Dagblad voor Schiedam en 'omstreken YAN LUXE RONDVAARTBOOT UIT De vorsten der Benelux KONING BOUDEWIJN geniet van magnifiek Amsterdams panorama geen onbekende in Belgische vorst rijk der schilderkunst 51 doden na een explosie op Deense plezierboot Bommenwerpers der V.S. verlaten Frankrijk Afleidings Antarestoppen beklommen Drievoudige moord te Putte Vonk van sigaret tijdens bijvullen van tanks oorzaak van de ramp Het weer Tropische dagen Circusleeuiven aan zonnesteek beziveken manoeuvre DONDERDAG 9 JULI 1959 O (Van onze speciale verslaggevers) Op de eerste 'dag van het staatsiebezoek heeft koning Boudewijn zich inderdaad getoond als de intelligente, wat verlegen en vriende lijk belangstellende persoonlijkheid, die men uit de beschrijvingen heeft leren kennen. Karakteristiek was zijn houding, zoals hij toe keek en luisterde: een been naar voren, wat door de heup gezakt en met zijn vuisten in de zij. Op de tocht die hij in gezelschap van koningin Juliana, prins Bernhard en de burgemeester van Amster dam gistermiddag door de grachten van de hoofdstad maakte, keek hij met een glimlachend gezicht naar het grootse panorama dat de stad van het water af bood. Langs de wallekant stonden vaak meer auto's dan mensen, uit de ramen van de kantoren werd er geest driftig vezwaaid en geroepen. De boot met twee koninklijke standaarden dreef als een zwaan zo rustig over het gladde water vlak. „Carly Monique" heette het vaartuig; aan het roer stond de chef-schipper Lucas Harmsen, die vandaag een grote dag in zijn lange loopbaan beleefde. Bij het Binnengasthuis drongen zich tien tallen van de aardigste verpleegstertjes tegen het hek langs de wal. De stedelijke bezienswaardigheden liet de jonge Belgische koning zich uitvoerig door burgemeester Van Hall wijzen. Nu en dan een opmerking van prins Bernhard vermocht de koning soms voluit te doen lachen. Bruggen vrijgemaakt Nw.-Guinea-expeditie Binnenkort ploegen naar Julianatop Sunny Seat de sioel om lekker lui ie luieren! van toeschouwers Koeler Aan zee Het weer in Europa Sergeant-vlieger in vrijheid nieuwe schiedamsche courant Vlamingen groter was, dan die van de latere Noordnederlandse schilders. Een bloemstuk van J. Breughel dat inderdaad een pronkstuk Is van het mu seum ontlokte hem enthousiaste woorden van bewondering. Frans Hals, Jan van Goyen en een grote schutters maaltijd van Van der Helst trokken eveneens zijn bijzondere aandacht. Het was voor het grote gezelschap dat achter koning Boudewijn liep wat moeilijk om in de nauwe kabinetten gelijke tred te houden. Op een gege ven moment was de Belgische am bassadeur in Nederland wat achter geraakt. Toen hij zich weer naar vo ren wilde spoeden, versperde een suppoost hem de weg. Hetleek even een pijnlijk incident te worden, maar gelukkig kon een der journalisten de suppoost van zijn vergissing overtui gen. Koning alleen in Nachtwacht-zaal Terwijl de Koning der Belgen geïn teresseerd zijn rondgang maakte, bleef koningin Juliana op een bank wat van de vermoeienissen uitrusten. Prins Bernhard verdween een moment om, naar men zei, even de benauwde warm te met een verkwikkend glas te ver drijven. Zo kon het gebeuren dat de Ko ning alleen met zijn gids in de Nacht wachtzaal arriveerde, waar batterijen fotografen en televisiemensen voor hun taak gereed stonden. De Belgische vorst overzag de situa tie: hij stapte weer snel uit het lensbe- reik van de camera's en bleef wachten tot de Koningin en de Prins nabij ge komen waren. Gedrieën poseerden zij voor Rembrandts grote doek, overigens niet zonder daarvoor intense belang stelling aan de dag te leggen. Na de rondgang genoot het gezelschap in de Vermeerzaal nog een verfrissing, alvorens het per auto terugkeerde naar het Paleis op de Dam. waar enkele uren later het gala-diner begon. Konina Boudev iin (jeniet zichtbaar van. de rondvaart, aie hij samen met burge- J meester Van Hall door de Amsterdamse grachten maakte. Het bestuur van de stichting Expedi tie Ned. Nw. Guinea heeft van de lei der der expeditie naar het Sterrenge bergte, dr. Brongersma, een telegram ontvangen dat als volgt luidt: Op vier juli hebben de geologen Escher, Verstappen en luitenant Nico las de 3400 m hoge westelijke top van de „Antares" beklommen. De volgende dag' bereikteti 7,ij de 3750 meter hoge oostelijke top. JDeze tochten waren door de dichte begroeiing en een zeer zware regenval zeer moeilijk. Om deze ploeg een goede ravi taillering te waarborgen is, onder de leiding van de arts der konmkhjke ma rine, dr. Tissink, een hulPP^\eraf bl^ voorraden nagezonden. Achtei at b eek deze patrouille overbodig zpn, daar zij de geologen halverwege oi rugtocht heeft ontmoet. Zeven 0"^llbkeeT den alle ploegen terug m bet basis kamp aan de voet van de „Antai Het slagen van de beklimming van de „Antares" is voor een .groot oe danken aan de voortreffelijke me king van de helikopters en hun PlJote die van Sibil uit de ploegen naar ut berg hebben bevoorraad, aldus stichtingsbestuur, dat voorts mededeel de, dat binnenkort verschillende ploe gen zullen vertrekken in de richting van de „Julianatop". Advertentie SIROCCO N.V. ZUTPHEN - TEL. 06750-4979 Bii het passeren van de Munttoren liet liet pas herstelde carillon, waarop de Belgische beiaardier Jef Bottlers speelde, uitgelaten klanken horem Het stemmige geheel maakte deze water tour tot een idylle van rust en schoon heid. Over de Amstel, door de met net weelderige groen van de homen «ve- huifde grachten, voer het Yjj81*"1? het Rijksmuseum, nagericht door Ka non-achtige camera's van de telev si die op verschillende punten op de wal waren opgesteld. Alle 35 bruggen die d koninklijke passagiers moesten passe ren waren door de p111ie yrug n van toeschouwers. Men wilde kennelijk niet het risico lopen dat Amsterdamse kwajongens met hun feilloze richting gevoel gewoonlijk voor rondvaartboten reserveren. Bjj het Rijksmuseum werd het gezel schap begroet door minister mj. J. ivl- L. Th. Cals en door de hoofddirecteur, jhr. dr. D. C. Röell. De heer Roell, kunstkenner bjj uitstek, leidde konmg Boudewijn rond. Al direct bjj de arae- ling met de middeleeuwse Vlaamse schilderijen bleek dat koning Boudewijn allerminst een onbekende was -in het rijk der schilderkunst. Het was begrij pelijk dat zijn kennis van de kunst der De heer en mevrouw TestersLeeners en de marechaussee Van der Hom zijn vanmorgen in de woning van het echt paar Testers op de Koude Heide te Putte dood aangetroffen. Zij waren, voor zover bekend, door revolverschoten omgeko men. De heer Testers was in de omgeving een bekende figuur. Hij had een vrij omvangrijk fruitteeltbedrijf en een ne- venbedrijf in Kloetinge in Zeeland. De moord zou zijn ontdekt door een lid van het personeel van de heer Tes ters. Het echtpaar had twee kinderen, die thans bij de burgemeester van Putte zijn ondergebracht. Marechaussee Van der Horn zou zaterdag in het huwelijk tre den. De officier van justitie bij de recht bank te Breda. mr. R. H. F. H. M. Gras- so is vanmorgen negen uur, in gezel schap van de substituut-officier van. justitie, mr. G. Temmink, naar Putte vertrokken om daar een onderzoek in te stellen. Naar verwacht wordt oil dit onderzoek een groot deel van de dag in beslag nemen. Aan boord van een Deense plezier boot, die een gezelschap van vieren negentig vakantiegangers vervoerde, heeft zich gistermiddag op het meer van Haderslev in Jutland een ontplof fing voorgedaan. Kinderen en vol wassenen sprongen in het water, toen de vlammen over het dek schoten. Ve len van hen zijn verdronken. Vanmorgen bleek dat in totaal 51 opvarenden door verdrinking of ver branding om het leven zijn gekomen. 43 mensen konden worden gered. De boot bood maximaal plaats aan 75 personen. Dit aantal was dus met 19 overschreden. Onder de slachtoffers bevonden zich behalve Denen ook en kele Belgen, Duitsers en een Zweed. Vandaag tegen de middag had de po litie nog slechts 10 lijken kunnen identi- Verwachting tot vrijdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Vanavond en vannacht kans op een enkele onweersbui. Morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige wind uit noordelijke richtingen. Koeler. Zon: 4.30-20.59. Maan: 8.23-32.24. (Van onze weerkundige medewerker) woensdag werd het weer een rriva,rlrie dag in ons land, waarbij het kwik op de meeste plaatsen nog ets hoger kwam dan zondag. Aan de £,°.P Brabant, waar het vliegveld Gilze Rijen 34 gr. C. noteerde. Aan de kust kwam 31 gr. voor, in IJmuiden en Den Helder 27 gr. Dit fraaie weer dan ken wp aan een hogedrukgebied. dat nu langzaam naar het oosten wegtrekt Ook vandaag werd het in een groot deel van ons land zeer warm maar langs de kust drong een iets koelere zeewind binnen. Boven Noord-Frankrijk lag vanmor gen een zwakke onweersstoring, die naar het noordoosten trekt en op enke le plaatsen, voornamelijk in de avond, een onweersbui kan brengen. Een nieuw hogedrukgebied uit het westen neemt de rol van zjjn voorganger over, zodat het weer een zomerse tendens houdt, al blijven de middagtemperaturen een paar graadjes lager. Iets minder warm maar nog zonnig strandweep. Morgen zwakke tot matige wind van zee. Temperatuur in de mid dag 23-26 gr. C. Zeewater ruim 17 gr. Vooruitzichten: nog voortdurend zo mers en zonnig strandweer. max. mm. neersi Station Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven /.d.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Wenen Innsbruck Belgrado Athene Kome Madrid Mallorea Weer temp temp afgei. gisteren 24 uur onb. 27 19 0 1. bew. 31 18 0 onbew. 31 20 0 1. bew. 32 16 0 1. bew. 32 16 0 onbew. 32 19 0 onbew. 33 17 0 onbew. 32 18 0 onbew. 28 16 0 zw. bew 25 16 0 onbew. 24 18 0 1. bew. 32 16 0 1. bew. 31 18 0 onbew. 33 17 0 onbew. 30 18 0 onbew. 33 19 0 onbew. 28 21 0 1. bew. 30 19 0 onbew. 31 16 0 onbew. 27 13 0 onbew. 28 14 0 1. bew. 32 17 0 onbew. 27 13 0 onbew. 31 13 0 onbew. 28 15 0 ojnbew. 33 23 0 onbew. 30 17 0.1 onbew. 26 22 0 onbew. 29 17 0 ficeren. daar vele ernstig verbrand zijn en anderen, vooral kinderen, geen iden- tifiteitspapieren bij zich droegen.. Het blijkt dat de ontploifing zich voor deed toen de kapitein van de boot ge holpen door de machinist de brandstof tanks met benzine bijvulde en een vonk van een sigaret de brandstof deed ont vlammen. Een kortsluiting stelde toe vallig de alarmfluit van de boot in wer king waardoor naburige vaartuigen gewaarschuwd werden. De minister van justitie is voor onderzoek naar Ha derslev vertrokken. De plezierboot maakte een tochtje naar de stuwdam van Haderslev, een van de voornaamste bezienswaardighe den van zuidelijk Denemarken. De toe risten zouden ook het restaurant be zoeken, dat nabij de dam is gebouwd. De eigenaar van het restaurant, Hans Riistofte, bestuurde juist de veronge lukte boot. In de wijde omtrek kon men het geluid van de ontploffing horen. Vakantie-gasten, die in de buurt aan het roeien waren, waren de eersten, die de drenkelingen te hulp kwamen. Het 'blijkt, dat een kleine roeiboot het eerst op de plaats van de ramp was, maar te veel mensen trachtten aan boord te klimmen en het bootje kapseisde. En kele passagiers waren te bang om in het water te springen en kwamen in de vlammen om. Later zijn reddingsacties op touw ge zet vanuit Haderslev en Holding. Kik vorsmannen kwamen in actie en de Deense luchtmacht stuurde een heli kopter. Volgens de eigenaar waren er genoeg reddingsgordels aan boord om allen te redden. De meeste opvarenden zijn echter in paniek geraakt en zo maar over boord gesprongen, ook wanneer ze de zwemkunst niet machtig waren. Koning Boudewijn en Koningin Juliana, samen gefotografeerd tijdens het staatsiebezoek aan Amsterdam. Op de wekelijkse bijeenkomst van de permanente NATO-raad heeft, zoals reeds in een deel van onze oplage is gemeld, de gedelegeerde van de Vere nigde Staten de heer Randolph Bur gess medegedeeld, dat de 200 Ameri kaanse jager-bommenwerpers, die ge stationeerd zijn op bases in Frankrijk, inderdaad overgeplaatst gaan worden naar bases in Groot-Brittannië en West- Duitsland. De overplaatsing, die geleide lijk zal geschieden, zal in haar geheel voor het einde van de zomer haar be slag hebben gekregen. Zoals men zich zal -nerinneren is door het Amerikaanse opperbevel reeds vele weken geleden bekendgemaakt, dat in principe tot deze overplaatsing was be sloten, zulks als gevolg van de Fran se weigering om toe te staan dat de Amerikaanse vliegtuigen op in Frank rijk gelegen bases atoombommen laad den, hetgeen behelsde, dat de Franse regering ook weigerde toestemming te geven tot het in voorraad hebben van deze bommen op Frans grondgebied. En deze Franse weigering, die gepaard ging aan de weigering om de installa tie van raketbases toe te staan, was een gevolg daarvan, dat een genoegdoening uitbleef van de door generaal De Gaulle naar voren gebrachte eis reeds in september 1958 tot medezeggenschap op voet van gelijkheid met de Verenig de Staten en Groot-Brittannië in de uit werking van de globale westelijke we reldstrategie en tot het medebeslissings recht over het eventueel gebruik van de A- en H-bommen. In een groot deel van Europa heeft de hittegolf zich ook gisteren weer doen gevoelen. In Parijs, waar een middagtempera- tuur van 93 graden Fahrenheit werd genieten, zijn twee mensen aan een zonnesteek overleden. Aan de Franse Rivlèra was het negen graden koeler. In het noorden van Portugal zijn drie dorpen ontruimd met het oog op een grote bosbrand die tot op vijftig kilo meter afstand zichtbaar was. Duizenden mensen hebben Brussel verlaten om verkoeling te zoeken aan de Belgische kust. In Brussel was het 's ochtends reeds 80 graden. Ook in de Duitse bondsrepubliek duurde de hittegolf voort. In Bonn was het 89 graden. In München zijn gisteren twee cir cusleeuwen aan een zonnesteek bezwe ken. In Zuid-Duitsland steeg het kwik gistermiddag tot 98 graden. De sergeant-vlieger die. omdat hij een disciplinaire straf wilde ontlopen, enkele dagen was ondergedoken en zich vervolgens bij zijn onderdeel meldde, waarna hij in arrest werd gesteld, is op last van de krijgsraad te velde zuid vrii gelaten. De zaak is voor onbepaalde tjjd aan gehouden. Besloten is, een psycholo gisch rapport over de vlieger af te wachten. Zoals bekend had de militair er bezwaar tegen gemaakt, dat hij zijn particuliere correspondentie moest tonen. Op de kwalijke uitlatingen van het socialistische Kamerlid de heer De Kadt in het PvdA-orgaan Socialis me en Democratie", waaraan wij in deze rubriek reeds eerder aandacht hebben besteed, is thans ook in Het Vrije Volk een zij het indirecte reactie gekomen. Wie uit de woorden van de heer De Kadt leest, dat de parlementaire meerderheid op de knieën moet voor de PvdA, maakt een fout, zegt dit blad. Nu is het vervelende, of liever: het ernstige, van de zaak, dat de heer De Kadt zich heeft uitgedrukt op een Wijze, die moeilijk voor tweeërlei uit leg vatbaar is. Waar hij zegt, dat zijn partij mettertijd „een ongeremde machtsstrijd" moet gaan voeren, „op alle gebieden" nog wel, omdat de haar steunende minderheid van de bevol king niet vertegenwoordigd is in een regering, die langs volkomen demo cratische weg tot stand is gekomen, en wanneer hij daar nog eens aan toe voegt, dat zijn partij alleen maar con structief kan strijden voor haar doelstellingen als zij deel van de regering uitmaakt, dan heeft hij toch wel erg positief zijn bereidheid ge toond om de terugkeer met zeer twij felachtige democratische middelen aan de overige partijen op te dringen. Als deze conclusie dan toch nog een fout bevat, dan kan die alleen maar zijn ontstaan, doordat de heer De Kadt, hoewel hij zich op zichzelf dui delijk genoeg uitdrukt, dan toch nog iets geheel anders bedoelt. In dat ge val zou de redactie van „Socialisme en Democratie" er goed aan doen, in het vervolg de artikelen van de heer De Kadt waar nodig van een noot te voorzien, met de mededeling dat waar de heer De Kadt „a" zegt, dit gelezen moet worden als „b". Dat zou een overtuigender en ook eerlijker metho de zijn dan die, welke Het Vrije Volk thans volgt. Dit blad volstaat met een sameiVbattende weergave van het betoog van de heer De Kadt, waaruit de kwalijkste passages zijn weggela ten en met het zonder argumenten roepen van „fout" tegen degenen, die in de oorspronkelijke teksten lazen wat er stond. Het blad poogt wel de aandacht af te leiden, door te gaan praten over wat er, zijns inziens, zou gebeuren, als de socialisten weer eens in het kabinet zouden zitten. Maar daar gaat het hier niet over. Het at, integen deel, over wat de heer De Kadt voor stelt voor het geval de socialisten in de oppositie blijven. En dat is, vanuit democratisch standpunt gezien, be droevend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1