ILFORD Sporti^ i De Belgische C.Y.P. keert zich tegen het dirigisme Huisvesting in de woonoorden staat op een te laag peil Plan-Wils veen vindt voor- en tegenstanders 'wfc LONDENSE BRIEF Zwarte arbeid verontrustend Kunst in het teken van de Olympische Spelen Wrak van helikopter naar „De Kooi Bediening atoom- koopvaardij-schip Spionageproces in Athene Vliegveld Ypen- burg opheffen? Storing rotor bladen oorzaak? Ezeltjes-karavaan naar Nederland onderweg Hoofdbedrijfschap meent dat volle bestrijding utopie is V B AMBONEZEN IN NEDERLAND IN VERSLAG KAMERCOMMISSIE I Het bier was niet best Een onnodig ongeluk Het nut üan de adel Roemenië laat weer Joden emigreren IN KAPPERS- EN SCHILDERSBEDRIJF DONDERDAG 9 JULI 1959 de volwaardige,geheel metalen 6x6 camera Nederlands ingenieur bij opleiding in V.S. J! Gevonden wrak naar vliegveld De Kooy Advertentie In het voorwoord van het zgn. „Kerst- programma" van december 1945, waarmee zich de een half jaar te voren opgerichte Christelijke Volkspar tij (C.V.P.) aan het Belgische volk pre senteerde, vinden we kernachtige en zelfbewuste zin: „De Christelijke Volksparty is een jonge, moderne par tij: haar leer en haar werken zijn ge richt op de noden van de dag". Het heeft niet lang geduurd of de C.V.P. moest in een harde nolitieke strijd de ze uitspraak waar maken. Nadat met het laatste kabinet Spaak-Eyskens de samenwerking met de socialisten een einde vond, moesten de leiders van de Christelijke Volkspartij, eerst met de liberalen en vervolgens in de homogene christelijke regeringen van Duvieusart, Pholien en Van Houtte inderdaad trach ten met do noden van de dag op zeer verschillende terrein klaar te komen. De socialisten hebben het de C.V.P. in die jaren zeker niet gemakkeiyk ge maakt en vooral de koningskwestie en «ie schoolstrijd zo uitgebuit, dat de par ty tijdelijk, in de jaren tussen 1954 en 1958, lichtelqk verzwakt, uitgesloten was van het dragen van regeringsver- antwoordeiykheid. Deze jaren van oppositie heeft de Christelijke Volkspartij uitstekend be nut. Zjj heeft haar programma scher per geformuleerd en een vurige poli tieke campagne ontwikkeld die verle den jaar tot een duidelijke overwinning leidde. Sindsdien is de CVP wederom verantwoordelijk voor het bestuur van het land, tezamen deze keer met de liberalen. De kracht van de CVP ligt ook deze keer wederom in de reeks bekwame politici, die zij naar voren kan brengen, iets wat de CVP altijd heeft gekenmerkt; reeds van het begin af aan, toen in augustus 1945 bij het eerste congres van de CVP de oprich ters van de party het volk van België opriepen tot een politieke actie in christeiyke zin, vond men onder hen namen, die later op nationaal en inter nationaal terrein nog een grote rol zou den spelen: de eerste voorzitter dr. A. de Schryver, minister van Staat, pre sident van de Internationale Unie van Advertentie Van Nelle bestellen! Christen-Demokraten, de tegenwoordige ambassadeur van België in ons land, de heer Van der Straten Waillet, Paul Willem Segers, Paul Struye, de kort geleden onverwachts overleden De- schuyffeleere e.a. Wie kent niet de grij ze en overal geëerbiedigde figuur van de heer Van Cauwelaert, een van de „grand old men" van de Europese christen-democraten, de uiterst bekwa me premier, Gaston Eyskens, de poli ticus met een grote internationale be kendheid, oud-premier Paul van Zee land, de jonge Raymond Scheyven, die als voorzitter van de Ecosoc een grote ervaring in veel omvattende wereldpro blemen opdeed, prof. Houben, die de grote lqnen van de politieke program ma's ontwerpt, de tegenwoordige mi nister van buitenlandse zaken Wigny, die jarenlang in Straatsburg en Luxem burg een zeer actieve rol in vraagstuk ken van Europese integratie gespeeld heeft en tenslotte de vurige en on vermoeibare voorzitter van de CVP, wiens dynamiek de Belgische Christe- Iq'ke Volksparty inderdaad tot een steeds jonge en strijdvaardige party maakt: minister van Staat Théo Lefèvre. Een dergeiyk team van politici was ook nodig om aan de druk van het Belgische socialisme en aan de taktiek van de Belgische liberalen het hoofd te kunnen bieden. De C.V.P. richtte zich sterk tegen het toenemende dirigistische streven van de Belgische socialisten en won daarmee het vertrouwen van brede kringen van de bevolking. Zij legde het accent minder op nationalisa ties, maar sterker op structuurhervor mingen en bedrijfsorganisatie. Hierin is zq, als een volksparty, die alle kringen en standen van de maat- schappq wil omvatten en tot solidaire samenwerking wil brengen, inderdaad aan de Katholieke Volksparty en de Eu ropese christen-democratische partijen verwant, zy ontwikkelde een program ma tot steun van de kleine zelfstandigen, voerde een positieve gezinspolitiek via kinderby'slag en fiscale tegemoetkomin gen, een gezonde woonpolitiek en heeft in de korte tyd na haar terugkeer in de regering een historische daad volbracht die het gehele volk tot zegen zal dienen: na de overwinning van 1958 heeft de C.V.P. de schoolstrijd niet willen be slechten door aan de oppositie een re geling van de schoolstrijd alleen door de parlementaire meerderheid op te Het is niet verstandig het eigen groepsleven van de Ambonezen te zeer aan te tasten. Hun eigen toe komstperspectieven dienen zoveel mogeiyk te worden gerespecteerd. In het huidige stadium dient het verant- woordeiykheidsgevoel op kerkelqk en maatschappeiyk terrein van de eigen groep te worden versterkt. De zelf- verzorging dient te worden doorge trokken, maar voor sommige cate gorieën zullen aanvullende sociale voorzieningen noodzakelijk blqven. De problemen van de jongere generatie dienen de grootst mogelijke aandacht te hebben. Aan de voorlichting van de Nederlandse bevolking ten aan zien van de Amboneso wereld dient speciale aandacht te worden besteed. De commissie, die in 1957 werd in gesteld om onder voorzitterschap van mevrouw dr. H. Verwey-Jonker een studie te maken van de maatschappe- lpke vraagstukken in verband met het voortgezet verblijf der Ambonezen in ons land, heeft deze richtlenen voor het beleid en vele andere suggesties en plannen samengevat in een dezer da gen aan de Staten Generaal aangebo den rapport. Dit rapport, dat tot titel heeft „Ambonezen in Nederland", is eind april aan de minister van Maat- schappeiyk Werk, dr. Klompé, uitge bracht. De commissie komt tot de conclusie, dat de huisvesting in woonoorden op een te laag peil staat. Individuele huis vesting in woningen tussen de Neder landse bevolking kan voor de grote meerderheid echter vooralsnog niet worden aangeraden, aldus de commis sie, die by wijze van proef de inrich ting van open woonwijken aanbeveelt. Het zou toe te juichen zqn als meer ontwikkelde Ambonezen hun groepsver band niet zouden verbreken en ook in de woonwijken zouden blijven wonen. De commmissie pleit in dit verband voor het bouwen van een aantal mid denstandswoningen in de woonwijken. Naar het oordeel van de commissie zou een gemengde Nederlands-Am- bonese commissie van bijstand van nut kunnen zy'n bq de uitwerking van deze richtüjnen. die de commissie niet al leen aan de regering maar ook aan an dere autoriteiten en aan werkgevers zou willen voorleggen. Het verdient aanbeveling, aldus de commissie, op de duur de verstrekking van reisdocumenten aan Ambonezen op gemeentelqk niveau mogelijk te ma ken. Bq het beoordelen van verzoeken van Ambonezen tot naturalisatie beho ren dezelfde maatstaven te worden aan gelegd als die, welke voor andere vreemdelingen gelden. De commissie heeft nog meer sug gesties. Aangezien gebleken is dat vele Ambonezen gemakkelqke arbeiders zqn met weinig formele eisen, zal er zoveel als mogelqk is tegen moeten worden gewaakt dat hun, als gevolg van deze geestelqke instelling, loonsverbetering of beter werk ontgaat. Op den duur Advertentie Van Nelle bestellen! Sicilië Het regionale parlement van Sicilië heeft gisteren een christen democraat, Ferdinando Stagno d'Al- contres, tot zqn voorzitter gekozen. Zjjn verkiezing betekent een nederlaag voor de huidige premier Silvio Milazzo, die zich met een groep „christelijk- socialen" heeft gekeerd tegen de lan delijke Democrazia Cristiana en sa menwerking heeft gezocht met commu nisten en medereizigers. zal een meer gedifferentieerd steunbe leid de Ambonees moeten prikkelen tot grotere bereidheid om in een eenmaal gekozen werkkring te blijven. Voorzo ver zy dit zelf wensen, zullen de Am bonezen nog geruime tqd in staat moe ten worden gesteld hun eigen kerkelijke organisaties en daarmee verbonden verenigingsleven te handhaven. Toetre ding van jongere Ambonezen tot de be staande kerken in Nederland dient eer der te worden aangemoedigd dan te gengewerkt. De commissie acht wetenschappeiyke onderzoekingen naar de situatie van de Ambonese jeugd, naar het Ambonese cultuurpatroon zoals zich dat in Neder land handhaaft en vervormt en op het gebied van de onderlinge verstandhou ding tussen Nederlanders en Ambone zen noodzakelqk. Advertentie Van Nelle bestellen! legger. zq heeft veeleer het initiatief genomen tot het bereiken van een door allen aanvaarde overeenkomst, het schoolpact, waardoor inderdaad een van de wonden in het politieke leven van België werd genezen. De schoolvrij- heid is hiermede voor het grootste ge deelte wettelqk geregeld. Een smarte- lqk nationaal konflikt, dat decennia ge duurd heeft, is hiermede teneinde. .Er wachtten de nieuwe CVP-rege- ring spoedig echter no andere zwa re problemen: de kolencrisis met de verwikkelingen in de Borinage, de nieuwe evolutie in de Congo. Hoewel de CVP hier gedeeltelijk met de na latenschap van de socialistische rege ring te kampen heeft, is het haar tot nu toe gelukt, ook op deze gebieden een politieke Iqn te volgen die van groot verantwoordelqkheidsbesef voor welzqn en toekomst van het gehele land getuigen. Voor de Katholieke Volkspartq is de CVP een zusterpartq, hun leiders wer ken met onze politieke vertegenwoordi gers sinds jaren in de Benelux, in Straatsburg, in Luxemburg en nu in Brussel, en ook in het kader van de internationale samenwerking van chris ten-democraten op vruchtbare wijze sa men, een stuk christelqke en Europese samenwerking, die voor de Benelux- landen èn voor Europa een bouw- en hoeksteen van grote waarde vormt. Dr. K. J. HAHN Sovjet-Unie Te Pervuralsk nabij Sverdlovsk heeft een volksrechtbank het doodvonnis uitgesproken over een monteur, die enige tqd geleden in staat van dronkenschap een volksmilitieman heeft doodgestoken. Het vonnis zal door de kogel worden voltrokken. Het was tot dusver de gewoonte in de Sovjet- Unie, dat alleen voor misdaden tegen de staat de doodstraf werd gegeven. Om te worden opgeleid in de bedie ning van de Savannah, het eerste Ame rikaanse koopvaardqschip dat door kernenergie wordt aangedreven en dat 21 dezer door mevr. Dwight Eisenho wer wordt te water gelaten, zijn uit ver schillende landen technici naar de Ver enigde Staten vertrokken. Onder deze technici bevindt zich ir. M. Muysken, wetenschappelqk medewerker van het Reactorcentrum Nederland. De oplei ding duurt ongeveer 15 maanden. In de kosten van de uitzending van ir. Muys ken werd mede bijgedragen door de Ne derlandse stichting kernvoortstuwing koopvaardq. Advertentie Van Nelle bestellen! De 36-jarige Manoiis Glezos, die een nationale figuur in Griekenland werd doordat hij in 1941 de hakenkruisvlag van de door de Duitsers bezette Acro polis neerhaalde, staat vandaag voor een krijgsraad in Athene terecht op be schuldiging van vorig jaar hulp aan spionnen verleend te hebben. Glezos is leider van het linkse blad „Avgi". Dit melden Beuter en het Atheense persbu reau. Met Glezos staan nog anderen terecht, die lid zouden zqn van een ondergrond se beweging van de Griekse communis tische partq. Drie van dezen, met wie Glezos in contact zou hebben gestaan, zouden vanachter het IJzeren Gordijn in Griekenland binnengekomen zqn. In communistische landen is een storm van protest tegen het proces opgestoken. Men eist, dat Glezos niet voor de krqgs- raad, maar voor de gewone rechter wordt gedaagd. Een der andere gedaagden is Con- stantine Kolliyiannis, lid van het poli tieke bureau van de buiten de wet ge stelde communistische partq. De tegen Glezos uitgebrachte be schuldiging berust op een wet van 1936 die volgens conservatieve en andere op positieleiders verouderd is en tegen de grondwet ingaat. Glezos zou ter dood veroordeeld kunnen worden. (Van onze Haagse redacteur) Een bijzondere commissie uit de Tweede Kamer heeft een voorlopig ver slag uitgebracht over de nota, die op het eind van het vorig jaar door de toenmalige ministers Witte en Struyc- ken werd ingediend inzake de uitbrei ding van de Haagse agglomeratie. De ze nota bevatte de uitspraak van de re- ff IIIIIIIMIItlllllllflIIIIIIIIVIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIMIIIIIIIIIIIIilltlllfa De afgelopen zondag, tot dusverre de warmste van het jaar, liet het Brits verkeersmonster voor het eerst in alle ernst zqn na-oorlogse tan den zien, toen een groot deel van En- gelands automobilisten besloot zich naar zee te begeven langs de sudde rende wegen. Het aantal auto's dat in de ochtenduren Londen verliet bedroeg gemiddeld veertigduizend per uur. Er vormden zich enorme en kilometerlan ge verkeersopstoppingen. De beide we genwachten van de twee grote auto mobilistenclubs hadden de handen vol met het verlenen van hulp. Op de heu vel bq Sevenoaks, niet ver van Londen, stonden op een gegeven ogenblik ruim honderd auto's langs de weg die de geest hadden gegeven en wachtten op assistentie. Op het Londense vliegveld, waarvan sommige ontvangstruimten aanspraak maken op voorrang in het program voor het opruimen van krotwoningen, werd gisteren veel geleden door ver trekkende en arriverende toeristen. Er was geen qs in de bar. Voor de aan komende toerist, die zich kribbig af vroeg waarom hq in een hitte van 92 graden genoegen moest nemen met lauwe dranken, was het evenwel een goede les. Want in Londen zelf togen de gemartelde Londenaren van café naar café hopend koud bier te vinden in de luttele uren waarop het de En gelsen op zondagen is toegestaan een glas bier te kopen (van 12 tot 2 en van 7 tot 10). In deze warme dagen be seft men eerst hoe ontstellend primi tief de Engelse café's zqn. Het meeste flessenbier en er wordt in Engeland veel en veel meer flessenbier gedron ken dan in ons land was lauw of erger. Maar er is sedert enige jaren sprake van een stqgende vraag naar wat de Engelsen „lager" noemen en wat bq ons „pils" heet. Enkele uitzon deringen daargelaten, wordt dit bier verstrekt in flessen. Aangezien de En gelsen meestal hun smaak voor dit bier hebben opgedaan op het vasteland, hebben zij eveneens geleerd dat men dit bier koel behoort te drinken. Van daar dat men in de meeste café's op de toonbank of bar een houten tobbe ziet staan met een groot blok qs, waarop of waartegen de flesjes pils rusten. Maar niet op zondag. Op de dag des Heren drink je zelfs dit bier op kamer-temperatuur. Bier geschon ken op een temperatuur van 80 graden verliest aanmerkelqk aan bekoring. Frigidaires onder de tapkast zqn in En- ^IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIiniimUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ gelse café's, behalve in de meest mo derne, zeldzaamheden. Vele Engelsen zullen zich aan het begin van deze week ernstig hebben afgevraagd hoe veilig is te vliegen in de vliegtuigen van de onafhankelqke luchtvaarlqnen. Naast de twee grote staatsbedrqven, de BEA en de B.O.A.C., telt Engeland een twintigtal onafhankelqke luchtvaart- maatschappqen. Het vorig jaar, in de maand september, viel een Viking vliegtuig van een van deze maatschap- pqen in een straat in Southall te plet ter. De uit drie personen bestaande bemanning kwam om. Een vrouw en drie kinderen, woonachig in de buizen waarop het vliegtuig terechtkwam, vonden eveneens de dood. Op maandag van deze week werd het officiële rap port gepubliceerd omtrent de oorzaken van het ongeluk. Onder meer blijkt uit het rapport dat de piloot van het vlieg tuig oververmoeid was, dat het vlieg tuig overbelast was, en dat de eveneens oververmoeide monteurs die het vlieg tuig hadden nagezien hun taak niet naar behoren hadden verricht. Het rapport maakt duidelijk dat de eige naars van het vliegtuig de winst ver kozen boven de veiligheid van hun per soneel en wellicht passagiers. Het rap port is aanstonds ter hand gesteld aan de Hoofd-Officier van Justitie die zal moe ten uitmaken of hij een vervolging aanhangig zal maken tegen de schul digen. Maar er is één schuldige die niet voor de rechter zal verschijnen, n.l. de Britse regering die, ondanks dringende verzoeken van de bonafide luchtvaartlqnen, tot heden geen stap pen heeft ondernomen om te voorko men dat de beunhazen om wille van de winst op zo gewetenloze wqze men senlevens in gevaar stellen. Er gingen al lang geruchten dat alles niet pluis was bij de particuliere luchtvaartmaat- schappqen. Op grond van deze geruch ten verzochten de directies van de bo nafide maatschappijen aan de regering slechts vliegvergunningen te verstrek ken aan particuliere ondernemingen op de strengste voorwaarden en onder een stelsel van permanente technische inspectie. De regering vond het even wel niet nodig dit verzoek in te willi gen, officieel omdat het Ministerie van Vervoer niet beschikte over voldoende inspectiepersoneel. Enige tqd na het ongeluk in Southal verklaarde de mi nister van vervoer dat de regering overwoog om maatregelen te nemen, doch dat dit veel tqd en nieuwe wet geving zou vereisen. Hq meende dat er niets gedaan kon worden door het huidige parlement en dat men zou moeten wachten tot na de algemene verkiezingen. Er zijn herhaaldelijk stemmen op gegaan in de laatste maanden van zowel liberale als socialis tische zijde om een eind te maken aan het stelsel dat de Britse regering in staat stelt gewone burgers in de adel stand te verheffen. Het stelsel is aan zienlijk gesaneerd, ofschoon het nau- welqks veertig jaren geleden is dat men nog voor een som van ongeveer driehonderdduizend gulden, gestort in de kas van de regerende partq, een adellqke titel kon kopen. Er is een aanzienlqk aantal Engelse edellieden, slechts adellijk in de tweede of derde generatie, wier vaders of grootvaders deze dure cadeautjes gekocht hebben voor zich zelf en hun nakomeling schap. De regering is enigszins tege moet gekomen aan het groeiend ver zet door het instellen van de adels- rang voor de duur van het leven, zo dat de oudste zoon de titel niet kan erven. Maar voorlopig zal de huidige regering en waarschijnlqk ook de vol gende regering het stelsel handhaven. Het heeft namelijk twee voordelen. Het stelt haar in staat om trouwe cn nq- vere lagerhuisleden, die menen dat ze eindelqk recht hebben op een porte feuille, in het riet te sturen met een ridderschap. Het stelt haar ook in staat zo nu en dan de oppositie in het Hogerhuis een weinig nieuw leven in te blazen door het produceren van nieuwe socialistische edellieden. DAAN VAN DER VAT. (Van onze correspondent) Woensdag omstreeks het middaguur heeft, zoals wq reeds in een deel on zer edities vermeldden een zware drij vende bok het wrak van de in het Mars diep gestorte helikopter gelicht en naar Den Helder gebracht. De stoffelijke overschotten van de twee bemannings leden trof men in het wrak aan. Zij zaten nog op hun plaatsen vastgeriemd. Uit de beschadigingen is wel gebleken, dat het toestel voorover in zee is ge stort. Het wrak is overgebracht naar het Marine-luchtvaarttechnisch bedrijf, dat is gevestigd op het vliegveld De Kooy nabij Den Helder. Daar zal een commis sie van onderzoek de juiste oorzaak van het ongeval trachten te achterhalen. Deskundigen veronderstellen dat het on geluk te wijten is aan een storing aan de rotorbladen. Normaal zou een der gelijk toestel dan als het ware aan een paracute neerdalen, maar men veron derstelt, dat het toestel door het opbe ren van de marine-officier uit zijn ba lans is geraakt en dat dit tezamen met de storing tot het ongeluk heeft ge leid. Koning Boudewijn, koningin Juliana en Prins Bernhard hebben de commandant van de marine luchtvaartdienst, kapi tein ter zee-vlieger W. Aernout, ver zocht om hun deelneming over te bren gen aan de nagelaten betrekkingen van de omgekomenen bq het ongeval met de helikopter. Ongeveer twee weken geleden heeft dt regering van Roemenië opnieuw Jo den toestemming gegeven naar Israël te emigreren. De afgelopen veertien dagen zijn volgens UPI ongeveer der tig gezinnen per trein of vliegtuig uit Roemenië in Wenen aangekomen. Drie maanden geleden is de emigra tie van Roemeense Joden plotseling stopgezet. De oorzaak van deze maat regel was niet bekend, 'maar aangeno men werd dat het een gevolg was van protesten van de Verenigde Arabische Republiek. gering, dat een uitbreiding van de Haag se agglomeratie naar het oosten op kor te termqn noodzakelqk is, dat het plan „Wilsveen" daarvoor de beste oplossing vormt en dat men dus moet zorgen voor de bestuurlijke voorzieningen, die voor de verwerkelqking van dit plan nodig zqn. In het voorlopig verslag over deze no ta treedt nu een zeer heterogeen com plex van meningen over dit vraagstuk aan de dag. Men is het slechts over één punt eens: dat het probleem ur gent is en dat men dus moet kiezen voor de een of andere oplossing. Er blijkt ook binnen de verschillende frac ties geen eenstemmigheid te bestaan over het regeringsstandpunt. Bij het overleg in de Kamercommissie hebben zich twee hoofdstromingen afgetekend. De ene groep voelt het meest voor uit breiding van de bestaande kernen met daarnaast spreiding over de randge meenten. De andere geeft de voorkeur aan de bouw van Wilsveen (een nieuwe stad ten noorden van de spoorwegkrui sing bij Noortdorp). Slechts een enkele stem gaat naar het plan „Reyens" (uit breiding op het gebied van de gemeen ten Pijnacker en Nootdorp ten zuiden van de spoorwegkruising aldaar). Het heeft in de Kamercommissie de aandacht getrokken, dat Rotterdam een nieuwe satellietstad voor 175.000 inwo ners wil bouwen, fen dele op het ge bied van Capellc aan den IJssel. Men vindt het opmerkelijk, dat de uitvoering van dit Rotterdamse plan het volgend jaar reeds start zonder dat daaraan re geringsnota's en kamerdebatten behoe ven te pas te komen. De grote meerderheid van de Kamer commissie meent over de nota betref fende Den Haag slechts voorlopige opi nies te kunnen geven. Men vraagt om nader uitsluitsel over bet standpunt van het nieuwe kabinet in de onderhavige kwestie en men legt de regering voorts onder meer de ernstige vraag voor of het niet mogelqk is het vliegveld Ypen- burg op te heffen en dit terrein aan te wijzen voor bebouwing. Het heeft de commissie namelijk getroffen, dat bq alle beschouwingen over de uitbreiding van de Haagse agglomeratie de aanwe zigheid van genoemd vliegveld als een permanente factor blqkbaar zonder meer aanvaard is. Bij de „hearings", die de commissie heeft gehouden, zqn diepgaande me ningsverschillen aan de dag getreden over de merites van het regeringsstand punt. De gemeentebesturen van Den Haag, Nootdorp, Rqswqk en Voorburg hebben zich als voorstanders van het plan-Wilsveen doen kennen. Tegenstand van het plan op uiteenlopende gronden kwam van vertegenwoordigers van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, het Landbouwschap, de gemeentebesturen van Alphen aan den Rqn, Bodegraven, Delft, Gouda, Leiden, Leiderdorp, Leidschendam, Pijnacker. Woerden en Zoetermeer en ook van de Kamer van Koophandel voor Gouda en omstreken. Het gemeentebestuur van Wassenaar nam ten opzichte van het plan-Wilsveen een neutraal standpunt in. Staatscommissie in zakformaat De Kamercommissie heeft zich bij dit onderwerp als eén staatscommissie Met de Olympische Spelen in zicht wor den de Italiaanse kunstenaars geïnspi reerd tot scheppingen betreffende de sport. Beeldhouwer Corrado Ruffini uit Rome heeft het gipsbeeld gereed van een hordenloper. Het moet nog in brons worden gegoten. Advertentie Van Nelle bestellen! in zakformaat gevoeld. Zeer vele leden betreuren het, dat de regering in haar nota het effect van een doeltreffender werkgelegenheidsspreiding over ons land vrijwel verwaarloosd heeft. Zij vragen of de regei-ing mogelqkheden ziet om te komen tot een verplaatsing van de in de Haagse agglomeratie ge vestigde industrieën. Een andere vraag is welk beleid de regering denkt te voe ren ten aanzien van een eventuele spreiding van overheids- en semi-over- heidsdiensten en van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisaties. Twijfels en onzekerheden gevoelt men ten opzichte van de cyfers en prog noses over de bevolkingsgroei en de op namecapaciteit van de Haagse agglome ratie. Men wqst er op, dat als de bouw van een nieuwe stad eenmaal begonnen is, men moeiiyk meer terug kan, ook al zouden bepaalde omstandigheden een stopzetten verantwoord maken. Wanneer men een keuze zou moeten maken tussen Wilsveen en Reyens, dan geeft één argument voor een aan tal leden de doorslag ten gunste van Wilsveen, te weten de oriëntatie van Piinacker (Reyens) op Rotterdam. Wilsveen is, aldus de leden, op 's Gra- venliage georiënteerd en het gaat er om de Haagse, niet de Rotterdamse „over loop" op te vangen. Van verschillende zijden wordt de aandacht gevestigd op de mogelqkheden tot uitbreiding van Zoetermeer. Dinsdag zqn zq uit Madrid vertrok ken. Vqf Spaanse studenten die de be geleiders zqn van een ezeltjes-karavaan, met Nederland als bestemming. Laten wq in dit bijzondere geval de ezeltjes voorop gaan. Het zqn: Platero, Revcrte en Perez. Zy zqn verschillend van ras: Platero, Andalusisch; Reverie, Catalaans en genoemd naar een be roemde stierenvechter en Perez, Cas- tillaans. De studenten zullen Matero prinses Irene aanbieden. De Nederlandse am bassade in Madrid heeft reeds laten weten dat de prinses het geschenk graag zal aanvaarden. Manuel del pozo Tbanez, een 23-,iarige student die vorig jaar zqn vakantie in Nederland doorbracht, kwam op de ge dachte. Het viel hem op, dat veel Ne derlanders die hy ontmoette enthousiast waren over Platero y Yo, schetsjes van en over een ezeltje van de Spaanse schrijver Juan Ramon Jimenez. Reverie en Perez zullen aan de land bouwhogeschool in Wageningen en aan een Nederlandse dierentuin ten geschen ke worden gegeven. Het eerste deel van de reis tot het grensplaatsje Irun werd per vracht wagen afgelegd. Vrqdag begint de voet tocht naar Nederland waar men einde augustus hoopt aan te komen. Advertentie Van Nelle bestellen.' Omtrent de omvang van het euvel van zogenaamde zwarte arbeid het door werknemers gedurende de dagelqkse en wekelijkse rusttqden, alsook in de vakantie verrichten van betaalde be roepsarbeid voor derden zqn moei lijk gegevens te verkrqgen. Vooral in twee branches acht men het euvel in verontrustende mate aanwezig, te we ten in de kappers- en de schildersbran che. Maar ook onder meer in goud en zilvernijverheid, in het bouwbedrijf, bij de schoenmakers en de rqwielher- stellers, in de meubelmakerij, de be- hangerq en de stoffeerderq komt zwarte arbeid voor. Uit een enquête is gebleken dat werk gevers- zowel als werknemersorganisa ties afwyzend staan tegenover de zwar te arbeid. Verbodsbepalingen in col lectieve arbeidsovereenkomsten hebben tot nu toe weinig doel getroffen. Dit staal in een memorandum van het hoofdbedrijfschap Ambachten, dat woensdag op een vergadering van dit hoofdbedrijfschap is behandeld. Het me morandum zal men behoudens enkele redactiewijzigingen ter discussie aan het bedrijfsleven toezenden. De loonintensieve bedrqven lenen zich voor zwarte arbeid het meest. De on miskenbare verschuiving van een be langrijk deel der ambachtelqke werk zaamheden in de richting van dienst verlening, onderhoudswerk en repara tiewerkzaamheden kan tot een vermeer dering van zwarte arbeid leiden. Dit staat tegenover de remmende factor van de voortschrijdende mechanisa tie. In het memorandum noemt men nog enige andere factoren, die de toe neming van de zwarte arbeid in de hand werken. Allereerst het gestegen loonpeil, ten tweede de schaarste aan arbeidskrachten en ten derde de lange t:i de klant soms moet wachten als hq een kleine reparatie wil laten doen. Een nieuwe factor kan zijn de invoe ring van een vqfdaagse werkweek en verkorting van de arbeidsduur. In krin gen van de Duitse ambachtspatroons is al tie leuze gehoord „Vrqe zater dag zwarte arbeidsdag", aldus het memorandum. Het vraagstuk verdient dus met 't oog op het streven naar ver ruiming van de vrqe tijd de aandacht. Maar ook als onderdeel van een mo derne conjunctuurpolitiek komt het voor overweging in aanmerking. Een vol ledige bestrqding van de zwarte ar beid moet een utopie worden geacht, aldus het memorandum. Gelet op bet feit dat de controle op de naleving van verbodsbepalingen ter beteugeling van de zwarte arbeid, voor een doeltreffen de bestrijding bq uitstek van belang is, verdient het overweging aan dit punt, in gemeen overleg tussen werkgevers en werknemers, ernstige aandacht te schenken, aldus de mening van het hoofdbedrijfschap Ambachten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6