Dagblad voor Schiedam en omstreken Soekarno herstelt grondwet van 1945 Jh moet mannen met geweren op de juiste plaats m a Nederlandse troepen boot sen atoombomaanval na Stadsmens zoekt koelte aan de stranden Gecompliceerde botsing met elf gewonden in Limburg Ontslag Israëlische regering ingediend Ben-Goerionbreekt met ontrouwe coalitiepartners Heet strand bezaaid met verhitte mensen Oud -minister G. Helders lid Raad van State BIJNA TROPISCHE HITTE In theorie: dictatoriale macht i Meisje maakt val van tien meter ■PU PmI vm BPW Psychologische 9 oorlogvoering „Pin-up girls ivachten op V99 Nasleep wapenaffaire Over tien jaar geen stookolie meer op strand? Het weer. Voetbal voor Koningin en Prins Sprong in paniek üglft IN LA COURTINE ONGELUKKEN OP DE WEG Loonronde in Vaticaanstad Nu al een spion? Djakarta veroordeelt Nederlander r Gematigde temperaturen Koeler na grote hitte Aan zee Het weer in Europa MAANDAG 6 JULI 1959 VIJF KOEIEN DOOR BLIKSEM GEDOOD nieuwe seniedamscne courant Staande op de trappen van het Vrij heidspaleis. de Istana Merdeka, te Dja karta heeft president Soekarno van Indonesië gisteren een decreet voorge lezen, waarin hij de Grondwetgevende Vergadering ontbindt en de terugkeer gelast naar de revolutionaire grondwet van 1945. Onder het nieuwe bestel zal Soekarno behalve staatshoofd ook lei der van de regering zijn. Theoretisch wordt hij nu met dictatoriale macht be kleed, maar waarnemers achten het waarschijnlijk, dat het Indonesische le ger in de naaste toekomst een gewich tige stem in het kapittel zal hebben. Militairen zullen, naar verwacht wordt, enkele belangrijke posten in Soekarno's regering gaan bekleden. De president heeft voorts opdracht gegeven tot de vorming van een voorlopige raadgeven de volksvergadering, die de grondwet gevende taak van de Constituante zal overnemen. Een duizendkoppige menig te juichte de president voor en na de voorlezing van het decreet toe. Na een bewind van 27 maanden het langste in de geschiedenis van In donesië heeft premier Djuanda van morgen op grond van de nieuwe veror deningen aan president Soekarno het ontslag van zijn regering aangeboden. Tijdens de korte plechtigheid gaf de president in een rede geen enkele aan wijzing waaruit zou kunnen blijken wanneer hij een presidentiële regering 1het achttiende kabinet sedert het uitroepen van de republiek denkt te hebben gevormd. Waarnemers achten 'n overgangstijd van één a twee weken mogelijk. ,.Bij het aantrekken van nieuwe mi nisters zal ik er naar streven de juiste man op de juiste plaats te benoemen", aldus Soekarno. „In Indonesië kent men een gezegde dat luidt: de man is be langrijker dan het werktuig, maar de man met het geweer is nog belang rijker. Het is mijn taak mannen met geweren op de juiste plaats te benoe men". zo verklaarde de Indonesische president. Hij betuigde aan het afgetreden kabi- net-Djuanda zijn erkentelijkheid voor de wijze waarop het zijn taak heeft verricht en verzocht de leden ervan, zich te willen belasten met de beharti ging der lopende zaken. Toen journalis ten hem na afloop van de plechtigheid vroegen hoe hij zich zijn taak krach tens de grondwet van 1945 voorstelt, verklaarde Soekarno: „Hoofd van de staat en deels regeringsleider. Maar een ding is zeker: ik ben geen dictator. Ook bij de vorming van een regering zal ik geen dictator zijn en ik zal vele be sprekingen voeren". Voordat president Soekarno twee maanden geleden vertrok voor een reis rond de wereld, had hij bij de grondwetgevende vergadering in Ban dung een voorstel ingediend de revolu tionaire grondwet van 1945 weer m te voeren. Door de eensgezinde opposi tie van de beide grote Mohammedaan se partijen, de Masjumi en de Nahda- tul Ulama, verkreeg het voorstel van Soekarno bij geen van de drie gehouden stemmingen de vereiste meerderheid. De stafchef van het leger, generaal Abdulharis Nasution, reageerde op de ze verwerping met een strikt verbod op alle politieke activiteiten in Indone sië. Van officiële Indonesische zijde is destijds ontkend, dat president Soekar no vanuit zijn vakantieverblijf in de Verenigde Staten een telegram zou heb ben gezonden aan generaal Nasution met de raad zich van drastischer maat regelen te onthouden. De op een na laatste ontwikkeling in het geschil tussen Constituante en pre sident was, dat na Soekarno's terug keer zowel de communisten (P.K.I.) als de nationalisten (P.N.I.) en enkele kleine partijen hun vertegenwoordigers in de grondwetgevende vergadering op dracht gaven nog slechts die bijeen komsten van de Constituante bij te wo nen, waar over haar ontbinding werd gesproken. Op deze ontwikkeling doelde Soekar no gisteren, toen hij verklaarde, dat hem geen andere keus overbleef dan de grondwetgevende vergadering te ontbinden, nadat het grootste deel van haar leden had geweigerd, de zittingen bij te wonen. De stafchef van hel Indonesische le ger, generaal Nasution, heeft onmid dellijk na de afkondiging van Soekar no's decreet een verklaring uitgegeven, waarin hij meedeelt, dat de presiden tiële maatregelen zijn ingegeven „door de noodzaak van een terugkeer van het politieke evenwicht, vooral op het ter rein van de uitvoerende macht". Ver der merkt hij op, dat deze maatregelen „slechts van tijdelijke aard" zijnalleen bedoeld „voor dit overgangsstadium en in het belang van 's lands veiligheid". Een dertienjarig meisje uit Den Haag is vorige nacht uit de derde verdieping van een Amsterdams hotel gesprongen en een tiental meter lager op straat terecht gekomen. Met ernstige kneuzin gen en verwondingen is zij in het Wees- perpleinziekenhuis opgenomen. Een 27- jarige lasser is door de politie aange houden. Hjj zou het meisje, dat uit een opvoedingstehuis gevlucht was, met aanranding bedreigd hebben, waardoor zij bevreesd Is geworden en radeloos uit het raam is gesprongen. Het onge luk is omstreeks half vier 's nachts ge beurd. Verschillende buurtbewoners zeg gen het meisje te hebben horen gillen. Het meisje was een half jaar geleden van huis weggelopen. Zij was daarna in een opvoedingstehuis terecht geko men. Uit een zucht naar avontuur v as zij daaruit vorige week weer gevlucht. Zwervend door Amsterdam was zij met een lasser in contact gekomen. Deze had min of meer haar verhaal gehoord en haar voor de nacht onderdak aan geboden op de kamer die hij in een ho telletje aan de Nieuwe Prinsengracht bewoonde. IS Het strand langs de Noordzeekust be leefde zondag een ware invasie van badgasteny die in het water enige ver koeling zochten. Hoe druk het was bewijst deze te Zandvoort genomen foto. Bij K. B. van 3 juli 1959 is met in gang van 1 augustus 195.9 benoemd tot lid van de Raad van State mr. G. Ph. Helders, oud-minister van Zaken Overzee te 's-Gravenhage. Deze benoe ming is geschied in de vacature ont staan door het aan drs. J. W. de Pons in verband met zijn benoeming tot mi nister van Economische Zaken verleend eervol ontslag. In de weide achter een boerderij te Groesbeek, nabij de Duitse grens, zijn vanochtend, tijdens een kort onweer, vijf koèien waaronder een stamboek- dier door de bliksem getroffen. Het on weer ging gepaard met een hevige slagregen. Weinigen zullen het algelopen week einde zijn thuisgebleven. Na de korte regenperiode waren deze zonnige zater dag en zondag vooral voor de vakantie gangers een verademing. Z|j moesten die echter niet in de steden zoeken want daar heerste de temperatuur van een hittegolf. Maar Nederland had in de warme junimaand al wel de weg gevon den naar de recreatie-mogelijkheden in de natuur. Strand, bos, hei en duin wa ren dus overvol. De meesten zochten echter fiun heil zo veel mogelijk hij of in het koele water. Aan de kust bracht de zwakke zeewind nog een beetje ver lichting voor de verzengende zonnestra len. Langs vrijwel de gehele Noordzee kust steeg de temperatuur tot 30 gr. C. Het warmst kreeg West-Brabant het, waar Gilze Rijen en Woensdreeht 32 gr. C. meldden. Tussen Bloemendaal en Zandvoort was de drukte op deze warmste dag van het jaar zo groot als in bijna tien jaar niet is voorgekomen. Vele tien- duizenden alleen al bevolkten het strand in Bloemendaal en het nationale park „De Kennemer Duinen". Maar ook el- /■tr 1 dertien, negen en vier jaar. Zij werden (Van onze correspond I m het ziekenhuis te Sittard opgenomen. Het zonnige weekeinde nee1! oji Eveneens werden naar het ziekenhuis weg zyn zware tol geëist. By een ig i overgebracht de vier inzittenden van de compliceerde autobotsiiig in u auto. rlip tpcron hric,nr aanbotste, telde men elf min of meer zwaarge wonden. Op de rijksweg van Alkmaar naar Den Helder botste een auto op een wagen waar tien mensen in zaten. Een persoon werd gedood, zes anderen K wond. In Bergen reed een auto tegen een boom. Een vrouw overleed, haar man en twee kinderen liepen ernstige verwondingen op. Het ongeluk in Limburg gebeurde zon dagochtend bij de bewaakte spoorweg overgang tussen Susteren en Echt. Voor de gesloten overwegbomen stona een autobus uit Eindhoven en daarach ter een viertal personenauto's te wacn- ten. Een tweede autobus uit Leende botste tegen de laatste auto van de wachtende file op. De wagen schoot vooruit, de hele rij kwam in beweging en tal van auto's ramden elkaar, lot overmaat van ramp botste even later ook nog een uit de richting Roermond komende auto tegen de touringcar uit Leende op. De chauffeur van deze bus, de 38-jarige P. v. d. H. liep een shock op. Van de overige inzittenden .werd niemand gewond. Wel kregen de vijf in zittenden van de personenauto waarmee de bus in botsing was gekomen, ver wondingen. Het waren de veertigjarige autohandelaar J. uit Eindhoven, zijn vrouw en drie zoontjes, respectievelijk auto, die tegen de touringcar aanbotste Dit waren twee echtparen uit 's-Herto genbosch, de 38-jarige heer P. van W. en zijn echtgenote alsmede zijn 42-jan- ge zwager H. van R. met echtgenote. In een van de auto's, die in de file ston den, raakten nog twee personen ge wond, namelijk het echtpaar S. uit Rot terdam, dat met vakantie op weg was naar Italië. Mevrouw S. moest in het ziekenhuis worden opgenomen; haar man kon na verbonden te zijn naar huis terugkeren. De inzittenden van de eer ste bus en van de overige auto's in de file bleven ongedeerd. Het verkeer op de drukke rijksweg Sittard-Susteren- Roermond werd door deze botsing ge ruime tijd opgehouden. Op de rijksweg nr. 9 van Alkmaar naar Den Helder onder De Stolpen is zaterdagavond een auto, bestuurd door de heer S. uit Breezand, met volle vaart ingereden op een auto, waarin tien personen zaten, vijf volwassenen en vijf kinderen uit Soest. Er ontstond een hevige botsing, waarbij de 59-jarige J. L. uit Soest op slag werd gedood. De 29-jarige mevr. S. van B.-P. uit Soest en haar vijfjarig zoontje werden met ernstige verwondingen in het Sint Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar opge nomen. Een drietal andere inzittenden, die lichte verwondingen opliepen, ver hond men ter plaatse. ders aan de kust in de randstad-Hol land was de mensenmenigte enorm, /«'('bad Scheveningen bereikte een re cord: 6734 bezoekers. De toegangswe gen raakten al gauw verstopt. Een aan wijzing voor de drukte is altijd het aan tal zoekgeraakte kinderen. Dit keer cij fers uit Scheveningen en Bloemendaal: rest.: 350 en 100. Jammer, dat jiet aantal verdrinkings- gevallen met zulk warm weer ook toe neemt. Na uren dreggen heeft het personeel van het strandbad van de Sloterplas te Amsterdam het lijk opgehaald van een 22-jarige bakker uit de hoofdstad. slachtoffer was met een vriend m het strandbad gaan zwemmen. Hij was plotseling verdwenen. Pas na lang zoeken waarschuwde de ongerust ge worden vriend het personeel. In het kinderbad van het natufirbad Deiko te Heerhugowaard verdronk een zevenjarige jongen ongemerkt. Een an der kind stapte toevallig op de jongen, die op de zandbodem van het kinderbad lag en wel in het diepste gedeelte: 1.55 meter. Zaterdagmiddag is in de Rijn ten oos ten van het Drielse veer een tienjarige jongen, wonende in een contract-pension te Oosterbeek, verdronken. Hij kon niet zwemmen. De jongen was op een hou ten strandstoel geklommen, waarop hjj ronddreef. Hij is van de stoel gevallen en in de sterke stroom terechtgekomen. Een tienjarige jongen uit Rotterdam is in de Alblashaven verdronken. Zijn achtjarig zusje kon op het nippertje worden gered door een loodgieter uit Schiedam, die haar onder de steven van een zandschip vandaan haalde. In het grootste deel van West-Europa is het gisteren zeer warm geweest. In Parijs was het 36 graden. Overal in Frankrijk heerste een hitte die het meedoen aan de „Tour de France" tot een verschrikking maakte. In Milaan was het 33 graden in de schaduw. In heel Oostenrijk was het mooi weer. Er werden temperaturen tot 30 graden ge meten. Ook in West-Duitsland was het zeer Warm, 30 graden. In verschillende Noordduitse dorpen was gisteren geen drinkwater meer voorradig: de water stand is deze zomer door de lange droogte zeer laag, de ineeste bronnen en putten staan droog. Op de Aller en de Weser wordt het binnenvaartverkeer overenkele dagen stopgezet als de da ling van de waterstand blijft doorzet ten. Per 1 juli zjjn voor de arbeiders in dienst van de staat van Vaticaanstad loonsverhogingen van kracht geworden, die in enkele gevallen verdubbeling van het bestaande salaris betekenen. Dit bericht U.P.I. Vooral de laagst betaal de groepen zullen van de salarisver hogingen profiteren. De meeste van de Vaticaanse arbeiders wonen in de staat zelf, een aantal woont in Rome, Bij de legeroeleningen die de Neder landse troepen de komende weken in La Courtine in Frankrijk houden, zal men ook een aanval met de atoom bom nabootsen. Naar de commandant van het kamp, kok ."1 H. Bouwman, mededeelde, zal getracht worden hier bij de werkelijkheid zo veel mogelijk te benaderen. De oefening heeft vooral ten doel de troepen te oefenen in een snelle concentratie en deconcentratie alsmede de inlichtingendienst op de proef te stellen. Ook zal men bij de oefeningen in La Courtine aandacht be steden aan de psychologische oorlogs voering door middel van geruchten en de verspreiding van pamfletten. De Ne derlandse vliegtuigen zullen bijvoor beeld afbeeldingen verspreiden van pin up girls met het onderschrift „geeft u over; zij wachten op u", terwijl som mige krijgsgevangenen Russische vlug schriften op zak zullen hebben. Op de ze wijze wil de legerleiding trachten de oorlogsomstandigheden van de mo derne oorlog zo veel mogelijk na te bootsen. De drie infanteriebataljons en de gevechtsgroep van het eerste leger korps zijn zaterdagmiddag, na tijdens een driedaagse tocht in konvooi meer dan 900 km door Nederland, België en een groot deel van Frankrijk te hebben afgelegd, in La Courtine aangekomen. De verplaatsing van de 460 voertuigen, voornamelijk jeeps en manschappen- wagens, is vlot verlopen en de panne onderweg bleef zeer beperkt. De com mandant van het eerste legercorps, de generaal P. Gips, vertelde, dat er zich evenmin persoonlijke ongevallen heb ben voorgedaan en hjj liet er geksche rend op volgen, dat de manschappen zelfs geen doorgelopen voeten hadden. Overigens was de generaal zeer tevre den over de prestaties van zijn mannen. Het zaterdag afgelegde traject van Bourges naar La Courtine voerde door een van de mooiste gedeelten van Frankrijk. Het kamp is op 800 meter hoogte gelegen in het massief centraal, dat de oudste bergformatie van Frank rijk vormt. In dit centrale deel van Frankrijk vindt men ook de beroemde grotten, zoals die van Lascaux, waar de oudste inwoners van het Europese continent hun kunstzinnige wandschil deringen uit het stenen tijdperk hebben achtergelaten. Het dorp, dat vrijwel ge heel leeft van de militaire nederzetting, is klein; het telt maar een paar dui zend inwoners. Het doet enigszins den ken aan Ermelo en Nunspeet. Er zjjn een bioscoop en enkele goed voorziene warenhuizen, waarvan de eigenaar de soldaten op de eerste dag van hun aan komst echter nog al schijnt te hebben afgezet. In de omgeving bevinden zich uitgestrekte heidevelden. Adders komen hier vrij veel voor en de Nederlandse soldaten wordt dan ook aangeraden zich, zodra zij gebeten zijn, in verbin ding te stellen met een arts. Gedurende de eerste twee weken van het verblijf in La Courtine zullen de Nederlandse strijdkrachten oefeningen houden op compagnies en bataljons- niveau, waaraan ook tanks zullen deel nemen. De derde week houdt men gro- te manoeuvres in gevechtsgroepforma-1 ties, waaraan infanteriebataljons, tank- bataljons, veldartillerie en luchtmacht meedoen. De tegenpartij zal dan wor den gevormd door twee bataljons in fanterie en nam aaktanks. In totaal zullen aan deze oefeningen, waarbij niet met scherp geschoten wordt, vierdui- zend man deelnemen. Leerlingen van i de Koninklijke Militaire Akademie zul- len, uitgerust inct radiojceps, ais scheidsrechter optreden. Men verwacht dat prins Bernhard deze oefeningen ook zal bijwonen. Minister S. v.d. Bergh zal samen met de chef van de generale staf volgende week op bezoek komen. De Nederlandse soldaten in La Cour tine het zjjn er met die welke za terdag zjjn aangekomen bijna zesdui zend genieten grote bewegingsvrij heid en behoeven op werkdagen slechts om tien uur en op zon- en feestdagen pas om elf uur binnen te zijn. Reeds zondag is een begin gemaakt met ex cursies naar bezienswaardigheden in de omgeving. De Johan Willem Friso- kapel, die vrijdag reeds optrad in Bour ges, zal de komende dagen eveneens in Vichy, Clermont-Ferrand en in Bor deaux muziekuitvoeringen geven. Een groot aantal soldaten zal in de gele genheid worden gesteld het passeren Volgens de commandant ran het Nederlandse legerkamp i>j. La Cour tine, kolonel H. Bouwman, is er voor de Inlichtingendienst de eerste dag al werk aan de winkel. In samenwer king met de Franse gendarmerie schaduwt men een individu, dat tracht informaties in te winnen over de Nederlandse strijdkrachten. van de Tour de France mee te maken, wanneer deze over de nabijgelegen Puy de Döme zal trekken, een buiten kansje, dat men zich zeker niet zal la ten ontgaan. De rechtbank te Djakarta heeft van daag de Nederlander H. Kalee, corres pondent van het Franse persbureau AFP te Djakarta, veroordeeld tot 105 dagen gevangenisstraf wegens „het ver spreiden van berichten die de openbare rust en orde konden verstoren". Aan gezien Kalee reeds 105 dagen in voor arrest had doorgebracht, werd hij on middellijk in vrijheid gesteld. De Israëlische minister-president David Ben-Goerion, heeft gisteravond bij president Ben Zvi het ontslag van zijn regering ingediend. Aanleiding tot deze kabinetscrisis zijn de politieke ver wikkelingen, die zijn ontstaan rondom de berichten, dat de Israëlische indus trie wapens gaat leveren aan het West- duitse ministerie van defensie. Het gaat hier om 250.000 granaatwerpers, die een waarde vertegenwoordigen van ruim 12 miljoen gulden. Nadat het Westduitse weekblad „Der Spiegel" de ze kwestie aan de grote klok had ge hangen, gaven twee extreem-linkse par tijen uit de regeringscoalitie, de Ahdoet Avoda en de Mapam, te kennen, dat zij de transactie afkeurden. Vorige week woensdag werd de kwestie in het par lement onderworpen aan een stem ming, waaraan premier Ben-Goerion het lot van zijn kabinet had verbonden. Dank zij de steun van de rechtse Alge mene Zionisten won Ben-Goerion deze vertrouwensmotie met 57 tegen 45 stemmen. De Ahdoet Avoda en de Ma pam evenwel, met inbegrip van de vier ministers die als vertegenwoordigers van deze partijen in de regering zete len, stemden tegen. Sindsdien heeft Ben-Goerion de verga deringen van de ministerraad, waaraan ook de vier „ontrouwe" ministers deel namen, gemeden. Hjj stelde de eis, dat deze vier bewindslieden het kabinet zou den verlaten. Toen het gistermiddag duidelijk werd, dat het viertal zjjn ze tels niet vrijwillig zou prijsgeven, had Ben-Goerion geen andere keus dan het ontslag van zijn hele regering aan te bieden. President Ben Zvi heeft hem verzocht aan te blijven totdat er een nieuwe regering zal zjjn gevormd. Ben- Goerion, die behalve premier ook mi nister van defensie is, zal niet aanwe zig zijn bij vergaderingen van het demis sionaire kabinet die ook door de vier gewraakte bewindslieden worden bijge woond. De volgende regering zal niet lang kunnen aanblijven, want in november worden in Israël algemene verkiezingen gehouden. Men verwacht, dat Ben-Goe- rïon zich zo spoedig mogelijk zal terug trekken in een dorp in de Negev-woes- tijn, waarheen hij zich bij voorkeur be- geelt voor het opdoen van nieuwe krachten. Ben-Goerion, die in Polen is geboren, is 72 jaar oud. Het wordt vrij onwaarschijnlijk geacht, dat hij als lei der van het interim-kabinet tot novem ber a.s. zal optreden. Vermoedelijk wordt dat een ander lid van zijn sociaal democratische Mapai-partij. De regering in Bonn had de granaat werpers oorspronkelijk in Finland wil len bestellen, maar op grond van de be palingen in het Russisch-Finse vredes verdrag is het Finland niet toegestaan mee te werken aan de herbewapening van Duitsland. De bondsregering kwam daarom toen terecht bij een Luxemburg se firma, die een belangengemeenschap heeft met het Finse bedrijf, dat aan vankelijk door Bonn was benaderd. De Luxemburgse firma aanvaardde de or der en droeg de uitvoering ervan op aan een Israëlisch filiaal. De ministers van de Ahdoet Avoda en de Mapam moeten van de trans actie reeds geruime tijd op de hoogte zijn geweest, maar pas na het bericht in „Der Spiegel" begonnen zij terug te krabbelen. Voorstanders van de transactie, o.w. de voormalige Israëlische stafchef Mos je Dayan, betogen, dat het voor Israël van levensbelang is, dat het telkens over adequate wapens kan beschikken. Die moet het zich voor een belangrijk deel door leveranties uit het buitenland verschaffen. Aangezien de internationa le wapenhandel een sterk element van wederkerigheid vertoont, is het van groot belang, dat Israël tijdig zjjn con tacten legt. Premier Ben-Goerion heeft dezer dagen verklaard, dat de Israëli sche industrie ook wapens levert aan Nederland. De tegenstanders, met de nationalisti sche Heroeth voorop, hanteren vooral psychologische wapens. Zij hebben pro testmarsen en vergaderingen georgani seerd onder het motto: „Geen wapens voor de moordenaars van het Joodse volk." Men hoort in Israël de veron derstelling wagen, dat de Ahdoet Avoda en de Mapam de kant van de Heroeth hebben gekozen, omdat zij in novem ber een graantje hopen mee te pikken van de beloning, die het kiezersvolk in petto zou hebben voor de partijen, die zich tegen de Mapai van Ben-Goerion hebben gekeerd. De deelnemers aan een tweedaagse conferentie te Kopenhagen, die ten doel had een einde te maken aan de veront reiniging van zee en strand, veroor zaakt door afgewerkte stookolie van schepen, zijn volgens Beuter van oor deel dat men goede vorderingen heeft gemaakt. De voorzitter, het Britse par lementslid Callaghan, verklaarde na at- loop dat het probleem binnen tien jaar kan worden opgelost. Het belangrijkste feit werd een ver slag van een Amerikaanse afgevaar digde geacht, die meedeelde dat een regeringscommissie en een commissie van reders en oliemaatschappijen de V.S. hebben aanbevolen een in 1954 ge sloten conventie tegen verontreiniging van de zee te bekrachtigen. Men ver wacht dat dit spoedig zal gebeuren. Voorts heeft Polen laten weten, dat het de conventie zal onderschrijven, zodra andere landen aan de Oostzee hetzelfde doen. De Sovjet-Unie en Oost- Duitsland zijn de enige landen in dit gebied die de conventie nog niet heb ben ondertekend. Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Droog en overwegend zonnig weer met gematigde temperaturen. Matige af en toe vrij krachtige westelijke wind. Zon: 4.28-21.01. Maan: 6.12-21.24. (Van onze weerkundige medewerker) Doordat van de oceaan een nieuw ho- gedrukgebied naar West-Europa trok, stroomde er in de afgelopen nacht en vanmorgen uit het Noordwesten koelere lucht binnen. Dit ging op verschillende plaatsen met onweer gepaard. Door een nieuw hogedrukgebied zal het zomer weer zich spoedig herstellen. De krach tige westelijk wind gaat weer afnemen en het weer krijgt geleidelijk een meer zonnig karakter. In De Bilt zijn tot nu toe in deze zomer al twaalf officiële zo merse dagen waargenomen, waarvoor het kwik tot boven 25 gr. C. moest stijgen. Ook morgen aan zee zonnig en droog weer. Matige wind uit zuidwestelijke richting. Temperatuur in de middag ruim 20 gr. C. Zeewater 16 gr. C. Voor- utzichten: enkele dagen met fraai en zonnig strandweer. max. min. neersl. Zaterdagmiddag werd op het sportveld van paleis Soestdijk een voetbalwed strijd gespeeld tussen het personeel van bet paleis en een elftal van radio- en t.v.-artistcn. De koningin en prins Bernhard, die tussen de andere bezoekers op de tribune zaten, woonden de wedstrijd bij. Terwijl de koningin blijkbaar een grappige situatie ontdekt, kijkt de prins kritisch naar de prestaties van de voetballers. Station Weer temp. temp. afgel. 24 uur Den Helder onbewolkt 28 18 0 Ypenburg h. bew. 30 19 0,3 Vlissingen onbewolkt 30 18 6 Eelde onweer 27 17 0 De Bilt h. bew. 29 Twente zw. bew. 30 18 0 Eindhoven zw. bew. 31 18 8 Zd.-Limburg 1. bew. 30 19 1 Stockholm 1. bew. 27" 14 0 Oslo regen 26 17 0,1 Kopenhagen zw. bew. 23 15 0 Londen onbewolkt 34 14 0 Amsterdam 1. bew. 29 19 0 Brussel 1. bew. 31 18 0.3 Luxemburg onbewolkt 29 17 0 Parijs h. hew. 35 16 0 Nice onbewolkt 24 18 0 Berlijn 1. bew. 26 16 0 Frankfort 1. bew. 30 16 0 München 1. bew. 25 14 0 Zürich zw. bew. 29 15 0 Genève 1. bew. 31 15 0 Wenen onbewolkt 24 12 0 [nnsbruck onbewolkt 32 13 0 Athene 1. bew. 32 19 0 Frankrijk- In Lyon is gistermiddag het nationaal Eucharistisch Congres, dat werd voorgezeten door kardinaal Gerlier als pauselijk delegaat, gesloten. De paus zond het congres een bood schap.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1