medische ge nootschap heeft hij daarvan uiting ge geven. Hij betoogde voor de vergaderde doktoren, dat z.i. de gezondheid en de lichaamskracht van de Canadezen te wensen overlaten en drong er op aan, dat men hier iets aan zou doen Volgens de prins is naa,- schatting 34 pet. van de mannelijke bevolking van weerba re leeftijd ongeschikt voor de militaire dienst. Hij zeide verder, dat de Canadese sportprestaties, op enkele uitzonderingen na. nauwelijks in verhouding staan tot de hoge levensstandaard waarop men in Ca nada prat gaat Het schijnt, zo meende hij, dat de Canadezen niet voldoende oog hebben voor de fysieke, geestelijke cn maatschappelijke voordelen welke uit li chamelijke oefening en sport kunnen voortvloeien. In een café te Purmerend vond een van de diensters onder een rafeltje een porte feuille met circa 15.000.—. De eigenaar van het café herinnerde zich. wie aan lal tafeltje had gezeten en wist de man op de markt op te sporen. De verliezer, een vee houder uit West-Friesland, bewees zjjn dankbaarheid door het uit vijf man be staande bedienende personeel te belonen mettotaal drie gulden. Advertentie dat is nu een kerk en daar konden wij vroeger het H. Misoffer bij wonen. Nu moeten jullie soms naar een café of een bioscoopzaal om het offer mee te vieren". Ja. zo is het,want er is Kerken- nood in ons Bisdom. Maar tóch kan daar een eind aan komen. Met uw hulp. Offer daarvoor iedere week er zelfs niet in ter sprake. Dit zijn al leen maar beredeneerde consequenties. De schrijver Iaat ons alleen maar de liefde zien die overal weer om de hoek komt kijken, stout en parmantig, listig en sluw, soms dwaas- soms ontzaglijk mild, maar altijd speels en charmant- De liefde die iedereen achtervolgt en waar door iedereen op zijn tijd wordt aange grepen De liefde, die hef leven zo heer lijk mooi kan maken, zodat zelfs de zor gen aangename zorgen worden. Alleen kniesoren staan buiten dit liefdesspel- De spelen van Jan Naaykens hebben dus niets problematisch; zij zijn alleen een festijn. Maar een zeer verademend fes tijn in deze liefde-arme tijdsperiode. En als men zijn stukken tegenover de probleemstukken stelt, die momenteel in zwang zijn, dan mag men zich ge lukkig prijzen met deze kostelijke liefdes- komedies van Jan Naaykens. Zijn nieuwe spel is werkelijk een sprookje. Ook gebaseerd op een oud Frans sprookje. En van sprookjes moet je eerst ongehinderd kinderlijk genie ten, voordat ze je aan het nadenken zetten- De tegenwoordige probleemstuk ken zetten je bij de eerste scène al aan het nadenken, om er na vier of vijf scènes al meer dan genoeg van te heb ben. Men redeneert en redeneert maar en men rafelt psychologisch uiteen, terwijl men vergeet, dat het toneelspel op de eerste plaats een spel naar het leven moet zijn, waarin men eerst ge heel moet kunnen opgaan, om je ach teraf tot nadenken te stemmen. Maar het leven schijnt tegenwoordig nu eenmaal enkel maar uit problemen te bestaan. Wellicht omdat men het levende geloof in God en de liefde verloren heeft? Tengevolge waarvan men het spel-ele- men, uit he, oog heeft verloren? Men problematiseert en durft 't spel. 't leven niet meer aan- Maar de liefde maakt het leven tot een spel, een serieus- maar groots en aantrekkelijk spel. En het Is dit spel, dat de schrijver ons in zij" drie achtereenvolgende stukken „Paris o> spot niet met de liefde". „Theatre d' Amour" en ..Is liefde blind?" laa4 zien. Want ondanks alle zwaarwichtig' heid, ondanks alle problemen en onge' loof en zwartgalligheid- wordt de men5 ieder ogenblik van de dag weer met zij" i neus op dit wezens-element van het leven de liefde, gedrukt, zodat hij er wel in ge' loven moet! De Europese gemeenschap voor kertt' energie (Euratom) wil een uitgebreid of' derzoek laten instellen naar de techni sche en economische mogelijkheden of het gebied van voortbeweging van sche pen door middel van kernenergie. Er zijn werkgroepen gevormd, be staande uit vertegenwoordigers van de Euratora-commissie en van industrie- kringen in de zes landen. Een en ander is het gevolg van een ge' riachtenwisseling, die op initiatief van de Euratom-comrrjissie te Brussel is gevoer" en waaraan onder leiding van de dire"' teur-generaal van de afdeling industri* en economie. Stijkel. deskundigen uit zeS landen van de Euratom-aemeensrhaP deelnamen. Tot de vraagstukken, welk* besproken werden, behoorde de mogelijk heid van een samenwerking van Eura tom met reders en scheepsbouwers. Ver der werd nagegaan, wa, er reeds is ga- daan op het gebied van gezondheidsbe scherming, de civiele verantwoordelijk heid jegens derden en de verzekerings vraagstukken. die een dergelijke verant woordelijkheid met zich brengt De werkgroepen zullen ook in samen werking mei derde landen de mogelijk heid nagaan van het voorkomen va" doorkruising van werkzaamheden. Stort Uw otter op giro 647700 &n,v. da Vicaris Generaal - Bisdom Rotterdam: Kerkenbouw Er was een tijd, dat mensen naar on bekende oorden togen, zonder ook maar een sikkepit te weten van wat hun 4e wachten en van wat hun te doen stond. Tegenwoordig hebben we zoveel films en documentaires gezien, dat we zelfs in het hartje van China of Siberië weten, waar we zijn en met wie en wat we er te "oen krijgen. Feitelijk zit dus niets verrassends meer in het maken van verre reizen en het ergste is nog, dat de mensen allemaal op elkander beginnen te lijken. Een Ja panner kleedt zich precies als een boeren jongen uit Broek ie Waterland en kauwt ook op puffel rice of kauwgom. Onze aardbol is tot in zijn uithoeken doorvorst en er valt niets verrassends meer te beleven- Maar gelukkig, we staan voor de poorten van de wereldruimte. Wat vijfentwintig jaar geleden nog een toe komstdroom leek- begint werkelijkheid te worden. In tegenstelling met vroeger, toen een Columbus niet zeker wist, of hij van de aarde af zou glijden of niet zijn beman ning was er banger voor dan hij zijc we nu al aardig georiënteerd. We weten zo het een en ander van de maan. van de andere planeten, als Mars en Venus- die we het eerst op onze ontdekkingsreizen door het heelal zullen ontmoeten- Overigens, het zou wel eens zo kunnen zijn, dat we later zullep zeggen, eigenlijk niets geweten te hebben en in dezelfde positie te hebben verkeerd als Columbus wieng nieuwe wereld er ook heel anders uitzag, dan hij vermoedde. Inplaats van in Japan terecht te komen ontdekte hij Amerika Als we in aanmerking nemen hoe ge makkelijk de satellieten ui, hun baan ra ken en heel ergens anders terecht komen, dan gepland was, zou het weieens kunnen gebeuren, dat we juist niet déér terecht komen, waar we heen willen. Enfin, ook hieraan wordt gedacht- yiat meer is, er wordt voor gezorgd, dat we niet zo onvoorbereid tegenover nieuwe si tuaties zullen staan als onze voorvaderen- Er is te Parijs een rakettencongres ge houden, waar een aantal deskundigen o> het interplanetaire recht besproken heef4- Ze willen niet, dat we als een soor4 rauwdauwen de wereldruimte ingaan- e< maar op los schieten, rechten met voete" treden, kortom, allerlei domheden be gaan vaak gevolg van onwetendheid waardoor onze voorouders zichzelf en d" volken, waarmede ze in aanraking kwa' me, zoveel onheil bezorgd hebben- Men is in Parijs eens nagegaan, ws' voor wezens we in de wereldruimte zulle" ontmoeten. Men begint het er allengs ove* eens te worden, dat er op de andere pla neten de een of andere vorm van leve" kan bestaan. De laatste berichten ten aan zien van Mars aewagen zelfs van levend-c wezens, die over een zekere intelligentie moeten beschikken. De geleerde die 40' deze conclusie kwam, vermoedt dergelijk leven ook op andere planten. We zijn dug niet alleen in hit heelal...' Is het wonder, dat de wereldruimtedeskun digen zich er in Parijs op zijn gaan bezitv nen, hoe d«> mens zich daar zal moete" gedragen? Ze konden het er niet over eens worden, of het interplanetaire leven ook wezens herbergt als wij, mensen. Wellicb4 zal de Marspionier wezens ontmoeten- waarvan hij bij de eerste oogopslag nie4 zal kunnen zeggen, of het nu een plant- een dier of een mens is. Nu komt dit ooK op aarde voor Er zijn immers vleeseten' de planten, dieren die op planten lijken e" mensen, die geen mensen zijn- Men is het er in Parijs over eens gewor den, dat de mens zich in de wereldruim te fatsoenlijk zal moeten gedragen. Ef werd voorgesteld alvast een tribunaal i" te stellen- dat toekomstige ruimtevaart- vlegels zal moeten bestraffen Guy Bohn- secretaris-generaal van het centrum voof de studie van het recht voor de wereld ruimte en de ruimtevaart wil alvast be' ginnen met een internationaal hof dat de normen zal moeten uitstippelen. Als goed Fransman wenst hij, dat dit instituut in de Ville Lumière gevestigd zal worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8