Dagblad voor Schiedam en omstreken Glimlachende koning Boudewijn i warm begroet op Schiphol Weer bosbrand Jonge vorst wint direct al veler harten Aanmatigende taal van Khroesjtsjev Sovjelpremier belooft Peking steun bii aanval op Formosa I) i ïM- 4 Helikopter in Marsdiep gestort; drie doden Andere Sikorsky's blijven voorlopig aan de grond WÊÊÈÊÊÈÊm ONTVANGST MET STRALEND VERTOON .1% Wilde rit van advocaat Verrassing van bloemen in de hoofdstad Jonge Duitser in arrest Olieleiding bij Yenlo bezweken BBl Het weer. Gevulde zand- trechter bezwijkt WÊÊÊÊm iHÉËHr WOENSDAG 8 JULI 1959 iVuur in Noord-Brabant met nevel en zand bedwongen (Van onze speciale verslaggevers) Op deze zonnig-blauwe dag heeft Nederland met stralend vertoon de lang verbeide gast uit België ontvangen. Met een glimlach stapte de 29-jarige koning Boudewijn vanmorgen om tien uur op het al warme Schiphol uit het vliegtuig, dat van de grens af door twaalf ronkende straaljagers was geëscorteerd. Hij maakte een diepe buiging voor koningin Juliana om haar hand te kussen. Ook de ontmoeting met prins Bernhard was allerhartelijkst. De vlugge klanken van de Brabanponne stegen op. Koning Boudewijn, met zonnebril en in het uniform van generaal van de landmacht, en prins Bernhard in het uniform van generaal der Koninklijke Luchtmacht, salueerden De Nederlandse vorstin, die gekleed was in een rood bruin zomertoilet en die een turquoise hoedje droeg, stapte daarna opzij zodat de leden van het gevolg ami de Belgische konmg konden worden voorgesteld. De inspectie van de erewachten van Koninklijke Marechaussee en Koninklijke Luchtmacht, aie m hun donkere gala uniformen transpireerden onder hun zwarte beremutsen, was snel voorbij. De koning moest vele handen drukken in de ICA-ha van grootmeesters en grootmeesteressen, van adjudanten, ministers, leden van de Eerste en Tweede Kamer, van staatssecretanssen, enzovoort. Zij allen maakten een passade langs de koning, ie e en van hen met een vriendelijke blik van herkenning on eg wÊÊmlËkm Verdacht van moordaanslag Ben-Goerion twee weken met vakantie HARRIMAN BRENGT RAPPORT UIT V Jg o OFFICIER HING ONDER TOESTEL Wind van zee Aan zee Het weer in Europa In Krimpen aan de Lek Vader gedood, zoontje gewond 1 nieuwe leaamscne ni Dinsdagmiddag is door nog niet be kende oorzaak brand uitgebroken in de bossen by de Nulandse heide in Noord- Brabant, die spoedig na het uitbreken grote omvang had aangenomen. Een kippenfarm in dit gebied liep ernstig gevaar. De brandweer uit Rosmalen bestreed het vuur met nevelstralen. Zy voerde water in tankwagens aan. De farm met twee duizend kippen kon be houden blijven. Een aantal spoorweg arbeiders en militairen, die in de om geving op oefening waren, verleenden hulp Men bestreed het vuur ook met zand. In totaal namen ongeveer tachtig personen aan het blussingswerk deel. Vier hectare bos en heide, particulier eigendom, gingen verloren °°k een hectare rogge werd verwoest. In Horsten bij Musselkanaal is dins dagavond door een felle brand e b dery verwoest. Van de mboedet kon men niets redden. Een Partl) opbrengst van vijf hectaren, een prooi der vlammen. Twee varkens en een paard ontkwamen aan het vuur. De oorzaak van de brand is ver ljjk hooibroei. In Erica in Drenthe zijn onige hec taren rogge in vlammen opgega brandweer van Emmen, die de - rijen moeilijk kon bereiken, wist oe brand pas na enige tijd te ,bedwingen. De schade is vrij aanzienlijk, te meer daar ook de kostbare dalgronden vry belangrijke schade opliepen. Racen door de stad met een snelheid van 70 kilometer, niet stoppen voor een signaal van de politie, maar integen deel zodanig doorrijden dat een agent nauwelijks het leven kon redden door aanrijden van een auto aan de Pimsen gracht dat zijn enkele van de punten waarvoor een bekend Amsterdams ad vocaat zich zal moeten verantwoorden. Deze pleiter, die kort geleden nog op de voorgrond trad m een van de öroot ste strafaffaires welke ^e Anisferdam- se rechtbank ooit heeft gekend, was m de vroege morgen op een wilde wjjz aan het rijden door de bumenstedl van Amsterdam. Na een achterwlging is hij aangehouden en naar het bureau Bkigel gebracht. Van liet publiek, dat van de stamp volle balustrade luide beSro?tmgskre- ten had laten opstygen. had de koning der Belgen al onmiddellyk veler harten gewonnen door zijn bijna J°"g(L n ge zwaaien als reactie daarop. M dat de koning nagenoeg even lang en slank was als de Nederlandse priM. Ee» tikkeltje verlegenheid in zyn houa maakte hem nog sympathieker. Van Schiphol vertrokken de wagens met het Nederlandse vorstenpaar en hoge Belgische gasten onder Wie ooK premier Eyskens was, door het groe Amsterdamse Bos naar het ;Sta bro(0 Dit plein was herschapen in een gr tuin. Twee dagen hebbe" van zich bezig gehouden met het Iegge graszoden, waarop ranke Iaurierbo P jes werden geplant. Een geelde gladiolen was vannacht uit de Ko - sen in Aalsmeer gehaald om nu groen met kleurige bossen te versi Alles werd fris en jong gehouden W"' het water in kunstig verborgen emme Burgemeester mr. G. van Hall en an dere hoge gemeentelijke functionarissen brachten daar het welkom van ae hoofdstad. Van de auto's stapten de Ko ning, de koningin en de prins en fl<? hoogwaardigheidsbekleders uit het ge volg over in de open calèches. Langs ae met duizenden militairen afgezette rou te, waar overal vlaggen hingen, reeo men naar het centrum. Een visuele verrassing bood het Mu seumplein, waar in de ruimte honder den rood-geel-zwarte vlaggen zich le ken te vermengen met het rood-wit- blauw van duizenden wimpels. Tros sen bloemen markeerden het midden pad. Vele tienduizenden guldens had de stad uitgegeven om deze bloemen verrassing te kunnen bereiden. Tot het Museumplein hadden de nieuws gierige en op praal verzotte Amsterdam mers slechts in enkelvoudige rijen gc staan. Daarna iaas de drukte in sterkt mate toegenomen. Er klonk telkens bi het passeren van de indrukwekkend' stoet met de trappelende paarden ge juich op. De Belgische koning en T 'Nederlandse vorstenpaar zwaaiden terv Feestelijke Dam Onder de bijna tropische zonnehilt was de Dam reeds een uur voor d aankomst van het vorstelijk gezelschai volgestroomd met luchtig geklede kij kers, die met oprecht medelijden cU donker geüniformeerde erewacht v#n het Garderegiment Jagers gadesloegen De zon blakerde genadeloos op de stram aangetreden erewachten, maar, tot al ler voldoening, „hielden" de militairen het. De ambulancewagens achter de Nieuwe Kerk behoefden niet in dienst te komen. Reeds tien minuten vóór het officieel vastgestelde tijdstip galmden de grijze paleismuren plotseling van de comman do's, die met het gerucht van naderende motoren, het aanzwellende gejuich en het geklapper van paardenhoeven de altijd weer enerverende schok gaven van het grote moment dat aanbrak. Nog één minuut en daar verscheen het vorste lijk rijtuig, getrokken door 6 van de zadel bereden koolzwarte paarden.- Na een mo ment van aarzeling weerklonk een har telijk gejuich, dat onmiddellijk een forse ondersteuning kreeg van een pittig ge speelde Brabanqonne. Nadien werd de erewacht door de koning, vergezeld van koningin Juliana en prins Bernhard, ge ïnspecteerd. Voor het eerst kregen de duizenden toen gelegenheid de vorstelijke bezoeker, koning Boudewijn, gade te sla^n. Zij zagen een slanke, nog jeugdige vorst, beslist niet martiaal ondanks zijn mili tair uniform en in zijn bewegingen van een bijna beschroomde hoffelijkheid. Nog duidelijker bleek dit bij de tradi tionele verschijning op het balcon, het ogenblik dat soms bepalend schijnt voor de stemming van een geheel bezoek. De entourage was vol kleuren en vlaggen, vol feestelijk vertoon, maar de jonge verschijning op het balcon scheen nau welijks opgewassen tegen de hartelijke toejuichingen, die uit de duizenden kij kers opgingen. Hij groette bescheiden te rug, wisselde enige woorden met H. M. de Koningin en Prins Bernhard, die dui- hshjk hun best deden om hun vor stelijke gast zoveel mogelijk op zijn ge- -te stellen, en. trok zich vrijwel on middellijk na het einde van de muziek in het Paleis terug. Kranslegging piufi^ngeveer een half uur gingen de Paieisdeuren weer open, voor een even traditioneel ceremonieel. Door een ere wacht van Studenten Weerbaarheids Verenigingen uit Amsterdam, Leiden, Delft en Utrecht met hun witbepluimde kolbakken, ging de koning te voet over de stampvolle Dam om een krans te leg gen aan de voet van het Nationale Mo nument. Onder doodse stilte trad de Koning naar voren voor zijn eerbetoon aan de gevallenen van oorlog en verzet. Na afloop weerklonk de koraal O Is'» en Osiris van Mozart, gespeeld door de Amsterdamse Politiekapel. Koning Bou dewijn werd. bij het monument o.m. be groet door premier prof. dr. J. E. de Quay. Na de terugkeer in het Paleis werd het noenmaal gebruikt, waarbij ook de prinsessen Beatrix en Irene aanzaten. De politie te Hedel heeft dinsdag avond de -"""-tiRtiiarin— Duitser W. J. Filz, die verdacht wordt van de moord aanslag op een Utrechtse garagebedien- de, gearresteerd. Premier Ben-Goerion van Israël heeft gisteren volgens Reuter aan zijn zakenkabinet meegedeeld, dat hij van plan is morgen voor veertien dagen met vakantie te gaan. De minister van financiën. Levi Es.jkol, zal tijdens zijn afwezigheid de kabinetsvergaderingen voorzitten. Ben-Goerion zal zijn vakantie in een hotel aan de kust doorbrengen. De Amerikaanse oud-ambassadeur te Moskou en oud-gouverneur van de staat New York, Avorell Harriman, heeft in het weekblad ,,Life" nadere mededelin gen gedaan over een langdurig gesprek, dat hij vorige maand met premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft gehad. Dinsdag 23 juni zijn Harriman en zijn assistent Thayer door Khroesj tsjev ontvangen op het Kremlin. De Sovjet-premier nodigde de beide Ameri kanen uit met hem mee te gaan naar zijn datsja aan de buitenkant van Mos kou en (laar werd het gesprek nog tot laat in de avond voortgezet. Aanvan kelijk werd Khroesjtsjev slechts terzij de gestaan door Ycfi .ijoekov, het hoofd van de Russische staatscommissie voor de culturele betrekkingen met het bui tenland, maar later kwamen ook de twee eerste vice-prentiers Mikojan en Kozlov, alsmede de minister van buiten landse zaken, Grom.vko, erbij. In de eerste berichten over het onderhoud werd gezegd, dat Khroesjtsjev een wei nig plooibare houding had aangenomen teil aanzien van de besproken vraag stukken. Later werd gemeld, dat de Russische leider zelfs ruwe en agres sieve taal had gebruikt. Uit het ver slag in „Life" blijkt nu, dat Khroesj tsjev tweemaal met een wereldoorlo heeft gedreigd, de verzekering heeft ge geven, dat bij nimmer zal instemmen met een Duitse hereniging die ten koste gaat van het communistische regime in de Oostzone en voorts openhartige taal heeft gesproken over de rol van minis ter Gromyko. Khroesjtsjev zei, dat de Sovjet-Unie na de hervatting van de ministerscon ferentie te Genève op 13 juli even wei nig neiging tot concessies inzake Berlijn zal vertonen als tijdens het eerste deel van de conferentie. „Wij blijven onbuigzaam", aldus de Sovjet-premier, „Gromyko zegt uitsluitend, wat wij hem opdragen te zeggèn; bij de hervatting in Genève zal hij herhalen, wat hij u al eerder heeft verteld. Doet hij dat niet, dan wordt hjj weggestuurd en we vervan- Koning Boudewijn, prins Bernhard en koningin Juliana bij de aankomst aan de rand van de gemeante Amsterdam. gen hem door iemand, die het wèl doét". Volgens het verslag van Harri man zat Gromyko er zwijgend en neerslachtig bij. De Amerikaanse oud-gouverneur schrijft, dat men niet te heftig op Khroesjtsjev's aanmatigende verklarin gen moet reageren. Hij pleit voor een topconferentie, waar men Khroesj tsjev de ogen kan openen. Want een van de moeilijkheden in de betrekkingen met de Sovjet-premier is diens gebrek aan kennis over het westen, aldus Har riman. De twee gelegenheden, waarbij Khroesjtsjev het risico van een wereld oorlog opriep,' hadden betrek'Kir& op Berlijn en Formosa. Khroesjtsjev zei, dat hij eenzijdig zal optreden en zelf een einde zal maken aan de rechten van de westelijke mogendheden in Ber lijn, als Amerika geen regeling van het Berlijnse vraagstuk aanvaardt. „Uw generaals spreken over handha ving van uw posities in Berlijn door middel van geweld. Dat is bluf", al dus Khroesjtsjev. „Als u tauks naar Berlijn stuurt, zullen ze in brand ko men te staan. Vergist u zicli niet. Als u oorlog wilt, dan kan dat. Maar denk eraan, dat bet uw oorlog za! zijn. On ze raketten worden automatisch afge schoten". Over Formosa zei de Russische pre mier: ,,De Sovjet-Unie zal communis tisch China bijstand verlenen wanneer en zodra het mocht besluiten Formosa aan te vallen. Die Russische steun staat vast, ook als het oorlog zou betekenen. De Sovjet-Unie heeft aan communis tisch China voldoende raketten gele verd om Formosa te beschieten. Ver der beschikken de communistische strijdkrachten over voldoende vuur kracht om de Amerikaanse Zevende Vloot te vernietigen". De bewoners van de buurtschap Ulf- terhoek te Sevenum werden dinsdag avond ongeveer half negen opgeschrikt door een onderaards gerommel, dat in korte tijd zeer hevig werd en de bo dem deed trillen. Voor de ogen van hen die in de vallende avond voor de deur zaten, spleet vlak bij de onbewaakte overweg, de grond plotseling open en spoot een geweldige zuil van zand, mod der en water tientallen meters hoog de lucht in. Na ongeveer drie minuten nam de spuitkr^cht af. Een der in de omge ving gelegen woningen was toen van boven tot onder met modder bedekt. De „explosie" was ontstaan door een lek in de pas aangelegde oliepijpleiding Rotterdam-Rijn, die momenteel met wa terdruk wordt beproefd. Op de bewuste plek is de leiding tegen de druk, die rond veertig atmosfeer bedroeg, niet bestand gebleken. De zandlaag boven het lek werd losgerukt en samen met een massa water de lucht in gedreven. Binnen een straal van vijftig meter was in korte tijd een grote ravage aange richt. Bonen, en bessenaanplanten wer den zwaar beschadigd en het steenslag tussen de spoorrails Venlo-Emdhoven werd weggevaagd. Station Weer temp temp afgel 24 uui Den Helder onbew. 21 17 0 Ypenburg onbew. 24 14 0 Vlissingen onbew. 25 18 0 Eelde onbew. 23 12 0 De Bilt onbew. 25 14 0 Twente onbew. 26 15 0 Eindhoven 1. bew. 26 14 7d -Limburf. onbew. 26 13 0 Stockholm onbew. 26 16 Ok Oslo zw. bew. 26 15 0 Kopenhagen 1. bew. 22 14 0 Londen onbew. 29 14 0 Amsterdam onbew. 23 15 0 Brussel onbew. 27 16 0 Luxemburg onbew. 26 14 0 Parijs onbew. 30 17 0 Nice onbew. 29 23 0 Berlijn onbew. 25 15 0 Frankfort onbew. 27 15 0 München onbew. 25 12. 0 ZÜrich onbew. 26 14 0 Genéve onbew. 28 15 0 - Boven ziet men een helikopter Sikorsky S-55 van de Marineluchtvaartdienst; onder de drie slachtoffers, v.l.n.r.: sergeant-vliegtuigmaker algemeen C. W. Niesveld, l.t.z. P. D. van Bochove en l.t.z. A. K. Robbe. (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag omstreeks half een is een helikopter van de marine luchtvaartdienst in het Marsdiep tussen Den Helder en Texel gestort en onmiddellijk gezonken. Zoals wij reeds gisteren berichtten in een deel van onze edities verloren drie leden van het personeel der Kon. Marine hierbij het leven. Het zijn de 37-jarige luitcnant-ter-zee eerste klasse P. D. van Bochove uit Den Helder, die een vrouw en twee kin deren achterlaat, de 30-jarige luitenant ter-zee tweede klasse oudste categorie A. K. Robbe uit Voorschoten, die ge huwd was en geen kinderen had en de 32-jarige luitenant-vliegtuigmaker al gemeen G. W. Niesveld uit Katwijk, eveneens gehuwd en vader van twee kinderen. Luitenant Van Bochove hing op een hoogte van tachtig nieter boven de zee aan een lier onder het toestel, toen dit plotseling naar beneden stort te vlak naast Hr. Ms. onderzeeboot O. 27. Het hefschroefvliegtuig, een Sikorsky S.55, dat de naam „Cleopatra" droeg, was samen met de onderzeeboot bezig met het inschieten van torpedo's. Dit is het bijna dagelijkse werk van het torpedoinschietbedrijf van de Kon. Ma rine in Den Helder. Daartoe vaart dan een onderzeeeër naar het Marsdiep, waar men stuk voor stuk een aantal in te schieten torpedo's lanceert. De helikopter volgt deze dan van de lucht uit op hun weg door het water. Is de torpedo aan het eind van zijn baan, dan komt het apparaat bovendrijven en het Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Tijdelijk wat bewolking met kans op een enkele onweersbui. Morgen overdag minder warm. Zwakke tot matige naar westelijke richtingen draaiende wind. Zon: 4.5J-20.59 Maan: 8.23-22.24 Voor morgen wordt warm tot zeer warm weer verwacht met later een kans op onweer. Aan de kust gevolgd door afkoeling met wind van zee. OH WAT E£M ZOMERTJE" Zonnig en warm tot zeer warm strand weer. Temperatuur morgenmiddag 26-23 gr. C„ later wellicht iets koelere zee wind. Zeewater 17 gr. C. Vooruitzichten: onweerskans neemt tegen morgenavond toe. max. min. neersl NOORW 28° VOORDZET engEund 2? OUITSIAND 3 oo F RAN KR' JK 21£ SPANJE. Madrid MIDDELLANDSE zee oo° Maxtemperaluur vd taaiste dagen (in graden C.) Gebieden waar regen isgevallen ndeiaatete dogen vliegtuig geeft een seintje aan een snelle boot,,die de torpedo ophaalt en weer naar de onderzeeeër brengt. Dinsdagmiddag was het hoofd van dit inscinetbednji, luitenam Van Boc hove aan boord van de O 27. Tegen half een kreeg de helikopter opdracht om hem daar te halen. Dit geschiedde met een uit het hefschroefvliegtuig neer gelaten kabel, waaraan men hem vast- haakte. Daarna steeg de helikopter weer langzaam, terwijl de kabel werd inge nomen. Tot grote ontsteltenis van een aan tal marinemensen op het (lek van de onderzeeboot viel het toestel plotseling in zee en verdween onmiddellyk in de golven. Van de O 27 af liet men direct sloepen te water, waarvan er een reeds enkele ogenblikken later het nog drijvende lichaam van de marine-offi cier aan de lierkabel bereikte. Het slachtoffer was al dood. In de loop van de middag voer de onderzeeeër met het stoffelijk overschot de haven van Den Helder binnen. Aan boord van de helikopter bevon den zich op het moment van het onge luk twee marinemannen, de luitenant Robbe die het toestel bestuurde en ser geant Niesveld. Zij verdwenen met het verongelukte vliegtuig in de diepte en sindsdien zijn zij vermist. Reddings vaartuigen van de Kon. Marine voeren na de ramp onmiddelijk uit, maar hun snelle komst mocht niet meer baten. Koninklijke helikoptervlucht afgelast In verband met het ongeluk zal men de andere helikopters van het type Sirkorsky S-55, hangende het onder zoek naar de oorzaak van deze vlieg ramp, tot nader order aan de grond houden, zo deelt de marinevoorlich tingsdienst mee. Dientengevolge zal de helikoptervlucht van koning Boudewijn en koningin Juliana donderdag per ma rine Sikorsky S-55 van Rotterdam via Willemstad en de Deltawerken naar Noordwijk niet doorgaan. Het bezoek aan het vliegkampschip „Karei Door man" zal eveneens vervallen. Het is voorlopig het voornemen dat de vorsten zich na de rondvaart door de havens van Rotterdam per auto naar het vliegveld Zestienhoven bege ven om met een drietal Dakota's de tocht over de Deltawerken te maken. Deze tocht eindigt op het vliegveld Valkenburg. Vandaar zal men zich per auto naar Noordwijk aar. Zee begeven. De Nederlandse Televisie Stichting treft voorbereidingen om in plaats van de reportage van het bezoek aan de „Karei Doorman" haar directe uitzen dingen aan de veranderde omstandig heden aan te passen. Dinsdagmiddag is aan de Pakkers- kil te Krimpen a/d Lek een ongeluk ge beurd, waarbij de 44-jarige H. M. uit Alblasserdam gedood is. Zyn zoontje werd gewond. Aan de Pakkerskil staat een zand- treehter opgesteld. Tijdens een bezoek, dat het slachtoffer in gezelschap van zijn vierjarig zoontje aan zijn vader bracht, die belast is met het bedienen van de trechter, bezweek het stalen ge vaarte op een moment dat het met on geveer zestig kubieke meter zand ge vuld was. De heer M. en zyn vierjari ge zoon Alex werden door de trechter en het neerstortende zand bedolven. Toen men het gevaarte opvijzelde, bleek de man dood te z(jn en de jongen een ernstige verwonding aan de voet te heb ben opgelopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1